Αποστολέας Θέμα: Gothic rock  (Αναγνώστηκε 11228 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Gothic rock
« Απάντηση #25 στις: 05/12/08, 12:26 »
ρε παιδια γιατι δλδ οι ΗΙΜ να ειναι gothic rock?ουτε καν οι ιδιοι λενε οτι παιζουν gothic rock.Και ποιος ειπε οτι ειναι η καλυτερη μπαντα?εμενα μ αρεσουν.ειμαι γυμνασιοπαιδο?οπως μ αρεσουν οι OPETH και Godspped your black emperor.τωρα εγινα του πανεπ?δλδ αν μ αρεζε και ο η κλασσικη τι θα ημουν?...κανουμε αναλυσεις στυλ metal hammer δυστυχως και αυτο ειναι πολυ ασχημο.μηπως θελουμε να γινουμε ΧΑΚΟΙ στην θεση του χακου?...εγω οχι.τον αν οι ΗΙΜ αξιζουν και ειναι διαχρονικη(οπως και καθε αλλο συγκροτημα)θα το κρινει ο καθενας για τον εαυτο του.

ντξ λιγο χακος θα γινω τωρα...ΣΟΡΡΥ αλλα μου ηρθε..ειπε κατι ο schizm που δεν το προσεξατε..Το gothic ιδίωμα φέρει μια συγκεκριμένη σχετικώς συνειδητά περιορισμένη αισθητική...Γιατι το goth εν πρωτης ειναι τροπος ζωη και οχι μουσικης..το τι πιστευει ο καθενας οτι ειναι  gothic rock,αστα να πανε


Νομιζω το gothic rock εχει οριστει επαρκως το τι ειναι.Και μην μου πεις οτι βαζουμε ταμπελες και τα τοιαυτα..Εχω βαρεθει να το ακουω αυτο το πραγμα.Και οι him μεσα σε μια τετοια σκηνη ανηκουν.
Το παιρνεις πολυ προσωπικα νομιζω..Και υπο αυτους τους ορους πως θα κανεις συζητηση.Στην τελικη αν θες να πιστευεις κατι για τον εαυτο σου και μονο πιστευε το.Το θεμα ειναι οτι καποιοι απο εμας πιστευουν οτι υπαρχουν και καποια πιο αντικειμενικα κριτηρια και στη μουσικη.Το διαχρονικο κατ'εσε ειναι κατι τελειως υποκειμενικο δηλαδη...Εγω αντιθετα πιστευω οτι το διαχρονικο οριζεται απο το αν θα επηρεασει αλλες μπαντες αν θα λειτουργησει ως ριζα και φυσικα αν ανθρωποι θα συνεχισουν να το ακουνε 10 και 15 χρονια μετα.(και παραπανω φυσικα)..

Επισης δεν ειπε κανεις οτι οσο πιο δυσκολη μουσικη ακους τοσο καλυτερος εισαι αλλα ειναι  δεδομενο οτι ενα παιδι γυμνασιου δεν δινει και τοση σημασια στη μουσικη αυτη καθα αυτη.Εκτος του οτι δεν εχει ακουσει αρκετη μουσικη για να μπορει να κρινει εντυπωσιαζεται απο αλλα πραγματα.Ολοι οταν πρωτοαρχισαμε να ακουμε μεταλ ας πουμε εντυπωσιαζομασταν απο απλα πραγματα στη μουσικη ειτε απο εξωμουσικα στοιχεια..

Και ναι το gothic εχει μια περιορισμενη αισθητικη.Το ιδιο εχει και το πανκ.Το ιδιο και το grunge.Tι παει να πει αυτο?Οτι δεν ειναι μουσικα ειδη? ???
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gothic rock
« Απάντηση #26 στις: 05/12/08, 12:48 »
Και ναι το Gothic εχει μια περιορισμενη αισθητικη.Το ιδιο εχει και το πανκ.Το ιδιο και το grunge.Tι παει να πει αυτο?Οτι δεν ειναι μουσικα ειδη? ???
Ειναι και μουσικα ειδη..να σε ρωτησω προσωπικα.ποσα ατομα PUNK εχεις δει?..ποσα Gothic?μιλαω για ατομα.οχι για ατομα που ακουνε αυτα τα ειδη..για μενα ειναι σταση ζωης και η πανκ και το γκοθ.(οχι οτι ζω εγω σαν πανκις η γκοθστερ).και πιστεψε με τους ελλαχιστους που εχω δει να ζουν ετσι δεν νομιζω καν οτι ακουγαν αυτα τα ειδη...αυτοι καθοριζουν την μουσικη με την ζωη τους.


Εγω αντιθετα πιστευω οτι το διαχρονικο οριζεται απο το αν θα επηρεασει αλλες μπαντες αν θα λειτουργησει ως ριζα και φυσικα αν ανθρωποι θα συνεχισουν να το ακουνε 10 και 15 χρονια μετα.(και παραπανω φυσικα)..

