Αποστολέας Θέμα: Tι σημαίνει Prima Vista?  (Αναγνώστηκε 41875 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mleo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
  • Εδώ δεν είναι το σπίτι μου
    • Προφίλ
Tι σημαίνει Prima Vista?
« στις: 10/09/04, 13:56 »
Tι σημαίνει Prima Vista? Βλέπω συχνά αυτό τον όρο εδώ.

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:Tι σημαίνει Prima Vista?
« Απάντηση #1 στις: 10/09/04, 14:06 »
Πριμα Βιστα ειναι οταν παιζεις κατι βλεποντας το πρωτη φορα απο μια παρτιτουρα... δηλαδη να σου δωσουν ενα κομματι που δεν το εχεις ξανακουσει ουτε παιξει ποτε σε μια παρτιτουρα και εσυ να το παιξεις.... η πρωτη φορα που θα το παιξεις λεγεται Prima Vista...
Ειναι ενας τροπος ελεγχου αν ο μουσικος ειναι πραγματικα καλος...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Re:Tι σημαίνει Prima Vista?
« Απάντηση #2 στις: 10/09/04, 14:07 »
πριμα βίστα, ειναι επισης γνωστο ως sight reading, και ειναι το να παιζεις ενα κοματι, βλεποντας την παρτιτούρα μια φορα.. την μελετας 1-2 λεπτά, και μετά παιζεις το κομάτι απτην αρχή ως το τέλος.. αυτο χρησιμοποιήτε για να ελενξουν οι εξεταστες τις ικανοτητες σου στο διάβασμα νότας και αξίας, και hand-eye coordination
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Re:Tι σημαίνει Prima Vista?
« Απάντηση #3 στις: 10/09/04, 14:39 »
Dave ,ειναι ενας καλος τροπος για να δεις αν ο μουσικος εχει καλες γνωσεις θεωριας μουσικης ....
Οι μεγαλυτεροι κιθαριστες δεν ξεραν ουτε το κλειδι του Sol ...
Jimmy , SRV κτλ ...  ;)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Tι σημαίνει Prima Vista?
« Απάντηση #4 στις: 10/09/04, 15:00 »
Για άλλες παρόμοιες απορίες, δες και εδώ:

http://portal.kithara.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=266
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος nedy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Tι σημαίνει Prima Vista?
« Απάντηση #5 στις: 10/09/04, 15:14 »
επισης ξερει κανεις τι ειναι η αναστροφη????
εψαξα και δεν το βρηκα, το εχω ακουσει απο μουσικό
οποτε πρέπει να ισχυει...
τι παιζει????
ευχαριστω
an xanesai min einai kai gia panta...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Re:Tι σημαίνει Prima Vista?
« Απάντηση #6 στις: 10/09/04, 15:26 »
Αν εννοουμε το ιδιο πραγμα πρεπει να εχει σχεση στιχους πιο πολυ και μελωδικες γραμμες...

Σε πολλα ρεμπετικα, εγω εκει το πρωτο ακουσα, υπαρχει το εξης φαινομενο:

Τσοντάρησ’ αδερφούλα μου
Να πιούμε τσιμπουκάκι
Μαζί να μαστουριάσουμε,
Να παίξ’ το μπουζουκάκι.


Και στην επαναληψη η στροφη να διαμορφωνεται ως εξης:

Μαζί να μαστουριάσουμε,
Να παίξ’ το μπουζουκάκι.

Τσοντάρησ’ αδερφούλα μου
Να πιούμε τσιμπουκάκι


Η αλλαγη της σειρας των στιχων στην επαναληψη του κουπλε ειναι η αναστροφη.

Βεβαια μπορει και να κανω λαθος η να ειναι και κατι αλλο, οποτε αν βρεθει καποιος πιο γνωστικος ας με διορθωσει...

 



 

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος nedy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Tι σημαίνει Prima Vista?
« Απάντηση #7 στις: 10/09/04, 15:29 »
argo αν βοηθαει μου ειχε πει οτι γινεται σε ενα κομματι,
στην εισαγωγη του...
μονο στη μουσικη δηλ...
an xanesai min einai kai gia panta...

