Αποστολέας Θέμα: Ιστορίες overdrive...  (Αναγνώστηκε 21087 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #25 στις: 13/04/14, 04:09 »
... φτιάχνοντας και ρυθμίζοντας ήχους σε έναν νέο ενισχυτή...

Ωπ, βγαλαμε ειδηση!
Για πες!  :D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος alexchem79

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #26 στις: 13/04/14, 18:40 »
Απόλλων, έχεις εξαιρετικά boost-drives στην κατοχή σου, ειδικά το Lemon Aid με την τεράστια ευελιξία, οπότε νομίζω ότι δεν χρειάζεται να ψάξεις τον κλώνο του BB Preamp.

Κατά την άποψή μου ούτε και το Amp50 αλλά αφού το ζητάς θα σου κάνω μια σύντομη περιγραφή του πεταλιού:

Καταρχάς τα Lovepedal είναι φανταστικά πετάλια. Προσεγμένα στη σχεδίαση, εξαιρετικός ήχος αλλά λίγο τσιμπημένα.
Το Amp50 δυστυχώς είναι discontinued οπότε το βρίσκεις μόνο μεταχειρισμένο (το δικό μου πάντως δεν το αποχωρίζομαι ;D ).
Είναι μικροσκοπικό σαν τα Donner, με μόνο ένα knob το οποίο περιγράφεται σαν bias και όχι gain (πάνω στο πετάλι δεν γράφει τίποτα).

Το εύρος του είναι εντυπωσιακά μεγάλο αφού κυμαίνεται από εντελώς διάφανο clean boost σε dirty boost και μετά περνάει σε Marshally drive καταλήγοντας σχεδόν σε fuzz! Η απουσία tone δεν με πειράζει αλλά θα ήθελα τουλάχιστον ένα volume ή level γιατί στο τέλος της διαδρομής γίνεται πολύ δυνατό.

Εκ πρώτης όψεως η διαδρομή του knob φαίνεται να μην είναι γραμμική αφού σε καθαρό ενισχυτή δεν δίνει εμφανή διαφορά από το min μέχρι τη μέση. Μετά τη μέση ξεκινά να αρπάζει λίγο (μιλάμε για λίγο grit όταν παίζεις δυνατά, είναι πολύ δυναμικό) ώσπου στο 9 o'clock έχεις πολύ ωραίο smooth drive με πολύ low-medium όγκο. Από εκεί και μετά η παραμόρφωση αυξάνει απότομα σε επίπεδα τερματισμένου ενισχυτή και στο τέλος έχουμε έντονο fuzzάρισμα (όχι το κλασικό τετράγωνης κυματομορφής αλλά αυτό που θα περίμενες από έναν Marshall τόσο τεζαρισμένο που είναι έτοιμος να εκραγεί).

Στο κομμάτι που φαινομενικά δεν συμβαίνει κάτι ιδιαίτερο (around 12 o'clock) είναι η βέλτιστη περιοχή για να σπρώχνει άλλα πετάλια.
Όπως έγραψα ήδη, κάνει όλα τα πετάλια που έχω δοκιμάσει να ακούγονται καλύτερα. Το χρησιμοποιώ πάντα στην αρχή της αλυσίδας και φτιάχνει όλο τον ήχο. Δίνει απίστευτο sustain και όγκο ενώ προσθέτει παντού δυναμικές.
Τείνω να το έχω σχεδόν μόνιμα on μεταξύ 1 και 2 o'clock για να μου δίνει λίγο χαρακτήρα και άρπαγμα στα καθαρά και όταν ενεργοποιώ άλλο drive να το κάνει "βιολί".

Είναι από τα πετάλια που δεν έχω βρει ούτε ένα καλό review video, δεν έχω λοιπόν κάτι να σου δείξω αλλά μπορείς να δεις κριτικές χρηστών στα παρακάτω:
http://www.guitarcenter.com/Lovepedal-Amp-50-Overdrive-Guitar-Effects-Pedal-105928543-i1533969.gc
http://www.musiciansfriend.com/amplifiers-effects/lovepedal-amp-50-overdrive-guitar-effects-pedal
http://www.premierguitar.com/articles/Lovepedal_Echo_Baby_Babyface_Tremolo_Pickle_Vibe_and_Amp_50_Pedal_Reviews?page=2

Αν έμενες Ελλάδα πολύ ευχαρίστως να το άκουγες και από κοντά αλλά ατύχησες  :D

My brain has two sides; left and right.
The left has nothing right and the right has nothing left.

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #27 στις: 04/05/14, 16:57 »
Μόλις πάτησα το "Pay Now" για 2 Donner πεταλάκια. To Blues Overdrive και το Morpher.
Με κάτι discounts και bundles, βγήκαν 48,28€.
Αρκετά καλά, για free shipping + tracking number (Πολύ σημαντικό)...

