Σελίδες:
  • #1 από The Guitarist στις 21 May 2003
  • Hi παίδες τι γίνεται; Έχω ένα φίλο μου 13 χρονών ο οποίος βγάζει σόλο όπως αυτό του Wicker Man, Trooper, Brave New World και άλλα πολλά από Iron Maiden. Πιστεύετε ότι ο φίλος μου έχει δυνατότητες, γιατί μου έχει φάει τα αυτιά να ρωτήσω κάποιον αν παίζει καλα; Ααα παίζει και σε συγκρότημα!
  • #2 από Lightstringer στις 21 May 2003
  • Βασικα ολοι τα παιζουμε αυτα...Σημασια εχει ομως πως τα παιζουμε..Ειμαστε στο ρυθμο?Παιζουμε καθαρες και <<λαμπερες>> νοτες?Εχουμε τεχνικη?Για να μη πολυλογω ομως σου δινω ενα link απο ενα κιθαριστα στην ηλικια του φιλου σου ετσι για να παρεις μια γευση και να εχεις ενα καπιο μετρο συγκρισης..Μπες και κατεβασε mp3 απο το site και θα σου ληθουν οι αποριες...

    http://www.johanranden.nu/
  • #3 από Cool στις 21 May 2003
  • symphono me ton prolalisanta. akoma kai ligo kairo na paizei kithara tha mporouse na ta vgalei aneta ta solo. eidika an asxoleitai syxna.
  • #4 από flea στις 21 May 2003
  • Αν και μπασιστας επαιζα κιθαρα καποια χρονια και το αν ειναι καποιος καλος η οχι πιστευω οτι δεν κρινεται απο το ποσο γρηγορα ανεβοκατεβενει κανεις τη ταστιερα σε καποιο σολο οπως τα τραγουδια που λες.Φαντασια και τεχνικη προεχουν.Ενα αργο και καθαρο σολο προσωπικα με κανει να δωσω μεγαλυτερη αξια σε εναν κιθαριστα παρα σε εναν που ειναι ''τρεχα να προλαβεις!''
  • #5 από D@ve Murray στις 21 May 2003
  • Επισης εχει μεγαλη σημασια το το βγαζει το σολο...καμια φορα απλα θυμιζει η μοιαζει πολυ αλλα δεν ειναι ακριβως....παλι αν κατι το παιζεις συνεχεια καποια στιγμη θα βγει...μπραβο του παντως...
  • #6 από Lord-George στις 22 May 2003
  • Εγώ παραδέχομαι ότι με αρκετή δυσκολία μπορώ να βγάλω σόλο iron maiden. δύσκολοι οι τύποι....
  • #7 από PoRtiS στις 22 May 2003
  • Dyskoloi oi maiden?xaxaaxaxaxaxaxaxaxaxaxxaxaaxxa.sorry gia to gelio file mou itan ay8ormito!.ke gia na min parexsigioumaste oi maiden ine apta agapimena mou sigkrotimata...alla oxi ke diskoloi! eleos pou leei ke o georgiou. beba simfwno oti merika apta palia solo's itan empnebsmena alla amphibalw an breis ena solo apto brave new world p.x pou na axsizei na asxolithei kapoios mazi tou. oxi epidi ine poli efkola apla to na akous gia 1 lepto slides ke legata panw stin idia klimaka katantaei kapws...exm ...kourastiko.
  • #8 από Σπύρος στις 22 May 2003
  • Τα μελωδικά αργά σόλα (και κυρίως οι δισολίες) των Maiden είναι από τα καλύτερα στο χώρο του metal.
    Το κακό είναι πως προλάβανε και παίξανε όλες τις μελωδίες οπότε ότι και να παίξουμε εμείς θυμίζει Maiden.
  • #9 από D@ve Murray στις 22 May 2003
  • Μην βγαλουμε και τους Μaiden  ευκολους παιδια...ευκολοι ειναι οι Placebo...
  • #10 από thraser στις 12 Aug 2003
  • kai exoun diskola solo oi maiden?as gelasw. katarxin pws to bgazei to solo?kserei na metraei? h akougontas to to bgazei? einai peripou to idio einai sxedon to idio moiazei h einai akribws????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????


    an to bgazei swsta bravo tou


  • #11 από bluechild στις 19 Aug 2003
  • να γουστάρουμε :)
  • #12 από Jimmy_Page στις 16 Sep 2003
  • "Το ενδιαφέρον του Randy Rhoads για τη ροκ μουσική αναδύθηκε γρήγορα και το ταλέντο του επίσης. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η παραίτηση του Scott Alley από καθηγητής του, αφού όπως ο ίδιος δήλωσε, ο Randy -σε ηλικια δωδεκα χρονων τοτε- έμαθε τα πάντα για την κιθάρα μέσα σε έναν χρόνο." απο Flash.gr

    Ενδιαφερον...
  • #13 από bluechild στις 16 Sep 2003
  • "Το ενδιαφέρον του Randy Rhoads για τη ροκ μουσική αναδύθηκε γρήγορα και το ταλέντο του επίσης. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η παραίτηση του Scott Alley από καθηγητής του, αφού όπως ο ίδιος δήλωσε, ο Randy -σε ηλικια δωδεκα χρονων τοτε- έμαθε τα πάντα για την κιθάρα μέσα σε έναν χρόνο." απο Flash.gr

    Ενδιαφερον...



       Ε βέβαια δυσκολεύομαι λίγο να το πιστέψω ... Μπορεί να έμαθε να παίζει πέντε κλίμακες πάνω-κάτω γρήγορα και καμιά 50αριά συγχορδίες, αλλά έμαθε και θεωρίες, αρμονίες, αντιστίξεις, φούγκες κλπ κλπ ; Ή έμαθε να παίζει σε στυλ φλαμένγκο, χαβανέζικα slide, κλασσικά κομμάτια, αφομοίωσε jazz/blues phrasing όλα σε ένα χρόνο ; Εμαθε να παίζει bass/chord/melody progressions κι αυτά σε ένα χρόνο; Υπερβολές. Απλά ο άνθρωπος έπαιζε τις μελωδικές και τις πεντατονικές γρήγορα. Χωρίς αυτό να μειώνει την αξία του ως καλλιτέχνη, υπάρχουν τόσα πράγματα στην κιθάρα και στη μουσική να μάθεις που δεν τα τελειώνεις σε μία ζωή , όχι σε ένα χρόνο...
  • #14 από Arg0 στις 18 Sep 2003
  • 1ον) Σολο των Maiden ευκολα??? Ισως μερικα (Βλεπε Evil That Men Do)... Αλλα η αληθεια ειναι οτι για να ακουστουν ακριβως οπως τα παιζουνε θελει προσπαθεια... Ειδικα σε θεμα ηχου (παραμορφωση, εφε, προενισχυση) Ακομα δεν εχω ακουσει καποιον να πετυχαινει ακριβως των ηχο της εισαωγης του Trooper... Βεβαια εκει επαιξε ο ο Birch ρολο...


    2ον) Ταλεντο αν υπαρχει και ορεξη το ιδιο πιστευω οτι γινεται να εισαι αστερι στα 12-13 σου... Αν ειδικα αρχισεις απο μικρος... Εγω ακουσα τον Κανελλοπουλο (Πυξ Λαξ -Ντομενικα) στα 16 του να παιζει speed-metal κι εμεινα! Να λενε καταξιωμενοι  οτι το παιδι ειναι κορυφη καπως μετραει... Αλλα για να μαθεις τα παντα απο κιθαρα πρεπει να 'σαι highlander...

    Where's my Boomstick!
  • #15 από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI - στις 06 Oct 2003
  •    το αν ειναι καποιος "δυσκολος" ή "ευκολος" ειναι καθαρα υποκειμενικο! Για μενα οταν ημουν 8 χρονων το σολο στο "μου 'πες θα φυγω" ηταν παλουκι! τωρα ομως τα σολο καποιων κιθαριστων μου φαινονται γελοια για καποιους αλλους ομως οχι!

       Εξαλλου το "δυσκολο" δεν ειναι παντα και ωραιο! πχ ο Scott Henderson μου αρεσει οταν παιζει σολο με φιλινγκ και οχι οταν τα "χωνει"
  • #16 από astrios στις 09 Nov 2003
  • Παιδιά τι λέμε τώρα;
    Εδώ ο ΜΕΓΑΣ κιθαρίστας και δάσκαλος Segovia (συγχωρέστεμε για το όνομα αλλά δεν θυμάμαι πως γράφεται) την ώρα που πέθαινε είπε: "Δεν έχω μάθει ακόμα να παίζω κιθάρα!"

    Είπε κανείς τίποτα;
  • #17 από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI - στις 12 Nov 2003
  • Παιδιά τι λέμε τώρα;
    Εδώ ο ΜΕΓΑΣ κιθαρίστας και δάσκαλος Segovia (συγχωρέστεμε για το όνομα αλλά δεν θυμάμαι πως γράφεται) την ώρα που πέθαινε είπε: "Δεν έχω μάθει ακόμα να παίζω κιθάρα!"

    Είπε κανείς τίποτα;


        ...megaleio! ομως πραγματικα αυτο που θα πει ξερω δεν θα λεει αληθεια!
  • #18 από psomas στις 13 Nov 2003
  • Παιδιά τι λέμε τώρα;
    Εδώ ο ΜΕΓΑΣ κιθαρίστας και δάσκαλος Segovia (συγχωρέστεμε για το όνομα αλλά δεν θυμάμαι πως γράφεται) την ώρα που πέθαινε είπε: "Δεν έχω μάθει ακόμα να παίζω κιθάρα!"

    Είπε κανείς τίποτα;
    Ξέρεις γιατί το είπε; Γιατί λίγο πριν πεθάνει με άκουσε να παίζω κιθάρα!!!! ;D
  • #19 από FENDERAS στις 19 Nov 2003
  • kala kala kala... min leme #$%^#@ es mporei na paizei o mikros kala
    alla oxi kai teleia
    ...

    egw paizw apo 5 xronwn kai lew den kserw kithara...
    mi to ga#$%oyme...

    kserw paidi poy paizei apo ta 6 kai einai 29 kai leei den kserw...

    kserw atomo kai daskalo moy na leei den kserw...

  • #20 από astrios στις 20 Nov 2003
  • Πάντα θα υπάρχει κάποιος που θα ξέρει κάτι περισσότερο από εμάς, ή που θα παίζει καλύτερα (τεχνική, ταχύτητα κ.τ.λ.)
  • #21 από paulchro στις 21 Nov 2003
  • gemisame guitar heroes edw mesa.. mhn trelathoume.. prokalw enan na vgalei ena SOLO san twn maiden (oxi na paiksei ena twn maiden , na vgalei peripou sto idio styl me idia texnikh)... to palikari pou paizei apo 6 kai einai 29 kai leei den kserw prepei na exoume ws paradeigma, kai oxi na leme "paizw ena xrono kai vgazw solo maiden..." mpravo.. omws pws to vgazeis einai to thema..
  • #22 από FENDERAS στις 21 Nov 2003
  • paylo swstos... kai egw ayto exw ws protypo
  • #23 από Καρχαρίας στις 27 Nov 2003
  • Η τέχνη ρε παιδιά δεν σταματάει! Δεν μπορεί να πει κάποιος ότι ξέρει να παίζει, αλλά πάλι αν κάποιος πει ότι δεν ξέρει πάλι είναι ψέμματα.

    Εγώ παίζω κιθάρα 5 χρόνια και κάνω μαθήματα ταυτόχρονα ενώ μου κάνουν. Πάντα υπάρχει κάποιος που ξέρει ποιό πολλά και κάποιος που ξέρει ποιό λίγα.

    Επίσεις καλύτερος κιθαρίστας δεν είναι αυτός ο οποίος γνωρίζει όλες τις κλίμακες, όλους τους ρυθμούς και όλες τις τεχνικές. Καλύτερος κιθαρίστας (και γενικά καλύτερος σε οπιοδήποτε όργανο) είναι αυτό ο οποιός έχει την καλύτερη εμπευση!
    Γνώρισα άτομο ο οποίος παίζει τα πάντα στην κιθάρα. Ότι του βάλεις, θα στο βγάλει κατευθείαν με ένα άκουσμα. Τι να το κάνεις. Ο τύπος δεν έχει βγάλει ούτε ένα δικό του τραγούδι! Δεν έχει ασχοληθεί ποτέ με μια δικιά του σύνθεση. Ακούγεται χαζό?? Και όμως έτσι είναι!!!

    Αυτά.
  • #24 από Καρχαρίας στις 27 Nov 2003
  • Και να συμπληρώσω λίγο κάτι πάνω σε αυτό που αναφέρθηκε περί δυσκολίας σόλο διαφώρων σχημάτων.

    Δύσκολο δεν είναι να παίξεις ένα σόλο/riff κτλ, δύσκολο είναι να το σκεφτείς εσύ πρώτος και να το βγάλεις.

    Αυτά.
  • #25 από The Guitarist στις 28 Nov 2003
  •  ;Το παρατραβηξαμε λιγο το θεμα αλλα ετσι το φερε η κουβεντα!!! Με τον καρχαρια συμφωνω και επαυξανω!!! Δεν μπα να βγαζεις ο,τι σολο υπαρχουν και οτι ριφακια εχουν επιννοηθει, αν δεν μπορεις να δημιουργησεις κατι δικο σου εστω και ενα απλο ριφακι, τοτε τι να το κανεις!! Εγω εχω το προβλημα με τα σολος πως εχω μαθει σχεδον ολα το σολο των ακριβως οπως ειναι αλλα αυτο εχει σαν αποτελεσμα να μην μπορω να ακουσω σολος απο αλλα συγκροτηματα (επειδη βαριεμαι) και να αυτοσχεδιαζω στις κλιμακες που παιζουν οι θεοι(Maiden)!! ;D! Ευτυχως εχω αρχισει να το ξεπερναω αυτο το προβλημα!!
Σελίδες: