Αποστολέας Θέμα: ΚΛΟΠΗ ΤΣΑΝΤΑΣ - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ/ΝΙΚΑΙΑ  (Αναγνώστηκε 6115 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Χτες το πρωί, μερικά μέτρα έξω από Τράπεζα, γύρω στις 8 το πρωί, ώρα που δεν κυκλοφορεί αρκετός κόσμος, έκλεψαν την τσάντα μίας συγγενής μου.
Η κλοπή έγινε με μηχανάκι με δύο άτομα. Ο ένας κατέβηκε και ενώ προχωρούσε ανυποψιάστο το θύμα, τράβηξε την τσάντα με δύναμη! παρ'όλο που υπήρξε αντίσταση το τράβηγμα ήταν τόσο δυνατό ώστε να πάρει τη τσάντα. Από το τράβηγμα σκίστηκε το μπουφάν του θύματος καθώς και έπαθε θλάση στο χέρι. Ο κλέφτης ανέβηκε στο μηχανάκι και την κοπάνησε με τον άλλο. Το θύμα χρειάστηκε να πάει αστυνομία, να δηλώση την κλοπή, να παρεί τηλέφωνο για να ακυρώσει κάποια έγγραφα, ώστε να μην χρησιμοποιηθούν από τους κλέφτες και τέλος μιας επίσκεψη στον Γιατρό και ακτινογραφία

Το συγκεκριμένο το γράφω απλώς σαν μία προειδοποίηση, για τους άτομα που πιθανών να διαμένουν σε αυτές τις περιοχές αλλά και γενικότερα
ιδιαίτερα για όσες κοπέλες φέρουν τσάντα, να φροντίσουν κάποια αντικείμενα και έγγραφα αξίας να φροντίσουν να τα φυλάνε σε κάποιο πορτοφόλι, μέσα στην τσέπη τους και όχι μέσα σε τσάντες.

Ο Αστυνομικός της περιοχής που βρισκόταν σε υπηρεσία, δήλωσε ότι αυτά γίνονται συνεχώς και όχι μια και δυο φορές την μέρα, αφού έδειξε και το βιβλίο συμβάντων.
Συνήθως λέει γίνονται από ναρκομανείς που ψάχνουν την δόση τους. Κολοκύθια τούμπανα δηλαδή και αντί να κοιτάμε το δάσος κοιτάμε το δέντρο.

Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: ΚΛΟΠΗ ΤΣΑΝΤΑΣ - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ/ΝΙΚΑΙΑ
« Απάντηση #1 στις: 13/01/10, 18:35 »
Κολοκύθια τούμπανα δηλαδή και αντί να κοιτάμε το δάσος κοιτάμε το δέντρο.
Αν μιλάμε μάλιστα και για το "γνωστό" Αστυνομικό τμήμα της Νίκαιας, τότε σωθήκαμε...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: ΚΛΟΠΗ ΤΣΑΝΤΑΣ - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ/ΝΙΚΑΙΑ
« Απάντηση #2 στις: 13/01/10, 18:53 »
Απλά Fteo, όπως έλεγαν σε κάποιο Θέμα για τις Πυρκαγιές, ότι ζητούνται εθελοντές πολίτες για την προστασία δασών...κάτι τέτοιο θα γίνει και με την προστασία του πολίτη.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος eternauta

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: ΚΛΟΠΗ ΤΣΑΝΤΑΣ - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ/ΝΙΚΑΙΑ
« Απάντηση #3 στις: 14/01/10, 11:28 »
Απλά Fteo, όπως έλεγαν σε κάποιο Θέμα για τις Πυρκαγιές, ότι ζητούνται εθελοντές πολίτες για την προστασία δασών...κάτι τέτοιο θα γίνει και με την προστασία του πολίτη.

