Αποστολέας Θέμα: Βιολι  (Αναγνώστηκε 35404 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nirvana

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "I'm so happy, cause today I found my friends..."
    • Προφίλ
Βιολι
« στις: 05/08/02, 20:38 »
 :) Geia sas paidia! Tha ithela na kanw mia erwtisi! Elpizw kapoios na mporei na mou dwsei apantisi! Thelo na mathw plirofories gia to violi giati endiaferomai na mathw. Xero oti einai ena diskolo kai akrivo organo alla den me ptoei afto. Xerei kaneis posa xronia tha mou parei gia na paizw kala kai poio montelo tha itan to kalitero gia enan arxario? Sas euxaristw prokatavolika ki elpizw na mporei kapoios na mou apantisei. Filakia!
« Τελευταία τροποποίηση: 12/12/03, 10:54 από Dave Murray »
"Όταν θ'αγαπήσεις το γέλιο σου και την αναπνοή σου..."

"Τόσα χρόνια πως περάσαν, σαν να ήταν ένα χθες.."

"Θα 'ρθει την ώρα που σπαράσσεται το φως μου..."

Αποσυνδεδεμένος Γεωργία

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ..η ζωή μου μία μουσική, και η μουσική η ζωή μου
    • Προφίλ
Απ: Βιολι
« Απάντηση #1 στις: 06/08/02, 20:19 »
Το πόσο καιρό θα σου πάρει για να παίζεις "καλά" εξαρτάται από το πόσο θα ασχοληθείς εσύ! Ένας φίλος μου μέσα σε τρία χρόνια είχε γίνει άπιαστος! Μελετούσε πολύ όμως..! :-\ Για το μοντέλο καλύτερα να ρωτήσεις τον δάσκαλό σου.

Pls, pls, pls, αν τα βρεις σκούρα στην αρχή -πράγμα πολύ πιθανό-, μην τα παρατήσεις!!! (μου λείπει το τσέλλο μου, γι'αυτό το λέω..) Αξίζει τον κόπο! πραγματικά!
Έχεις τα χρώματα, έχεις τα πινέλα, ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα..

Αποσυνδεδεμένος ectoraskriti

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Βιολι
« Απάντηση #2 στις: 25/10/03, 16:29 »
Εγώ έπαιζα κλασικό βιολί για 7 χρόνια και έφτασα 2α ανωτέρα.Η αρχή είναι πολύ δύσκολη!!!!!!!!Αμα δεν έχεις υπομονή το βλέπω δύσκολο,γιατί δεν θα δείς αποτέλεσμα για πολύ καιρό.Αλλά γι'αυτό αξίζει να προσπαθήσεις.Τώρα για αρχή μπορείς να πάρεις ένα βιολί της τάξης των 250-300 ευρό.Όταν μάθεις θα μπόρεις μόνη σου να παίζεις ότι είδος μουσικής θες.

Αποσυνδεδεμένος ikatsoun

  • Ο Βάσκος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 460
  • Φύλο: Άντρας
  • Κόψτε το ρημάδι επιτέλους
    • Προφίλ
    • ATHLETIC CLUB de BILBAO
Απ: Βιολι
« Απάντηση #3 στις: 25/10/03, 23:05 »
Αν δεν πιάνει το αυτί σου πάντως, θα ταλαιπωρηθείς.. αν πιάνει τότε προχώρα.. το βιολί να ξέρεις δεν έχει τάστα οπότε θέλει αυτί... και άρα περισσότερη υπομονή, γιατί ο επιθυμητός ήχος δεν βγαίνει με τη μία...
Δούλεψε για να φας και κλέψε για να έχεις

Δεν είμαι Πόκεμον
Κυκλοφορώ επίσης με τα ψευδώνυμα :
ικα ικα, τσουν τσουν, πικατσουν, πόκεμον, πίκλατσουν (για Κύπριους)

Αποσυνδεδεμένος Sts_Ikaros

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι κακός
    • Προφίλ
Απ: Βιολι
« Απάντηση #4 στις: 18/05/06, 15:25 »
Όταν λέμε βιολί 4/4 ή 1/4 κλπ τι εννοούμε?

Επίσης τι πρέπει να προσέξει κάποιος που θέλει να αγοράσει βιολί?
Δε με λεν' Σταύρο.
Με λέν' Σταύρο και κυρ Σταύρο και αφέντη τσουτσουλομύτη

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Βιολι
« Απάντηση #5 στις: 18/05/06, 18:05 »
Τα βιολιά έρχονται σε διάφορα μεγέθη όπως και οι κιθάρες που λέμε με ρηχό σκάφος, jumbo κλπ.

