Αποστολέας Θέμα: Yπαρχει "σωστή" τεχνική;  (Αναγνώστηκε 23894 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Yπαρχει "σωστή" τεχνική;
« στις: 08/06/07, 23:26 »
Ήθελα να το βάλω στο "Tρόποι παιξίματος,τεχνικές" αλλά δεν άνοιγε νέο θέμα.


Διαβάζω στο Kithara και σε ξένα φόρουμ κατα καιρούς απόψεις για τρόπους που αφορούν στο παίξιμο της κιθάρας (πχ. πως κρατάμε πένα, το μικρό δάκτυλο να στηρίζεται στο pickguard ή όχι, το δεξί χέρι να ακουμπάει στη γέφυρα ή όχι, παράλληλα ή με γωνία η πένα στη χορδή,  ψηλά ή χαμηλά η κιθάρα όταν παίζουμε όρθιοι, alternate ή eco κτλ κτλ κτλ) και μου έχει δημιουργηθεί ο εξής προβληματισμός: Υπάρχει τελικά η υποτιθέμενη "σωστή τεχνική";; 

Πολλές φορές λέμε "παίξε όπως σε βολεύει" (το έχω πει κι εγώ αυτό) με το επιχείρημα "ο τάδε μεγάλος κιθαρίστας παίζει έτσι γιατί τον βολεύει και παίζει παπάδες". Μήπως όμως αναφερόμαστε σε ιδιαίτερα ταλαντούχους ανθρώπους,στους οποίους μια τεχνική "ατέλεια" δεν επηρεάζει (ή επηρεάζει πολύ λίγο) το τελικό ηχητικό αποτέλεσμα,πράγμα που δεν συμβαίνει στην περίπτωση των υπόλοιπων;

Μήπως άν ο αγαπημένος μας guitar hero χρησιμοποιούσε τον υποτιθέμενο "σωστό" τρόπο να ήταν ακόμα καλύτερος απο ότι είναι;

Μήπως η "σωστή" τεχνική να μην είναι καθόλου βολική στην αρχή oπότε δεν μπαίνουμε στον κόπο να την προσπαθήσουμε; Mήπως αυτό που μας είναι πιο άνετο αρχικά μας βοηθάει να κάνουμε κάποια βήματα προόδου, αλλά απο ένα σημείο και μετά μας αφήνει στάσιμους;

Στην τελική,μήπως εμάς τους λιγότερο ταλαντούχους,το "παίξε όπως σε βολεύει" μας καταδικάζει στην μετριότητα;

Θα ήθελα να διαβάσω τις απόψεις σας

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Yπαρχει "σωστή" τεχνική;
« Απάντηση #1 στις: 08/06/07, 23:50 »
Υπάρχουν πολλοί μεγάλοι κιθαρίστες αλλά πόσοι από αυτούς έχουν ακριβώς την ίδια τεχνική? Άλλος έχει τον αντίχειρα δυο μέτρα πάνω απ την ταστιέρα, άλλος δεν τον ''δείχνει'' καν! Άλλος στηρίζει το δεξί του χέρι στη γέφυρα που λες και εσύ, άλλος όχι! 100 κιθαρίστες, 100 διαφορετικοί τρόποι που κρατούν την πένα!
Που θέλω να καταλήξω?
Δεν υπάρχει ''σωστή τεχνική'', υπάρχει πολύ εξάσκηση ;). Δεν υπάρχει κάποια τεχνική με την οποία θα παίζεις παπάδες εξ αρχής! Όλες θέλουν εξάσκηση, όποια τεχνική κι αν έχεις πρέπει να την εξασκήσεις!! Υπάρχουν λάθη που καλό είναι να αποφεύγει κανείς αλλά μέχρι εκεί!! Είναι κρίμα να κατηγορούμε την τεχνική μας για το παίξιμό μας, αντί να στρωνόμαστε κάτω να τη βελτιώσουμε!

Όσο για τους guitar heroes, πίστεψέ με, το χουν ψάξει το θέμα καλύτερα από όλους μας! ;)

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Yπαρχει "σωστή" τεχνική;
« Απάντηση #2 στις: 09/06/07, 00:25 »
Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να μάθεις να παίζεις όπως σε βολεύει.Υπάρχουν κάποιες συμβουλες που θα σε βοηθήσουν πιθανώς να παίξεις καλύτερα , αλλά είτε παίζεις όπως πρέπει , είτε πέζεις όπως σε βολεύει , στο ίδιο επίπεδο θα φτάσεις.Σε λογικά επίπεδα πάντα , αμα εσύ θές να πέζεις με τα αυτιά , πάω πάσο. ...αποψη μου βέβαια.

