Αποστολέας Θέμα: ακουστικη κιθαρα-αγορα  (Αναγνώστηκε 9454 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος χαραλαμπος_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
ακουστικη κιθαρα-αγορα
« στις: 25/10/12, 02:39 »
Παιδια γεια σας..παιζω κλασσικη κιθαρα απο πρωτη δημοτικου κ εχ παρει πτυχιο στην κλασσικη,τωρα ειμαι 19..θα ηθαλα λοιπον,για να περασω στο θεμα,να μ προτεινετε καποιες ακουστικες κιθαρες για εντεχνη μουσικη..πυξ λαξ,μαχαιριτσα κ τετοια..τωρα εχ μια GRANITE AG-2BLS..η κιθαρα δν με ικανοποιει ουτε στο ελαχιστο..τα λεφτα που μπορω να διαθεσω ειναι το πολυ 200ε..θα ηθελα αν μπορει καποιος γνωστης απο ακουστικες να μ πει σε αυτα τα λεφτα μια αρκετα αξιοπιστη λυση..ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ!ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΤΕ!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ακουστικη κιθαρα-αγορα
« Απάντηση #1 στις: 25/10/12, 09:06 »
Κοίτα το παρακάτω thread:

http://forum.kithara.gr/index.php?topic=55841

Eίναι αρκετά παλιό και ίσως κάποιες από τις κιθάρες που αναφέρονται να μην είναι διαθέσιμες πλέον. Πάντως είναι μια καλή αρχή για να δεις τι υπάρχει σε αυτή την κατηγορία.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος χαραλαμπος_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: ακουστικη κιθαρα-αγορα
« Απάντηση #2 στις: 25/10/12, 12:35 »
φιλε μ το προβλημα ειναι οτ μ εστειλες αρκετες κιθαρες..δν πλ εχ γνωση ακουστικης..κατι ποιο συγκεκριμενο κ δοκιμασμενο!ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: ακουστικη κιθαρα-αγορα
« Απάντηση #3 στις: 25/10/12, 13:59 »
Διαβασε και ολα τα θεματα που εμφανιζονται κατω απο το δικο σου!Παντως αν δεν πας να δοκιμασεις ο ιδιος,ακρη δε θα βγαλεις

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ακουστικη κιθαρα-αγορα
« Απάντηση #4 στις: 25/10/12, 22:48 »
φιλε μ το προβλημα ειναι οτ μ εστειλες αρκετες κιθαρες..δν πλ εχ γνωση ακουστικης..κατι ποιο συγκεκριμενο κ δοκιμασμενο!ευχαριστω

Είναι δύσκολο να γίνουν "συγκεκριμένες" προτάσεις όταν εσύ δεν μπορείς (λόγω απειρίας, το καταλαβαίνω) να προσδιορίσεις τι ακριβώς ψάχνεις. Πάντως αν θέλεις τη δική μου γνώμη, οι κιθάρες που θα πρότεινα σαν καλύτερες είναι η Cort Earth 70NS (148 Eυρώ),  η Cort Earth 100 NS (189 Ευρώ) και η Washburn W10DS (185 Ευρώ). Κάποιες άλλες κιθάρες που θεωρούσα καλές επιλογές σε αυτή την κατηγορία είναι πλέον πάνω από το όριο που έχεις θέσει και νομίζω ότι οι αυτές οι τρεις προσφέρουν την καλύτερη σχέση απόδοσης-τιμής σε σύγκριση με ό,τι άλλο υπάρχει σε αυτά τα λεφτά.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος χαραλαμπος_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: ακουστικη κιθαρα-αγορα
« Απάντηση #5 στις: 26/10/12, 01:30 »
φιλε Απολλων,σε ευχαριστω γι αυτα που μ εστειλες..αν δεις τ πρωτο μνμ μ λεω τι ακριβως θελω..μια ακουστικη για εντεχνο,με αξιοπιστο ηχο κ στα λεφτα π σ λεω..


