Ψηφοφορία

Mashall TSL601 vs ENGL Screamer 50(combo)

Mashall TSL601
21 (30.9%)
ENGL Screamer 50
47 (69.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 68

Αποστολέας Θέμα: Mashall TSL601 vs ENGL Screamer 50(combo)  (Αναγνώστηκε 23028 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SGACE

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Mashall TSL601 vs ENGL Screamer 50(combo)
« Απάντηση #50 στις: 22/04/08, 22:30 »
Φιλε SOLEGA, επετρεψε μου να διαφωνησω καθετος...Ειχα για χρονια τον screamer και ηταν ιδιαιτερα φιλικος σε χαμηλες εντασεις και αυτο του εδινε ποντους σε σχεση με αλλους ενισχυτες που εχω ακουσει.. Τοσο χαμηλα οσο και τερμα ο ενισχυτης ηταν παρα μα παρα πολυ καλος. Φανταστικα καθαρα και τρελο gain. Θα μου πεις γιατι τον πουλησες τοτε?
Γιατι εψαχνα ηχο crunch κατι το οποιο ο ENGL απλα δεν εχει..

Αποσυνδεδεμένος JaYmZ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Mashall TSL601 vs ENGL Screamer 50(combo)
« Απάντηση #51 στις: 23/04/08, 10:47 »
βρε παιδιά νομίζω είστε λίγο υπερβολικοί...

εγώ χρησιμοποιώ τον tsl-602 στο σπίτι και στο studio που παίζουμε ή dsl-100, tsl-100 κτλ..ο marshall τζιτζικίζει?... ???από πότε...νομίζω τίθεται θέμα settings του ενισχυτή και τι ήχο επιδιώκεις...ΑΝΕΤΑ μπορείς να έχεις low-mid heavy ήχο(ειδικά με τον tsl-100 + cab), αλλά θα είναι marshall ήχος, βλέπε zakk wylde, slayer megadeth κτλ...ή ακόμα και metallica pre-90's εποχή...δεν μπορείς να παίξεις nu-metal, ούτε τα διάφορα -core(hardcore, metalcore etc..)..θες άλλο ενισχυτή...vht, diezel, κανά rectifier...

αυτά όσον αφορά το metal γιατί με όλα τα υπόλοιπα είσαι πολύ άνετα...δλδ με τον dsl ειδικά μπορείς να έχεις σχεδόν όλο το φάσμα του classic rock και το πολύ να χρειαστείς 2-3 πετάλια(boost, compression, eq) για εξειδικευμένες περιπτώσεις...είναι τέρατα ενισχυτές και plz πηγαίντε σε ένα studio και ακούστε τους με μία καλή καμπίνα Και ΔΥΝΑΤΑ...αυτά τα πράγματα είναι φτιαγμένα για τρελό volume...αλλιώς τσάμπα οι λάμπες....

αυτά για τις κεφαλές...όσον αφορά τα combo...εγώ μέσα στο σπίτι τον tsl με το pre sto 10, το master το ανοίγω μέχρι το 4-5 και αυτό γιατί έχω cool γείτονες... 8)αυτός ο ενισχυτής πάσχει από ηχεία...του έχω συνδέσει μία 1936 cab και ήταν άλλο πράγμα...απλά ξεχνάς κάτι deep switch και λοιπές μαλ***ες, ανεβάζεις το master και είσαι cool με τα μεσαία και there you are!! ;D

εν τέλει νομίζω είναι θέμα προτίμησης...κατανοώ και το γενικότερο trend..."κράζω τους marshall, γιατί, έλεος πια, όλοι με τέτοιους παίζουν" :P...ο ENGL μπορεί να είναι και 100 φορές καλύτερος...no prob...απλά να μην λέμε πράγματα που δεν ισχύουν και να ξέρουμε τι παίζουμε και τι ήχο θέλουμε από αυτό...

have a nice day και καλό πάσχα το everyone... ;)