Απλά τα βιολιά τα αναφέρουν με κλάσματα όπου 4/4 λεγονται τα full size βιολιά κλπ

Τα διάφορα μεγέθη είναι 4/4 7/8 3/4 1/2 1/4 1/8 1/10 1/16 κλπ

Επίσης το κάθε κλάσμα αναφέρεται και στην ηλικία του βιολιού, πχ το 4/4 είναι 12 ετών και άνω κ.ο.κ

Ως προς την επιλογή δεν ξέρω καλύτερα να σου πει ένας που παίζει βιολί.

Πληροφορίες μπορείς να βρεις εδώ   ;)

Αποσυνδεδεμένος Shu_Ji

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αναίσχυντη σαν Νοέμβριος!
    • Προφίλ
    • Για τη Γ.Νεγκα
Απ: Βιολι
« Απάντηση #6 στις: 18/05/06, 19:00 »
ε που θαπεφτε το ματι μου??οχι πες μου που αλλου θαπεφτε το ματι μου! εκτος τοπικ αλλα επρεπε να το πω..... εξαιρετικα ειναι τα εξαρτηματα barcus berry να το ξερετε!κ οποιος θελει να μου παρει ενα στρατιβαριους, να ξερει ειναι καλοδεχουμενο!! ;D
For those about to rock...we salute you!!

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Βιολι
« Απάντηση #7 στις: 18/05/06, 21:51 »
Σε τέταρτα μετράμε και τις κλασσικές κιθαρες.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος BeK0S

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Βιολι
« Απάντηση #8 στις: 06/09/06, 16:55 »
Hello παιδιά! Και καλώς σας βρήκα!
Αγόρασα αυτές τις μέρες ένα ηλεκτρικό βιολί Stagg ( http://www.staggmusic.com/image.php?id=14560 ).
Καταρχάς να σας πω πως δεν έχω ιδέα από βιολιά! Απλά ήθελα ένα ΦΘΗΝΟ και όμορφο για να δοκιμάσω την τύχη μου. ΜΗΝ με ρωτήσετε πως μου ήρθε στα καλά καθούμενα να μάθω βιολί .. ΔΕΝ ΞΕΡΩ! ΧαΧαχΑχΑχα!
Στο θέμα μας τώρα… έχω ΠΟΛΛΕΣ απορίες! Ας τις πω σιγά σιγά…

Τι ενισχυτή πρέπει να πάρω για το βιολί? Πρέπει να είναι ειδικός για βιολί ή κάνουν όλοι οι ενισχυτές?? Μήπως πρέπει να τηρούν κάποιες προδιαγραφές? Έχετε να προτείνετε κάτι ΠΟΛΥ φθηνό ( και καλό! :P ) ?
Όταν θέλω να αλλάξω χορδές τι χορδές πρέπει να αγοράσω? Ειδικές για ηλεκτρικό βιολί ή μήπως παίρνει τις ίδιες με τα κλασσικά βιολιά? Από τι υλικά φτιάχνονται οι «καλές» χορδές?
Κάποια εξαρτήματα όπως: καβαλάρης, κλειδιά, οι μικρές βίδες που κουρδίζεις με ακρίβεια τις χορδές (fine tuners), αλλά και αυτό το κομμάτι που βρίσκονται οι βίδες αυτές ( Tail Piece ) μπορούν να αλλάξουν σε περίπτωση που πάθουν ζημιά από κάποια διαφορετικής μάρκας εξαρτήματα? Ή θα πρέπει  να βρω τα εξαρτήματα ΕΙΔΙΚΑ για αυτό το βιολί?
Όταν σταματάω να παίζω και βάζω το βιολί στην θήκη του θα πρέπει να βγάζω την μπαταρία από το βιολί?
Μέχρι να πάρω ενισχυτή έχετε να μου προτείνετε κάποιο πρόγραμμα που να κάνει παραμόρφωση από το PC?
Τέλος.. αν έχετε κάποιο site ή κάποιο e-book ή κάποιο κανονικό βιβλίο για εξάσκηση και γενικά με μαθήματα για βιολί γράψτε τα εδώ να τους ρίξω μια ματιά!!!
Αυτά προς το παρόν! Αν μου έρθει κι άλλη ερώτηση θα ξαναποστάρω!
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και sorry για τις άθλιες ερωτήσεις! :P

