Αποστολέας Θέμα: Ηλεκτρονικά σχέδια για πετάλια και ενισχυτές  (Αναγνώστηκε 60907 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Gant

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Η καλύτερη εμπειρία είναι τα live !
    • Προφίλ
παραθέτω και 2 φωτογραφίες της έτοιμης κατασκευής:



και

Φρόντισε αυτά που θα κάνεις σήμερα να αξίζουν τη μία μέρα από τη ζωή σου που θα τους αφιερώσεις

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Μπράβο,καλή δουλειά  ;)
Το pcb που το έφτιαξες;
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος Gant

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Η καλύτερη εμπειρία είναι τα live !
    • Προφίλ
RoyBatty ευχαριστώ!

PCB δεν έφτιαξα, γιατί είναι το πρώτο κομμάτι που φτιάχνω (πρωτότυπο)

Αντ' αυτού χρησιμοποίησα έτοιμη διάτρητη πλακέτα :

« Τελευταία τροποποίηση: 13/08/06, 13:32 από Gant »
Φρόντισε αυτά που θα κάνεις σήμερα να αξίζουν τη μία μέρα από τη ζωή σου που θα τους αφιερώσεις

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Έξυπνη η κατασκευή αλλά δεν ελέγχεται με το πόδι? Τότε ποιος ο σκοπός της?
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Gant

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Η καλύτερη εμπειρία είναι τα live !
    • Προφίλ
Έξυπνη η κατασκευή αλλά δεν ελέγχεται με το πόδι? Τότε ποιος ο σκοπός της?

Μα βέβαια ελέγχεται με το πόδι !!! Στο βύσμα δεξιά απο το MIDI βάζεις το καρφί από τον ποδοδιακόπτη του V-AMP.
Έτσι αντί να ελέγχεις μόνο 5 presets με τον ποδοδιακόπτη, τα ελέγχεις όλα !!!

Φρόντισε αυτά που θα κάνεις σήμερα να αξίζουν τη μία μέρα από τη ζωή σου που θα τους αφιερώσεις

Αποσυνδεδεμένος elsar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρες
Έχω κατασκευάσει ένα απλό αναλογικό ενισχυτή σήματος (PASS ALL - DISTORTION). Αναλογικό, πολύ απλό. Δύο BJT, 6 αντιστάσεις και δύο πυκνωτές. Όλα σε διάτρητη πλακέτα και γεφυρωμένα με λεπτά καλώδια. Μιας που φτιάχνω πετάλια μόνο για προσωπική χρήση και πειραματίζομαι συνεχώς, για να μην αγοράζω ακριβά αλλουμινένια κουτιά, χρησιμοποιώ πλαστικό ηλεκτρολογικό κουτί. 10εκ x 10εκ ή 10εκ x 15εκ με λείες πλαϊνές επιφάνειες και ψηλό ή χαμηλό καπάκι. Ακόμη υπάρχει και διαφανές πλαστικό καπάκι ώστε να φαίνεται και το κύκλωμα. Τα καλύτερα είναι της GEWISS, άριστο πλαστικό - γερό και ανθεκτικό. Το να στερεώσεις την πλακέτα στο κουτί δεν είναι και τόσο δύσκολο. Και το πιο σημαντικό, το τρύπημα στο πλαστικό είναι πανεύκολο μ'ένα τρυπάνι ή ρούτερ (έχω της Dremel).  Ελπίζω να έδωσα ιδέες.

Αποσυνδεδεμένος Gant

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Η καλύτερη εμπειρία είναι τα live !
    • Προφίλ
Έχω κατασκευάσει ένα απλό αναλογικό ενισχυτή σήματος (PASS ALL - DISTORTION). Αναλογικό, πολύ απλό. Δύο BJT, 6 αντιστάσεις και δύο πυκνωτές. Όλα σε διάτρητη πλακέτα και γεφυρωμένα με λεπτά καλώδια.

Τυχαία έψαχνα σήμερα πληροροφορίες για τρανζίστορ στο τέλειο βιβλίο "the art of electronics" και σκέφτηκα θα ήταν μια καλή ιδέα να φτιάξω και κανένα αναλογικό κύκλωμα.
Και να λοιπόν που ήρθε το μήνυμά σου. Μπορείς να ανεβάσεις το σχέδιό σου;
Φρόντισε αυτά που θα κάνεις σήμερα να αξίζουν τη μία μέρα από τη ζωή σου που θα τους αφιερώσεις