Αυτο ειναι πολυ επικυνδινο που λες φιλε μου.κατι αναλογο ξεκινησε ο Μπερλουσκονι στην Ιταλια με ενστολους πολιτες που θυμιζουν τους αλυστου μνημης μελανοχιτωνες του ιταλικου φασισμου.Κατι αναλογο προσπαθησαν να κανουν και οι διαφορες "επιτροπες πολιτων" στον Α. Παντελεημονα, και ολοι ξερουμε απο ποιους καθοδηγουνται.
Μας φτανουν οι επισημοι μπατσοι,δε χρειαζομαστε και ανεπισημους.Τα φενομενα αυτα εχουν εξηγηση οπως ξερουμε και για να μην υπαρχουν χρειαζεται να ανατρεψουμε το υπαρχων συστημα που διαχωριζει οικονομικα-ταξικα τους ανθρωπους.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΚΛΟΠΗ ΤΣΑΝΤΑΣ - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ/ΝΙΚΑΙΑ
« Απάντηση #4 στις: 14/01/10, 11:36 »
Απλά Fteo, όπως έλεγαν σε κάποιο Θέμα για τις Πυρκαγιές, ότι ζητούνται εθελοντές πολίτες για την προστασία δασών...κάτι τέτοιο θα γίνει και με την προστασία του πολίτη.

Αυτο ειναι πολυ επικυνδινο που λες φιλε μου.κατι αναλογο ξεκινησε ο Μπερλουσκονι στην Ιταλια με ενστολους πολιτες που θυμιζουν τους αλυστου μνημης μελανοχιτωνες του ιταλικου φασισμου.Κατι αναλογο προσπαθησαν να κανουν και οι διαφορες "επιτροπες πολιτων" στον Α. Παντελεημονα, και ολοι ξερουμε απο ποιους καθοδηγουνται.
Μας φτανουν οι επισημοι μπατσοι,δε χρειαζομαστε και ανεπισημους.Τα φενομενα αυτα εχουν εξηγηση οπως ξερουμε και για να μην υπαρχουν χρειαζεται να ανατρεψουμε το υπαρχων συστημα που διαχωριζει οικονομικα-ταξικα τους ανθρωπους.
+φωνω πολυ μαζι σου φιλε μου μονο μια παρατηρηση εχω να κανω...Δεν μας φτανει η κανονικη αστυνομια γιατι δν κανει την δουλεια της...Οντως πρεπει να μεινουμε στον ιδιο αριθμο "οργανων της ταξης"απλα πρεπει αυτοι να κανουν σωστα την δουλεια τους.
Οσον αφορα τις κλοπες,και η μητερα μου επεσε θυμα κλοπης και οταν πηγε στ Α.Τ Θεσσαλονικης της ειπα με μεγαλη ειρωνια"καλα κυρια μου εχετε λεφτα στο πορτοφολι σας???".Δλδ της ειπα να μην εχει τα λεφτα της στο πιο λογικο και να τα βαζει σε καλτσες,τσεπες κτλ κτλ...ας κανουν καλα την δουλεια τους και το ξανασυζηταμε
« Τελευταία τροποποίηση: 14/01/10, 11:38 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: ΚΛΟΠΗ ΤΣΑΝΤΑΣ - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ/ΝΙΚΑΙΑ
« Απάντηση #5 στις: 14/01/10, 12:14 »
Απ'τη στιγμή που 19,000 αστυνομικοί απασχολούνται σε προστασία πολιτικών, σημαντικών προσώπων κλπ, το πρόβλημα της εγκληματικότητας δεν βλέπω να μειώνεται, το αντίθετο θα έλεγα.

Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι όλοι οι αστυνομικοί χάλια και βαριεστημένοι. Κάποιοι προσπαθούν να κάνουν το καλύτερο που μπορούν.

Ας συνεχιστούν οι ψυχιατρικές εξετάσεις που ξεκίνησαν πέρσι και σταμάτησαν και ας βγάλουν επιτέλους πόσοι αστυνομικοί είναι ικανοί να κάνουν τη δουλειά τους. Οσοι βρεθούν ακατάλληλοι να απολυθούν και να προσληφθούν κατάλληλοι.

Λίγο η αστυνομική ανικανότητα, λίγο η οικονομική κρίση, παγκοσμίως έχει αυξηθεί η εγκληματικότητα.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: ΚΛΟΠΗ ΤΣΑΝΤΑΣ - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ/ΝΙΚΑΙΑ
« Απάντηση #6 στις: 14/01/10, 12:32 »
Μόλις διάβασα eternauta, την κατάσταση με τον Άγιο Παντελεήμονα! Δεν είχα γνώση του θέματος! Τι να πει κανείς! Καθένας κάνει ότι θέλει και οι αρμόδιοι για την προστασία είτε φοβούνται, είτε ανέχονται καταστάσεις είτε είναι λάθος άνθρωποι για την θέση που προσλήφθηκαν. Από την άλλη έαν μία ομάδα είναι έτσι, δεν θα πάνε οι 2-3 σωστοί να το παίξουν ΛΕΩΝΙΔΑΣ και οι 300!

