Αποστολέας Θέμα: Τέσσερις νεκροί σήμερα στη Marfin στη Σταδίου.  (Αναγνώστηκε 25210 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Isnogood ο νομοθετης μεσω του Συνταγματος εχει ορισει καποιες προϋποθεσεις ασφαλειας που πρεπει να τηρουνται σε καθε χωρο οπου υπαρχουν ανθρωποι!

Το θεμα ειναι πως ολοι μα ολοι παιρνουν τις αδειες λειτουργιας χωρις να εχουν ολα τα απαραιτητα χαρτια ;) Μπανανια!

Ηταν τραπεζα..Η τουαλετα σκεφτηκες πως μπορει να ηταν στο ισογειο; Στο χωρο που δεν μπορουσαν να ειχαν προσβαση οι ανθρωποι που ετρεχαν να σωθουν κι οχι να το παιξουν Μαγκαϊβερ!

Iσχυει αυτο...δυστυχως, το κομματι της Πυρασφαλειας του Πυροσβεστικου Σωματος, δηλαδη το τμημα που ειναι υπευθυνο για την εκδοση πιστοποιητικων, εχει καμποσα λαμογια στις ταξεις του.

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κρίμα για τους ανθρώπους. Πραγματικά τραγικό περιστατικό, έρχεται να συμπληρώσει με οδυνηρό τρόπο την πολύ άσχημη κατάσταση της Ελλάδας...Δεν θέλω να σταθώ στο ποιός φταίει καθώς η συζήτηση δεν βγάζει άκρη...

Eιλικρινά λυπάμαι που γίναμε έτσι και προβληματίζομαι για το που οδεύει η κατάσταση..

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher




Δυστυχως, το κομματι της Πυρασφαλειας του Πυροσβεστικου Σωματος, δηλαδη το τμημα που ειναι υπευθυνο για την εκδοση πιστοποιητικων, εχει καμποσα λαμογια στις ταξεις του.

Δεν ειναι αυτο το θεμα της συζητησης μας ομως. Και ιδιαιτερα για τη πυροσβεστικη θα ηθελα να αποφυγουμε οποιοδηποτε σχολιο γιατι ειναι απο τα ελαχιστα σωματα ασφαλειας που παλευουν σε αυτη τη χωρα.

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ




Δυστυχως, το κομματι της Πυρασφαλειας του Πυροσβεστικου Σωματος, δηλαδη το τμημα που ειναι υπευθυνο για την εκδοση πιστοποιητικων, εχει καμποσα λαμογια στις ταξεις του.

Δεν ειναι αυτο το θεμα της συζητησης μας ομως. Και ιδιαιτερα για τη πυροσβεστικη θα ηθελα να αποφυγουμε οποιοδηποτε σχολιο γιατι ειναι απο τα ελαχιστα σωματα ασφαλειας που παλευουν σε αυτη τη χωρα.



Δεν ειχα σκοπο να βγω off-topic, απλα θιχτηκε το ζητημα...οσο για την Πυροσβεστικη, επιτηδες "εκραξα" το συγκεκριμενο τμημα της, καθως σε γενικες γραμμες ισχυει αυτο που λες...

Οn-topic τωρα, δν εχω κατι να πω συγκεκριμενο...εχω βαρεθει να γραφω κ να διαβαζω το ενα κριμα πισω απο το αλλο σε τετοια περιστατικα...το αν ηταν προμελετημενο κ απο ποιους δν το ξερω...αλλα θα συμφωνησω για τη σημερινη διαδηλωση, ηταν οντως αρκετα διαφορετικη απο τις συνηθισμενες...ειχε κατι αλλο στον αερα της, αλλα δε θελω να λεω μεγαλα λογια, γιατι ο Ελληνας δν ξερεις πως θα ξημερωσει...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Αυτάρεσκε και Freemind...μιλάτε για τράπεζες και για κέντρα διασκέδασης...που να δείτε σε άλλες δουλειές πόσο ανάγκη υπάρχει από μέτρα ασφάλειας και πόσο ακριβά είναι τα μέτρα ασφάλειας και γι αυτόν τον λόγο αλλά και για πολλούς άλλους καθαρά συμφεροντολογικούς, είναι ανύπαρκτα. Δεν είναι το θέμα μας βέβαια, αλλά αναφέρω την Ζώνη του Περάματος, που κάποτε είχε από τα ποιο δυνατά Σωματεία.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Γιατι πρεπει παντα να ειναι ολα θεμα συνωμοσιας? Γιατι αποκλειετε το γεγονος 2-3 πανιβλακες να εριξαν μολοτοφ χωρις να σκεφτουν τις συνεπειες?
Τραγικο οπως και να χει, συλληπητηρια στις οικογενειες των αδικοχαμενων συμπολιτων μας και ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να νιωσουν τον ιδιο πονο και οι οικογενειες τον πανηλιθιων που πεταξαν μεσα σε ανοιχτη τραπεζα μολοτοφ.... Και δεν νιωθω καθολου κακος λεγοντας το...