Και για να μην ξεχνιόμαστε..

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Yπαρχει "σωστή" τεχνική;
« Απάντηση #3 στις: 09/06/07, 00:36 »
Ως παιδί του ωδείου, είμαι της άποψης οτι δεν υπάρχει "καλύτερη" τεχνική, αλλα "λιγότερο κακή".

Τί εννοώ: Οι τεχνικές της κιθάρας, δεν μπορούνε να κάνουν τα δάχτυλά μου να πάνε πιο γρήγορα. Η εξάσκηση θα με κάνει να έχω γρήγορα δάχτυλα. Η σωστή τεχνική όμως είναι αυτή που θα με κάνει, με κατάλληλη εξάσκηση, να αποκτήσω το πλήρες των δυνατοτήτων μου.

Είμαι καθετος όσον αφορα τη νοοτροπία "όπως σε βολεύει", όταν αυτό που το λέει θέλει να κάνει το κάτι παραπάνω. Και στη τελική αν δεν πονέσεις, δεν θα εκτιμήσεις το κόπο σου στο όργανο. Αν τώρα, κάποιος θέλει να μάθει 2-3 τραγούδια για να ρίξει καμια γκόμενα, ε, τότε, ας "μάθει" όπως θέλει.

Πολλές φορές λέμε "παίξε όπως σε βολεύει" (το έχω πει κι εγώ αυτό) με το επιχείρημα "ο τάδε μεγάλος κιθαρίστας παίζει έτσι γιατί τον βολεύει και παίζει παπάδες". Μήπως όμως αναφερόμαστε σε ιδιαίτερα ταλαντούχους ανθρώπους,στους οποίους μια τεχνική "ατέλεια" δεν επηρεάζει (ή επηρεάζει πολύ λίγο) το τελικό ηχητικό αποτέλεσμα,πράγμα που δεν συμβαίνει στην περίπτωση των υπόλοιπων;

Κατ΄αρχάς, το τί τον βολεύει, μεγάλη ιστορία. Η άποψη μου για τις 100 τεχνικές που χρησιμοποιούνε, είναι οτι η κάθε μια έχει κάποια στοιχεία σωστά, κάποια λάθος. Οι διαφορά όμως δεν κρύβεται σε κάποιο "ταλέντο", ή σε κανα σεντούκι της γιαγιάς, αλλα στο γεγονός, οτι

Εκατσαν
"Έσπασαν" τη τεχνική τους.
Τη μελέτησαν
Είδαν τα όποια προβλήματα είχαν, και βασιζόμενοι στα στοιχεία τεχνικής που είχαν καλύτερα, διόρθωσαν τα λάθη τους, ή και   τα έκρυψαν...

Τέλος, δεν μπορεί κάποιος να κατηγορήσει τη τεχνική του , επειδή δεν έγινε Πετρούτσι. Τη τεχνική του τη καθόρισε ο ίδιος. Ο ίδιος διάβασε, όπως διάβασε...

http://www.youtube.com/watch?v=UVdyHs_IX1I

Mε κάτι τέτοια συγχίζομαι. Αν αυτός, είχε βάλει την ίδια προσπάθεια, εξασκούμενος σωστα....
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Yπαρχει "σωστή" τεχνική;
« Απάντηση #4 στις: 09/06/07, 02:22 »
Καταρχάς ο Marty Friedmann δεν φημίζεται για την υψηλή του τεχνική στο δεξί χέρι. Η τεχνική που χρησιμοποιεί έχει την λογική της...αλλα και τα μειονεκτήματά της.

Τώρα μπορώ να συμφωνήσω ότι κανένας κιθαρίστας δεν μπορεί να έχει 100% ίδια τεχνική με την ιδεατή. Προφανώς γιατί ο καθένας μας έχει σωματικές διαφορές, π.χ άλλοι έχουν τεράστια χέρια και μπορούν και mutάρουν πανεύκολα, άλλοι έχουν χεράκια και πρέπει να καταβάλουν λίγη προσπάθεια παραπάνω.

Προσωπική μου γνώμη είναι ότι υπάρχει σωστή τεχνική, απλά πολλοί κάνουν πολύ μικρές αποκλίσεις απο αυτήν για να καλύψουν κάποια ιδιαιτερότητά τους.

Αυτό ΔΕΝ σημαίνει ότι εγκρίνω το "όπως με βολεύει".
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Yπαρχει "σωστή" τεχνική;
« Απάντηση #5 στις: 09/06/07, 03:14 »
Βασικά, αυτό που προσέχω πολύ συχνά, που με κάνει να διαχωρίζω τους κιθαρίστες είναι δύο πράγματα:

1ον: ο τρόπος που παίζουν τα power chords.
2ον: η χρήση του μικρού δακτύλου στο αριστερό.

Το δεξί χέρι δεν επηρεάζει πολύ θα έλεγα το παίξιμο, όταν μιλάμε για τόσο υψηλό επίπεδο, όπου κάθε κιθαρίστας έχει τελειοποιήσει την λαβή του.

Πχ. στο συγκεκριμένο βίντεο, μπορεί να πείτε χιλιάδες πράγματα για τη λαβή του Friedman, αλλά το αποτέλεσμα είναι τέλειο.
Δεν μπορώ όμως να παραβλέψω ότι το μικρό δάκτυλο παραμένει σχεδόν σε αχρηστία.
Αυτό σημαίνει ότι ποτέ δεν διδάχτηκε στον συγκεκριμένο η χρήση του.
Υπάρχει έλλειμα στην τεχική δλδ.

Επίσης, θέλω να προσθέσω το εξής:

Για αυτούς που ξεκινάνε από κλασική κιθάρα, είναι πολύ δύσκολο ξαφνικά να μεταπηδήσουν στην ηλεκτρική.
Εξηγούμαι:
Μένουν κάποιες "κακές" συνήθειες, πχ. ο αντίχειρας παραμένει στο μέσο του λαιμού, τα δάκτυλα κάθετα στα τάστα, κρατημένες νότες κοκ. που προσωπικά δεν μπορώ να τις αποβάλλω.
Προσπαθώ μέσα από την εξάσκηση, να φτάσω στο σημείο να παίζω όπως κάποιοι κορυφαίοι, αλλά μέσα από την τεχνική που μου έμαθε ο δάσκαλος μου!

Τέλος, θα συμφωνήσω 100% με τον Isnogood!

ΥΓ: Χαρακτηριστικό παράδειγμα rock κιθαρίστα με κλασική παιδεία, είναι ο Ui Jon Roth, 10 sec. να τον δεις να παίζει, το έχεις καταλάβει!
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Yπαρχει "σωστή" τεχνική;
« Απάντηση #6 στις: 09/06/07, 03:26 »
Kατα τη γνώμη μου, η τεχνική δεν είναι τίποτα άλλο από ένα τρόπο παιξίματος τον οποίο υιοθέτησαν κάποιοι, είχαν καλά αποτελέσματα με αυτόν και τον διέδωσαν και σε άλλους. Δηλαδή αν κάποιος παίζει arpeggios με τη μύτη/στόμα/αυτιά κλπ θα του πούμε ότι δεν είναι καλός και δεν έχει καλή τεχνική? Όπως πολύ σωστά είπε κάποιος φίλος,δεν είναι η τεχνική που μετράει αλλά η εξάσκηση! Θα πήγαινε κάποιος να πει στον Jeff Heally ότι δεν είναι καλός κιθαρίστας επειδή παίζει όπως παίζει?

Αποσυνδεδεμένος -

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Yπαρχει "σωστή" τεχνική;
« Απάντηση #7 στις: 09/06/07, 03:29 »
-
« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/08, 14:29 από Constantine* »

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Yπαρχει "σωστή" τεχνική;
« Απάντηση #8 στις: 09/06/07, 03:48 »
Μένουν κάποιες "κακές" συνήθειες, πχ. ο αντίχειρας παραμένει στο μέσο του λαιμού,

Ο αντίχειρας στο μέσο του λαιμού είναι ο σωστός τρόπος και στην ηλεκτρική, εξαίρεση όταν κάνεις Bends και Vibrato. Πάρα πολύ κακή συνήθεια είναι που κάνει το 50% των κιθαριστών ηλεκτρικής...ο αντίχειρας μπουζούκι.