Νέα ερώτηση: Πρέπει να περάσω τα κλειδιά με κάποιο υλικό ( πχ ρετσίνι) ωστε να μήν γλιστράνε και ξεκουρδίζεται το βιολί? ή απλα σπρωχνοντας τα κλειδιά προς τα μέσα αρκεί? μηπως πρέπει να τα περνάω με κάτι για να μην φθηρονται απο κο κούρδισμα?
« Τελευταία τροποποίηση: 08/09/06, 21:17 από BeK0S »

Αποσυνδεδεμένος BeK0S

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Βιολι
« Απάντηση #9 στις: 07/09/06, 09:26 »
Κανείς που να πέζει βιολί δεν υπάρχει?  :'(

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Βιολι
« Απάντηση #10 στις: 07/09/06, 09:53 »
Οι απορίες που έχεις φίλε είναι λίγο εξειδικευμένες. Ισως αν δεν μπορεί κάποιο μέλος να σε βοηθήσει, αν ψάξεις λίγο στο νετ για πληροφορίες σχετικά με το βιολί να βοηθηθείς αρκετά.  ;)

Καλώς μας ήρθες  :)

Αποσυνδεδεμένος BeK0S

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Βιολι
« Απάντηση #11 στις: 07/09/06, 13:14 »
Μερικές απορίες μου λύθηκαν οπότε έκανα το αρχικό post edit!  ;D ;D ;D
parlats on fire: καλως σας βρίκα!   ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 07/09/06, 13:39 από BeK0S »

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Βιολι
« Απάντηση #12 στις: 07/09/06, 15:08 »
hello bekos, άργησα γτ δε κατάφερνε να κάνει reply

------------------------------------------------
Τι ενισχυτή πρέπει να πάρω για το βιολί? Πρέπει να είναι ειδικός για βιολί ή κάνουν όλοι οι ενισχυτές?? Μήπως πρέπει να τηρούν κάποιες προδιαγραφές? Έχετε να προτείνετε κάτι ΠΟΛΥ φθηνό ( και καλό! Tongue ) ?

ενισχυτές βιολιού δεν ξέρω πόσοι υπάρχουν
χρησιμοποιούνται monitor, ακουστικοί ενισχυτές κι ενισχυτές πλήκτρων κυρίως
και σε ηλεκτρικής κιθάρας βάζουν αλλά προτείνω να το αποφύγεις
οι πιο συνηθισμένοι "και τεσταρισμένοι" είναι οι fender acoustic, δες ποιος έιναι για τη τσέπη σου και πάρε
η σχέση κόστους/ποιότητας (ποιότητας όχι απόδοσης) δεν έχει καμιά σχέση με την φάση με τις κιθάρες και τους ενισχυτές τους
δλδ ένας πιο ακριβός ενισχυτής δεν σημαίνει πως έχει μεγάλη διαφορά ή ότι η διαφορά είναι προς το καλύτερο
τα ηλεκτρικά βιολιά χρησιμοποιούνται για κάποια λειτουργικά προτερήματα που έχουν και όχι με αυτοσκοπό τα effect
δλδ το καλό ηλεκτρικό βιολί είναι αυτό που βγάζει τον πλησιέστερο ήχο στον ήχο του κλασσικού βιολιού
οπότε ο ενισχυτής πρέπει να είναι όσο πιο ξέρός/αντικειμενικός γίνεται

------------------------------------------------
Όταν θέλω να αλλάξω χορδές τι χορδές πρέπει να αγοράσω? Ειδικές για ηλεκτρικό βιολί ή μήπως παίρνει τις ίδιες με τα κλασσικά βιολιά? Από τι υλικά φτιάχνονται οι «καλές» χορδές?

D'Addario Helicore πάρε, γενικά προτιμώνται οι steel strings

------------------------------------------------
Κάποια εξαρτήματα όπως: καβαλάρης, κλειδιά, οι μικρές βίδες που κουρδίζεις με ακρίβεια τις χορδές (fine tuners), αλλά και αυτό το κομμάτι που βρίσκονται οι βίδες αυτές ( Tail Piece ) μπορούν να αλλάξουν σε περίπτωση που πάθουν ζημιά από κάποια διαφορετικής μάρκας εξαρτήματα? Ή θα πρέπει  να βρω τα εξαρτήματα ΕΙΔΙΚΑ για αυτό το βιολί?