Απλά παίδες να προσέχετε και να έχετε το νου σας πληροφορώντας τους γνωστούς σας.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: ΚΛΟΠΗ ΤΣΑΝΤΑΣ - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ/ΝΙΚΑΙΑ
« Απάντηση #7 στις: 14/01/10, 12:55 »
Απλά παίδες να προσέχετε και να έχετε το νου σας πληροφορώντας τους γνωστούς σας.
Δεν είναι πάντα εύκολο να αποδείξεις ότι υπάρχει και άλλη πραγματικότητα, πέρα από αυτή που παρουσιάζεται στην TV.

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: ΚΛΟΠΗ ΤΣΑΝΤΑΣ - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ/ΝΙΚΑΙΑ
« Απάντηση #8 στις: 14/01/10, 13:45 »
Εγω προσωπικα εχω να προτεινω τα εξης οσον αφορα την κλοπη τσαντων και οχι μονο.

1ον:Καλο ειναι να εχουμε λεφτα και οτιδηποτε σημαντικο(π.χ. ταυτοτητα,διαβατηριο) πανω μας σε τσεπη που να την νιωθουμε και να εφαπτεται πανω μας οπως η μπροστινη τσεπη ενος τζιν.

2ον:Αν συμβει το δυσαρεστο να ερθει καποιος να μας κλεψει π.χ. αρπαγη τσαντας απο την στιγμη που εχετε τα σημαντικα πανω σας..αφηστε την τσαντα για να μην σας παρασυρει και τραυματιστειτε.Τωρα αν καποιος ερθει ας πουμε να σας κλεψει πεζος...εξεταστε καλα την κατασταση.Γιατι ενω ισως να κρινουμε οτι " α οκ ενας ειναι τον εχω"..παραβλεπουμε συχνα οτι ισως οπλοφορει..η οτι μπορει να εχει συνεργο που να οπλοφορει.Οποτε μεγιστη προσοχη.

3ον:Οταν κουβαλαω πολλα λεφτα(λεμε τωρα πολυ σπανια) πανω μου..επιλεγω να περπαταω σε δρομους κοντρα στο ρευμα της κυκλοφοριας.Ετσι βλεπω ολα τα οχηματα που ερχονται.Αν τωρα καποιος ερθει αναποδα απο την κυκλοφορια με δικυκλο να με κλεψει θα τον αντιληφθω λογικα καθως θα τραβηξει προσοχη.

4ον:Ειναι πολυ πιο αποτελεσματικο να φωναξει κανεις την λεξη ΦΩΤΙΑ παρα να πει οτιδηποτε αλλο καθως τραβαει την προσοχη γρηγορα.Σε περιστατικο που ημουν μαρτυρας,ενας επιτηδιος αρπαξε μια τσαντα με δικυκλο και πηγε να φυγει.Το θυμα φωναξε αρκετες φορες φωτια.Για κακη τυχη του δραστη προλαβαν και τον ειδαν και τον καταδιωξαν αλλα 2 μηχανακια μεγαλου κυβισμου.Ετσι πεταξε την τσαντα για να σωθει χωρις να προλαβει να παρει τπτ.

Αχρειαστα να ναι...αλλα ετσι οπως εχουμε γινει...
« Τελευταία τροποποίηση: 14/01/10, 14:04 από bassman(sticky fingers!) »
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: ΚΛΟΠΗ ΣΠΙΤΙΟΥ - ΜΕΓΑΡΑ
« Απάντηση #9 στις: 28/05/10, 19:06 »
Το σπίτι δεν είχε κάτι μέσα, ώστε να μπορέσουνε να κλέψουνε όμως.....
 
1) Ρίξανε κάτω ολόκληρη τη πόρτα, ή οποία ήτανε ασφαλείας και αλουμινίου....
 
2) Σπάσανε μέσα ότι βρήκανε και το κάνανε λαμπόγυαλο.......
 