Όσο για τον Marty Friedman...ναι το αποτέλεσμα αυτών που παίζει είναι τέλειο...αλλά δεν είναι και ότι πιό δύσκολο/απαιτητικό απο άποψη τεχνικής δεξιού χεριού. Αν τον βάλεις να παίξει π.χ κανα τραγούδι Malmsteen θα δυσκολευτεί αρκετά.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/06/07, 03:50 από Chris2004 »
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Yπαρχει "σωστή" τεχνική;
« Απάντηση #9 στις: 09/06/07, 05:09 »
Δεν υπάρχει σωστή τεχνική με τη μορφή κανόνων. Υπάρχουν κάποια βασικά. Όπως η καμπυλότητα των δακτύλων, η πίεση των χορδών με τα ακροδάχτυλα και η ελαχιστοποίηση των αποστάσεων παράλληλα με την τοστιέρα. Δεν γίνεται κάποιος που έχει ένα μικρό χέρι και κάποιος που έχει μια παλάμη-κουπί να έχουν την ίδια τεχνική είναι αυτονόητο...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Yπαρχει "σωστή" τεχνική;
« Απάντηση #10 στις: 09/06/07, 05:18 »
Όλες οι τεχνικές έχουν βγεί βάσει λογικών συμπερασμάτων. Π.χ Ο αντίχειρας πάνω απο το τάστο ναι μεν δίνει περισσότερη δύναμη αλλά απο την άλλη μειώνει την ευκινησία αλλά και την ευλυγησία του αριστερού χεριού...για δοκίμασε να κάνεις άνοιγμα 6 τάστων με τον αντίχειρα απο πάνω...πρακτικά αδύνατο...και χέρια γκοτζίλα να έχεις.

Απο κεί και πέρα σίγουρα ανάλογα με το σωματότυπο υπάρχουν μικρές αποκλίσεις στην τεχνική του καθενός.
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Yπαρχει "σωστή" τεχνική;
« Απάντηση #11 στις: 09/06/07, 09:46 »
2ον: η χρήση του μικρού δακτύλου στο αριστερό.

Αυτό δε νομίζω ότι βοηθάει σε κάποιον "διαχωρισμό". Λίγοι είναι αυτοί που δε το χρησιμοποιούν ή το χρησιμοποιούν ελάχιστα...(όπως πχ στο προηγούμενο video).


Απλά η μη χρήση με προδιαθέτει αρνητικά ως προς τη τεχνική του κιθαρίστα.
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Yπαρχει "σωστή" τεχνική;
« Απάντηση #12 στις: 09/06/07, 12:07 »
Το σίγουρο είναι ότι αν στην αρχή της εκμάθησης επιλέξεις κάποια τεχνική ή στάση των χεριών επειδή σε βολεύει, αργότερα που θα μεγαλώσουν οι απαιτήσεις θα δεις ότι αυτή η τεχνική δε θα σε βολεύει και τόσο και θα αναγκαστείς να εξασκήσεις παρα πολύ τη λάθος τεχνική ώστε να παίζεις καλά μ αυτήν.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Yπαρχει "σωστή" τεχνική;
« Απάντηση #13 στις: 09/06/07, 12:20 »
Ε οχι και μη απαιτητικα αυτα που παιζει ο friedman!Παροτι δεν ακουω πια metal ο ανθρωπος ειναι τεχνικα και αυτοσχεδιαστικα απο τους κορυφαιους ever στο στυλ του αλλα και γενικα!
Παντως ειμαι της αποψης οτι καλο ειναι να δοθουν στην αρχη καποιες σωστες κατευθυνσεις οσον αφορα στην τεχνικη και μετα ο καθε παιχτης βλεποντας τι θελει να παιξει τη διαμορφωνει αναλογα.Πχ ο Lucather παιζει μονιμα με τον αντιχειρα πανω απο το μπρατσο αλλα παιζει ασυλληπτα!Εαν καποιος ειναι πιο rock/πεντατονικος με πολλα bends μαλλον ειναι καλυτερα ο αντιχειρας απο πανω(Ασε που βολευει και για να παιζεις με την κιθαρα χαμηλα και να εισαι πρωτη μουρη στα λαιβ!! ;D).Αν καποιος ειναι της φασης sweep και 300 νοτες το δευτερολεπτο καλυτερα ειναι ο αντιχειρας του αριστερου να ειναι καθετα στο μπρατσο και περιπου στο κεντρο του.
Anyway θεωρω οτι δεν αξιζει καποιος να ειναι τοσο "ψυρρας" με την τεχνικη(εαν φυσικα δεν ειναι αρχαριος),καλυτερα να αφιερωνει κανεις τον πολυ χρονο στο να μαθαινει μουσικη και λιγοτερο στη σταση των δακτυλων και του δεξιου χεριου/πεννας κλπ κλπ