Αποσυνδεδεμένος χαραλαμπος_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: ακουστικη κιθαρα-αγορα
« Απάντηση #7 στις: 26/10/12, 21:11 »
καποια takamine δεν θα ηταν καλη επιλογη?

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: ακουστικη κιθαρα-αγορα
« Απάντηση #8 στις: 27/10/12, 01:52 »
Η mr710 είναι εντυπωσιακο όργανο για αυτΑ τα λεφτά. Για takamine πάντως όταν έψαχνα μέχρι 500euro δεν βρήκα καμία της πρπροκοπής...βέβαια είναι και τι κριτήρια και απαιτήσεις έχει ο καθένας....

Αποσυνδεδεμένος χαραλαμπος_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: ακουστικη κιθαρα-αγορα
« Απάντηση #9 στις: 27/10/12, 16:13 »
φιλε μ kkmspm ευχαριστω πλ,μονο μια ερωτηση αυτη που μ προτεινεις ειναι cort?


Αποσυνδεδεμένος χαραλαμπος_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: ακουστικη κιθαρα-αγορα
« Απάντηση #10 στις: 28/10/12, 18:54 »
φιλε μ το προβλημα ειναι οτ μ εστειλες αρκετες κιθαρες..δν πλ εχ γνωση ακουστικης..κατι ποιο συγκεκριμενο κ δοκιμασμενο!ευχαριστω

Είναι δύσκολο να γίνουν "συγκεκριμένες" προτάσεις όταν εσύ δεν μπορείς (λόγω απειρίας, το καταλαβαίνω) να προσδιορίσεις τι ακριβώς ψάχνεις. Πάντως αν θέλεις τη δική μου γνώμη, οι κιθάρες που θα πρότεινα σαν καλύτερες είναι η Cort Earth 70NS (148 Eυρώ),  η Cort Earth 100 NS (189 Ευρώ) και η Washburn W10DS (185 Ευρώ). Κάποιες άλλες κιθάρες που θεωρούσα καλές επιλογές σε αυτή την κατηγορία είναι πλέον πάνω από το όριο που έχεις θέσει και νομίζω ότι οι αυτές οι τρεις προσφέρουν την καλύτερη σχέση απόδοσης-τιμής σε σύγκριση με ό,τι άλλο υπάρχει σε αυτά τα λεφτά.
απο αυτες τις 3 που μ εστειλες,ποια μ προτεινεις για εντεχνο?


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ακουστικη κιθαρα-αγορα
« Απάντηση #11 στις: 29/10/12, 09:10 »
Φίλε Χαράλαμπε, προφανώς δεν έχεις καταλάβει κάποια βασικά πράγματα ή μάλλον ξεκινάς με προϊδεασμούς που δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα.

Κατ’ αρχήν δεν υπάρχει ακουστική κιθάρα ειδικά για έντεχνο και σίγουρα δεν υπάρχει κιθάρα που να μην κάνει για έντεχνο. Μπορείς να παίξεις οποιοδήποτε είδος θέλεις με οποιαδήποτε κιθάρα (εντός κάποιων λογικών παραμέτρων, εννοείται. Αν θέλεις να παίξεις heavy metal δεν θα το κάνεις με ακουστική κιθάρα), και συγκεκριμένα στην περίπτωσή σου μπορείς να παίξεις έντεχνο με οποιαδήποτε ακουστική. Το να λες λοιπόν ότι ψάχνεις μια κιθάρα «για έντεχνο» δεν βοηθάει πολύ στην αναζήτησή σου γιατί δεν δίνει κάποιο στίγμα για το τι ζητάς.