Τα μαθηματικα συναντουν την μουσικη..σαν οριο συναρτησης το εθεσες..διαχρονικοτητα μεγαλυτερο η ισο του 10..Παντως ειπες την μαγικη λεξη..ΕΣΥ.ΕΓΩ οχι..υπαρχουν πολλα πραγματα που καθοριζουν την διαχρονικοτητα γενικα..και οχι μονο στην μουσικη.διαχρονικη ειναι και η αγαπη της μανας προς εναν γιο..οταν πεθανει η μανα στο κοινονικο συνολο μαλλον δεν θα λειψει και πολυ...στον γιο ομως ναι..και η αγαπη της θα μεινει διαχρονικη σε αυτον χωρις να εχει επιρρεασει κανεναν αλλον παρα μονο αυτον...ετσι καπως ειναι και για την μουσικη..αν σε επιρρεαζει εσενα  η μουσικη ειναι διαχρονικη.Για σενα..και αυτο ειναι που μετραει

Επισης το γκοθ οπως ειπες εχει οριστει..εγω σου λεω πως επαναπροσδιοριζεται μερα με την μερα.αλλωστε οι Bauhaus, Sisters Of Mercy, Fields of the Nephilim καποτε λεγοντουσαν dark wave σημερα goth..γιατι?

Τεσπα ο καθενας εχει της αποψεις του.

Υ.γ δεν καταλαβα το ποστ για το ΜΕΓΙΣΤΟ Irelligious.τι σχεση εχει με γκοθικ ροκ?
« Τελευταία τροποποίηση: 05/12/08, 13:01 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Gothic rock
« Απάντηση #27 στις: 05/12/08, 15:19 »
Για να απανταω σε ενα forum,ειναι too much να χρησιμοποιω λεξικο. οσον αφορα τωρα αυτο που λες αν κατι περναει απο το χερι τους η οχι αυτο δεν μπορουμε να το ξερουμε οποτε τι να λεμε τωρα...

κιρατζο οι ξεπουλημενοι him ειναι η πρωτη φιλανδικη μπαντα που εχει κανει χρυσο στην αμερικη. τα ξεπουλημενα κομματια τους τα ακουει πολυς κοσμος. παντως,περιουσια δεν εχουν κανει αν το θετεις ετσι.

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Gothic rock
« Απάντηση #28 στις: 05/12/08, 15:58 »
Ναι βρε παιδί μου. Και το Μπίγαλη τον έχουν ακούσει χιλιάδες κόσμου, αλλά δεν επηρέασε τη σκηνή περισσότερο από λιγότερο δημοφιλείς συναδέλφους του. Κακώς ανακατεύεται η εμπορικότητα στην έννοια περί "καλύτερου".

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Gothic rock
« Απάντηση #29 στις: 05/12/08, 18:12 »
Zeromancer πηγαινε διαβασε το πρωτο ποστ μου λιγο..Στο κιθαρα ειμαστε δεν μπορω να ανοιγω 250 000 θεματ αοπου θα απαντανε 5 ατομα.

Ωραια αφου ειναι και μουσικα ειδη τοτε ποιο το προβλημα μας? ::)
Δεν ξερω τι παει να παει σταση ζωης γκοθ και πανκ..Να σου πω την αληθεια ουτε ροκ..Και ουτε που με νοιαζει.Νομιζω μιλαμε για μουσικη.

Καλα για το αλλο θεμα προφανως δεν το πιστευω μονο ΕΓΩ.Οι περισσοτεροι ανθρωποι αυτο οριζουν ως διαχρονικοτητα..Ρε παιδια οσο και να θελουμε δεν μπορουμε να αναγουμε τα παντα σε προσωπικες προτιμησεις.
Στην εμενα μπορει να μ αρεσουν πολλες μπαντες απο 70s ξερω γω αλλα αυτο δεν τις κανει και αυτοματα διαχρονικες.. ???

Διαφωνησα εγω στο επαναπροσδιοριζεται?Στο οτι επαναπροσδιοριζεται απο τους him ναι διαφωνω...

Ρε αγορι μου garvin..Τι σχεση ειχει το ξεπουλημα με τις πωλησεις?
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gothic rock
« Απάντηση #30 στις: 05/12/08, 22:35 »
Ρε φιλε Kiratzoharris εγω απλα θελω να δειξω πως η διαχρονικοτητα εχει πολλα επιπεδα...σαφως και το "κοινος αποδεκτο" ειναι αυτο που λες εσυ..οτι ειναι διαχρονικο για ενα συνολο ανθρωπων.απλα πριν γινει διαχρονικο για ολους μας εχει γινει και για τον καθε ενα διαχρονικα ::)...και σε ορισμενες περιπτωσεις δεν χρειαζεται να ειναι και απο πολλους για να γινει διαχρονικο...

Δεν ξερω αν το gothic rock επαναπροσδιοριζεται απο τους ΗΙΜ..Ισως.
Παντως για το Irelligious δεν ξερω ακομα τι δουλεια εχει στο ποστ σου..δεν το λεω ειρωνικα απλα επειδη ειναι πιο σκληρο σε σχεση με την επικεφαλιδα του ποστ σθου αν μιλαμε και για τετοια μουσικη εχουμε ποοολλααααααα ακομα να πουμε απο παρα πολλες μπαντες...
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Gothic rock
« Απάντηση #31 στις: 06/12/08, 02:00 »
Ρε αγορι μου garvin..Τι σχεση ειχει το ξεπουλημα με τις πωλησεις?

