Αποστολέας Θέμα: Χόρδισμα ηλεκτρικής κιθάρας  (Αναγνώστηκε 18681 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pityian

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • Φύλο: Άντρας
  • Έλα στο ονειρό μου...
    • Προφίλ
    • Ναυτικός Όμιλος Σύρου
   Άσχολούμαι, κυρίως, με την κλασσική κιθάρα. Ωστόσο έχω και μια ηλεκτρική για να αλλάζω που και που "παραστάσεις".
Οι χορδές που είχε όταν την αγόρασα ήταν πολύ λεπτές και ο ήχος που έβγαεινε δεν είχε "όγκο". Ειδικά, ο ήχος που έβγαζαν οι 3 πρίμες χορδές ήταν απογοητευτικός... Έτσι αποφάσισα, να αλλάξω χορδές (Δεν έχω ξαναλλάξει ποτέ χορδές σε ηλεκτρική κιθάρα). Πήρα 12αρες, με τις οποίες δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα να παίξω και ο ήχος τους είναι πάρα πολύ καλος. Εν τούτοις, προέκυψαν τα εξής προβλήματα:

1) Δεν μπορώ να την χορδίσω.
2) Ο καβαλάρης ή γέφυρα (;) ανεβαίνει πολύ ψηλά

 Όσο και αν προσπάθησα, δεν κατάφερα τίποτα...

 Μπορεί να βοηθήσει κάποιος ;
Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στον κόσμο γύρω του
Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον ευατό του
Για τούτο, κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο
George Bernard Shaw

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2119
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Χόρδισμα ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #1 στις: 11/11/02, 20:03 »
Oi hlektrikes kithares "stinontai" analoga me to paxos twn xordwn pou xrshsimopoieis.. an loipon h dikia sou einai setuparismenh gia leptoteres xordes tote einai logiko na min xordizetai...exei sxesh me tis armonikes kai pou briskontai.... twra o kabalarhs pou les oti shkwnetai mallon na ypothesw oti exeis kithara pou exei tremolo...ara oi 12ares ton trabane poly kai ton anagazoun na shkwthei...twra an ennoeis oti ton anebazeis poly gia na min trizoun oi xordes exei to idio apotelesma..prepei na meiwseis to paxos twn xordwn pou bazeis... sinithws me 12ares kaneis to xordisma oxi apo E alla apo C# ( sabbathiariko kourdisma...)... to kalitero einai na baleis leptoteres xordes  h alliws na rithmiseis tin kithara gia 12ares xordes...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος pityian

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • Φύλο: Άντρας
  • Έλα στο ονειρό μου...
    • Προφίλ
    • Ναυτικός Όμιλος Σύρου
Απ: Χόρδισμα ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #2 στις: 12/11/02, 00:52 »
  Μίλησα και με τον vaggelis στο chat και με βοήθησε πολύ...Μου είπε να προσθέσω ελατήρια για να αυξηθεί η αντίσταση  ή κάτι που να μπλοκάρει τον καβαλάρη...( έτσι όμως δεν θα έχω τρεμολο ). Αυτό με το κούρδισμα άπο C# δεν το είχα σκεφτεί...Πως μπορώ να ρυθμίσω την κιθάρα για 12αρες χορδές ( μάλλον λίγο δύσκολο να το καταφέρω...)

  Μια ερώτηση ακόμα : μπορώ να έχω 12αρες στις 3 πρίμες χορδές και λεπτότερες χορδές στις μπάσες ;
Οι  λεπτές χορδές, ειδικά οι πρίμες, βγάζουν έναν ηχο χωρίς όγκο και αυτές είναι περισσότερο που θα ήθελα να αλλάξω...
Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στον κόσμο γύρω του
Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον ευατό του
Για τούτο, κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο
George Bernard Shaw

