Αποστολέας Θέμα: Μουσικο αυτι ( ευρεση νοτων κσι συγχορδιων )  (Αναγνώστηκε 33572 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος augi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
  • augi+guitar=L.F.E.
    • Προφίλ
    • Augi's Homepage
Appolwna, mporei na imoun ligo akraios, ok... Alla ithela apla na tonisw oti einai ligo parakseno na asxolitheis me mousiki an den exeis mousiko afti.
Den ennoousa oti opoios den to exei, prepei na egkataleipsei. Oute pws me tin eksaskisi den tha veltiwthei.Apla to teliko apotelesma den tha einai wraio. O kathenas mporei p.x. na mathei na zwgrafizei akoma ki an den exei "kalo" xeri. To teliko sxedio omws tha einai poly katwtero apo ekeino enos atomou me talento sti zwgrafiki. To idio isxyei kai me oles tis anthropines drasthriothtes pou apaitoun kati parapanw apo apli gnwsi...
To kserw oti apo biologikis apopsews mporei kaneis na veltiwsei to ayti tou me tin eksaskisi. Alla kai pali den tha exei ti dynatotita na ftasei se kalo epipedo.
Telos, an opws les "akous" swsta alla den mporeis na to apodwseis swsta me ti fwni sou, den exei sxesi me ayto pou lew. An mporeis na apodwseis ti melwdia me kapoio organo, alla oxi me ti fwni, tote ontws mporeis me tin eksaskisi na veltiwtheis fwnhtika. An omws kapoios akouei mia melwdia, kai OYTE mporei na tin tragoudisei OYTE mporei na tin paiksei se kapoio organo, tote den kserw an ginetai na veltiwthei ayto(akomh kai apo iatrikis apopsis).
Ola ayta ta lew epeidi i kithara einai kateksoxin organo pou xreiazetai swsth (toulaxiston) fwnh. An to site eixe sxesi me piano, tote den tha imoun toso apolytos. Ekei paizeis ayta pou vlepeis kai akoma kai an eisai entelws parafwnos kai to ayti sou einai "amouso", mporeis na paikseis. Alla otan prepei na synodeyseis tis melwdies tis kitharas me fwni, tote den katalavainw pws mporeis na to kaneis kala xwris mousiko ayti.
Ektos kai an einai kaneis  virtouozos, paizei apokleistika solo kai den asxoleitai me tragoudi...
Avgoustinos "augi" Filippoupolitis

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ

Ola ayta ta lew epeidi i kithara einai kateksoxin organo pou xreiazetai swsth (toulaxiston) fwnh. An to site eixe sxesi me piano, tote den tha imoun toso apolytos. Ekei paizeis ayta pou vlepeis kai akoma kai an eisai entelws parafwnos kai to ayti sou einai "amouso", mporeis na paikseis. Alla otan prepei na synodeyseis tis melwdies tis kitharas me fwni, tote den katalavainw pws mporeis na to kaneis kala xwris mousiko ayti.
Ektos kai an einai kaneis virtouozos, paizei apokleistika solo kai den asxoleitai me tragoudi...


Όπως βλέπεις εσύ ο ίδιος καταρρίπτεις τα λεγόμενά σου με αυτή την τελευταία φράση.  Τελικά κανένα όργανο δεν χρειάζεται σωστή φωνή, απλά γιατί μπορείς κάλλιστα να παίζεις χωρίς να τραγουδάς.  Είτε με κιθάρα, είτε με πιάνο είτε με οποιοδήποτε άλλο όργανο, μπορείς να αποδώσεις μια παρτιτούρα χωρίς να χρειάζεται παρά ελάχιστη ή και καθόλου χρήση του αυτιού.  Γι αυτό και είπα ότι το ωδείο δεν είναι απαραίτητα παράγοντας εξάσκησης του μουσικού αυτιού.   Ακόμα κι αν είσαι μουγγός, οπότε δεν μπορείς να τραγουδήσεις ούτως ή άλλως, ή κουφός οπότε δεν τίθεται με κανένα τρόπο θέμα αυτιού. Κλάσσικό παράδειγμα ο Μπετόβεν ο οποίος ήταν εντελώς κουφός τα τελευταία 10-15 χρόνια της ζωής του, χωρίς παρ' όλα αυτά να σταματήσει να συνθέτει.  Μήπως σου λέει κάτι αυτό;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος augi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
  • augi+guitar=L.F.E.
    • Προφίλ
    • Augi's Homepage
Παράθεση
Τελικά κανένα όργανο δεν χρειάζεται σωστή φωνή, απλά γιατί μπορείς κάλλιστα να παίζεις χωρίς να τραγουδάς.  Είτε με κιθάρα, είτε με πιάνο είτε με οποιοδήποτε άλλο όργανο, μπορείς να αποδώσεις μια παρτιτούρα χωρίς να χρειάζεται παρά ελάχιστη ή και καθόλου χρήση του αυτιού.