3) Επειδή το φύλαγε ένας μεγάλος σκύλος, τον αφήσανε σακαταμένο στο ξύλο.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: ΚΛΟΠΗ ΤΣΑΝΤΑΣ - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ/ΝΙΚΑΙΑ
« Απάντηση #10 στις: 10/06/10, 02:04 »
Σήμερα πρωί, γυναίκα στο νοσοκομείο, με 3 σπασμένα πλευρά, και ράματα στα πόδια! Αναρωτιέμαι λοιπόν το γιατί και πως όταν μου το είπαν και σκέφτηκα κάποιο τροχαίο. Τελικά όμως ήταν αλλού παπά ευαγγέλιο.
 
Βγαίνοντας από την τράπεζα, κρατούσε τσάντα.  Την αρπάζουνε λοιπόν με μηχανάκι και την σύρανε κάμποσα μέτρα!!
 
Ο άντρας της έριχνε μπινελίκια και οι αστυνομικοί του λένε, παρόλο που έχουμε βγάλει έξω κόσμο για περιπολίες,
η εγκληματικότητα έχει αυξηθεί υπερβολικά και δεν βγαίνει άκρη. Μην περιμένετε τώρα να τους βρούμε κιόλας.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: ΚΛΟΠΗ ΤΣΑΝΤΑΣ - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ/ΝΙΚΑΙΑ
« Απάντηση #11 στις: 10/06/10, 12:32 »
ΠΡΟΣΟΧΗ, ακολουθεί διαφήμιση.

Η PAPOUS ΑΧΕ(ρε)ΠΕΗ, πάντα πρωτοπόρος και ανταποκρινόμενη στις σύγχρονες απαιτήσεις ζωής, παρουσιάζει στους φίλους της το νέο της προϊόν: την αντικλεπτική τσάντα!!!!!

Διαθέτει ιμάντα εύκολης απασφάλισης (αντοχή στην διάσχιση 15Ν/Μ) και είναι εφοδιασμένη με εκρηκτικό μηχανισμό με χρονοκαθυστέρηση, δυναμικότητας ανάλογης με την επιθυμία του πελάτη.
Διαθέτουμε τους μηχανισμούς:
Αντσ1: Απλή καταστροφή εγγράφων
Αντσ2: Κρότου - λάμψης για την ακινητοποίηση και κατάδειξη του δράστη
Αντσ3: Για τον τραυματισμό του δράστη
Αντσ4: Εφοδιασμένο με βόμβα διασποράς για την φυσική εξόντωση του δράστη αλλά και του περιγύρου του.

Επίσης η εταιρεία μας διαθέτει φύσιγγες δηλητηριωδών αερίων (υδροκυάνιου, αερίου νεύρων κλπ) για την σύνδεση με τους μηχανισμούς ασφάλειας του σπιτιού σας, της αποθήκης σας, του αυτοκινήτου σας.

Δεν χρειάζονται πλέον πόρτες ασφαλείας, συναγιαρμοί, σκύλοι!!!! Όποιος εισέρχεται απρόσκλητος θα πεθαίνει επί τόπου. Με κάθε δύο φύσιγγες δώρο και μια αντιασφυξιογόνος μάσκα.

PAPOUS ΑΧΕ(ρε)ΠΕΗ, πάντα κοντά στον πολίτη με οδηγό τον νόμο της ζούγκλας!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: ΚΛΟΠΗ ΤΣΑΝΤΑΣ - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ/ΝΙΚΑΙΑ
« Απάντηση #12 στις: 10/06/10, 14:59 »
Ποια ΤΡΑΙΝΟΣΕ και ιστορίες! Αυτή είναι επιχείρηση!
 
Άστα να πάνε παππού, αν είναι δυνατόν, εφόσον δεν μπορούνε να σου πάρουνε τη τσάντα, να σε σέρνουνε στο δρόμο
μέχρι να την αφήσεις ή μέχρι να ξεμπλεχτεί από πάνω σου!!
 