Και "μάπα" να μου βγούνε (που αποκλείεται), ξόδεψα λιγότερα απότι θα ξόδευα για ΕΝΑ μόνο, μεταχειρισμένο πετάλι...
China rulezzzz!
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #28 στις: 04/05/14, 17:42 »
Eγώ είχα σκοπό να πάρω το Crazy Cacti της Caline, αλλά τελικά χτύπησα το καινούργιο Mooer Rumble Drive. Όσα demo είδα, μού άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις. Θα γίνει η σχετική κριτική όταν το έχω στα χέρια μου.

Mooer Rumble Drive
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #29 στις: 04/05/14, 19:04 »
.. χτύπησα το καινούργιο Mooer Rumble Drive..
Μόλις πάτησα το "Pay Now" για ..To Blues Overdrive και το Morpher.
Παιδιά καλορίζικα και στους δύο σας, θα περιμένω με ενδιαφέρον εντυπώσεις όταν με το καλό τα παραλάβετε.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #30 στις: 05/05/14, 13:03 »
Alex_Under, ακόμα και αν βγούνε μάπα ή τέλος πάντων για κάποιο λόγο δεν σού αρέσουν, μπορείς πάντα να τα πουλήσεις. Κάποιος θα βρεθεί να τα πάρει για 10-15 Ευρώ το ένα, ειδικά αν δεν μπορεί ή δεν θέλει να αγοράσει από το Κινέζικο κατάστημα, οπότε τα ξεφορτώνεσαι έχοντας ελαχιστοποιήσει το έξοδο. Όπως και αν έχει, νομίζω ότι αξίζει τον κόπο.

Όσο για τη δική μου παραγγελία, μού έστειλαν email σήμερα το πρωί ότι το πετάλι έχει ήδη αποσταλεί. Ελπίζω ότι θα το έχω σύντομα. Αν δεν υπάρξει κανένα πρόβλημα σε αυτή τη συναλλαγή, σίγουρα θα αγοράσω ξανά.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #31 στις: 06/05/14, 11:17 »
Παντως βλεπω οτι οι περισσοτεροι ουσιαστικα τα χρησιμοποιειτε σαν standalone "distortion" generator, απλα επειδη μιλαμε για λιγο γκαζι λογιζονται ως overdrive.

Το μονο που εχω να πω ειναι οτι υπαρχει και η επισης γνωστη τους χρηση (η οποια εκει και αν διαφοροποιει το "σπιτι" απο "μπαντα") και η οποια ειναι να το ριξεις επανω σε ενα crunch προς hi-gain ενισχυτη.


Εκει το mid hump και η ελλειψη μπασσων που σωστα παρατηρησε ο απολλωνας οχι απλα βοηθανε αλλα ειναι απιστευτα θεμιτα.

Πολυ απλα they make the tubes scream!

Σε αυτη την περιπτωση, εχω βρει οτι παει αναλογα με τον ενισχυτη (προφανως, αφου εχουν πανω κατω σταθερα roll off στα μπασσα κτλ ειναι λογικο). Σε αλλους παει το rat σα boost (που δεν μαρεσει καθολου μονο του) σε αλλους το κλασσικο tube screamer (που αναθεμα αν το χρησιμοποιω ποτε σαν crunch πεταλι, παντα gain κλειστο!) σε πλαδαρους high gain το SD-1. Ενα πεταλι, με εχει σωσει ομως. Προσθετει...κατι σαν λαμπα απο μπροστα, μονο του ακουγεται μεχρι και προσβλητικο αλλα στην μπαντα ειναι αλητικο και ταιριαζει σχεδον με ολους τους ενισχυτες (οπως λεει και ενας φιλος, σα να βαζει λιγο plexi στον ενισχυτη!). Αυτο ειναι το danelectro cool cat drive v1. Θεωρειται κλωνος του fulltone OCD V1. Δεν ετυχε να τα συγκρινω πλαι πλαι. Το συγκρινα με το Joyo και ειναι παρομοια αλλα οχι ιδια (το joyo ειναι πιο γλυκο (ultimate drive) και με πολυ εξοδο). Απιστευτα ευελικτο σαν boost/overdrive και μονο του, δουλευεται εν αναγκη. Μια μερα θα παρω και το fulltone ετσι για δοκιμη.


