Ψηφοφορία

Θέλω να φτιάξω κάτι πολύ απλό που θα μου κάνει διαφορά στον ήχο αλλά και θα με διασκεδάσει!.. Θέλω ένα:

Buffer (για να οδηγούμε πετάλια χωρίς απώλειες πρίμων και δυναμικών)
Booster (για το έξτρα "κλώτσημα" στην παραμόρφωση ή το solo boost)
Fuzz (για... όλα κυριολεκτικά!)
Overdrive (για λίγη ή πολλή χορταστική ..βρώμα!)
Ενισχυτάκι 1/2w για την κρεβατοκάμαρα με Volume, Tone, Gain και Dirt switch
Άλλο! (πείτε μου τι κάνετε κέφι να φτιάξουμε...)

Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;  (Αναγνώστηκε 695137 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
εχεις κολλησει σωστα το ποτενσιομετρο volume?

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αν εννοεις να εχω κολλησει τα καλωδια στο vero και το jack σωστα ,ναι. Αν εχω κανει καλες κολλησεις και δεν εχω καμια ψυχρη κολληση ,θελει να το δω καλυτερα. Αλλα εμενα με απασχολει που στο μεσο κανει διακοπη και παρασιτα και δινει καθαρο αλλα χαμηλης εντασης ηχο μονο στο τερμα. Το Σαββατο θα τα αλλαξω ολα τα καλωδια.

Επισης μετα που αφαιρεσα τις διοδους εκανα παλι τις μετρησεις και τωρα μου εδινα λιγο χαμηλοτερες τιμες στη μπαταρια και στα αλλα 2 σημεια. 19 αντι για 20 και 23 αντι για 24.5, Τι αλλο θα μπορουσε να επιρρεαζει αυτες τις τιμες;
« Τελευταία τροποποίηση: 19/01/11, 01:36 από songless_bird »
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
Επισης μετα που αφαιρεσα τις διοδους εκανα παλι τις μετρησεις και τωρα μου εδινα λιγο χαμηλοτερες τιμες στη μπαταρια και στα αλλα 2 σημεια. 19 αντι για 20 και 23 αντι για 24.5, Τι αλλο θα μπορουσε να επιρρεαζει αυτες τις τιμες;
μην πολυδινεις σημασια, ισως επεσε η μπαταρια του πολυμετρου

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλημερα. Σημερα θα αρχισω παλι με το overdrive. Πως μπορω να μετρησω αν ενα ποτενσιομετρο εχει προβλημα;
Βρηκα παντως και τις διοδους και θα αντικαταστησω την καμενη.
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Πως μπορω να μετρησω αν ενα ποτενσιομετρο εχει προβλημα;

Θέτεις το πολύμετρο στα Ωhm, όπως μετρας τις απλές αντιστάσεις. Βάλε τα άκρα του πολυμέτρου στο ακριανό ζευγάρι ποδαρακια του ποτενσιομετρου (πχ δεξί+μεσαίο). Εάν το ποτ είναι πχ 1Μ τότε γυρνώντας το all the way, το πολυμετρο θα σου δείξει περίπου 1Μ αντίσταση. Γυρνώντας το ποτ απτην άλλη all the way τότε το πολύμετρο θα σου δείξει μηδέν. Επανέλαβε για τα ποδαράκια αριστερό+μεσαίο, πρέπει να έχεις ίδια αποτελέσματα. Τέλος μετρα το ζευγάρι αριστερό+δεξί (χωρίς το μεσαίο αυτή τη φορά. Το πολύμετρο θα πρέπει να σου δείξει 1Μ περίπου, σε όποια θέση έχεις γυρισμένο το ποτ (δηλ τη μέγιστη τιμή του ποτ).

