Αποστολέας Θέμα: Roland cube 15x η line 6 spider iii 15w?  (Αναγνώστηκε 10293 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Roland cube 15x η line 6 spider iii 15w?
« Απάντηση #25 στις: 22/11/09, 19:42 »
Εννοειτε, απο τη στιγμη που θα δωσεις τοσα χρηματα, καλυτερα να πας σε μικρο λαμπατο...(και παλι, Marshall δεν ειναι :P)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Roland cube 15x η line 6 spider iii 15w?
« Απάντηση #26 στις: 22/11/09, 20:03 »
Για τα περι ευελιξιας, συμφωνω 100% μαζι σου, αλλα οπως προειπα, κατα τη γνωμη μου, οι modelling ενισχυτες δεν εχουν χαρακτηρα

Εγώ πάλι είχα την ακριβώς αντίθετη εντύπωση, ότι δηλαδή πολλές προσομοιώσεις του Vox είχαν πολύ περισσότερο χαρακτήρα, όπως και αν το εννοείς αυτό (χροιά, ποιότητα, απόκριση κλπ) απ' ότι οι φτηνοί solid state ενισχυτές που είχα δοκιμάσει. Αν πάλι εννοείς ότι δεν έχει δικό του ξεχωριστό χαρακτήρα, τότε μάλλον το βλέπεις λάθος το θέμα, γιατί αυτό είναι το πλεονέκτημα ενός modelling ενισχυτή. Αν κάποιος ξέρει τι "χαρακτήρα" θέλει από τον ενισχυτή του και τι ήχο ψάχνει τότε ξέρει και πού θα τον βρει. Το ίδιο ισχύει και για τα εφφέ. Ένας αρχάριος δεν είναι ακόμα σε αυτό το επίπεδο, και σίγουρα δεν θα τον βοηθήσει να φτάσει εκεί πιο γρήγορα ένας MG15 (ή οποισδήποτε παρόμοιος ενισχυτής) απ' ότι ένας Vox VT (ή Laney Prism, Peavey Vypyr, Roland Cube κλπ) που θα τού δώσουν ένα πολύ ευρύτερο φάσμα από ακούσματα. Επίσης θα έλεγα ότι είναι λάθος να βάζεις όλους τους modelling ενισχυτές στο ίδιο καζάνι, λέγοντας γενικά κι αόριστα ότι "δεν έχουν χαρακτήρα", γιατί υπάρχουν πλέον τόσο πολλοί στην αγορά που αναπόφευκτα θα υπάρχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ τους.

Παράθεση
...σα να θες εναν ποδοσφαιριστη που να τρεχει, να σκοραρει, να μαρκαρει, να πασαρει, να ντριμπλαρει, να βγαζει ασιστ...δε γινεται να τα κανει ολα...εινια σαν να διαβαζεις βιβλιο απο το Ιντερνετ...αλλη φαση ειναι να το κρατας στα χερια σου, με το δεσιμο του κλπ κ αλλιως να το εχεις σε μια οθονη.

Δεν βλέπω τι σχέση έχουν τα παραδείγματα που δίνεις με αυτό που συζητάμε. Κατ' αρχήν δεν μπορείς να συγκρίνεις ποδοσφαιριστές και ενισχυτές σαν να είναι παρόμοια μεγέθη. Και έπειτα μια ομάδα έχει 11 ποδοσφαιριστές και μερικούς ακόμα στον πάγκο, οπότε ο καθένας έχει άλλες ικανότητες. Ο φίλος μας εδώ θα έχει έναν ενισχυτή, οπότε καλύτερα θα είναι να διαλέξει κάτι που να κάνει λίγο απ' όλα, ακόμα και αν τα κάνει μέτρια. Όσο για το παράδειγμα με το βιβλίο, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πού είναι η αντιστοιχία.

Παράθεση
Ασε που τα εφε των modelling ενισχυτων ειναι καλα για αρχη, αλλα μολις αρχισεις να συνειδοποιεις καποια παραπανω πραγματα με το αυτι σου, θα κατευθυνθεις προς πεταλακια, πεταλιερες και δε συμμαζευεται...οποτε θα πανε κι αυτα στην ακρη.

Αφού είναι καλά για αρχή, ποιό είναι το πρόβλημα;Σού θυμίζω και πάλι ότι μιλάμε για αρχάριο με προϋπολογισμό 150 Ευρώ. Αν σε αυτά τα λεφτά μπορείς να βρεις έναν ενισχυτή που προσφέρει όσα ο Vox, δεν χρειάζεται να το σκεφτείς πολύ. Και για αυτά τα λεφτά τα εφφέ του είναι αξιοπρεπέστατα από πλευράς ποιότητας αλλά και παραμετροποίησης (πολύ σημαντικό). Μήπως είναι καλύτερα να μην τα έχεις καθόλου; Πώς θα μάθεις να ξεχωρίζεις κάτι ποιοτικότερο;

Τέλος αν ισχυρίζεσαι ότι ένας MG είναι προτιμότερος από ένα λαμπάτο ενισχυτή, τότε δεν έχω τίποτα να σού πώ. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα (ή μάλλον Marshall-όπιτα... :P)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος geo134

  • Συναλλαγές: (3)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Roland cube 15x η line 6 spider iii 15w?
« Απάντηση #27 στις: 22/11/09, 20:06 »
Τελικά ξέρει κανείς ποια προπληρωμενη κάρτα δέχεται το dv247.com.;;;;
just.......rocking!!!

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Roland cube 15x η line 6 spider iii 15w?
« Απάντηση #28 στις: 22/11/09, 20:11 »
@ Aπολλων: Προφανως οι αποψεις μας διαφερουν...στις αντιστοιχιες που δε βλεπεις δε νομιζω οτι εχει νοημα και να τις εξηγησω. Ο καθενας κρινει συμφωνα με τα δικα του γουστα. Εγω, μαλλον λαμπατο 5-10 watt θα επαιρνα σε αυτα τα χρηματα, ουτε τον Mg15 ουτε κανεναν modelling. Αλλα το να λεμε οτι εχουν χαρακτηρα οι Modelling ενισχυτες ειναι, νομιζω, τραγικο. Πως εχει χαρακτηρα κατι που παει να μιμηθει αλλα 15?

Αυτα.

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Roland cube 15x η line 6 spider iii 15w?
« Απάντηση #29 στις: 22/11/09, 21:16 »
Τελικά ξέρει κανείς ποια προπληρωμενη κάρτα δέχεται το dv247.com.;;;;

Το αν δέχονται μια προπληρωμένη κάρτα δεν έχει να κάνει με ποιας τράπεζας είναι (Eurobank, Alpha, Πειραιώς κλπ.), αλλά τι τύπου κάρτα είναι (π.χ. VISA). Ας πούμε στον thomann δέχονται pre-paid VISA και πιθανόν κι άλλες. Δεν έχεις παρά να κάνεις αυτό που σου είπα παραπάνω εγω:

Μπες στο site της τράπεζας που σε βολεύει περισσότερο και λογικά θα βρεις πληροφορίες εκεί.
 
και ο Απόλλων:

Για να είσαι απόλυτα βέβαιος, στείλε e-mail σε κάθε μαγαζί για να σού πουν ποια ακριβώς είναι τα έξοδα αποστολής στην Ελλάδα (πολύ σημαντικό) και τρόπους πληρωμής.

και καθάρισες. Έλα, ένα mail και λίγο surfing στα site των τραπεζών είναι, μην τα θέλεις όλα έτοιμα! ;D
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Roland cube 15x η line 6 spider iii 15w?
« Απάντηση #30 στις: 22/11/09, 22:30 »
Aν και αργησα να απαντησω, θα πεταχτω!
Δεν ειναι ολοι οι line 6 μαπα. Aλλα μεταξυ αυτων των 2 χαλαρα roland. Ουτε συζητηση για τον συγκεκριμενο Line6.
Eκτος απο τον ηχο παιζει μεγαλο ρολο και η κατασκευη. Ψαχουλευοντας για λιγο τον line6 μπορεις ευκολα να καταλαβεις οτι ειναι πιο ευθραυστος απο κινεζικο βαζο της δυναστιας των Τσιανγκ Μανκγ Λιν.
Οσον αφορα τα καταστηματα, αν εισαι απο θεσσαλονικη αξιζει να πας στο ζαχο να δεις γιατι στους roland εχει φοβερες τιμες.
Και ναι ειναι διαφημιση γιατι απο κει πηρα τον cube30X 10 ευτω φθηνοτερα απο thomann, χωρις μεταφορικα, χωρις τιποτα.

Παντως τωρα που πεζαμε γερμανια, κοπανουσαν μαζι μας οι Witchburner (τρελα respect στο χωρο του thrash/death), και απορρησα που τους ειδα με κεφαλες line6. Αλλα με καποιο τροπο ειχαν φοβερο ηχο. Πολυ δεμενο, και απο γκαζι αλλο πραμα...

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Roland cube 15x η line 6 spider iii 15w?
« Απάντηση #31 στις: 23/11/09, 09:33 »
Θα κάνω κι εγώ λίγο διαφήμιση για το Ζάχο, στα περισσότερα που ρώτησα (ενισχυτή, πετάλι και ποδοδιακόπτη) σου κάνει την τιμή που έχει στο thomann χωρίς φυσικά τα μεταφορικά. Κατά τη γνώμη μου αξίζει, άσε που μπορείς να τον ρωτάς διάφορα για ώρες χωρίς να έχει πρόβλημα. Κι αν δεν έχει κάτι που θες, κατευθείαν τηλέφωνα κλπ για να δει αν το έχουν στα κεντρικά... Advertising τέλος ;D
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος geo134

  • Συναλλαγές: (3)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Roland cube 15x η line 6 spider iii 15w?
« Απάντηση #32 στις: 24/11/09, 00:37 »
Να ρωτήσω κάτι.σε ότι βίντεο είδα όλοι πάθΟυν στο βρωμικο κανάλι. O vox έχει καθαρό; ΚΙ κάτιι ξέρει κανείς με τι ρυθμίσεις μπορώ να πλισιασω τον ήχο τον dire straihts??
just.......rocking!!!

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Roland cube 15x η line 6 spider iii 15w?
« Απάντηση #33 στις: 24/11/09, 17:27 »
To dv247 πάντως δέχεται χρεωστική visa από πειραιώς.
Ελπίζω να βοήθησα.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
5070 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/08, 12:29
από hammer
Roland Cube 30X

Ξεκίνησε από apressas « 1 2 » Ενισχυτές

41 Απαντήσεις
13437 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/08, 14:30
από apressas
18 Απαντήσεις
5822 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/09, 09:42
από Wise_One
5 Απαντήσεις
3177 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/09, 16:46
από zelepios
9 Απαντήσεις
3851 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/10, 20:39
από Απόλλων
4 Απαντήσεις
2600 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/10, 17:31
από Giannis1995
19 Απαντήσεις
6356 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/10, 02:13
από kopaniamento
24 Απαντήσεις
7373 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/10, 19:13
από songless_bird
2 Απαντήσεις
2424 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/15, 12:46
από Kosthrash
0 Απαντήσεις
4386 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/17, 19:57
από modfori