Παντως, μετα τα joyo, για τα λεφτα που κανουν...δε με ενδιαφερει καν πως ειναι μεσα. Ακουγονται φοβερα και τερμα. Φανταζομαι τα ιδια και για αλλα που αναφερονται εδω. Εχει ενας αλλος φιλος hot cake, mad professor boss ds-1 japan modded και κατι τετοια τρυφερα. Ναι ειναι ωραια, αλλα για 200 ευρω καλυτερα δεν ακουγονται. Παιζει με Joyo και live. Του χαλασε ενας ποδοδιακοπτης, τον αλλαξε. Η απλα παιρνεις ενα καινουριο! Θα ηταν πιο καταλληλος να μιλησει για blues overdrive αλλα μια χαρα ακουγεται!!!

Τυχαιο που η mi audio που μαλλον υπερχρεωνε και λιγο μετα το Joyo crunch box το αλλαξε μια φορα και μετα το εσκισε στις επιλογες για να μη φαινεται ιδιο?! Εν τω μεταξυ υποτιθεται οτι ολα κλεβουν το shredmaster. Ειπε ο γαιδαρος...Πηρα το crunch της joyo, εκανε αυτο που ηθελα για χαμηλες εντασεις στο σπιτι (μετριο στην μπαντα. Ολα μετρια τα βρισκω τα πεταλια στην μπαντα ειδικα για high gain) και με εκανε να πουλησω ενα ενισχυτη γιατι ακουγοταν καλυτερα μονο του πανω σε καθαρο (στο σπιτι).


Παντως καλα που υπαρχουν και αυτες οι επιλογες.

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #32 στις: 06/05/14, 14:29 »

Μιας και μιλάμ(τ)ε για overdrive και βρώμες γενικότερα να αναφέρω κι εγώ πού έχω καταλήξει (για παίξιμο σε καθαρό φεντερέ ενισχυτή):
α) Cool Cat transparent OD v1 της Danelectro
β) MXR Super Badass Distortion
γ) Weehbo JMP

το Weehbo το χρησιμοποιώ για να κάνω τα καθαρά μου ημικάθαρα και μαρσαλέ σε χροιά. Το Cool Cat το έχω για να "σπρώχνει" τα άλλα: με το Weehbo σε ήχο που είναι μεταξύ καθαρού και crunch, ένα καλό volume boost με λίγο gain από το Cool Cat φτιάχνει απίστευτο κλασικό ροκ crunch και δίνει και το volume boost που χρειάζεσαι για ένα σόλο.
Το Super Badass το έχω για πιο high gain καταστάσεις και διαφοροποιώ τον ήχο του είτε με το Weehbo που ακολουθεί είτε με το Cool Cat που προηγείται.
Κάπου ανάμεσα παρεμβαίνει κι ένα Muff φυσικά για τις στιγμές που ξυπνάει ο stoner-άς μέσα μου ;D

Αν αναγκαζόμουν να κρατήσω ένα και μόνο από τα πιο πάνω αυτό θα ήταν το super badass. Φοβερά ευέλικτο (με active bass/mid/treble πολύ καλοκουρδισμένο) και με gain που πάει από το 0 στο tube screamer και μετά ξεφεύγει φτάνοντας σε metal επίπεδα. Μόνο του ελάττωμα ότι με το gain ψηλά το volume πρέπει να είναι πολύ χαμηλά για να έχεις unity gain οπότε πρέπει να είσαι λίγο προσεκτικός στις ρυθμίσεις σου. Κατά τα άλλα το πετάλι είναι καταπληκτικό και το συστήνω 100%

Κι ένα video για να πάρετε μια γεύση από το εύρος των ήχων του και μάλιστα με single coils:






Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #33 στις: 06/05/14, 14:55 »
Με φτιαξε πολύ το βίντεο/παρουσίαση του Super Badass...
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #34 στις: 16/05/14, 20:21 »
Πράγματι, πολύ καλό το Badass. Όνομα και πράμα, που λέτε κι εσείς οι Έλληνες...

zeoy, έχεις ακούσει κάποιο από τα άλλα πετάλια της σειράς, όπως το '78 distortion ή το Μodified OD? Είχα πετύχει κάπου το '78 και μού φάνηκε αρκετά καλό, ειδικά για classic rock καταστάσεις. Eίχα σκοπό να κοιτάξω αυτό καθώς και διάφορα άλλα overdrive/distortion της MXR, αλλά απ' ό,τι θυμάμαι ήταν μάλλον δυσεύρετα εδώ και τελικά δεν το έψαξα περισσότερο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #35 στις: 16/05/14, 20:43 »
biyang x-drive

Biyang X-Drive OD-8 Overdrive Pedal Pt 2


κελαηδάει στα χέρια του
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #36 στις: 19/05/14, 11:53 »
Πράγματι, πολύ καλό το Badass. Όνομα και πράμα, που λέτε κι εσείς οι Έλληνες...

zeoy, έχεις ακούσει κάποιο από τα άλλα πετάλια της σειράς, όπως το '78 distortion ή το Μodified OD? Είχα πετύχει κάπου το '78 και μού φάνηκε αρκετά καλό, ειδικά για classic rock καταστάσεις. Eίχα σκοπό να κοιτάξω αυτό καθώς και διάφορα άλλα overdrive/distortion της MXR, αλλά απ' ό,τι θυμάμαι ήταν μάλλον δυσεύρετα εδώ και τελικά δεν το έψαξα περισσότερο.


