Αποστολέας Θέμα: αφαιρεση χρωματος κιθαρας...  (Αναγνώστηκε 3999 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tendril

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
αφαιρεση χρωματος κιθαρας...
« στις: 20/04/11, 16:06 »
...λοιπον για να σιγουρευτω θελει διαλυτικο ή διαβρωτικο;Εχει τεραστια διαφορα;Εχω μια παλια epiphone les paul goth κ θελω να αφαιρεσω το χρωμα κ να περασω woodstain.Θελω απλα να μεινει το χρωμα του ξυλου χωρις γυαλαδες κλπ.

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: αφαιρεση χρωματος κιθαρας...
« Απάντηση #1 στις: 20/04/11, 16:57 »
...λοιπον για να σιγουρευτω θελει διαλυτικο ή διαβρωτικο;
Tο διαλυτικό (ίσως) χαλάσει το λούστρο, το διαβρωτικό θα βγάλει το χρώμα...μετά θές γυαλόχαρτα (πολλά), χρόνο και ένα χώρο για να βρωμίσεις τα πάντα. Επίσης μπορεί να απογοητευτείς όταν ξύσεις και αποκάτω βρείς 5-6 κομμάτια ξύλο που δεν θα βοηθήσει η "μπογιά" που θέλεις να βάλεις
« Τελευταία τροποποίηση: 20/04/11, 16:58 από marathon »

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αφαιρεση χρωματος κιθαρας...
« Απάντηση #2 στις: 20/04/11, 22:56 »
για να περασεις woodstain πρεπει να πιασει...αυτο σημαινει οτι αν ειναι υδατοδιαλυτο δεν θα πρεπει να εχει καταλοιπα απο βερνικια/υποστρωματα διαλυτου το ξυλο...πρεπει να ειναι δηλαδη μονο ξυλο..αρα παμε η σε διαβρωτικο η σε υαλοχαρτο 60 αρι με χρονια να τριβεις....με ολα αυτα που λεω με διαβρωτικο θα σου μεινει ΓΥΜΝΟ ΞΥΛΟ,και μετα αν καταλαβα καλα το περνας χρωμα νερου...αρκει να μην εχεις τιποτα πλαστικα binding και στα λιωσει...
το διαλυτικο γιατι το σκεφτεσαι δεν καταλαβα...δεν σου προσφερει τιποτα..θα ελεγα ομως να στειλει καμμια φωτο τι κιθαρα εχεις και τι θες να κανεις να σου πω πιο ασφαλη στοιχεια ,σε περιπτωση που καταλαβα λαθος..

Αποσυνδεδεμένος tendril

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: αφαιρεση χρωματος κιθαρας...
« Απάντηση #3 στις: 21/04/11, 00:57 »
η κιθαρα ειναι μια epiphone les paul goth η οποια εχει υποστει κακομεταχειριση κ ελεγα να ανανεωσω μονο το σωμα.Λαιμος κλπ μενουν οπως ειναι.Θελω να αφαιρεσω το χρωμα μεχρι ξυλου κ στο τελος να εχω μια πιο σκουρη αποχρωση ξυλου απο το ματ μαυρο που ειναι τωρα.Πηγα σε χρωματοπωλειο κ ειπα τι ηθελα κ μου εδωσαν διαλυτικο για αφαιρεση χρωματος(προφανως δεν εδωσε κ πολυ σημασια στη λεξη 'κιθαρα' κ μου εδωσε απλα για να αφαιρω τη μπογια απο τα πινελα).Ειχα ξεκινησει με τριψιμο κ χερι αλλα ειναι επιπονη κ χρονοβορα διαδικασια οποτε παω στα χημικα.Το διαλυτικο δε θα κανει απολυτως τιποτα στο χρωμα:

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αφαιρεση χρωματος κιθαρας...
« Απάντηση #4 στις: 21/04/11, 08:16 »
εξαρταται απο το τι βερνικι εχει η κιθαρα...αν ειναι νιτρου και περασεις ΔΙΑΛΥΤΙΚΟ  πολυουρεθανης...δεν θακανει πολλα πραματα...πρεπει να ειναι συμβατα...απλα και νιτρου να βαλεις θα στο θαμπωσει...ι...απο την αλλη εφφοσον ειναι set in neck πρεπει να καλυψεις την υπολοιπη κθαρα να μην πεσει διαβρωτικο..θελει  πολυ προσοχη...αν εχεις binding μονο γιαλοχαρτο σου ξαναλεω,θα στα φαει το διαβρωτικο.....και ισως το διαλυτικο....
 
να σου πω ομως..αυτες οι δουλεις με γυαλοχαρτο δεν γινονται με το χερι...εγω εχω τριβειο περιστροφικο με 60αρι γυαλοχαρτο στο κατεβαζει σε ντε τε χρονο...θα πρεπει με το χερι να εχεις υπομονη η να το πας καπου ...
« Τελευταία τροποποίηση: 21/04/11, 08:22 από theodoropoulos »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
33190 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/08, 01:34
από Crossroad
5 Απαντήσεις
4017 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/08, 16:41
από BANT
2 Απαντήσεις
2656 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/08, 03:02
από Amylo
13 Απαντήσεις
17701 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/09, 13:12
από Stinky
21 Απαντήσεις
17084 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/12, 22:30
από Βραζίλης
4 Απαντήσεις
2708 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/10, 01:20
από zeromancer
5 Απαντήσεις
3192 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/10, 04:11
από kostas_23!
1 Απαντήσεις
2399 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/11, 15:11
από hot_sauce (φλουτσ)
7 Απαντήσεις
3699 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/02/12, 01:54
από kronus
12 Απαντήσεις
9141 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/20, 13:16
από panixgr