Αποστολέας Θέμα: Πανος Κατσιμιχας - Οι μπαλαντες των πολυκατοικιων  (Αναγνώστηκε 8706 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

stathispap

  • Επισκέπτης
Το εχει παρει κανεις? Πώς σας φανηκε?

Δεν θελω να εκφρασω γνωμη ακομα γιατι δεν ειμαι σιγουρος... Για παραδειγμα θυμαμαι χαρακτηριστικα πως το τελευταιο CD των αδελφων Κατσιμιχα (ως σχημα) το "Τρυπιες σημαιες" ενω με την πρωτη ακροαση με απογοητευσε, οσο περνουσε ο καιρος το λατρευα και τελικα το ακουω σχεδον καθε μερα...

Μια μονο παρατηρηση για τις "μπαλαντες": Οσο καλη ή κακη κι αν αποδειχθει τελικα η δουλεια, μπορω να πω χωρις επιφυλαξη πως η απουσια του Χαρη ειναι εμφανεστατη...

Αποσυνδεδεμένος lumi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Ασ' το όνειρο αληθινό, αφού χτυπά η καρδιά μου.."
    • Προφίλ
Κι εγώ δεν μπορώ ακόμη να πω τη γνώμη μου με σιγουριά, αφού μόνο μια βιαστική ακρόαση έχω κάνει. Απ' την άλλη, μια μικρή βαρεμάρα την ένιωσα.  ::) Μου 'χει συμβεί κι εμένα όπως λες, στην αρχή να μη μ' αρέσει κάτι και μετά να αλλάξει η εντύπωσή μου, αλλά τι να σου πω... Πραγματικά η απουσία του Χάρη είναι αισθητή (παρότι συμμετέχει, αλλά σε πολύ μικρό βαθμό) και εδώ ισχύει το ρητό "η ισχύς εν τη ενώσει". Τι τα θες, σπάνια οι σόλο καριέρες μετά από την παρουσία μιας μπάντας / ή ενός ντουέτου μπορούσαν να συγκριθούν με το πρωτότυπο.

Απ' την άλλη, δεν είναι μόνο αυτό. Καθώς άκουγα τα τραγούδια και διάβαζα τους στίχους, έβλεπα την ίδια επαναλαμβανόμενη μιζέρια, την ίδια μπλαζέ στάση του "καλλιτέχνη / δημιουργού" που τρώγεται με τα ρούχα του, του φταίει ο κόσμος, του φταίνε οι καταστάσεις, του φταίει η κοινωνία - ουσιαστικά δεν ξέρει κι ο ίδιος τι του φταίει. Δηλαδή, έχοντας πίσω μια καλή καριέρα, έχοντας οικογένεια, έχοντας κάποια λεφτά και κάνοντας αυτό που γουστάρεις, δεν μπορώ να καταλάβω πώς είναι δυνατόν χρόνια τώρα να εμπνέεσαι μόνο μίζερα συναισθήματα και να τα κάνεις τραγουδάκια με ίδιες συγχορδίες (το κάνανε και άλλοι, φερ' ειπείν Πυξ Λαξ, αλλά διέκρινα εκεί μια κάποια διαφοροποίηση ώρες-ώρες) - π.χ. το τραγούδι που λέει "τα χνάρια είναι σβησμένα", αν και μ' αρέσει πάρα πολύ, στην αρχή θυμίζει τρομερά το "Όλα είναι απλά" της Ανοιχτής Θάλασσας.

Αυτό ίσως να μου δημιουργεί μια προκατάληψη και να μη μπορώ ν' ακούσω το cd αντικειμενικά. Ωστόσο είπαμε, με μια ακρόαση δεν μπορεί η γνώμη μου να έχει ουδεμία βάση κι έτσι πρέπει να το ξανακούσω πριν πω με βεβαιότητα αυτά που ήδη λέω  ;D

stathispap

  • Επισκέπτης
Δεν μπορω να καταλαβω ομως πώς γινεται το topic για το CD της Πολυξενης του Alter να εχει 10 απαντησεις και ο Πανος Κατσιμιχας μονο μια...