Αποσυνδεδεμένος Neobek

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ηλεκτρονικές Κατασκευές
« Απάντηση #32 στις: 26/01/07, 09:51 »
Εδώ και λίγο καιρό ψάχνωντας στο internet βρήκα τα schematics για διάφορα γνωστά πεταλάκια(π.χ Dunlop, Ibanez κ.α)!
Παρατήρησα ότι το κόστος κατασκευής τους είναι αρκετά χαμηλό!Βέβαια για να πούμε την αλήθεια π.χ για τα Dunlop, χρησιμοποιούν τρανζίστορ Γερμανίου που δεν τα βρίσκεις εύκολα στην αγορά!
Έχει όμως και παραλλαγές τους!
Έχει προσπαθήσει κανείς να φτιάξει κανένα και αν ναι, το αποτέλεσμα ήταν καλό? :-\ :-\
« Τελευταία τροποποίηση: 26/01/07, 09:53 από Neobek »
«Ο κόσμος που έχουμε δημιουργήσει είναι το προϊόν της δικής μας σκέψης. Δεν μπορεί να αλλάξει, χωρίς να αλλάξει ο τρόπος που σκεφτόμαστε».-Άλμπερτ Άϊνστάιν.

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
 Έχω φτιάξει ένα Fuzzface και δύο Rat I (τελειώνω άλλα δύο αυτές τις ημέρες). Τις πλακέτες τις κατασκευάζω σχεδιάζοντας το κύκλωμα με ανεξίτιλο μαρκαδόρο σε κομμάτια pcb. Στη συνέχεια το καίω σε οξύ και κάνω τις τρύπες όπου πρέπει. Υλικά κλπ αγοράζω από Γερμανία και βρίσκω κυριολεκτικά τα πάντα. Για να πετύχω τον ήχο που ήθελα στο Fuzzface π.χ. χρησιμοποίησα κεραμικές αντιστάσεις και ac128 τρανζίστορς. Μου στοίχισαν γύρω στα 25 €/ πετάλι ενώ αν αγόραζα κάποιο αντίστοιχο ''vintage super duper'' πετάλι δεν θα έδινα κάτω από 150€... Τα συμπεράσματα δικά σας ;) ;)

Υ.Γ. Δεν κατηγορώ σε καμία περίπτωση αυτούς που ζητάνε 100+€ για ένα πεταλάκι. Θέλει άπειρη υπομονή και αρκετό χρόνο η κατασκευή τους και δεν πληρώνεται εύκολα... (Οι εταιρείες είναι άλλου παπά ευαγγέλιο... >:( >:()
« Τελευταία τροποποίηση: 07/03/07, 15:50 από teo.gp »
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος Gant

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Η καλύτερη εμπειρία είναι τα live !
    • Προφίλ
@teo.gp

Ποιά σχέδια χρησιμοποιείς για τις κατασκευές σου;
Υπάρχει κάποιο λινκ;

Ευχαριστω
Φρόντισε αυτά που θα κάνεις σήμερα να αξίζουν τη μία μέρα από τη ζωή σου που θα τους αφιερώσεις

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
 Χρησιμοποιώ κυρίως σχέδια από το www.tonepad.com αλλά και διάφορα που βρίσκω εδώ κι εκεί...
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος alderbody

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • My gear
αν θελετε να μαθετε πολλα πραματα σχετικα με κατασκευες, εδω ειναι η "μεκκα" των diy pedals!!!

http://www.diystompboxes.com/smfforum/

εγω εχω φτιαξει ...μερικα:

http://s11.photobucket.com/albums/a192/alderbody/Pedals/

και να πως ακουγονται:

http://www.diystompboxes.com/userfiles/index.php?&direction=0&order=&directory=public_downloads/alderbody


παντως τιποτα δεν γινεται στο "αρπα κολλα". μη νομιζετε οτι μ'ενα σχεδιο στο χερι τα καταφερατε.
θελει πολυ ψαξιμο σε πολλους παραγοντες, οπως π.χ η επιλογη των υλικων, γιατι αλλο να φτιαξεις απλα ενα πεταλακι και αλλο να το κανεις να ακουγεται καλα.... εκει ειναι το μεγα θεμα.
Βεβαια, για πολλους το ιδιο ακουγεται ενα boss με ενα custom bουtique πεταλι.
Αν ειστε σ'αυτη την κατηγορια, μη το ζοριζετε....

Η διαφορα στο κοστος μπορει να φτασει σε μεγαλα επιπεδα, αλλα πολλες φορες το ψαξιμο και το παιδεμα μεχρι να καταφερεις τον ηχο που θες αξιζει οσο η διαφορα με ενα αγοραστο... (trust me...)

Εγω παντως πολυ δυσκολα θα ξανα-αγορασω πεταλι (εως απιθανα).

