Αποστολέας Θέμα: Σετάρισμα κιθάρας βοήθεια  (Αναγνώστηκε 15839 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AndJusticeForAll

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Σετάρισμα κιθάρας βοήθεια
« στις: 22/01/19, 02:45 »
Θέλω να μάθω να σετάρω τις κιθάρες μου μόνος μου. Παίζω κάποια χρόνια ηλεκτρική κιθάρα αλλά είμαι άσχετος όσον αφορά την συντήρηση. Χορδές αλλάζω μόνος μου αλλά τις κιθάρες τις δίνω για σετάρισμα σε ειδικό μία φορά το χρόνο περίπου. Ποιος πιστεύετε ότι είναι ο καλύτερος τρόπος να μάθει κάποιος να σετάρει την κιθάρα μόνος του (έχω δει κάποια video στο youtube αλλά φοβάμαι να πειραματιστώ πάνω στις κιθάρες μου); Έχω μία yamaha stratocaster με απλό tremolo και μία ibanez superstrat με floyd rose.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Σετάρισμα κιθάρας βοήθεια
« Απάντηση #1 στις: 22/01/19, 10:04 »
Θέλω να μάθω να σετάρω τις κιθάρες μου μόνος μου. Παίζω κάποια χρόνια ηλεκτρική κιθάρα αλλά είμαι άσχετος όσον αφορά την συντήρηση. Χορδές αλλάζω μόνος μου αλλά τις κιθάρες τις δίνω για σετάρισμα σε ειδικό μία φορά το χρόνο περίπου. Ποιος πιστεύετε ότι είναι ο καλύτερος τρόπος να μάθει κάποιος να σετάρει την κιθάρα μόνος του (έχω δει κάποια video στο youtube αλλά φοβάμαι να πειραματιστώ πάνω στις κιθάρες μου); Έχω μία yamaha stratocaster με απλό tremolo και μία ibanez superstrat με floyd rose.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

απλα μετράς action και relief,  (και radius στην yamaha, αν και αυτό δεν χαλάει μόνο του), και κοιτάς να είναι σε σωστά επίπεδα : ψάξε για feeler gauges στο skroutz.

Αποσυνδεδεμένος AndJusticeForAll

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Σετάρισμα κιθάρας βοήθεια
« Απάντηση #2 στις: 22/01/19, 19:05 »
Καταρχάς σε ευχαριστώ για την απάντησή σου, το βρήκα αυτό το εργαλείο που μου πρότεινες. Κάτι άλλο, αυτό να φανταστώ το χρησιμοποιείς για να μετράς την απόσταση των χορδών απ την ταστιέρα, με το ρύθμισμα του truss rod και το intonation τι παίζει; δηλαδή πως τα τσεκάρεις να δεις ότι είναι εντάξει. Επίσης, μου είπαν ότι το truss rod θέλει προσοχή γιατί μπορεί να διαλύσει όλο το μπράτσο αν δεν σεταριστεί σωστά, ισχύει αυτό και πως μπορώ να ξέρω ότι το έχω ρυθμισμένο σωστά όταν σετάρω την κιθάρα μου;

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Σετάρισμα κιθάρας βοήθεια
« Απάντηση #3 στις: 22/01/19, 21:50 »
Καταρχάς σε ευχαριστώ για την απάντησή σου, το βρήκα αυτό το εργαλείο που μου πρότεινες. Κάτι άλλο, αυτό να φανταστώ το χρησιμοποιείς για να μετράς την απόσταση των χορδών απ την ταστιέρα, με το ρύθμισμα του truss rod και το intonation τι παίζει; δηλαδή πως τα τσεκάρεις να δεις ότι είναι εντάξει. Επίσης, μου είπαν ότι το truss rod θέλει προσοχή γιατί μπορεί να διαλύσει όλο το μπράτσο αν δεν σεταριστεί σωστά, ισχύει αυτό και πως μπορώ να ξέρω ότι το έχω ρυθμισμένο σωστά όταν σετάρω την κιθάρα μου;

