Αποστολέας Θέμα: Αγορά Ηλεκτρικής Κιθάρας  (Αναγνώστηκε 6742 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Simoon

  • Επισκέπτης
Αγορά Ηλεκτρικής Κιθάρας
« στις: 14/07/09, 22:38 »
Γεια σας  :)
Παίζω μερικούς μήνες κλασσική κιθάρα και αποφάσισα να αρχίσω ηλεκτρική μετά απο επιρροή φίλων :P
Έχω ενημερώθει και έχω επισκευτει μαγαζία και θα ήθελα να μου πείτε και την άποψη σας
Οι ήχοι που θέλω να βγάζω  είναι κυρίως blues , rock , hard rock
Αυτή τη στιγμή είμαι ανάμεσα σε 2 κιθάρες
την http://www.thomann.de/gr/ibanez_grg170dx_bkn_egitarre.htm
και την http://www.thomann.de/gr/fender_stdstratocaster_hss_mnbk_2009.htm (παντού τη βρίσκω με 3 μονους μαγνήτες  :-\ )
και μου έχουν προτείνει τους εξής ενισχυτές:
http://www.thomann.de/gr/ibanez_tbx15r.htm
http://www.thomann.de/gr/line6_spider_iii_15.htm
και http://www.thomann.de/gr/roland_cube15x.htm
Πείτε μου την άποψη σας για τα παραπάνω ή άλλες προτάσεις
Ευχαριστώ  ;)

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Ηλεκτρικής Κιθάρας
« Απάντηση #1 στις: 14/07/09, 23:04 »
Οι δυο κιθαρες που εβαλες ειναι λιγο πολυ η μερα με τη νυχτα.
Αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να δωσεις 500 ευρω να προτιμησεις τη Fender αλλα οχι αυτη που παρεθεσες αλλα αυτη εδω:

http://www.thomann.de/gr/fender_50s_classic_player_strat_mn2sb.htm

Ειναι αρκετα καλυτερη απο τη συγκεκριμενη Ibanez και θα σε βολεψει περισσοτερο σε blues-rock...

Απο ενοσχυτη ο Cube μου αρεσει παρα πολυ και εχει και πολυ καλο καθαρο καναλι...


Αποσυνδεδεμένος simoon

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Ηλεκτρικής Κιθάρας
« Απάντηση #2 στις: 14/07/09, 23:13 »
Το ποσο είναι μεγάλο για μένα :P
Δηλαδή η ibanez δεν κάνει για το στυλ που θέλω να παίξω ?(την δοκίμασα σε κατάστημα και παρόλλο που έπεζε πιο πολύ metal τα πιο καθαρά της μου φάνικαν καλα καμια σχέση με τη fender βέβαια αλλα δεν ήταν ασχημα)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Ηλεκτρικής Κιθάρας
« Απάντηση #3 στις: 14/07/09, 23:22 »
Υποθέτω ότι η κιθάρα που έχεις δει (και που τη βρίσκεις με μονούς μαγνήτες) δεν είναι αυτή που παραθέτεις στο πρώτο σου μήνυμα. Και προφανώς αυτή που έπαιξες δεν κοστίζει 600 Ευρώ όπως η Standard HSS Strat, η οποία έχει μεγάλη διαφορά τιμής από την Ibanez που είναι η άλλη σου επιλογή. Βρες ποιά κιθάρα είναι αυτή που έπαιξες για να σού πούμε μια γνώμη...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος simoon

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Ηλεκτρικής Κιθάρας
« Απάντηση #4 στις: 14/07/09, 23:26 »
Οουπς έβαλα λάθος link :P Σορρυ τη squier affinity strat εννοούσα :P Δεν μπορώ να κάνω edit γιατί δεν είχα account πριν θα βάλω εδώ το σωστό link : http://www.thomann.de/gr/fender_squier_affinity_fat_stratrw.htm
Έπαιξα και τις δυο (και την ibanez και την fender)