Αποσυνδεδεμένος manolisbot

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Mashall TSL601 vs ENGL Screamer 50(combo)
« Απάντηση #52 στις: 21/06/08, 17:29 »
συμφωνω σε πολλα απο τα παραπανω!!
SCORPIONS
1980

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Mashall TSL601 vs ENGL Screamer 50(combo)
« Απάντηση #53 στις: 23/06/08, 15:55 »
ο ENGL στα βρώμικα μου ακούγεται σαν να ρίχνεις χοντρό χαλίκι σε καρότσι οικοδομής   8)
Ο Engl κερδίζει στο καθαρό κανάλι πάντως.
Αυτα ειναι!!!  ;D
Ρε παιδια το παληκαρι ειπε το θελει για να παιζει χαμηλα στο σπιτι, και καποιοι απο εσας προτεινατε μαρσαλ, λεγοντας ταυτοχρονα οτι πρεπει να το βαλεις τερμα για να παιξει καλα... οποτε αυτοματα ακυρωσατε την προταση σας. Και κανεις δεν ρωτησε τι ηχο θελει να βγαλει το παιδι!
Λοιπον, θα παρεις ΕΝΓΚΛ γιατι το ψηφισαν περισοτεροι απο εμας εδω  ;D
Χωρις πλακα τωρα, αν εισαι αθηνα υπαρχουν και οι δυο ενισχυτες σε μαγαζια και σε περιμενουν να τους δοκιμασεις. Ο ΕΝΓΚΛ παιζει οντως πιο καλα χαμηλα και εχει πιο καλα καθαρα. Στα βρωμικα ειναι θεμα τι ηχο θες, εκει εχει να κανει με το γουστο σου.
Επισης ισχυει 100% αυτο που ειπαν οτι ο ΕΝΓΚΛ γραφει καλα... τον εχεις διπλα σου και δεν σε ικανοποιει 100%, αλλα μολις βαλεις ενα μικροφωνο και τον ηχογραφισεις στο κομματι που θελεις, μιλαμε αλλο πραγμα! Επισης υπαρχουν και αλλες λυσεις, καθως και ενισχυτες πιο λιγα βατ αν τον θελεις αποκλειστικα για σπιτι...
Και τελος, υπαρχουν πλεων ενισχυτες που βαζεις τερμα γκειν και ειναι αθορυβοι, ακομα και τερμα ενταση, και παιζουν τελεια και χαμηλα, και ξυπανε μετα το 5 στο γκειν (μεχρι το 5 μρ το ζορι κραντς)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Mashall TSL601 vs ENGL Screamer 50(combo)
« Απάντηση #54 στις: 23/06/08, 16:37 »
Ο Thunder που είχα πάντως έπαιζε πολύ καλά στα βρώμικα και σε χαμηλές εντάσεις. Μη σου πώ τον προτιμούσα κιόλας σ'αυτές τις εντάσεις!  ;D

Αποσυνδεδεμένος Inuitarcher

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Mashall TSL601 vs ENGL Screamer 50(combo)
« Απάντηση #55 στις: 26/06/08, 21:44 »
Οχι δεν μενω Αθηνα.
Ο ηχος που θελω να πετυχω ειναι τυπου Hard Rock οπως Scorpions.
Μπορει καποιος να μου στειλει ανεβασει κανενα sample να καταλαβω και εγω τι εννοειτε λεγοντας ΧΑΛΙΚΙ;;;
This is Scorpions,
    Where you really feel the Sting!!!