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ευχαριστω πολυ Delus. Εκανα τις μετρησεις στο volume pot και οπως εχω στραμμενα τα ποδαρακια προς εμενα, κοιτώντας το Pot απο επανω παιρνω σωστα τις τιμες μεταξύ αριστερου και μεσαιου ,δεξιου και αριστερου, αλλα παιρνω τιμη μηδεν για δεξι και μεσαιο Οταν το Pot ειναι στο τερμα.  Και το αναποδο οταν ειναι στο 0. Δηλαδη 100κ στο αριστερο και δεξι, μεσαιο και δεξι, μηδεν σε αριστερο και μεσαιο.Ειναι λογικο; Ετσι λειτουργει;
« Τελευταία τροποποίηση: 23/01/11, 12:29 από songless_bird »
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Ειναι λογικο; Ετσι λειτουργει;

Απ'ότι κατάλαβα το ποτ δεν έχει πρόβλημα. το σωστό είναι: όταν το δεξί ακριανό ζεύγος σου δείχνει μέγιστη τιμή, το αριστερό ζεύγος σου δείνει ελάχιστη.
Δοκίμασε το εξής και θα καταλάβεις πως λειτουργούν τα ποτς: ενώ τα μετράς με το πολύμετρο χωρίς να διακόψεις τις επαφές γύρνα το ποτ δεξιο-αριστερο-στροφα και δες πως αλλάζουν οι τιμές στην οθόνη του πολύμετρου. Πειραματίσου με τα ζεύγη ακροδεκτών και δες. Ομως οι δυο ακριανοί ακροδέκτες μεταξύ τους δίνουν πάντα σταθερή τιμή, την μέγιστη.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/01/11, 13:18 από delus »

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τελικα τα pot λειτουργουν σωστα. Θα αλλαξω παλι ολα τα καλωδια και θα δοκιμασω. Υπαρχει περιπτωση απο το βραχυκυκλωμα της μπαταριας να καηκε κατι σχετικο με την ενταση;

Υ.Γ το ποτενσιομετρο 1Μ δεν μου δειχνει 1 αλλα στο τερμα μου δειχνει 1.6 και στο 0 μου δειχνει 0.6. Αλλα δεν νομιζω να ειναι προβλημα αυτο ε;
« Τελευταία τροποποίηση: 23/01/11, 13:31 από songless_bird »
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Υπαρχει περιπτωση απο το βραχυκυκλωμα της μπαταριας να καηκε κατι σχετικο με την ενταση;

Δεν μπορω να σου πω με σιγουρια. Πιστευω πως υπαρχει περιπτωση, αλλα γι'αυτο το θεμα καλυτερα να σου απαντησουν οι πιο εμπειροι!
Πάντως εγώ μια φορά είχα βραχυκυκλώσει κάτι στην πρώτη απόπειρα του Fuzz, νομίζω ήταν η μπαταρία, και είδα ένα trimmer pot να κάνει στο εσωτερικό του σπίθες και να βγάζει καπνούς όταν το γύριζα σε μεγάλες τιμές :o , ενώ παράλληλα πρόσεξα ότι το AC127 και η μπαταρία είχαν ζεσταθεί πολύ κι όταν μετρησα τη μπαταρία είχε χάσει κάμποσα βολτ! Το περίεργο είναι ότι τα εξαρτήματα λειτουργούν ακόμα!!! Σκυλιά τα άτιμα.

Υ.Γ το ποτενσιομετρο 1Μ δεν μου δειχνει 1 αλλα στο τερμα μου δειχνει 1.6 και στο 0 μου δειχνει 0.6. Αλλα δεν νομιζω να ειναι προβλημα αυτο ε;

Δεν είναι πρόβλημα. Πιθανό να παρεμβάλλεται κάτι στη μέτρηση, σημασία όμως έχει ότι το εύρος είναι 1Μ.

