Ψηφοφορία

 ΜΕ ΠΟΙΟ ΧΕΡΙ ΝΑ ΠΑΙΖΩ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΝΑ??

ΑΡΙΣΤΕΡΟ
ΔΕΞΙ

Αποστολέας Θέμα: Αριστεροχειρας ή Δεξιοχειρας  (Αναγνώστηκε 25002 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lsas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Γεια χαρά σε όλους! Πρόκειται να κάνω μαθήματα κιθάρας (από το Α) σε μία φίλη. Γράφει με το αριστερό... αλλά πριν αγοράσουμε μία κιθάρα απλή σας ρωτάω. Έχει σημασία το τι κιθάρα θα αγοράσει;; Αφού και τα δύο χέρια χρειάζονται στην κιθάρα και τα δύο ξεκινάνε να μαθαίνουν κάτι διαφορετικό...από το μυδέν. Δεν μπορεί να μάθει το αριστερό της στην ταστιέρα; Εγώ πιστεύω πως ναι αλλά πριν την βάλω σε έξοδα ήθελα να ρωτήσω και εσάς να με συμβουλεύσετε. Τι λέτε; Ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: 13/09/05, 16:36 από Ο Νέος Κιθαρωδός »

Αποσυνδεδεμένος Ozz

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
  • The magician (not me... yet)
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρας ή Δεξιοχειρας
« Απάντηση #1 στις: 12/09/05, 14:07 »
Κοίταξε να δεις,

εγώ είμαι αριστερόχειρας και έχω μάθει να παίζω κλασσική όπως θα έπρεπε λογικά να παίζει ένας αριστερόχειρας. Δηλαδή το αριστερό χέρι στις χορδές και το δεξί στη ταστιέρα (στοίχημα ότι αυτή τη στιγμή κοιτάς τα χέρια σου!).Με αυτόν τον τρόπο μου είχε πει να παίζω ο δεξιόχειρας δάσκαλός μου. Από την άλλη είχα μία συμμαθήτρια η οποία αν και αριστερόχειρας είχε μάθει να παίζει σα δεξιόχειρας. Τώρα το γιατί έχει καθιερωθεί να παίζει κανείς με το "καλό" του χέρι τις χορδές και με το άλλο τα τάστα δεν το γνωρίζω και πραγματικά το έχω απορία.Ενδεχομένως να υπάρχει κάποιος λόγος Όποιος ξέρει κάτι πάνω σε αυτό ας το πεί.

Παραπάνω τόνισα τη λέξη κλασσική κιθάρα γιατί μπορείς να αγοράσεις οποιαδήποτε κιθάρα και να τουμπάρεις τις χορδές. Σε ηλεκτρική ή σε ακουστική επειδή τα σώματά τους είναι ασύμμετρα και για να μη σου έρχονται τα equalizer και το τρέμολο ανάποδα θα πρέπει να βρει η φίλη σου κιθάρα ειδικά για αριστερόχειρες και τότε οι επιλογές περιορίζονται πολύ εκτός και αν την παραγγείλει.

Πραγματικά δεν έχω μια σαφή απάντηση. Ελπίζω ωστόσο ο προβληματισμός μου να σου φανεί χρήσιμος.
Θα μεταλάβω με νερό θαλασσινό
στάλα τη στάλα συναγμένο απ' το κορμί σου
σε τάσι αρχαίο μπακιρένιο αλγερινό
που κοινωνούσαν πειρατές πριν πολεμήσουν