Ποτε δεν θα καταλαβουμε οτι ειμαστε χωμενοι σε μια σκακερα απο την οποια λειπει ο Βασιλιας η βασιλσσα και οι αξιωματικοι....

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Δεν μπορώ να το πιστέψω.. Όλη τη μέρα ημουν πολύ απασχολημένος και το έμαθα πριν μερικές ώρες.. Απίστευτη οδύνη και τυφλή βία.. Ελπίζω με κάποιο τρόπο αυτοί οι εγκληματίες που διέπραξαν αυτές τις δολοφονίες να πληρώσουν κάποτε...

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
πως καταντήσαμε έτσι ρε παιδιά??
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Το χέρι που ρίχνει μολότωφ μέσα σε χώρο με ανθρώπους, τη ρίχνει για να σκοτώσει! Δε με ενδιαφέρει αν είναι το χέρι αντιεξουσιαστή, χρυσαυγίτη, ή προβοκάτορα. Είναι πρωτίστως χέρι ΔΟΛΟΦΟΝΟΥ!!!! Κι όταν το κάνει σε μια τέτοια περίσταση τότε επιθυμεί ΕΜΦΥΛΙΟ ΠΟΛΕΜΟ άρα είναι χέρι ΠΡΟΔΟΤΗ!!!! Προδότη της πατρίδας, του Έθνους, της εργατιάς, των λαικών αγώνων, της Δημοκρατίας, της Ελευθερίας, των ηθικών αξιών, του ανθρωπισμού... βάλτε ό'τι εσείς θεωρείτε σημαντικό και καλό μπορεί να υπάρχει σε αυτό το μικρό κομμάτι γης. Αυτό το χέρι τα πρόδοσε όλα!!!!
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Ποσα κοτερα εχει ο κ.Βγενοπουλος;

( προσεξτε στο βιντεο οταν του φωναζουν για τα κοτερα, πως γυριζει με ενα σαρδονιο χαμογελο και τα δειχνει σε αυτον που φωναζε )

Αυτος ο ανθρωπος τις προηγουμενες μερες στον ΣΚΑΪ δηλωνε φιλανθρωπος και κοντα στον εργατη!

Για να ξερουμε ποιοι ανθρωποι κινουν τα κεφαλαια και ποιοι βουλιαζουν πλοια για να βγαλουν χρηματα!

Δειτε και τα ομορφοπαιδα γυρω του ( περα απο τα ΜΑΤ )...καταλαβαινετε τι ειναι, ετσι;

Ελπιζω οι φιλοι του ΠΑΟ την επομενη φορα να κατεβουν στο γηπεδο με μεγαλα πανο που να γραφουν για τη δολοφονια εκ προμελετης ( διοτι ειναι συνυπευθυνος ο κυριος αυτος ) που οδηγησε αυτους τους ανθρωπους με την υποχρεωτικη εργασια υπο την απειλη απολυσεως!