Αποσυνδεδεμένος rivaldo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • Control over speed
    • Προφίλ
Re:Tι σημαίνει Prima Vista?
« Απάντηση #8 στις: 10/09/04, 15:30 »
Σχετικά με το prima vista: ο όρος είναι όπως αποδώθηκε πριν, αλλά δεν βρίσκει εφαρμογή στην κιθάρα, καθώς υπάρχουν νότες στην ίδια οκτάβα αλλά σε διαφορετικές θέσεις. Έτσι ο κιθαρίστας (μιλάω για κλασσική κιθάρα και για κομμάτια αδιανόητα δύσκολα) πρέπει πρώτα να μελετήσει, ποιο "πιάσιμο" με τις δεδομένες νότες τον βολεύει καλλίτερα.
Δεν υπάρχει κλασσικός κιθαρίστας που να του δώσεις παρτιτούρα κλασσικού συνθέτη και δύσκολη και να την βγάλει prima vista. Ο κολλητός μου και συνκιθαρίστας στη μπάντα έχει πτυχίο κλασσικής και πάει τώρα για δίπλωμα. Διαβάζει άπειρες ώρες την ημέρα και για να παίξει αυτά που πρέπει αλλά και για να τα θυμάται απ' έξω στη συναυλία για το δίπλωμα.
Στο πιάνο αντίθετα, οι συναυλίες γίνονται prima vista.
Now that you've been broken down,
got your head out of the clouds,
back down on the ground,
you don't talk so loud, 'n you don't walk so proud anymore and what for?

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:Tι σημαίνει Prima Vista?
« Απάντηση #9 στις: 10/09/04, 20:22 »
επισης ξερει κανεις τι ειναι η αναστροφη????
 

Στους στιχους αναστροφη ειναι αυτο που σου ειπε ο Αργκο...στην μουσικη ειναι το εξης...Ενα ακορντο Ντο Ματζορε αποτελειται απο τις νοτες Ντο - Μι - Σολ .... αν παιξουμε το ιδιο ακορντο αλλα ξεκινωντας απο μι..δηλαδη παιξουμε Μι - Σολ - Ντο ... αυτο ονομαζεται αναστροφη ... για την ακριβεια ονομαζεται πρωτη αναστροφη... τωρα αν ξεκινησουμε απο σολ ονομαζεται δευτερη αναστροφη...

Αρα γενικα θα μπορουσαμε να πουμε οτι αναστροφη ειναι να παιζεις ενα ακορντο ξεκινωντας απο αλλη νοτα και οχι την τονικη του...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Panos1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Tι σημαίνει Prima Vista?
« Απάντηση #10 στις: 11/09/04, 01:33 »
Dave και Great μαλλον απλα ειναι ενας τροπος για να δεις ποσο καλος ειναι ο μουσικος στο reading.. μπορει να ξερει τα παντα απο θεωρια, να ειναι τεχνικοτατος και απλα να μην εχει κανει εξασκηση στο reading.

περι αναστροφης τα ειπαν τα παιδια.. οταν η χαμηλοτερη νοτα μιας συγχορδιας ειναι η θεμελιος τοτε ειναι σε ευθεια κατασταση, οταν ειναι η τριτη η χαμηλοτερη τοτε εχουμε πρωτη αναστροφη, αν εχουμε την πεμπτη εχουμε δευτερη αναστροφη και παει λεγοντας... υπαρχουν και τα drops αλλα αυτο ειναι λιγο πιο εξεζητημενο..

Αποσυνδεδεμένος Clapton

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
  • GET WIND
    • Προφίλ
    • Αναβάιλαμπλ πρός το παρόν
Re:Tι σημαίνει Prima Vista?
« Απάντηση #11 στις: 11/09/04, 03:30 »
Ρε Argo που πας και τα βρίσκεις αυτά τα παραδείγματα, μου λες? Μου έφτιαξε το κέφι βραδυάτικα και λέω να πάω προς Ψυρρή μεριά για κανά ....φετινό ;D ;D

"Αν ξεμπουκάρω απ'τον τεκέ μεσ' την ταβέρνα πάω,
δυο ποτηριές εφετινό κάθομαι και τραβάω

δυο ποτηριές εφετινό κάθομαι και τραβάω,
αν ξεμπουκάρω απ'τον τεκέ μεσ' την ταβέρνα πάω."


Παω... ;D ;D ;D ;D


CU...=Clapton=

GET WIND  "We shall defend our music, whatever the cost may be. We shall play on the beaches, we shall play in the clubs, we shall play in the stadiums, we shall play in the fields and in the streets; we shall play in the hills; we shall never surrender!"