Αποσυνδεδεμένος priestjim

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • El Duende Flamenco
    • Προφίλ
    • priestjim's blog
Απ: Αριστεροχειρας ή Δεξιοχειρας
« Απάντηση #2 στις: 12/09/05, 14:12 »
Θα σου πω τι έκανα εγώ. Ξεκίνησα 2 μήνες (σε κλασσική) με το αριστερό στην ταστιέρα μόνος μου και πήγαινα καλά. Μια νύχτα αλλάζω τις χορδές ξερά και ξαναρχίζω από το 0 με το δεξί στην ταστιέρα. Μέσα σε 10 μέρες έπαιζα 5 φορές καλύτερα απ'όσο είχα παίξει αυτούς τους 2 μήνες...Τα συμπεράσματα δικά σου. Να σου θυμίσω μόνο ότι υπάρχουν αυθεντικοί αριστερόχειρες και αριστερόχειρες μούφα :). Ρώτα την κοπέλα αν κάνει όλες τις δουλειές της με το αριστερό. Αν τις κάνει όλες με το αριστερό (ακόμα και τον σταυρό της) βάλε την να πάρει αριστερή κιθάρα. Αλλιώς αν τις κάνει μισές μισές, βάλε την για δεξιά...Επίσης εγώ είχα και ένα μικρό πρόβλημα λόγω του ότι η εσωτερική κλίση που έχουν ο μέσος και ο παράμεσος είναι μεγαλύτερη στο αριστερό απ'ότι στο δεξί και μπαρέ δεν μπορούσα να πιάσω καλά. Κοίταξε και αυτό, δε συμβαίνει μόνο σε μένα το έχω δει και αλλού!
Αδύνατο είναι αυτό που δεν πεθυμήσαμε αρκετά...
Ελληνική Ναυαγοσωστική Ακαδημία - Ε.Ν.ΑΚ - Σχολή Ναυαγοσωστικής, μια από τις παλαιότερες σχολές Ναυαγοσωστικής.

Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρας ή Δεξιοχειρας
« Απάντηση #3 στις: 12/09/05, 14:14 »
Και εγω αριστεροχειρας ειμαι φιλε, αλλα παιζω με κανονικη (δεξια) κιθαρα, οποτε, κανονας μαλλον δεν υπαρχει, απλα ας δοκιμασει πρωτα σε καποιο μαγαζι τι την βολευει περισοτερο.
Downhill mountain biking :)

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρας ή Δεξιοχειρας
« Απάντηση #4 στις: 12/09/05, 14:47 »
(σχολιο διαγραφηκε)
« Τελευταία τροποποίηση: 30/06/09, 10:00 από Μαρμελάκι »

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρας ή Δεξιοχειρας
« Απάντηση #5 στις: 12/09/05, 14:56 »
yparxoun polloi aristeroxeires oi opoioi paizoun me "kanonikes-dexioxeires" kithares p.x Mark Knopfler, alla kai egw ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
    Opws se boleuei paixe alla exei upopsin sou ena stoixeio......polloi gnwstoi mou pou paizoun san aristeroxeires kithara paraponiountai (dikaiws) oti exoun polu mikroterh epilogh stis kithares pou mporoun na agorasoun......ontws oi etaireies de prosexoun toso tous aristeroxeires oso tous dexioxeires..............

Αποσυνδεδεμένος lsas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρας ή Δεξιοχειρας
« Απάντηση #6 στις: 12/09/05, 17:39 »
  Ευχαριστώ που μου απαντήσατε ρε παιδιά! Και εγώ αυτό σκεφτόμουν, αν πάω να αγοράσω φθηνή ακουστική (δεξιόχειρα) στις μούφες μέσα θα βρω και κάτι καλό  ;). Αν πάω για αριστερόχειρα δε θα έχω και περιθώρια επιλογών! Όποιος άλλος θέλει να μας πει τι γνώμη του, θα μου ήταν χρήσιμο, ύστερα από όσα είπατε πάντως μάλλον για δεξιόχειρα θα αγοράσω...

Αποσυνδεδεμένος priestjim

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • El Duende Flamenco
    • Προφίλ
    • priestjim's blog
Απ: Αριστεροχειρας ή Δεξιοχειρας
« Απάντηση #7 στις: 13/09/05, 01:57 »
Υπάρχουν αρκέτες "καλές" φθηνές ακουστικές αριστερές. Π.χ. Washburn D10LH (solid top), Fender DG10LH είναι οι πρώτες που μου έρχονται στο μυαλό και από λεφτά υπολόγισε γύρω στα 200-250 Ε. Αν ψάξεις θα βρεις...
Αδύνατο είναι αυτό που δεν πεθυμήσαμε αρκετά...
Ελληνική Ναυαγοσωστική Ακαδημία - Ε.Ν.ΑΚ - Σχολή Ναυαγοσωστικής, μια από τις παλαιότερες σχολές Ναυαγοσωστικής.