Αποσυνδεδεμένος Τσάκι

  • Ο ονειροπόλος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 285
  • Φύλο: Άντρας
  • Ειμαι αυτο που κυνηγαω....
    • Προφίλ
    • tsaki's musicpage
δυστυχως,ο δισκος με απογοητευσε παρα πολυ..περιμενα πολλα περισσοτερα απο εναν καλλιτεχνη που εχει δωσει δειγματα καλης γραφης,αλλα ο εν λογω δισκος ειναι πολυ  μέτριος.πραγματικα δεν καταλαβαινω για πιο λογο να βγει ενας τετοιος δισκος,,,τες πα δεν θα κρινω εγω γιατι και πως,αλλα κρινοντας τα τραγουδια, συμφωνα παντα με την δικη μου αισθητικη,δεν εχω να πω και πολλα...απλα μια μετριοτητα.
Ολα τελειώνουνε κι όλα περνάνε...

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
εγω οτι ακουσα το ακουσα λαιβ.
απογοητευτικα και δεν το αγορασα..

ενα απο τα τραγουδια μάλιστα, μου θύμιζε υπερβολικά τον Μπαγάσα..

δεν θα τον παρω για να κρατησω την εικονα που ειχα και εχω για τον Χαρη και Πανο..
λιγοι τραγουδιστές με αγγιξαν, και αυτοι ειναι μεσα σε αυτους τους λιγους
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος xpk

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Γεια! :)εχω παρει το cd του Πανου και προσπαθω να το αναλυσω οσο το δυνατον περισσοτερο.Μεχρι στιγμης ειμαι πολυ ικανοποιημενη.Μου αρεσαν παρα πολυ και οι συνεντευξεις που εχει δωσει.Για μενα ειναι οι πρωτοι..και ο Πανος και ο Χαρης.νομιζω οτι δεν χρωρανε αμφιβολιες στo cd...

Αποσυνδεδεμένος xpk

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Αν και μονος,ο Πανος πιστευω μας εδειξε εναν πολυ ομορφο δισκο.Εχουμε επιτελους νεα του μετα απο πολυ καιρο και μαλιστα ευχαριστα νεα!καλη διαθεση και συναυλιες.Γιατι σε καποιους δεν αρεσε το cd?εγω ακουσα για αλλη μια φορα ενα cd 100% Κατσιμιχαιικο.Δε συμφωνειτε?

psomas

  • Επισκέπτης
δεν έχω ακούσει το cd αλλά έχω διαβάσει καλές κριτικές γι αυτό. Ποτέ δεν με τρέλαιναν οι Κατσιμιχαίοι,οποτε δεν θα τρέξω να πάρω τον δίσκο!!  ;)

Αποσυνδεδεμένος Γιώτα Μή

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Γυναίκα
  • - -
    • Προφίλ
Δεν μπορω να καταλαβω ομως πώς γινεται το topic για το CD της Πολυξενης του Alter να εχει 10 απαντησεις και ο Πανος Κατσιμιχας μονο μια...

μην το παίρνεις έτσι...
μαλλον γιατι αν προσεξες στο θρεντ για την πολυξένη δεν κρινεται καταρχάς το σιντί αλλά ένα δυο τραγουδια που εχουν ακουστεί από την τιβι..κ αυτά αν είδες γελιοποιούνται κ κατακρίνονται..
δεν μπορείς να κρίνεις έτσι ανάλαφρα από ένα δυο τραγούδια κ για τον Κατσημίχα.. ;)εγώ πχ δν έχω τον δίσκο...άσε που αν υπήρχαν άτομα σε αυτό το σάιτ που εχουν το σιντί της Πολυξένης... αλιμονό μας!!! ;D ;D ;D :)
...La vita e una continua lotta...

psomas

  • Επισκέπτης
Παράθεση
αν υπήρχαν άτομα σε αυτό το σάιτ που εχουν το σιντί της Πολυξένης... αλιμονό μας!!!

έλα, έλα, μην κρύβεσαι. Όλοι ξέρουμε ότι  το έχεις αγοράσει!!!  :P

stathispap

  • Επισκέπτης
OK ας αφησουμε ησυχη την Πολυξενη να γινει αστροφυσικος (τι ειπα παλι ο ανθρωπος...) Και ας συζητησουμε για τις "Μπαλαντες"...

Για ακομα μια φορα δεν θα γραψω τπτ γιατι δεν θελω να βιαστω να κατακρινω κατι που ισως αργοτερα να μου αρεσει... Πειτε μου τι ακριβως σας αρεσε στο ΣιΝτι?

