Αποστολέας Θέμα: Αρχαριος με πλανο ζητει καθοδηγηση  (Αναγνώστηκε 16169 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καταρχην ευγε σε ολους που εχουν αναδειξει την ιστοσελιδα αυτη σε ενα πολυ χρησιμο "μερος" για οσους αγαπουν τη μουσικη γενικοτερα και θελουν να ασχοληθουν με την κιθαρα....

Στο θεμα μας: Ειμαι τελειως αρχαριος και τωρα ψαχνομαι για να ξεκινησω κιθαρα.Εχοντας διαβασει και αλλα παρομοια θεματα, παρατηρησα οτι ειναι απαραιτητες πολλες πληροφοριες.Λοιπον, ειμαι 19 ετων, φοιτητης στο ΕΚΠΑ, με ενδιαφερει να παιζω τραγουδια απο πολλα ειδη αλλα κυριως ροκ(ελληνικο και ξενο), εντεχνο, ρεγκε, πανκ, μεταλ...Κηλαηδονη κλπ.Κατι πολυ βασικο, ειμαι αριστεροχειρας (και αριστεροποδαρος και Αριστερος !!).Μεγας ποθος μου ειναι καποτε να μπορω να παιζω αξιοπρεπως 12χορδη κιθαρα - τρομαρα μου...Γι'αυτο το λογο κυριως προσανατολιζομαι στο να μαθω αριστεροχειρη ακουστικη κιθαρα 6χορδη(μη χαλασουμε το αριστερο σετ).Οι αλλοι λογοι ειναι οτι μου αρεσει το ηχοχρωμα της και πιστευω οτι θα ειναι ευκολοτερη στη εκμαθηση.Απο μοντελα κ μαρκες κιθαρας δεν τα παω και πολυ καλα οποτε χρειαζομαι κατατοπιση και επισης για μαγαζια στην Αθηνα οπου μπορω να προμηθευτω.Λογω του ιδιωματος της αριστεροχειριας διαθετω το πολυ μεχρι 400 ευρω(αλλιως θα εδινα 300).Οσον αφορα στο θεμα βιβλιο, λεω να παρω τα 3 μαυρα βιβλια του Berklee, γιατι εχω ακουσει απο παντου οτι ειναι τα καλυτερα, καθως επισης και ενα αγγλικο βιβλιο με σιντι που ειναι αποκλειστικα για αριστεροχειρη κιθαρα.Απο τις συζητησεις που παρακολουθησα στο φορουμ, καταλαβα οτι τα μαθηματα ειναι απαραιτητα.Εχω ακουσει οτι στη φοιτητικη Λεσχη δινουν μαθηματα, αν καποιος ξερει κατι ας μου πει γιατι παιρνω τηλ και δεν απαντανε!!Αν δεν κατσει αυτο θα προσπαθησω να βρω κανενα κονε για δασκαλο, αλλιως ωδειο.Μια λογικη τιμη για μαθηματα στα ποσα κυμαινεται?Επισης εχω κατεβασει το Guitar Pro και τις ταμπλατουρες του που ποσταρε ενας φιλος καπου εδω.Επισης κοπιαρα τις σελιδες με Θεωρια κ Πραξη που υπαρχουν εδω - κατατοπιστικοτατες! τα καταλαβα κ ας μην εχω κιθαρα.

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 510
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Απ: Αρχαριος με πλανο ζητει καθοδηγηση
« Απάντηση #1 στις: 03/10/06, 14:16 »
οφ τοπικ: ( Στη φοιτητικη λεσχη παραδιδουν μαθηματα;;; Στο ΑΠΘ παιζει τπτ τετοιο; )
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

Αποσυνδεδεμένος gdevelek

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Αρχαριος με πλανο ζητει καθοδηγηση
« Απάντηση #2 στις: 03/10/06, 14:45 »
adoni αφού το ξεκινάς ψάχνοντας βιβλία και μαθήματα, το ξεκινάς σωστά

μαθήματα σε ωδείο θα σου στοιχίσουν περί τα 60Ε το μήνα

στα 400Ε θα βρεις πολλές καλές επιλογές για κιθάρα

καλή συνέχεια!