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Mashall TSL601 vs ENGL Screamer 50(combo)
« Απάντηση #56 στις: 26/06/08, 22:54 »
θα ακουστει λίγο κλισέ, αλλά δεν πειράζει.. εφόσον θες κλασσικό hard rock ήχο τύπου scorpions κ δεδομένου ότι οι scorpions έπαιζαν με marshall, προς τι η όλη σύγχηση? πέραν του γεγονότος ότι μου αρέσει αυτή η marshallίλα, είναι οι ενισχυτές που απευθύνονται σε τέτοιο είδος.. εγώ ειδικά παίζω και scorpions χωρίς boostεράκια, overdrive πεταλάκια κ τα σχετικά...
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Mashall TSL601 vs ENGL Screamer 50(combo)
« Απάντηση #57 στις: 27/06/08, 00:32 »
γιατι θελει χαμηλες εντασεις και ολοι οι μαρσαλ-φανς πιο πανω ειπαν οτι πρεπει να τον βαλεις τερμα για να παιξει σωστα  ::)
Εχω βαλει στο ματι ομως κατι 5 βατ λαμπατους με ηχο πλεξι και power-scaling  8)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Mashall TSL601 vs ENGL Screamer 50(combo)
« Απάντηση #58 στις: 27/06/08, 00:46 »
γιατι θελει χαμηλες εντασεις και ολοι οι μαρσαλ-φανς πιο πανω ειπαν οτι πρεπει να τον βαλεις τερμα για να παιξει σωστα  ::)
ναι, σε αυτό έχεις δίκιο.. πέρα όμως από τα γνωστά κόλπα για να παίζει με μειωμένη ένταση, αναφερόμουν στο ηχόχρωμα κυρίως.. τώρα αν μπορέι κ να τον τσιτώνει, όχι τον marshall μόνο, αλλά κάθε λαμπάτο ακόμα καλύτερα!! ;D

για πες λίγο για αυτά τα 5wattα μηχανήματα.. τιμή, ήχος, μάρκα, σχόλια κτλ κτλ
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος if_it_is?

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Mashall TSL601 vs ENGL Screamer 50(combo)
« Απάντηση #59 στις: 27/06/08, 00:49 »
θα ακουστει λίγο κλισέ, αλλά δεν πειράζει.. εφόσον θες κλασσικό hard rock ήχο τύπου scorpions κ δεδομένου ότι οι scorpions έπαιζαν με marshall, προς τι η όλη σύγχηση? πέραν του γεγονότος ότι μου αρέσει αυτή η marshallίλα, είναι οι ενισχυτές που απευθύνονται σε τέτοιο είδος.. εγώ ειδικά παίζω και scorpions χωρίς boostεράκια, overdrive πεταλάκια κ τα σχετικά...

Ναι αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι αν κάτι γράφει marshall ακούγεται hard rock και scorpions! μπορεί να ακούγεται και σκατά! και μπορεί κάτι που γράφει engl ή ακόμα και mesa boogie να ακούγεται scorpions!(Δηλαδή πιο marshall κι απ τους ίδιους τους marshall της εποχής μας..) ;)

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Mashall TSL601 vs ENGL Screamer 50(combo)
« Απάντηση #60 στις: 27/06/08, 00:58 »
θα ακουστει λίγο κλισέ, αλλά δεν πειράζει.. εφόσον θες κλασσικό hard rock ήχο τύπου scorpions κ δεδομένου ότι οι scorpions έπαιζαν με marshall, προς τι η όλη σύγχηση? πέραν του γεγονότος ότι μου αρέσει αυτή η marshallίλα, είναι οι ενισχυτές που απευθύνονται σε τέτοιο είδος.. εγώ ειδικά παίζω και scorpions χωρίς boostεράκια, overdrive πεταλάκια κ τα σχετικά...