Auto pou les symfwnei me ta legomena mou. Kapoios pou diavazei PARTITOYRA mporei na paiksei opoiodipote organo kai as einai kai kwfalalos.Alla de nomizw ta atoma pou mpainoun sto site (symperilamvanomenou kai emou) na kseroun na diavazoun partitoura. Alla akoma kai na 'kseran, den exw dei kanenan na stelnei partitoures sto site.De xreiazetai allwste,  giati sto repertorio tou site h kithara paizei synodeutiko rolo.
Gi'ayto kai osoi den exoun fwni, emvathynoun pio poly kai asxolountai me solo klp, wste h kithara na apotelei meso ekfrasis.Alla ayto einai pio epipono giati de mporeis na vreis polla tragoudia me kithara se hgetiko rolo,ektos kai an pas se allo repertorio(klassika kommatia,metal,hard rock...)
Opote, an pisteveis oti kapoios pou exei mprosta tou mia tablatoura me stixous kai accorda mono kai paizei sygxordies xwris na mporei na tragoudisei parallila, efxaristietai, tote mallon exw katalavei lathos...
Ektos kai an o Bethoven xtypage kai aytos mono sygxordies sto piano tou  :)
Avgoustinos "augi" Filippoupolitis

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Αυτό που λέω είναι ότι το αυτί και η φωνή δεν είναι αλληλένδετα.  Επίσης το αν κάποιος επιλέγει να τραγουδήσει ή όχι όταν παίζει, δεν έχει σχέση ούτε με το αυτί ούτε με τη φωνή.  Και κατά πόσο το ευχαριστιέται, αυτό είναι τελείως προσωπικό θέμα.  Ή μήπως τα κλασσικά, metal και οποιαδήποτε άλλα ορχηστρικά κομμάτια είναι εξ ορισμού λιγότερο ευχάριστα;  Εγώ προσωπικά ικανοποιούμαι περισσότερο με τον ήχο της κιθάρας μου και λιγότερο με τον ήχο της φωνής μου...  Η κιθάρα αποτελεί μέσο έκφρασης ούτως ή άλλως, και το πως χρησιμοποιεί κανείς ένα εκφραστικό μέσο εναπόκειται τόσο στη διακριτική του ευχέρεια όσο και στο ταλέντο ή την τεχνική του.  

Όσο για τον Μπετόβεν, κάτι μου λέει ότι δεν το έριχνε στο τραγούδι με τις συμφωνίες και τα κονσέρτα που συνέθετε.  Έχεις άκούσει εσύ πολλούς να τραγουδάνε σε συναυλίες συμφωνικής μουσικής;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
An kai de dhlwnw giatros h exwn opoiadhpote episthmonikh sxesh me ton tropo pou leitourgei o anthrwpinos organismos, entoutois exei tyxei na diavasw arketes fores pws pragmati yparxei megalh sxesh metaksy antilamvanomenou hxou kai ths arthrwshs...gi ayto kai ta provlhmata omilias enos kwfou.

Malista palaiotera eixe pesei sta xeria mou ena vivlio pou ekshgouse pws h "eispraksh" tou hxou kai h epeksergasia tou apo to ayti, odhgei telika sthn kalh h kakh apodosh tou apo tis fwnhtikes xordes.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/08/02, 21:26 από bluewind »

Αποσυνδεδεμένος augi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
  • augi+guitar=L.F.E.
    • Προφίλ
    • Augi's Homepage
Appolwn> Ayto me to Bethoven to pareksigises. Ennoousa oti epaize melwdies kai dyskola mousika themata sto piano,kai oxi mono sygxordies (mporei na tragoudouse sto mpanio tou... :) )
bluewind>Ayto pou les pistevw ki egw. An o egkefalos sou epeksergazetai swsta tous hxous, mporeis na ton anaparageis swsta(me traogoudi, piano, kithara 'h opoiodipote allo meso mousikis ekfrasis).Ayto einai kai to mousiko ayti.
An omws DEN ton epeksergazetai swsta ton hxo o egkefalos sou? Ayto mporei na allaksei?
Avgoustinos "augi" Filippoupolitis