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Ηλεκτρικής Κιθάρας
« Απάντηση #5 στις: 14/07/09, 23:37 »
Α τωρα μαλιστα να τις συγκρινουμε.
Γιατι το να συγκρινεις την Ibanez με μια τιμια κιθαρα της ταξης των 500 ευρω την αδικει...
Εγω και παλι θα προτιμουσα την Squire.
Ειναι μια εντελως απλη κιθαρα που θα σε βοηθησει να κανεις τα πρωτα σου βηματα στην κιθαρα.
Στα καθαρα θα προτιμουσα αυτη και στα βρωμικα την ibanez.
Εφοσον ειπες οτι παιζεις κυριως blues και δε χρειαζεσαι πολλα gain, παρε την Squire.
Αν σου αρεσει να παιζεις με πολλα γκαζια και θες πιο hot μαγνητες κοιτα προς την ibanez.
Αυτα βεβαια ειναι πολυ βασικα αλλα σιγουρα προκειται για 2 κιθαρες εκ διαμετρου αντιθετης φιλοσοφιας...
single coils VS humbuckers η αλλιως οι δυο μεγαλες σχολες μαγνητων/ ηχου κτλ κτλ κτλ...


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Ηλεκτρικής Κιθάρας
« Απάντηση #6 στις: 14/07/09, 23:41 »
Και οι δύο είναι καλές κιθάρες για αρχή. Εγώ θα προτιμούσα την Squier σαν πιο σταθερή αξία, ειδικά για rock-blues ακούσματα, και γιατί αντικειμενικά είναι αξιοπρεπής κιθάρα για τα λεφτά της. Και καθώς είναι πιο φτηνή από την Ibanez, θα σού μείνουν περισσότερα στο χέρι για ενισχυτή (ίσως το πιο σημαντικό για τον τελικό σου ήχο) και όλα τα υπόλοιπα που θα χρειαστείς, δηλαδή καλώδια, ζώνη, πένες, θήκη, κλπ. Koίταξε επίσης την Kramer Pacer FT211S και την Cort G210.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος simoon

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Ηλεκτρικής Κιθάρας
« Απάντηση #7 στις: 14/07/09, 23:57 »
Λοιπόν πρώτον ευχαριστώ για τη γρήγορη βοήθεια :)
Μια διευκρίνιση :
Παράθεση
Εφοσον ειπες οτι παιζεις κυριως blues και δε χρειαζεσαι πολλα gain, παρε την Squire.

Το κυρίως πήγαινε και για τα 3 είδη και μάλλον περισσοτερο στο rock :P
Τις είδα και τις δυο κιθάρες που μου προτείνατε και μου άρεσε πολυ η cort.
Βλέπω επισης και την http://www.thomann.de/gr/ibanez_sa260fmamb.htm η οποία μου αρέσει πολυ εμφανισιακά ανεβαίνει ομως σε κόστος πολύ .Μια ερώτηση: ο ήχος της παραπάνω ibanez είναι διαφορετικός απο την grg (βλέπω αυτή έχει 2 μονούς και 1 διπλό διαφορετικοι συνδιασμοί δλδ)
ή είναι παρόμοιο στυλ άπλα με καλύτερα ξύλα , τρέμολο κτλπ?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Ηλεκτρικής Κιθάρας
« Απάντηση #8 στις: 15/07/09, 01:02 »
Τις είδα και τις δυο κιθάρες που μου προτείνατε και μου άρεσε πολυ η cort.


H Cort είναι μια κιθάρα με αρκετά καλή κατασκευή και ήχο. Τουλάχιστον ήταν πριν 1-2 χρόνια που δοκίμασα κάποια μοντέλα της σειράς G.

Παράθεση
Βλέπω επισης και την http://www.thomann.de/gr/ibanez_sa260fmamb.htm η οποία μου αρέσει πολυ εμφανισιακά ανεβαίνει ομως σε κόστος πολύ .Μια ερώτηση: ο ήχος της παραπάνω ibanez είναι διαφορετικός απο την grg (βλέπω αυτή έχει 2 μονούς και 1 διπλό διαφορετικοι συνδιασμοί δλδ) ή είναι παρόμοιο στυλ άπλα με καλύτερα ξύλα , τρέμολο κτλπ?