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Yπαρχει "σωστή" τεχνική;
« Απάντηση #14 στις: 09/06/07, 12:38 »
Eίπες κάτι που έκανε τη διαφορά!
...ο ανθρωπος ειναι τεχνικα και αυτοσχεδιαστικα απο τους κορυφαιους ever στο στυλ του αλλα και γενικα!

Αυτή είναι η σωστή απάντηση, όταν βλέπουμε έναν απο τους "μεγάλους" να έχει sloppy τεχνική. Οτι το παίξιμό του αφορά συγκεκριμένα πράγματα.
Η καλή τεχνική για μένα είναι αυτή , που σου επιτρέπει να μην παίζεις συγκεκριμένα πράγματα. Δεν μιλάω να είσαι master σε όλα, αλλα να μήν έχεις καταντήσει το παίξιμό σου να είναι μονόπλευρο.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Yπαρχει "σωστή" τεχνική;
« Απάντηση #15 στις: 09/06/07, 13:07 »
Eίπες κάτι που έκανε τη διαφορά!
...ο ανθρωπος ειναι τεχνικα και αυτοσχεδιαστικα απο τους κορυφαιους ever στο στυλ του αλλα και γενικα!

Αυτή είναι η σωστή απάντηση, όταν βλέπουμε έναν απο τους "μεγάλους" να έχει sloppy τεχνική. Οτι το παίξιμό του αφορά συγκεκριμένα πράγματα.
Η καλή τεχνική για μένα είναι αυτή , που σου επιτρέπει να μην παίζεις συγκεκριμένα πράγματα. Δεν μιλάω να είσαι master σε όλα, αλλα να μήν έχεις καταντήσει το παίξιμό σου να είναι μονόπλευρο.

Θεωρητικα εχεις δικιο,αλλα η πλακα ειναι οτι ο Marty απο αποψη τεχνικης παιζει καλα τα παντα!!Δηλαδη τι δεν εχει καλο?Γρηγορη πενα?Βιμπρατο?Βends?Sweep?Λεγκατο?Skipping?Ισως ειναι το πιο τρανταχτο παραδειγμα οτι με πολλη μελετη τεχνικα τα παντα γινονται!Οταν ειπα "στο στυλ" του δεν εννοουσα οτι τεχνικα δεν θα ηταν καλος σε αλλα στυλ.Μπορεις πχ να τον δεις στο utube να κινειται σε πιο blues μονοπατια και τα bends του σκοτωνουν!!
Πιστευω οτι ειναι θεμα επιλογης του να παιζει κυριως μεταλ,προς θεου οχι οτι τον περιοριζει η τεχνικη του!

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Yπαρχει "σωστή" τεχνική;
« Απάντηση #16 στις: 09/06/07, 13:23 »
Νο Problemo senior!!!

Απλά έλεγα:
http://www.youtube.com/watch?v=UVdyHs_IX1I

Mε κάτι τέτοια συγχίζομαι. Αν αυτός, είχε βάλει την ίδια προσπάθεια, εξασκούμενος σωστα....

..ένας Θεός ξέρει που θα βρισκόταν τώρα..
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Yπαρχει "σωστή" τεχνική;
« Απάντηση #17 στις: 09/06/07, 13:36 »
Νο Problemo senior!!!

Απλά έλεγα:
http://www.youtube.com/watch?v=UVdyHs_IX1I

Mε κάτι τέτοια συγχίζομαι. Αν αυτός, είχε βάλει την ίδια προσπάθεια, εξασκούμενος σωστα....

..ένας Θεός ξέρει που θα βρισκόταν τώρα..

