Σελίδες:
  • #1 από batistapao13 στις 01 Aug 2009
  • γεια σας ειμαι καινουργιο μελος εδω.μετα απο πολυ σκεψη αποφασισα να ξεκινησω ηλεκτρικη κιθαρα.το προβλημα μου ειναι οτι  δεν ξερω τοιποτα απο αυτα.μπορειται νε μου προτεινεται ενισχυτη και κιθαρα μεχρι 230 ευρω???ευχαριστω πολυ

    υ.γ συγνωμη αν ρωταω κατι που ηδη εχει απαντηθει αλλα στα θεματα που εψαξα οι τιμες ηταν μεγαλυτερες απο αυτα που μπορω να διαθεσω τωρα :-X
  • #2 από Απόλλων στις 01 Aug 2009
  • Αν και τα χρήματα που διαθέτεις είναι μάλλον λίγα, εγώ θα σού πρότεινα μια Kramer, π.χ. την Focus VT-211 (υπάρχει και σε άλλα χρώματα αν όπως υποψιάζομαι δεν σού αρέσει το κόκκινο), ή την Pacer FT-211. Άλλη καλή αν και λίγο πιο ακριβή επιλογή είναι μια Squier Affinity Strat. Για ενισχυτή υπάρχουν αρκετές καλές επιλογές μέχρι 100 Ευρώ, όπως ο Peavey Vypyr 15 ή ο Roland Cube 15X. Για αρχή πιστεύω ότι αυτές οι κιθάρες είναι αρκετά καλές, ενώ οι ενισχυτές θα σού δώσουν αρκετά για να πειραματιστείς (ειδικά ο Vypyr) χωρίς να ξεφύγεις από τον προϋπολογισμό σου. Ο συνδυασμός π.χ. της Kramer Focus με τον Vypyr θα σού κοστίσει γύρω στα 205 Ευρώ, οπότε μαζί με τα μεταφορικά είσαι περίπου στο όριό σου. Έχε πάντως υπόψη σου ότι θα χρειαστείς τουλάχιστον ένα καλώδιο και πένες, καθώς και αργότερα ζώνη, θήκη, κουρδιστήρι κλπ.
  • #3 από batistapao13 στις 01 Aug 2009
  • φιλε μου μηπως εχεις κανενα λινκ απο αυτα σε ελληνικο καταστημα??γιατι τις αγορες απο το εξωτερικο δεν τις πολυεμπιστευομαι
  • #4 από Απόλλων στις 01 Aug 2009
  • Δυστυχώς δεν είμαι γνώστης της Ελληνικής αγοράς, οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό. Επιπλέον έχω την εντύπωση ότι από Ελληνικό κατάστημα δεν θα βρεις ούτε την ποικιλία, ούτε τις τιμές που υπάρχουν στα διαδικτυακά καταστήματα του εξωτερικού, πράγμα που σημαίνει ότι με τα λεφτά που διαθέτεις μάλλον δεν θα καταφέρεις να αγοράσεις κάτι αξιοπρεπές. Οι αγορές από το εξωτερικό πάντως είναι γενικά πολύ ασφαλείς και θα σού έλεγα να μην τις απορρίψεις πριν δεις τι ακριβώς παίζεται.
  • #5 από batistapao13 στις 01 Aug 2009
  • #6 από Απόλλων στις 01 Aug 2009
  • Εκτός από το πρώτο, τα υπόλοιπα δεν φαίνονται άσχημα. Η Washburn και η ESP είναι γνωστές μάρκες, οπότε υποθέτω ότι οι κιθάρες δεν θα είναι για πέταμα. Τις Ashton τις ξέρω γιατί δοκίμασα κάποιες πρόσφατα και είναι πράγματι πολύ καλές κιθάρες για τα λεφτά τους, οπότε μη σε αποθαρρύνει το γεγονός ότι πρόκειται για άγνωστη φίρμα. Εκτός αυτού η συγκεκριμένη προσφέρει συνδυασμό μονών και διπλού μαγνήτη για μεγαλύτερη ηχητική