H συγκεκριμένη κιθάρα είναι σε όλα τα σημεία καλύτερη από την GRG170. Καλύτερα ξύλα, καλύτεροι μαγνήτες (ο διπλός στη γέφυρα σπλιτάρει με το σύστημα Pro Duo για πιο αυθεντικό ήχο μονού), και φυσικά πιο προσεγμένη κατασκευή. Λέγαμε σε μια άλλη συζήτηση πρόσφατα ότι τις κιθάρες της σειράς SA μπορεί να τις έχεις για όλη σου τη ζωή, ενώ μια GRG αναπόφευκτα θα την ξεπεράσεις αργά ή γρήγορα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Maestros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Ηλεκτρικής Κιθάρας
« Απάντηση #9 στις: 15/07/09, 21:31 »
Εγώ θα σου πρότεινα την IBANEZ γιατί καλά τα καθαρά και τα με λιγα gain της squire άλλα όταν θα φτάσεις στο επιπεδο "γκαζια" τι θα κάνεις? θα πάρεις καινούργια κιθάρα? άσε που θα καταλάβεις τι θα πει να έχεις όργανο με 24 ταστα!!!!

Είμαι Ibanezakias τι να κάνουμε.........έχω ibanez(την RG 550, καλό όργανο) όμως 23 χρόνια και πιστεψέ με δεν το εχω μετανοιώσει και ουτε θα την αλλαζα......all around οργανο...έχει παιξει απο blues μέχρι πανηγύρι!!!

Επίσης, κάποιοι μαθητές μου άκουσαν την συμβουλή μου και δεν το μετάνοιωσαν...........ΔΕΝ συγκρινετε ακόμα και η πιο ακριβή squire με καμία ibanez (ούτε με την πιο φθηνή της σειρά)......

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Ηλεκτρικής Κιθάρας
« Απάντηση #10 στις: 15/07/09, 22:08 »
καλησπερα παιδια,εγω ειχα μια ibanez grg 170 και εχω παιξει και με squier kai me bullet.εντελως διαφορετικες κιθαρες αρα ειναι καθαρα θεμα γουστου. κατα τη γνωμη μου και θα συμφωνησω με το φιλο παραπανω η ibanez για τα λεφτα της ειναι οτι καλυτερο υπαρχει.καλοφτιαγμενη κιθαρα με ..γρηγορη ..ταστιερα και πολυ δυνατους μαγνητες.η squier πιο ..καθαρη.. με αξιοπρεπεις μαγνητες και με την καταληλη παραμορφωση παιζεις πολλα πραγματα.μονο που στο επιπεδο της squier υπαρχουν κιαλλες και φτηνοτερες  .υπαρχουν και οι mastro  απο το ματσικα που ειναι κατασκευαστης( στις αγγελιες πουλαει  ο τασσος μια)  οι οποιες ανωτερες και πιο προσεγμενες απο οποιαδηποτε squier h bullet, ειναι κατασκευαστης και ξερει τι φτιαχνει και με τι χαρακτηριστικα θα το φτιαξει. απλα δεν εχει το ονομα. η ουσια ειναι οτι στο ξεκινημα θελει πολλες κιθαρες για δοκιμη μεχρι να κατασταλαξεις καπου.παντως χωρις να θελω να επηρεασω η ibanez einai μια κιθαρα που σιγουρα δεν θα μετανιωσεις ποτε τα λεφτα που εδωσες(σε ολα τα επιπεδα της) και για του λογου το αληθες(γνωμη μου παντα) τωρα εχω μια ibanez jem  replica  που ειναι οτι καλυτερο εχω παιξει.απο ηχο και αισθηση.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Ηλεκτρικής Κιθάρας
« Απάντηση #11 στις: 15/07/09, 22:25 »
Φίλε Maestros, θα μού επιτρέψεις μερικά σχόλια...

Εγώ θα σου πρότεινα την IBANEZ γιατί καλά τα καθαρά και τα με λιγα gain της squire άλλα όταν θα φτάσεις στο επιπεδο "γκαζια" τι θα κάνεις? θα πάρεις καινούργια κιθάρα? άσε που θα καταλάβεις τι θα πει να έχεις όργανο με 24 ταστα!!!!