με τα filler gauge μετράς και relief (δηλ σχετικά με την ρυθμιση του truss rod).
οπότε μπορείς για αρχή να βασιστείς στις εργοστασιακές τιμές για nut action (αν υπάρχουν), 12/17/24οστό τάστο action, και relief, και να ρυθμίσεις ωστε να τις πετύχεις.
Για το intonation θες κουρδιστήρι, και απλά κοιτάς ανοικτή νότα, αρμονική στο 12ο, νότα στο 12ο να είναι η σωστή, και επίσης μετράς και στο 24ο τάστο ή 22ο/21ο δηλ στο τελευταίο.
Το truss rod δεν μπορεί να χαλάσει τίποτε εκτός και αν κάνεις βεβιασμένες κινήσεις. Θα πρεπει απλές και μικρές ρυθμίσεις να έχουν αισθητό αποτέλεσμα. Αν όχι τότε η κιθάρα ίσως και να έχει πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Σετάρισμα κιθάρας βοήθεια
« Απάντηση #4 στις: 22/01/19, 22:28 »
Αφιερωσε χρονο να δεις αυτα τα 3 βιντεο. Βημα-βημα και προσεκτικα εφαρμοσε τα στην κιθαρα σου. Παντα με την σωστη σειρα φυσικα.

https://www.youtube.com/watch?v=qKtlsps4SqY


https://www.youtube.com/watch?v=JQ3iIShOBEI


https://www.youtube.com/watch?v=1JUYwuKy5sU



Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος AndJusticeForAll

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Σετάρισμα κιθάρας βοήθεια
« Απάντηση #5 στις: 23/01/19, 19:44 »
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο για τις συμβουλές σας, τα τσέκαρα τα βίντεο, ξέθαψα και την παλιά μου πρώτη κιθάρα οπότε θα πειραματιστώ πάνω της χωρίς φόβο κι αν δω ότι τα καταφέρνω θα αρχίσω να πειραματίζομαι και στις κιθάρες που χρησιμοποιώ.

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: Σετάρισμα κιθάρας βοήθεια
« Απάντηση #6 στις: 23/01/19, 19:49 »
Το σεταρισμα θέλει σωστή σειρά.

Αφού έχεις κάνει καθαρισμό ταστιερας έχεις βάλει lemon oil σε μη malple ταστιερα(το αφήνεις 2 λεπτά και το σκουπίζεις).
Περνάς τις χορδές και κουρδιζεις (πάντα είσαι κουρδισμενος).

Πρώτα ξεκινάς με το relief.
Το relief θα το πάρεις απο το κέντρο τις ενεργής (να μου επιτραπεί) ταστιερας.
Η βέργα επηρεάζει το μπράτσο από το 17 ο ταστο μέχρι το πρώτο.
Απο το 18 ο μέχρι και το τελευταίο δεν επηρεάζεται λογο το ότι είναι βιδωμενο το μπράτσο με το σώμα και δεν επηρεάζεται,αυτό αφορά τις πιο κλασσικές περιπτώσεις,γιατί π,Χ, σε μια κιθάρα με 27 ταστα πιο πολλά ταστα βρίσκονται εξω απο το σώμα.

Οπότε αφού έχεις κρατημενα 1ο και 17ο ταστο το μέσω σημείο αυτών είναι το 8 ο τα στο όπου θα μετρήσεις με το filer.

Στη συνέχεια φέρνεις το action πάντα κινούμενος με το radius και μετά το intonation.

Καλή επιτυχία   ;)

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Σετάρισμα κιθάρας βοήθεια
« Απάντηση #7 στις: 23/01/19, 20:39 »
και κάτι το οποίο δεν αναφέρθηκε: θα πρέπει σε κάθε σφίξιμο ή χαλάρωμα του trussrod θα πρέπει να αφήσεις το όργανο κάποιο χρόνο ώστε να έρθει στα ίσα του. Επίσης , όπως και στο κούρδισμα, θα πρέπει όταν χαλαρώνεις το trussrod η τελευταία κίνηση να είναι σφίξιμο. Δηλαδή το χαλαρώνεις λίγο παραπάνω και μετά ένα κλικ σφίξιμο.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος flameb7

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Σετάρισμα κιθάρας βοήθεια
« Απάντηση #8 στις: 03/05/19, 19:42 »
Καλησπερα.εχω ακουστικη κιθαρα και θελω να μπορω να παιζω οπως μια ηλεκτοακουατικη κιθαρα
,δηλαδη
 με ηχειο.δ θελω να την μετατρεψω σεε ηλεκτροακουστικη ουτε να την τρυπησω για μαγνητη.θα με ενδιεφερε δλδ να παιζω με φυσικο ηχο με καποιο μικροφωνακι που προσαρμοζεται στο ηχειο της κιθαρας η καθαρα με ενα μικροφωνο βασης?.περιμενω τις προτασεις σας.