Ναι αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι αν κάτι γράφει marshall ακούγεται hard rock και scorpions! μπορεί να ακούγεται και σκατά! και μπορεί κάτι που γράφει engl ή ακόμα και mesa boogie να ακούγεται scorpions!(Δηλαδή πιο marshall κι απ τους ίδιους τους marshall της εποχής μας..) ;)
σε γενικές γραμμές συμφωνώ.. επειδή όμως αναφερόμαστε στον tsl601, κ επειδή είμαι κάτοχος του tsl602 στο crunch κανάλι χωρίς να χρησιμοποιώ τα deep/swift κ τα λοιπα τέτοια κουμπάκια έχω τον κλασσικό λαμπάτο marshall ήχο.. λόγω της εμπειρίας μου το ανέφερα αυτό ;)
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Mashall TSL601 vs ENGL Screamer 50(combo)
« Απάντηση #61 στις: 28/06/08, 12:02 »
Βασικα οι Scorpions δεν παιζανε με Marshall, αλλο αν ειχανε κανα endorsemenet και επρεπε στη σκηνη να βγαινανε πρωτη μουρη τα Marashall. Ειναι γνωστο οτι παιζανε και απο οσο ξερω ακομα παιζουνε με Rivera ενισχυτες και αν δεν κανω λαθος κυριως με knucklehead.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Inuitarcher

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Mashall TSL601 vs ENGL Screamer 50(combo)
« Απάντηση #62 στις: 07/07/08, 00:10 »
Ο Rudolf Schenker παιζει με ENGL
This is Scorpions,
    Where you really feel the Sting!!!

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Mashall TSL601 vs ENGL Screamer 50(combo)
« Απάντηση #63 στις: 07/07/08, 03:11 »
παιδιά άλλο το τώρα.. όταν ξεκινησαν κ όλη την 10ετία του '70 κ αρχες '80 χρησιμοποιούσαν marshall.. ο rivera την δεκαετία του '80 ξεκίνησε την επιχείρηση, ενώ με engl έπαιξαν πολύ αργότερα.. κ επισης ο michael schenker έπαιζε με τα κλασσικά 100wattα κεφάλια marshall κ τώρα με jcm800 split channel..
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Mashall TSL601 vs ENGL Screamer 50(combo)
« Απάντηση #64 στις: 08/07/08, 18:21 »
απο τους 2 που ειπες...engl εννοειται αλλα ας εβαζες και καμια τριτη επιλογη.laney για παραδειγμα.γενικα παντως πρωτιμω τις κεφαλες απο τους combo
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Mashall TSL601 vs ENGL Screamer 50(combo)
« Απάντηση #65 στις: 08/07/08, 18:29 »
απο τους 2 που ειπες...engl εννοειται αλλα ας εβαζες και καμια τριτη επιλογη.laney για παραδειγμα.γενικα παντως πρωτιμω τις κεφαλες απο τους combo
gothic πες μου λεπτομερειες για τον thunder γιατι σκεφτομαι πολυ σοβαρα να τον τσιμπισω(κεφαλη και καμπινα 2χ12 οχι combo).ειμαι μεταξυ του engl thunder και laney gh50l.οσοι εχουν εμπειρια απο αυτες τις κεφαλες ας μου πουν τη γνωμη τους.ευχαριστω
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Mashall TSL601 vs ENGL Screamer 50(combo)
« Απάντηση #66 στις: 08/07/08, 18:34 »
Κοίτα, εμένα ο thunder μ'έβγαζε μια χαρά, αλλά και πάλι τον είχα μόνο σπίτι, και δεν έπαιζε να τον παίξω live (μπασσίστας γαρ), οπότε δεν με χαλούσε το ότι είχε ενιαίο EQ. Κατά τ'άλλα και δυνατός είναι, και έχει πολύ καλά καθαρά (πολύ δύσκολα "έσπαγαν"), και όσον αφορά το gain εμένα μου έφτανε μια χαρά. Έχει αρκετά σκληρό ήχο άμα τον τιγκάρεις, και αποδίδει επίσης καλά χαμηλά (από τα ΜΕΓΑΛΑ ατού του). ΑΛΛΑ, δεν είναι για όλους. Τις ελάχιστες φορές που τον είχα δυνατά, είχε μια τάση να πριμάρει λιγάκι. Όχι τραγικά πράγματα βέβαια, αλλά το πρόσεχες. Με λίγο δούλεμα του EQ ήσουν μια χαρά πάντως. Απλά γενικώς οι ENGL (συμπεριλαμβανομένου του thunder) είναι για πιο σκληρά πράγματα. Τον εντελώς crunch ήχο π.χ. δεν τον βγάζεις εύκολα με ENGL. Ελπίζω να βοήθησα κάπως...