Τι ακριβώς εννοείς όταν μιλάς για το επίπεδο "γκάζια"; Είναι κάποιο απατηλό σημείο τεχνικής ικανότητας ή επίγνωσης το οποίο οφείλει να κατακτήσει κάθε κιθαρίστας; Εξάλλου ο άνθρωπος μίλησε για blues, rock, hard rock. Ιδιώματα που αν μη τι άλλο δεν χρειάζονται τρελλά γκάζια και μπορεί άνετα να παίξει κανείς με σχεδόν οποιαδήποτε κιθάρα. Όσο για το περίφημο πλεονέκτημα των 24 τάστων, το έχουμε ξανασυζητήσει σε μεγάλη έκταση και είναι φανερό ότι για πολλούς δεν αποτελεί απαραίτητο (ούτε καν επιθυμητό) χαρακτηριστικό σε μια κιθάρα.

Παράθεση
Είμαι Ibanezakias τι να κάνουμε.........έχω ibanez(την RG 550, καλό όργανο) όμως 23 χρόνια και πιστεψέ με δεν το εχω μετανοιώσει και ουτε θα την αλλαζα......all around οργανο...έχει παιξει απο blues μέχρι πανηγύρι!!!

Είσαι τυχερός που βρήκες ένα όργανο που σού ταιριάζει, σε καλύπτει, το έχεις όλα αυτά τα χρόνια και έχει γίνει κατά κάποιο τρόπο κομμάτι του εαυτού σου. Όλοι θα θέλαμε το ίδιο και μακάρι να βρω κι εγώ μια κιθάρα που θα την έχω για όλη μου τη ζωή. Το πρόβλημα είναι ότι δεν ψάχνουμε όλοι τα ίδια πράγματα από τις κιθάρες μας. Και αυτό που βρήκες εσύ σε μια Ibanez και σε κέρδισε μπορεί για κάποιον άλλον να αποτελεί μειονέκτημα, όπως τα τάστα που ανέφερα πριν. Αυτό που αρέσει σε εσένα δεν είναι δυνατόν να αρέσει σε όλους.

Παράθεση
Επίσης, κάποιοι μαθητές μου άκουσαν την συμβουλή μου και δεν το μετάνοιωσαν...........

Αυτόι δεν το σχολιάζω καν. Ας μιλήσουν άτομα που έχουν αρκετή εμπειρία ώστε να αξιολογήσουν επαρκώς μια κιθάρα.

Παράθεση
ΔΕΝ συγκρινετε ακόμα και η πιο ακριβή squire με καμία ibanez (ούτε με την πιο φθηνή της σειρά)......

Όλα σχετικά είναι. Σε τελική ανάλυση, καλύτερο είναι αυτό που αρέσει στον καθένα. Αλλιώς θα παίρναμε όλοι την ίδια κιθάρα και θα ήμασταν όλοι ευτυχισμένοι. Αλλά αυτή η δήλωση που εκφραστηκε με τρόπο τόσο απόλυτο είναι τουλάχιστον συζητήσιμη. Γιατί αν επιχειρήσουμε μια σύγκριση με όσο το δυνατόν περισσότερο αντικειμενικά κριτήρια, είσαι σε θέση να μού πεις ότι μια Squire Classic Vibe Strat δεν είναι τουλάχιστον συγκρίσιμη ποιοτικά με την GRG170; Γιατί εγώ θα έλεγα ότι είναι σαφώς καλύτερη κιθάρα από πολλές απόψεις. Αλλά αυτή είναι απλά η δική μου γνώμη...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος simoon

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Ηλεκτρικής Κιθάρας
« Απάντηση #12 στις: 15/07/09, 23:50 »
Ευχαριστώ πάλι για όλες τις απαντήσεις. Μαλλον τείνω προς την ibanez και εγώ . Θα παω να δοκιμάσω και την SA αυτήν την εβδομάδα για να δω τι λέει και μετά θα αποφασίσω.
-> Απόλλωνα : Τη διάβασα τη συζήτηση για τις SA και τις GRG ( νομίζω δλδ οτι είναι αυτή :P) :)
-> Maestros : Όταν μιλάς για γκάζια τι ενοείς?Σολάκια ή μέταλ κομμάτια γρήγορα ?  (σορρυ αλλά είμαι λίγο άσχετος :P) Και που χρησιμέυουν τα 24 τάστα ? Απ'ότι είδα η squier έχει 21 ενώ η SA έχει 22 .