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Επειδη ειμαι λιγο "ψειρας". 1Μ - 1 εκτ. ohm ετσι δεν ειναι; Επειδη δεν ξερω πολυ καλα να διαβαζω το πολυμετρο τα μετρησα λιγο παλι ενα ενα τα pot και τελικα αυτο μου βγαζει αλλες τιμες τωρα. Στο τερμα κλειστο μου δειχνει σωστες τιμες, στο τερμα ανοιχτο παιρνω μηδενικες τιμες ακομη και στα δυο ακριανά...Προβληματικο; Μπορει αυτο να επιρρεαζει την ενταση; Παντως με οση ενταση το χρησιμοποιησα ειδα οτι λειτουργουσε κανονικα ως προς το Drive.
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Σωστα 1Μ = 1.000.000
  Όταν σου έλεγα περί μέτρησης ποτενσιομέτρων, αναφερόμουν στην περίπτωση που τα ποτς δεν   ήταν συνδεδεμένα πουθενά. Από τη στιγμή που τα ποτς σου είναι   συνδεδεμένα στο κύκλωμα ενώ τα μετράς (σωστά κατάλαβα?) δεν μπορώ να   προβλέψω τι τιμές θα σου δώσουν.
  Παράδειγμα: Μέτρησες το Gain pot και πήρες κάποιες τιμές . Έπειτα   γύρισες λίγο το tone pot, πειραματίστηκες μετρώντας το volume pot,   έπαιξες λίγο με τα τρίμμερ. Εάν τα έχεις βάλει σε τυχαίες τιμές και όχι   στις τιμές που ήταν στην αρχή όταν μέτραγες το gain, τότε πολύ πιθανό   είναι το καθένα από αυτά να έχει επηρεάσει το κύκλωμα και να έχει   αλλάξει τη συνολική αντίσταση που μετράς. Με πιάνεις?
  Μήπως γιαυτό τώρα παίρνεις διαφορέτικές τιμές?
 
  Μετά από αυτό το κατεβατό σε συμβουλεύω να σταματήσεις να ανησυχείς για τα ποτενσιόμετρα.   Το πιο πιθανό είναι να δουλεύουν μια χαρά και το πρόβλημά σου να   βρίσκεται σε κάποιο άλλο μέρος του κυκλώματός σου. Σπάνια τα ποτ   παρουσιάζουν πρόβλημα και χαλάνε (εδώ σου λέω ένα δικό μου μιά φορα   έβγαζε καπνούς και παρ'όλα αυτά δουλεύει ακόμα).
 
  Μήπως να δοκίμαζες να φτιάξεις έναν απολαθωτή (βλέπε επισύναψη) όπως είχε προτίνει κάποτε ο   Αδριανός σε κάποιον και να πάς βήμα βήμα τα εξαρτήματα μεχρι να βρεις   το ατίθασο?
 

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τα pot τα εχω βγαλει. Μετα τη συμβουλη του Ανδριανου οτι μπορει να εχουν διαφορετικη συμπεριφορα πανω στο κυκλωμα. Εδω και οι διοδοι δεν καιγονται ευκολα, αλλα απο καμμενη διοδο ειχα το βραχυκυκλωμα.
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Εδω και οι διοδοι δεν καιγονται ευκολα, αλλα απο καμμενη διοδο ειχα το βραχυκυκλωμα.

Σωστα έχεις δίκιο! Τι να πω σηκώνω τα χέρια ψηλά!!!

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
Παράθεση από: songless_bird
1Μ - 1 εκτ. ohm ετσι δεν ειναι;
θυμησου τις αντιστοιχιες:
Αντισταση: 1 M (megaOhm) = 1.000 k (kiloOhm) = 1.000.000 R (Ohm)
Χωρητικοτητα (πυκνωτων): 1 uF (mikroFarad) = 1.000 nF (nanoFarad) = 1.000.000 pF (picoFarad)
Διαφορα δυναμικου (τάση): 1V (volt) = 1.000 mV (miliVolt) = 1.000.000 uV (microVolt)
Ενταση ρευματος : 1Α (Ambere) = 1.000 mA (miliAmpere) = 1.000.000 uA (microAmpere)

Παράθεση
Επειδη δεν ξερω πολυ καλα να διαβαζω το πολυμετρο
Θα σου δωσω ενα παραδειγμα στην μετρηση αντιστασεων. Στις διαβαθμισεις "2000k", "200k", "20k" η  μοναδα μέτρησης ειναι k (kiloOhm). Αν το εχεις στο 20k και δειξει ενδειξη "4.7" τοτε η μετρουμενη αντισταση ειναι 4,7 kOhm. Αν ομως σου γραψει "1" ή καποιο περιεργο συμβολο, τοτε η μετρουμενη αντισταση ειναι μεγαλυτερη απο 20k (maximum οριο κλιμακας), οποτε ανεβαζεις την κλιμακα στο 200k και ξαναμετρας.
Στις διαβαθμισεις "2000", "200" η μοναδα μετρησης ειναι 1 Ohm. Αν το εχεις στην διαβαθμιση 200 και γραψει ενδειξη "47", τοτε η μετρουμενη αντισταση ειναι 47 Ohm.
 