Αποσυνδεδεμένος gigantas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρχαριος με πλανο ζητει καθοδηγηση
« Απάντηση #3 στις: 03/10/06, 15:05 »
Μια λογικη τιμη για μαθηματα στα ποσα κυμαινεται?
15-20 euro
Παράθεση
Απο μοντελα κ μαρκες κιθαρας δεν τα παω και πολυ καλα οποτε χρειαζομαι κατατοπιση και επισης για μαγαζια στην Αθηνα οπου μπορω να προμηθευτω.Λογω του ιδιωματος της αριστεροχειριας διαθετω το πολυ μεχρι 400 ευρω(αλλιως θα εδινα 300).


Μια χαρα χρηματα ειναι.Το θεμα ειναι οτι οι αριστερες  κιθαρες δεν ειναι τοσο πολλες οσο οι δεξιες οποτε δεν μπορω να σου πω συγκεκριμενο μοντελο να ψαξεις.Αρα δοκιμασε οσες περισσοτερες μπορεις σε αυτα τα χρηματα και αυτη που αρεσει σε σενα απο ομορφια,ανεση και ηχο θα κανει για σενα.Απο μαρκες τωρα, Yamaha,Τakamine ,Ibanez,Epiphone,Fender,Crafter ειναι καλλες σε αυτα τα λεπτα.Καλη τυχη  ;)

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρχαριος με πλανο ζητει καθοδηγηση
« Απάντηση #4 στις: 03/10/06, 15:24 »
οφ τοπικ: ( Στη φοιτητικη λεσχη παραδιδουν μαθηματα;;; Στο ΑΠΘ παιζει τπτ τετοιο; )
Κοιτα, οπως ειπα, στο ΕΚΠΑ εχω ακουσει οτι γινονται.Δεν ειμαι 100% σιγουρος, κ αν γινονται δεν ειναι για ολα τα ειδη.Αυτο που ξερω σιγουρα ειναι οτι στη φοιτητικη λεσχη του ΕΜΠ παραδιδονται μαθηματα.Μαλιστα σκεφτομαι μηπως παιχτει καμμια κομπινα και παω και εγω εκει.Τωρα για Θεσσαλονικη, Καρνταση, δεν ξερω.Μπες στην ιστοσελιδα του ΑΠΘ και ισως κατι βρεις...
Απο μαρκες τωρα, Yamaha,Τakamine ,Ibanez,Epiphone,Fender,Crafter ειναι καλλες σε αυτα τα λεπτα.
Θενξ γιγαντα, μηπως μπορεις να μου πεις και σε ποια μαγαζια θα τις βρω?

adoni αφού το ξεκινάς ψάχνοντας βιβλία
Αν εχετε καμμια καλυτερη προταση για βιβλια, ακουω.

Γενικα ειμαι ανοικτος σε καθε προταση, παρατηρηση, σχολιο.
Να μαθουμε απο τους πιο εμπειρους :)

Αποσυνδεδεμένος gdevelek

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Αρχαριος με πλανο ζητει καθοδηγηση
« Απάντηση #5 στις: 03/10/06, 15:29 »
στη Χαριλάου Τρικούπη και στη Σόλωνος θα βρεις πολλά μαγαζιά

πριν ψάξεις εκεί, ψάξε στο φόρουμ, οι ερωτήσεις σου δεν εμφανίζονται πρώτη φορά εδώ

Αποσυνδεδεμένος Jose

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • ..you'll reap the harvest you have sown...
    • Προφίλ
Απ: Αρχαριος με πλανο ζητει καθοδηγηση
« Απάντηση #6 στις: 03/10/06, 15:32 »
οφ τοπικ: ( Στη φοιτητικη λεσχη παραδιδουν μαθηματα;;; Στο ΑΠΘ παιζει τπτ τετοιο; )