« Τελευταία τροποποίηση: 06/05/10, 00:44 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Δεν θα μιλήσω πολιτικά σήμερα σεβόμενος τους νεκρούς. Αν και όλα έχουν πολιτική επέκταση,  δυστυχώς μπορούν να μεταφραστούν από τον καθένα διαφορετικά, όπως βολεύουν δηλαδή. Ο ένας τα ρίχνει στον άλλο, δεξιά αριστερά  και πάει λέγοντας και ανάλογα το συμφέρων πάντα και ανάλογα το πόσο στόκο έχει ο καθένας από εμάς μέσα στο κεφάλι  του.  Δεν ξέρω αν ήταν προβοκάτσια ή συνωμοσία ή προμελετημένο ή ατύχημα αλλά σίγουρα αν δεν παραδοθούν αυτοί που το έκαναν και αν δε ζητήσουν συγνώμη τότε είναι 100% φόνος και δεν έχει να κάνει με την πολιτική ούτε σηκώνει καμιά πολιτική και ιδεολογική δικαιολογία.  :-X
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Προς αυτους που το εκαναν: Δε θελω να σας πιασουν...
Θελω να αγκαλιασει η φωτια το σπιτι σας και να καειτε ζωντανοι ρε! Να μην εχετε απο που να φυγετε..! Και να ΚΑΕΙΤΕ ΜΕ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΒΑΣΑΝΙΣΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ, ΝΑ ΞΕΡΟΨΗΘΕΙΤΕ ΤΟΣΟ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗ ΣΑΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ.


Δεν ανηκετε σε καμια ομαδα, σε καμια οργανωση, σε καμια κοινωνια. Δεν ειστε γουρουνια, ειστε ΒΡΩΜΕΡΕΣ ΚΟΤΕΣ που σκοτωσαν ηθελημενα 4 (και ΟΧΙ 3) ατομα που πηγαν στη δουλεια υπο το καθεστως της απειλης... 3 νεα ΠΑΙΔΙΑ που εβγαζαν το ΨΩΜΙ τους.


Στερησατε τα παιδια απο 3 ΜΑΝΑΔΕΣ και ΠΑΤΕΡΑΔΕΣ. Απο καμποσα ΑΔΕΛΦΙΑ. Στερησατε απο ενα αγεννητο ΜΩΡΟ το δικαιωμα στη ΖΩΗ.
Στερησατε ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ και την ΕΥΤΥΧΙΑ απο εναν ανθρωπο να γινει ΠΑΤΕΡΑΣ. Τη ΜΑΝΑ αντι για το ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ τη στειλατε στον ΤΑΦΟ.
Τελος, στερησατε απο 150.000 ανθρωπους τη δυνατοτητα, η φωνη τους να ακουστει πιο δυνατα. Συγγνωμη που το βαζω με μικρα αλλα ΤΟΣΗ σημασια εχει σε συγκριση με τα αλλα...

ΞΥΠΝΑΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ! Η ΧΩΡΑ ΒΟΥΛΙΑΖΕΙ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΜΕ ΑΝΤΙΕΞΟΥΣΙΑΣΤΕΣ ΚΑΙ ΜΠΑΤΣΟΥΣ.
ΑΣ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ ΠΡΙΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ. Οδευουμε με μαθηματικη ακριβεια προς νεο ΕΜΦΥΛΙΟ. Ας το καταλαβουμε ολοι..! Η χωρα μας ΒΙΑΖΕΤΑΙ ολοενα και ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.
Φοβαμαι οτι πλεον δεν ειμαστε σε ΚΑΤΗΦΟΡΑ αλλα σε ΓΚΡΕΜΟ...

Ας με διαψευσετε ολοι εσεις, ολοι εμεις. Ας αποτρεψουμε επιπλεον ΜΑΥΡΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ στην ιστορια μας. ΑΣ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ ΠΡΙΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ...



Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Είναι παράλογο να εξισώνονται τυχόν αμέλειες ή παραλείψεις στην προστασία του κτιρίου με την δολοφονική ενέργεια του εμπρησμού κτιρίου ενώ μέσα βρίσκονται άνθρωποι.
Φταίει η τράπεζα επειδή έπρεπε να έχει βαριά ρολά για να κρατάει έξω τους βάνδαλους και τους δολοφόνους;
Φταίει το σύστημα πυρόσβεσης; (δεν ξέρω αν είχε, αλλά και να είχε θα ήταν με νερό το οποίο δεν σβήνει την βενζίνη ούτε αποτρέπει τις αναθυμιάσεις (από τις οποίες πέθαναν οι άνθρωποι))
Φταίει ο (κάθε) εργοδότης που έπρεπε να φανταστεί ότι θα κάψουν την επιχείρησή του με ή χωρίς τους υπαλλήλους του μέσα και ότι δεν θα την προστατέψει κανείς, και επιπλέον ότι θα παρεμποδιστεί (ή καεί) το πυροσβεστικό όχημα για να μην φτάσει εγκαίρως;
Ας έχουμε την αίσθηση του μέτρου...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Oχι οτι εχει σημασια πλεον, αλλα μηπως διαβασατε πουθενα οτι πιθανως τα ιδια ατομα που ριξανε τις μολοτοφ, πριν την τραπεζα ειχαν περασει απο το βιβλιοπωλειο "Ιανος" οπου και εσπασαν, εκαναν καταστροφες, περιελουσαν με βενζινη (ή ενα αλλο ασπρο ευφλεκτο υγρο οπως λενε οι μαρτυρες) ακομα και θαμωνα του καταστηματος και φωναζαν "θα σας καψουμε ζωντανους"? Το ξερετε οτι με βαση τους μαρτυρες/θυματα, αυτος που φωναζε μιλαγε σπαστα Ελληνικα; Χμμμ.... μηπως μου θυμιζει κατι αυτο; Α ναι, την συναγωγη στην Κρητη που καηκε απο "εθνικιστες" Κρητικους, μονο που μετα αποδειχτηκε οτι οι δραστες ηταν Αμερικανοι (απο την Αμερικανικη βαση)? Μηπως ολα αυτα ειναι προβοκατσια με συγκεκριμενες μεθοδους για να διασπασουν τον κοσμο, να δημιουργησουν αισθηματα αηδιας και φοβου στους διαδηλωτες και ταυτοχρονα να κανουν ζημια στον γενικοτερα προοδευτικο κομματι του λαου (που συνηθως ειναι αυτο που διαδηλωνει κτλ);
Μηπως τελικα επιασαν να δικασουν αυτους που εκαψαν την συναγωγη;
Λυπαμαι αφανταστα που 4 ανθρωποι πεθαναν αδικα. Αλλα ειναι πολυ πιθανο οι δραστες να ηταν πρακτορες σε εντεταλμενη υπηρεσια προβοκατσιας...
Οποιοι κι αν το εκαναν, πρεπει να συληφθουν, να δικαστουν ως προδοτες (αν ηταν Ελληνες) μαζι με ολα τα κυβερνητικα στελεχη που περασαν απο την εξουσια απο το 81 και μετα, ενω αν ηταν ξενοι πρακτορες, να συληφθουν και να μην παραδωθουν σε καμια πρεσβεια αν πρωτα δεν φτυσουν αιμα μεχρι να πουν ποιοι ειναι τα αφεντικα τους.
Μας εχουν κανει ολους μαριονετες στο θεατρο του παραλογου, χρησιμοποιουν τα πληρωμενα παπαγαλακια της τηλεορασης για να κανουν την προπαγανδα τους και νομιζουν οτι οι Ελληνες ειναι τοσο ηλιθιοι και τοσο ανεκτικοι που ...κι αυτο θα περασει...
ε οχι κυριοι, οχι μονο θα φυγετε νυχτα, αλλα αν καταφερετε να φυγετε και νυχτα θα στε και πολυ τυχεροι.
Η υπομονη και η ανοχη του λαου εχει ξεπερασει πλεον καθε οριο. Θα κρυβεστε και δεν θα εχετε να κρυφτειτε...
Οσο για τον "κυριο" Βγενοπουλο, που κατα τα αλλα μας βγαινει στα δελτια και μας το παιζει "κοντα στον εργατη", καλα θα κανει να ξεκουμπιστει απο την Ελλαδα και να παει στην πραγματικη του πατριδα στην Σαουδ. Αραβια να κανει παρεα με τους πετρελαιοφαγους βασιλοτσατσους και εφοπλιστες που λυμαινονται τον λαο τους... Δεν θελουμε κανενα γουρουνι καπιταλιστη πλουσιο να μας το παιζει οτι ειναι διπλα μας και ταυτοχρονα να υποχρεωνει τους υπαλληλους του να δουλευουν οταν ΞΕΡΕΙ ποσο συχνο φαινομενο ειναι επιθεσεις κατα τραπεζων σε διαδηλωσει ετσι κι αλλιως, ποσο μαλλον σε μια ΤΕΤΟΙΑ διαδηλωση, ΑΣΧΕΤΑ αν τελικα τον εμπρησμο τον εκαναν οντως πανηλιθιοι κρετινοι Ελληνες που το παιζουν "αντιεξουσιαστες" (δεν εχουν μαλλον καν ιδεα τι σημαινει η εννοια αν ειναι τετοιοι) ή αν αν ειναι οντως πρακτορες ξενων δαχτυλων...
Λυπη και οργη... Τιποτα παραπανω...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Γιατι πρεπει παντα να ειναι ολα θεμα συνωμοσιας? Γιατι αποκλειετε το γεγονος 2-3 πανιβλακες να εριξαν μολοτοφ χωρις να σκεφτουν τις συνεπειες?
Τραγικο οπως και να χει, συλληπητηρια στις οικογενειες των αδικοχαμενων συμπολιτων μας και ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να νιωσουν τον ιδιο πονο και οι οικογενειες τον πανηλιθιων που πεταξαν μεσα σε ανοιχτη τραπεζα μολοτοφ.... Και δεν νιωθω καθολου κακος λεγοντας το...

