Σελίδες:
  • #1 από ερεβος στις 03 Feb 2005
  • Μια ανοητη ερωτηση....Με την εξασκηση, μεγαλωνει το ανοιγμα των δακτυλων?????
  • #2 από mystic στις 03 Feb 2005
  • Ναι !
  • #3 από Winmmisterakias στις 03 Feb 2005
  • οχι μονο μεγαλωνει αλλα μεγαλωνουν και τα δαχτυλα!!!! αν ενωσεις τις παλαμες σου θα δεις οτι τα δεξια σου δαχτυλα ειναι 2-3 χιλιοστα μακρυτερα απο τα αριστερα δαχτυλα!!!!! ;D ;D ;D
  • #4 από ερεβος στις 03 Feb 2005
  • οχι μονο μεγαλωνει αλλα μεγαλωνουν και τα δαχτυλα!!!! αν ενωσεις τις παλαμες σου θα δεις οτι τα δεξια σου δαχτυλα ειναι 2-3 χιλιοστα μακρυτερα απο τα αριστερα δαχτυλα!!!!! ;D ;D ;D
    ¨

    Ρε συ το πιστευεις οτι μολις το παρατηρησα???? Παντως εγω αναφερομουνα στου αριστεριου χεριου τα δαχτυλα....Θελω να βγαλω το Tears in the Rain του Τζο αλλα εχει ενα πιασιμο που τεντωνομαι εως πονου για να το κανω... ;D
  • #5 από rolander στις 03 Feb 2005
  • analoga thn askhsh pou paizeis..as poume an paizeis mia askhsh pou exei poly kontina diasthmata(hmitonia) tote den se bohthaei s'auton ton tomea enw an h askhsh exei megala diasthmata kai xreiazetai na kourasteis gia na ftaseis ta diasthmata kai thn melethseis arga kai me metronomo tote tha sou kanei apisteuto kalo.. ;)
  • #6 από FSL στις 04 Feb 2005
  • Επειδή για το συγκεκριμένο θέμα συνέχεια παραπονιέμαι στο δάσκαλό μου ,μου λέει συνέχεια πως με την εξάσκηση τα δάχυλα ανοίγουν....και μάλλον έχει δίκιο.
  • #7 από guitarlover στις 04 Feb 2005
  • Τα δάχτυλα του αριστερού μας χεριού μεγαλώνουν και ανοίγουν περισσότερο γιατι αυτά ειναι που εξασκούνται σε αυτό. το δεξί χερι δεν θέλει μεγάλα ανοίγματα δεν χριαζεται να χτυπαμε σε πολλεσ θέσεις οτι χριάζεται το κάνουμε τον καρπό. Αντίστυχα όμως το δεξί μας είναι και πιο γυμνασμένο στις φάλαγκεσ και το κάθε δάχτυλο είναι πιο ανεξάρτητο στις κινήσεις του απο ότι στο αριστερό. Για να ανοίξουν τα δάχτυλα του αριστερού καλή άσκηση είναι να πάιζουμε τα κομμάτια πολύ αργά έτσι ώστε να χριάζεται μεγαλύτερη προσπάθια και άν είναι δυνατόν να κρατάμε την προηγούμενη θέση έτσι ώστε να προπονούμε την ευλιγισία τους
  • #8 από Panos1984 στις 04 Feb 2005
  • μια καλη ασκηση για το ανοιγμα των δακτυλων ειναι να παιζει 4 νοτες ανα δυο ταστα κρατωντας τα προηγουμενα δακτυλα στην ταστιερα. και επαναλαμβανεις σε καθε χορδη.
    ξεκινας απο ψηλα στη ταστιερα και κατεβαινεις χρωματικα.

    πχ. 

    Ε:  12-14-16-18  (x4) το ιδιο και στην Β, G, D, A, E

    Ε:  11-13-15-17  (x4) σε ολες τις χορδες. κλπ

    το σημαντικο ειναι να εχεις κρατημενα τα δακτυλα.

    η ασκηση αυτη οπως και ασκησεις ταχυτητας καλυτερα να γινονται στο τελος της μελετης.
    επισης, παντα stretching στα δακτυλα και στα χερια πριν ξεκινησετε.