οτι μια ξεπουλημενη μπαντα δεν πουλαει πλεον,γιατι το (πραγματικο) κοινο της αρχιζει να το καταλαβαινει και κοβει λασπη σιγά-σιγά...
οκ κιρατζο ας το ληξουμε εδω ας μη μιλαμε για τους him. τι θελα να πω για το greatest lovesongs οτι ειναι ωραιος δισκος,παλι τρωγομαστε...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Gothic rock
« Απάντηση #32 στις: 06/12/08, 13:31 »
Ρε φιλε Kiratzoharris εγω απλα θελω να δειξω πως η διαχρονικοτητα εχει πολλα επιπεδα...σαφως και το "κοινος αποδεκτο" ειναι αυτο που λες εσυ..οτι ειναι διαχρονικο για ενα συνολο ανθρωπων.απλα πριν γινει διαχρονικο για ολους μας εχει γινει και για τον καθε ενα διαχρονικα ::)...και σε ορισμενες περιπτωσεις δεν χρειαζεται να ειναι και απο πολλους για να γινει διαχρονικο...

Δεν ξερω αν το gothic rock επαναπροσδιοριζεται απο τους ΗΙΜ..Ισως.
Παντως για το Irelligious δεν ξερω ακομα τι δουλεια εχει στο ποστ σου..δεν το λεω ειρωνικα απλα επειδη ειναι πιο σκληρο σε σχεση με την επικεφαλιδα του ποστ σθου αν μιλαμε και για τετοια μουσικη εχουμε ποοολλααααααα ακομα να πουμε απο παρα πολλες μπαντες...
Καταλαβα τι θελεις να πεις.Αρκετα ικανη απαντηση παντως στα προηγουμενα κυριως ειναι το ποστ του schizm στο θεμα για την μεταλ και τη ροκ.

Ναι για αυτο σου λεω διαβασε το πρωτο ποστ μου.Σκεφτηκα να μην αναφερουμε μονο gothic rock συγκροτηματα/δισκους αλλα και gothic metal αφου ετσι και αλλιως οι απαντησεις θα ειναι λιγες οποτε δεν υπαρχει λογος για 2 θεματα.Αλλωστε δεν ειναι κακο να δουμε και την επιρροη που ειχε το gothic μεσα στο μεταλ.

I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gothic rock
« Απάντηση #33 στις: 06/12/08, 13:38 »
καθολου κακο δεν ειναι...απλα πριν παμε στους Θεους moonspell καλο θα ειναι να περασουμε και μια βολτα απο αυτους που εβαλαν το gothic διπλα απο την λεξη metal...paradise lost  και σαφως οπως γραψαν και τα παιδια πανω type O negative
Για μενα το irreligious ειναι το πιο γκοθικ των moonspell απο θεμα φιλοσοφιας.απο θεμα μουσικης ειναι το darkness and hope αν και προσωπικα θεωρω ως καλυτερο δισκο τους το  SIN/PECADO
« Τελευταία τροποποίηση: 06/12/08, 13:42 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Gothic rock
« Απάντηση #34 στις: 06/12/08, 14:32 »
Δεν διαφωνω απλα εκανα την παρουσιαση αυτου του δισκου επειδη αυτην την εποχη ασχολουμαι περισσοτερο με δαυτους.
Και προσωπικα ειναι το αγαπημενο μου με το antidote(πολυ πιο μεταλ βεβαια) να ακολουθει.Το darkness and hope εχει κομματαρες και ως αλμπουμ τους πιο κοντα στα γκοθικ ροκ δεδομενα θεωρω το sin/pecado.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: Gothic rock
« Απάντηση #35 στις: 31/12/08, 12:23 »
To παρακάτω κείμενο είναι μιας πολύ καλης μου φίλης και πιστεύω πως καλυπτεί πλήρως το θέμα, αν και είναι γραμμένο πριν από κάποια χρόνια...

http://www.artofwise.gr/html/categories_content/filosofia/gothfilosofia.html

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1760 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/05, 21:26
από ερεβος
26 Απαντήσεις
7376 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/06, 19:48
από Holy Diver
17 Απαντήσεις
7473 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/07, 04:36
από Fys
11 Απαντήσεις
7572 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/07, 16:30
από KaBi
7 Απαντήσεις
3499 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/08, 00:11
από pa...
23 Απαντήσεις
7690 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/09, 20:52
από Jim_Gkountonas(Arpeggiator)
3 Απαντήσεις
2422 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/09, 15:07
από diaolosh
12 Απαντήσεις
4700 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/09, 22:21
από armagedon
1 Απαντήσεις
1934 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/10, 03:56
από newGuitarMan
12 Απαντήσεις
3815 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/11, 13:47
από noe13