ευελιξία. Πάντως να έχεις υπόψη σου ότι οι ενισχυτές που έρχονται με αυτά τα πακέτα συνήθως είναι της πλάκας και με πολύ περιορισμένες ηχητικές δυνατότητες (ειδικά σε σχέση με αυτούς που σού πρότεινα), και δεν νομίζω ότι δεν θα σού επιτρέψουν να βγάλεις καλούς ήχους. Η πρώτη ηλεκτρική κιθάρα που αγόρασα ήταν μια Squier Affinity Strat, η οποία ήταν αρκετά καλό όργανο, συνοδευόταν όμως από έναν εντελώς χάλια ενισχυτή. Τότε είχα σχηματίσει την εντύπωση ότι η κιθάρα δεν είχε βγει καλή και την παράτησα. Με την εμπειρία που έχω τώρα ξέρω ότι η ίδια κιθάρα σε έναν καλύτερο ενισχυτή θα είχε μεγαλύτερες δυνατότητες και σίγουρα δεν θα με είχε απογοητεύσει.
  • #7 από batistapao13 στις 01 Aug 2009
  • εσυ δηλαδη ποιο θα προτεινες απο ολα αυτα?
  • #8 από Απόλλων στις 01 Aug 2009
  • Εγώ θα επέλεγα την Ashton, ακριβώς για τους λόγους που ανέφερα προηγουμένως. H Washburn φαίνεται καλή κιθάρα, αλλά είναι στο κλασσικό στυλ της stratocaster με τρεις μονούς μαγνήτες, ενώ η ESP έχει δύο διπλούς και φαίνεται γενικά προσανατολισμένη στο metal. Πάντως η πρότασή μου θα ήταν να δεις αν μπορείς να βρεις μια τέτοια κιθάρα μόνη της (χωρίς το πακέτο δηλαδή) και να αγοράσεις ενισχυτή ξεχωριστά. Θα σού κοστίσει λίγο παραπάνω, αλλά το τελικό αποτέλεσμα σίγουρα θα σε αποζημιώσει. Και φυσικά πήγαινε να δοκιμάσεις μερικές κιθάρες για να δεις ποιά σού κάθεται καλύτερα στο χέρι. Αυτό είναι κάτι που μόνο εσύ μπορείς να προσδιορίσεις.
  • #9 από batistapao13 στις 01 Aug 2009
  • #10 από Απόλλων στις 01 Aug 2009
  • Νομίζω ότι αυτός ο συνδυασμός θα είναι καλύτερος από τα παραπάνω πακέτα, ακόμα και αν θα πρέπει να ξοδέψεις κάτι παραπάνω για τα επιπλέον εξαρτήματα (καλώδια κλπ). Nα θυμάσαι ότι ο ενισχυτής είναι ίσως πιο σημαντικός στη διαμόρφωση του τελικού ήχου απ' ό,τι η κιθάρα. Γι αυτό με μια μέτρια κιθάρα σε έναν καλό ενισχυτή το αποτέλεσμα θα είναι ικανοποιητικό, ενώ μια καλή κιθάρα σε έναν όχι και τόσο καλό ενισχυτή μάλλον θα χαντακωθεί.
  • #11 από batistapao13 στις 01 Aug 2009
  • οποτε παω για το παραπανω σετακι?
  • #12 από themos στις 01 Aug 2009
  • Μια χαρά αυτό το σετ για αρχή. Στον συγκεκριμένο ενισχυτή μάλιστα οι τιμές musica.gr και εξωτερικού είναι απ' ό,τι βλέπω ίδιες, και στην κιθάρα η διαφορά είναι της τάξης των 15 Ευρώ (θα πλήρωνες τα ίδια σε μεταφορικά)- οπότε κάνεις άφοβα την αγορά από το ελληνικό κατάστημα.
    Να ξέρεις πάντως για μελλοντικές αγορές, ότι δεν έχεις τίποτα να φοβάσαι από τα μεγάλα ξένα e-shops.  :)
  • #13 από Απόλλων στις 01 Aug 2009
  • οποτε παω για το παραπανω σετακι?