Όχι, δεν έχω ακούσει (in real life, δεν εννοοώ youtube videos) τίποτα από τα υπόλοιπα. Οι κριτικές που είχα διαβάσει ήταν έτσι κι έτσι για όλα τα υπόλοιπα αλλά κατά 90% διθυραμβικές για το Super Badass. Όντως κάποιοι έλεγαν οτι το '78 distortion είναι καλό για classic rock.
Παρεμπιπτόντως το Σάββατο το δοκίμασα (το Super Badass) και με το Hayden Mofo μου σε εντάσεις πρόβας και σκότωνε (το ίδιο και το Weehbo).

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #37 στις: 19/05/14, 12:40 »
zeoy, έχεις ακούσει κάποιο από τα άλλα πετάλια της σειράς, όπως το '78 distortion ή το Μodified OD?

Απόλλων είχα αγοράσει εγώ το modified OD. Καταρχήν, πραγματικά όλα τα demos των MXR είναι εκπληκτικά. Θα έλεγα μάλιστα πως παρουσιάζουν το προϊόν όπως ακριβώς είναι...

Το modified OD λοιπόν ήταν ένα καταπληκτικό πετάλι, τύπου tubescreamer αλλά με λίγο περισσότερα μπάσα. Όπως ακριβώς ακούγεται στο demo δηλαδή. Αρκετό gain (εγώ το είχα χαμηλά και το χρησιμοποιούσα περισσότερο ως crunch - overdrive και ως boost μαζί με το rat). Γενικότερα, αυτό με το 78 badass ταιριάζουν γάντι. Τέλος, με τις ρυθμίσεις που έχει καλύπτει ένα μεγάλο εύρος ήχων, δεν υπάρχει περίπτωση να μην σου κάτσει καλά στην αλυσίδα για όποια χρήση κι αν το θες. Σίγουρα θα ήθελα να το έχω κρατήσει...

ΑΛΛΑ... Μου βγήκε προβληματικό. Αρχικά, κατά την ενεργοποίηση υπήρχε ένα fade in και ως αποτέλεσμα δεν μπορούσα να το δουλέψω όπως ήθελα. Θεώρησα πως έτσι είναι το πετάλι. Ξαφνικά όμως σταμάτησε να λειτουργεί (το bypass λειτουργούσε κανονικά). Παρατήρησα πως με λίγο πίεση στο gain knob το πρόβλημα εξαφανιζόταν. Μην τα πολυλογώ, το έστειλα πίσω (thomann με έξοδα αποστολής δικά τους). Ακολούθησε έντονος διάλογος μαζί τους γιατί πέρασαν 5 εβδομάδες και δεν είχαν νέα από το πετάλι, οπότε μετά από τα ωραιότατα 'ελληνικά' e-mails εις την αγγλικήν, μου έδωσαν τα χρήματα πίσω. Πλέον, το αντικατέστησα με το SD-1 και ησύχασα.

Γενικότερα για 'φθηνά' πετάλια, πλέον έχω ενθουσιαστεί εδώ κι ένα 6μηνο με το joyo american sound. Το έχω καρφί στον ενισχυτή (EQ ρυθμίζω από το πετάλι, στον ενισχυτή τα έχω όλα στο 0) και έχω τον ήχο μου έτσι. ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ αποτέλεσμα, αν και η σύνδεση είναι καρφί. Μάλιστα, έχω ρυθμίσει το gain στο σημείο του 'break-up' λαμπάτου, με το 'voice' να φέρνει προς deluxe reverb. Το πιο εντυπωσιακό είναι η απόκριση στις δυναμικές. Με την ρύθμιση έτσι, αν παίζω μαλακά ο ήχος είναι fender-ο-πεντακάθαρος, ενώ πιο δυνατά παίρνω αυτομάτως αυτό το crunchy, όπου με το SD-1...πανδαισία! :) Το ίδιο συμβαίνει και με το volume knob της κιθάρας, καθαρίζει ικανοποιητικά.

Overall πάντως, δεν βρίσκω τον λόγο πλέον να δώσω χρήματα για 'ακριβά' πετάλια. Boss και τύπου Joyo πετάλια με εξυπηρετούν θαυμάσια. Λέω να χτυπήσω και το ultimate drive τώρα και νομίζω πως καλύπτομαι...