Μπα.... Μουσικές ομάδες υπάρχουν σε αρκετές σχολές, αλλά δεν εχω ακούσει τπτ για μαθήματα
:> 4  8  15  16  23  42

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρχαριος με πλανο ζητει καθοδηγηση
« Απάντηση #7 στις: 03/10/06, 21:00 »
στη Χαριλάου Τρικούπη και στη Σόλωνος θα βρεις πολλά μαγαζιά

πριν ψάξεις εκεί, ψάξε στο φόρουμ, οι ερωτήσεις σου δεν εμφανίζονται πρώτη φορά εδώ
Εψαξα στο φορουμ φιλε μου, αλλα δεν βρηκα κατι για αριστεροχειρες ακουστικες.Οσο για μαγαζια, ρωταω διοτι μπορει να υπαρχει κανενα "χωμενο" πρωτον, και δευτερον διοτι δεν ξερω ποιος πουλαει τι.


Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Αρχαριος με πλανο ζητει καθοδηγηση
« Απάντηση #8 στις: 04/10/06, 02:38 »
Οσον αφορα τα βιβλια παντως να ξερεις οτι τα 3 του BERKLEE που αναφερεις ειναι για αναγνωση παρτιτουρας κυριως.Θα πρεπει παραλληλα να μαθεις και θεωρια,ακορντα,σολφεζ,αρμονια τεχνικες κλπ γιαυτο θα σου ελεγα να πας οπωσδηποτε σε εναν καλο δασκαλο και θα σου πει αυτος ποια βιβλια να παρεις.

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρχαριος με πλανο ζητει καθοδηγηση
« Απάντηση #9 στις: 04/10/06, 17:19 »
Ρε παιδες δωστε καμμια συμβουλη....
Διοτι θελω πρωτα να βρω ποια κιθαρα θα παρω και ποια βιβλια, ενω θα ψαχνω για δασκαλο/ωδειο.Αυτο γιατι απο οτι ακουω απο αλλους στο φορουμ, στο ωδειο δινουν περισσοτερη βαση στη θεωρια παρα στο να μαθεις κανενα τραγουδι.Ε επειδη εμενα με ενδιαφερουν και τα δυο, θελω πρωτα να εχω τον "εξοπλισμο" για να μαθω να παιζω τραγουδια - που "παραμελουνται" - και στο μεταξυ να ψαχνω για μαθηματα.

Αποσυνδεδεμένος gigantas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρχαριος με πλανο ζητει καθοδηγηση
« Απάντηση #10 στις: 04/10/06, 17:40 »
Ωραια,πηγαινε σε ενα μαγαζι με μουσικα οργανα και ρωτα για βιβλια για αρχαριους.
Ενα βιβλιο με συγχορδιες,ρυθμο και εισαι κομπλε για αρχη.Μετα ψαξε στο σαιτ για τραγουδια με συγχορδιες και ξεκινα οπως καναμε οι περισσοτεροι.Τωρα για βιβλια συγκεκριμενα ας πει καποιος αλλος,γιατι εγω μενω εκτος Ελλας και δε τα ξερω.

Αποσυνδεδεμένος gdevelek

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Αρχαριος με πλανο ζητει καθοδηγηση
« Απάντηση #11 στις: 04/10/06, 17:46 »
αφού προγραμματίζεις να ξεκινήσεις μαθήματα, δεν είναι φρόνιμο να αφήσεις το δάσκαλό σου να σε κατατοπίσει;

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρχαριος με πλανο ζητει καθοδηγηση
« Απάντηση #12 στις: 05/10/06, 10:22 »
αφού προγραμματίζεις να ξεκινήσεις μαθήματα, δεν είναι φρόνιμο να αφήσεις το δάσκαλό σου να σε κατατοπίσει;
Κοιτα ο δασκαλος ειναι το πιο δυσκολο κομματι του παζλ.Μπορει να κανω με καποιον και να μη μου ταιριαζει.Ή να κανεω μαθημα σε ωδειο να μην ειμαι τοσο καλυμμενος με τα βιβλια που θα μου δωσουν.