Ποτε δεν θα καταλαβουμε οτι ειμαστε χωμενοι σε μια σκακερα απο την οποια λειπει ο Βασιλιας η βασιλσσα και οι αξιωματικοι....
Συγνώμη, αλλά μπορεί οι οικογένειες των πανηλίθιων που πετάξαν τις μολότωφ να ειναι οι καλύτεροι ανθρωποι και απλά να μην μπόρεσαν να μεταδόσουν στα παιδιά τους τις σωστές αξίες και ιδανικά και τώρα να ντρέπονται και να λύπουνται και αυτοί. Τι φταίνε να την πληρώσουν δλδ? Αυτοί που πρέπει να τιμωρηθούν είναι αυτοί που φταίνε, αυτοί που διέπραξαν τα εγκλήματα, όχι η οικογένειές τους!!


Φταίει ο (κάθε) εργοδότης που έπρεπε να φανταστεί ότι θα κάψουν την επιχείρησή του με ή χωρίς τους υπαλλήλους του μέσα και ότι δεν θα την προστατέψει κανείς, και επιπλέον ότι θα παρεμποδιστεί (ή καεί) το πυροσβεστικό όχημα για να μην φτάσει εγκαίρως;


Ε βέβαια, τώρα πού να φανταστεί ο εργοδότης οτι στο κέντρο της Αθήνας και δη στην οδό Σταδίου υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο;;; ::)
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Βραζίλη υπάρχει η λογική που λέει ότι "δε σημαίνει επειδή μιά κοπέλλα φοράει μίνι, ότι θα πρέπει να τη βιάσουν κιόλας". Αυτό το καταλαβαίνω...
Αυτό όμως που δεν καταλαβαίνω είναι το πως μια κοπέλλα πάει τόπλες σε μια πτέρυγα θανατοποινιτών και περιμένει ότι κανένας δεν θα τη πειράξει...
Μπορεί να φαίνετε κάπως το παράδειγμα μιά τέτοια μέρα, συγγνώμη δεν έχω άλλο πρόχειρο, η ουσία όμως είναι ότι στη Σταδίου , μιά περιοχή που έχουνε γίνει κατά καιρούς χιλιάδες ζημιές και επεισόδια, μιάς και είναι δίπλα από τη Βουλή (το λέω για τα παιδιά που δεν ξέρουν από Αθήνα), δεν είναι δυνατόν να περιμένεις ότι δεν θα συμβεί τίποτα και να μην έχεις προνοήσει να προστατέψεις το κόσμο σου και την επιχείρησή σου. Δηλαδή τι; Γούσταρε απλά να του σπάσουνε το μαγαζί; Γιατί; Για την αποζημίωση;


Συμφωνώ μαζί σου ότι δεν πρέπει να εξισώνουμε το έγκλημα. Αλλά πρέπει να κρατήσουμε και μιά πισινή, γιατί μπορεί στο τέλος να αποδειχθεί πως αυτός που πέταξε τη μολότωφ , ήταν απλά ένας ηλίθιος φανατικός 20άρης.
Όλοι αυτοί όμως οι "μορφωμένοι"  , ευηπόληπτοι κύριοι της κοινωνίας μας;


Ας πάει τρις ισόβια ο δράστης. Αυτοί όμως μία φορά ισόβια δεν αξίζει; Ή έστω να πληρώσουν καμμιά 100αριά εκατομμύρια ευρώ αποζημίωση στις οικογένειες; Εντάξει ας τα στερηθεί αυτά τα λεφτά ο Παναθηναικός, μεγάλη ομάδα είναι θα βρεθούν άλλοι να τον βοηθήσουν...



"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Δειτε και αυτο και πειτε μου, αυτα ποιοι τα διαταξανε αν γινουν; Και αν κανεις δεν διεταξε, ποιοι τα κανανε, με τι σκοπο και γιατι ακομ ακυκλοφορουν ελευθεροι;
http://tvxs.gr/news/%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1/b%CE%B1%CE%BD%CE%B4%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%83%CF%84%CE%B5%CE%BA%CE%B9%CE%BF%CF%8D-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%85%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D%CF%82
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Μάκη, εκτός από τους φυσικούς αυτουργούς υπάρχουν και οι ηθικοί αυτουργοί.

Θα ήθελα να ρωτήσω όλους όσους έλεγαν ότι ευθυνόμαστε όλοι για ότι γίνεται σήμερα, ευθύνονταν κι αυτοί οι άνθρωποι που σκοτώθηκαν? Θα ήθελα να ρωτήσω τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας που προχθές έλεγε ότι φταίμε όλοι για την άβυσσο και χθες έλεγε ότι τα θύματα ήταν αθώα, ποιά μέρα είχε ορθή γνώμη? Στις 4 ή στις 5/5?

Διότι εάν είχε ορθή γνώμη στις 4/5, τότε δίκιο είχαν οι διαδηλωτές (όχι οι βομβιστές) που όχι απλώς δεν βοήθησαν τους πυρπολημένους αλλά τους καταριόντουσαν κι όλας. "Να καήτε ζωντανοί" τους έλεγαν, όπως μας αναφέρουν οι σημερινές εφημερίδες. http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_politics_2_06/05/2010_399953
Δίκιο είχαν επίσης που δεν άφηναν και την πυροσβεστική να τους βοηθήσει.

Τα κροκο-δίλεια δάκρυα είναι περιτά. Η κοινωνία είναι ήδη βαρειά άρρωστη και δεν ελήφθησαν προληπτικά μέτρα όταν ήταν καιρός. Τώρα δυστυχώς είναι αργά...

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω την ηγεσία του ΠΡΟΠΟ: Τώρα έμαθαν ότι οι βόμβες μολότοφ είναι επιθετικά θανατηφόρα όπλα, και ότι πρέπει να αντιμετωπίζουν όσους τις φέρουν με τον ίδιο τρόπο που θα αντιμετώπιζαν κάποιους που θα κατέβαιναν οπλισμένοι με καραμπίνες?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Ε βέβαια, τώρα πού να φανταστεί ο εργοδότης οτι στο κέντρο της Αθήνας και δη στην οδό Σταδίου υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο;;; ::)

Η Σταδίου 23 είναι 400μ από το Σύνταγμα. Τέλος πάντων, αφού σε όλο το κέντρο υπάρχει κίνδυνος καταστροφών, τραυματισμών και δολοφονιών, τότε να ανακυρηχθεί μόνιμα το κέντρο σε "πολεμική ζώνη" σε ακτίνα τουλάχιστον 1 χιλιομέτρου, να γίνει εκκένωση των κατοίκων και να πάψει κάθε επιχειρηματική δραστηριότητα εκεί, για να μπορούν οι βάνδαλοι να καταστρέφουν με ασφάλεια!