Αποσυνδεδεμένος αστραπόφεγγο

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
  • Φύλο: Γυναίκα
  • το πιο τρελό ναυάγιο θα είναι να σωθούμε...
    • Προφίλ

 Πειτε μου τι ακριβως σας αρεσε στο ΣιΝτι?
Να πω τι ακριβώς δε μου άρεσε?...Αυτή η προσπάθεια να συνεχιστεί η πορεία ενός ατόμου(του Πάνου),με τον οποίο στην κυριολεξία πολλοί από εμάς μεγαλώσανε,ενώ πλέον η έμπνευση είναι περιορισμένη κι αυτή η αίσθηση είναι διάχυτη σε όλο το cd.Κάποτε άκουγα τα Κορίτσια της Συγγνώμης κι έκλαιγα,σαν το Χάρη,όταν του το πρωτόπαιξε ο Πάνος από το τηλέφωνο...Τώρα βλέπω μια άλλοτε συμπαθητική κι άλλοτε βαρετή τραγουδοποιία.Κι αυτό πληγώνει,επειδή καταλαβαίνω την ανάγκη του Πάνου να γράφει και να εκφράζεται.Νιώθω αυτήν την ανάγκη,αλλά δε βγαίνει καλό αποτέλεσμα,ρε παιδί μου.Δύο κομμάτια είναι"συμπαθητικά"...Αξίζει μόνο αυτό,ένας άνθρωπος με ιστορία τεράστια?Υπάρχουν και πολλά άλλα,που δεν μπορούν να καταγραφούν σε δημόσιο χώρο,γιατί ξεπερνούν κάποια επιτρεπτά όρια...Πάντως,οι συνεντεύξεις που δίνει ο Πάνος σε ραδιόφωνο και τηλεόραση είναι μεθυστικές...Έχουν κάτι από το παλιό κόκκινο κρασί,που μας προσέφεραν οι Κατσιμιχαίοι μας...
Δεν έχω γράψει ποιήματα,
μέσα στον πόνο πέρασε η ζωή μου.
Τη μιαν ημέρα έτρεμα,την άλλη ανατρίχιαζα,
μέσα στο κλάμα κύλησε η ζωή μου.
Δεν έχω γράψει ποιήματα,
μόνο σταυρούς σε μνήματα καρφώνω.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Άκουσα 5-6 τραγούδια στο ραδιόφωνο. Δεν με ενθουσίασαν. Δεν βρήκα κάτι ιδιαίτερο ή πρωτότυπο. Υπήρχε το μελαγχολικό ύφος αλλά δεν ένιωσα ανατριχίλα όπως με τα παλιότερα τραγούδια των Κατσιμιχαίων. Ίσως είναι νωρίς ακόμα για να κρίνω...
Πάντως, δεν ήταν εντελώς χάλια, ακουγόντουσαν απαλά στα αυτιά μου...

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Α...ναι..το άκουσα και εγώ πριν 2 μέρες...
Άγευστο και άχρωμο. Εντάξει ακούγονται αλλά δεν έχουν κάτι το ιδιαίτερο.

...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Καλο ειναι...Δεν ενθουσιαστηκα, αλλα καλο....Για καποιες ωρες ειναι πολυ ευχαριστο ακουσμα..
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος senzafine

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Άντρας
  • Στα αρχ**ια μου ψυθίρισε και γέμισε τις τσάντες...
    • Προφίλ
    • Η Ελληνική Rock και Metal Μουσική Στην Κύπρο
ρε παιδια, εμενα με ενθουσιασε πολυ ο δισκος αυτος!! εχει πολλα διαφορετικα στοιχεια απο τον καιρο των Κατσιμιχαιων, και εξ αλλου τα τραγουδια αυτου του δισκου ειναι διαφορετικα  μεταξυ τους! το καθε ενα ειναι και μια δικη του ιστορια..
αν συγκρινεται αυτον τον δισκο, οχι με τα παλαιοτερα του τραγουδια αλλα με αυτα που βγαινουν τωρα στην "αγορα", θα δειτε οτι ειναι απο τους λιγους που αξιζουν.. Του Θηβαιου ειναι πολυ καλος, του Τσακνη δεν με ενθουσιασε ουτε του Δημητριαδη ουτε και του Παυλιδη παρολο που ειναι νωρις ακομη να βγαζω συμπερασμα για τον τελευταιο..
Ο Πανος ειναι αρκετα ωριμος για να κανει δισκογραφια χωρις τον Χαρη. Αν ηθελε να συνεχισει να γραφει τραγουδια οπως τα προιγουμενα τους τοτε θα ηταν ακομη με τον αδερφο του...
« Τελευταία τροποποίηση: 22/05/04, 03:14 από senzafine »
¤ Sympathy For The Devil ¤

