Αποστολέας Θέμα: Κουρδισμα με τρεμολο  (Αναγνώστηκε 39192 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Κουρδισμα με τρεμολο
« Απάντηση #50 στις: 04/09/06, 17:29 »
ναι αλλά είναι σίγουρα οι χορδές στο σωστό ύψος ? Υπάρχει περίπτωση αν αλλάξεις πάχος ή μάρκα να τραβάει τη γέφυρα περισότερο ή λιγότερο και να μην είναι στο σωστό ύψος ... :-\

Αποσυνδεδεμένος Master23

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Κουρδισμα με τρεμολο
« Απάντηση #51 στις: 04/09/06, 17:41 »
αυτό δεν μπορώ να το πω με σιγουριά, πάντως το τρέμολο είναι αρκετά υπερυψωμένο

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Κουρδισμα με τρεμολο
« Απάντηση #52 στις: 04/09/06, 18:04 »
παίξε λίγο με τα ελατήρια

Αποσυνδεδεμένος Master23

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Κουρδισμα με τρεμολο
« Απάντηση #53 στις: 04/09/06, 18:50 »
Όταν λες να παίξω με τα ελλατήρια, εννοείς να ανοίξω από κάτω το καπάκι και να τα πειράξω;

Αποσυνδεδεμένος Marios Demigod

  • Ο μαύρος πειρατής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • ΗΡΑ ξερω γω...
    • Προφίλ
Απ: Κουρδισμα με τρεμολο
« Απάντηση #54 στις: 04/09/06, 18:56 »
Όταν λες να παίξω με τα ελλατήρια, εννοείς να ανοίξω από κάτω το καπάκι και να τα πειράξω;
Απαραιτητως! Εγω μια φορα στην αρχη εβγαλα το καπακι απ'το τρεμολο και απο τοτε δεν το ξανα'βαλα.
Βεβαια μερικες εχουν τρυπιο καπακι για αμεση προσβαση. Πολυ καλλη μαγκια...

Αποσυνδεδεμένος Master23

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Κουρδισμα με τρεμολο
« Απάντηση #55 στις: 04/09/06, 19:02 »
Ναι, μα ποιες απ' όλες τις βίδες θα πειράξω;

Αποσυνδεδεμένος djkostas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • Death Before Dishonor!
    • Προφίλ
Απ: Κουρδισμα με τρεμολο
« Απάντηση #56 στις: 04/09/06, 19:20 »
Φίλε μου καλύτερα να την πας σε έναν μάστορα να στην σετάρει για αρχή!
Μετά θα δείς ότι θα είναι όλα πιο εύκολα, από το κούρδισμα μέχρι και το παίξιμο!
Freedom is only a hallucination
That waits at the edge of the places you go when you dream....

Αποσυνδεδεμένος Neobek

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κουρδισμα με τρεμολο
« Απάντηση #57 στις: 04/09/06, 19:37 »
Έίμαι αρχάριος στην κιθάρα και νέος χρήστης στο site.Έχω μια ηλεκ. κιθάρα Ibanez RG370 DX με termolo και για να την κουρδίσω κάθε φορά που αλλάζω χορδές μου πέρνει πάνω από 1 ώρα, επειδή όταν κουρδίζω τη μία χορδή ξεκουρδίζουν οι άλλες.Ποιος είναι ο σωστός τρόπος κουρδίσματος κιθάρας με tremolo;
Φίλε επειδή μυρίζομαι το πρόβλημα...
Ανοιξε αρχικά όλα τα nut lockers. Ξεκίνα να χορδίζεις τις χορδές ξεκινώντας από την εκτη προς την πρώτη!!
Δοκίμασε πάλι να δεις τι έκανες και μετά βιδώνεις τα lockers!! ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 04/09/06, 19:40 από Neobek »
«Ο κόσμος που έχουμε δημιουργήσει είναι το προϊόν της δικής μας σκέψης. Δεν μπορεί να αλλάξει, χωρίς να αλλάξει ο τρόπος που σκεφτόμαστε».-Άλμπερτ Άϊνστάιν.

Αποσυνδεδεμένος Conviction

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Άντρας
  • λαουτιέρης
    • Προφίλ
    • Frail Conviction Band Page
Απ: Κουρδισμα με τρεμολο
« Απάντηση #58 στις: 04/09/06, 20:51 »
Για αρχη πρεπει να προσεξεις ωστε τα ελατήρια τοθ τρεμολο να ειναι τεντωμένα τόσο οσο χρειαζονται οι χορδές σου (πιο χοντρεσ χορδες=πιο πολύ σφιχτα ελατήρια) ετσι ωστε η γέφυρα να είναι οριζόντια. Αν εισαι σιγουρος οτι βαζεις το ιδιο παχος χορδες με αυτό που είχε, τοτε λογικα δε χρειαζεται να ρυθμίσεις τα ελατήρια, αν και η συμπεριφορα των χορδών αλλαζει απο μαρκα σε μάρκα.
Ο πιο συνηθισμένος τρόπος που έχω δει να αλλάζουν χορδές σε κιθάρες με φλουντ, ειναι :
-κουρδίζεις γενικα "χοντρα" μεχρι να δείς αν η γέφυρα προκειται να "ερθει" οριζόντια ή τα ελατήριά σου θέλουν ρυθμιση επίσης.
-αν τα ελατήρια χρειάζονται ρύθμιση, κουρδίζεις λιγο τις χορδες, λιγο τα ελατήρια, αναλογα οπως το βλέπεις οτι χρειάζεται, μια στο καρφι και μια στο πεταλο δηλαδη  :P εδώ δε χρειάζεσαι ακομα κουρδιστήρι, ενα "λα" σου αρκει
-οταν η κιθάρα πλησιάσει στο να θυμίζει κιθάρα,  :P συνδεεις το κουρδιστήρι σου, και συνεχίζεις την ίδια δουλειά αλλα τωρα με λεπτομέρεια
-γενικα προσπαθείς να βρείς ενα σημειο ισορροπίας χορδών-ελατηρίων, ωστε η γεφυρά σου να εχει παντα τη σωστη κλιση (ειναι σημαντικο αυτο γιατι το ύψος των χορδών σε καποιες κιθάρες οπως κ η δική μου rgt42 μεταβάλλεται ελαχιστα οταν αλλαζει κλιση η γεφυρα)
-στην ουσία κουρδίζεις την καθε χορδή μια μια, στο τελος ρυθμίζεις τα ελατήρια (αν χρειαζεται) και επαναλαμβάνεις

Ένας τρόπος που κουρδιζω εγω, ειναι να συγκρατώ απο την αρχη τη γέφυρα στην κλίση που πρεπει, (βαζοντας ενα χαρακα η κατι τέεοιο απο κατω) και να κουρδιζω τις χορδές πιέζοντας αν χρειαστεί τη γέφυρα ωστε να μιν αλλάζει θέση.
οταν οι χορδές κουρδιστούν, σφιγγω τα ελατήρια απο πίσω ετσι, ωστε οταν αφαιρέσω το χαρακα, η γεφυρα να μη μετακινηθει

αυτα, συγγνώμη για την πολυλογια, και ελπιζω να βοηθησα :)

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Κουρδισμα με τρεμολο
« Απάντηση #59 στις: 05/09/06, 02:17 »
αμα σου λέω εγώ ότι για αρχάριο είναι Π@#$%α το φλοιντ .....
 :-\
ΚΑλύτερα  να το παλέψεις λίγο μόνος σου και να μην τη πας κατευθείαν σε τεχνικό για να μαθεις πως διαολο ρυθμίζεται....ΚΑθε φορά που θα θες να αλλάξεις μαρκα ή πάζος ή να αλλάξεις κουρδισμα θα έχεις τέτοια προβλήματα....Οπότε άκου μερικές συμβουλές απο εδώ και προσπάθησε να τις εφαρμόσεις...

Αποσυνδεδεμένος Veldrin

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • Tech Freak
    • Προφίλ
Απ: Κουρδισμα με τρεμολο
« Απάντηση #60 στις: 06/09/06, 21:43 »
ρε παιδιά τι του λέτε του ανθρώπου. η κιθάρα θέλει σεταρισμα σε ειδικό. Και όσες κιθάρες έχουν floyd rose και δεν κουρδίζονται ευκολα θέλουν setup. Ημαρτον. Υπο νορμαλ συνθήκες απλα ανοιγεις τα λοκ κουρδίζεις για το κούρδισμα που είναι σεταρισμένη και τα κλείνεις όσο εύκολα θα το έκανες και σε μια fender που δεν έχει floyd rose.


Υ.Γ : μόνο αν αλλάξει το κούρδισμα θα έχει παλι πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος Marios Demigod

  • Ο μαύρος πειρατής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • ΗΡΑ ξερω γω...
    • Προφίλ
Απ: Κουρδισμα με τρεμολο
« Απάντηση #61 στις: 06/09/06, 22:32 »
ρε παιδιά τι του λέτε του ανθρώπου. η κιθάρα θέλει σεταρισμα σε ειδικό.

Εγω οταν πηρα την πρωτη κιθαρα με Floyd Rose την παρελαβα με 3 χορδες (οι αλλες ηταν κομμενες) και εκατσα και τη σεταρισα μονος μου. Την  πρωτη φορα εκανα 1 ωρα και τωρα κανω 20 λεπτα για φουλ σεταρισμα. Δεν εχω παει ποτε στη ζωη μου σε τεχνικο, και με προπονηση εμαθα να τις φτιαχνω μονος μου τελεια και στα δικα μου μετρα.
Με μια καλη αναζητηση στο ιντερνετ βρισκεις πολλα χρησιμα πραγματα.
Και γι'αυτο θα γραψω απο κατω αναλητικες οδηγιες για το πως σεταρω εγω το Floyd Rose μονος μου.

Αποσυνδεδεμένος Marios Demigod

  • Ο μαύρος πειρατής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • ΗΡΑ ξερω γω...
    • Προφίλ
Απ: Κουρδισμα με τρεμολο
« Απάντηση #62 στις: 06/09/06, 23:02 »
Σεταρισμα σε Floyd rose τρεμολο

1) Αφαιρεις τα σιδερακια που συγκρατουν τις χορδες στο locking nut. Υστερα βγαζεις τις παλιες χορδες και ξεκιναει η διαδικασια για καινουριο σεταρισμα.
2) Χαλαρωνεις τις βιδες στα ελατηρια πισω στο τρεμολο ισα να μην βγαινουν απο μονα τους τα ελατηρια αλλα και να ειναι χαλαρα.(1-2 ποντους)
3) Παιρνεις ενα κομματι πλαστικο/ξυλο/μεταλλο και το τυλιγεις με μια μαλλινη/υφασματινη επενδυση για να μην τραυματιστει το χρωμα της κιθαρας και το βαζεις αναμεσα στην πλευρα που ανασηκωνεται το τρεμολο και το ξυλο για να κρατηθει προς τα πανω. (εγω βαζω ενα στυλο μεσα σε μια χοντρη καλτσα ;D) Τοτε περνας καινουριες χορδες αλλα να ειναι χαλαρες. Βγαζουμε τη σφηνα και υστερα προχωραμε στο επομενο βημα.
4) Παιρνεις  ενα κομματι ξυλο/πλαστικο/χαρτονι η οτιδηποτε αλλο κανει για τη δουλεια και το βαζεις σφηνα αναμεσα στο μπλοκ απ'το τρεμολο και την εξω πλευρα της πισω κοιλοτητας ετσι ωστε το τρεμολο να ειναι σε οριζοντια (η οποια θεση προτιμουμε) σε σχεση με το σωμα. Αυτη θα ειναι και η τελικη θεση που επιλεγουμε! [Προσοχη! αν χρησιμοποιησουμε χαρτονι για σφηνα, καιτι που δεν συνιστω αλλα χρησιμοποιω, θα πρεπει να κανουμε αρκετες δοκιμες και να ασησουμε διαφορες πιεσεις ωστε το χαρτονι να συμπιεστει μεχρι τερμα και να μην αλλαζει παχος καθως εχει την ταση να μαζευεται. το χαρτι δεν ειναι και οτι πιο σκληρο και σταθερο...]
5) Λοιπον, οταν σταθεροποιησουμε με σιγουρια τη σφηνα στη σωστη θεση και δουμε οτι το τρεμολο εχει το σωστο καθισμα και δεν παει προς τα πανω, αρχιζουμε το κουρδισμα της κιθαρας και τη ρυθμιση του intonation. Μολις η κιθαρα μας κουρδιστει τελειως εχοντας τα fine tuners ολα βιδωμενα μεχρι τη μεση kλειδωνουμε καλα το locking nut. Ξαναρυθμιζουμε το κουρδισμα με τα fine tuners να ειναι τελειο και προχωραμε στο τελευταιο σταδιο.
6)Παιρνουμε ενα κατσαβιδι και αρχιζουμε συμμετρικα να βιδωνουμε λιγο-λιγο τις βιδες που συγκρατουν τα ελατηρια στο τρεμολο. Βιδωνουμε λιγο-λιγο και κοιταμε συνεχεια να βρισκονται οι βιδες στο ιδιο βαθος. Αυτη την διαδικασια την κανουμε με την πλατη της κιθαρας να κοιταει προς τα κατω ετσι ωστε μολις σφιξουν τα ελατηρια οσο πρεπει να πεσει η σφηνα κατω μονη της γιατι πια δεν θα παιζει ρολο στην ισορροπια. Η δυναμη των χορδων θα ισουται με τη δυναμη των ελατηριων με αποτελεσμα το τρεμολο να ισορροπει στη θεση που του ορισαμε!
Τωρα θα πρεπει να ειμαστε ετοιμοι για παιξιμο. Αν υπαρχει καποιο προβληματακι στο κουρδισμα το δοιρθωνουμε.

Ελπιζω να ειμουν σαφης και να βοηθησα.  :D Ουφ! κουραστηκα!
Για τυχον εξηγησεις εδω ειμαι!  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 06/09/06, 23:10 από Stoner [the return...] »

Αποσυνδεδεμένος djkostas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • Death Before Dishonor!
    • Προφίλ
Απ: Κουρδισμα με τρεμολο
« Απάντηση #63 στις: 06/09/06, 23:05 »
Και αυτό το κάνεις ΚΑΘΕ φορα που αλλάζεις χορδές?? :o :o ::) ::)
Freedom is only a hallucination
That waits at the edge of the places you go when you dream....