Παράθεση από: MACMISIAS link=topic=79087.msg619019#msg619019   date=1273133055
  Ας πάει τρις ισόβια ο δράστης. Αυτοί όμως μία φορά ισόβια δεν αξίζει; Ή   έστω να πληρώσουν καμμιά 100αριά εκατομμύρια ευρώ αποζημίωση στις   οικογένειες;

Με την ίδια λογική:
Να μην πάει κανείς στην πορεία γιατί μπορεί να φάει πέτρα στο κεφάλι, να μην καλύψει κανείς δημοσιογράφος τα γεγονότα γιατί μπορεί να τον κάψουν ζωντανό μέσα στο βαν (που δεν έχει πυρασφάλεια), να μην επέμβει κανείς πυροσβέστης γιατί επίσης κινδυνεύει να τον κάψουν, να μην ασφαλίσει κανείς τους εμπόρους που έχουν μαγαζιά στο κέντρο γιατί τα θέλει ο ποπός τους να τους κάψουν/κλέψουν, κλπ.. και φυσικά: να μην υπάρχει κανείς αστυνομικός γιατί είναι στόχος και κινδυνεύει η σωματική του ακεραιότητα. Όποιος βρίσκεται στο κέντρο αυτοβούλως, ας πρόσεχε. Για όποιον εργάζεται στο κέντρο, ο εργοδότης του είναι υπόλογος για εγκληματική πράξη! Το φαντάζομαι ήδη: όταν σκοτωθεί αστυνομικός από πέτρα ή μολότωφ, κάποιοι ίσως θα πουν "αλήτες μπάτσοι που πετούν χημικά και που δεν αφήνουν να κάψουμε τη βουλή, αλήτες και τα αφεντικά τους που τους έστειλαν να σκοτωθούν!"
« Τελευταία τροποποίηση: 06/05/10, 12:11 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιοι ενώ τα πράγματα είναι 1+1=2 επιμένουν και κάνουν και ατυχέστατους παραλληρισμούς μάλιστα.
Βραζίλη τί δεν καταλαβαίνεις ακριβώς?Σε ΚΑΘΕ πορεία ανεξάρτητα από τον κόσμο που έχει συγκεντρώσει αυτή,οι τράπεζες είναι ο Νο.1 στόχος.Πόσω μάλλον χτες που το κλίμα ήταν και ιδιαίτερα φορτισμένο λόγω μέτρων κλπ κλπ.
Επίσης γιατί συνδέεις πράγματα που δεν έχουν καμία συνάφεια μεταξύ τους?Τι σχέση έχει ο μπάτσος που συνειδητά έχει επιλέξει αυτήν την δουλειά(και άρα τη σύγκρουση με τους διαδηλωτές) με τους υπαλλήλους μιας εταιρείας?
Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πώς άνθρωποι 30+ σε ηλικία είναι δυνατόν να κάνουν τέτοια λογικά άλματα.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Δειτε κι αλλα ωραια: http://tvxs.gr/news/%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1/%C2%AB%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CE%B1%CF%84-%CE%BC%CE%B5-%CF%87%CF%84%CF%8D%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%B1%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%AF%CF%83%CE%BF%CE%B4%CE%BF-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%83%CF%80%CE%B9%CF%84%CE%B9%CE%BF%CF%8D-%CE%BC%CE%BF%CF%85%C2%BB