    καλη μελετη
  • #9 από Sandman1_1 στις 04 Feb 2005
  • μια καλη ασκηση για το ανοιγμα των δακτυλων ειναι να παιζει 4 νοτες ανα δυο ταστα κρατωντας τα προηγουμενα δακτυλα στην ταστιερα.
    ξεκινας απο ψηλα στη ταστιερα και κατεβαινεις χρωματικα. σε ολες τις χορδες απο τα πριμα στα μπασα.
    πχ.  Β)  12-14-16-18, 11-13-15-17, 10-12-14-16 κλπ σε ολες τις χορδες.
    το σημαντικο ειναι να εχεις κρατημενα τα δακτυλα.

    Συμφωνώ κ εγώ,είναι πολύ αποτελεσματική η χρήση των χρωματικών...
    Κάποιες κλίμακες που χρησιμοποιει κ ο petrucci ξεκινάνε έτσι:
    b)5-7-9
    e)5-7-9
     και πολλές παραλαγές....
  • #10 από Tzeleberfidon στις 06 Feb 2005
  • Πως είναι δυνατόν να πατάς ταυτόχρονα στο 1 3 5 7 δεν ξέρω!!!! Μήπως θα πρέπει να είσαι και 1.95μ ύψος για να τα καταφέρεις?????
  • #11 από Sandman1_1 στις 07 Feb 2005
  • Πως είναι δυνατόν να πατάς ταυτόχρονα στο 1 3 5 7 δεν ξέρω!!!! Μήπως θα πρέπει να είσαι και 1.95μ ύψος για να τα καταφέρεις?????

    ποιός είπε 1 3 5 7 ?
  • #12 από Panos1984 στις 07 Feb 2005
  • οπως εγραψα, ξεκινας απο ψηλα στην ταστιερα πχ. 12-14-16-18 που ειναι ευκολο και σιγα σιγα κατεβαινεις. ο καθενας εχει τα δικα του ορια. εγω φτανω πχ. μεχρι το 4-6-8-10 στα μπασα. ασκηση ειναι εξαλλου...
  • #13 από Tzeleberfidon στις 07 Feb 2005
  • Κανείς δεν το είπε, αλλά μια και λέμε διάστημα ανα 2 θεώρησα ότι θα ξεκινήσεις από το 1 τάστο και πας. Το δοκίμασα και απέτυχα....!!!!
  • #14 από blue_jazz στις 11 Sep 2005
  • οχι μονο μεγαλωνει αλλα μεγαλωνουν και τα δαχτυλα!!!! αν ενωσεις τις παλαμες σου θα δεις οτι τα δεξια σου δαχτυλα ειναι 2-3 χιλιοστα μακρυτερα απο τα αριστερα δαχτυλα!!!!! ;D ;D ;D

    Και εγώ το παρατήρησα. Γιατί γίνεται αυτό; Αν είναι για κλασσική ή μπάσο που παίζεις με δάχτυλα, εντάξει. Αλλά στην πένα; ???
  • #15 από guitarlover στις 22 Sep 2005
  • Ρε παιδιά δε μεγαλώνουν του δεξιού αλλά του αριστερού σου χεριού αυτά τεντόνωνται και το αρχηκό ερώτημα για το άνοιγμα σε αυτό το χέρι αναφέρεται
  • #16 από pa... στις 22 Sep 2005
  • Αν παρατηρήσεις τα χέρια σου,το δεξί είναι γενικά λίγο μεγαλύτερο!Αυτό φαίνεται εύκολα στα δάχτυλα!Εκτός ότι είναι 2-3 χιλιοστά πιο μακριά,είναι και 2-3 χιλιοστά πιο παχιά απο τα δάχτυλα του αριστερού χεριου!Εύκολα θα το καταλάβεις μ' ένα δαχτυλίδι!Κατασκευαστικό είναι το θέμα,μην αγχώνεσαι...
  • #17 από Απόλλων στις 23 Sep 2005
  • Όποιος έχει δει τον Paco de Lucia να παίζει και έχει παρατηρήσει προσεκτικά το αριστερό του χέρι, θα έχει καταλάβει τι μπορεί να επιτευχθεί με μακροχρόνια και επίπονη εξάσκηση. Το μικρό του δάχτυλο εκτείνεται σε απίστευτες γωνίες.
  • #18 από mpairas στις 23 Sep 2005
  • mia asxeti erwtisi re mages epeidei de vgazw kai poli akri edw sto site!mipws mporeite na mu pite pws anoigeis kainurio 8ema gia sizitisi edw sto site???
  • #19 από mpairas στις 23 Sep 2005
  • paidia eima na agorasw se kan mina ki8ara kai eimai anmesa se mia gibson sg standar kai mia deam ligo diseureti stin europi!opois exei apopsi kai mporei na voi8eisei as steilei!c ya!
  • #20 από guitarlover στις 23 Sep 2005
  • Αν παρατηρήσεις τα χέρια σου,το δεξί είναι γενικά λίγο μεγαλύτερο!Αυτό φαίνεται εύκολα στα δάχτυλα!Εκτός ότι είναι 2-3 χιλιοστά πιο μακριά,είναι και 2-3 χιλιοστά πιο παχιά απο τα δάχτυλα του αριστερού χεριου!Εύκολα θα το καταλάβεις μ' ένα δαχτυλίδι!Κατασκευαστικό είναι το θέμα,μην αγχώνεσαι...