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Και μόνο το γεγονός ότι υπάρχει η ιατρική ειδικότητα του ωτορινολαρυγγολόγου είναι αρκετό για να μας οδηγήσει σε ένα ασφαλές συμπέρασμα όσον αφορά στη σχέση αυτών των τριών ανατομικών δομών.  Και στην δική μας περίπτωση, όσον αφορά στη σχέση αυτιού και λάρυγγα.  Τα προβλήματα όμως ομιλίας ορισμένων κωφών (όχι όλων ανεξαιρέτως) οφείλονται σε παθολογικές καταστάσεις οι οποίες επηρρεάζουν αυτές τις δομές.  Και αυτό γιατί η σχέση μεταξύ αυτών των τριών είναι περισσότερο ανατομική και λιγότερο λειτουργική.  

Εκτός αυτού η άρθρωση δεν έχει άμεση σχέση με τη μουσικότητα της φωνής.  Το έχω διαπιστώσει ο ίδιος, γιατί είχα κάποτε μία ασθενή η οποία είχε υποστεί εγκεφαλικό.  Η γυναίκα αυτή δεν ήταν σε θέση να αρθρώσει δύο λέξεις χωρίς να σταματήσει και είχε φοβερή δυσκολία στην εκφορά του λόγου.  Κάποια στιγμή όμως μου είπε ότι ήταν παλιά τραγουδίστρια και έσπευσε αμέσως να τραγουδήσει.  Με μεγάλη μου έκπληξη, και ενώ περίμενα το ίδιο πρόβλημα να παρουσιαστεί όπως όταν μιλούσε, σας πληροφορώ ότι άκουσα μια ωραιότατη φωνή η οποία κυριολεκτικά ξεδιπλώθηκε χωρίς κανένα εμπόδιο.  Η δική μου φωνή, αντίθετα, έκανε κάμποση ώρα να επιστρέψει...

Επειδή όμως το θέμα αυτό δεν έχει άμεση σχέση με τη δική μου ειδικότητα, θα επιχειρήσω να το ερευνήσω και να σας δώσω μια πιο εμπεριστατωμένη εικόνα.  Πάντως το θέμα της εξάσκησης των αισθήσεων έχει σχέση κυρίως με νευρικές και εγκεφαλικές λειτουργίες και όχι με ανατομικά χαρακτηριστικά.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος augi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
  • augi+guitar=L.F.E.
    • Προφίλ
    • Augi's Homepage
Vrika ena programma gia eksaskisi mousikou aytiou. To exw anevasei ston tomea downloads tis  selidas mou : http://users.ntua.gr/el99040
Elpizw na voithisei arketous gia eksaskisi kai veltiwsi...  ;)
Avgoustinos "augi" Filippoupolitis

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Gia na prospathisoume na kanoume mia pio episthmonikh prosseggish.

Hxos shmainei kyma. Kyma shmainei mhkos kymatos kai syxnothta. Ayto pou akoume emeis einai ena evros syxnothtwn apo 50 60 Hz ews 17 me 18.000 Hz an den kanw lathos. Oi notes kai aytes miraia akolouthoun ayton ton kanona.
To ayti loipon lamvanei syxntothtes kai o egkefalos me hlektroxhmikh diergasia tis kanei antiliptes se emas ws hxous me oles tou tis morfes.

Ara otan leme oti akoume Nto akoume Nto dioti o egkefalos exei antistoixhsei thn sygkekrimenh syxnothta pou lamvanei to ayti sthn enoia ths notas Nto.

Diafonw plhrws me thn ennoia "mousiko ayti ".

Einai mia yperaplousteymenh ermhneia ths ikanothtas h eykolias pou exei o egkefalos KAI OXI TO AYTI kapoiou na metafrazei se ennoies tois diafores syxnothtes.

Ara ws ek toutou einai profanes oti an o egkefalos exei mathei kai exei eksaskhthei wste otan akouei x Hz tote ayta einai Nto kai oxi La tha petyxainei. To ayti akouei ta panta. O egkefalos einai aytos pou emetafrazei h diaxwrixei to ti akouei to ayti.

Opoisdhpote parallhlismos me alla fysika talenta opws h zvgrafikh h h xeirotexnia h otidhpote allo einai to ligotero anepytixhs. Ki ayto dioti sthn zvgrafikh p.x den exei sxesh to gegonos oti mporei kapoios na exei kalytero xeri pio epideksio.
Aplws o egkefalos einai kai pali aytos poy ousiastika kanei xeirismo tou xeriou.