Εγώ λέω και ξαναλέω παππού! Πέρα από τα δικά σου κόλπα...μιας και σε κάποια μέρη κυκλοφορεί ο κόσμος με όπλα ρεύματος..
Πάρτε μια τσάντα μαζί σας, για δόλωμα, με διάφορες μ...κιες μέσα και ότι είναι σημαντικό σε τσέπες! Και ας την κλέψουνε τη τσάντα
να την πάνε βόλτα όπου θέλουνε!
Τώρα βέβαια έαν συνηθίσουν και αυτό, και σε βάζουν να αδειάσεις τις τσέπες σου...σύντομα θα κυκλοφορούμε με διάφορα όπλα..
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: ΚΛΟΠΗ ΤΣΑΝΤΑΣ - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ/ΝΙΚΑΙΑ
« Απάντηση #13 στις: 12/06/10, 11:00 »
Εννοείς πυροβόλα όπλα? Ξέρεις, για να τα χρησιμοποιήσεις χρειάζεται να γνωρίζεις και τον χειρισμό τους. Αλλιώς μπορεί να χτυπήσεις τον εαυτό σου ή να βάλεις την ζωή σου σε κίνδυνο διότι ενεργοποιείς ένστικτα αυτοσυντήρησης στον επιτιθένο.

Η εγκληματικότητα έχει αυξηθεί κατακόρυφα είναι δεδομένο, αυτό όμως που δείχνει την αναποτελεσματικότητά μας ως κοινωνία είναι ότι ήταν αναμενόμενο και δεν έγινε σχεδόν τίποτα για να εμποδιστεί. Εκτός από τα πυροβόλα όπλα υπάρχουν και τα ειρηνικά όπλα πρόληψης. Με αυτήν την ανέχεια και την πείνα που επικρατεί είναι λογικό το θύμα να οδηγηθεί στην κλοπή μόνο και μόνο από το ένστικτο αυτοσυντήρησης. Όλοι το ίδιο θα κάναμε.

Το θέμα είναι να μην δοκιμάσει. Διότι όταν δοκιμάσει έστω και μια φορά και κατανοήσει την ευκολία, εθίζεται. Πάρε παράδειγμα τους ανώτατους και ανώτερους και κατώτερους κρατικούς λειτουργούς από τους οποίους όσοι το έκαναν συνέχιζαν αέναα, ακόμα και σε καιρό ειρήνης. Φαντάσου τι γίνεται σε περίοδο πολέμου!

Λοιπόν, η λύση είναι να του δώσεις αυτό που του λείπει διότι έτσι κι αλλιώς θα στο πάρει.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: ΚΛΟΠΗ ΤΣΑΝΤΑΣ - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ/ΝΙΚΑΙΑ
« Απάντηση #14 στις: 13/06/10, 16:36 »
Τώρα βέβαια αυτό το "λείπει"....έχει να κάνει με τις ανάγκες του ? ή του λείπει από την πλεονεκτική συλλογή του, πλασματικών αναγκών ?
Διότι στη δεύτερη περίπτωση, το πρόβλημα συνεχίζει.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: ΚΛΟΠΗ ΤΣΑΝΤΑΣ - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ/ΝΙΚΑΙΑ
« Απάντηση #15 στις: 14/06/10, 11:13 »
Ναι, έχεις δίκιο σ' αυτό. Όμως η εγκληματικότητα έχει να κάνει με τις πραγματικές ανάγκες. Και είμαι σίγουρος γι' αυτό. Πως το βγάζω το συμπέρασμα? Πρόσεξε συλλογισμό: Η εγκληματικότητα αυξήθηκε φέτος που πάει να πει ότι ήταν χαμηλότερη πέρσι. Φέτος αυξήθηκε η ανέχεια, δηλ αυξήθηκε ο αριθμός των ατόμων που έχει πραγματικές ανάγκες. Εντάξει, αλλά όμως αυτό δεν αποδεικνύει ότι οι εγκληματίες έχουν πραγματικές ανάγκες. (1)

Όμως έχουμε και το άλλο δεδομένο: Πέρσι όλοι ήμασταν απατεώνες αλλά η εγκληματικότητα ήταν χαμηλότερη σε σχέση με φέτος. Οπότε η απατεωνιά δεν ανήκει στην εγκληματικότητα. Δηλ λαμογιά και εγκληματικότητα είναι πράγματα ξεχωριστά. Πέρσι δεν υπήρχαν πολλά άτομα στην ανέχεια με πραγματικές ανάγκες δηλ αλλά υπήρχαν πάρα πολλά με πλασματικές ανάγκες. (2)

Από τις συσχετίσεις (1) και (2) συνάγεται ότι η εγκληματικότητα αυξάνεται λόγω πραγματικών αναγκών ενώ η λαμογιά λόγω πλασματικών αναγκών. Αν θέλεις να περιορίσεις την εγκληματικότητα πρέπει να δώσεις ότι λείπει ενώ αν θέλεις να περιορίσεις την λαμογιά πρέπει να αυξήσεις την εγκληματικότητα.