πραγματα που εχω (φτιαξει)
http://s11.photobucket.com/albums/a192/alderbody/?

Αποσυνδεδεμένος alderbody

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • My gear
Μιας που φτιάχνω πετάλια μόνο για προσωπική χρήση και πειραματίζομαι συνεχώς, για να μην αγοράζω ακριβά αλλουμινένια κουτιά, χρησιμοποιώ πλαστικό ηλεκτρολογικό κουτί. 10εκ x 10εκ ή 10εκ x 15εκ με λείες πλαϊνές επιφάνειες και ψηλό ή χαμηλό καπάκι. Ακόμη υπάρχει και διαφανές πλαστικό καπάκι ώστε να φαίνεται και το κύκλωμα. Τα καλύτερα είναι της GEWISS, άριστο πλαστικό - γερό και ανθεκτικό.


τα θωρακιζεις τα πλαστικα? εννοω οτι τα μεταλλικα κουτια προσφερουν "Θωρακιση" εκ φυσεως.
Τα πλαστικα θελουν επικαλυψη με αλουμινοχαρτο η φυλλο χαλκου και συνδεση στη γη.



πραγματα που εχω (φτιαξει)
http://s11.photobucket.com/albums/a192/alderbody/?

Αποσυνδεδεμένος giorgos_sabbidis2000

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
exei kanenas kana sxedio na ftiaksoume kana petalaki re paidia? dld kalyterh einai h behringer???
links, files ola einai eyprosdekta!

sorry gia ta greeklish alla to pc pou pros to paron xrhsimopoiw den exei ellhnika...
exw egw sxedia gia petalia an thelis 10euro ekasto kai sou stelnw lista me ta petalia ibanez,tub screamer kai diafora all email me giorgos_sabbidis2000@yahoo.com exw panw apo 100 sxedia

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
exei kanenas kana sxedio na ftiaksoume kana petalaki re paidia? dld kalyterh einai h behringer???
links, files ola einai eyprosdekta!

sorry gia ta greeklish alla to pc pou pros to paron xrhsimopoiw den exei ellhnika...
exw egw sxedia gia petalia an thelis 10euro ekasto kai sou stelnw lista me ta petalia ibanez,tub screamer kai diafora all email me giorgos_sabbidis2000@yahoo.com exw panw apo 100 sxedia

Φίλε μου ελπίζω να μη γράφτηκες μόνο για διαφήμιση... Και σόρυ για τη χαλάστρα αλλά εδώ προσπαθούμε να βοηθήσουμε και όχι να αρμέξουμε. Αυτά τα ολίγα και ελπίζω τα παιδιά να προτιμήσουν εμένα που πουλάω €9 το κάθε σχέδιο και στα 2 σχέδια δίνω και 10 πόντους καλάι δώρο :P :P :P
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
www.schematicheaven.com/effects.htm !!! "Δωρεάν ελάβετε, δωρεάν δότε..." Ετσι απλα... Για να σταματήσουν τα "μαγαζακια" να πουλανε τα schematics... Eδώ προσπαθούμε να βοηθήσουμε και όχι να αρμέξουμε... Αν θελεις η' θελετε να "αρμέξετε" η' να "αρμέγεστε" , να  απευθύνθειτε στο αλλο forum, των "εμπορακων"... Αυτα τα ολιγα, Spartan...

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
www.schematicheaven.com/effects.htm !!! "Δωρεάν ελάβετε, δωρεάν δότε..." Ετσι απλα... Για να σταματήσουν τα "μαγαζακια" να πουλανε τα schematics... Eδώ προσπαθούμε να βοηθήσουμε και όχι να αρμέξουμε...
:metal :metal

« Τελευταία τροποποίηση: 01/04/09, 16:46 από teo.gp »
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Ρε κάτι νούμερα που δίνουν και 10€ το σχέδιο

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Που να βλεπατε κατι ΝΟΥΜΕΡΑ "Αν δεν γραφει Fender, σπαστο..." στο αλλο Ελληνικο Forum... Και τιγκα στην διαφημιση & στο Promotion στα προϊόντα που πουλαει ο γνωστος Πατρινός distributer... Και τιγκα στο Κολομπαριλικι για να τα "σπρωξουνε..." και να παρουνε το ποσοστακι τους οι "πλασιέδες" & τα "εμπορακια"... Οσο περναει απο το χερι μου, ολες οι Infos θα ειναι ΤΣΑΜΠΑ. Αυτα τα ολιγα, Spartan.