Αποσυνδεδεμένος Maestros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Ηλεκτρικής Κιθάρας
« Απάντηση #13 στις: 16/07/09, 09:58 »
οταν μιλαω για γκαζια δεν εννοω οτι ειναι το τελευταιο επιπεδο ενος κιθαριστα....εννοω οτι  θα φτασεις στο σημειο να χρειαστει να παιξεις πιο γρηγορα πραγματα.περα απο μια φρασουλα πεντατονικης!!!!

Τωρα οσο για τον φιλο απολλων.....και εγω τη γνωμη μου λεω.....και η γνωμη μου δεν φτιαχτηκε παιρνοντας μονο απο μια κιθαρα.....εχω περασει απο πολλες μαρκες μεχρι να καταληξω στην ibanez....
Ουτε εχω καμια σχεση με πωλησεις!!!! γιατι μπορει να υποθει και αυτο.....τωρα αν εσυ νομιζεις οτι μπορει να συγκριθει μια ibanez με μια squire, pare squire τι να σου πω και οταν ανακαλυψεις τις διαφορες αλλαξε οργανο!!!

αντε γειαααααα

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Ηλεκτρικής Κιθάρας
« Απάντηση #14 στις: 16/07/09, 10:17 »
Αν θέλεις να παίζεις blues και γενικά λίγο πιο low gain ήχους οι ibanez απλά δεν το'χουν...

Όχι γιατί είναι χειρότερες κιθάρες απο κάποιες άλλες, απλά έχουν φτιαχτεί για συγκεκριμένα πράγματα...

Τα blues και ο πιο vintage ήχος δεν είναι και τα καλύτερα τους...
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Ηλεκτρικής Κιθάρας
« Απάντηση #15 στις: 16/07/09, 15:23 »
Μιας και εχουμε πιασει συζητηση για Ibanez να πω και εγω τη γνωμη μου.
Κατασκευαστικα ειναι ομορφες αλλα ηχητικα οσες εχω δοκιμασει κατω απο χιλιαρικο δε με ενθουσιασαν.
Και αφου τεθηκε θεμα συγκρισης υπαρχουν πολλα μοντελα στα ιδια πανω κατω λεφτα με Ibanez που θα τις προτιμουσα (πχ LTD)

Η μονη Ibanez που εχω ακουσει να ειναι σε strat blues ηχοχρωματα (Clapton, Buddy Guy, Hendrix) ειναι του Timmons... Αλλα μιλαμε για 2000 ευρω και παραπανω.
Προφανως και δε θελω να μειωσω αλλες ibanez οπως πχ τη Jem που ειναι κορυφαιο οργανο...
Αλλα πιστευω πως στην κατηγορια >600 ευρω εγω προσωπικα ibanez δε θα επαιρνα.


Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2506
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Ηλεκτρικής Κιθάρας
« Απάντηση #16 στις: 16/07/09, 19:13 »
Η Cort G-series που προανεφερε ο Απολλωνας ειναι πολυ τιμια κιθαρα, πολυ πιο all-around απο τις αλλες δυο και δε θα σε απογοητευσει! Η Ibanez δε μου γεμιζει το ματι γενικοτερα, θα συμφωνησω πως οι πιο ακριβες ειναι καλυτερες (μα και η SA μοιαζει αλλη περιπτωση) κι αν πας σε κατι πιο οικονομικο, καλυτερα να κοιταξεις fender...αλλα μιας και θες κατι και σε hard rock, γιατι οχι μια epiphone Les Paul?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Ηλεκτρικής Κιθάρας
« Απάντηση #17 στις: 16/07/09, 20:05 »
τωρα αν εσυ νομιζεις οτι μπορει να συγκριθει μια ibanez με μια squire, pare squire τι να σου πω και οταν ανακαλυψεις τις διαφορες αλλαξε οργανο!!!