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Re:Tι σημαίνει Prima Vista?
« Απάντηση #12 στις: 11/09/04, 15:28 »
Στο πιάνο αντίθετα, οι συναυλίες γίνονται prima vista.
Νομιζω οτι υπαρχει μια παρεξηγηση, που οφειλεται κυριως στην τεχνικη του καθε "πληκτρα", καθως και στο ειδος της συναυλιας.
Ο ορος prima vista στους κλασσικους πιανιστες αφορα ενα ιδιαιτερο ειδος "πτυχιου", το οποιο λιγοι παιρνουν, και αφορα την ικανοτητα του πιανιστα να παιξει μια παρτιτουρα με τη πρωτη ματια.Στις κλασσικες συναυλιες κατα 99% ΔΕΝ παιζουν prima vista, και αν γινεται αφορα μονο συγκεκριμενους "διαγωνισμους" prima vista πιανιστων.
Απο την αλλη, οταν αναφερομαστε στη ροκ μουσικη, πολλοι πληκτραδες παιζουν αυτοσχεδιαστικα ( με την εννοια οτι δεν εχουν καποιο συγκεκριμενο τροπο που παιζουν ενα κομματι, εκτος απο τα κλασσικα riffs που πρεπει να παιξει το αρμονιο ), ομως αυτο δεν σημαινει οτι ενα κομματι δεν πρεπει να μελετηθει.Δεν ξερω τι γινεται με αλλους "πληκτραδες" , αλλα πιστευω οτι μια μελετη του κομματιου ειναι σημαντικη και βεβαια τοτε δεν παιζεις prima vista το κομματι. Απλα, το αναφερω επειδη υπαρχει μια παρεξηγηση ως προς το θεμα του "διαβασματος" που κανει ενας κιθαριστας και ενας πληκτρας..Και τα 2 οργανα απαιτουν εξισου το ιδιο διαβασμα, μονο που επειδη στην ροκ τα περισσοτερα κομματια στηριζονται στη κιθαρα, οι πληκτραδες απλα κοιτανε καποια riff που πρεπει να παιξουν και τους ηχους που πρεπει να "αναπαραγουν", κανοντας ετσι πιο ευκολη την δουλεια τους..Αυτα ;D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:Tι σημαίνει Prima Vista?
« Απάντηση #13 στις: 11/09/04, 15:45 »
Περι της αναπαυσεως των μουσων.

Prima Vista, η εν οργανοις των σημειων πρωτη θεωρια.
Σωστη ειναι η δημωδης μεταφραση ''εκ πρωτης οψεως'' ητις δια τον μουσικον που ελπιζει,σημαινει την παρθενικην διαβασην του μουσικου κειμενου.
( Οντως ! Ο κιθαριστας σκανδαλιζεται ευκολως από τις πολλες εκδοχες παιξιματος που εχει για μια και μονο νοτα και γι’αυτό οι πριμαβιστα κιθαριστες είναι λιγοι
ισως και ανυπαρχτοι.Να λοιπον ένα επαγγελμα που θα εισαι περιζητητος.)
 
Αναστροφη τριφωνης συγχορδιας (ντο-μι-σολ) ονομαζομε την μετακινησιν εκ της βασεως εις τα υψη, της πρωτης βαθμιδος της συγχορδιας (δηλ. της ντο) η οποια είναι η θεμελιος και ουτως ειπειν η μητρικη της συγχορδιας.Την χηρευουσαν βασην καταλαμβανει λογικως η δευτερα βαθμις της συγχορδιας, (δηλ.η μι και η συγχορδια γινεται μι-σολ-ντο.)
Τωρα εχομε μπολικο αερα κατω από τα ποδια, η σκεψη μοιαζει ορφανη,το νοημα   ασαφες,τα συμπερασματα αβασιμα και η ευθυτητα αρχιζει να αγκυλωνη.Υπο την σκιαν της αμφιβολιας που δημιουργουν τα διαστηματα της μικρης τριτης και εκτης,
η πιστις των ακροατων εις το γνησιον αισθημα της συγχορδιας κλονιζεται και το κοινον θα αναφωνηση εγκαιρως « τι θελει να μας πει τωρα αυτος!»
(Παρα ταυτα η εκ του υψους της αβεβαιοτητας φωνη του υποκειμενου είναι δυνατον να προκαλεση ποιητικην μελαγχολιαν.)
Τα διαδραματιζομενα όμως δεν σταματαν εδώ. Την πρωτην αναστροφην,την οποιαν σημειωνομε μ’ένα εξαρακι (6) αριβως λογω του διαστηματος της εκτης,μπορει να διαδεχθη και ετερα αναστροφη στην οποια τωρα εχει σειρα η τριτη βαθμις της συγχορδιας (δηλ.η σολ) ινα μετακομιση εις την βασην (σολ-ντο-μι..)
Εδώ τα πραγματα είναι ξεκαθαρα. Η εκ της κορυφης εις το δαπεδον πτωσις της σολ σταματαει απολυτα την καθολην κινηση και η εικονα παγωνει.Η συγχορδια που σχηματιζεται με την δευτεραν αναστροφην,ουτως αποκαλουμενη 6/4 λογω των διαστηματων τεταρτης και εκτης,δεν παιζεται !! Ουτε μπορει να παρερμηνευθη διοτι η πτωτικη της δυναμη δημιουργει στασην απολυτον προμηνυουσα το τελος, μκρον η μεγαν.
Υπο της προβλεπομενης νομοθεσιας λοιπον στηριζομενος σας απαγορευω να ακουγεται η συγχορδια αυτή παρα μονον ένα βημα πριν το τελος….
(προτελευταια θα μεινη σ’ολη τη ζωη της η καυμενη, κριμα !)

Αποσυνδεδεμένος mleo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
  • Εδώ δεν είναι το σπίτι μου
    • Προφίλ
Re:Tι σημαίνει Prima Vista?
« Απάντηση #14 στις: 13/09/04, 12:24 »
Πριμα Βιστα ειναι οταν παιζεις κατι βλεποντας το πρωτη φορα απο μια παρτιτουρα... δηλαδη να σου δωσουν ενα κομματι που δεν το εχεις ξανακουσει ουτε παιξει ποτε σε μια παρτιτουρα και εσυ να το παιξεις.... η πρωτη φορα που θα το παιξεις λεγεται Prima Vista...
Ειναι ενας τροπος ελεγχου αν ο μουσικος ειναι πραγματικα καλος...

Πως μπορεί να παίξει κάποιος ένα κομμάτι χωρίς καν να ακούσει τη μελωδία?

psomas

  • Επισκέπτης
Re:Tι σημαίνει Prima Vista?
« Απάντηση #15 στις: 13/09/04, 12:31 »
Πριμα Βιστα ειναι οταν παιζεις κατι βλεποντας το πρωτη φορα απο μια παρτιτουρα... δηλαδη να σου δωσουν ενα κομματι που δεν το εχεις ξανακουσει ουτε παιξει ποτε σε μια παρτιτουρα και εσυ να το παιξεις.... η πρωτη φορα που θα το παιξεις λεγεται Prima Vista...
Ειναι ενας τροπος ελεγχου αν ο μουσικος ειναι πραγματικα καλος...

Πως μπορεί να παίξει κάποιος ένα κομμάτι χωρίς καν να ακούσει τη μελωδία?
παίζεις ότι βλέπεις. Δεν είναι πολύ δύσκολο αν το κομμάτι είναι  μικρό και αργό.
Αλλα αν πρόκειται για πιο μεγάλα κομμάτια, τοτε....  :-X

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Re:Tι σημαίνει Prima Vista?
« Απάντηση #16 στις: 31/10/04, 01:19 »
Σχετικά με το prima vista: ο όρος είναι όπως αποδώθηκε πριν, αλλά δεν βρίσκει εφαρμογή στην κιθάρα, καθώς υπάρχουν νότες στην ίδια οκτάβα αλλά σε διαφορετικές θέσεις. Έτσι ο κιθαρίστας (μιλάω για κλασσική κιθάρα και για κομμάτια αδιανόητα δύσκολα) πρέπει πρώτα να μελετήσει, ποιο "πιάσιμο" με τις δεδομένες νότες τον βολεύει καλλίτερα.
Δεν υπάρχει κλασσικός κιθαρίστας που να του δώσεις παρτιτούρα κλασσικού συνθέτη και δύσκολη και να την βγάλει prima vista. Ο κολλητός μου και συνκιθαρίστας στη μπάντα έχει πτυχίο κλασσικής και πάει τώρα για δίπλωμα. Διαβάζει άπειρες ώρες την ημέρα και για να παίξει αυτά που πρέπει αλλά και για να τα θυμάται απ' έξω στη συναυλία για το δίπλωμα.
Στο πιάνο αντίθετα, οι συναυλίες γίνονται prima vista.