Gia ayto as egkataleipsoume entelws thn ekfrash " mousiko ayti " dioti den yfistatai.



...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Σπύρος

  • Συνήγορος του Διαβόλου
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1579
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Μα δεν νομίζω να υπάρχουν πολλοί (από εμάς τουλάχιστον) που να ακούνε μια συχνότητα και να λένε "Είναι ΝΤΟ#".
Ποιο σωστο θα ήταν αν έλεγες ότι συγκρίνοντας τον ήχο που ακούνε και παίζοντας μια ΝΤΟ# στην κιθάρα καταλαβαίνουν αν ηχεί το ίδιο.
Forgive me if I'm out of order this NU METAL has no soul.
It may be good for making money sadly that is not my goal.

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Profanws oi perissoteres leitourgies proerxontai apo ton egkefalo, alla o oros "mousiko ayti" einai dokimos kai xrhsimopoieitai kata koron prokeimenou na perigrapsei mia katastash. Kata thn idia logikh den agapame me thn kardia alla me ton egkefalo kai pali...an omws mou xarizan th mera tou Agiou Valentinou (paradeigmatos xarin) ena kokkino egkefalo me afierwsh, mallon tha ksenerwna  ;D

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Αυτό ακριβώς είναι το μουσικό αυτί.  Αν η νότα είναι ΝΤΟ ή ΡΕ ή ΜΙ δεν έχει τόση σημασία.  Κάποιος δηλαδή που δεν ξέρει τις νότες δεν μπορεί να έχει μουσικό αυτί;  Eιδικά αν όπως υποστηρίζουν κάποιοι είναι σε ένα βαθμό έμφυτο;  Και είναι ευνόητο ότι το ταλέντο βρίσκεται στον εγκέφαλο όχι στο αυτί αυτό καθ' αυτό.  Όσο για την ανάλυση του parpen, φοβάμαι ότι πέφτει και ο ίδιος σε λάθη και υπεραπλουστεύσεις.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Spyro den eipa oti akoume tis syxnothtes. Eipa oti to ayti lamvanei syxnothtes oi opoies mas dinoun thn aisthish tou hxou. Safws kai kanenas apo mas den mporei na isxyristei oti twra akouse x Hz gia pardeigma . Omws kai isws then to diatypws swsta ta x ayta Hz otan einai mousikh tote antistoixoun se kapoia Nota. Thn antistoixhsh ayth tha thn Kanei o egkefalos kai mono aytos me thn proypothesh vevaia oti exei ekpaideytei se ayto.

Se oti afora to sxolio tou Apollwna den katalavainw pou einai oi yperaplousteyseis. Ti apo ta parapanw den einai akrives h peripou akrives.

Vevaia o Hxos safws kai exei kai alla fysika xarakthristika ta opoia den nomizw oti prepei ma kathisw na ta anaferw. Omws den payoun na einai fysika xarakthristika koina gia olous kai h aksiopoihsh tous eksartatai apokleistika apo ton vathmo paideyshs tou Egkefalou.

Se oti afora to Emfyto h to mh safws kai mporei na yparxei ypo thn ennoia tou oti se kathe anthrwpo o egkefalos tou exei shmantikh eykolia se kapoies leitoyrgies kai ligoterh se alles.

Ara se kapoioys hdh einai paideymenos se kapoies leitoyrgies me apotelesma na ksekinoun apo kalytero shmeio kai na ftanoun vevaia se anwtero shmeio se sxesh me allous.

...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος augi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
  • augi+guitar=L.F.E.
    • Προφίλ
    • Augi's Homepage
Parpen, o egkefalos den kanei antostoixisi tis syxnotitas se mia nota. Kanei ayto pou leei o Spyros: akouei ton hxo, ton krataei sti mnimi tou kai ton sygkrinei me ayton pou esy anaparageis (stin kithara,sto piano, stis fwnhtikes sou xordes).Otan theorisei o egkefalos sou oti exei taytisi tou hxou sti mnimi me ayton pou anaparagei, tote vriskei kai ti nota (koitontas apla se poio tasto/pliktro paizeis). Ayti i diadikasia antistoixisis einai to "mousiko ayti". Kai de nomizo oti exei diafora me ti zwgrafiki. Kai ekei o egkefalos vlepei mia eikona, tin pernaei sti mnimi tou kai prospathei na tin anaparagei me to xeri. Oso pio pista mporei. An sti thesi tis eikonas valeis hxo, kai sti thesi tou xeriou valeis ena organo(fwnitiki xordi,piano,kithara ...) exoume akrivws tin idia diadikasia.
Twra, an kapoios mporei na apofanthei poia akrivws einai h onomasia tis notas , xwris na tin paiksei se kapoio organo, ayto einai thema eksaskisis kai meletis. To mousiko ayti yparxei kai stis dyo periptwseis.
Avgoustinos "augi" Filippoupolitis