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Σετάρισμα κιθάρας βοήθεια
« Απάντηση #9 στις: 15/12/20, 19:00 »
Θα γράψω εδώ για να μην ανοίγω άλλο θέμα...ειναι κάπως σχετικό.

Έδωσα τις 2 κιθαρες μου για σετ απ στο μάστορα. Ε κανε ενα θόρυβο ο neck μαγνήτης. Το κοίταξε και τον άλλαξε τελικά. Όλα καλά μέχρι εδώ.
Η συνδεσμολογια πριν ήταν να παίζουν οι 2 μαγνήτες σε σειρά και παράλληλα και εκτός φάσης.  Αυτό δυστυχώς πλέον άλλαξε και έγινε σε σειρα-παραλληλα και split  προτιμούσα την παλιά συνδεσμολογια αλλα πάει στο διάολο κι αυτό. Δεν έβρισκε λέει διάγραμμα για να το κάνει.

Το πρόβλημα πλέον μετά το σετ απ είναι η ένταση και των 2 κιθαρων.  Είναι πολύ μεγάλη. Του το πα και μου πε να χαμήλωσε λίγο το ύψος των μαγνητων και ότι αυτός το κανε βάση των δυναμικών των μαγνητων. Το θέμα είναι ότι έχω 5αρι ενισχυτη(λαμπατο) και ακόμα και στο 1 είναι παρα πολυ δυνατά. Στο gain δε το συζητάμε. Μπουκωνει εύκολα. Παίζω βέβαια με το volume της κιθάρας αλλα χάνει  το gain και δε το ευχαριστιέμαι. Τι λέτε να κανω? Να του πάω τις κιθαρες πίσω να τις φτιάξει ή να χαμήλωσω μόνος μου τους μαγνήτες?

Να ξαναπάω στον ίδιο μάστορα τις κιθαρες μου ή να βρω κανέναν άλλο? Μου έφερε τις κιθαρες και είχε ξεχάσει να μου βάλει τα καπάκια,  πίσω απ την κιθάρα, και μου τα έφερε το βράδυ. Σε γενικές γραμμές ειμαι ευχαριστημένος αλλα ειναι λίγο αφηρημένος. Και δε μ άρεσε βέβαια που δεν κράτησε την παλιά συνδεσμολογία. 
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Σετάρισμα κιθάρας βοήθεια
« Απάντηση #10 στις: 17/12/20, 18:36 »
κιθαρα, μαγνητες πριν/μετά δώσε ΦΟΥΛ περιγραφή αδερφε GVEN.

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Σετάρισμα κιθάρας βοήθεια
« Απάντηση #11 στις: 17/12/20, 20:48 »
κιθαρα, μαγνητες πριν/μετά δώσε ΦΟΥΛ περιγραφή αδερφε GVEN.

Ltd ec 256 με jb-59 μαγνήτες. Αλλαγή έγινε στο volume του neck, ΟΧΙ ΣΤΟ ΜΑΓΝΗΤΗ...δικό μου λάθος. Άλλαξε και λίγο η συνδεσμολογια. Πλέον ακούγονται πιο δυνατά απ ότι πριν. Έχω αρχισει βέβαια να το συνηθίζω.  Λίγο μπουκωνουν στο gain. Τι λέτε...να τους χαμηλωσω λιγο όπως μου πε ή να του την πάω να το κάνει αυτός? Είναι κι αυτό το lockdown στη μέση.
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Σετάρισμα κιθάρας βοήθεια
« Απάντηση #12 στις: 17/12/20, 21:20 »
Μέτρα και σημείωσε που είναι τώρα, και άρχισε να χαμηλώνεις μέχρι να βρεις το σημείο που σου αρέσει.
Αν κάτι πάει στραβά (που δεν θα πάει), το επαναφέρεις το ύψος στο τωρινό επίπεδο...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Σετάρισμα κιθάρας βοήθεια
« Απάντηση #13 στις: 17/12/20, 22:13 »
κιθαρα, μαγνητες πριν/μετά δώσε ΦΟΥΛ περιγραφή αδερφε GVEN.

Ltd ec 256 με jb-59 μαγνήτες. Αλλαγή έγινε στο volume του neck, ΟΧΙ ΣΤΟ ΜΑΓΝΗΤΗ...δικό μου λάθος. Άλλαξε και λίγο η συνδεσμολογια. Πλέον ακούγονται πιο δυνατά απ ότι πριν. Έχω αρχισει βέβαια να το συνηθίζω.  Λίγο μπουκωνουν στο gain. Τι λέτε...να τους χαμηλωσω λιγο όπως μου πε ή να του την πάω να το κάνει αυτός? Είναι κι αυτό το lockdown στη μέση.

μηπως ο προηγούμενος tone ήταν νορμαλ και ο καινούργιος ειναι no-load?? (μικρή πιθανότητα)
ΜΗΠΩΣ ο παλιός volume ήταν 250KOhm/500Kohm και ο νέος είναι 500KOhm/1MOhm ???? (μεγάλη πιθανότητα) αυτο μόνο του θα κάνει ΤΕΡΑΣΤΤΙΑ διαφορά στην ένταση..

ακούγεται πιο δυνατά ΚΑΙ ο bridge??? εκει άλλαξε η συνδεσμολογία??? αν ναι ΓΙΑΤΙ???

οσο για την συνδεσμολογία, αν δεν έβρισκε διάγραμμα Seymour Duncan .... πως ειναι δυνατόν?? τι δικαιολογία ειναι αυτή?? το έλεος???


τεσπα πόσα πλήρωσες για έναν ανταλλακτικό 10 EUR και πολλά λέω???
« Τελευταία τροποποίηση: 17/12/20, 22:15 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Σετάρισμα κιθάρας βοήθεια
« Απάντηση #14 στις: 18/12/20, 09:34 »
Θεωρητικά έβαλε το ίδιο volume. Δεν ξέρω εγώ απ αυτά...μου φαίνεται ότι είναι καιρός να μάθω...χμμμ...και μένα πάντως μου κακοφανηκε που άλλαξε τη συνδεσμολογία...η πλάκα είναι ότι κι εγω που είναι άσχετος, μπήκα στο site της seymour duncan και βρήκα σχεδιάγραμμα. Οι κιθαρες μετά το σετ απ είναι και οι 2 πιο δυνατές...το συνήθισα πάντως αυτό πλέον. Και για σέρβις 2 κιθάρες και αλλαγή του διακόπτη πλήρωσα 75 ευρώ, με μεγάλη έκπτωση, απ ότι μου είπε γιατι ειμαι σε αναστολή απ το Μάρτιο και ειμαι καλός πελάτης. Πολλά μου φάνηκαν.
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Σετάρισμα κιθάρας βοήθεια
« Απάντηση #15 στις: 18/12/20, 10:04 »
σε σειρα και παράλληλα και εκτός φάσης. για αυτό θες διακοπτάκι 3 θέσεων, όχι απλό push/pull .
οταν λες σειρα παράλληλα, εννοούμε στον καθε HB ξεχωριστά έ?? όχι ΚΑΙ στους 2 HB μαζι ... ε??? να το ξεκαθαρίσουμε.

γιατι αν ισχύει το συνηθες, δηλ parallel/serial/OOP στον κάθε μαγνητη, τότε ΠΩΣ ΑΛΛΑΞΕ Η ΣΥΝΔΕΣΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ BRIDGE?
ή μήπως 2 push-pull έκαναν την δουλιά??

μπορεις να περιγράψεις σαν χρήστης/παίκτης τα control του παλιού σετ απ και του νέου? οχι συνδεσμολογίες, απλά απο χειριστικής απόψεως τι έκανες για να πετύχεις τον κάθε ήχο, και τι control είχες στην διάθεσή σου.