    Μάλλον πρέπει γιατί εμένα το αριστερό μου είναι πιο μακρύ και πιο παχύ χωρις να είμαι αριστερός.Μήπως να αρχίσω να φοβαμε ???
  • #21 από pa... στις 24 Sep 2005
  • Μάλλον πρέπει γιατί εμένα το αριστερό μου είναι πιο μακρύ και πιο παχύ χωρις να είμαι αριστερός.Μήπως να αρχίσω να φοβαμε ???
    Παράθεση

    Δεν έχει σχέση με το αν παίζεις κιθάρα ή όχι!Αυτό συμβαίνει στους περισσότερους ανθρώπους στο δεξί!Το ότι το έχεις στο αριστερό δε λέει τίποτα!
  • #22 από Dimis13 στις 20 Oct 2005
  • Παιζω κλασσικη 1 χρονο και πλεον σκεφτομαι να παρω ηλεκτρικη(ειναι πολυ εκνευριστικο να μην μπορεις να παιξεις τραγουδια επειδη δεν εχεις αρκετα ταστα).Τεσπα στο θεμα.Εκει που εψαχνα ταμπς στο δικτυο βρισκω το otherside τψν red hot chilli peppers ξεκιναω παιζω την εισαγωγη,το 1 κουπλε παω να παιξω και τη συνεχεια και ειδα οτι τα δαχτυλα μου δεν ειναι αρκετα πειτε μου πως γινεται αυτο

    Pre-Chorus
    e--3-----5-----3-----5-----3-----------5------------------
    B--3-----5-----3-----5-----3-----------5------------------
    G--4-----6-----4-----6-----4-----------6------------------
    D--5-----7-----5-----7-----5-----------7------------------
    A--5-----7-----5-----7-----5-----------7------------------
    E--3-----6-----3-----5-----3-----------5------------------

    Εγω ειμαι τοσο χαλιας η οντως δεν ειναι ευκολο?
  • #23 από jacksonas στις 20 Oct 2005
  • Παράθεση από έρεβος
    Θελω να βγαλω το Tears in the Rain του Τζο αλλα εχει ενα πιασιμο που τεντωνομαι εως πονου για να το κανω... ;D
    Παράθεση

    Εμένα με το tears in the rain άνοιξαν!!! ;D ;D ;D
  • #24 από blue_jazz στις 20 Oct 2005
  • Εκει που εψαχνα ταμπς στο δικτυο βρισκω το otherside τψν red hot chilli peppers ξεκιναω παιζω την εισαγωγη,το 1 κουπλε παω να παιξω και τη συνεχεια και ειδα οτι τα δαχτυλα μου δεν ειναι αρκετα πειτε μου πως γινεται αυτο

    Pre-Chorus
    e--3-----5-----3-----5-----3-----------5------------------
    B--3-----5-----3-----5-----3-----------5------------------
    G--4-----6-----4-----6-----4-----------6------------------
    D--5-----7-----5-----7-----5-----------7------------------
    A--5-----7-----5-----7-----5-----------7------------------
    E--3-----6-----3-----5-----3-----------5------------------

    Εγω ειμαι τοσο χαλιας η οντως δεν ειναι ευκολο?

    Αφού δεν έχεις ηλεκτρική, να υποθέσω ότι προσπάθησες να το παίξεις σε κλασσική; Είναι μεγαλύτερα τα τάστα εκεί οπότε πρέπει να το συμπεριλάβεις και αυτό. Πάντως στο pre-chorus που έχεις παραπάνω είναι 2 συγχορδίες G και Α. Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα σε μια ακουστική ή ηλεκτρική.
  • #25 από grhgorhs στις 20 Oct 2005

  • 19PO16 12 1219 19PO16 12 121919PO16 16 12 12 19PO16 16121216
    υπαρχει κανεις εδω μεσα που να μπορει να το παιξει αυτο.Α και απιστευτα γρηγορα?
Σελίδες: