Αποστολέας Θέμα: Αγορα ηλεκτρακουστικης κιθαρας στα 450 ευρω  (Αναγνώστηκε 6085 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος grigoris.karathimios

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Καλησπερα παιδια.
Οπως λεει και ο τιτλος ψαχνω να αγορασω μια ηλεκτρακουστικη κιθαρα στα 450 ευρω(ισως και 500, αν τα αξιζει).Επειδη ξεκινησα με ηλεκτρικη πριν ενα 6μηνο,θα βοηθουσε να μην εχει πολυ χοντρο μπρατσο.Ειδα την Luna Florus Lotus ( http://d.scdn.gr/images/sku_main_images/003123/3123890/10558619-orig.jpg ) η οποια μου αρεσε εξωτερικα αρκετα και θα ηθελα τη γνωμη σας για την κιθαρα σαν κατασκευη και ηχο.Ποιες αλλες εχετε να προτεινετε ωστε να δοκιμασω σε καποιο μαγαζι με ειδη μουσικης?
Ευχαριστω!


Αποσυνδεδεμένος grigoris.karathimios

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Τις εχω υποψιν μου τις Ovation καθως ενας φιλος μου εχει μια,απλα δεν με ενθουσιαζει πολυ το σχημα τους.Προτιμω δηλαδη τα πιο συνηθισμενα σκαφη.

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
http://www.thomann.de/gr/takamine_gn93_nat.htm


αυτή δεν είναι ηλεκτροακουστική ούτε cutaway έχει,
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Cort SFX6 SP NAT
την αγόρασε ένας φίλος πρόσφατα .
το μπράτσο μου φάνηκε πολύ βολικό και ο ήχος της ωραίος unplugged . σε ενισχυτή δεν την έχω ακούσει ακόμα.
η εμφάνισή της είναι λίγο ασυνήθιστη , ή θα τη λατρέψεις ή θα τη μισήσεις

την πήρε απο ένα μαγαζί στο Μοναστηράκι
« Τελευταία τροποποίηση: 03/02/15, 18:17 από modfori »
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
...έχεις δίκιο εκ παραδρομής το postαρα...
τσέκαρε πάντως στον Thomann...θα βρεις σίγουρα αυτό που ψάχνεις...

Αποσυνδεδεμένος grigoris.karathimios

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Η Cort μπορω να πω πως μου αρεσε αρκετα και θα την εχω σιγουρα υποψιν μου αφου λες πως unplugged σου ακουστηκε καλος ο ηχος.Γενικα στα 400-450 ευρω ποιες ειναι οι καλυτερες μαρκες για να κοιταξω?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Oι Cort είναι σίγουρα από τις καλύτερες επιλογές σε αυτή την κατηγορία. Στα 450 Ευρώ εγώ θα κοίταζα επίσης την Ibanez AW300-ECE και την Takamine GD71CE. Πάντως αφού ξεκινάς τώρα με ακουστική, σκέψου επίσης το ενδεχόμενο να μην διαθέσεις ολόκληρο το ποσό του προϋπολογισμού σου και να αγοράσεις μια πιο οικονομική, αλλά παρόμοιας ποιότητας κιθάρα όπως η Washburn WD10SCE, ή κάποια φτηνότερη Cort π.χ. την πολύ καλή MR710F (υπόψιν ότι το συγκεκριμένο μοντέλο υπάρχει αυτή τη στιγμή στον Thomann σε B-stock δηλαδή ελαφρά μεταχειρισμένο, σε ακόμα χαμηλότερη τιμή).
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος grigoris.karathimios

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Ευχαριστω για τις προτασεις σου.B-stock δε θελω διοτι αφου θα δωσω τα 300-400 ευρω προτιμω κατι καινουριο καθως ποτε δεν ξες.Για ποιο λογο προτεινεις να μη διαθεσω 450 ευρω?Επισης,ποια ειναι η αποψη σου για αυτη? http://www.thomann.de/gr/epiphone_ej200ce_nt.htm .Σε σχεση με την Cort MR 710F NS πιστευεις υστερει αρκετα ή θα επελεγες μια απο τις 2 λογω εμφανισης?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Ευχαριστω για τις προτασεις σου.B-stock δε θελω διοτι αφου θα δωσω τα 300-400 ευρω προτιμω κατι καινουριο καθως ποτε δεν ξες.

To καταλαβαίνω, αν και αγοράζοντας από τον Thomann έχεις πάντα την επιλογή επιστροφής του προϊόντος μέσα σε 30 μέρες αν για οποιονδήποτε λόγο δεν σε ικανοποιήσει. Αυτό ισχύει και για τα B-stock.

Παράθεση
Για ποιο λογο προτεινεις να μη διαθεσω 450 ευρω?