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Κατ' αρχήν φίλε parpen, o εγκέφαλος δεν επεξεργάζεται ούτε μεταφράζει συχνότητες.  Όπως και δεν επεξεργάζεται χρώματα, γεύσεις ή οσμές.  Επεξεργάζεται νευρικά ερεθίσματα τα οποία προέρχονται από τα αισθητήρια όργανα.  Αυτά αποθηκεύονται με μια διαδικασία μνήμης που υποτίθεται ότι βασίζεται σε πολύπλοκα δίκτυα νευρικών οδών, τα οποία αναπαράγουν τα ερεθίσματα σε ένα ή περισσότερα loop (ποιά είναι η ελληνική λέξη;).  Όταν ο εγκέφαλος δεχτεί ένα ερέθισμα για πρώτη φορά, δημιουργεί αυτό το loop με σκοπό να το διατηρήσει στη μνήμη.  Αν το ερέθισμα αυτό είναι συχνό ή παρατεταμένο, το loop γίνεται πιο δυνατό και η μνήμη του ερεθίσματος παραμένει πιο έντονη.  Αλλιώς το loop εξασθενεί και σταδιακά εξασθενεί και το ερέθισμα στη μνήμη.  Όμως ακόμα και αν αυτό το ερέθισμα εμφανιστεί ξανά μετά από χρόνια, είναι δυνατόν να επανενεργοποιηθεί το loop, με αποτέλεσμα να θυμηθούμε κάτι το οποίο βρισκόταν θαμμένο στη μνήμη και σχεδόν είχε ξεχαστεί.  

Ταυτόχρονα ένα συγεκριμένο ερέθισμα συνδέεται με άλλα αισθητηριακά δεδομένα (π.χ. ο ήχος μιας κιθάρας παραπέμπει στην όψη του μουσικού οργάνου) καθώς και με άλλα κέντρα των συναισθημάτων.  Αυτό πολύ απλά εξηγεί γιατί ένα τραγούδι μπορεί να μας προκαλεί μια συναισθηματική φόρτιση, λόγω συσχετισμού με καταστάσεις, πρόσωπα ή γεγονότα με τα οποία είναι συνδεδεμένο.

Όσο για τον παραλληλισμό με τη ζωγραφική συμβαίνει ακριβώς το ίδιο.  Βέβαια το αν θα μπορέσει κάποιος να αναπαράγει μια εικόνα την οποία μπορεί να θυμάται πολύ καλά έχει σχέση και με την ικανότητά του στη ζωγραφική, η οποία δεν είναι αλληλένδετη με τη μνήμη ή την αναγνώριση.  Ακριβώς όπως και η σωστή αντίληψη ενός ήχου δεν προεξοφλεί την σωστή αναπαραγωγή του, είτε σε κάποιο όργανο είτε φωνητικά.

Οι διαδικασίες μνήμης και μάθησης γενικά είναι ιδιαίτερα πολύπλοκα φαινόμενα, τα οποία ακόμα και σήμερα δεν είναι πλήρως κατανοητά.  Ακόμα και αυτά που αναφέρω μάλλον είναι απλουστευμένα στοιχεία.  Αφ' ενός πολλά χαρακτηριστικά των εγκεφαλικών λειτουργιών δεν είναι γνωστά και αφ' ετέρου για να δώσω μια πλήρη περιγραφή των γνωστών και επιστημονικά παραδεκτών στοιχείων θα χρειαζόμουν πολλές σελίδες και πολλή ορολογία.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/08/02, 21:42 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος augi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
  • augi+guitar=L.F.E.
    • Προφίλ
    • Augi's Homepage
Gia prwti fora symfwnw apolyta me ton Appolwna  ;D
Alitheia, me ti akrivws asxoleisai? Giati i analysi sou periexei arketous iatrikous orous...
Oso gia tin elliniki metafrasi tou orou loop: vroxos (oxi vrogxos, xwris g).
Avgoustinos "augi" Filippoupolitis