Αποσυνδεδεμένος Kerwyn

  • The Epic Rogue
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 662
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρας ή Δεξιοχειρας
« Απάντηση #8 στις: 13/09/05, 02:03 »
   Δεν ξερω αν παρουσιαζει τεχνικης φυσεως προβληματα αλλα ο Hendrix στην εποχη του δεν ειχε αριστεροχειρες κιθαρες και αναγκαστικα αλλαζε τις χορδες και επαιζε με το αριστερο...Τουλαχιστον ετσι ειχα δει σε καποιο λαηβ του...
Let me bleed inside your arms and let me die beneath your eyes...

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Αριστεροχειρας ή Δεξιοχειρας
« Απάντηση #9 στις: 13/09/05, 20:22 »
Ένα πλεονέκτημα σε κάποιον αριστερόχειρα να παίξει με "δεξιά" κιθάρα είναι ότι το αριστερό του χέρι ( καρπός . δάχτυλα ) είναι πιο δυνατά και άρα θα μπορέσει να πατάει καλύτερα τις χορδές (ιδιαίτερα στα μπαρέ).
Νομίζω ότι το άλλο χέρι , αργά ή γρήγορα θα μάθει πάνω στις χορδές.
Φυσικά δεν το συζητώ ούτε για τις επιλογές που θα έχει σε όργανα , αλλά και θα μπορεί να παίξει και με άλλη κιθάρα όπου βρεθεί χωρίς να έχει απαραίτητα την δική της "αριστερή".
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρας ή Δεξιοχειρας
« Απάντηση #10 στις: 15/09/05, 20:56 »
έχω ξανααπαντήσει σε παρόμοιο θρεντ, αν θυμάμαι καλά, εξ εδελφικής πείρας. ο Αδερφός μου είναι αριστερόχειρας, και παίζει με δεξιά κιθάρα.
Η πραγματικότητα είναι ότι συνάντησε αρχικά κάπως περισσότερη δυσκολία στο συντονισμό απότι εγω... εντούτοις με το πέρασμα του χρονου ο ρυθμός βελτίωσης του αυξήθηκε κατα πολύ, γιατί όταν συνήθισε κάποιες βασικές λειτουργίες στα "αδεξια" δάχτυλα του δεξιού, που ουσιαστικά κάνει την "εύκολη " δουλεια, η δύναμη και ο έλεγχος του αριστερού του τον βοήθησαν παρα μα παρα πολυ.
Νομίζω ότι η παρεξήγηση ξεκινά από το ότι το δεξί είναι το χέρι που παράγει τον ήχο, παρόλο που ουσιαστικά η "δουλειά" του είναι πιο εύκολη.....
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

Αποσυνδεδεμένος lsas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρας ή Δεξιοχειρας
« Απάντηση #11 στις: 15/09/05, 23:21 »
Και εγώ συμφωνώ με τον Jester... νομίζω ότι η επιδεξιότητα και η λεπτομέρεια χρειάζεται στην τεστιέρα. Τουλάχιστον στα περισσότερα είδη μουσικής. Για το "σωστό χέρι" όλα βασικά είναι θέμα του τι και πώς σκεφτόμαστε.

Και η φίλη μου δυσκολεύεται να συνιθίσει στην ιδέα ότι θα κρατήσει την κιθάρα.... "Ανάποδα" ! Ε θα στρώσει!!!