    Όπως είπε και ο themos, είναι ό,τι πρέπει για αρχή. Πάντως θα σού έλεγα να πας σε κάποιο κατάστημα και να δοκιμάσεις μια stratocaster (την ίδια ή μια παρόμοια) για να δεις αν σού αρέσει σαν αίσθηση και σαν ήχος. Αν σε ικανοποιεί, χτύπα το αλύπητα... και καλές ροκιές!!!
  • #14 από batistapao13 στις 02 Aug 2009
  • να ρωτησω κατι.μηπως θα ηταν καλυτερα αν αγοραζα μια κιθαρα οπως αυτη http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_11_1106&products_id=6594
    με αυτο για ενισχυτη http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_14_1401&products_id=4961  ??/
  • #15 από Απόλλων στις 02 Aug 2009
  • να ρωτησω κατι.μηπως θα ηταν καλυτερα αν αγοραζα μια κιθαρα οπως αυτη http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_11_1106&products_id=6594
    με αυτο για ενισχυτη http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_14_1401&products_id=4961  ??/


    Σε καμία περίπτωση. Ο ενισχυτής αυτός είναι επιεικώς για τα μπάζα. Σού ξαναλέω ότι ο ενισχυτής είναι πιο σημαντικός στη διαμόρφωση του τελικού ήχου απ' ό,τι η κιθάρα, γι αυτό θα ήταν καλύτερα να πάρεις μια πιο φτηνή κιθάρα (αυτές που παρατέθηκαν πιο πάνω είναι φτηνότερες αν και όχι απαραίτητα χεiρότερες από την συγκεκριμένη Epiphone) και ένα καλύτερο ενισχυτή. Εγώ θα θεωρούσα ότι όλοι οι πιθανοί συνδυασμοί μιας Kramer ή μιας Squier με τον Vypyr ή τον Cube είναι απείρως καλύτεροι από αυτόν που προτείνεις στο τελευταίο μήνυμά σου. Άκουσέ με και δεν θα χάσεις...
  • #16 από batistapao13 στις 03 Aug 2009
  • απο το www.thomann.de ειδα οτι εχει καλυτερες τιμες.απο εκει εχεις τιποτα να προτεινεις στα ιδια χρηματα?
  • #17 από Απόλλων στις 03 Aug 2009
  • Οι επιλογές σου είναι λίγο-πολύ οι ίδιες, απ' όπου κι αν αγοράσεις. Αν δεις τον κατάλογο του Τhomann, στα λεφτά που ψάχνεις υπάρχουν οι Kramer, oι Squier Bullet Strat και μετά οι Harley Benton που είναι η "φίρμα" του καταστήματος και δεν υπάρχουν πουθενά αλλού. Τις υπόλοιπες μπορεί σε κάποιο μαγαζί να τις βρεις λίγο φτηνότερα, αλλά οι διαφορές δεν θα είναι μεγάλες. Η Kramer Focus π.χ. κοστίζει 105 Ευρώ στο DV247 και 98 στον Thomann. Οι δύο ενισχυτές που σού πρότεινα (Vypyr και Cube) κοστίζουν 98 Ευρώ στον Thomann ενώ στο DV247 οι τιμές τους είναι 100 και 93 Ευρώ αντίστοιχα. Έχε υπόψη σου επίσης ότι και στα δύο καταστήματα θα πρέπει να πληρώσεις μεταφορικά. Στον Τhomann αν η παραγγελία σου είναι λιγότερο από 300 Ευρώ θα πληρώσεις 20 Ευρώ μεταφορικά, ενώ στο DV247 θα είναι γύρω στα 15 Ευρώ. Κάνε τους υπολογισμούς σου και δες ποιό σε συμφέρει καλύτερα.
  • #18 από batistapao13 στις 03 Aug 2009
  • και την κατανομη του ποσου πως να την κανω?εννοω ποσα να δωσω για κιθαρα και ποσα για ενισχυτη?
  • #19 από themos στις 03 Aug 2009
  • Επειδή πρόκειται για ποσό κάτω των 300 Ευρώ (οπότε πληρώνεις μεταφορικά για αγορά από thomann), όπως σου είπα πιο πάνω είναι το ίδιο με το να αγοράσεις από το musica.gr. Μείνε στο συνδυασμό που παρέθεσες πιο πάνω (Bullet Strat & Cube 15X).
  • #20 από batistapao13 στις 03 Aug 2009
  • αυτη η κιιθαρα  http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbms25_rw_bk.htm   με αυτον τον ενισχυτη  http://www.thomann.de/gr/peavey_vypyr_15.htm ??
  • #21 από Crazy Heart στις 03 Aug 2009
  • Μείνε στο συνδυασμό που παρέθεσες πιο πάνω (Bullet Strat & Cube 15X).

    +1 http://www.thomann.de/gr/fender_squier_bullet_strat_rw_sb.htm
  • #22 από batistapao13 στις 03 Aug 2009
  • υπαρχει καποιο σετ απο αυτα στο www.thomann.de το οποιο να αξιζει μεχρι 180 ευρω?λες αυτα με τις κιθαρες που εχει μονο αυτο το site
  • #23 από groovymood στις 03 Aug 2009
  • Εαν τελικά "κολλήσεις" με την κιθάρα και συνεχίσεις να παίζεις και για τα επόμενα χρόνια, σίγουρα θα χρειαστείς ένα καλύτερο όργανο σε 1-2  χρόνια απο τώρα..

    Σε αυτό το πολύ χαμηλό price range όλες οι κιθάρες πάνω-κάτω το ίδιο είναι, ακόμα κι αν υποθέσουμε πως κάποια είναι λίγο καλύτερη δεν είσαι σε θέση να το εκτιμήσεις ακόμα κι αν την κρατήσεις για μια ώρα στα χέρια σου, οπότε...

    ...οπότε διάλεξε την κιθάρα που σου κάθεται καλύτερα σαν look, σαν χρώμα κλπ...
    Είναι σημαντικό στα πρώτα βήματα να έχεις απέναντι σου ένα όργανο που όταν θα το κοιτάς θα σου φωνάζει: "ΠΑΙΞΕ ΜΕ!"

    (Απλά μείνε μακρυά τώρα στην αρχή απο περίπλοκα συστήματα τρέμολο τύπου floyd rose.)




  • #24 από batistapao13 στις 04 Aug 2009
  • παιδια αυτη η κιθαρα ειναι καλη για εναν αρχαριο που τωρα ξεκιναει το ταξιδι μεσα στην μουσικη??
    http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_11_1106&products_id=5937
  • #25 από Crossroad στις 04 Aug 2009
  • Καλή ειναι για αρχή. Εχεις ενισχυτη να την βαλεις ή θα αγορασεις; ΜΙα εναλλακτικη ειναι να την συνδεσεις στον υπολογιστη & με τα καταλληλα προγραμματα να εχεις εναν αξιοπρεπη ηχο για την εκπαιδευση σου.
Σελίδες: