Σελίδες:
  • #26 από gon στις 08 May 2005
  • Γιατι πολλοι κιθαριστες κουρδιζουν σε eb;Δεν θα 'ταν το ιδιο να παιζαν ενα ταστο πιο κατω;Τι διαφορα επιφερει αυτη η αλλαγη στον ηχο;
  • #27 από StRiNgBrEaKeR στις 08 May 2005
  • Γιατι πολλοι κιθαριστες κουρδιζουν σε eb; Δεν θα 'ταν το ιδιο να παιζαν ενα ταστο πιο κατω;

    πιστεψε με οτι σε ορισμενα κομματια δε μπορει να γινει κατι τετοιο,
    ενα πολυ απλο παραδειγμα, το nothing else matters, αμα το παιξεις
    ενα ημιτονιο πιο κατω (ακου αυτο με τη συμφωνικη) σε ποιο ταστο
    ακριβως θα το παιξεις ?? στο -1 :o ... να ενας λογος που κουρδιζουμε την κιθαρα σε eb.

    Τι διαφορα επιφερει αυτη η αλλαγη στον ηχο;

    μεγαλυτερη και καλυτερη "βρωμα" ;)
  • #28 από JaYmZ στις 08 May 2005
  • Όσο πιο κάτω κουρδίζεις τόσο πιο heavy ήχο έχεις... ;)
    Σύγκρινε ας πούμε των Pantera το Domination που έιναι σε E με το I'm Broken που είναι σε D...Θα καταλάβεις την διαφορά...Μετά σύγκρινε το I'm Broken με κάποιο από System Of A Down οι οποίοι παίζουν σε Dropped D, αλλά ένα τόνο πιο κάτω(CGCFAD)...Και μετά άκου και ένα Slipknot, πολλά τραγούδια των οποίων είναι σε Dropped D 2(!!!) τόνους πιο κάτω(A#FA#D#GC)... ;D Καλά εκεί ξεφεύγει το πράγμα βέβαια...Μιλάμε για 12άρες χορδές και πρέπει η κιθάρα να έχει και ένα καλό truss rod... 8)
  • #29 από drakoumel στις 08 May 2005
  • Αλλαγές σε κουρδίσματα γίνονται για διάφορους λόγους...Τώρα απο E σε Eb δεν έχει και τραγική διαφορα στον ήχο αλλά όπως και στις άλλες περιπτώσεις γίνεται για κάποιον λόγο...
    Λόγω τραγουδιστή, λόγο άλλου κουρδίσματος σε άλλο όργανο (ακόμα και στην μπότα), λόγο διαφορετικού set χορδών κλπ...
    Και φυσικά όσο πιο κάτω πηγαίνεις τόσο πιο βαρύς γίνεται ο ήχος....μέχρι κάποιος να σου πει "ΟΚ φτάνει...γύρνα πίσω τώρα γιατί ακούμπησαν οι χορδές στους μαγνήτες..."
  • #30 από vangelis στις 08 May 2005
  • stis akoustikes kithares ginetai auto gia na meiothei h "dunamh" twn xordwn panw sto kapaki...
  • #31 από SAMSONIC στις 08 May 2005
  • ερώτηση κρήσης (ίσος βλακία  ;D) σε 9αρες χωρδές πόσο κάτω μπορούμε να πάμε?  ;D  ;D
  • #32 από Boogieman (του Kithara.gr!!!) στις 08 May 2005
  • Τα χαμηλά κουρδίσματα έχουν μεγάλη σχέση και με το πάχος των χορδών.

    Πχ. ο SRV κούρδιζε ένα ημιτόνιο χαμηλότερα, αλλά έπαιζε και με 0.13!
  • #33 από Σιδηρόπουλος στις 08 May 2005
  • με το ακουστικό συγκρότημα παιζουμε σε Eb για να βγαίνουν καλύτερα οι φωνές..
  • #34 από Υπνοβάτης... στις 08 May 2005
  • Όλοι μου λένε ότι είναι καθαρά θέμα φώνης...
    Εγώ παλι πιστεύω ότι είνια και θέμα ήχου
    κ γενικοτερα θέμα άποψης...
  • #35 από Zoso στις 08 May 2005
  • ερώτηση κρήσης (ίσος βλακία  ;D) σε 9αρες χωρδές πόσο κάτω μπορούμε να πάμε?  ;D  ;D

    Απάντηση κρίσης: (ίσως βλακεία επίσης...)
    Καθόλου σχεδόν...
  • #36 από Υπνοβάτης... στις 08 May 2005
  • Σε 9ρες εχω πάει μέχρι κ B, F#, B κ πάει λέγοντας...
    Για πιο χαμηλά, καλύτερα μια 7 χορδη που δεν μασάει ευκολα...
    Ήδη η 7η είναi κουρδισμένη σε B !!!
  • #37 από Arg0 στις 08 May 2005
  • Dropped D, αλλά ένα τόνο πιο κάτω(CGCFAD)

    Αυτο δεν ειναι Dropped D...

    Dropped D ειναι μονο οταν ξεκουρδιζεις την 6η χορδη... Δηλαδη D-A-D-G-B-E...

     ;)

    Το κουρδισμα σε Eb χρησιμοποιειται κυριως για να "βολεψει" τον τραγουδιστη/τραγουδιστρια... Τρανο παραδειγμα οι W.A.S.P.
  • #38 από gon στις 08 May 2005
  • ^^
    Argo μαλλον δεν το προσεξες, καλα λεει ο jaymz  dropped d ενα τονο πιο κατω.

    Αλλο ενα μεγαλο συγκροτημα που παιζει πολυ eb ειναι οι guns.

  • #39 από mafiozos στις 08 May 2005
  • Ρε παιδιά άμα θέλετε ένα τραγούδι να το παίξετε απο Emb στην κιθάρα γιατί έτσι θέλει ο τραγουδιστής είναι πολύ μανίκι....έτσι κουρδίζεις ένα ημιτόνιο χαμηλότερα και το παίζεις απο Em και είσαι μαγκας (;)....έξυπνος θα έλεγα καλύτερα...και θα ακουστεί και καλύτερα σίγουρα και δεν θα δυσκολευτείς...
    Τώρα αν είναι ματζόρε παλεύεται...
    Εκτός και αν είσαι τζιμάνι και τα παίζεις όλα...
  • #40 από Arg0 στις 09 May 2005
  • ...dropped d ενα τονο πιο κατω.

    H εννοια του Dropped D ειναι οτι "ριχνεις" μονο την 6η χορδη απο E σε D και κρατας το υπολοιπο κουρδισμα...

    Aμα την ριχνεις σε C ειναι Dropped C...

    Tωρα αυτο που ειπε ο φιλτατος Jamyz ουτε ο ενα ουτε το αλλο ειναι... Αρα ας το ονομασουμε Dropped Jamyz, οκ?  ;D
  • #41 από gon στις 09 May 2005
  • Εννουσα (dropped d που ειναι D,A,D,G,B,E) ενα τονο πιο κατω.(δηλαδη C,G,C,F,A,D).Μαλλον αυτο εννoουσε ο jaymz
  • #42 από JaYmZ στις 09 May 2005
  • Ναι αυτό εννοούσα... :)
  • #43 από drakoumel στις 09 May 2005
  • Τι ωραία που τα εννούμε όλοι  ;D
  • #44 από Υπνοβάτης... στις 09 May 2005
  • o  argo εχει δικιο...
    κ δε σηκώνω κουβέντα!
  • #45 από ερεβος στις 30 May 2005

  • Eξαρτάτε και απο την κιθάρα. Και εγώ άλλαξα πολλές φορές από 9 σε 10 και το αντίθετο και δεν χρειάστηκε ποτέ να ρυθμίσω. Η πρώτη φορά που έμαθα για ρύθμισμα ήταν όταν είχε πρόβλημα ένας φίλος και διάβασα στο site.

    κι εγω το ιδιο...

    ΥΓ ρε λες να κανουμε κατι λαθος??? ;D :P
  • #46 από SAMSONIC στις 30 May 2005

  • Eξαρτάτε και απο την κιθάρα. Και εγώ άλλαξα πολλές φορές από 9 σε 10 και το αντίθετο και δεν χρειάστηκε ποτέ να ρυθμίσω. Η πρώτη φορά που έμαθα για ρύθμισμα ήταν όταν είχε πρόβλημα ένας φίλος και διάβασα στο site.

    κι εγω το ιδιο...

    ΥΓ ρε λες να κανουμε κατι λαθος??? ;D :P

    μήπος παίζει ρόλο τπτ το tremolo που έχουν οι κιθάρες σας? π.χ. όπως του Σπύρος ?
  • #47 από ερεβος στις 31 May 2005


  • μήπος παίζει ρόλο τπτ το tremolo που έχουν οι κιθάρες σας? π.χ. όπως του Σπύρος ?

    Δεν εχω τρεμολο...Δες την υπογραφη μου... ;)
  • #48 από ερεβος στις 17 Jun 2005
  • Παρε μια βαρυτονη ή μια εφτάχορδη...
  • #49 από King Lui στις 17 Jun 2005
  • Για όλα αυτά παίρνεις κάποια καλή εφεδιέρα με ένα καλό pitch shifter και δεν ξεκουρδίζεις καθόλου, απλά πατάς κουμπάκια. Εγώ με την Boss GT-6 παίζω μέχρι και 2 τόνους πιο κάτω και ακούγεται καλά (τουλάχιστον με βρομιά γιατί στα καθαρά τρεμοπαίζει πολύ ο ήχος). Και φυσικά υπάρχει πάντα η πιο ακριβή λύση να πάρεις μια άλλη κιθάρα που να την έχεις μόνιμα σεταρισμένη όσους τόνους κάτω θέλεις.
  • #50 από antiregulator στις 18 Jun 2005
  • ki egw eixa akoysei gia srv kai gnr gia Eb!

    aytos einai kai o logos poy o stevie exei toso gemato hxo!

    oxi to semitone down koyrdisma, alla oi 13ares xordes!

    alla ante na kaneis bend me 13ara!!! :-\
Σελίδες: