Αποστολέας Θέμα: Καθαρισμός ταστιέρας  (Αναγνώστηκε 14416 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Manolis Token

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καθαρισμός ταστιέρας
« στις: 15/02/10, 19:26 »
Παιδιά έχω να κάνω μία ερώτηση.
Όσον αφορά τον καθαρισμό της ταστιέρας επιτρέπεται να καθαρίζω με οινόπνευμα ή υπάρχει κίνδυνος να χαλάσει το ξύλο
απο το λίγο οινόπνευμα που θα αποροφηθεί ???

Αποσυνδεδεμένος Holyshock

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καθαρισμός ταστιέρας
« Απάντηση #1 στις: 16/02/10, 13:44 »
Παιδιά έχω να κάνω μία ερώτηση.
Όσον αφορά τον καθαρισμό της ταστιέρας επιτρέπεται να καθαρίζω με οινόπνευμα ή υπάρχει κίνδυνος να χαλάσει το ξύλο
απο το λίγο οινόπνευμα που θα αποροφηθεί ???

οινόπνευμα??? το οινόπνευμα ειναι μόνο για εντριβές  ;D

αν θες να την καθαρίσεις ή πάρε κάποιο προιόν εμπορίου και περασέ την με ενα πανάκι ή αν θες κάνε το άλλο πανάκι και με τα χνώτα σου πάνω στο τάστο θα καθαρίσεις μερικές βρωμίτσες ;)

Αποσυνδεδεμένος nisfa

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καθαρισμός ταστιέρας
« Απάντηση #2 στις: 16/02/10, 17:10 »
exw akousei oti to oinopneuma kanei zhmia sto 3ulo

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καθαρισμός ταστιέρας
« Απάντηση #3 στις: 16/02/10, 18:59 »
Εγω για την πολλη βρωμα την περναω πρωτα με ενα βαμβακι οινοπνευμα, αλλα 2 φορες το χρονο μονο, γιατι ειναι υγροσκοπικο και οσο προλαβει να απορροφηθει -πριν εξατμιστει δηλαδη- θα ξηρανει την ταστιερα. Κανει δουλεια, την τελευταια φορα που το εκανα, το βαμβακι κατεληξε πιο μαυρο κι απ τη νυχτα.
Εναλλακτικα εχω ακουσει απο πολλους για ναφθα (κοινως ζιπελαιο). Για ναφθα ρε παιδια, δεν θα κανει πιο πολυ ζημια στο θεμα ξηρανσης? Αυτη δεν ειναι τοσο πτητικη, παραμενει περισσοτερο διαστημα επανω στο ξυλο και ως πιο λιπαρη θα απορροφηθει ισως καλυτερα και περισσοτερο απο το ξυλο. Μετα που θα περαστει το λεμονολαδο απο πανω, θα αναμειχθει με αυτο (και τα 2 λιποφιλα ειναι) και θα παραμεινει. Ενω το οινοπνευμα, οσο δεν εχει εξατμιστει δηλαδη μεχρι να περαστει το λαδι, ακομα και το λιγο που απορροφηθηκε, θα απομακρυνθει μετα το λεμονολαδο.

Αν παμε σε προιοντα καθαρισμου που αφορουν αποκλειστικα κιθαρες, και για τη χοντρη βρωμια, ε λογικα θα ειναι καλυτερα, αλλα δυστυχως δεν εχω υποψιν μου καποιο.

Αποσυνδεδεμένος Holyshock

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καθαρισμός ταστιέρας
« Απάντηση #4 στις: 16/02/10, 20:08 »
υπάρχουν πάρα πολλες λύσεις, απο απλά προιόντα του εμπορίου μέχρι προιόντα καθαρισμού για έπιπλα.

ακραίο βρίσκω και το ζυπέλαιο όπως και το οινόπνευμα. (σπίτι δε καθαρίζουμε τπτ με οινόπνευμα, όποτε δε μπορώ να καταλάβω γιατι πρέπει να καθαρίζουμε την κιθάρα μας)

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καθαρισμός ταστιέρας
« Απάντηση #5 στις: 16/02/10, 20:53 »
υπάρχουν πάρα πολλες λύσεις, απο απλά προιόντα του εμπορίου μέχρι προιόντα καθαρισμού για έπιπλα.

ακραίο βρίσκω και το ζυπέλαιο όπως και το οινόπνευμα. (σπίτι δε καθαρίζουμε τπτ με οινόπνευμα, όποτε δε μπορώ να καταλάβω γιατι πρέπει να καθαρίζουμε την κιθάρα μας)
Σπιτι δεν καθαριζουμε πολλα πραγματα με οινοπνευμα, γιατι το καθαρο οινοπνευμα ειναι ακριβο, οχι γιατι δεν καθαριζει ή δεν απολυμαινει.
Μια μεγαλη συσκευασια χλωρινης κοστιζει το ιδιο αν οχι λιγοτερο απο ενα συνηθισμενο μπουκαλι οινοπνευμα 95 βαθμων.

Εννοειται οτι μιλαω για οινοπνευμα 95 βαθμων, το φαρμακευτικο των 75 περιεχει περισσοτερο νερο και αν θυμαμαι καλως και καποιες αλλες προσμιξεις -προοριζεται για χρηση στο σωμα.

Σε σχεση με ενα καθαριστικο για επιπλα ειναι πολυ καλυτερο να χρησιμοποιησεις οινοπνευμα στην ταστιερα, γιατι τα καθαριστικα επιπλων εχουν συστατικα οχι μονο για τον καθαρισμο του ξυλου, αλλα και για να το κανουν να γυαλιζει, να το μαλακωνουν κλπ...

Επιπλεον μιλαμε παντα με βαση καποιο λογικο μετρο. Το να καθαρισεις την ταστιερα σου με ενα βαμβακι ποτισμενο με λιγο οινοπνευμα απεχει πολυ απο το να χρησιμοποιησεις ολο το μπουκαλι... το ιδιο ισχυει και για τα εξειδικευμενα καθαριστικα.

Δεν ξερω τι παιζει απο εξειδικευμενα καθαριστικα για κιθαρες, που να αφορουν τα χοντρα. Παντως θεωρω οτι ενα περασμα με λιγο οινοπνευμα σε βαμβακι 2 φορες το χρονο παιρνει τα πολλα πολλα, και φυσικα εαν καθαριζουμε την κιθαρα μονο με λεμονολαδο ενδιαμεσα απο αυτες τις 2 φορες, θα ειναι μια χαρα.
Νομιζω οτι γινομαστε υπερβολικοι, στο κατω κατω το οινοπνευμα ειναι τοσο πτητικο που για να απορροφηθει απο το ξυλο ειτε πρεπει να βαλουμε τεραστια ποσοτητα ειτε πρεπει να το κανουμε πολυ συχνα.

Αποσυνδεδεμένος Manolis Token

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καθαρισμός ταστιέρας
« Απάντηση #6 στις: 17/02/10, 02:27 »
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
Η κιθάρα καθαρίστηκε με οινόνπευμα και η ταστιέρα ΛΑΜΠΕΙ  :D
Ελπίζώ να μή συμβεί κάτι άσχημο στην κιθάρα μου ( το οινόνπευμα που χρησημοποιήθηκε ήτανε σε πολύ μικρή ποσότητα και οση ώρα έτριβα φύσαγα για να εξατμήζεται απευθείας.)
Επίσης ήτανε η πρώτη φορά που καθαρίστηκε...
Κάτι ακόμα.Μήπως υπάρχουν οδηγίες σεταρίσματος για 10αρες χορδές??? Το πρόβλημα μου είναι το τρέμολο της κιθάρας μου.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Καθαρισμός ταστιέρας
« Απάντηση #7 στις: 17/02/10, 02:36 »
Η γνώμη μου είναι ότι όταν κάνουμε λόγο για νάφθα (την οποία χρησιμοποιώ κι εγώ) ή για οινόπνευμα (δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ για να ξέρω αν κάνει καλή δουλειά), μιλάμε για πολύ μικρές ποσότητες, δηλαδή μερικές σταγόνες πάνω σε ένα κομμάτι βαμβάκι ή βαμβακερό ύφασμα. Αμφιβάλλω αν αυτό είναι ικανό να προκαλέσει ζημιά στην ταστιέρα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Καθαρισμός ταστιέρας
« Απάντηση #8 στις: 17/02/10, 02:44 »
πάρε αυτά και τελείωσες δεν χρειαζότανε ούτε οινόπνευμα ούτε  λεμονολαδα ουτε λαδολέμονα  ;D  10€ και θα σου πάνε 5 χρονιά

http://www.thomann.de/gr/dunlop_formula65_fingerboardkit.htm
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Manolis Token

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καθαρισμός ταστιέρας
« Απάντηση #9 στις: 17/02/10, 03:04 »
Α ωραία,ευχαριστώ . Σε ποιό κατάστημα στην αθήνα μπορώ να τα βρώ??? Θα έχω πρόβλημα με τα μεταφορικα....
Επίσης θα ήθελα και μια γνώμη γ'αυτό : http://www.thomann.de/gr/harley_benton_mt100.htm?sid=660407d551d59bbd18833fc80b619fa1

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Καθαρισμός ταστιέρας
« Απάντηση #10 στις: 17/02/10, 03:08 »
Alcohol can also leave marks on wooden surfaces, but if you know how to properly use it, you'll find out that it can also take out the dilemma quite effectively. First, get a clean cloth and dampen it with denatured alcohol. Very lightly pass it over the stain. The cloth should be moving, but just skimming the surface. Remember, be very careful with this tactic. Using too much denatured alcohol can damage a water-based or lacquer finish, and dissolve a shellac finish. It's a good idea to use a small amount of alcohol at first, and just keep adding some if needed. Watch closely what happens. If you're not sure whether alcohol is compatible with the finish, try it on a very small area first. As long as this is done properly, you'll be able to remove the stains without worries.

------------------------------------------++

Alcohol Stains are caused by spilled drinks and by many medicines, lotions, and perfumes. Since alcohol dissolves many finishes, it is important to react quickly. Wipe up the spill quickly and rub the spot vigorously with your palm or with a cloth dipped in a small amount of furniture polish.

For older stains use a paste of rottenstone, baking soda or cigarette ashes mixed with mineral oil, linseed oil, or lemon oil. Rub lightly in the direction of the grain. Then wipe with plain linseed oil. Rub briskly with the grain of the wood, using a clean soft cloth. Wipe frequently to compare and match gloss of the repaired area with the original finish.
Powdered pumice (from paint store) is a harsher abrasive than rottenstone. Test to be sure it will not damage finish. Rottenstone is a very fine abrasive, found in some hardware and paint stores.

------------------------------------------++

Proper polishing of real wood furniture is very important to prolong the life of the furniture. Wood needs to have its natural moisture replenished to prevent the wood from prematurely drying out. A polish containing real lemon oil is the best thing for treating your fine wood furniture. Make sure that the polish contains real lemon oil, not just a lemon fragrance. Always polish with a soft white cloth. Polish in the direction of the grain of the wood. Avoid using any polishes that contain alcohol or silicone. Alcohol can have a drying effect on the wood and silicone can often leave a smeared appearance. If your wood furniture is already coated with a high build-up of old polish or wax, you need to remove this first before applying fresh lemon oil polish. The old polish and wax can be removed by using a furniture cleaner designed for this purpose. Furniture cleaners and good lemon oil polishes are readily available at most major hardware stores. Call our office if you need a recommendation or supply source.




Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Καθαρισμός ταστιέρας
« Απάντηση #11 στις: 17/02/10, 03:10 »
για Αθηνά δεν ξέρω άλλα νομίζω σε όλα τα καταστήματα με κιθάρες θα τα βρεις (όχι στην ίδια τιμή φυσικά   ::))
αν δεν βρεις το σετ μπορείς να τα πάρεις χωριστά το 01 και 02

το κουρδιστήρι αυτό δεν το έχω δουλέψει άλλα ένα άλλο παρόμοιο που κυκλοφορεί (σε σχήμα ρόμβου) είναι πολύ κάλο και το είχα πάρει γύρο στα 12€ απο Ελλάδα
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Manolis Token

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καθαρισμός ταστιέρας
« Απάντηση #12 στις: 17/02/10, 03:12 »
Ποιάς εταιρίας ???? Γιατι έχει και η Ibanez ένα παρόμιο.

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Καθαρισμός ταστιέρας
« Απάντηση #13 στις: 17/02/10, 03:17 »
παράδειγμα (στην τύχη το βρήκα το μαγαζί απο το google) http://www.mavromoustakis.gr/default.asp?pid=635&langid=35
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Manolis Token

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καθαρισμός ταστιέρας
« Απάντηση #14 στις: 17/02/10, 03:19 »
Α... Μάλιστα οκ

Αποσυνδεδεμένος nisfa

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καθαρισμός ταστιέρας
« Απάντηση #15 στις: 17/02/10, 19:27 »
ap'oti fenetai ekana la8os , to oinopneuma ontws voh8aei ean xrhsimopoih8ei me metro!! euxaristw paidia , me voh8hsate polu!!!

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καθαρισμός ταστιέρας
« Απάντηση #16 στις: 17/02/10, 23:04 »
Αυτο εννοουσα οταν ελεγα οτι γινομαστε υπερβολικοι... Μιλαμε για ποσοτητες εξαιρετικα μικρες (ενα στοιχειωδες κομματι βαμβακι ποτισμενο με λιγο οινοπνευμα, οπως οταν παθουμε ενα μικρο κοψιμο και θελουμε να απολυμανουμε την περιοχη) σε σχεση με ενα κομματι ξυλο με επιφανεια οσο της ταστιερας.

Για τα καθαριστικα του παραπανω ποστ, εχει κανεις περισσοτερες λεπτομερειες?

Αποσυνδεδεμένος children of bodom

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • everytime i die
    • Προφίλ
Απ: Καθαρισμός ταστιέρας
« Απάντηση #17 στις: 17/05/10, 19:25 »
τα ταστα τα καθαριζουμε για να λαμπει η κιθαρα η για να ακουγεται καλυτερα;
children of bodom

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καθαρισμός ταστιέρας
« Απάντηση #18 στις: 17/05/10, 21:28 »
Και για τα 2.

Προφανως υπαρχουν και αισθητικοι λογοι αλλα:
Αν βαλεις καινουργιες χορδες σε μια πολυ βρωμικη ταστιερα, θα αλλοιωθουν πολυ πιο γρηγορα, αρα δεν θα ακουγονται τοσο καλα
Αν παιζεις σε μια πολυ βρωμικη ταστιερα, ιδιαιτερα με φθαρμενες χορδες, θα διαπιστωσεις οτι τα πατηματα τεινουν να γινονται σκληροτερα και να αισθανεσαι τα δακτυλα λιγο "καπως" μετα το παιξιμο, καθως ερχονται σε παφη με την πιο τραχεια -πλεον- επιφανεια της χορδης (ισως και ψιλοπρασινη) και τη μακα του ταστου.
Αυτες ειναι τουλαχιστον οι δικες μου παρατηρησεις

Αποσυνδεδεμένος children of bodom

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • everytime i die
    • Προφίλ
Απ: Καθαρισμός ταστιέρας
« Απάντηση #19 στις: 18/05/10, 13:42 »
οκ ευχαριστω ;)
children of bodom

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
116 Απαντήσεις
72557 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/13, 21:46
από cbk
14 Απαντήσεις
11047 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/08, 02:07
από Adoni
6 Απαντήσεις
4773 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/10, 21:32
από sofitia
14 Απαντήσεις
7163 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/12, 15:05
από elrich
1 Απαντήσεις
2362 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/11, 15:11
από hot_sauce (φλουτσ)
7 Απαντήσεις
6310 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/13, 23:33
από Fotis_Sgouros
2 Απαντήσεις
3678 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/14, 01:52
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
14 Απαντήσεις
7687 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/15, 11:58
από Βραζίλης
10 Απαντήσεις
6372 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/15, 17:09
από adr1anos
2 Απαντήσεις
2042 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/22, 13:41
από Βραζίλης