Αποστολέας Θέμα: Νεα explorer στυλ κιθαρα...  (Αναγνώστηκε 4640 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MarkZucc

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Νεα explorer στυλ κιθαρα...
« στις: 25/04/18, 02:09 »
Παντα ηθελα μια *explorer* κιθαρα αλλα την ανεβαλλα..τωρα πουλησα μια ibanez που ειχα και μαζεψα κανα 400αρικο...Εχω βαλει στο ματι αυτες τις 2 αλλα δεν μπορω να βρω καμια τους στην ελλαδα για να τις δοκιμασω...


https://www.musiciansfriend.com/guitars/charvel-desolation-dst-1-st-star-electric-guitar 450E (ξερω δεν ειναι ακριβως explorer αλλα μιας που για μεταλ σε drop b θα την εχω αγαπω το 25.5 scale και τα emg)(δεν βρισκω το ακριβες λινκ του μαγαζιου τρ)


https://www.thomann.de/gb/chapman_guitars_ghost_fret_lunar.htm 499E (μου αρεσει πολυ φατσικα και προτιμω την γεφυρα αυτη απο τις tunomatic αλλα 24.75 scale και no name passives δυστυχως...επισης ομως ειναι απο τον θωμα και οχι κανα τυχαιο site στην ιατλια οποτε +++)


μια αλλη επιλογη ειναι μια μεταχειρησμενη 400Ε epiphone 1984ex μαυρη με emg που βρηκα αλλα ποτε δεν μου αρεσε το fret access των set και βαμμενων λαιμων και ειναι και η πιο βαρετη φατσικα κατα την αποψη μου.


Ξερει κανεις τιποτα τις chapman η τις desolation?Εχω ακουσει μικτα πραγματα και για τις 2...Γνωμες απο καποιον πιο εμπειρο σε κιθαρες?

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Νεα explorer στυλ κιθαρα...
« Απάντηση #2 στις: 25/04/18, 07:01 »
Κιθαρα για drop b.Β σαν να λεμε bass..οχι d αλλα b.δε παιρνεις κανα μπασο;
Λοιπον.Επηδη αυτο το drop το εχω φαει με το κουταλι,θες οποσδηποτε μεγαλο scale και οχι τοσο οποσδηποτε reversed headstock.
Για βαρυτονη,το σκεφτικες;
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος MarkZucc

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Νεα explorer στυλ κιθαρα...
« Απάντηση #3 στις: 25/04/18, 08:01 »
Απλώς την ήθελα για αυτό το κούρδισμα γιατί είμαι καλύμενος στα άλλα χΡ....με 12-56 χορδές θα ναι μια χαρά μαλλον....δεν νμζ πως χρειάζομαι βαρυτονη...έχω μια 7χορδη 25.5 και την έχω κατεβάσει μέχρι drop G για κάτι άλμπουμ Whitechapel και Periphery και δεν είχε θέμα....Oι in flames και οι mastodon παίζουν A# standard και drop A σε Les Paul αντιστοιχα οπότε δεν νμζ να έχω μεγάλο πρόβλημα με την 24.75....(έχω συνηθίσει να παίζω με σχοινιά γέφυρας για χορδές χΡ)Την dimebag δεν θα την σκεφτόμουν καν διότι ειδικά με τα κουρδίσματα αυτά το Floyd θα μου δίνει εφιάλτες...Απλώς φοβάμαι να κάνω το βήμα στην charvel η την Chapman γιατί αντίθετα με μάρκες όπως schecter epiphone esp\ltd δεν έχω ιδέα για το quality control τους και δεν έχω βρεθεί στο ίδιο δωμάτιο με καμία ποτε...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Νεα explorer στυλ κιθαρα...
« Απάντηση #4 στις: 25/04/18, 09:54 »
Την dimebag δεν θα την σκεφτόμουν καν διότι ειδικά με τα κουρδίσματα αυτά το Floyd θα μου δίνει εφιάλτες...Απλώς φοβάμαι να κάνω το βήμα στην charvel η την Chapman γιατί αντίθετα με μάρκες όπως schecter epiphone esp\ltd δεν έχω ιδέα για το quality control τους και δεν έχω βρεθεί στο ίδιο δωμάτιο με καμία ποτε...

όλες οι κάτω απο 1500 EUR και όχι made in Japan/Korea για μένα είναι hit or miss. Απο κει και πέρα νομίζω οτι σε drop B και με τις χορδές που λές, παίζει και να μην χρειάζεται αλλαγή στο setup για 25.5"  floyd ρυθμισμένο σε E-std κούρδισμα με 9άρες. Σε αυτό το σχήμα (explorer) προσωπικά θα πήγαινα σε Dime και 100% με floyd, δεν βρίσκω κάποιο άλλο λόγο για το έξτρα ξύλο.
Υπάρχουν ένα κάρο τεχνικες για σταθεροποίηση floyd ακόμη και στις πιο ... αντίξοες συνθήκες.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Νεα explorer στυλ κιθαρα...
« Απάντηση #5 στις: 25/04/18, 10:16 »
Ρε παιδια,το εχουνε αναλυσει,οτι εσεις οι κιθαριστες δεν εχετε καλο γουστο,αλλιως θα παιζατε μπασο αντι κιθαρα.
Αλλα αυτη η dean.. Ιουυυυ το αισχος το ιδιο.
Πολυ ασχημη ρε.Χωρια που το headstock της dran ειναι παρδαλο κατσικι απο μονο του
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Νεα explorer στυλ κιθαρα...
« Απάντηση #6 στις: 25/04/18, 21:51 »
Ρε παιδια,το εχουνε αναλυσει,οτι εσεις οι κιθαριστες δεν εχετε καλο γουστο,αλλιως θα παιζατε μπασο αντι κιθαρα.
Αλλα αυτη η dean.. Ιουυυυ το αισχος το ιδιο.
Πολυ ασχημη ρε.Χωρια που το headstock της dran ειναι παρδαλο κατσικι απο μονο του


μόνο φίλε μου που αυτό το αίσχος με αυτα που .... φαίνονται εδω : http://forum.kithara.gr/index.php?topic=90461.175 έχει μια βασική διαφορά, το μεν πρώτο το έχει παίξει ένας απο τους μεγαλύτερους κιθαρίστες που ήταν η μισή μπαντα μόνος του, ενώ τα δε δεν θα καταλάβει κανείς καμια διαφορά αν το καλώδιο τους κοπεί...  ή αν βγάλουν τον ενισχυτή απο την μπρίζα  ;D

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Νεα explorer στυλ κιθαρα...
« Απάντηση #7 στις: 25/04/18, 22:17 »
Ηηηηηηη τι μου ειπε το ατομαητ.Γρηγωρα.Εναν βραχο.γρηγωρα.Να του υον πεταξω.
Αλλα τι να περημενει κανεις απο εναν α)κιθαριστα β) που πεινει τσιπουρο χωρις γλυκανισο  :P :P
Ελα ρε αχηλεα,να μηλησουμε αντικειμενικα.Εχει πολλα εκτωματα το bass of the week και δρν ξερω γιατι τα διαλεξαν,αλλα αυτη η dean εινσι αισχος.Και αυτο το headstok,σαν γυφτικο σκεπαρι.
Καλυτερα να παρει καμια kelly το παλικαρι τοτε
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Νεα explorer στυλ κιθαρα...
« Απάντηση #8 στις: 25/04/18, 23:09 »
Ελα ρε αχηλεα,να μηλησουμε αντικειμενικα.Εχει πολλα εκτωματα το bass of the week και δρν ξερω γιατι τα διαλεξαν,αλλα αυτη η dean εινσι αισχος.Και αυτο το headstok,σαν γυφτικο σκεπαρι.
Καλυτερα να παρει καμια kelly το παλικαρι τοτε

ετσι είμαστε ρε οι ροκάδες gypsies :
https://www.youtube.com/watch?v=motAwhIOycg

^^^^ κοματάρα και η απαρχή του metal

https://www.youtube.com/watch?v=EofU-rMpeD4


Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεα explorer στυλ κιθαρα...
« Απάντηση #9 στις: 26/04/18, 10:08 »
Ας μείνουμε εντός θέματος...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Νεα explorer στυλ κιθαρα...
« Απάντηση #10 στις: 26/04/18, 17:52 »
Φιλε κοιτα μην βρεις πουθενα καμια ibanez destroyer.Καταπληκτικα οργανα.Αλλιως πανε σε jackson kelly,καποτε βγαιναν 400-600€.
Εχει και epiphone explorer,ομορφες.
Παρε οτιδιποτε εκτως αυτην την ασχημη dean
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
3523 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/06, 20:18
από sun
6 Απαντήσεις
6410 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/08, 12:47
από teo_gp
8 Απαντήσεις
5942 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/10, 14:47
από marathon
18 Απαντήσεις
5107 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/10, 15:06
από Μητσάκος
3 Απαντήσεις
2520 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/04/11, 23:26
από jim.ni
3 Απαντήσεις
2364 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/12, 13:05
από tomkarachris
8 Απαντήσεις
4287 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/12, 20:56
από Adrift
5 Απαντήσεις
9935 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/14, 12:34
από saved
0 Απαντήσεις
2227 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/16, 18:37
από paokz
0 Απαντήσεις
2808 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/19, 15:03
από Ioannis Anastassakis