Αποστολέας Θέμα: dragonfire screamers  (Αναγνώστηκε 5530 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος korman709

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
dragonfire screamers
« στις: 15/04/12, 19:50 »
 τους εχει κανεις ?ποια η γνωμη του για blues? ειναι καλυτεροι απο epiphone?Παντα για humbuckers μιλαμε...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: dragonfire screamers
« Απάντηση #1 στις: 15/04/12, 22:58 »
Δεν έχω προσωπική εμπειρία από τους Dragonfire (ούτε καν ηχητικά δείγματα δεν έχω βρει), αλλά ίσως θα πρέπει να κοιτάξεις και τους Vintage Buckers. Ίσως να είναι καλύτεροι για blues.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: dragonfire screamers
« Απάντηση #2 στις: 27/04/12, 15:37 »
Μόλις παρέλαβα ένα Phat tele set που αγοράστηκε από το Αμερικάνικο ebay. Δεν έχω προλάβει να τους εγκαταστήσω ακόμα, αλλά εκ πρώτης όψεως οι μαγνήτες φαίνονται πανομοιότυποι με τους Fatbody της GFS (Bridge και Neck) και με τους ανάλογους μαγνήτες που διαθέτει η Artec. Ίδια εμφάνιση, ίδια χαρακτηριστικά. H μόνη διαφορά είναι ότι οι Dragonfire μού κόστισαν μαζί με τα μεταφορικά 52 δολάρια (λιγότερο από 40 Ευρώ), περίπου όσο θα ήταν αν τούς είχα παραγγείλει από την ιστοσελίδα της Dragonfire. Η αντίστοιχη τιμή από GFS ήταν 81 δολάρια (61 Ευρώ), ενώ η καλύτερη τιμή που έχω βρει στην Αγγλία είναι γύρω στις 18 λίρες για κάθε μαγνήτη συν κάτι ψιλά για μεταφορικά, δηλαδή περίπου 50 Ευρώ.

Απ' όπου κι αν τούς βρείτε πάντως, πρόκειται για πολύ καλούς μαγνήτες. Είναι μια άριστη και οικονομική επιλογή αν θέλετε να δώσετε λίγο περισσότερο όγκο σε μια tele και να κόψετε τα υπερβολικά πρίμα στην bridge θέση και τη μουντάδα του neck χωρίς να χάσετε εντελώς το χαρακτήρα της κιθάρας.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/04/12, 15:44 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2845 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/11, 13:59
από Απόλλων