 ;D

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Yπαρχει "σωστή" τεχνική;
« Απάντηση #18 στις: 09/06/07, 15:44 »
Θεωρητικα εχεις δικιο,αλλα η πλακα ειναι οτι ο Marty απο αποψη τεχνικης παιζει καλα τα παντα!!Δηλαδη τι δεν εχει καλο?Γρηγορη πενα?Βιμπρατο?Βends?Sweep?Λεγκατο?Skipping?Ισως ειναι το πιο τρανταχτο παραδειγμα οτι με πολλη μελετη τεχνικα τα παντα γινονται!Οταν ειπα "στο στυλ" του δεν εννοουσα οτι τεχνικα δεν θα ηταν καλος σε αλλα στυλ.Μπορεις πχ να τον δεις στο utube να κινειται σε πιο blues μονοπατια και τα bends του σκοτωνουν!!
Πιστευω οτι ειναι θεμα επιλογης του να παιζει κυριως μεταλ,προς θεου οχι οτι τον περιοριζει η τεχνικη του!

Ο Marty γρήγορη πένα ΔΕΝ έχει. Έχει απίστευτο Sweep, καλό Legato, καλό Vibrato....μπορεί να έχει καθαρό παίξιμο στις ταχύτητες που παίζει αλλά γρήγορη πένα επιπέδου Malmsteen, Michael Angelo δεν έχει.
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Yπαρχει "σωστή" τεχνική;
« Απάντηση #19 στις: 09/06/07, 17:43 »
Θεωρητικα εχεις δικιο,αλλα η πλακα ειναι οτι ο Marty απο αποψη τεχνικης παιζει καλα τα παντα!!Δηλαδη τι δεν εχει καλο?Γρηγορη πενα?Βιμπρατο?Βends?Sweep?Λεγκατο?Skipping?Ισως ειναι το πιο τρανταχτο παραδειγμα οτι με πολλη μελετη τεχνικα τα παντα γινονται!Οταν ειπα "στο στυλ" του δεν εννοουσα οτι τεχνικα δεν θα ηταν καλος σε αλλα στυλ.Μπορεις πχ να τον δεις στο utube να κινειται σε πιο blues μονοπατια και τα bends του σκοτωνουν!!
Πιστευω οτι ειναι θεμα επιλογης του να παιζει κυριως μεταλ,προς θεου οχι οτι τον περιοριζει η τεχνικη του!

Ο Marty γρήγορη πένα ΔΕΝ έχει. Έχει απίστευτο Sweep, καλό Legato, καλό Vibrato....μπορεί να έχει καθαρό παίξιμο στις ταχύτητες που παίζει αλλά γρήγορη πένα επιπέδου Malmsteen, Michael Angelo δεν έχει.

Α τον καημένο δεν έχει καλή τεχνική και δεν είναι γρήγορος αφού δε φτάνει τον DiBatio :P
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Yπαρχει "σωστή" τεχνική;
« Απάντηση #20 στις: 09/06/07, 17:51 »
Εγώ εξακολουθώ να πιστεύω πως γενικότερα ο καθένας όπως βολεύεται...
Δεν λέω, καλό είναι να έχεις καλή και σωστή τεχνική αλλά πώς να το κάνουμε...
Μερικά πράγματα δεν μπορείς να τα εφαρμόσεις ντε και καλά...Ας μην ξεχνάμε
πως γι'αυτό το λόγο πολλοί παρατούν την κιθάρα...Ακριβώς επειδή ο κάθε δάσκαλος
επιμένει σε κάποια πράγματα μόνο και μόνο για να έχεις σωστή τεχνική...
Το θέμα είναι να μπορείς να παίξεις...Αν παίζεις καλά, βγάζεις ζεστό και καθαρό ήχο
τί σημασία έχει αν π.χ χρησιμοποιείς το μικρό δάχτυλο ή όχι ή πως κρατάς την πένα ή αν ξέρεις θεωρητικά τις κλίμακες ή απλά τις βγάζεις επειδή πολύ απλά σου ρχονται διότι είσαι ταλεντάρα...???
Τέλος, όσο περίεργο κι αν ακούγεται οι αυτοδίδακτοι και αυτοί που ανακαλύπτουν νέες τεχνικές ή τις προσαρμόζουν αναλόγως στο στυλ τους, είναι και αυτοί που συνήθως "βγάζουν" και τον πιο χαρακτηριστικό ήχο...
C ya!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος -

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Yπαρχει "σωστή" τεχνική;
« Απάντηση #21 στις: 09/06/07, 18:56 »
-
« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/08, 14:29 από Constantine* »