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2119
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Χόρδισμα ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #3 στις: 12/11/02, 08:52 »
Twra einai tis modas kati ybridika set xordwn me xontroteres omws tis mpases kai oxi tis primes... den kserw an ginetai... an kai pisteyw oti einai dyskolo... einai megalh h diafora metaksy 9ares h 10ares me tis 12ares pou theleis...h rithmisi gia 12 ares exei peripou ws eksis... prepei prwta na baleis to kabalaeh se tetoio ypsos pou na min kanoun tsak tsouk ( xexe) se kanena shmeio oi xordes...meta kaneis to eksis mistirio... paizeis tin armoniki mias xordis sto 12 tasto... tonizw tin armoniki... analoga me to an einai kourdismenh h oxi,dhladh an paizeis E kai to kourdistiri bgazei E, bidwneis h ksebidwneis mia biditsa pou exei to stirigma ayths tis xordis panw ston kabalarh gia na aykomeiwseis ousiastika to mhkos tis xordis..... etsi prepei sto telos otan paizeis tin armoniki na tin briskei amesws to kourdistiri san kanoniki nota... to kaneis ayto gia oles tis xordes kai eisai edaxei... mono skepsou oti an h tash twn xordwn einai megalyterh apo oti h kithara antexei tha thelei syxna bidwma to mpratso...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Χόρδισμα ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #4 στις: 12/11/02, 09:02 »
Πιστεύω οτι αρκεί να βιδώσεις τις βίδες πάνω στις οποίες στηρίζονται τα ελατήρια του τρέμολου. Ακόμα κι αν προσθέσεις ελατήριο, μάλλον θα χρειαστεί ρύθμιση των βιδών.

Μου κάνει εντύπωση που έβαλες 12αρες χορδές. Εγώ θα'βαζα 10άρες, το πολύ 11άρες.
Μη βάλεις διαφορετικό σετ σε μπάσες και πρίμες, ο ήχος θα ακούγεται περίεργα.
Λύσε μου μια απορία: σήκωμα ενός τόνου (ή παραπάνω) μπορείς εύκολα να κάνεις με τις 12αρες;

Μήπως η έλλειψη όγκου προέρχεται από τους μαγνήτες;

Αποσυνδεδεμένος pityian

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • Φύλο: Άντρας
  • Έλα στο ονειρό μου...
    • Προφίλ
    • Ναυτικός Όμιλος Σύρου
Απ: Χόρδισμα ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #5 στις: 12/11/02, 14:34 »
  Βασίλης> Βίδωσα τις βίδες των ελατηρίων του τρέμολου άλλα δεν είδα και καμιά διαφορά... Δεν είχα σκοπό να πάω κατευθείαν στις 12αρες άλλα στο μαγαζί που πήγα είχε 9αρες και μετα 12άρες και έτσι τις αγόρασα... :-\
 Όταν λες σήκωμα ενός τόνου τι εννοείς ακριβώς ; Αν εννοείς κάτι σχετικό με το vibrato ή τρέμολο, δεν αντιμετωπίζω κάποια ιδιαίτερη δυσκολία. Όσον αφορά τον όγκο, χωρίς να ξέρω πολλά από ηλεκριτικές κιθάρες, δεν μου φαίνεται να είναι αιτία ο λόγος που αναφέρεις...Οι προηγούμενες χορδές που είχα ήταν πολύ λεπτές...Με τις 12αρες το πρόβλημα αυτό λύθηκε...

Dave> Βίδωνα - ξεβίδωνα δεν κατάφερα πολλά πράγματα...Θα ξαναπροσπαθήσω...

Σας ευχαριστώ...


Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στον κόσμο γύρω του
Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον ευατό του
Για τούτο, κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο
George Bernard Shaw

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2119
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Χόρδισμα ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #6 στις: 12/11/02, 18:24 »
An bidwnes kai skebidwnes xwris na brikseis tis swstes armonikes kati den paei kala... mhpws oi 12 ares den endiknintai katholou gia tin kithara sou??
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Χόρδισμα ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #7 στις: 13/11/02, 00:52 »
   Nα προτεινω κατι?
1) Παρε χορδες 10ρες η το πολυ 11αρες (οι 12αρες αν δεν σου εχουν σκευρωσει το οργανο, θα το κανουν οσονουπω)
2) Αν εχεις 3 ελλατηρια και εχεις floyd rose και θελεις να το χρησιμοποιεις το πολυ να βαλεις αλλο 1. Αν εχεις απλο τρεμολο βαλε 1 η 2 ακομα.
3) κουρδισε το οργανο με 1 κουρδιστηρι.
4) καθε χορδη χτυπα την πρωτα ανοιχτη και μετα στο 12ο ταστο, για να ειναι ρυθμισμενη πρεπει το κουρδ. να δειχνει την ιδια ενδειξη.
5) αν δειχνει 0 στην ανοιχτη και "-" καποια sent στο 12ο πρεπει να βιδωσεις την αντιστοιχη βιδα της χορδης στον καβαλαρη
6) αν δειχνει "+" καποια sent τοτε πρεπει να ξεβιδωσεις!
   Καθε φορα πυ βιδωνεις η ξεβιδωνεις η κιθαρα ξεκουρδιζεται, πριν ξανακανεις το βημα 5 η 6 πρεπει να κουρδισεις την εκαστοτε χορδη!