εχεις πολύμετρο?
« Τελευταία τροποποίηση: 18/12/20, 10:07 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Σετάρισμα κιθάρας βοήθεια
« Απάντηση #16 στις: 18/12/20, 10:10 »
Άσε μη το ψάχνεις...ο Μίμης είχε κάνει δική του πατέντα την προηγούμενη φορά. ...τωρα τη συνδεσμολογία την έκανε ο συνεργάτης του, που Σ αυτόν πάω τις κιθαρες συνήθως.  Τωρα που ειμαι πιο υποψιασμένος θα του πάω το σχεδιάγραμμα την επόμενη φορά και θα του το δώσω να το κάνει, αν πάω στον ίδιο τελικα. Κάνουν ότι θέλουν γενικά μου φαίνεται και δεν κοιτάνε τπτ.
Κατά τη γνώμη μου και πείτε μου αν συμφωνείτε,  πρέπει να του την πάω πίσω και να τα φτιάξει αυτά που θέλω. Έχει πληρωθεί.  Πείτε μου και σεις τη γνωμη σας.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/12/20, 10:12 από GVen »
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Σετάρισμα κιθάρας βοήθεια
« Απάντηση #17 στις: 18/12/20, 13:05 »
να μην το ψαξω   ???

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Σετάρισμα κιθάρας βοήθεια
« Απάντηση #18 στις: 18/12/20, 18:56 »
σε σειρα και παράλληλα και εκτός φάσης. για αυτό θες διακοπτάκι 3 θέσεων, όχι απλό push/pull .
οταν λες σειρα παράλληλα, εννοούμε στον καθε HB ξεχωριστά έ?? όχι ΚΑΙ στους 2 HB μαζι ... ε??? να το ξεκαθαρίσουμε.

γιατι αν ισχύει το συνηθες, δηλ parallel/serial/OOP στον κάθε μαγνητη, τότε ΠΩΣ ΑΛΛΑΞΕ Η ΣΥΝΔΕΣΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ BRIDGE?
ή μήπως 2 push-pull έκαναν την δουλιά??

μπορεις να περιγράψεις σαν χρήστης/παίκτης τα control του παλιού σετ απ και του νέου? οχι συνδεσμολογίες, απλά απο χειριστικής απόψεως τι έκανες για να πετύχεις τον κάθε ήχο, και τι control είχες στην διάθεσή σου.

εχεις πολύμετρο?

Στην παλιά συνδεσμολογία είχε:
Tone: out of phase
Bridge volume: split τον bridge
Neck volume: series/parallel τον neck
Βασικά του χα ζητήσει μόνο να μου σπλιταρει τους 2 μαγνήτες χωριστά και μου κανε αυτά. Δε με πείραξε τελικά γιατι μ άρεσε.

Τώρα, μετά την αλλαγή του neck volume η συνδεσμολογια έγινε:
Tone: split και οι 2 μαγνήτες
Bridge volume: series/parallel τον bridge
Neck volume: series/parallel τον neck.

Προφανώς δε μπορούσε να τα ξανασυνδεσει όπως πριν, δεν κράτησε φωτο ή σημειώσεις και έκανε ότι έκανε.
Πάντως το out of phase μου άρεσε.

Εγώ μπήκα στο site της seymour dunkan και βρήκα αυτό το σχεδιάγραμμα (φωτο). Θα μπορούσε να το χε φτιάξει αλλα δε το ψάξε. Την επόμενη φορά. Να πιάσουμε δουλειά με το καλό και θα τη φτιάξω όπως θέλω.
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Σετάρισμα κιθάρας βοήθεια
« Απάντηση #19 στις: 18/12/20, 19:50 »
τωρα έγινες σαφής, με το καλό να την φτιάξεις. Σκέφτεσαι να την φτιάξεις μόνος σου ή παλι Μίμη?? BTW πάρε πολυμετρο, 10 ευρώ κάνει!

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Σετάρισμα κιθάρας βοήθεια
« Απάντηση #20 στις: 18/12/20, 19:55 »
Τωρα θα μείνω όπως είμαι γιατι ειμαι σε αναστολή από Μάρτιο...οοοοοοταν πιάσω παλι δουλειά  θα το δρομολογήσω...το που θα πάω θα το δω τότε...μπορει στον παπαδαντωνακη....θα δω.
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Σετάρισμα κιθάρας βοήθεια
« Απάντηση #21 στις: 19/12/20, 12:58 »
Τωρα θα μείνω όπως είμαι γιατι ειμαι σε αναστολή από Μάρτιο...οοοοοοταν πιάσω παλι δουλειά  θα το δρομολογήσω...το που θα πάω θα το δω τότε...μπορει στον παπαδαντωνακη....θα δω.