Δεύτερον και ίσως σημαντικότερο, πρέπει να αποκτήσεις μια ιδέα για τον ήχο που ψάχνεις. Το να λες ότι θέλεις μια κιθάρα με «αξιόπιστο ήχο» νοηματικά δεν σημαίνει τίποτα. Το όργανο αυτό καθ’ εαυτό μπορεί να είναι αξιόπιστο, όχι ο ήχος του. Πέρα από αυτό, κάθε κιθάρα, ανάλογα με τα ξύλα από τα οποία είναι κατασκευασμένη, το σχήμα και το μέγεθος του σώματος, το δέσιμο κλπ, έχει ορισμένα τονικά χαρακτηριστικά. Π.χ. σε γενικές γραμμές οι κιθάρες τύπου dreadnought ή jumbo λόγω μεγαλύτερου μεγέθους έχουν πιο δυνατό και ζεστό ήχο, με μεγαλύτερο projection και τονίζουν περισσότερο τις μπάσες συχνότητες, ενώ οι πιο μικρές σε μέγεθος κιθάρες θα είναι πιο πριμαριστές και με περισσότερη ατάκα. Τα διάφορα ξύλα έχουν αντίστοιχες ιδιότητες, αν και εκεί οι διαφορές είναι πιο λεπτές.

Ένα άλλο σημαντικό στοιχείο είναι το καπάκι της κιθάρας, δηλαδή το κομμάτι ξύλου που αποτελεί το πάνω μέρος του σώματος και έχει το άνοιγμα μπροστά στις χορδές. Αυτό το κομμάτι του σώματος είναι υπεύθυνο κατά το μεγαλύτερο ποσοστό για τον τελικό ήχο της κιθάρας και γι αυτό είναι προτιμότερο να είναι φτιαγμένο από συμπαγές ξύλο. Το συμπαγές ξύλο ταλαντώνεται καλύτερα οπότε βελτιώνει την ποιότητα του ήχου, ενώ έχει τη δυνατότητα να βελτιωθεί ηχητικά και να ωριμάσει όσο η κιθάρα παλιώνει. Στα 200 Ευρώ είναι σχετικά δύσκολο αλλά ευτυχώς όχι αδύνατο να βρεις κιθάρες με συμπαγές καπάκι και θα σού έλεγα να τις προτιμήσεις. Γι αυτό και όλες οι κιθάρες που σού πρότεινα έχουν συμπαγές καπάκι.

Τέλος, καταλαβαίνω ότι θέλεις να σού πει κάποιος «Αυτή την κιθάρα να πάρεις», πράγμα το οποίο κατά τη γνώμη μου είναι εξ ορισμού λάθος. Εγώ θα σού πω ποιά κιθάρα θα έπαιρνα αν είχα 200 Ευρώ να διαθέσω για μια ακουστική, και η κιθάρα αυτή είναι η Washburn WD10S. Αν πάλι αποφασίσεις ότι θέλεις μια κιθάρα σε στυλ jumbo ή ηλεκτροακουστική, κοίτα την Harley Benton HBJC503CEQ.

Και αν θέλεις, κάνε μου μια χάρη. Μην γράφεις κομμένες λέξεις, σαν να στέλνεις SMS στο κινητό σου...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ακουστικη κιθαρα-αγορα
« Απάντηση #12 στις: 29/10/12, 14:50 »
Φιλε Χαραλαμπε,
Ευλογη η απορια μου: Εφοσον εχεις πτυχιο στην κλασικη (συνεπως για μενα θα ξερεις να παιζεις παπαδες :D ) γιατι δεν πας μια κιθαροτσαρκα να δοκιμασεις ο ιδιος? (εκτος αν εκει  που μενεις οι επιλογες σου ειναι τοσο περιορισμενες... αλλα ακομα κ ετσι κανονισε μια εκδρομη). Σου προτειναν τα παιδια καποια μοντελα, εχει πολυ υλικο το φορουμ γενικα πανω σε αυτα, κοιταξε και λιγο τις ιδιοτητες καθε ξυλου... ενταξει τοσα χρονια κλασικη -και με πτυχιο- δε μπορω να πιστεψω οτι δεν ξερεις να αξιολογησεις μια κιθαρα. Ο,τι και να σου πουμε εμεις, αμα δεν την πιασεις στα χερια σου να διαπιστωσεις ο ιδιος το αν ειναι ευκολοπαιχτη, τι ηχοχρωμα βγαζει, αν τριζει κλπ δουλεια δε γινεται. Τις γνωσεις τις εχεις, προτεινομενα μοντελα για την τιμη που δινεις εχεις, ενημερωσου λιγο γενικοτερα απο σχετικα τοπικ και εισαι ετοιμος να πας να τα δεις απο κοντα!