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Κι ομως υπαρχουν καποιοι που μεταφραζουν τους ηχους σε νοτες κατευθειαν. Καποιος μου'λεγε (μηπως ηταν απο εδω μεσα; ) οτι ειχε μια φιλη που μετεφραζε καθε ηχο σε νοτα επιτοπου, πχ. περνουσε ασθενοφορο και ελεγε "ντο-λα-ντο-λα" (δε ξερω αν ειπα τις σωστες νοτες). Επισης, εχω ακουσει για εναν jazzιστα που του παιρνανε συνεντευξη και απανταγε παιζοντας στη κιθαρα του τη μελωδια απο τη φραση που μολις ειχε πει ο συνεντευξιαστης...

anastasioujim

  • Επισκέπτης
ego eixa akousei gia enan pou itidipote kai na agouge sto radio i kati pou tha akouge proti fora mporouse apeutheias me mia kithara na vgalei tin melodia.....ayto den einai mono apo eksaskisi alla pisteuo oti iparxoun atoma pou exoun talento se kati tetoio!!!!

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ

Κι ομως υπαρχουν καποιοι που μεταφραζουν τους ηχους σε νοτες κατευθειαν. Καποιος μου'λεγε (μηπως ηταν απο εδω μεσα; ) οτι ειχε μια φιλη που μετεφραζε καθε ηχο σε νοτα επιτοπου, πχ. περνουσε ασθενοφορο και ελεγε "ντο-λα-ντο-λα" (δε ξερω αν ειπα τις σωστες νοτες). Επισης, εχω ακουσει για εναν jazzιστα που του παιρνανε συνεντευξη και απανταγε παιζοντας στη κιθαρα του τη μελωδια απο τη φραση που μολις ειχε πει ο συνεντευξιαστης...


An exeis kanei Solfez kai diatheteis kai ena minimum talentou nomizw pws to kaneis eykola ayto...toulaxiston na diapistwneis to diasthma metaksy hxwn. Enas filos mou to kanei me megalh eykolia.

Ki anaforika me ayto pou katathetei o jimmy...pote den eixa dyskolia proswpika na vgalw th melwdia enos kommatiou. Den to thewrhsa talento alla kati poly fysiologiko gia kapoion pou apla den einai faltsos...mporei na kanw kai lathos.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Αυτό που αναφέρει ο jimmy δεν είναι σπάνιο.  Ένας κολλητός μου (χμμ, αυτό θυμίζει λίγο ΚΟΥΚΟΥ...) μπορεί να βγάλει οποιοδήποτε κομμάτι σε χρόνο δευτερολέπτων, το πολύ λεπτών.  Βέβαια το άτομο παίζει κιθάρα 26 από τα 31 χρόνια της ζωής του και έχει και κάποιο ταλέντο.  Επίσης μπορεί άνετα να σου πεί τι νότα είναι ένας οποιοσδήποτε ήχος.  Αυτό όμως νομίζω ότι είναι περισσότερο αποτέλεσμα εξάσκησης και λιγότερο ταλέντου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1063
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Φιλε Απολλων και εγω θα συμφωνησω μαζι σου..και εγω ξερω ενα παιδι στην ηλικια μου 18χρονων το οποιο οτι ακουσει μπορει να στο παιξει στην κιθαρα (ηλεκτρικη) αλλα το ατομο αν και ξεκιμησαμε μαζι κιθαρα..δηλαδη την ιδια χρονια αυτος εχει ξεφυγει!!!!
Αλλα δεν ειναι μονο το ταλεντο, ειναι και η εξασκηση αυτος π.χ. επαιξε 9-10 ωρες κιθαρα την ημερα!!!!
Τι να πει κανεις???

Αποσυνδεδεμένος xaris

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
  • no music - no life
    • Προφίλ
Ρε παιδια νομιζω οτι το αναλυσατε το θεμα ποιο πολυ απο οτι χρειαζετε. Εγω πιστευω οτι τα πραγματα ειναι ποιο απλα.
Το μουσικο αυτι ειναι απαραιτητο εαν καποιος εχει σκοπο να ασχοληθη εντελως επαγγελματικα με την μουσικη π.χ τραγουδοποιος η κατι περισσοτερο. Για καποιον που παιζει για την παρτη του επειδη ετσι νιωθει η για πεντε φιλους  νομιζω οτι και χωρις μουσικο αυτι κανει δουλεια (να μην ειναι και τελειως κουφο το ατομο.) Βεβαια  χρειαζετε να προσπαθηση παραπανω απο καποιον που εχει αυτι. Γενικά οποιος εχει μουσικο αυτι μαγκια του, οποιος δεν εχει δεν τρεχει και τιποτα  

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio

Parpen, o egkefalos den kanei antostoixisi tis syxnotitas se mia nota. Kanei ayto pou leei o Spyros: akouei ton hxo, ton krataei sti mnimi tou kai ton sygkrinei me ayton pou esy anaparageis (stin kithara,sto piano, stis fwnhtikes sou xordes).Otan theorisei o egkefalos sou oti exei taytisi tou hxou sti mnimi me ayton pou anaparagei, tote vriskei kai ti nota (koitontas apla se poio tasto/pliktro paizeis). Ayti i diadikasia antistoixisis einai to "mousiko ayti". Kai de nomizo oti exei diafora me ti zwgrafiki. Kai ekei o egkefalos vlepei mia eikona, tin pernaei sti mnimi tou kai prospathei na tin anaparagei me to xeri. Oso pio pista mporei. An sti thesi tis eikonas valeis hxo, kai sti thesi tou xeriou valeis ena organo(fwnitiki xordi,piano,kithara ...) exoume akrivws tin idia diadikasia.
Twra, an kapoios mporei na apofanthei poia akrivws einai h onomasia tis notas , xwris na tin paiksei se kapoio organo, ayto einai thema eksaskisis kai meletis. To mousiko ayti yparxei kai stis dyo periptwseis.


Αυγουστίνε λέμε το ίδιο πράγμα. Εσύ το ονομάζεις ταύτιση και εγώ αντιστοίχηση. Προφανώς ο όρος αντιστοίχιση θεωρώ ότι είναι πιό δοκιμος από τον όρο ταύτιση. Είναι προαφανές ότι όταν κάποιος μιλάει για  αντιστοιχία χρειάζεται τουλάχιστο δύο στοιχεία . Άρα σαφώς και το ένα είναι αυτό που ακούει και το άλλο σαφώς και υπάρχει στην μνήμη ή το αντιστοιχίζει απευθείας ακούγοντας και παίζοντας ταυτόχρονα.

Σε ότι αφορά την ζωγραφική λέω ότι δεν είναι το ίδιο διότι πολύ απλά στον ήχο μπορεί να έχουμε ( Θεωρητικά ) παθητική διαδικασία ( αναγνωρίζω χωρίς να αναπαράγω ντε και καλά) ενώ στην ζωγραφική όχι. Εκεί δεν τίθεται θέμα αναγνώρισης αλλά και ούτε θέμα μη παραγωγής ή αναπαραγωγής αν θέλεις καλύτερα.
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio

Κατ' αρχήν φίλε parpen, o εγκέφαλος δεν επεξεργάζεται ούτε μεταφράζει συχνότητες.  Όπως και δεν επεξεργάζεται χρώματα, γεύσεις ή οσμές.  Επεξεργάζεται νευρικά ερεθίσματα τα οποία προέρχονται από τα αισθητήρια όργανα.  Αυτά αποθηκεύονται με μια διαδικασία μνήμης που υποτίθεται ότι βασίζεται σε πολύπλοκα δίκτυα νευρικών οδών, τα οποία αναπαράγουν τα ερεθίσματα σε ένα ή περισσότερα loop (ποιά είναι η ελληνική λέξη;).  Όταν ο εγκέφαλος δεχτεί ένα ερέθισμα για πρώτη φορά, δημιουργεί αυτό το loop με σκοπό να το διατηρήσει στη μνήμη.  Αν το ερέθισμα αυτό είναι συχνό ή παρατεταμένο, το loop γίνεται πιο δυνατό και η μνήμη του ερεθίσματος παραμένει πιο έντονη.  Αλλιώς το loop εξασθενεί και σταδιακά εξασθενεί και το ερέθισμα στη μνήμη.  Όμως ακόμα και αν αυτό το ερέθισμα εμφανιστεί ξανά μετά από χρόνια, είναι δυνατόν να επανενεργοποιηθεί το loop, με αποτέλεσμα να θυμηθούμε κάτι το οποίο βρισκόταν θαμμένο στη μνήμη και σχεδόν είχε ξεχαστεί.  

Ταυτόχρονα ένα συγεκριμένο ερέθισμα συνδέεται με άλλα αισθητηριακά δεδομένα (π.χ. ο ήχος μιας κιθάρας παραπέμπει στην όψη του μουσικού οργάνου) καθώς και με άλλα κέντρα των συναισθημάτων.  Αυτό πολύ απλά εξηγεί γιατί ένα τραγούδι μπορεί να μας προκαλεί μια συναισθηματική φόρτιση, λόγω συσχετισμού με καταστάσεις, πρόσωπα ή γεγονότα με τα οποία είναι συνδεδεμένο.