Αποσυνδεδεμένος Marios Demigod

  • Ο μαύρος πειρατής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • ΗΡΑ ξερω γω...
    • Προφίλ
Απ: Κουρδισμα με τρεμολο
« Απάντηση #64 στις: 06/09/06, 23:07 »
Και αυτό το κάνεις ΚΑΘΕ φορα που αλλάζεις χορδές?? :o :o ::) ::)

Σιγα... Τωρα που το εμαθα, ενα τεταρτακι κανω.  ;)
Μην σου πω οτι το γουσταρω κιολας να την περιποιουμαι και να την μαστορευω και ετσι δεν με πειραζει καθολου.

Αποσυνδεδεμένος djkostas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • Death Before Dishonor!
    • Προφίλ
Απ: Κουρδισμα με τρεμολο
« Απάντηση #65 στις: 06/09/06, 23:20 »
Αν το κάνεις επειδή το γουστάρεις πάω πάσο, διαφορετικά όμως δεν υπάρχει λόγος να πειράζεις τα ελατήρια κάθε φορά που αλλάζεις χορδές!
Freedom is only a hallucination
That waits at the edge of the places you go when you dream....

Αποσυνδεδεμένος Marios Demigod

  • Ο μαύρος πειρατής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • ΗΡΑ ξερω γω...
    • Προφίλ
Απ: Κουρδισμα με τρεμολο
« Απάντηση #66 στις: 06/09/06, 23:39 »
Αν το κάνεις επειδή το γουστάρεις πάω πάσο, διαφορετικά όμως δεν υπάρχει λόγος να πειράζεις τα ελατήρια κάθε φορά που αλλάζεις χορδές!

Μονο αν βαζεις τις ακριβως ιδιες χορδες δεν χρειαζεται.

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Κουρδισμα με τρεμολο
« Απάντηση #67 στις: 11/09/06, 09:37 »
Αν το κάνεις επειδή το γουστάρεις πάω πάσο, διαφορετικά όμως δεν υπάρχει λόγος να πειράζεις τα ελατήρια κάθε φορά που αλλάζεις χορδές!

ενοείται ότι αν αλλάξει τύπο θέλει λίγο ρύθμισμα....

Αποσυνδεδεμένος nicktgr15

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Green can only hold you in the garden...
    • Προφίλ
Απ: Κουρδισμα με τρεμολο
« Απάντηση #68 στις: 08/11/06, 01:55 »
Παλιοτερα εδω μεσα ενα παιδι (νομιζω κατι σε nick τον λεγαν) Ειχε ανεβασει ενα βιντεο με καποιον που σεταρε κιθαρες. Σεταρει και μια Ibanez και επομενως την κουρδιζει.
Και σοβαρα καλυτερος τροπος απο αυτον δεν υπαρχει. Ειναι πολυ ευκολο. Και εγω ετσι κουρδιζω τις δικιες μου.

Να το ξανανεβασω?

Εγω είμαι ο nick...  8) Πάντως εμένα νομίζω έχουν αρχίσει να χαλαρώνουν λίγο τα ελατήρια απο πίσω. Την τελευταία φορά που άλλαξα χορδες γύρισα πάρα πολύ τις βίδες για να έρθει το τρέμολο στη θέση του. Στα βήματα που περιγράφεις ρυθμίζουμε και το intonation μετά και είμαστε πρώτοι!  :)

Αποσυνδεδεμένος RR

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Κουρδισμα με τρεμολο
« Απάντηση #69 στις: 10/05/07, 00:12 »
παιδια να ροτισω κατι οποτε αλαζεις χορδεσ στην κιθαρα θα πρεπει να γινετε σεταρισμα ??? δηλαδη τι συμενη σεταρισμα ....................... ???
LOL

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4066 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/07, 20:23
από Jezus
27 Απαντήσεις
11072 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/07, 00:05
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
3 Απαντήσεις
3884 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/09, 23:06
από theodoropoulos
5 Απαντήσεις
3393 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/10, 14:05
από chop suey
11 Απαντήσεις
8706 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/10, 19:02
από children of bodom
1 Απαντήσεις
2255 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/10, 16:45
από Johnie Darko
2 Απαντήσεις
2229 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/10, 21:14
από Wise_One
1 Απαντήσεις
3903 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/11, 09:48
από Alex_Under
1 Απαντήσεις
2234 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/11, 02:51
από Απόλλων
0 Απαντήσεις
1810 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/11, 00:55
από kirk (IBANEZ RG370) hammet