Δηλ ο εγκληματίας είναι φυσικός και νοητικός αντίπαλος του λαμόγιου. Διότι εγκληματίας είναι αυτός ο οποίος κλέβει μια τσάντα στα φανερά ενώ λαμόγιο είναι αυτός που κλέβει όλες τις τσάντες στα κρυφά.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: ΚΛΟΠΗ ΤΣΑΝΤΑΣ - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ/ΝΙΚΑΙΑ
« Απάντηση #16 στις: 14/06/10, 11:53 »
Δεν διαφωνώ παππού και πολύ με αυτά που λες...αλλά όταν πέφτουν οι μισθοί και αυξάνονται τα έξοδα, με το έτσι θέλω, σίγουρα θα βρεθούν και κάποιοι άνθρωποι που είχαν συνηθίσει σε υπερκατανάλωση, ικανοποίηση 5-10 παραπάνω βαρβάτων εξόδων, ή ακόμη και εξόφληση κάποιων δανείων για πλασματικές ανάγκες, τα οποία ήδη με μεγάλη δυσκολία εξοφλούσαν, νομίζω πως τα πράγματα γίνονται πιο σύνθετα. Όταν το λαμόγιο, δεν μπορεί να κλέψει από τον διπλανό του στα κρυφά...ή μπορεί να κλέψει στα κρυφά αλλά με πολύ μεγάλη προσοχή, αλλιώς θα φάει ξύλο, λόγω ελάχιστης ανέχειας, το μόνο που του απομένει είναι είτε να μην κλέβει, είτε να αποκτήσει μεγαλύτερο θράσος και να κλέβει και αυτός στα φανερά. Βέβαια ίσως να μην έχουμε φτάσει ακόμη σε αυτό το σημείο και οι πρώτες ας πούμε τέτοιτες αντιδράσεις, να αφορούν ανθρώπους οι οποίοι δεν έχουν τα βασικά. Δεν μπορώ να σκεφτώ όμως κάτι που να μου αποκλείει το γεγονός και για όσα λέω παραπάνω, όταν τα μέτρα θα πιάσουν περισσότερο τόπο. Σα να πατάς απότομο φρένο σε αυτοκίνητο που τρέχει με μεγάλη ταχύτητα και να περιμένεις να συμπεριφερθεί ομαλά.
 
Η εγκληματικότητα είναι ένας τρόπος να περιορίσεις τη λαμογιά, αλλά όπως λέω και παραπάνω και η λαμογιά, μπορεί να εγκλιματίστεί και να εγκληματίσει.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: ΚΛΟΠΗ ΤΣΑΝΤΑΣ - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ/ΝΙΚΑΙΑ
« Απάντηση #17 στις: 14/06/10, 14:52 »
Η λαμογιά δεν εγκληματεί εξ ορισμού. (όπως δεχθήκαμε παραπάνω)

Οπότε ή εγκληματίας θα είσαι ή λαμόγιο ή τίποτε απ' αυτά τα δύο. Η λαμογιά είναι ένα χαρακτηριστικό γνώρισμα που εξαφανίζεται παρουσία της εγκληματικότητας. Ο εγκληματίας δηλ επιτελεί μέγιστο κοινωνικό έργο διότι δίνει στο λαμόγιο να καταλάβει τις πραγματικές κοινωνικές αξίες και να διαφοροποιήσει τις ανάγκες. Όταν βέβαια το λαμόγιο μετεξελιχθεί σε εγκληματία παύει να είναι λαμόγιο κι αρχίζει κι αυτό να συνεισφέρει στην κοινωνική εξέλιξη. Βέβαια ο εγκληματίας πρώην λαμόγιο μπορεί να μετεξελιχθεί σε λαμόγιο πρώην εγκληματία όταν ωριμάσουν οι κοινωνικές συνθήκες, αλλά τότε θα μπορεί να μπει φυλακή ως πρώην εγκληματίας, ενώ ως πρώην λαμόγιο δεν δύναται.