Εχε υποψη οτι υπαρχει καποιο μικρο σφαλμα μετρησεων λογω (α) ανοχων των μετρουμενων αντιστασεων (1% στις metal film, 5% στις carbon), (β) ανοχων του πολυμετρου, (γ) πιθανης πτωσης της μπαταριας του πολυμετρου


Παράθεση
τα μετρησα λιγο παλι ενα ενα τα pot και τελικα αυτο μου βγαζει αλλες τιμες τωρα. Στο τερμα κλειστο μου δειχνει σωστες τιμες, στο τερμα ανοιχτο παιρνω μηδενικες τιμες ακομη και στα δυο ακριανά...Προβληματικο; Μπορει αυτο να επιρρεαζει την ενταση; Παντως με οση ενταση το χρησιμοποιησα ειδα οτι λειτουργουσε κανονικα ως προς το Drive.

κοιταζοντας το σχηματικο, βλεπω πως οποιαδηποτε τιμη μετρησεις στο Volume Pot (ενω αυτο ειναι κολλημενο στο κυκλωμα) ειναι η πραγματικη τιμη του. Οποτε συνεχιζοντας τις ερωτησεις του Delus:

1. μετρησε το Pot απο τα δυο ακριανα ποδια. Πρεπει παντα να σου δειχνει "100k" οπως να ειναι γυρισμενο το ποτενσιομετρο.  Γυρνα το pot τυχαια και ξαναμετησε τα δυο ακριανα. Πρεπει να ξαναδειξει "100k".
2. μετρησε το απο το δεξι και το μεσαιο ποδι. Ας πουμε οτι θα δειξει μια τιμη 33k και
3. μετρησε το απο αριστερο και μεσαιο ποδι. Θα σου δειξει 100k - 33k (η προηγουμενη τιμη) = 77 k.

Κανε τις διαγνωσεις και συνεχιζουμε
« Τελευταία τροποποίηση: 23/01/11, 20:25 από billonious »

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το volume και tone pot λειτουργουν οπως ακριβως λετε. Το pot για το drive δεν ξερω αν πρεπει αν λειτουργει ετσι.

στο Pot του 1M παιρνω αυτες τις ενδειξεις:
Τερμα κλειστο.
Αριστερο + δεξι 1M
Αριστερο + μεσαιο 0
Δεξι + μεσαιο 1M (οποτε θεωρω οτι ειναι σωστο)

Τερμα ανοικτο
Αριστερο + δεξι 1.6 ohm
Αριστερο + μεσαιο 0.6 ohm
Δεξι + μεσαιο 1.6 ohm (παραξενες τιμες;)

Στη μεση το pot

Αριστερο + Δεξι 865 Kohm
Αριστερο + μεσαιο 0.6 ohm
Δεξι + Μεσαιο 865 Κohm

Τα φωτα σας. Ετσι πρεπει να λειτουργει; Θα μπορουσε αυτο να προκαλει προβλημα στην ενταση;
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Θεμα καλωδίωσης τελικα!!!! Αλλαξα ολα τα καλωδια και την πληρωσαν οι γείτονες που ειχα ξεχασει στο full τον ενισχυτή ;D To ευρος του tone με προβληματιζει λιγο, Αλλα δεν καθιησα να το δοκιμασω πολυ. Κολλαω το mod και το δοκιμαζω αυριο.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/01/11, 00:18 από songless_bird »
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Θεμα καλωδίωσης τελικα!!!! Αλλαξα ολα τα καλωδια και την πληρωσαν οι γείτονες που ειχα ξεχασει στο full τον ενισχυτή ;D To ευρος του tone με προβληματιζει λιγο, Αλλα δεν καθιησα να το δοκιμασω πολυ. Κολλαω το mod και το δοκιμαζω αυριο.