    επετρεψε μου να σου πω οτι κανεις Μεγα λαθος! Παντα σε μια παρτιτουρα αναγραφεται με αραβικους αριθμους (πχ 1,2,3,4) η θεση που πρεπει να παιξει ο κιθαριστας, επομενος οταν ξερεις τις θεσεις ξερεις και που θα παιξεις!!! Απλα πραγματα!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος sakisarabatzis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΑΚΗΣ ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ ΤΕΝΟΡΟΣ-ΚΑΘΗΓΗΤ.ΦΩΝΗΤΙΚΗΣ ΩΔΕΙΩΝ
    • Προφίλ
    • www.sakisarabatzis.gr
Απ: Tι σημαίνει Prima Vista?
« Απάντηση #17 στις: 25/07/07, 22:37 »
βλέπεις ενα μουσικο κοματι και το τραγουδας η το παιζεις στο οργανο με την πρωτη.Θελει αρκετη εξάσκηση στο σολφεζ να βλέπεις νοτες και να τις τραγουσας σ ω σ τ ά .Λέγεται και ...εκ πρώτης οψεως αναγνωση
http//  www.sakisarabatzis.gr  ==={dvd-fotos]

Αποσυνδεδεμένος LILAKI

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Study silence to learn the music
    • Προφίλ
Απ: Re:Tι σημαίνει Prima Vista?
« Απάντηση #18 στις: 02/01/09, 16:45 »
Σχετικά με το prima vista: ο όρος είναι όπως αποδώθηκε πριν, αλλά δεν βρίσκει εφαρμογή στην κιθάρα, καθώς υπάρχουν νότες στην ίδια οκτάβα αλλά σε διαφορετικές θέσεις. Έτσι ο κιθαρίστας (μιλάω για κλασσική κιθάρα και για κομμάτια αδιανόητα δύσκολα) πρέπει πρώτα να μελετήσει, ποιο "πιάσιμο" με τις δεδομένες νότες τον βολεύει καλλίτερα.
Δεν υπάρχει κλασσικός κιθαρίστας που να του δώσεις παρτιτούρα κλασσικού συνθέτη και δύσκολη και να την βγάλει prima vista. Ο κολλητός μου και συνκιθαρίστας στη μπάντα έχει πτυχίο κλασσικής και πάει τώρα για δίπλωμα. Διαβάζει άπειρες ώρες την ημέρα και για να παίξει αυτά που πρέπει αλλά και για να τα θυμάται απ' έξω στη συναυλία για το δίπλωμα.
Στο πιάνο αντίθετα, οι συναυλίες γίνονται prima vista.

Διαφωνώ.Η δασκάλα που είχα κιθαρίστρια κλασικής μπορούσε να παίξει επι τόπου και κομμάτι 10 σελίδων.Γι αυτό και οι κλασικοί για να πάρουν πτυχίο κάνουν και prima vista  σε αντίθεση με τους ηλεκτρικούς που δεν είναι υποχρεωτικό.Εκει φαίνεται ποση μελέτη έχει ρίξει καποιος στη ζωή του.
Στην ανάγκη και οι  θεοί πείθονται.Εδω ολόκληρο F-117 τεχνολογίας Stealth κατασκευάστηκε....

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Tι σημαίνει Prima Vista?
« Απάντηση #19 στις: 02/01/09, 20:27 »
Διαφωνώ.Η δασκάλα που είχα κιθαρίστρια κλασικής μπορούσε να παίξει επι τόπου και κομμάτι 10 σελίδων.Γι αυτό και οι κλασικοί για να πάρουν πτυχίο κάνουν και prima vista  σε αντίθεση με τους ηλεκτρικούς που δεν είναι υποχρεωτικό.Εκει φαίνεται ποση μελέτη έχει ρίξει καποιος στη ζωή του.

Μηπως η δασκάλα σου είχε παίξει και παλιότερα το κομμάτι? Ή ήταν κομμάτι χαμηλής τάξης?

