Αποστολέας Θέμα: Αυτοσχεδιασμος...  (Αναγνώστηκε 7886 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος treloagori

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
    • Προφίλ
Αυτοσχεδιασμος...
« στις: 06/10/06, 22:52 »
ασχολουμαι απο πιτσιρικας με την κιθαρα αλλα εχω βαρεθει να παιζω και να βγαζω κομματια απ τους αγαπημενους μου καλλιτεχνες

εδω και μερες προσπαθω να μαθω σκαλες με διαφορα pdf αρχεια ωστε να αυτοσχεδιαζω αλλα γινεται ενας χαμος...με ενδιαφερει κυριως τζαζ και μπλουζ σκαλες αλλα χανομαι στις κλιμακες....a minor,a major,c,g minor major ,petnatonic κλπ....

πρεπει να μαθω ολες τις a,c,g,e κλπ major,minor κλπ ωστε να σολαρω??γιατι ειναι απειρες....

πρεπει να ξεχωρισω ανα κατηγορια?? δηλαδη μαθαινω ολες τις θεσεις της a pentatonic σε ολη την ταστιερα και σολαρω σε αυτες??και το ιδιο και για καθε ειδους σκαλα??αν δηλαδη η lead κιθαρα παιξει αντι για  a  σε g πρεπει κι εγω αμεσως να θυμαμαι τις θεσεις σε σολ??

πολυ δυσκολο μου φαινεται....δεν υπαρχουν ας πουμε 5-6 συγκεκριμενες τις οποιες μπορει καποιος να τις συνδιαζει και να σολαρει??

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Αυτοσχεδιασμος...
« Απάντηση #1 στις: 06/10/06, 23:16 »
Αν μαθεις καλα τον οπλισμο (= τις διεσεις και τις υφεσεις) που εχουν οι κυριοτεροι και οι πιο ευχρηστοι τονοι της κιθαρας, θα περιοριστει σημαντικα το ψαξιμο των θεσεων. Οταν παιζεις σε λα ματζορε εχεις φα,ντο,σολ διεση. Σε φα ματζορε παιζεις σι υφεση. Δεν ειναι πολλοι οι ευηχοι τονοι της κιθαρας. Ντο ματζορε, Σολ,Ρε,Λα,Μι,Σι ματζορε με διεσεις και Φα ματζορε, Σι υφεση αντε και Μι υφεση ματζορε μαζι με τις σχετικες μινορε.

Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 520
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Απ: Αυτοσχεδιασμος...
« Απάντηση #2 στις: 06/10/06, 23:21 »
Κοίτα, η δακτυλοθεσία είναι ίδια για όλες τις τονικότητες, η θέση αλλάζει. Πχ, ξεκινάς από το 5ο τάστο να παίξεις μια Λα κλίμακα, την οποία αν την παίξεις στο 8ο τάστο θα την κάνεις Ντο.
reveduncurieux.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος treloagori

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
    • Προφίλ
Απ: Αυτοσχεδιασμος...
« Απάντηση #3 στις: 06/10/06, 23:27 »
Κοίτα, η δακτυλοθεσία είναι ίδια για όλες τις τονικότητες, η θέση αλλάζει. Πχ, ξεκινάς από το 5ο τάστο να παίξεις μια Λα κλίμακα, την οποία αν την παίξεις στο 8ο τάστο θα την κάνεις Ντο.





αυτο το εχω καταλαβει ,αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι με τι κριτηριο διαλεγουμε την καταλληλη κλιμακα για να ακολουθησουμε την ρυθμικη

με βαση το αυτι η με βαση το ταστο που παιζει η ρυθμικη?γιατι στο συγκεκριμενο ταστο θα υπαρχουν πολλες κλιμακες να παιξει κανεις...

Αποσυνδεδεμένος nicktgr15

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Green can only hold you in the garden...
    • Προφίλ
Απ: Αυτοσχεδιασμος...
« Απάντηση #4 στις: 07/10/06, 00:24 »
Αυτο που λέει ο analogio νομίζω θα σε βοηθήσει περισσότερο απ' όλα. Και εγω με αυτό τον τρόπο αρχισα να καταλαβαίνω τι γίνεται. Βασικα αρχικά δεν ηξερα ουτε πως λέγεται η κάθε κλίμακα. Απλα ακουγα το τραγουδι έπαιζα λιγο τη μελωδια και καταλάβαινα τι οπλισμό έχω και τι "κανει" και "δεν κανει" να παίξω.