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Που να βλεπατε κατι ΝΟΥΜΕΡΑ "Αν δεν γραφει Fender, σπαστο..." στο αλλο Ελληνικο Forum... Και τιγκα στην διαφημιση & στο Promotion στα προϊόντα που πουλαει ο γνωστος Πατρινός distributer... Και τιγκα στο Κολομπαριλικι για να τα "σπρωξουνε..." και να παρουνε το ποσοστακι τους οι "πλασιέδες" & τα "εμπορακια"... Οσο περναει απο το χερι μου, ολες οι Infos θα ειναι ΤΣΑΜΠΑ. Αυτα τα ολιγα, Spartan.

:up :up :up
Ετσι πρέπει! Τις προάλλες χρειάστηκα ένα σχεδιο της GallienKrueger και επειδή δεν το έβρισκα πουθενά αναγκάστηκα να το πληρώσω 15ευρώ!!!!!!
Από τότε προσπαθώ να το δείνω free σε όποιον το χρειάζεται... Πέρασα μια και από το φόρουμ της GallienKrueger και το μοίρασα σε κανα δύο που συχνάζουν αρκετά εκεί να συνεχίζουν το μοίρασμα.
Είναι μεγάλη απάτη αυτό που γίνεται με τα σχέδια. Προλάβανε μερικοί και τα βρήκανε τσαμπα και τώρα μας τα πουλάνε!
Πάλι καλά που υπάρχουν κάτι τύποι σαν τον www.schematicheaven.com που πόσταρε και ο Spartan, που "χαλάνε" την πιάτσα!

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Είδα και εγώ ότι το να φτιάξεις ένα fuzz face δεν θέλει και πολύ φιλοσοφία, είδα ότι και το νετ βρίθει από schematics και είπα να φτιάξω.
Να μην τα πολυλογώ χρησιμοποίησα το σχέδιο που υπάρχει εδώ
http://gaussmarkov.net/wordpress/tools/software/eagle/eagle/

Για τρανζίστορ χρησιμοποίησα τα 2N3906 PNP, που σημαίνει, για κάποιον που έχει ασχοληθεί λίγο, ότι έχω positive ground (αλήθεια, άκουσα ότι αυτό δεν είναι και τόοοοοοοοοοοσο καλό. Γιατί?)
Στην αρχή μάλιστα είχα κάνει λάθος και έβαλα τα ποδαράκια τους ανάποδα. Φυσικά καθόλου ήχος.
Τέσπα τα αλλάζω. Το μόνο που κατάφερα είναι να ακούγεται αχνά και πολύ στο βάθος η κιθάρα.
Θέλω να πω ότι δεν είναι βραχυκυκλωμένο το σύστημα, για να περνάει ο ήχος, αλλά η κιθάρα ακούγεται σαν να την έχω περάσει από μεγάλη αντίσταση.

Έχει κανείς καμιά ιδέα γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό?
Υπάρχει περίπτωση να "τραυμάτισα" με την θερμότητα τα τρανζίστορ με το κόλα-ξεκόλα-ξανακόλα?

Υ.Γ. Μόλις ανακάλυψα ότι έχω λάθος σε ένα πυκνωτάκι. Το C3 αντί για 0.01uF έβαλα 0.001uF.
Είναι δυνατόν να φταίει αυτό?
« Τελευταία τροποποίηση: 30/07/09, 09:25 από Alex_Under »
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Μπορει να ειναι και αυτο... οσο πιο μικρος ειναι ο C3 τοσο λιγοτερες χαμηλες συχνοτητες μπορουν και περνανε...

Αποσυνδεδεμένος Kli Klis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και Μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • The Derive-ational Arcade
Είδα και εγώ ότι το να φτιάξεις ένα fuzz face δεν θέλει και πολύ φιλοσοφία, είδα ότι και το νετ βρίθει από schematics και είπα να φτιάξω.
Να μην τα πολυλογώ χρησιμοποίησα το σχέδιο που υπάρχει εδώ
http://gaussmarkov.net/wordpress/tools/software/eagle/eagle/

Για τρανζίστορ χρησιμοποίησα τα 2N3906 PNP, που σημαίνει, για κάποιον που έχει ασχοληθεί λίγο, ότι έχω positive ground (αλήθεια, άκουσα ότι αυτό δεν είναι και τόοοοοοοοοοοσο καλό. Γιατί?)
Στην αρχή μάλιστα είχα κάνει λάθος και έβαλα τα ποδαράκια τους ανάποδα. Φυσικά καθόλου ήχος.
Τέσπα τα αλλάζω. Το μόνο που κατάφερα είναι να ακούγεται αχνά και πολύ στο βάθος η κιθάρα.
Θέλω να πω ότι δεν είναι βραχυκυκλωμένο το σύστημα, για να περνάει ο ήχος, αλλά η κιθάρα ακούγεται σαν να την έχω περάσει από μεγάλη αντίσταση.