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Αριστεροχειρας ή Δεξιοχειρας
« Απάντηση #12 στις: 16/09/05, 00:46 »
Λοιπον φιλε θα σου απαντησω και εγω σαν αυθεντικος αριστεροχειρας.Πραγματι υπαρχει λιγοτερη ποικιλια σε οργανα.Το σημαντικο ομως ειναι να παιξει με τον τροπο που βολευει.Εγω ουτε κατα διανοια δεν μπορω να παιξω με το αριστερο χερι στην ταστιερα.Δοκιμασα και τους 2 τροπους στο ξεκινημα και μου βγηκε το φυσικο μου.Να ξεκινησει οπως την βολευει χωρις να σκεφτεται λεπτομερειες οπως τα οργανα κλπ.Ειναι απλα λεπτομερειες.Και στην τελικη...ολοι δεξιοχειρες ειναι.Ας υπαρχουμε και εμεις να σπαμε την μονοτονια τους...
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος blue_jazz

  • kitharίστας
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξαναγύρισα στη κλασσική. Και καλά έκανα!
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρας ή Δεξιοχειρας
« Απάντηση #13 στις: 16/09/05, 13:18 »
Και εγώ μια για δεξιόχειρες προτείνω. Σκέψου να μάθει η κοπέλα να παίζει με μια για αριστερόχειρες. Δεν θα μπορεί να πιάσει στα χέρια της κιθάρα άλλου. Μπορεί να βρεθεί σε μια παρέα και να μην μπορεί να παίξει και αυτή κάτι. Ή να δοκιμάσει κάποιες κιθάρες.
« Τελευταία τροποποίηση: 16/09/05, 16:16 από blue_jazz »
Ζωή δεν είναι οι ανάσες που παίρνεις. Είναι οι στιγμές που σου κόβουν την ανάσα.
Οι καλοί φίλοι φαίνονται στις στενοχώριες σου. Οι πολύ καλοί στις χαρές σου.

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1063
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρας ή Δεξιοχειρας
« Απάντηση #14 στις: 16/09/05, 13:30 »
κι εγω εχω ενα φιλο αριστεροχειρα ο οποιος εμαθε σε δεξια κιθαρα. Τωρα οποτε βρισκομαστε δεν σκεφτομαστε ποιανου κιθαρα να παρουμε, μπορει να παιξει με οποιαδηποτε κιθαρα! (μεγαλο πλεονεκτημα)

Εγω θα ελεγα να μαθει σε δεξια κιθαρα. (δεν λεω κανονικη γιατι, αυτοματος υποτιμουμε τους αριστεροχειρες! ;D :P)

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρας ή Δεξιοχειρας
« Απάντηση #15 στις: 17/09/05, 21:08 »
Ο δάσκαλος μου στο ωδείο έγραφε με το αριστερό ωστόσο κιθάρα έπαιζε κανονικά σαν δεξιόχειρας. Οι αριστερόχειρες κιθάρες βοηθούν περισσότερο αυτούς που μαθαίνουν μόνοι τους και χωρίς επαφή με εγχορδα στο παρελθόν... και φυσικά τους πολύ ταλαντούχους... βλ. Jimi Hendrix...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1768
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Απ: Αριστεροχειρας ή Δεξιοχειρας
« Απάντηση #16 στις: 24/09/05, 10:36 »
ενας φιλος μου παιζει έτσι..
αριστεροχειρας με κιθαρα δεχιοχειρα..

με αποτελεσμα σε λιγους μήνες να παίζει παπάδες επειδή τα δαχτυλα στην ταστιέρα ηταν ηδη δυνατα και απλα πετουσαν..

Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 510
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρας ή Δεξιοχειρας
« Απάντηση #17 στις: 03/11/05, 15:15 »
Eγω βασικά, είμαι αριστερόχειρας, αλλά δεν παίζω κιθάρα!!! ;D :'(

Πάντως θέλω να μάθω, και με απασχολήσει πολύ αυτό το πρόβλημα...

Πιστευω οτι τις κινησεις των χεριων (χορδες, ταστο) τις κανω πιο ανετα με τον τροπο της "αριστερής" κιθάρας, αλλα αυτα που αναφερθηκαν περι "συμβατοτητας" ΟΛΩΝ των κιθάρων στους αριστεροχειρες ειναι πολυ σωστα και με προβληματισαν...
Θελω πολυ να μαθω κιθαρα (και ηλεκτρικη, και κλασικη) και αυτο ηταν κατι που το ειχα απορια...