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Mashall TSL601 vs ENGL Screamer 50(combo)
« Απάντηση #67 στις: 06/08/08, 17:22 »
Δυστυχως το προβλημα με καλο ηχο (ειδικα παραμορφωση) στην κιθαρα ειναι λιγο... φαυλος κυκλος... Και εξηγουμαι:
Κατα την γνωμη μου και μετα απο αρκετους ενισχυτες που εχουν περασει απο τα χερια μου, ικανοποιητικο ηχοχρωμα μπορουν να μου δωσουν μονο λαμπατοι ενισχυτες (με ελαχιστες εξαιρεσεις μερικων καλων digital modelling ενισχυτων). Το προβλημα ομως με τους λαμπατους ειναι - ΟΣΟ ΚΑΙ ΤΕΤΡΙΜΜΕΝΟ ΚΑΙ ΧΙΛΙΟΕΙΠΩΜΕΝΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ - πως ΠΡΕΠΕΙ να παιζουν δυνατα για να παρεις αυτα που εχουν να δωσουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ. Σιγουρα υπαρχουν κορυφαιοι ενισχυτες με πολυ καλη σχεδιαση και καλα master volumes που δεν σκοτωνουν τον ηχο, αλλα πραγματικα αν δεν ζοριστουν οι τελικες λαμπες (κατα την γνωμη γου ενα volume ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ στο 4.5 με max το 10) δεν θα ακουσετε ποτε τον ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ηχο του ενισχυτη.
Επαναλαμβανω, υπαρχουν πολλοι καλοι ενισχυτες που και σε χαμηλες εντασεις αποδιδουν αρκετα καλα, αλλα αν τους ακουσετε σε πραγματικες εντασεις για τις οποιες οντως σχεδιαστηκαν θα δειτε εντελως αλλη συμπεριφορα (αν οχι ΚΑΙ ηχο). Οσο πιο χαμηλα παιζεις με εναν λαμπατο ενισχυτη τοσο αναγκαζεσαι και τσιτωνεις το drive για να βγαλεις βρωμα, οσο πιο πολυ τσιτωνεις την βρωμα, τοσο πιο πολλες δυναμικες χανεις και τοσο λιγοτερο "αναπνεει" ο ενισχυτης. Κλασσικο παραδειγμα, metal/heavy ηχος: αν εχεις το drive τερμα (ψιλο κλασσικο φαινομενο για καποιον που παιζει metal σε αρκετα χαμηλες εντασεις) τα μεσαια γυρω στο 0 και τα αλλα τσιτωμενα (γιατι αλλιως ακουγεται αδειος ο ηχος, φτιαχνεις εναν ηχο που μετα βιας (για μενα) τρωγεται... Τζιτζικιζει, μπουκωνει και ακουγεται καλα μονο με 5ες κτλ και ισως με αρκετη χρηση εφφε απο πεταλακια, racks κτλ. Βαζεις τον ιδιο ενισχυτη στο 8 και ξαναπαιζεις... Απλα χαμος... Το τζιτζικιασμα γινεται αλυσοπριονο, το μπουκωμα γινεται βαβουρα χαμηλων, το drive γινεται σχεδον μονο αιτια κακου feedback, τα εφφε παιζουν το ρολο θορυβου και απο δυναμικες... κλαφτα Χαραλαμπη... Ετσι απογοητευεσαι, λες τι μλκια ενισχυτη που πηρα και πας για αλλον...
Ελα ομως που το πραγμα δεν ειναι ετσι...
Αφηστε αυτον τον ενισχυτη στο 8, ριξτε το drive στην μεση, προσθεστε μεχρι την μεση περιπου μεσαια, ριξτε τα πριμα στο 7-8 και τα μπασσα ακομα και στο 2 ή και στο 0 αν χρειαστει (αναλογως και του τι ηχεια κτλ εχετε), μειωστε τα εφφε σας και απλα αφηστε τα χερια σας να βγαλουν τον ηχο και οχι τον ενισχυτη... Ο ενισχυτης ειναι ενα οργανο που εχει σκοπο να μεταφρασει τις κινησεις των χεριων μας (μεσω της κιθαρας φυσικα) σε ηχο και οχι απλα να απαραγει ηχους αγαπημενων μας συγκροτηματων. (α, αφου οι ταδε παιζουν με rectifier θα παρω κι εγω εναν).