Μπράβο, τελικά το κατάφερες!..
Για το εύρος του Tone, δες αυτό το Tone MOD για το Overdrive και την Απόκριση του Tone MOD
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το εχω δει το MOD για το Tone ,αλλα δεν περιμενα οτι θα εχει τοσο μικρο ευρος και θα χρειαζοταν. Θα το αφησω ετσι για την ωρα. Τωρα για το Mod clipping . Το εβαλα να το δοκιμασω. Καταλαβαινω διαφορα στον ηχο οταν αλλαζω απο το μεσαιο προς τα led και μου αρεσει αρκετα η διαφορα στον ηχο. Αλλα στην αλλη θεση δεν καταλαβαινω αλλαγη απο το μεσαιο...Οντως δεν εχει εμγαλη διαφορα ή παλι πρεπει να κοιταξω τα καλωδια μου;
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Το εχω δει το MOD για το Tone ,αλλα δεν περιμενα οτι θα εχει τοσο μικρο ευρος και θα χρειαζοταν. Θα το αφησω ετσι για την ωρα. Τωρα για το Mod clipping . Το εβαλα να το δοκιμασω. Καταλαβαινω διαφορα στον ηχο οταν αλλαζω απο το μεσαιο προς τα led και μου αρεσει αρκετα η διαφορα στον ηχο. Αλλα στην αλλη θεση δεν καταλαβαινω αλλαγη απο το μεσαιο...Οντως δεν εχει εμγαλη διαφορα ή παλι πρεπει να κοιταξω τα καλωδια μου;
Πρέπει να έχει αρκετή διαφορά, και μάλιστα αν θυμάμαι καλά, έχει μεγαλύτερη από ότο μεταξύ μεσαίας θέσης και των LED.
Είσαι σίγουρος ότι δεν μπερδεύεις την θέση των LED με των Mosfet?
Επίσης τσέκαρε ότι ΔΕΝ ακουμπάνε οι μεταλικές πλευρές των Mosfet μεταξύ τους, διότι τότε δεν λειτουργούν..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εκεινη την ωρα μπορει και να τα μπερδεψα. Αλλα οπως και να εχει, Δεν βλεπω διαφορα σε μια θεση, στην αλλη παντως εχει αισθητη διαφορα, που μου αρεσει κιολας.

ΥΓ Στο banzai αν κατι εχει γινει backordered και το στειλουν μετα απο καιρο, σου στελνουν στο email ολη παλι τη λιστα με αυτα που ειχες παραγγειλει ή μονο αυτα που δεν ειχαν στειλει; Μου ηρθε ενα email με κατι πραγματα που ειχα παρει για το footswitch και δε ειχαν ερθει οι διακοπτες.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/01/11, 15:17 από songless_bird »
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Τα Mosfet εχουν πολυ μεγαλυτερη διαφορα απο τα LED. Λιγοτερη ενταση, gain και πριμα αλλα πιο στρογγυλος, ζεστος και γλυκος ηχος. Στην αρχη δε μου αρεσε, αλλα μονο γιατι δεν ηξερα να το χρησιμοποιησω. Τωρα που το εμαθα...  :solo !!!
Και πιστευω στα Mosfet ταιριαζει το tone mod. Ενω στις αρχικες διοδους 1Ν4148 μου ακουγεται καλυτερα το κανονικο tone sweep.

Οντως μηπως τα μπερδευεις? Οι δυο ακροδεκτες απτη μια ακρη αντιστοιχουν στην αντιθετη θεση του διακοπτη (π.χ. οι "πανω" ακροδεκτες αντιστοιχουν στην "κατω" θεση του switch)

Παντως σε εμενα μετα απο λιγο καιρο τα LEDs σταματησαν να λειτουργουν (καηκανε ισως, δεν ξερω).

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τοτε ετσι πως το περιγραφεις τα mosfet με εντυπωσιασαν :D Τα led λες να τα εκαψα; Μπορουν να αντικατασταθουν απο οποιαδηποτε αλλα LED; Καπου εχω 2 κοκκινα των 3mm.