nope, απότι βλέπω είναι τα κλασσικά εξαρτήματα οπότε πιστεύω πως μπορείς να τα αλλάξεις με εξαρτήματα οποιασδήποτε μάρκας
εάν δε γίνεται τότε η stagg έχει κι αυτή εξαρτήματα και δε νομίζω να έχουν μεγάλη διαφορά στην τιμή,
αλλά μου φαίνεται απίθανο να είναι διαφορετικά από τα κλασσικά
κατά τάλλα δεν ξέρω αν μεταξύ 1/4, 2/4, 3/4, 4/4 διαφέρουν και τα εξαρτήματα αλλά δε νομίζω, εάν ναι τότε απλά θα ζητήσεις 4/4
εξαρτήματα υπάρχουν σίγουρα δεν θα χεις κανένα πρόβλημα

------------------------------------------------
Όταν σταματάω να παίζω και βάζω το βιολί στην θήκη του θα πρέπει να βγάζω την μπαταρία από το βιολί?

δεν το ξέρω αυτό

------------------------------------------------
Μέχρι να πάρω ενισχυτή έχετε να μου προτείνετε κάποιο πρόγραμμα που να κάνει παραμόρφωση από το PC?

δεν ξέρω το συγκεκριμένο όργανο αν δουλεύει όπως το yamaha ή το silenzia για να σου πω τι ακριβώς θα γίνει με distortion
εφόσον δεν είναι ηλεκτρακουστικό πιστεύω πως θα βγαίνει καλό αποτέλεσμα
συνήθως με distortion δε έβγαινε και τπτ υπέροχο με τα ηλεκτρακουστικά
στο θέμα μας
υπάρχουν πολλά threads για προγραμματάκια στο forum ψαξτα και κάτι θα βρεις
εγώ είμαι υπέρ του πειράματος αλλά συνήθως οι κιθαρίστες θέλουν να πλησιάσουν τον ήχο του βιολιού όχι το αντίθετο:)
πάντως ο ενισχυτής δε νομίζω ότι θα έχει distortion γιατί δεν είναι ηλ. κιθάρας και δεν πρέπει να είναι
ενώ αντίθετα τα πετάλια κιθάρας χρησιμοποιούνται κατά κόρον και για ηλεκτρικά βιολιά χωρίς προβλήματα απότι ξέρω


------------------------------------------------
Τέλος.. αν έχετε κάποιο site ή κάποιο e-book ή κάποιο κανονικό βιβλίο για εξάσκηση και γενικά με μαθήματα για βιολί γράψτε τα εδώ να τους ρίξω μια ματιά!!!

βασικά πιστεύω να βρεις κάτι στο http://www.violinmasterclass.com/community/ είναι το καλύτερο που είχα βρει, δεν είναι και πολύ δικτυωμένοι οι βιολιστές,
βασικά δεν πολυξέρουν και τι τους γίνεται για το όργανο αλλά τέσπα μη με λυντσάρουν κιόλας

------------------------------------------------

γενικά ότι και να κάνεις ρωτάς κι επί τόπου τους πωλητές όποτε χρειαστείς κάτι, πιστεύω να σε βοηθήσουν αν και δεν θα ξέρουν τα πάντα για βιολιά

edit: ξέχασα αφού έχει μπαταρία απότι ξέρω μπορείς να το πετάξεις και ξερά πάνω σε stereo, λένε πως δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά εγώ επιφυλάσομαι μιας και δεν ξέρω αρκετές τεχνικές λεπτομέρειες για να είμαι σίγουρος
edit: επίσης τελικά διαφέρουν τα εξαρτήματα στα 1/4 κλπ δεν είχα δει ποτέ 1/4 από κοντά βλέπεις
άρα εσύ θα ζητήσεις τα κλασσικά δλδ 4/4
« Τελευταία τροποποίηση: 07/09/06, 21:10 από oneofthem »

Αποσυνδεδεμένος BeK0S

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Βιολι
« Απάντηση #13 στις: 08/09/06, 04:45 »
σ'ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις φίλε!!! θα checkαρω οτι μου είπες και αμα έχω κάποια αλλη απορία θα ξαναρωτίσω! να'σαι καλα!!!  :D :D :D :D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος BeK0S