Επειδη με ολα αυτα καπου θελω να καταληξω, θελω να πω το εξης και το λεω επειδη ακριβως εχω περασει εδω και πανω απο 16 χρονια αυτα τα πραγματα... Μην κοιτατε εξοπλισμο και "ρυθμισεις" αλλων κιθαριστων. Μην ρυθμιζετε τον ηχο σας με βαση την "λογικη" σας (μα δεν ειναι δυνατον να εχω τα μπασσα στο 0) ή με βαση του πως τον ρυθμιζουν αλλοι (ακομα κι αν εχουν τον ιδιο ενισχυτη με εσας).
Φτιαξτε τον ηχο σας απκλειστικα και μονο με βαση τον τροπο που παιζετε... Και απο κει και περα μην περιμενετε θαυματα... Αν θελετε πραγματικο "ογκο" στον ηχο σας, παρουσια στα μεσαια σας και στα υψηλομεσαια σας, διαυγεια στα υψηλα σας, sustain και ολα αυτα να παιζονται με δυναμικες και ΚΑΘΑΡΑ, απλα θα πρεπει να παιξετε σε μεγαλες εντασεις και με arketa λιγοτερο gain.
Aν δεν εχετε την δυνατοτητα να παιζετε σε αρκετα δυνατες εντασεις και θελετε εντασεις δωματιου, (και ειδικα οσοι παιζουν με γκαζια, δεν μιλαω για καθαρα) καντε μια χαρη στον εαυτο σας και ψαξτε να βρειτε εναν καλο digital modelling ενισχυτη ή εναν καλο τρανζιστορ. Χαλατε τσαμπα τα λεφτα σας και τον χρονο σας με το να προσπαθειτε να παρετε ακομα και τους πιο ακριβους λαμπατους ενισχυτες και μετα να τους βαζετε να ζουν κατω απο "αναπνευστηρα" (master volume στο 1.5 - 2 και drive στο τερμα).
επειδη εχεις απολυτο δικιο,η λυση ειναι μια...randall isolation box.τουλαχιστον θα παιζετε με την λαμπατη κεφαλη με volume 2-3 χωρις να πατε φυλακη.ετσι και αλλιως οι λαμπατοι μπαινουν στην κανονικη περιοχη λειτουργειας τους απο το 9'ο'clock(συμφωνα με τα manual) που συνηθως ειναι το 1,5 volume,το οποιο σε ενα 50αρι κεφαλι για παραδειγμα ειναι πανω απο αρκετο για παιξιμο στο σπιτι.
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
4434 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/08, 20:24
από mace
Engl: Thunder VS Screamer

Ξεκίνησε από gers « 1 2 » Ενισχυτές

28 Απαντήσεις
11251 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/08, 15:42
από blackie
6 Απαντήσεις
3930 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/08, 13:44
από nikosgr123
1 Απαντήσεις
3017 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/08, 16:37
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
34 Απαντήσεις
13598 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/08, 17:55
από Ibanezακιας
5 Απαντήσεις
3573 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/08, 11:36
από Ibanezακιας
7 Απαντήσεις
4709 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 08:51
από dunkan
66 Απαντήσεις
24667 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/09, 11:02
από adr1anos
4 Απαντήσεις
3796 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/09, 00:02
από Jezus
21 Απαντήσεις
6576 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/10, 18:57
από master of puppets