Αποστολέας Θέμα: Αλλαγη χορδων+vintage tuners+vintage tremolo  (Αναγνώστηκε 4600 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος BigBabol

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
  • ουααααααααααα
    • Προφίλ
Δεν υπαρχει ποιο σπαστικο πραμα απο τα vintage Κλειδια....

Ειναι αυτα που εχουν την τρυπουλα απο πανω...και δε μπορω να βαλω σωστα τις χορδες!!!!!τελειως χυμα τις εχω βαλει!!!!!!τι να κανω για να τις βαζω σωστα στα συγκεκριμενα?

  Ειχα αφησει την κιθαρα για 1 μηνα χωρις χορδες , και σημερα τις φορεσα ακριβως το ιδιο gauge χορδων με τις εργοστασιακες και το τρεμολο πλεον ειναι BLOCKED!!!!!Οταν την ανοιξα για πρωτη φορα ειχε πανω κανονικα 9αρες και το τρεμολο ηταν floating....τι παιχτικε? ??? ???Φυσικα δεν εχω βαλει extra ελατηρια(κατι που θα γινει μολις παει στο μαστορα)


το μοντελο ειναι fender strat vintage 70's
everything that has a begining  , has an end...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Αλλαγη χορδων+vintage tuners+vintage tremolo
« Απάντηση #1 στις: 07/05/08, 00:07 »
εχει floyd rose η κιθαρα....?

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη χορδων+vintage tuners+vintage tremolo
« Απάντηση #2 στις: 07/05/08, 00:17 »
Αρχηγέ μου, τα vintage κλειδιά τύπου Kluson, είναι τα ΚΑΛΥΤΕΡΟΤΕΡΑ που υπάρχουν για κιθάρες. Λήξις.

Είναι ελαφριά, όμορφα και κρατάνε ΤΕΛΕΙΑ το κούρδισμα, αρκεί να ξέρεις να περάσεις τις χορδές, που αυτή τη στιγμή δεν ξέρεις, αλλά θα μάθεις παρακάτω.  ;D

Αφού περάσεις τις χορδές στο τρέμολο λοιπόν, τεντώνεις τη χορδή και την κόβεις στο σημείο που βρίσκεται 2 κλειδιά και κάτι "μετά" το δικό της κλειδί. Δηλαδή, για τη μπάσσα Μι, την τεντώνεις και κόβεις λίγο μετά το κλειδί της Ρε.

Αφού βάλεις τη χορδή στην τρύπα κρατάς σταθερά ασκώντας πίεση προς τα κάτω και γυρίζεις το κλειδί με τη μανιβέλα. Αυτό που πρέπει να προσέξεις, ειδικά με τις "ντυμμένες" χορδές, είναι να μην τυλίγεται η χορδή στον εαυτό της. Δηλαδή το μέρος της χορδής που είναι στο κλειδί, πρέπει να εφάπτεται ΜΟΝΟ με το ίδιο το κλειδί. Καθώς τυλίγεις φροντίζεις ώστε τα τυλίγματα να γίνονται από πάνω προς τα πάνω, δηλ. το πρώτο θα είναι πιο κοντά στην κορυφή του κλειδιού και το τελευταίο θα είναι κάτω κάτω. Αυτό θα διασφαλίσει την κατάλληλη πίεση στο nut.

Το παραπάνω διαβάζεται πιο δύσκολο απ'ότι είναι στην πραγματικότητα. Με την πρακτική θα το μάθεις τέλεια, μετά από 3-4 αλλαγές θα είσαι ατσίδα. Εννοείται ότι στις 2 τελευταίες χορδές, δεν μπορείς να πας "δυο και κάτι μετά", οπότε απλά υπολογίζεις που θα κόψεις.

Για καλύτερη λειτουργία, προτείνω να βάλεις λίγο μολυβάκι στα αυλάκια του nut, αλλά και στα αυλάκια (από κάτω) του string tree (ή και των 2 αν έχει 2 η κιθάρα σου). Παρεμπιπτόντως, τα string trees είναι μεγάλη πληγή για το ξεκούρδισμα. Με την πρώτη ευκαιρία, βρες και βάλε από tusq ή τα μαύρα της Graphtec.

Για το τρέμολο τώρα. Καταρχάς το floating vintage tremolo δεν μένει κουρδισμένο και τόσο καλά. It's the nature of the beast.

Ο λόγος που σου κόλλησε πίσω, είναι γιατί προφανώς οι χορδές που έβαλες έχουν μικρότερη τάση. Εδώ είναι πιο δύσκολο λίγο στη ρύθμιση, αλλά όχι και πυρηνική φυσική.

Ο πιο απλός τρόπος, είναι να βάλεις κάτι, ας πούμε 2-3 πένες κατάλληλου πάχους μεταξύ της πλάκας του τρέμολο και του σώματος, στο πίσω μέρος και να σφίξεις τα ελατήρια ώστε να σφηνώσουν. Εν συνεχεία κουρδίζεις κανονικά και φροντίζεις να τεντώσεις καλά τις χορδές. Δηλ. κουρδίζουμε, τεντώνουμε, επαναλαμβάνουμε μέχρι να μένει σταθερό το κούρδισμα.

Στη συνέχεια αρχίζεις να ξεσφίγγεις ΠΟΛΥ ΣΤΑΔΙΑΚΑ τα ελατήρια (1/4 της στροφής για την κάθε βίδα, κάθε φορά) κρατώντας την κιθάρα όρθια. Τη στιγμή που θα πέσουν οι πένες μόνες τους είσαι (σχεδόν) έτοιμος. Το μόνο που χρειάζεται είναι ένας μικροέλεγχος για το κούρδισμα και μικρορυθμίσεις.

Voila. Έτοιμος.  ;D 8)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Αλλαγη χορδων+vintage tuners+vintage tremolo
« Απάντηση #3 στις: 07/05/08, 00:30 »
Φιλε common πολυ κατατοπιστικο το ποστ σου....
Το διαβασα ολο και εγω που δεν εχω το προβλημα...
Η ερωτηση μου οφειλοταν στην αγνοια απο μερους μου για υπαρξη floating γεφυρας εκτος του floyd rose...



Παντως πολυ καλη ολη η περιγραφη της διαδικασιας..

Αποσυνδεδεμένος BigBabol

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
  • ουααααααααααα
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη χορδων+vintage tuners+vintage tremolo
« Απάντηση #4 στις: 07/05/08, 00:53 »
comon , thanx για την λεπτομερεστατη περιγραφη  ,αλλα και παλι αυτα κλειδια μου τη δινουν στα νευρα!!!!περιττο να σου πω πως ειναι τωρα πανω οι χορδες ;D ;D τελειως χυμα,θα την αφησω ετσι μεχρι να παει μαστορα γιατι βαριεμε τους πειραματισμους με το setup ;D ;D (αφου παιζει , παλι καλα να λεω ;D ;D)
everything that has a begining  , has an end...

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη χορδων+vintage tuners+vintage tremolo
« Απάντηση #5 στις: 07/05/08, 10:54 »
comon , thanx για την λεπτομερεστατη περιγραφη  ,αλλα και παλι αυτα κλειδια μου τη δινουν στα νευρα!!!!περιττο να σου πω πως ειναι τωρα πανω οι χορδες ;D ;D τελειως χυμα,θα την αφησω ετσι μεχρι να παει μαστορα γιατι βαριεμε τους πειραματισμους με το setup ;D ;D (αφου παιζει , παλι καλα να λεω ;D ;D)

Κρίμα για τα κλειδιά, είμαι σίγουρος πάντως ότι όλο και κάποιος θα βρεθεί να σε απαλλάξει απ'αυτά αν αποφασίσεις να τα αλλάξεις. Όσο για το μάστορα, το να αλλάζεις χορδές στην κιθάρα σου δεν είναι βέβαια setup.  ;)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη χορδων+vintage tuners+vintage tremolo
« Απάντηση #6 στις: 07/05/08, 17:02 »
Αρχηγέ μου, τα vintage κλειδιά τύπου Kluson, είναι τα ΚΑΛΥΤΕΡΟΤΕΡΑ που υπάρχουν για κιθάρες. Λήξις.

Είναι ελαφριά, όμορφα και κρατάνε ΤΕΛΕΙΑ το κούρδισμα, αρκεί να ξέρεις να περάσεις τις χορδές, που αυτή τη στιγμή δεν ξέρεις, αλλά θα μάθεις παρακάτω.  ;D



+10000

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
34 Απαντήσεις
34236 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/09, 03:58
από jim.ni
19 Απαντήσεις
6777 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/05, 18:26
από Arg0
11 Απαντήσεις
5220 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/05, 18:33
από takis79
55 Απαντήσεις
19280 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 01:59
από Jezus
28 Απαντήσεις
11165 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/08, 11:05
από Freedom (modeerf)
7 Απαντήσεις
4536 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/08, 11:10
από Σκίρων
3 Απαντήσεις
3438 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/08, 16:52
από thanasis93
21 Απαντήσεις
7474 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/08, 10:56
από teo_gp
6 Απαντήσεις
4420 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/13, 11:05
από glambrakop
2 Απαντήσεις
4429 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/15, 15:01
από Μelexdy