Όσον αφορά τους ηλεκτρικούς κιθαρίστες δεν έχουν υποχρεωτική prima vista. Εχεις δίκιο. Όταν όμως το υπουργείο πολιτισμού αποφασίσει να παρέχει κρατικά πτυχία και σε αυτούς, είμαι σίγουρος οτι θα έχουν.

Εχω κάνει και κάνω (δέχομαι) μαθήματα και ηλεκτρικής και κλασικής.Κλασική, είχα φτάσει και υψηλή τάξη. Είναι άδικο να λες οτι το ένα απαιτεί περισσότερο μελέτη απο το άλλο. Δε συγκρίνονται αυτά τα 2, να μιλάς για ευκολότερα και δυσκολότερα...


(ΚΑι γιατί δε θυμάμαι prima vista στις απαιτήσεις του πτυχίου???)
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος LILAKI

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Study silence to learn the music
    • Προφίλ
Απ: Tι σημαίνει Prima Vista?
« Απάντηση #20 στις: 02/01/09, 21:56 »
Διαφωνώ.Η δασκάλα που είχα κιθαρίστρια κλασικής μπορούσε να παίξει επι τόπου και κομμάτι 10 σελίδων.Γι αυτό και οι κλασικοί για να πάρουν πτυχίο κάνουν και prima vista  σε αντίθεση με τους ηλεκτρικούς που δεν είναι υποχρεωτικό.Εκει φαίνεται ποση μελέτη έχει ρίξει καποιος στη ζωή του.

Μηπως η δασκάλα σου είχε παίξει και παλιότερα το κομμάτι? Ή ήταν κομμάτι χαμηλής τάξης?

Όσον αφορά τους ηλεκτρικούς κιθαρίστες δεν έχουν υποχρεωτική prima vista. Εχεις δίκιο. Όταν όμως το υπουργείο πολιτισμού αποφασίσει να παρέχει κρατικά πτυχία και σε αυτούς, είμαι σίγουρος οτι θα έχουν.

Εχω κάνει και κάνω (δέχομαι) μαθήματα και ηλεκτρικής και κλασικής.Κλασική, είχα φτάσει και υψηλή τάξη. Είναι άδικο να λες οτι το ένα απαιτεί περισσότερο μελέτη απο το άλλο. Δε συγκρίνονται αυτά τα 2, να μιλάς για ευκολότερα και δυσκολότερα...


(ΚΑι γιατί δε θυμάμαι prima vista στις απαιτήσεις του πτυχίου???)


Τα μπέρδεψες λιγάκι.Συμφωνώ  με αυτά που λες, μόνο που δεν ισχυρίζομαι ότι η κλασική χρειάζεται περισότερη μελέτη απ την ηλεκτρική, αφού η καθεμιά έχει τις δυσκολίες της,το συμπέρανες αυθαίρετα.Anyway,είναι διαφορετική η μια απ την άλληΠ.Χ στην κλασική εξετάζονται περισσότερο σε ρεπερτόριο παρά στις κλίμακες,που γίνεται στην ηλεκτρική.Η φύση όμως της prima vista δεν αλλάζει..θα είναι πάντα δύσκολη και απαιτείται-απ όσο ξέρω-για τα πτυχία κλασικών μουσικών οργάνων,κιθάρα,πιάνο,βιολί,μονωδία.. :)
« Τελευταία τροποποίηση: 02/01/09, 23:18 από LILAKI »
Στην ανάγκη και οι  θεοί πείθονται.Εδω ολόκληρο F-117 τεχνολογίας Stealth κατασκευάστηκε....

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Tι σημαίνει Prima Vista?
« Απάντηση #21 στις: 03/01/09, 04:47 »
Την συγνώμη μου αν παρεξήγησα τα λεγόμενά σου. Αυτό όμως κατάλαβα απο τη παρακάτω αλληλουχία φράσεων:
Γι αυτό και οι κλασικοί για να πάρουν πτυχίο κάνουν και prima vista  σε αντίθεση με τους ηλεκτρικούς που δεν είναι υποχρεωτικό.Εκει φαίνεται ποση μελέτη έχει ρίξει καποιος στη ζωή του.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος LILAKI

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Study silence to learn the music
    • Προφίλ
Απ: Tι σημαίνει Prima Vista?
« Απάντηση #22 στις: 03/01/09, 21:37 »
Την συγνώμη μου αν παρεξήγησα τα λεγόμενά σου. Αυτό όμως κατάλαβα απο τη παρακάτω αλληλουχία φράσεων:
Γι αυτό και οι κλασικοί για να πάρουν πτυχίο κάνουν και prima vista  σε αντίθεση με τους ηλεκτρικούς που δεν είναι υποχρεωτικό.Εκει φαίνεται ποση μελέτη έχει ρίξει καποιος στη ζωή του.