Αυτά :)
« Τελευταία τροποποίηση: 19/05/14, 12:45 από Mistral »
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #38 στις: 19/05/14, 13:32 »
Το modified OD λοιπόν ήταν ένα καταπληκτικό πετάλι, τύπου tubescreamer αλλά με λίγο περισσότερα μπάσα.
Είναι κυκλωματικά πολύ ενδιαφέρον ως υλοποίηση, το πετάλι έχει ένα επιπλέον ενεργό στάδιο για να αυξάνει τα μπάσσα post distortion που είναι και η Αχίλλειος πτέρνα των OD.

Εδώ φαίνεται ως U3B με το αντίστοιχο pot:



Έχει και πολλές φωτο από μέσα εδώ:
http://www.freestompboxes.org/viewtopic.php?f=1&t=18600
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #39 στις: 19/05/14, 21:01 »
Το modified OD λοιπόν ήταν ένα καταπληκτικό πετάλι, τύπου tubescreamer αλλά με λίγο περισσότερα μπάσα.

Aκούγεται σαν κάτι παρόμοιο με το Visual Sound Route 808, το οποίο έχει και τον διακόπτη Bass Boost. Όταν ο διακόπτης είναι απενεργοποιημένος, φέρεται σαν πιο κλασσικό tubescreamer, ενώ με τον διακόπτη on έχει περισσότερα μπάσα. Δυστυχώς, όπως είχα πει και στο πρώτο μήνυμα, έχει παραγκωνιστεί πλέον από το Donner Blues (ακόμα μού φαίνεται περίεργο που το λέω...)

Όσο για τα Joyo, κι εμένα μού άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις τα δύο που δοκίμασα (Αmerican Sound και AC Tone), τουλάχιστον από πλευράς ηχητικής ταυτότητας. Το αρνητικό ήταν ότι έβγαζαν αρκετό θόρυβο, πράγμα που με έκανε να μην τα κρατήσω τελικά και με αποθάρρυνε από τη δοκιμή άλλων της σειράς.

Επ' ευκαιρία, έφτασε σήμερα το Mooer Rumble Drive. Aρκετά γρήγορα, δεδομένου ότι είχαν πει τουλάχιστον 12 εργάσιμες μέρες (το παρήγγειλα 4 Μαΐου). Θα γίνει δοκιμή μόλις βρω ευκαιρία...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #40 στις: 23/05/14, 17:01 »
Eπανέρχομαι με εντυπώσεις από το Μooer Rumble Drive...

Όπως είπα και σε προηγούμενο μήνυμα, το πετάλι έφτασε μέσα σε δύο εβδομάδες. Το Donnerdeal μού είχε στείλει και tracking number, οπότε συνολικά η εξυπηρέτηση κρίνεται ως ικανοποιητική. Το αναφέρω για όποιους έχουν τυχόν ενδοιασμούς για αγορά από Κινέζικο κατάστημα. Εγώ τουλάχιστον δεν θα δίσταζα να παραγγείλω ξανά, και πολύ πιθανό να το πράξω σύντομα.

Το πετάλι αυτό καθ' εαυτό είναι αρκετά ενδιαφέρον. Ως προς το ύφος της παραμόρφωσης που προσφέρει, θα έλεγα ότι tubescreamer-ίζει κάπως, χωρίς όμως να είναι το κλασσικό tubescreamer. Έχει σαφώς περισσότερο διαθέσιμο gain και γενικά περισσότερη ευελιξία από το Donner Blues. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί άνετα σαν boost (με το gain στο μηδέν το πετάλι δεν προσθέτει καθόλου παραμόρφωση αλλά δίνει μια μικρή αύξηση της έντασης και λίγο sparkle) ή crunch σε χαμηλά επίπεδα gain. Με το gain στο full δίνει κανοποιητικά επίπεδα παραμόρφωσης που θα καλύψουν αρκετά είδη, αν δεν θέλει κανείς να πάει σε metal καταστάσεις. Eπίσης συνεργάζεται καλά με άλλα πετάλια (δες παρακάτω).