αντε γειαααααα

Φίλε Maestros, έχοντας δοκιμάσει και τις δύο, χαλαρά θα προτιμούσα τη Squier Classic Vibe από την Ibanez GRG170. Πιστεύω ότι είναι καλύτερη κιθάρα από πλευράς ποιότητας κατασκευής και μαγνητών, έχει σώμα από alder ενώ η GRG170 είναι από basswood, έχει πιο άνετο μπράτσο με καλύτερης ποιότητας nut, ταιριάζει καλύτερα στο χέρι μου και στο στυλ μου και τέλος τη βρίσκω και πιο όμορφη. Επίσης πιστεύω ότι η Squier έχει δυνατότητες να γίνει ένα πολύ καλύτερο όργανο με τις σωστές αναβαθμίσεις, πράγμα που δεν νομίζω ότι ισχύει για την Ibanez. Πρόσεξε, δεν λέω ότι η Ibanez δεν είναι καλή κιθάρα. Απλά είναι μια πολύ διαφορετική κιθάρα για εντελώς άλλα γούστα. Και εγώ προσωπικά γνωρίζω τι μού ταιριάζει καλύτερα, γιατί έχω ήδη "ανακαλύψει" τις διαφορές κάθε κιθάρας. Βλέπεις έχω περίπου την ίδια ηλικία με σένα, και επιπλέον έχω την τύχη να ζω σε μια γωνιά του πλανήτη που μπορώ να δοκιμάσω ό,τι εξοπλισμό τραβάει η όρεξή μου και πιστεύω ότι έχω μια κάποια εμπειρία στο θέμα, όπως αναμφισβήτητα έχεις κι εσύ.

Αν λοιπόν έχεις κάποια επιχειρήματα (εκτός από το ακαταμάχητο "αντε γειά") για να στηρίξεις την άποψη ότι η Ιbanez είναι καλύτερο όργανο, θα χαρώ να τα ακούσω, και φαντάζομαι αυτό θα ενδιαφέρει και αρκετούς άλλους που πραγματεύονται την αγορά κιθάρας. Αν όμως ξεκινάς με το δόγμα που δεν επιδέχεται συζήτηση ότι μια οποιαδήποτε Ibanez είναι καλύτερη από οποιαδήποτε Squier, τότε πιστεύω ότι είσαι λάθος και δεν βοηθάς ουσιαστικά κάποιον που θέλει να κάνει την πρώτη του αγορά.

Εντελώς φιλικά όλα αυτά και για να κάνουμε συζήτηση...
« Τελευταία τροποποίηση: 16/07/09, 20:15 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος simoon

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Ηλεκτρικής Κιθάρας
« Απάντηση #18 στις: 24/07/09, 18:34 »
Τελικά κατέληξα στην SA260FM της Ibanez την οποία και αγόρασα και μέχρι τώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος :) Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια . Ενισχυτή δεν έχω αγοράσει ακόμη (χρησιμοποιοώ το pc προσωρινά ) . Διάβασα για τον peavy vypyr σε μια άλλη συζήτηση τον οπόιο τον άκουσα από ένα φίλο και μου άρεσε πολύ αλλα δεν μπορώ να βρω που τον πουλάνε στην ελλάδα (γιαυτο και μάλλον θα τον πάρω απο το thomann )

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
52 Απαντήσεις
20811 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/08, 19:29
από Solstafir
12 Απαντήσεις
5362 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/08, 02:36
από cyclo
4 Απαντήσεις
3526 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/08, 22:58
από indie-anos laternative
3 Απαντήσεις
3094 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/09, 01:03
από norway
11 Απαντήσεις
7514 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/09, 21:44
από Holyshock
36 Απαντήσεις
11151 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/09, 16:19
από stelllaras_cy
11 Απαντήσεις
9740 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/09, 13:54
από hammer
14 Απαντήσεις
5427 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/09, 18:55
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
2 Απαντήσεις
2908 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/09, 14:52
από makistzou
4 Απαντήσεις
4113 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/10, 14:42
από themos