Οταν λοιπον με το καλο ρυθμισεις το οργανο σωστα θα εχεις και σωστες αρμονικες και ο,τι παιζεις στη μια οκταβα αν το παιξεις μετα στο 12ο ταστο θα ακουγεται το ιδιο! Αυτο συμβαινει γιατι η αποσταση απο το nut (πανω καβαλαρης) μεχρι το 12 "σιδερακι" και απο το 11ο "σιδερακι" μεχρι το σημειο που ακουμπαει η χορδη στον κατω καβαλαρη πρεπει να ειναι ΙΔΙΑ!

ΥΓ αν εχεις κιθαρα με floyd rose να εχεις υπομονη και να κοιτας καθε φορα που ρυθμιζεις την εκαστοτε χορδη να ειναι κουρδισμενες σωστα και οι υπολοιπες!

ΥΓ2 Αν ολα αυτα σου φαινονται αλαμπουρνεζικα πηγαινε την σε καποιο τεχνικο, αλλα θα σου παρει λεφτα!
ΥΓ3 Αμα θες οποτε μπορεις στειλε μου μηνυμα να στη ρυθμισω εγω (τσαμπα) και να βλεπεις, οποτε την επομενη φορα να το κανεις μονος σου!


sotriani
« Τελευταία τροποποίηση: 13/11/02, 00:57 από sotriani »
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος savarel

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • Stay Heavy!!!
    • Προφίλ
Απ: Χόρδισμα ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #8 στις: 13/05/03, 19:02 »
H apanthsh einai profaneis me ena ilektriko kouridistiri alla pos prepei na einai oi ruthmiseis?To kourdistiri pou prepei na mpei?Idi exw katastrepsei duo xordes etsi!!!!HELPP exw apelpistei!!
« Τελευταία τροποποίηση: 15/12/03, 17:21 από Dave Murray »
Oταν κοιτω κατω βλεπω το παρον , οταν κοιτω πισω βλεπω παρελθον οταν κοιτω μπροστα βλεπω μονο χαμενα ονειρα και καμενες ελπιδες

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Χόρδισμα ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #9 στις: 14/05/03, 09:01 »
Θα βάλεις το βύσμα στην κιθάρα από τη μία και από την άλλη στο οργανάκι
Το οργανάκι δεν θέλει καμία ρύθμιση....Πρόσεξε μόνο μη τυχόν και έχει επιλογή και για χόρδισμα μπάσου ( συνήθως έχει ) και κατά λάθος το έχεις βάλει σε αυτή την επιλογή...
Τώρα εαν υποθέσουμε ότι χορδίζουμε την Μι την κάτω την λεπτή τότε θα έχεις πετύχει χόρδισμα όταν το οργανάκι δείξει ένδειξη Ε1 που σημαίνει ότι έφτασες κοντά στην τονικότητα...Απλά πρέπει η βελόνα να πάει στο κέντρο...
Ομοίως Β2 , G3,D4,A5 και E6 για την Μι την επάνω...

Για να έχεις σπάσει χορδή σημαίνει ότι είχες υπερχορδήσει με αποτέλεσμα να προσπαθείς να ξαναπιάσεις την τονικότητα της χορδής αλλά μια οκτάβα παραπάνω....

Θα σε συμβούλευα μιας και από ότι καταλαβαίνω είσαι αρχάριος να μην τεντώσεις πολύ την χορδή πριν αρχίσεις την διαδικασία με το οργανάκι ώστε να μην σου φύγει και ανεβείς οκτάβα και σπάσει και πάλι η χορδή...Ελπίζω να βοήθησα...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος savarel

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • Stay Heavy!!!
    • Προφίλ
Απ: Χόρδισμα ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #10 στις: 14/05/03, 14:46 »
Euxaristw poly !!
Oταν κοιτω κατω βλεπω το παρον , οταν κοιτω πισω βλεπω παρελθον οταν κοιτω μπροστα βλεπω μονο χαμενα ονειρα και καμενες ελπιδες

Αποσυνδεδεμένος savarel

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • Stay Heavy!!!
    • Προφίλ
Απ: Χόρδισμα ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #11 στις: 14/05/03, 15:15 »
Egw exw ilektroniko kourdistiri alla panw leei oti kanei kai gia ilektrikh .Alla sundew ta vismata kanonika kai otan xtupaw thn xordh den deixnei kamia endeiksh!!!Ti na kanw??Mipos prepei na parw allo ?? :'( :'(
Oταν κοιτω κατω βλεπω το παρον , οταν κοιτω πισω βλεπω παρελθον οταν κοιτω μπροστα βλεπω μονο χαμενα ονειρα και καμενες ελπιδες

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Απ: Χόρδισμα ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #12 στις: 15/05/03, 02:50 »
Hello file Savarel !

Kala leei, ta kourdistiria synithos kanoun kai gia ilektrikes. Den tha eprepe na exeis provlima.
Tha sou protina arxika na elegxeis an to volume tis ilektrikis sou einai arketa dynata gia na pigainei ixos sto kourdistiri. Episis an auto den voithisei, tsekare tin battaria apo to kourdistiri mipos exei teleiosei. An oute ki autos einai o logos, dokimase na allakseis kalodio mipos exei kopei / traumatistei auto pou xrisimopoieis..

Merika kourdistiria exoune ensomatomeno microphono, an exei kai to diko sou dokimase na tin kourdiseis etsi ...

Elpizo na voithisa..
CU!
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 520
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Απ: Χόρδισμα ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #13 στις: 25/01/04, 16:46 »
To mic. den einai kali lisi. epireazetai efkola.
reveduncurieux.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χόρδισμα ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #14 στις: 25/01/04, 20:16 »
Paizei na sindeses tin kithara sto line out tou kourdistiriou???baltin sto line in!

Psaksto pantws giati den kourdizetai me to afti i ilektriki-eidika an exei kai floyd rose
kai an exei epilogi manual-auto balto sto auto
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος mystic

  • Είμαι Μόρτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
  • Φύλο: Άντρας
  • No Pain... No Gain
    • Προφίλ
    • Τουριστικός οδηγός Χαλκιδικής
Απ: Χόρδισμα ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #15 στις: 24/06/04, 01:47 »
Egw exw ilektroniko kourdistiri alla panw leei oti kanei kai gia ilektrikh .Alla sundew ta vismata kanonika kai otan xtupaw thn xordh den deixnei kamia endeiksh!!!Ti na kanw??Mipos prepei na parw allo ?? :'( :'(

Μήπως δεν έχεις ανοίξει την ένταση της κιθάρας ;; Μάλλον...

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Χόρδισμα ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #16 στις: 01/11/05, 21:04 »
Ρε παιδια μια μικρη βοηθεια. Επειδη εχτες και συμερα ταλεπωρισα αρκετες της χορδες της κιθαρας και επειδη αρχισε να μου ακουγετε (καινα φενετε) ξεκουρδιστη η Α λεω ας την κουρδισω (μου την ειχε κουρδισει ο ξαδερφος μου). Εβαλα το κουρδιστηρι κανονικα το ανοιξα το εβαλα για guitar αλλα δεν αρχιζε, ξαφνικαδουλεψε (μυστιριο το πως) και μετα (ενω μου εμενε μονο η Ε) σταματισε παλι. Τι στο καλω συμβαινει;
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3334
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Χόρδισμα ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #17 στις: 02/11/05, 15:28 »
Καινουρια μπαταρια??
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Χόρδισμα ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #18 στις: 02/11/05, 15:33 »
Ολοκαινουργια
« Τελευταία τροποποίηση: 22/11/06, 10:31 από freemind »
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Χόρδισμα ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #19 στις: 23/11/06, 11:30 »
Egw exw ilektroniko kourdistiri alla panw leei oti kanei kai gia ilektrikh .Alla sundew ta vismata kanonika kai otan xtupaw thn xordh den deixnei kamia endeiksh!!!Ti na kanw??Mipos prepei na parw allo ?? :'( :'(


   μηπως πρεπει να πατησεις το ΟΝ?
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Χόρδισμα ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #20 στις: 23/11/06, 11:56 »
Βρε sotriani, μετά από 3½ χρόνια φαντάζομαι ότι ο savarel θα έχει βρει τη λύση ;)

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Χόρδισμα ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #21 στις: 12/12/06, 16:28 »
   ωχ? Την πατησα? Γιατι ομως μου ηρθε ειδοποιηση στο χοτμειλ?
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
4849 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/03, 23:06
από H4RRY
13 Απαντήσεις
7902 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/06, 15:28
από tasos__
16 Απαντήσεις
12966 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/05, 00:18
από Boogieman (του Kithara.gr!!!)
9 Απαντήσεις
17196 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/08, 15:01
από jorje
25 Απαντήσεις
9705 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/07, 15:09
από gers
7 Απαντήσεις
11352 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/10, 15:55
από Πάνος Μαλαχιάς
4 Απαντήσεις
13800 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/07, 19:48
από gio123
52 Απαντήσεις
20814 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/08, 19:29
από Solstafir
1 Απαντήσεις
3770 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/08, 02:27
από Απόλλων
3 Απαντήσεις
3130 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/10, 02:06
από Απόλλων