Το voice knob μεταβάλει σημαντικά το χαρακτήρα του πεταλιού από το ένα άκρο στο άλλο. Όταν είναι γυρισμένο στο full, ο ήχος είναι πιο πριμαριστός, δυναμικός και έχει περισσότερες αρμονικές, ενώ στο μηδέν μού ακούγεται πιο μπάσσος αλλά και αρκετά μουντός, χωρίς ζωντάνια. Εδώ πάντως φαίνεται και η χρησιμότητα ενός ποτενσιόμετρου σε σχέση με το mini switch που έχει το Donner Blues, καθώς το knob σού δίνει πολύ περισσότερες επιλογές ενδιάμεσα από τα δύο άκρα. Πειραματιζόμενος με διάφορες θέσεις του gain και του voice, μπορεί κανείς να πετύχει πολλούς διαφορετικούς ήχους. Το tone knob επίσης έχει αρκετό εύρος, θα έλεγα περισσότερο από ότι το Donner Blues, και μπορεί να συμβάλει σημαντικά στην δημιουργία του επιθυμητού ήχου, ανάλογα και με το χαρακτήρα του ενισχυτή.

Ποιά είναι τα αρνητικά; Εκτός από το γεγονός ότι σε όλα αυτά τα πετάλια το μικρό μέγεθος κάποιων knobs (ειδικά στο Rumble Drive που έχει τρία πολύ κοντά μεταξύ τους) τα κάνει λίγο δύσκολα στη χρήση, ειλικρινά δεν μπορώ να βρω κάποιο άλλο αντικειμενικό ελάττωμα. Είναι ένα πετάλι καλοφτιαγμένο, ευέλικτο, με ικανοποιητικό gain και με δικό του χαρακτήρα. Για μένα το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζει είναι ότι έχει την κακή τύχη να βρίσκεται δίπλα στο Donner Blues, το οποίο παρά τους περιορισμούς και την έλλειψη ευελιξίας του μού δίνει έναν ήχο που λατρεύω. Πάντως και τα δύο μαζί μπορούν να συνεργαστούν πολύ καλά, είτε για να δώσουν μεγαλύτερο εύρος και ευελιξία στο gain, είτε απλά για τη δημιουργία διαφορετικών ήχων. Επειδή γενικά όπως είπα το Τumble Drive με τις κατάλληλες ρυθμίσεις δίνει αρκετές αρμονικές (σε αντίθεση με το Dοnner Blues που υστερεί σε αυτό το σημείο), προσφέρεται για συνδυασμό με άλλα πετάλια, οπότε οι δυνατότητές του αυξάνονται.

Εν κατακλείδι, πρόκειται για ένα ακόμα πολύ καλό πετάλι σε οικονομική τιμή. Βλέπω τα πιο ακριβά πετάλια της συλλογής μου να χάνουν έδαφος σιγά-σιγά.

Περιμένω με ενδιαφέρον να ακούσω και τη γνώμη του Alex_Under για το Morpher...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #41 στις: 27/05/14, 19:17 »
Σήμερα παρέλαβα τα Donner Blues Drive & Morpher
Ανοίγωντάς τα ανακάλυψα ότι από το Blues Drive έλειπε το Knob. Έστειλα email στο Donnerdeal. Η αστεία απάντηση σε άπταιστα Κινεζοαγγλικά ήταν "Ο τύπος που έχουμε για το quality test, είχε άδεια γιαυτό έγινε αυτό. Τώρα ελέγξαμε όλα τα πεταλάκια μας και βάλαμε knobs όπου λείπαν"....
Ούτε κάτι για μερικό refund, ούτε κάποιο κωδικό εκπτωτικού κουπονιού για επόμενη αγορά... Τίποτα.
Μάλιστα...
Ευτυχώς έχω πολλά spare pedal knobs αχρησιμοποίητα οπότε και έβαλα ένα.

Τώρα ηχητικά. Υπόψιν τα παρακάτω συμπεράσματα είναι μετά από παίξιμο 20' και με τα δύο πετάλια. Οπότε είναι απλά μια "πρώτη γεύση".

Blues Drive
Χμμμ....Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα μεγάλες προσδοκίες... Δυστυχώς επαληθεύτηκα. Έχωντάς το side-by-side με το Boss Blues Driver, το donner δεν μοιάζει μόνο μικρό στο μάτι αλλά και στον ήχο. Το Boss έχει απείρως περισσότερο όγκο στον ήχο του. Το Donner θυμίζει πιο Lo-Fi καταστάσεις, του λείπει το "σώμα" και ακούγεται πιο πολύ σαν Tube Screamer (είχα και το πούλησα). Το max στο Gain είναι περίπου όσο το 50% του gain του Boss.  Επίσης είναι πιο πριμαριστό και γενικά όταν το κάνεις Α-Β με το boss η σύγκριση θυμίζει μπουλντογκ με κανίς. Όλα αυτά στην θέση "Warm" του διακόπτη όπου και μοιάζει πιο πολύ με το boss. Στην θέση "hot" το πρώτο που διαπιστώνει κανείς είναι ένα volume jump. Από την άλλη ο ήχος είναι πιο ενδιαφέρον, διαφορετικός του Boss. Θα τον έλεγα πιο "τραγανός". Αλλά ενώ αλλάζει το είδος του distortion, φαίνεται ότι αλλάζει και το μέγεθός του. Με το gain πάντα στο max, το distortion μειώνεται και ο όγκος μεγαλώνει. Πιο ενδιαφέρον setting από το Warm, αλλά δεν ξέρω αν τελικά αυτό και μόνο αρκεί για να παραμείνει στο pedalboard μου.