Δεν νομίζω ότι ο δανειοδοτημένος δια πλασματικές ανάγκες μπορεί να χαρακτηριστεί ως λαμόγιο. Βλακόγιο νομίζω πως του πάει καλύτερα.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: ΚΛΟΠΗ ΤΣΑΝΤΑΣ - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ/ΝΙΚΑΙΑ
« Απάντηση #18 στις: 14/06/10, 20:34 »
Εσύ θεωρείς λοιπόν παππού, ότι η λαμογιά, μπορεί να εγκληματίσει μόνο έμεσα ?? Δηλαδή, να βρει μερικούς εγκληματίες και να συνενοηθεί μαζί τους να κάνει τις δουλειές της και να ανταλλάσουν, εγκληματικό έργο με λαμογιακό κέρδος. Έτσι το αντιλαμβάνομαι.
 
Γιατί, πως αλλιώς θα μπορούσαμε να χαρακτηρίσουμε, ένα λαμόγιο, το οποίο διαπράττει ένα έγκλημα για να αποκτήσει περισσότερα από τα ήδη πολλά που έχει ?? Μάλλον βλακόγιο θα μου πεις πάλι..Γιατί δεν χρειάζεται να λερώσει ο ίδιος τα χέρια του.
 
Σίγουρα ο δανειοδοτημένος δια πλασματικές ανάγκες δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ως λαμόγιο, αλλά μπορεί να εγκληματίσει για να ξεπληρώσει το δάνειο, όταν σφίξουν πολύ τα πράγματα και το ψιλικοκό του φτάνει μόνο για τα βασικά, διότι θα θέλει και το παραπάνω!Άσε που μπορεί να έχει δώσει και τα μισά και να απειλείται να τα χάσει και αυτά. Σίγουρα είναι υπερβλακόγιο, δεν αμφιβάλλω.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: ΚΛΟΠΗ ΤΣΑΝΤΑΣ - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ/ΝΙΚΑΙΑ
« Απάντηση #19 στις: 16/06/10, 12:58 »
Να σου εξηγήσω καλύτερα την διαφορά λαμόγιου - εγκληματία Χόλι. Από την στιγμή που δεχόμαστε ότι το 2009, σύμφωνα με πάρα πολλούς (ακόμα και τον ΠτΔ), είχαμε υπερβολικά πολλά λαμόγια σ' αυτήν την χώρα αλλά ελάχιστη εγκληματικότητα σε σχέση με φέτος, βγάζουμε αβίαστα ως συμπέρασμα ότι ο νόμος, οι αρχές των θεσμών, η κοινωνία η ίδια δεν θεωρεί το λαμόγιο ως εγκληματία.
Άρα λαμογιά και εγκλημα είναι διαφορετικά πράγματα.

Τώρα το πως και αν συνεργάζεται το λαμόγιο με τους εγκληματίες, τι προβλήματα φέρνει σε μια κοινωνία κλπ, δεν είναι θέματα που αφορούν την παρούσα συζήτηση. Εδώ αναφερόμαστε στην εγκληματικότητα και στον τρόπο που επηρεάζει την λαμογιά και όχι στο αντίστροφο.

Ο κακομοίρης ο δανειοδοτημένος για πλασματικές ανάγκες όταν λήξει το δάνειο και δεν έχει να το πληρώσει γίνεται αυτομάτως κακομοίρης με πραγματικές ανάγκες. Οπότε μετατρέπεται σε εγκληματία λόγω πραγματικών αναγκών.
Αυτός βέβαια είναι και ο πλέον επικίνδυνος, διότι κάνει το κακό από βλακεία. Ανάμεσα σ' έναν που κάνει κακό από κακία και σ' έναν που κάνει κακό από βλακεία προτιμώ τον πρώτο διότι υπάρχει η πιθανότητα να διορθωθεί....
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: ΚΛΟΠΗ ΤΣΑΝΤΑΣ - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ/ΝΙΚΑΙΑ
« Απάντηση #20 στις: 16/06/10, 15:31 »
Καταλαβαίνω παππού τι λες, αν και πιστεύω, ότι ο μόνος που μπορεί να διορθωθεί, είναι αυτός που κάνει κακό από άγνοια.
Οι άλλοι 2 που αναφέρεις, είναι περιπτωσάρες.
Adios Muchachos!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
4330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/09, 09:27
από indie-anos laternative
0 Απαντήσεις
2813 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/13, 13:23
από MARIOS F