Αποσυνδεδεμένος xrwma ouiski

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
kalispera se olous.
To cd tou panou einai mia original douleia. Exei perasei se alla stadia. Den einai mizero opws lete merikoi. Mizeros einai autos pou den goustarei na koitaksei tous an8ropous san isous tou, mizeros einai autos pou ema8e na krinei me vash auta pou leei to alter, to mega, to antena kai ta sinafi kanalia, mizeros einai o ratsistis, kai polloi para polloi ellines einai ratsistes. Mizeros den einai o Panos pou koitaei th zwh twn metanastwn kai ta provlimata tous. Mizeros einai autos pou 8eorei tous alvanous kai tous metanastes katoterous giati den katalavainei oti kanontas auto ginetai o idios ligotero an8ropos. Magkas einai autos pou tous katalavainei kai pianei thn enoia tou politi kai tou an8ropou.  O Panos san tragoudopoios egrapse to "8a meinoune konta mas" kai isws na ksipnise kapoies sinideiseis. Kai exei kai g**w tis mousikes. Ola ta tragoudia. Auth th fora milisa perissotero gi'auto. Alli fora isws poume tipota allo.
Genika htan polu wraios diskos kai o Panos ekane alma me auto to disko.
Telos, allo mizeros alla melanxolikos. Auta.
8a ta ksanapoume.
 

Αποσυνδεδεμένος KOKKINO MALI

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΤΕ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΩΝ ΚΑΤΣΙΜΙΧΑΙΩΝ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΑ, ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Ο ΠΑΝΟΣ ΩΡΙΜΑΣΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ CD. Η ΑΠΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΧΑΡΗ ΕΙΝΑΙ ΑΙΣΘΗΤΗ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ Ο ΠΑΝΟΣ. ΟΙ ΣΤΙΧΟΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΜΕ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΑΝ ΑΛΛΑ Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΝΟ.

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
nomizw pws prepei na aferiwsei kaneis xrono se auto ton disko, ton akousa PARA polles fores, kai, parolo pou h "mageia" den hrthe amesws, hrthe meta apo kapoies meres...emena mou arese, einai ena cd pou den einai proxeiro kai apopskopei se emporikh epituxia, h mageia tou xetuligetai arga..,pragma pou den einai kai polu ths modas autes tis meres...
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος kostasd

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αν και μονος,ο Πανος πιστευω μας εδειξε εναν πολυ ομορφο δισκο.Εχουμε επιτελους νεα του μετα απο πολυ καιρο και μαλιστα ευχαριστα νεα!καλη διαθεση και συναυλιες.Γιατι σε καποιους δεν αρεσε το cd?εγω ακουσα για αλλη μια φορα ενα cd 100% Κατσιμιχαιικο.Δε συμφωνειτε?

Συμφωνούμε απόλυτα!
How I wish you where here......

Αποσυνδεδεμένος raspid

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Άντρας
  • o xamenos ta pernei ola..
    • Προφίλ
nomizw pws prepei na aferiwsei kaneis xrono se auto ton disko, ton akousa PARA polles fores, kai, parolo pou h "mageia" den hrthe amesws, hrthe meta apo kapoies meres...emena mou arese, einai ena cd pou den einai proxeiro kai apopskopei se emporikh epituxia, h mageia tou xetuligetai arga..,pragma pou den einai kai polu ths modas autes tis meres...
kiegw to idio katalava ... an kai exw enstaseis gia dio tragoudia...
alla ti tin yaxneis twra afou pisw aptin paragwgi o afanis iroas einai o Xaris...
pws na min einai kalo?.... ;)
oti axizei ponaei kieinai diskolo...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
5560 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/06, 01:51
από parlats
6 Απαντήσεις
5146 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/08, 04:12
από Λυκ
0 Απαντήσεις
1717 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/07/08, 20:38
από Μαργαρίτα Π.
2 Απαντήσεις
2191 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/09, 18:18
από Mrs Brightside
6 Απαντήσεις
5537 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/09, 21:00
από s.s.
0 Απαντήσεις
1963 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/05/10, 11:48
από KYRIAKOYLA123
1 Απαντήσεις
2842 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/12, 15:19
από Metal_Throne
0 Απαντήσεις
3336 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/12, 04:32
από Eagle Of Kamelot
0 Απαντήσεις
3871 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/12, 14:03
από neoskitharistas
4 Απαντήσεις
8653 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/14, 23:28
από Bangos