Όσο για τον παραλληλισμό με τη ζωγραφική συμβαίνει ακριβώς το ίδιο.  Βέβαια το αν θα μπορέσει κάποιος να αναπαράγει μια εικόνα την οποία μπορεί να θυμάται πολύ καλά έχει σχέση και με την ικανότητά του στη ζωγραφική, η οποία δεν είναι αλληλένδετη με τη μνήμη ή την αναγνώριση.  Ακριβώς όπως και η σωστή αντίληψη ενός ήχου δεν προεξοφλεί την σωστή αναπαραγωγή του, είτε σε κάποιο όργανο είτε φωνητικά.

Οι διαδικασίες μνήμης και μάθησης γενικά είναι ιδιαίτερα πολύπλοκα φαινόμενα, τα οποία ακόμα και σήμερα δεν είναι πλήρως κατανοητά.  Ακόμα και αυτά που αναφέρω μάλλον είναι απλουστευμένα στοιχεία.  Αφ' ενός πολλά χαρακτηριστικά των εγκεφαλικών λειτουργιών δεν είναι γνωστά και αφ' ετέρου για να δώσω μια πλήρη περιγραφή των γνωστών και επιστημονικά παραδεκτών στοιχείων θα χρειαζόμουν πολλές σελίδες και πολλή ορολογία.


Απόλλωνα γιατί εφόσον πιστεύω ότι είναι αντιληπτό τι εννοώ μένεις σε κάποιο αδόκιμο όρο ή έκφραση.Σαφώς και ο εγκέφαλος δεν επεξεργάζεται συχνότητες. Επεξεργάζεται όμως τα σήματα ( οπιασδήποτε μορφής μπορεί να είναι ) που του έρχονται από τα αισθητήρια όργανα. Αυτό που εγώ ήθελα να πώ είναι ότι το αυτί το δικό μου και το δικό σου όταν ακούσει - λάβει τον ίδιο ακριβώς ήχο ( ο οποίος ως φυσικό μέγεθος έχει τα ίδια χαρακτηριστικά ) θα στείλει προς τον εγκέφαλο το ίδιο σήμα. Από κει και μετά δηλαδή από την ώρα που το σήμα έχει φτάσει στον εγκέφαλο ο χειρισμός του ώς αναγνώριση η όχι εξαρτάται από τον εγκέφαλο. Πόσο δηλαδή παιδευμένος είναι να κάνει την αντιστοίχηση με κάτι που εσύ λές έχει στην μνήμη του ( δεν έχω λόγο να διαφωνίσω με αυτό).
Όμως για να υπάρχει αυτό το κάτι στην μνήμη πρέπει να μπεί με κάποιο τρόπο και αυτός είναι η εξάσκηση-εκπαίδευση.

Το ότι κάποιος με χ ώρες θα καταφέρει κάτι που ένας άλλος θέλει ψ ώρες είναι το ίδιο με αυτό που επίσης έχω ξαναπεί.

Είμαστε όλοι διαφορετικοί με διαφορετικές δεξιότητες και άρα κάνουμε και διαφορετικά πράγματα όπως και διαχειριζομαστε διαφορετικά τις ίδιες ίσως καταστάσεις. Ολοι όμως μπορούμε επιοικώς να τα κάνουμε όλα .
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Κάνεις λάθος φίλε parpen.  Ο ίδιος ήχος ή οποιοδήποτε άλλο αισθητήριο ερέθισμα δεν είναι απαραίτητο ότι θα δημιουργήσει το ίδιο νευρικό ερέθισμα σε δύο διαφορετικά άτομα.  Αν θέλεις μπορώ να επεκταθώ, αλλά φοβάμαι ότι θα γίνω βαρετός για όσους φίλους δεν έχουν διάθεση να ακούνε ιατρικές διαλέξεις...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
3747 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/02, 19:39
από Θοδωρής
26 Απαντήσεις
13399 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/08, 22:32
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
6 Απαντήσεις
4560 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/09, 00:02
από Panos the Greek
5 Απαντήσεις
4111 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/09, 14:20
από P@n0$
6 Απαντήσεις
7283 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/10, 15:16
από MiXoLydian
8 Απαντήσεις
6416 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/11, 22:57
από Harpwood
9 Απαντήσεις
3756 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/12, 13:05
από Μelexdy
4 Απαντήσεις
6706 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/14, 20:13
από dannnos
11 Απαντήσεις
4934 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/21, 11:14
από Harpwood
0 Απαντήσεις
906 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/23, 20:04
από Ioannis Anastassakis