Ομως ενα διαπιστωμενα καλο βιβλιο, που το εχουν χρησιμοποιησει πολλοι αρχαριοι και το συνιστουν, ποτε δεν ειναι πεταμενα λεφτα.Παντα ειναι καλο να εχεις μια "βιβλιογραφια" περα απο αυτα που τυχον θα σου δωσουν.

Εξαλλου το μοντελο της κιθαρας και τα βιβλια ειναι τα σημαντικοτερα σημεια οπου μπορω να "εκμεταλλευτω" την εμπειρια αλλων μελων του φορουμ.

Επιπλεον θελω να εχω υποψιν μου ποια κιθαρα και ποια βιβλια - περα απο οτι μου πει ο εκαστοτε δασκαλος - θα αγορασω, ωστε αν δω πως χρειαζεται απο μερους μου να μελετησω κατι και ξεχωρα απο το μαθημα/ωδειο να ειμαι σε θεση να το κανω χωρις να ψαχνω μες τη φουρια μου εκεινη την ωρα.

Ασχετο: Η ρυθμικη κιθαρα ειναι αυτη που δεν σολαρει σε ενα τραγουδι?Δηλαδη μπορει να ειναι ακουστικη και ηλεκτρικη, ή μονο ηλεκτρικη?Τι ειναι?

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3356
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Αρχαριος με πλανο ζητει καθοδηγηση
« Απάντηση #13 στις: 05/10/06, 10:24 »
Ρε παιδες δωστε καμμια συμβουλη....
Διοτι θελω πρωτα να βρω ποια κιθαρα θα παρω και ποια βιβλια, ενω θα ψαχνω για δασκαλο/ωδειο.Αυτο γιατι απο οτι ακουω απο αλλους στο φορουμ, στο ωδειο δινουν περισσοτερη βαση στη θεωρια παρα στο να μαθεις κανενα τραγουδι.Ε επειδη εμενα με ενδιαφερουν και τα δυο, θελω πρωτα να εχω τον "εξοπλισμο" για να μαθω να παιζω τραγουδια - που "παραμελουνται" - και στο μεταξυ να ψαχνω για μαθηματα.

Πήγαινε στην Μπενάκη 27 στο μαγαζί Δ. Δήμου. Εκεί έχει κιθάρες για αριστερόχειρες, πολλά βιβλία, επίσης έχει και πολλά διαφημιστικά από διάφορους δασκάλους κιθάρας. Πιστεύω να βρεις αυτό που θες  ;)

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Αρχαριος με πλανο ζητει καθοδηγηση
« Απάντηση #14 στις: 05/10/06, 11:41 »
οφ τοπικ: ( Στη φοιτητικη λεσχη παραδιδουν μαθηματα;;; Στο ΑΠΘ παιζει τπτ τετοιο; )

Ναι standard  >:(
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Tommy_Angelo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Αρχαριος με πλανο ζητει καθοδηγηση
« Απάντηση #15 στις: 06/10/06, 00:29 »
Φίλε και εγω τώρα έχω αρχίσει μαθήματα ειμαι 21 χρονών και ψήνομαι πολύ να μάθω.

Να πας να πάρεις "Η Κλασική θεωρία της μουσικής" και "Ασκήσεις της θεωρίας της μουσικής".

Και τα δύο του Γιώργου Διαμαντή.

Αυτα μου πρότεινε ο δάσκαλός μου.

Κουράγιο και υπομονή θα μάθουμε κάποια στιγμή κι εμείς!