Οποτε μαλλον το βλεπω να μαθαινω για "δεξια" κιθαρα!

(btw, αν καποιος μαθει το ενα απο το τρια ειδη κιθαρας -κλασική, ακουστική ή ηλεκτρική- και ΜΟΝΟ αυτο, μπορει μετα να παιξει ενα απο τα υπολοιπα "ειδη" ετσι στο ασχετο,χωρις προβλημα; )
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

Αποσυνδεδεμένος blue_jazz

  • kitharίστας
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξαναγύρισα στη κλασσική. Και καλά έκανα!
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρας ή Δεξιοχειρας
« Απάντηση #18 στις: 06/11/05, 00:58 »
(btw, αν καποιος μαθει το ενα απο το τρια ειδη κιθαρας -κλασική, ακουστική ή ηλεκτρική- και ΜΟΝΟ αυτο, μπορει μετα να παιξει ενα απο τα υπολοιπα "ειδη" ετσι στο ασχετο,χωρις προβλημα; )

Θα μπορείς να παίξεις στις υπόλοιπες κιθάρες, απλώς θα παίζεις αυτά που έχεις μάθημα στο όργανο που μαθαίνεις και ίσως δεν ακούγονται καλά στα υπόλοιπα 2. Θα υπάρξει ένα μικρό πρόβλημα αν πας από ακουστική σε κλασσική ή από ηλεκτρική σε κλασσική (και το αντίστροφο) καθώς η ταστιέρα της κλασσικής είναι μεγαλύτερη.
Ζωή δεν είναι οι ανάσες που παίρνεις. Είναι οι στιγμές που σου κόβουν την ανάσα.
Οι καλοί φίλοι φαίνονται στις στενοχώριες σου. Οι πολύ καλοί στις χαρές σου.

Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 510
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρας ή Δεξιοχειρας
« Απάντηση #19 στις: 08/11/05, 12:07 »
Δηλαδή αν πάρω μια κλασική κιθάρα και μάθω σε κλασική, και πάρω μετά στα χέρια μου μία ηλεκτρική και μια ταμπλατουρα (πώς λέγεται αυτο τελος παντων) απο ενα κομματι για ηλεκτρικη, δεν θα μπορω να παιξω καλα;...

Μια φιλη με ειπε οτι αν μαθεις κλασικη πρωτα μπορεις πολυ ευκολα να παιξεις τα αλλα ειδη... Το αναποδο θα ειναι δυσκολο (να μαθεις ακουστικη/ηλεκτρικη, και να πας να παιξεις κλασικη)
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρας ή Δεξιοχειρας
« Απάντηση #20 στις: 25/11/05, 22:12 »
Η αλήθεια είναι ότι αν μάθεις σε κλασσική μπορείς πολύ έυκολα να παίξεις τις άλλες δυο ενώ είναι λίγοι αυτοί που ξέρουν ηλεκτρική και κουστική που να παίζουν κλασσική με δάχτυλα. Η εξήγηση είναι απλή. Στην κλασσική κιθάρα, και ειδικά αν έχεις δάσκαλό, δίνεται μεγαλύτερη σημασία στους δακτυλισμούς, και μαθαίνεις να χειρίζεσαι την ταστιέρα ενστικτωδώς, χωρίς inlays.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Secretus