Έχει κανείς καμιά ιδέα γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό?
Υπάρχει περίπτωση να "τραυμάτισα" με την θερμότητα τα τρανζίστορ με το κόλα-ξεκόλα-ξανακόλα?

Υ.Γ. Μόλις ανακάλυψα ότι έχω λάθος σε ένα πυκνωτάκι. Το C3 αντί για 0.01uF έβαλα 0.001uF.
Είναι δυνατόν να φταίει αυτό?


Πρώτον, σίγουρα έπαιξε ρόλο αυτό, οπότε ξεκόλλα, ξανακόλλα και δες τι παίζει. Αν βλέπεις οτι και πάλι υπάρχει πρόβλημα.... Περίμενε να κάνω troubleshoot στο δικό μου πεταλάκι που χω φτιάξει κ έχω το ίδιο πρόβλημα να σου πώ!  ;D
Απ' ό,τι πάντως καταλαβαίνω υπάρχει και μεγάλη πιθανότητα να είναι θέμα κόλλησης του καλάι. Δηλαδή να μην έγινε σωστά κάποια κόλληση με αποτέλεσμα να λειτουργεί σαν αντίσταση και όχι σαν αγωγός.

Όσον αφορά την θετική γή, δεν υπάρχει θέμα προβλήματος απ' όσο ξέρω, υπάρχει όμως θέμα ΜΠΕΡΔΕΜΑΤΟΣ. Δηλαδή, πρέπει να προσέξεις π.χ. την πολικότητα του jack αν έχεις εγκαταστήσει για μετασχηματιστή, και της τροφοδοσίας. Αλλά για να ακούγεται έστω και κάτι δεν θα αποτέλεσε πιστεύω πρόβλημα. Τσέκαρε και αυτό για troubleshooting βήμα βήμα (ειδικά κοίτα και το πρώτο link στο geofex): http://www.diystompboxes.com/wiki/index.php?title=Debugging
I found Wonderland but Alice wasn't there
The Derive-ational Arcade

Is all that we see or seem
But a dream within a dream?
~Edgar Allan Poe, "A Dream Within A Dream

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Όσον αφορά την θετική γή, δεν υπάρχει θέμα προβλήματος απ' όσο ξέρω, υπάρχει όμως θέμα ΜΠΕΡΔΕΜΑΤΟΣ. Δηλαδή, πρέπει να προσέξεις π.χ. την πολικότητα του jack αν έχεις εγκαταστήσει για μετασχηματιστή, και της τροφοδοσίας. Αλλά για να ακούγεται έστω και κάτι δεν θα αποτέλεσε πιστεύω πρόβλημα. Τσέκαρε και αυτό για troubleshooting βήμα βήμα (ειδικά κοίτα και το πρώτο link στο geofex): http://www.diystompboxes.com/wiki/index.php?title=Debugging


Δεν ξερω πως εχετε κανει την συνδεσμολογια αλλα το + της μπαταριας παει στο GND του κυκλωματος και το - στο 9V. Αν συνδεθει αναποδα δεν λειτουργει σωστα το κυκλωμα... το ιδιο ισχυει και με εξωτερικο τροφοδοτικο.

Αποσυνδεδεμένος Kli Klis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και Μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • The Derive-ational Arcade
Όχι, σε μένα δεν είναι θετική η γείωση. Το και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω πήγαινε στο πνίξιμο του ήχου.  :)

Όπως είπα ήδη, πιστεύω πως εφόσον ακούγεται κάτι, θα πεί οτι η γείωση δεν αποτέλεσε πρόβλημα.
I found Wonderland but Alice wasn't there
The Derive-ational Arcade

Is all that we see or seem
But a dream within a dream?
~Edgar Allan Poe, "A Dream Within A Dream

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
29 Απαντήσεις
10686 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/08, 18:05
από Baroness
23 Απαντήσεις
10348 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/09, 03:53
από Sbiblerubleb
0 Απαντήσεις
14937 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/09, 21:19
από Vicarious
4 Απαντήσεις
19236 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/10, 23:47
από Adoni
7 Απαντήσεις
3477 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/10, 18:42
από m@ster k@frer
6 Απαντήσεις
3910 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/10, 10:19
από Dr Wolf
28 Απαντήσεις
8276 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/11, 13:18
από Edward The Great
2 Απαντήσεις
3255 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/12, 17:47
από ibanezbass
5 Απαντήσεις
3785 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/12, 13:00
από Crossroad
2 Απαντήσεις
26678 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/15, 16:36
από thanasisdaras