Όπως είπε και ο panixgr, πάρε ένα πολύμετρο και ένα κολλητήρι (αν δεν έχεις). Θα σού στοιχίσουν και τα δύο μαζί λιγότερο από μια επίσκεψη στον τεχνικό και είναι πολύ χρήσιμα εργαλεία, όχι μόνο για την κιθάρα αλλά και για άλλα ζητήματα. Μετά και άρχισε να ψάχνεις διαγράμματα και πληροφορίες σχετικά με την καλωδίωση της κιθάρας. Αφού ούτως ή άλλως δεν σκοπεύεις να κάνεις τίποτα ως το Μάρτιο, μπορείς να επωφεληθείς και σε αυτό το διάστημα να πλουτίσεις τις γνώσεις σου, ώστε να είσαι σε θέση να κάνεις μόνος σου ένα βασικό σετάρισμα, μια αλλαγή μαγνητών/καλωδίωσης ή κάποια άλλη μικροεπισκευή στην κιθάρα σου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Σετάρισμα κιθάρας βοήθεια
« Απάντηση #22 στις: 19/12/20, 18:08 »
Τωρα θα μείνω όπως είμαι γιατι ειμαι σε αναστολή από Μάρτιο...οοοοοοταν πιάσω παλι δουλειά  θα το δρομολογήσω...το που θα πάω θα το δω τότε...μπορει στον παπαδαντωνακη....θα δω.

Όπως είπε και ο panixgr, πάρε ένα πολύμετρο και ένα κολλητήρι (αν δεν έχεις). Θα σού στοιχίσουν και τα δύο μαζί λιγότερο από μια επίσκεψη στον τεχνικό και είναι πολύ χρήσιμα εργαλεία, όχι μόνο για την κιθάρα αλλά και για άλλα ζητήματα. Μετά και άρχισε να ψάχνεις διαγράμματα και πληροφορίες σχετικά με την καλωδίωση της κιθάρας. Αφού ούτως ή άλλως δεν σκοπεύεις να κάνεις τίποτα ως το Μάρτιο, μπορείς να επωφεληθείς και σε αυτό το διάστημα να πλουτίσεις τις γνώσεις σου, ώστε να είσαι σε θέση να κάνεις μόνος σου ένα βασικό σετάρισμα, μια αλλαγή μαγνητών/καλωδίωσης ή κάποια άλλη μικροεπισκευή στην κιθάρα σου.

Έχω μαυρα μεσάνυχτα από ηλεκτρονικά και γενικώς από ηλεκτρικά. Οκ, εχω καταλάβει τι ειναι το κολλητιρι, το πολυμετρο όμως δεν ξέρω καν τι ειναι και που θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω...δεν αναφέρω το πως...ειναι αυτονόητο... :D :D ;)
Άσε που δεν ξέρω από που να ξεκινήσω να μαθαίνω σχετικά μ αυτά τα 2 εργαλεία. Πόσο μάλλον και που να βρω πληροφορίες για συνδεσμολογία κλπ. Βρήκα βέβαια το σχεδιάγραμμα στο site της S.D. Αλλά μέχρι εκεί.

Όσο για το σετ-απ...ειναι καλή η ιδέα σου, αλλά τώρα δεν εχω ασεταριστο όργανο για να κανω πρακτική...και εννοείται ότι δεν αγγίζω τις νεοσεταρισμενες κιθαρες, για χάρη πειραματισμού...του χρόνου που θα χουν "αρπάξει" παλι και θα χρειάζονται, ναι εννοείται.

Τώρα αν έχετε τπτ προτάσεις για site/video σχετικά με ηλεκτρονικά, σετάρισμα κλπ καλοδεχούμενα.

Προς το παρόν το χω ρίξει στη μελέτη. Νομίζω ότι προέχει να μάθω καλύτερα να παίζω το όργανο και μετά τα τεχνικά θέματα.
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Σετάρισμα κιθάρας βοήθεια
« Απάντηση #23 στις: 19/12/20, 19:56 »
το πολυμετρο όμως δεν ξέρω καν τι ειναι και που θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω...δεν αναφέρω το πως...ειναι αυτονόητο... :D :D ;)

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CE%BF%CE%BB%CF%8D%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%BF

Παράθεση
Πόσο μάλλον και που να βρω πληροφορίες για συνδεσμολογία κλπ. Βρήκα βέβαια το σχεδιάγραμμα στο site της S.D. Αλλά μέχρι εκεί.