Παντως τωρα βλεπω την πληρη καλωδιωση με το Booster και εχω φριξει! Σπαζοκεφαλια. Να δω που θα τα χωρεσω ολα μεσα στο κουτι. Γιατι δεν εχω κοψει και πολυ κοντα μερικα καλωδια γιατι δεν ξερω που θα ειναι οι θεσεις των jack και των ποτενσιομετρων ακομη.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/01/11, 15:28 από songless_bird »
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Απ'οτι εχω καταλαβει μπορεις να χρησιμοποιησεις ο,τι LED θελεις.
Ο Billonius τα περιγραφει αναλυτικα εδω.
Παντως οταν εβαλα το εφφε σε κουτι ελυσα το Mod και το ξαναεφτιαξα απτην αρχη ως εξης: εκοψα δυο μικρες πλακετουλες, στη μια εβαλα μονο το Mosfet clipping, και στην αλλη εβαλα τις διοδους απτο αρχικο clipping (1N4148) για 2 λογους 1)γιατι αμα σταματουσαν παλι να δουλευουν τα LED θα ειχα παλι τραβηγματα και 2)γιατι απλουστατα μου αρεσει παρα πολυ ο ηχος με τις διοδους, εχει τσαμπουκα!

Συνεπως απ'οτι καταλαβα σου δουλευουν τα Mosfets.

Παντως τωρα βλεπω την πληρη καλωδιωση με το Booster και εχω φριξει! Σπαζοκεφαλια.


Ειναι σπαζοκεφαλια το ατιμο.

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Θα μπορουσαμε να κρατησουμε και τις διοδους και τα led και το mosfet; Αν δενκανω λαθος τωρα λειτουργει ως booster στη μεσαια (Off) θεση του διακοπτη. Ή αν οντως τα led δεν εχουν τοσο μεγαλη διαφορα στον ηχο , θα μπορουσες να δειξεις πως να βαλω τις διοδους; Και στη τελικη πραγματικα αν γινοταν ενα τετοιο κυκλωμα LTD+Booster+MOD να μπουνε στο ιδιο Vero ; Ή δνε θα κερδιζαμε τιποτα και θα καναμε πιο πολυπλοκο το κυκλωμα;
« Τελευταία τροποποίηση: 24/01/11, 16:07 από songless_bird »
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Θα μπορουσαμε να κρατησουμε και τις διοδους και τα led και το mosfet;

Ακομα και αν γινεται με ενα διακοπτη, δεν ξερω πως!

Ή αν οντως τα led δεν εχουν τοσο μεγαλη διαφορα στον ηχο , θα   μπορουσες να δειξεις πως να βαλω τις διοδους;

Τα LED εχουν διαφορα σε σχεση με το no-clipping/booster mode, αλλα και σε σχεση με το diode και mosfet clipping. Απο εκει και περα ειναι θεμα γουστου. Ριξε μια ματια σε μια προχειρη εικονα που παρεθεσα.

LTD+Booster+MOD να μπουνε στο ιδιο Vero;

Απο τη στιγμη που τα εχεις ηδη ετοιμα φτιαγμενα γιατι να παιδευεσαι παλι απτην αρχη? Καλωδιωσε τα και εισαι κοπμλε. Καπου θα βρεις να τα στριμωξεις στο κουτι.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5499 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/05, 18:32
από metalouda
3 Απαντήσεις
4233 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
24 Απαντήσεις
10502 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/06, 20:01
από ariz
6 Απαντήσεις
4167 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/07, 21:15
από amfenster
3 Απαντήσεις
3370 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 08:09
από Μιχάλης13
18 Απαντήσεις
11762 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/12, 16:46
από let me know 796
5 Απαντήσεις
3551 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/12, 11:38
από JOBAK
4 Απαντήσεις
3705 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/12, 10:01
από armagedon
2 Απαντήσεις
3516 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/13, 15:11
από David1
14 Απαντήσεις
11123 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/18, 00:15
από hot_sauce (φλουτσ)