Η γνώμη μου είναι ότι κινούμενος στα 400 με 500 Ευρώ, είσαι σε μία κάπως δύσκολη κατηγορία. Υπάρχουν μεν καλές κιθάρες, αλλά δεν μπορώ να πω ότι υπερτερούν κατά πολύ μοντέλων που μπορείς να βρεις γύρω στα 300 Ευρώ όπως η Cort MR710. Aπό την άλλη πλευρά αν αυξήσεις τον προϋπολογισμό σου κατά 100-150 λίρες, θα έχεις επιλογή ανάμεσα σε πολύ καλύτερες κιθάρες όπως η Epiphone DR500 Masterbilt, η Ibanez AW400CE0, η Tanglewood TW45ECE, η Guild D-125CE κλπ, δηλαδή όργανα που είναι εμφανώς σε άλλη κατηγορία. Kαι με βάση το επίπεδό σου, πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερα να αρχίσεις με μια πιο φτηνή κιθάρα. Αν στην πορεία αποφασίσεις ότι θέλεις να συνεχίσεις την ακουστική, θα έχεις αποκτήσει κάποια εμπειρία με βάση την οποία θα επιλέξεις σωστά την επόμενη αγορά σου. Επαναλαμβάνω ότι όλα αυτά είναι προσωπικές απόψεις. Σού λέω απλά τι θα έκανα εγώ στη θέση σου.

Παράθεση
Επισης,ποια ειναι η αποψη σου για αυτη?
]http://www.thomann.de/gr/epiphone_ej200ce_nt.htm

Μια χαρά κιθάρα, αν θέλεις να κινηθείς σε αυτό το επίπεδο τιμών. Δεν θα έλεγα πάντως ότι είναι καλύτερη από την Cort.

Παράθεση
Σε σχεση με την Cort MR 710F NS πιστευεις υστερει αρκετα ή θα επελεγες μια απο τις 2 λογω εμφανισης?

Προσωπικά δεν θα επέλεγα κιθάρα με βάση την εμφάνιση, ή τουλάχιστον αυτό θα ήταν το λιγότερο σημαντικό κριτήριο στην επιλογή μου. Θα σού έλεγα να κοιτάξεις τα ξύλα (ειδικά αν έχει καπάκι από συμπαγές ξύλο) και τα ηλεκτρικά, αφού ενδιαφέρεσαι αποκλειστικά για ηλεκτροακουστική.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος grigoris.karathimios

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Παράθεση
Σε σχεση με την Cort MR 710F NS πιστευεις υστερει αρκετα ή θα επελεγες μια απο τις 2 λογω εμφανισης?

Προσωπικά δεν θα επέλεγα κιθάρα με βάση την εμφάνιση, ή τουλάχιστον αυτό θα ήταν το λιγότερο σημαντικό κριτήριο στην επιλογή μου. Θα σού έλεγα να κοιτάξεις τα ξύλα (ειδικά αν έχει καπάκι από συμπαγές ξύλο) και τα ηλεκτρικά, αφού ενδιαφέρεσαι αποκλειστικά για ηλεκτροακουστική.



Υπαρχει δηλαδη στα χρηματα που μπορω να διαθεσω καποια ακουστικη σαφως καλυτερη απο την http://www.thomann.de/gr/cort_mr710tf.htm ?Αναφερω ξανα αυτη την κιθαρα γιατι σε αυτα τα χρηματα που διαθετω μου φαινεται απο τις καλυτερες επιλογες που εχω ωστε να αποκτησω μια αρκετα καλη για τα δικα μου δεδομενα ηλ/στικη κιθαρα και να μου μεινουν στο πορτοφολι καποια χρηματα.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Για μια κιθάρα παρόμοιας ποιότητας στα ίδια ή λιγότερα λεφτά, εγώ θα κοίταζα τις Washburn WD10SCE, WD20SCE και WD30SCE. Ο Thomann έχει αυτή τη στιγμή και μία Walden D550CE, πολύ αξιόλογη κιθάρα, αλλά είναι B-stock το οποίο είπες ότι δεν θέλεις.

Και για να μη συζητάμε φιλολογικά για το ποιά κιθάρα είναι "καλύτερη", αν μπορείς να δοκιμάσεις ο ίδιος κάποιες από αυτές τις κιθάρες πιστεύω ότι θα αρχίσεις να διαμορφώνεις τη δική σου άποψη και να περιορίζεις ανάλογα τις επιλογές σου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος grigoris.karathimios

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Σιγουρα θα δοκιμασω σε καποιο μαγαζι απλα ηθελα και αλλες γνωμες για κιθαρες που τυχον δοκιμασατε.Αφου δεν εχουν καποια ουσιωδη διαφορα μαλλον θα παω σε ηλεκτρακουστικη για να εχω και τη δυνατοτητα να συνδεω σε ενισχυτη με οτι συνεπαγεται αυτο.Καλως,ευχαριστω για τη βοηθεια!  :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
56 Απαντήσεις
20589 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/09, 19:11
από Ogun-Sotis
26 Απαντήσεις
10192 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/09, 14:01
από rolandboy
19 Απαντήσεις
6589 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/09, 10:27
από Alex_Under
6 Απαντήσεις
4786 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/09, 02:38
από PericlesB
75 Απαντήσεις
20379 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/09, 02:30
από JACKSONMAN
3 Απαντήσεις
2001 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/11, 12:57
από xoxoras
7 Απαντήσεις
4571 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/11, 20:29
από Απόλλων
31 Απαντήσεις
8596 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/12, 18:11
από DreamRiff
13 Απαντήσεις
7587 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/16, 13:22
από Kosthrash
20 Απαντήσεις
7678 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/20, 20:29
από GVen