Αυτοι τι ακριβως διαταγες ειχαν; Μηπως να εξαγριωσουν τους πολιτες για να ξεκινησουν κι αλλα επεισοδια; Ποιος θα βαλει φυλακη αυτους ή τους διοικητες τους;
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
παιδες το θεμα ειναι ενα... χθες ηταν ο αντιπερισπασμος της σημερινης ημερας...
α! και το ψαρι βρωμαει απο παντου...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Νομίζω ότι τα παραδείγματα είναι ατυχή. Ο αστυνομικός ξέρει ότι κινδυνεύει. Ο διαδηλωτής επίσης. Όμως ακόμα και έτσι σε έναν ανοιχτό χώρο ο καθένας έχει την επιλογή όταν τα πράγματα ζορίσουν να πάει λίγο παραπέρα. Δεν είναι το ίδιο με το να εγκλωβίζεις εν γνώσει σου ανθρώπους σε ένα κτήριο.
Αλλά πες μου ειλικρινά. Αν υπάρχουν (που μάλλον υπάρχουν) τεράστιες ελλείψεις σε ζητήματα πυρασφάλειας και γενικότερα ασφάλειας σε έναν εργασιακό χώρο, δεν έχει ευθύνη ο εργοδότης; Και ακόμα περισσότερο αν ξέρει αυτές τις ελλείψεις , δεν πρέπει να προφυλάξει το κόσμο του; Αυτά νομίζω ότι θα έπρεπε να τα θεωρούμε αυτονόητα.
Σίγουρα η ευθύνη βαρύνει πρωτίστως τους δράστες. Μάλιστα σήμερα μάθαμε και με σιγουριά , ότι δεν ήταν απλά οι μολότωφ που έκαναν τη ζημιά , αλλά το ότι πριν ρίξουν τις μολότωφ είχαν ρίξει εύλεκτη ύλη στην είσοδο της τράπεζας. Φόνος λοιπόν από καθαρή πρόθεση δεν το συζητάμε. Αλλά και η αμέλεια , αμέλεια, τι να γίνει...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Θέλω επίσης να πω και την αηδία που ένιωσα για την ξεφτίλα των δημοσιογράφων την χτεσινή μέρα. Μόλις μυρίστηκαν αίμα πέσανε σαν τα πεινασμένα σκυλιά να ξεσκίσουν την αξιοπρέπεια των νεκρών. Ανέστειλαν εν ριπή οφθαλμού την απεργία τους για ολόκληρη την μέρα και αρχίσανε να βγάζουν στα παράθυρα τους κάθε γελοίο που τόλμαγε να έχει και άποψη επί του θέματος. Τα πάντα στο βωμό της τηλεθέασης.

Είναι ντροπή τους. Και μετά αναρωτιούνται γιατί τους φωνάζουν "αλήτες ρουφιάνοι δημοσιογράφοι"

Το σωστό, εάν όντως τους ενδιέφερε η ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ του κόσμου (και όχι η αποχαύνωση και η τρομοκρατία του), θα ήταν να βγάζαν μια μικρή έκτατη ανακοίνωση σχετικά με το συμβάν μόνο με τις ασφαλείς πληροφορίες που είχαν και να συνεχίσουν την απεργία. Όχι μόλις μυριστούν λεφτά να ορμίξουν. Μεγάλο αίσχος και ντροπή στα κανάλια και σε όλους τους δημοσιογράφους που για μιά ακόμα φορά ασέλγησαν στα σώματα νεκρών στο βωμό του θεάματος.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Είναι παράλογο να εξισώνονται τυχόν αμέλειες ή παραλείψεις στην προστασία του κτιρίου με την δολοφονική ενέργεια του εμπρησμού κτιρίου ενώ μέσα βρίσκονται άνθρωποι.
Φταίει η τράπεζα επειδή έπρεπε να έχει βαριά ρολά για να κρατάει έξω τους βάνδαλους και τους δολοφόνους;
Φταίει το σύστημα πυρόσβεσης; (δεν ξέρω αν είχε, αλλά και να είχε θα ήταν με νερό το οποίο δεν σβήνει την βενζίνη ούτε αποτρέπει τις αναθυμιάσεις (από τις οποίες πέθαναν οι άνθρωποι))
Φταίει ο (κάθε) εργοδότης που έπρεπε να φανταστεί ότι θα κάψουν την επιχείρησή του με ή χωρίς τους υπαλλήλους του μέσα και ότι δεν θα την προστατέψει κανείς, και επιπλέον ότι θα παρεμποδιστεί (ή καεί) το πυροσβεστικό όχημα για να μην φτάσει εγκαίρως;
Ας έχουμε την αίσθηση του μέτρου...

Το πιο σωστο μυνημα σε ολη τη συζητηση για μενα...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
3079 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/05, 16:02
από Desert Rose
10 Απαντήσεις
5027 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/07, 08:34
από Βραζίλης
552 Απαντήσεις
116347 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/07, 14:27
από FSL
0 Απαντήσεις
1380 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/07, 16:24
από konstadinoc
41 Απαντήσεις
12256 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/08, 00:53
από Amylo
36 Απαντήσεις
10893 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/08, 20:45
από Spell@lchemist!
5 Απαντήσεις
2644 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/08, 17:17
από x-versous
9 Απαντήσεις
3439 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/09, 13:46
από Ανδρεας Ν
1 Απαντήσεις
2084 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/14, 02:06
από Lo.Lee.Ta
0 Απαντήσεις
3789 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/16, 16:41
από krios80