(Απολλωνα, οτι θα ερχοταν μερα που θα προτεινες washburn και harley benton κιθαρες δεν το περιμενα ποτε... βρηκες διαμαντια στα σκυβαλα? ;D )

Αποσυνδεδεμένος χαραλαμπος_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: ακουστικη κιθαρα-αγορα
« Απάντηση #13 στις: 29/10/12, 19:09 »
Φιλε Χαραλαμπε,
Ευλογη η απορια μου: Εφοσον εχεις πτυχιο στην κλασικη (συνεπως για μενα θα ξερεις να παιζεις παπαδες :D ) γιατι δεν πας μια κιθαροτσαρκα να δοκιμασεις ο ιδιος? (εκτος αν εκει  που μενεις οι επιλογες σου ειναι τοσο περιορισμενες... αλλα ακομα κ ετσι κανονισε μια εκδρομη). Σου προτειναν τα παιδια καποια μοντελα, εχει πολυ υλικο το φορουμ γενικα πανω σε αυτα, κοιταξε και λιγο τις ιδιοτητες καθε ξυλου... ενταξει τοσα χρονια κλασικη -και με πτυχιο- δε μπορω να πιστεψω οτι δεν ξερεις να αξιολογησεις μια κιθαρα. Ο,τι και να σου πουμε εμεις, αμα δεν την πιασεις στα χερια σου να διαπιστωσεις ο ιδιος το αν ειναι ευκολοπαιχτη, τι ηχοχρωμα βγαζει, αν τριζει κλπ δουλεια δε γινεται. Τις γνωσεις τις εχεις, προτεινομενα μοντελα για την τιμη που δινεις εχεις, ενημερωσου λιγο γενικοτερα απο σχετικα τοπικ και εισαι ετοιμος να πας να τα δεις απο κοντα!

(Απολλωνα, οτι θα ερχοταν μερα που θα προτεινες washburn και harley benton κιθαρες δεν το περιμενα ποτε... βρηκες διαμαντια στα σκυβαλα? ;D )
Φιλε Adoni ευλογη η απορια σου,αλλα κατε με οχι απολυτα σωστη..και γιατι το λεω αυτο..η κθε κιθαρα οπως πολυ σωστα ειπες διαφερει στα ξυλα,ομως δεν διαφερει μονο για τον αν ο ηχος που βγαζει ειναι καλος ή κακος αλλα τι ηχο βγαζει,μελωδικο,κοφτο κτλ..οταν λοιπον εγω θελω να παιξω στην κλασικη Francisco Tarrega θα χρησιμοποιησω μια κιθαρα με πιο μελωδικο ηχο,αν ομως θελω να παιξω μια σπουδη του Sor θα παρω μια κιθαρα με πιο κοφτο ηχο..με αυτο το σκεπτικο ειπα μια κιθαρα ''για εντεχνο''..τωρα φυσικα και μπορω να αξιολογισω μια κθαρα και να δω αν μου  καθετε καλα στο αυτι..αλλα οπως ειπα και πιο πανω δεν πολυ ξερω απο ακουστικες π.χ μαρκες και τετοια..οποτε εγω αυτο που ζητησα ειναι καποια μοντελα απο ανθρωπους που γνωριζουν απο ακουστικες για να παω με καποια ''φορμουλα''(αν θες) να δω..επισης αυτο που ειπε ο Απολλων για τον ''αξιοπιστο ηχο'' εννοοω να ακουγετε η κιθαρα,να εχει ενα ηχο,να θυμιζει κιθαρα!τελος επεσες μεσα,στο ρεθυμνο οπου κ σπουδαζω δεν εχω και πολλες επιλογες και για εκδρομη δεν υπαρχρει χρημα:Ρ αυτα:) ευχαριστω πολυ