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Αρχαριος με πλανο ζητει καθοδηγηση
« Απάντηση #16 στις: 06/10/06, 00:55 »
Ρυθμική κιθάρα μπορει να είναι και η ακουστική που παίζει συγχορδίες πάνω απ'τη μελωδία, μπορεί να είναι και ηλεκτρική σε καθαρό κανάλι στο ίδιο στυλ, ηλεκτρική με παραμόρφωση.. Αυτό δε σημαίνει βέβαια ότι η ακουστική κιθάρα είναι μόνο ρυθμική κιθάρα.. Σε πολλά κομμάτια παίζει σολάκι η ακουστική, το αγαπημένο μου είναι η ακουστική έκδοση του Layla που παίζει ένα υπέροχο σόλο με ακουστική..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρχαριος με πλανο ζητει καθοδηγηση
« Απάντηση #17 στις: 06/10/06, 22:31 »
ΠΑΙΔΕΣ ΟΣΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΕΚΠΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΣΤΗ ΛΕΣΧΗ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΕΒΟΥΝ ΚΑΤΩ ΣΤΗΝ ΙΠΠΟΚΡΑΤΟΥΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΟΥΝ ΤΡΙΤΗ & ΠΕΜΠΤΗ 7-10 ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ. ΤΗΛ 2103688251  2103688235

ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΤΕΛΗ ΤΟΥ ΜΗΝΟΣ
« Τελευταία τροποποίηση: 06/10/06, 22:35 από Adoni »

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρχαριος με πλανο ζητει καθοδηγηση
« Απάντηση #18 στις: 07/10/06, 12:23 »
Για αριστεροχειρες βρηκα το βιβλιο "Left Handed Guitar - The complete method" του Troy Stetina με CD.Πρακτικο γιατι τα εχει ολα "αναποδα".Ειναι στα Αγγλικα και δεδομενου οτι δεν το εχω δει σε καταστηματα με μουσικα βιβλια, θα το βρειτε στο μαγαζι "Αριστεροχειρας" στη Φειδιου (καθετος της Χ.Τρικουπη) ή στο Ιντερνετ

Αποσυνδεδεμένος Neobek

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρχαριος με πλανο ζητει καθοδηγηση
« Απάντηση #19 στις: 21/11/06, 12:13 »
Φίλε και εγω τώρα έχω αρχίσει μαθήματα ειμαι 21 χρονών και ψήνομαι πολύ να μάθω.

Να πας να πάρεις "Η Κλασική θεωρία της μουσικής" και "Ασκήσεις της θεωρίας της μουσικής".

Και τα δύο του Γιώργου Διαμαντή.

Αυτα μου πρότεινε ο δάσκαλός μου.

Κουράγιο και υπομονή θα μάθουμε κάποια στιγμή κι εμείς!
Πολύ καλά βιβλία!
Το Διαμαντή τον είχα καθηγητή στο Ωδείο Αθηνών!
Έτσι μπρώ να σε διαβεβαιώσω ότι τα βιβλία του είναι τα πλέον κατάλληλα!
Καλή Αρχή!!! ;)
«Ο κόσμος που έχουμε δημιουργήσει είναι το προϊόν της δικής μας σκέψης. Δεν μπορεί να αλλάξει, χωρίς να αλλάξει ο τρόπος που σκεφτόμαστε».-Άλμπερτ Άϊνστάιν.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
38 Απαντήσεις
38766 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/12, 10:09
από Vaiking
14 Απαντήσεις
13549 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/05, 17:39
από Winmmisterakias
16 Απαντήσεις
7001 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/08, 21:22
από thanasis93
27 Απαντήσεις
33088 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/11, 22:56
από Spyros Delta
18 Απαντήσεις
12022 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/09, 16:15
από apostolisL
3 Απαντήσεις
3377 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/09, 18:06
από LILAKI
12 Απαντήσεις
5361 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/09, 22:14
από billakos the skrapas man
54 Απαντήσεις
18097 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/10, 02:00
από gers
8 Απαντήσεις
3272 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/10, 13:48
από Eagle Of Kamelot
4 Απαντήσεις
4263 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/15, 11:43
από megark