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρας ή Δεξιοχειρας
« Απάντηση #21 στις: 20/12/05, 01:14 »
να απαντησω και εγω ως αριστεροχειρας. Παιζω σε αριστερη κιθαρα. Οταν ηταν να ξεκινησω μου ειπαν οτι θα συνεφερε  να παρω δεξια κιθαρα ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ για θεμα πρακτικοτητας και ετσι ωστε να μπορω να χρησιμοποιω περιστοερες κιθαρες. Αλλα ολοι ειπαν οτι το σωστο ειναι κανεις να παιζει οπως τον βολευει.Αμα ειναι αριστεροχειρας με αριστερη κιθαρα αμα ειναι δεξιοχειρας με δεξια.Με τη λογικη που λετε οτι ο αριστεροχειρας εχει πιο δυνατα δακτυλα στο αριστερο(κατι που ισχυει) και συμεφερει να το εχει στην ταστιερα(δεξια κιθαρα) με την ιδια λογικη θα επρεπε και ολοι οι δεξιοχειρες να παρουν αριστερες κιθαρες ;) !
οσον αφορα στο θεμα με την επιλογη κιθαρας ναι ειναι περιορισμενα αλλα οχι τοσο οσο νομιζετε.Δλδ η gibson+epiphone+fender βγαζουν ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα μοντελα και για αριστεροχειρες(οχι τοσο η φεντερ εχει καποια μοντελα μονο για δεξιοχειρες) οι μαρκες που βγαζουν περιορισμενα μοντελα για αριστεροχειρες ειναι οι υπολοιπες(jackson,ibanez,etc etc,etc)
χαρακτηριστικα μου ειπαν οταν πηγα να παρω κιθαρα οτι τελευταια γιεντε χαμος απο αριστεροχειρες κιθαριστες και οι εταιριες το ξερουν και δεν κανουν το λαθος οπως παλια να βγαζουν μονο δεξιες(καλα αυτο ισχυει απο καιρο-εποχη Χεντριξ)
Χεντριξ,iommy,mc cartney ειναι(και ηταν ο χεντριξ) αριστεροχειρες.Και εχω δει και αρκετους αλλους που δεν ξερω τωρα.
δικο μου συμπερασμα και συμβουλη ειναι να παρει αριστερη κιθαρα.Περαν ολων αυτων που ειπα θα τη βοηθησει αργοτερα να ειναι δημιουργικη και να γραψει δικα της κομματια(αν ενδιαφερεται παντα) γιατι αμα παρει δεξια κιθαρα ειναι αποδεδειγμενο οτι περαν του αμα παιζει καλα ειναι λιγοτερες οι πιθανοτητες να εχεις ευχερια να γραψεις κατι δικο σου(χωρις παντα να ειναι ο κανονας)
αυτα σορρυ για το μεγαλο ποστ. :-[

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρας ή Δεξιοχειρας
« Απάντηση #22 στις: 21/12/05, 00:38 »
Παιδιά έχω δεί αρκετές συζητήσεις για αυτό το θέμα και έχω καταλήξει στα εξής:

Καταρχάς, τί είναι αυτό που κάνει μια κιθάρα δεξιόχειρη;Το να είναι το μπράτσο απο τα αριστερά;Αριστερόχειρη, ή δεξιόχειρη είναι λέξεις που έχουμε δώσει εμείς στις κιθάρες. Σημασία έχει να επιλέξει αυτό που τη βολεύει και όχι αυτό που θεωρητικά θα τη βολέψει, ή θεωρητικά θα τη κάνει τον επόμενο Iommi, Hendrix και πάει λέγοντας. Ο λόγος για τον οποίο ένας δεξιόχειρος θα επιλέξει μια δεξιόχειρη κιθάρα, είναι κατα τη γνώμη μου ο εξής: Ο δεξιόχειρας, έχει αυτό που λέμε "ατσούμπαλο" αριστερο. Ατσούμπαλο, δηλαδή δεν ελέγχεται εύκολα.Στα πρώτα του βήματα , κάθε κιθαρίστας πρέπει να μαθαίνει α)να πατάει τάστα β) να χτυπάει χορδές με ρυθμό, σωστή δύναμη κλπ. Αυτό συνεπάγεται αντίστοιχα α) Σωστή τοποθέτηση β) Σωστη τοποθέτηση, ρυθμός ,δυναμική. Άρα φτάνουμε στο συμπέρασμα ότι το χέρι που τυπάει τις χορδές είναι αρχικά πιο απαιτητικό, και για αυτό το λόγο ασυνείδητα ο δεξιόχειρας επιλέγει την αντίστοιχη κιθάρα.

Επίσης, παρατηρώ ότι τέτοιες συζητήσεις καταλήγουν σε συζητήσεις για διάσημούς κιθαρίστες που παίζουν με τη σωστή ή τη λάθος κιθάρα.
1ον Δεν είμαστε πάντα σε θέση να πούμε για ποιό λόγο ο κάθε κιθαρίστας επέλεξε τη κιθάρα του.
2ον Το άν ένας αριστερόχειράς θα ανταποκριθεί καλύτερα σε μια αριστερόχειρη ή μια δεξιόχειρη πιστεύω οτι είναι υποκειμενικό έως ένα βαθμό.

Η δική μου συμβούλη είναι να πάρει στα χέρια της μια κλασική (συμμετρικό σώμα) και να την αφήσεις να τη φέρει ασυναίσθητα στη θέση που τη βολεύει.

Τέλος, είδα κάπου το επιχείρημα να πάρει δεξιόχειρη, σε περίπτωση που βρεθεί σε μια παρέα. Αν υπάρχει αυτός ο "φόβος" ας μάθει να παίζει τα ακκόρντα και ανάποδα!! Το έκανε ένας φίλος μου αυτό, και κακό δεν του έκανε!
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος WINNIE

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Φύλο: Γυναίκα
  • sometimes,there's a time you must say "goodbye"..
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρας ή Δεξιοχειρας
« Απάντηση #23 στις: 21/12/05, 01:16 »
να πω την αμαρτια μου, δν διάβασα αυτά που απαντήσατε κ θα γράψω απευθείας την άποψή μου.
Είμαι αριστερόχειρας. Έκανα κιθάρα στο σχολείο χωρις να ενημερωσω τον καθηγητη μου. Κάναμε κανονικα, όπως για δεξιόχειρα. Σε κάποια φάση με είδε να γράφω με το αριστερο κ με ρωτησε αν ειμαι αριστερόχειρας κ γιατι δν του το ειπα απο την αρχη κλπ κλπ. Εγώ δν είχα πρόβλημα να πω την αλήθεια. Πραγματικά πιστεύω ότι είναι όπως μάθεις.
Πρόβλημα (αν μπορείς να το πεις) βρήκα στο πιάνο, όπου χτυπούσα πιο δυνατά το αριστερό χέρι (δλδ τη συνοδεία) λόγω του ότι το αριστερό λόγω που το χρησιμοποιώ συνέχεια είναι πιο δυνατό απο το δεξί.
Αλλά στο ακκορντεόν κ κιθάρα χαλαρά..
Είναι όπως μάθεις..!
 :)
"Η αγάπη, μετριέται με ό,τι μπορεί να απαρνηθεί κανείς για χάρη της.. Ακόμη και την ίδια την αγάπη..."   ΟΜΑΡ ΚΑΓΙΑΜ

Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 510
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρας ή Δεξιοχειρας
« Απάντηση #24 στις: 13/01/06, 18:49 »
Eγω δυστυχως δεν ξερω καθολου κιθαρα, αλλα ετυχε να πιασω στα χερια μου πριν απο λιγες μερες και να παιξω δυο τρεις νοτες (τα πρωτα μου βηματα!!!)

Επαιξα σε δεξια κιθαρα με τον "δεξιο" τροπο, και μου φανηκε αρκετα ανετο. Δεν δοκιμασα με τον "αριστερο" τροπο, αλλα και ο δεξιος μια χαρα μου φανηκε...
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
75 Απαντήσεις
48905 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/09, 10:42
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
11 Απαντήσεις
6498 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/06, 09:20
από bassman(4 String Suicide!)
20 Απαντήσεις
5996 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/09, 11:28
από hot_sauce (φλουτσ)
8 Απαντήσεις
5372 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/09, 12:15
από bassman(4 String Suicide!)
41 Απαντήσεις
11010 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/09, 21:25
από Napoleon66
0 Απαντήσεις
2769 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/10, 14:44
από DONNIE DARKO
93 Απαντήσεις
45832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/16, 13:22
από Adoni