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ακουστικη κιθαρα-αγορα
« Απάντηση #14 στις: 29/10/12, 20:34 »
Καταλαβαινω τι εννοεις, αλλα επειδη υποθετω οτι θα εχεις μια κλασικη και με αυτη βολευεσαι για ολα, ετσι ειναι και στις ακουστικες. Ο Απολλωνας στα λεει καλα, γενικα το πιο διαδεομενο σχημα ειναι το dreadnought, το οποιο ειναι αρκετα all-round, αλλα και εκει παιζουν ρολο τα ξυλα για τον τελικο ηχο. Απο εκει και περα υπαρχουν οι jumbo σε διαφορα "μεγεθη", που εχουν μεγαλυτερο βαθος στον ηχο και ενδεικνυνται νομιζω και για δακτυλισμους (αν και εσυ εχεις την κλασικη γι αυτη τη δουλεια), διαφορες κιθαρες πιο στοχευμενου ρεπερτοριου (ρεμπετοκιθαρο, folk, resonator) και μετα παμε σε 12χορδες και ηλεκτροακουστικες με στρογγυλεμενο σκαφος. Νομιζω οτι τα τελευταια δε σε αφορουν, γι'αυτα που θες να παιξεις, μια dreadnought ειναι οτι πρεπει, αλλα για να καταλαβεις και μονος σου τη διαφορα δοκιμασε και jumbo. Δυστυχως, καταλαβαινεις κ εσυ ο ιδιος αφου παιζεις τοσα χρονια, οτι χωρις δοκιμη δε γινεται να κρινεις. Τωρα απο μαρκες εχουν αναφερθει καποιες, υπαρχει και η πολυ καλη λιστα του Απολλωνα για οικονομικες κιθαρες.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ακουστικη κιθαρα-αγορα
« Απάντηση #15 στις: 29/10/12, 21:21 »
Απολλωνα, οτι θα ερχοταν μερα που θα προτεινες washburn και harley benton κιθαρες δεν το περιμενα ποτε... βρηκες διαμαντια στα σκυβαλα? ;D )

Αγαπητέ Adoni, με βάση τον προϋπολογισμό στον οποίο κινούμαστε δεν θα μπορούσα να προτείνω Tanglewood, Yamaha και Walden, έτσι δεν είναι; Αναγκαστικά θα κοιτάξουμε για Ashton, Washburn, Cort, με λίγη τύχη ίσως και καμία Crafter. ;)

Πάντως η συγκεκριμένη Washburn είναι μια φανταστική κιθάρα σε αυτή την κατηγορία, όπως ήταν και το παλιότερο μοντέλο D10S. Την D10S ή την αντίστοιχη ηλεκτροακουστική D10SCE την έχουν αγοράσει 2-3 άτομα μετά από δική μου πρόταση (ένας εξ αυτών το παλιό μέλος schizm, αν τον θυμάσαι) και όλοι είχαν δηλώσει απόλυτα ικανοποιημένοι.