Morpher
Αυτό είναι σίγουρα πιο ενδιαφέρον πετάλι. Έχει καλές δυναμικές, οι αρμονικές πετάγονται απτις χορδές χωρίς να το θες καμιά φορά, και έχει 3 settings Natural/Tight/Classic και σου δίνει έτσι μεγάλο εύρος να πειραματιστείς. Το Classic θα μπορούσα κάλιστα να το χαρακτιρίσω Fuzz. Μάλιστα δίπλα στο MXR classic 108 Fuzz, φαίνεται ναναι πιο "βαβούρικο". Οι άλλες δύο ρυθμίσεις Tight και Classic μοιάζουν μεταξύ τους αλλά συγχρόνως είναι και διακριτές. Και εδώ όμως το κακό είναι ότι παίζονταις με το toggle switch έχω μεγάλο volume jump. Δεν παίζω Live αλλά αν καποιος παίζει, πρεπει να το σκεφτεί πολύ σοβαρά να αλλάζει την ρύθμιση live. Ένα άλλο αρνητικό είναι ο θόρυβος. Άκόμα Με humbuckers υπάρχει θόρυβος, κάτι που μου θύμισε τον κακό εαυτό του Muff που είχα κάποτε και ήταν ίσως ο σοβαρότερος λόγος που το έδωσα. Αλλά νομίζω ότι εδώ, είναι στα όρια του υποφερτού. Επίσης έχει πάρα πολύ feedback, ιδιαίτερα αν ανεβάζεις το tone. Και δεν είναι θέμα των μαγνητών μου, καθώς και σε strat με Texas Specials αλλά και σε Tele με Seymour Duncan SH-1 και Dimarzio Fast Track (all wax potted) είχα μικροφωνισμούς. Βέβαια παίζω και μπροστά στον ενισχυτή σε μικρό δωμάτιο, αλλά, πάντα έτσι έπαιζα.Μαρέσει ηχητικά, ίσως δεν είναι ότι καλύτερο είχα αλλά θα το κρατήσω προς το παρόν. Έχει"προοπτικές".

Για περαιτέρω συμπεράσματα, θα επανέλθω.
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #42 στις: 27/05/14, 23:03 »
Ανοίγωντάς τα ανακάλυψα ότι από το Blues Drive έλειπε το Knob. Έστειλα email στο Donnerdeal. Η αστεία απάντηση σε άπταιστα Κινεζοαγγλικά ήταν "Ο τύπος που έχουμε για το quality test, είχε άδεια γιαυτό έγινε αυτό. Τώρα ελέγξαμε όλα τα πεταλάκια μας και βάλαμε knobs όπου λείπαν"....
Ούτε κάτι για μερικό refund, ούτε κάποιο κωδικό εκπτωτικού κουπονιού για επόμενη αγορά... Τίποτα.

Ακόμα γελάω με αυτή την εξήγηση... :roll
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #43 στις: 27/05/14, 23:23 »
... Τώρα ελέγξαμε όλα τα πεταλάκια μας και βάλαμε knobs όπου λείπαν"....

Ακόμα γελάω με αυτή την εξήγηση... :roll


Ρε σεις, μη γελάτε. Είναι για το γενικότερο καλό.  ;D
"Τώρα και με knobs"

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #44 στις: 27/05/14, 23:30 »
Το mail


Παράθεση
Dear Alexander

Thanks for your mail and really sorry for this issue.
The factory miss one process which made missing knob happen,I have to apologize for this issue,
as my colleague who responsible  for the quality test was on days off during these few days.and unfortunately this issue happened.
We checked all the donner pedal and fixed all the knob on now.I promise this issue won't happen next time.
Very appreciated for your information and I hope you will like our products.

Best regards

Zhao
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #45 στις: 27/05/14, 23:35 »
Ρε σεις, μη γελάτε. Είναι για το γενικότερο καλό.  ;D
"Τώρα και με knobs"

..."with knobs on", που λένε και οι Άγγλοι!!!
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #46 στις: 28/05/14, 09:29 »
Πέρα από την πλάκα Alex_Under, με ενδιέφερε η κριτική σου, ειδικά για το Morpher. Έχω την αίσθηση ότι ίσως να έχει πολύ περισσότερο gain απ' όσο χρειάζομαι, αλλά όπως είπαμε σε αυτή την τιμή δε χάνει κανείς τίποτα να πειραματιστεί. Όσο για το Blues, έχεις δίκιο ότι δεν έχει ούτε το εύρος του gain ούτε το δυναμικό χαρακτήρα άλλων πεταλιών. Επομένως το ζήτημα είναι αν αυτό που σού δίνει είναι κοντά σε αυτό που ψάχνεις. Στη δική μου περίπτωση ήταν, οπότε μάλλον θα μείνει, τουλάχιστον για το εγγύς μέλλον.