Τα παρεξήγησες διότι τα πήρες μεμονωμένα.Αυτό που εννοώ σχετικά με τη μελέτη είναι ότι, η αξία ενός κλασικού κιθαρίστα έναντι ενός άλλου κλασικού και όχι ηλεκτρικού αποδεικνύεται απ τις επιδόσεις του στην prima vista,αφού σίγουρα πρέπει να έχει μελετήσει αρκετά.Απλά επέμεινα στον όρο ''κλασικός'', για να διευκρινήσω κάποοια πράγματα στον Rivaldo.Η αντιπαράθεση ''ηλεκτρικών'' και ''κλασικών'' ήταν υποθέτω ατυχές παράδειγμα και ίσως γι αυτό το νόημα έβγαινε ασαφές.Τα λέμε!
Στην ανάγκη και οι  θεοί πείθονται.Εδω ολόκληρο F-117 τεχνολογίας Stealth κατασκευάστηκε....

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Tι σημαίνει Prima Vista?
« Απάντηση #23 στις: 03/02/09, 00:03 »
Όπως συμβαίνει με όλα τα γνωστικά αντικείμενα για να καταλάβεις εάν κάποιος εκτελεί σωστά Prima Vista είναι απαραίτητο να έχεις πολύ καλή γνώση περί της ανάγνωσης μουσικών κειμένων.

Θυμάμαι μια περίπτωση με κάποιον γνωστό μου για τον οποίο φημολογείτο ότι δεν υπήρχε άγνωστο κείμενο το οποίο να μην μπορεί να εκτελέσει άψογα. Κάποτε έτυχε να τραγουδήσουμε μαζί ένα άγνωστο - και για τους δυό μας - κείμενο. Έκανε χοντροειδέστατα σφάλματα. Πως εξηγείται η φήμη? Απλά δεν "έφευγε" από την κλίμακα και οι ακροατές του δεν είχαν την ανάλογη κατάρτιση ώστε να καταλάβουν το σφάλμα!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: Tι σημαίνει Prima Vista?
« Απάντηση #24 στις: 04/02/09, 02:38 »
Το σίγουρο είναι οτι για να δουλέψεις σε σκυλάδικο πρέπει να έχεις υψηλό επίπεδο reading.... :P (Ισχύει όμως αυτό...)!

Στο εξωτερικό δεν υπάρχει session μουσικός που να μην μπορεί, έστω και σε χαμηλό επίπεδο, να παίξει prima vista. Τώρα, οι μουσικοί μιας μπάντας δεν είναι υποχρεωμένοι να γνωρίζουν prima vista...δεν θα τους χρειαστεί πουθενά. Αν κάποιος όμως (πέρα από τις μπάντες κλτ κτλ) επιθυμεί να δηλώσει "μουσικός" στο επάγγελμα, αργά ή γρήγορα θα του ζητηθεί με άμεσο ή εμμεσο τρόπο αυτή η ικανότητα...


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Vista

Ξεκίνησε από stavros75 « 1 2 » Επιστήμη και Τεχνολογία

47 Απαντήσεις
12494 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/07, 12:22
από YmiRLinG
81 Απαντήσεις
22143 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/07, 23:53
από paran0id
1 Απαντήσεις
2162 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/07, 14:25
από schizm
20 Απαντήσεις
8038 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/08/07, 23:26
από newGuitarMan
4 Απαντήσεις
2755 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/08, 10:08
από m@ster k@frer
9 Απαντήσεις
4692 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/08, 02:38
από Amylo
0 Απαντήσεις
2135 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/09, 20:38
από les paul
0 Απαντήσεις
1790 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/11, 20:11
από Transformer
9 Απαντήσεις
4493 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/11, 16:01
από Eagle Of Kamelot
25 Απαντήσεις
9467 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/14, 22:12
από tech21man