Όσο για την Harley Benton, μιλάμε για jumbo ηλεκτροακουστική με συμπαγές καπάκι για 160 Eυρώ. Υπάρχει κιθάρα ανάλογων χαρακτηριστικών κάτω από 200 Ευρώ; Ακόμα και τώρα που δεν παίζω πλέον ακουστική, σκεφτόμουν να πάρω μία έτσι για να υπάρχει...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ακουστικη κιθαρα-αγορα
« Απάντηση #16 στις: 30/10/12, 00:48 »
Απολλωνα, οτι θα ερχοταν μερα που θα προτεινες washburn και harley benton κιθαρες δεν το περιμενα ποτε... βρηκες διαμαντια στα σκυβαλα? ;D )

Αγαπητέ Adoni, με βάση τον προϋπολογισμό στον οποίο κινούμαστε δεν θα μπορούσα να προτείνω Tanglewood, Yamaha και Walden, έτσι δεν είναι; Αναγκαστικά θα κοιτάξουμε για Ashton, Washburn, Cort, με λίγη τύχη ίσως και καμία Crafter. ;)

Πάντως η συγκεκριμένη Washburn είναι μια φανταστική κιθάρα σε αυτή την κατηγορία, όπως ήταν και το παλιότερο μοντέλο D10S. Την D10S ή την αντίστοιχη ηλεκτροακουστική D10SCE την έχουν αγοράσει 2-3 άτομα μετά από δική μου πρόταση (ένας εξ αυτών το παλιό μέλος schizm, αν τον θυμάσαι) και όλοι είχαν δηλώσει απόλυτα ικανοποιημένοι.

Όσο για την Harley Benton, μιλάμε για jumbo ηλεκτροακουστική με συμπαγές καπάκι για 160 Eυρώ. Υπάρχει κιθάρα ανάλογων χαρακτηριστικών κάτω από 200 Ευρώ; Ακόμα και τώρα που δεν παίζω πλέον ακουστική, σκεφτόμουν να πάρω μία έτσι για να υπάρχει...
Προσωπικα ειμαι μεγαλος φαν των κριτικων σου, τις εχω βρει εξαιρετικα ευστοχες. Γι'αυτο και μου εκανε εντυπωση η προτροπη σου για washburn και harley benton, που συνηθως ειναι καλες για τη σομπα (τωρα που ακριβυνε και το πετρελαιο). Βεβαια αντικειμενικα, εχω υποψιν μου οτι οι ευκαιριες ειναι σχεδον παντα 2 κατηγοριων: καλες εταιριες  που βγαζουν οικονομικο μοντελο με καλο value for money, και αναξιοπιστες low budget εταιριες που θα τυχει να βγαλουν ενα καλο μοντελο. Οποτε το θεωρω πιθανο, και ειμαι σιγουρος οτι για να τις προτεινεις θα τις εχεις δοκιμασει. Απλα μου εκανε εντυπωση. Βεβαιως τον θυμαμαι τον schizm, κ εκεινου την κριτικη εμπιστευομαι, οποτε δεν μπορει παρα να ειναι τιμιο το μοντελο :) . Αυτο που λες για το budget ειναι σωστο, αν και θα περιμενα να του ελεγες να μαζεψει 100 ακομα και να κινηθει προς cort, tanglewood, walden κα.

Αποσυνδεδεμένος LaryHimura

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: ακουστικη κιθαρα-αγορα
« Απάντηση #17 στις: 05/12/12, 15:35 »
παιδια και εγω για ακουστικη ψαχνω στα 150 το πολυ..καμια προταση?? παιζω πυξ λαξ , κιτρινα ποδηλατα , μπαλαντες κτλ..αξιζουν οι lag?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2958 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/08, 19:20
από Απόλλων
10 Απαντήσεις
11651 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/10, 22:36
από Adoni
41 Απαντήσεις
14109 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/10, 17:24
από Nisok
2 Απαντήσεις
4216 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/11, 21:52
από Edward The Great
5 Απαντήσεις
6702 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/11, 18:15
από Fearless
3 Απαντήσεις
2292 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/12, 22:20
από glambrakop
13 Απαντήσεις
5005 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/12, 23:13
από Arwindan
6 Απαντήσεις
10041 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/12, 18:38
από cbk
2 Απαντήσεις
2146 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/12, 00:41
από dimeros
5 Απαντήσεις
3211 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/15, 21:25
από DeprecatedGuitar