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Αυτοσχεδιασμος...
« Απάντηση #5 στις: 07/10/06, 05:45 »
Πηγαινε σε δασκαλο... ;)

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αυτοσχεδιασμος...
« Απάντηση #6 στις: 07/10/06, 10:32 »





αυτο το εχω καταλαβει ,αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι με τι κριτηριο διαλεγουμε την καταλληλη κλιμακα για να ακολουθησουμε την ρυθμικη


Θα πρεπει να βρεις σε τι κλειδι ειναι γραμενο το κομματι.......Ενα μικρο κολπο (προσοχη δεν πιανει παντα) ειναι να βρεις το πρωτο ακκορντο του κομματιου.......σε αυτο το κλειδι ειναι και το κομματι....(ξαναλαεω οχι παντα ομως)

Αποσυνδεδεμένος sepsis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
    • Sepsis Forum
Απ: Αυτοσχεδιασμος...
« Απάντηση #7 στις: 07/10/06, 11:32 »
κοιτάς το ρυθμικό που υπάρχει στο σόλο και συνήθως είναι το πρώτο ακόρντο...

Πρέπει να μάθεις και τους διάφορους τρόπους και τα ακούσματα που αυτοί δίνουν...πχ. μιξολύδιος-blues
Ξεκίνα βέβαια από τις πεντατονικές και μετά μάθε και αυτά

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Αυτοσχεδιασμος...
« Απάντηση #8 στις: 08/10/06, 01:24 »
Κοίτα, η δακτυλοθεσία είναι ίδια για όλες τις τονικότητες, η θέση αλλάζει. Πχ, ξεκινάς από το 5ο τάστο να παίξεις μια Λα κλίμακα, την οποία αν την παίξεις στο 8ο τάστο θα την κάνεις Ντο.

αυτο το εχω καταλαβει ,αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι με τι κριτηριο διαλεγουμε την καταλληλη κλιμακα για να ακολουθησουμε την ρυθμικη

με βαση το αυτι η με βαση το ταστο που παιζει η ρυθμικη?γιατι στο συγκεκριμενο ταστο θα υπαρχουν πολλες κλιμακες να παιξει κανεις...

Ρυθμικη εννοεις προφανως την ακουστικη συνοδεια. Για να συντονιστεις απ' ευθειας στη συνοδεια με το αυτι χωρις να ψαξεις λιγο στην κιθαρα για να βρεις τον τονο, ετσι στα τυφλα, πρεπει να εχεις απολυτο αυτι. Αν δεν εχεις απολυτο αυτι, ξεχνα το. Αν κυτταξεις σε ποιο ταστο παιζει η συνοδεια, οπως λες παλι δεν θα μπορεις να καταλαβεις αυτοματως σε ποιο τονο κινειται.
Μαθε τους τονους απ' εξω και ανακατωτα, αποστηθισε τους να τους ξερεις νερακι, στην αρχη ειναι λιγο δυσκολα αλλα μετα ουτε που θα το σκεφτεσαι και υστερα ρωτας τη συνοδεια σε ποιο τονο παιζει για να συνενοηθειται. Αν παιζει π.χ. σε λα ματζορε θα ξερεις οτι στο σολο που θα κανεις θα παιξεις το φα, το ντο και το σολ με διεση, σε οποιαδηποτε θεση και σε οποιαδηποτε χορδη της κιθαρας. Αν παιξεις ας πουμε φα φυσικο (χωρις διεση) θα παραφωνεις. Αλλα δικαιωμα παραφωνιας εχουν οι αρχαριοι και οι μεγαλοι μουσικοι. Aυτο που λεει ο Holy Diver ειναι σωστο. Οταν παιζεις στο τονο λα, μεταφερεις τη δαχτυλοθεσια ακριβως οπως εχει απο το 5ο ταστο (της εκτης χορδης) στο 6ο ταστο και παιζεις σε λα #, στο 7ο παιζεις σε σι, στο 8ο ντο κοκ...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
3940 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/06, 12:40
από denisgiann
12 Απαντήσεις
5650 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/06, 05:20
από Stelios Sovolos
65 Απαντήσεις
28275 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/08, 18:21
από groovymood
8 Απαντήσεις
3688 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/06, 20:31
από TassosK
24 Απαντήσεις
7617 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/07, 14:09
από ScullShot
2 Απαντήσεις
2625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/07, 15:37
από Nexis
4 Απαντήσεις
3176 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/07, 17:16
από ogyon21
10 Απαντήσεις
5323 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/07, 11:00
από Μ.Π
0 Απαντήσεις
3474 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/16, 18:47
από James Basdanis
0 Απαντήσεις
1874 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/21, 17:56
από Yiannis Papadopoulos