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Yπαρχει "σωστή" τεχνική;
« Απάντηση #22 στις: 09/06/07, 21:06 »
Constantine θα συμφωνήσω μαζί σου περί "αυτοδίδακτου", σαφώς και δεν είναι κάποιοι οι οποίοι δεν ξέρουν τί παίζουν...
παρόλ'αυτά ο αυτοδίδακτος ακριβώς επειδή ψάχνεται μόνος του, δεν πάει σε ωδεία κλπ κλπ
πολλές φορές φέρνει τις τεχνικές στα μέτρα του ή πολύ απλά μπορεί να ξέρει να παίζει όλες τις κλίμακες επειδή ακριβώς έχει "ψαχτεί", αλλά θεωρητικά μπορεί να μην ξέρει την τύφλα του
ή απλά να μην γνωρίζει γιατί παίζει ότι παίζει...Εδώ παρατηρείται και το φαινόμενο να χρησιμοποιεί
τα δάχτυλα πάνω στην ταστιέρα τελείως "παράνταλα" σε σχέση με κάποιον που έχει πάει σε ωδεία κλπ κλπ.

Για να το κάνεις αυτό δεν έχει σημασία αν έμαθες μουσική μόνος σου ή σε ωδείο. Είναι θέμα δουλειάς κυρίως και μουσικής παιδείας μετά, κατ'εμέ.
+10000000000

Anyway, έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον !:)
Have fun!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Yπαρχει "σωστή" τεχνική;
« Απάντηση #23 στις: 09/06/07, 21:34 »
Θεωρητικα εχεις δικιο,αλλα η πλακα ειναι οτι ο Marty απο αποψη τεχνικης παιζει καλα τα παντα!!Δηλαδη τι δεν εχει καλο?Γρηγορη πενα?Βιμπρατο?Βends?Sweep?Λεγκατο?Skipping?Ισως ειναι το πιο τρανταχτο παραδειγμα οτι με πολλη μελετη τεχνικα τα παντα γινονται!Οταν ειπα "στο στυλ" του δεν εννοουσα οτι τεχνικα δεν θα ηταν καλος σε αλλα στυλ.Μπορεις πχ να τον δεις στο utube να κινειται σε πιο blues μονοπατια και τα bends του σκοτωνουν!!
Πιστευω οτι ειναι θεμα επιλογης του να παιζει κυριως μεταλ,προς θεου οχι οτι τον περιοριζει η τεχνικη του!

Ο Marty γρήγορη πένα ΔΕΝ έχει. Έχει απίστευτο Sweep, καλό Legato, καλό Vibrato....μπορεί να έχει καθαρό παίξιμο στις ταχύτητες που παίζει αλλά γρήγορη πένα επιπέδου Malmsteen, Michael Angelo δεν έχει.
:o :o :o :o :o

Αποσυνδεδεμένος t0ne_de4f

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Yπαρχει "σωστή" τεχνική;
« Απάντηση #24 στις: 11/06/07, 11:18 »
Θεωρητικα εχεις δικιο,αλλα η πλακα ειναι οτι ο Marty απο αποψη τεχνικης παιζει καλα τα παντα!!Δηλαδη τι δεν εχει καλο?Γρηγορη πενα?Βιμπρατο?Βends?Sweep?Λεγκατο?Skipping?Ισως ειναι το πιο τρανταχτο παραδειγμα οτι με πολλη μελετη τεχνικα τα παντα γινονται!

Δεν είναι η μόνο η τεχνική που ξεχωρίζει τους καλούς από τους μέτριους. Αυτό που δεν έχει o Marty είναι το feel και πάνω απ'όλα το ΓΟΥΣΤΟ ενός πραγματικά μεγάλου πάιχτη όπως πχ ο Michael Angelo Barbatio

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
11701 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
1 Απαντήσεις
4174 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/05, 13:10
από Ο Νέος Κιθαρωδός
2 Απαντήσεις
6967 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/06, 12:38
από ship_me_out!!!
12 Απαντήσεις
12845 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
16 Απαντήσεις
16821 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/06, 23:19
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
15 Απαντήσεις
10479 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
11 Απαντήσεις
6158 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/07, 20:48
από penoktonos
1 Απαντήσεις
4774 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/08, 14:16
από Σκίρων
0 Απαντήσεις
9456 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/18, 15:43
από Ioannis Anastassakis
3 Απαντήσεις
3093 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/21, 10:42
από BitCollector