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Βιολι
« Απάντηση #14 στις: 08/09/06, 21:17 »
Νέα ερώτηση: Πρέπει να περάσω τα κλειδιά με κάποιο υλικό ( πχ ρετσίνι) ωστε να μήν γλιστράνε και ξεκουρδίζεται το βιολί? ή απλα σπρωχνοντας τα κλειδιά προς τα μέσα αρκεί? μηπως πρέπει να τα περνάω με κάτι για να μην φθηρονται απο το κούρδισμα?
« Τελευταία τροποποίηση: 08/09/06, 23:37 από BeK0S »

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Βιολι
« Απάντηση #15 στις: 14/09/06, 21:43 »
Νέα ερώτηση: Πρέπει να περάσω τα κλειδιά με κάποιο υλικό ( πχ ρετσίνι) ωστε να μήν γλιστράνε και ξεκουρδίζεται το βιολί? ή απλα σπρωχνοντας τα κλειδιά προς τα μέσα αρκεί? μηπως πρέπει να τα περνάω με κάτι για να μην φθηρονται απο το κούρδισμα?
Άμα κάθονται μόνα τους όταν τα σπρώχνεις τότε αρκεί. Άμα δεν κάθονται θα πρέπει να πας σε ειδικό μαγαζί να ζητήσεις κιμωλία για κλειδιά βιολιού. Ξέρουν αυτοί.
Καλή επιτυχία σου εύχομαι. Εγώ παίζω βιολί και βιόλα από τα 5 μου, αλλά επειδή πάντα ήμουν τεμπέλης ποτέ δεν έφτασα πολύ μακριά. Ελπίζω να έχεις πιο πολύ επιτυχία από μένα. ;)

Αποσυνδεδεμένος Corky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Φύλο: Άντρας
  • I belong to everything I believe...
    • Προφίλ
    • Psychorchestra
Απ: Βιολι
« Απάντηση #16 στις: 01/10/06, 11:08 »
Χαιρετω τους φιλους του βιολιου.. Λοιπον το θεμα εχει ως εξης: Εχω ενα χειροποιητο βιολι οχι ηλεκτρικο και ψαχνω να βρω πεταλι ειτε αναλογικο ειτε ψηφιακο γυρω στα 300-350 ευρω.. Παιζω ροκ ελληνικο και ξενο τυπου Τρυπες κτλ.. Εχω καψα στο βιολι barcus berry.. Οποιος νομιζει οτι μπορει να με βοηθησει παρακαλω να απαντησει συντομα..
Definite an' immortal freedom is all we want. Just free soul and free way of thinking.But can we achieve this?

Αποσυνδεδεμένος flegomenos-podilatis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Βιολι
« Απάντηση #17 στις: 10/02/08, 14:53 »
geia sas paideia eimai kainourgios...paizo violi edo kai kati mines kai sizitousame mazi me to daskalo gia na prospernousa 1-2 epipeda tin epomeni xronia...8elo kommatia entexna rock kai genika poitikis mousikis pou na me voi8isoun na  proxoriso grigora kai na me anevasoun se 8ema gnosis...plz kamia voitheia

Αποσυνδεδεμένος KASIOTIS

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
ΒΟΗΘΕΙΑ
« Απάντηση #18 στις: 13/02/08, 22:40 »
παιδια καλισπερα,ειμαι νεος στι σιτε κ θελω καποια βοηθεια.ξερει κανεισ σας που να παω για να μαθω λαουτο κρητικο?να παω σε συλλογο κρητων η να προσπαθησω μονοσ?ακουω κρητικη μουσικη και ξερω να τραγουδαω αλλ θελω καποια βοηθεια,ξερει επισησ κανενασ καποιο μαγαζι η κατασκευαστη για να φτιαξω λαουτο?ειμαι στο ξεκινημα οποτε θελω κατι φτηνο κ οχι να τα σκασω χοντρα.σασ ευχαριστω

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
44 Απαντήσεις
31151 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/07, 17:50
από Corky
3 Απαντήσεις
2624 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/07, 15:06
από ilianthos-Kanlis
1 Απαντήσεις
5108 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/08, 00:22
από kotsos_007
0 Απαντήσεις
3895 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/08, 20:46
από mauros-pit
7 Απαντήσεις
11948 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/08, 23:00
από Amylo
0 Απαντήσεις
2193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/10, 21:21
από Θοδωρής
9 Απαντήσεις
6018 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/13, 13:14
από manolis-violin
12 Απαντήσεις
21811 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/16, 17:48
από johnjohn
0 Απαντήσεις
2537 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/17, 14:50
από Tasos Kant
0 Απαντήσεις
18105 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/17, 14:52
από Tasos Kant