Πληροφορίες και διαγράμματα συνδεσμολογίας υπάρχουν ένα σωρό στο διαδίκτυο. Μια χρήσιμη ιστοσελίδα είναι το guitarelectronics.com, όπου θα βρεις πληθώρα διαγραμμάτων για κιθάρες με έναν, δύο ή τρεις μαγνήτες:

https://guitarelectronics.com/guitar-wiring-resources

Παράθεση
Όσο για το σετ-απ...ειναι καλή η ιδέα σου, αλλά τώρα δεν εχω ασεταριστο όργανο για να κανω πρακτική...και εννοείται ότι δεν αγγίζω τις νεοσεταρισμενες κιθαρες, για χάρη πειραματισμού...του χρόνου που θα χουν "αρπάξει" παλι και θα χρειάζονται, ναι εννοείται.

"Σεταρισμένο" είναι ένα όργανο όταν είναι ρυθμισμένο σύμφωνα με τις δικές σου ανάγκες και απαιτήσεις. Αν πήγες την κιθάρα σου στον τεχνικό και τού είπες να κάνει σετάρισμα χωρίς να τού διευκρινίσεις κάποια βασικά πράγματα, π.χ. πώς θέλεις εσύ το action ή το ύψος των μαγνητών, τότε κατά πάσα πιθανότητα η κιθάρα σου δεν έχει το ιδανικό σετάρισμα για σένα. Αυτό θα μάθεις με τον πειραματισμό... ;)

Παράθεση
Τώρα αν έχετε τπτ προτάσεις για site/video σχετικά με ηλεκτρονικά, σετάρισμα κλπ καλοδεχούμενα.

Πάρε αυτά για αρχή:

https://www.noiz.gr/community/articles/guitars-and-amps/setup_kitharas/

https://www.guitarplayer.com/lessons/the-12-step-guide-to-electric-and-acoustic-guitar-setup

https://www.premierguitar.com/articles/8361-diy-how-to-set-up-a-fender-stratocaster

http://www.frets.com/FretsPages/pagelist.html
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Σετάρισμα κιθάρας βοήθεια
« Απάντηση #24 στις: 19/12/20, 22:21 »
Τις περισσοτερες φορες οταν το παιρνω απο σεταρισμα απο τον τεχνικο παντα αλλαζω κατι οποτε δεν νομιζω οτι υπαρχει σεταρισμα 100% που μπορει να σου πετυχει και να πεις ειναι τελειο το οργανο εκτος αν του πεις με νουμερα ποσο θες βαση προτιμησης σε action,relief και υψος μαγνητων πχ
Ξεκινας με μετρηση relief αν δεν το εχεις ρυθμισμενο εκει που πρεπει ολα τα αλλα πανε πισω γιατι ειναι η 1η και σημαντικοτερη ρυθμιση που επηρρεαζει και ολες τι υπολοιπες.
Eγω σε πολυ γενικες γραμμες εχω αυτες τις ρυθμισεις σε ολες τι κιθαρες μου και ειναι σχετικα καλο σημειο αναφορας,εξαρταται βεβαια και απο το οργανο τα χαρακτηριστικα του σε radius ταστιερας αλλα και γενικοτερης προτιμησης και στυλ,αλλη η fender,αλλη η Ibanez πχ
0,25-0,30mm relief
2.0 mm Low E
1.5-1,6 mm High E
Υψος μαγνητων αναλογα το rig,τη κιθαρα και απαιτησεις σε γκαζι κλπ..
« Τελευταία τροποποίηση: 19/12/20, 22:24 από giorgos1990 »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
3572 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/09, 14:09
από Stinky
5 Απαντήσεις
3491 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/10, 05:48
από Fteo
5 Απαντήσεις
8110 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/11, 10:21
από Kosthrash
7 Απαντήσεις
3571 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/11, 15:42
από AnestisK.
11 Απαντήσεις
4510 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/11, 01:04
από Freeflow
21 Απαντήσεις
5904 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/12, 19:32
από DeniaHD
8 Απαντήσεις
3824 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/12, 12:10
από hot_sauce (φλουτσ)
6 Απαντήσεις
5179 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/16, 19:40
από John Stamatopoulos
9 Απαντήσεις
6475 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/19, 12:27
από A-nik-i
6 Απαντήσεις
5078 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/20, 17:17
από Malamakis