Επ' ευκαιρία και για όποιον ενδιαφέρεται, τα Donner διατίθενται και από αρκετούς πωλητές στο Βρετανικό ebay σε πολύ χαμηλές τιμές. Τόσο το Blues όσο και το Morpher παίζουν και πάλι γύρω στις 25-26 λίρες...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #47 στις: 28/05/14, 09:34 »
Χτες έβλεπα ένα βιντεάκι σύγκριση του morpher με το Suhr Riot
https://www.youtube.com/watch?v=o0sfKXDqkeA

και παρατήρησα ότι και το Riot έχει ακριβώς το ίδιο humming όταν ενεργοποιείται. Και αν δειτε από το βιντεάκι (αν και δεν δοκιμάζει και τα 3 settings) είναι πάρα πολύ καλή αντιγραφή του Riot.
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος alexchem79

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #48 στις: 28/05/14, 13:50 »
Very interesting...


Για το Blues Drive βλέπω ότι οι παρατηρήσεις είναι κοινές.
Το volume jump που είχα γράψει κι εγώ και ότι η θέση Hot αν και έχει πολύ περισσότερο όγκο έχει λιγότερο drive.
Αν και όπως έχω γράψει δεν έχω ακούσει από κοντά το Boss για να συγκρίνω πόσο πιο thin ακούγεται το Donner, δεν θα έλεγα ότι μου αφήνει την αίσθηση του πριμαριστού αλλά το αντίθετο (σε σύγκριση πάντα με τα δικά μου πετάλια, δεν ξέρω με τι το συγκρίνει ο Alex_Under).


Για το Morpher θα ήθελα δυο λόγια παραπάνω για τις διαφορές στις 3 θέσεις του toggle switch.
Το λέω γιατί έχω το Joyo Us Dream που είναι επίσης κλώνος του Shur Riot αλλά χωρίς switch, άρα αντιγράφει μόνο ένα setting (δεν ξέρω ποιο). Μου αρέσει αρκετά και σκεφτόμουν αν αξίζει να το δώσω και να πάρω το Morpher για τις δύο extra επιλογές. Για πες λοιπόν...


Πάντως φαίνεται ότι όπου βλέπουμε toggle switch σε αυτά τα πεταλάκια πρέπει να περιμένουμε volume jump.
My brain has two sides; left and right.
The left has nothing right and the right has nothing left.

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #49 στις: 28/05/14, 13:57 »
Αν και όπως έχω γράψει δεν έχω ακούσει από κοντά το Boss για να συγκρίνω πόσο πιο thin ακούγεται το Donner, δεν θα έλεγα ότι μου αφήνει την αίσθηση του πριμαριστού αλλά το αντίθετο (σε σύγκριση πάντα με τα δικά μου πετάλια, δεν ξέρω με τι το συγκρίνει ο Alex_Under).

Με το "έλλειψη όγκου" δεν εννοούσα ότι έχει πολλά πρίμα. Εννοούσα ότι έχει πολύ αδύναμες χαμηλές-χαμηλομεσαίες συχνότητες. Έτσι κι αλλιώς τα πρίμα κόβονται/ράβονται με το Tone

Πλέον πάντως αρχίζω και το εκτιμώ περισσότερο το Boss Blues Drive... Με έχει κάνει να το προτιμίσω έναντι 3 παρόμοιων πεταλιών, MAXON 808, Ibanez Turbo Tubescreamer και τώρα το Donner Blues...
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
4499 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/05, 21:03
από Αθηνά
3 Απαντήσεις
2684 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/05, 16:01
από Fusalida
89 Απαντήσεις
28296 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/08, 23:52
από Jezus
5 Απαντήσεις
3208 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/06, 13:19
από pimami
11 Απαντήσεις
4654 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/07, 14:42
από pimami
13 Απαντήσεις
60981 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/10, 14:15
από vartanis
45 Απαντήσεις
108875 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/08/11, 09:49
από RORY GALLAGHER
0 Απαντήσεις
1864 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/14, 14:33
από ivikos
0 Απαντήσεις
1747 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/15, 16:21
από ΠΟΙΟΣ
0 Απαντήσεις
18663 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/16, 19:14
από krios80