Αποστολέας Θέμα: Περι Βαψιματος...  (Αναγνώστηκε 8999 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος treloagori

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
    • Προφίλ
Περι Βαψιματος...
« στις: 26/03/06, 17:26 »
ενας φιλος μου ειπε οτι υπαρχει ατομο που βαφει κιθαρες....ισχυει??δηλαδη αν θελω να βαψω μια γκιμπσον μπορω να αλλαξω ολο το χρωμα??και στο χεντστοκ πως  θα το κανει,δεν γινεται ετσι δεν ειναι??επισης ξερετε ποσο παει περιπου και αν κανει και σχεδια καπιος επανω???αν θεωρειται διαφημιση στειλτε μου σε πμ που ειναι αυτος ο τυπος...

Αποσυνδεδεμένος djkostas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Death Before Dishonor!
    • Προφίλ
Απ: Περι Βαψιματος...
« Απάντηση #1 στις: 26/03/06, 19:19 »
Ε δεν είναι και τίποτα δύσκολο.
Για απλές βαφές μπορεί να το κάνει ο οποιοσδήποτε επαγγελματίας βαφέας.
Για σχέδια οποιοσδήποτε κάνει αερογραφίες.
Freedom is only a hallucination
That waits at the edge of the places you go when you dream....

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: Περι Βαψιματος...
« Απάντηση #2 στις: 15/04/06, 18:37 »
Ε δεν είναι και τίποτα δύσκολο.
Για απλές βαφές μπορεί να το κάνει ο οποιοσδήποτε επαγγελματίας βαφέας.
Για σχέδια οποιοσδήποτε κάνει αερογραφίες.

εμμ...αυτο εξαρταται τι ενοεις με το βαφεας...
η βαφη και το λουστρο ενος μουσικου οργανου επηρεαζει κατα πολυ τον ηχο του οργανου...
Υπαρχουν και τα 2 σε μεγαλες ποικιλιες και για συγκεκριμενες δουλειες..
Κοινως..Αν εχεις ενα οργανο που αξιζει τον κοπο,προς θεου,μην το πας ποτε σε κανεναν "επιπλα"..
Υπαρχουν ατομα που κανουν την συγκεκριμενη δουλεια...Ειναι ομως πολυωρη και πολυεξοδη εργασια...
Δεν γινεται απλα ετσι για να περναει η ωρα...
Αναφορικα να πω πως η σωστη βαφη ενος οργανου κοστιζει περιπου οσο ολο το κοστος μιας φτηνης κιθαρας...
Αναλογα με το θελεις οι τιμες πηγαινουν περιπου 200-600 ευρω...
Αναφορικα να πουμε πως αφου μια κιθαρα ξεβαφτει και τριφτει και ξαναπεσουν τα χρωματα και τα βερνικια(διαδικασια καμιας εβδομαδας), μετα χρειαζεται περιπου 1 μηνας για να σκληρινουν ολα αυτα...
Μετα γινεται το τελικο γυαλισμα κλπ....
Για να μην μπερδευεστε...μιλαμε για περιπου 2 μηνες διαδικασια...1 για καποιον που ειναι λιγο "φευγαλεος"..

τωρα αν απλα μιλαμε για το πως θα βαψουμε μια κιθαρα σαν να ηταν κομονδινο,και τα ξυλα της θα μπορουσαν να ηταν ανετα προσαναμα για καποιο τζακι τοτε οκ..υπαρχουν φτηνοτερες και γρηγοροτερες λυσεις..
Μην περιμενετε αποτελεσματα ομως...
Alex

Αποσυνδεδεμένος c0uNt_OrGatH-ParanoidGeorge

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Άντρας
  • Injekting Khaos FTW !
    • Προφίλ
Απ: Περι Βαψιματος...
« Απάντηση #3 στις: 15/04/06, 22:59 »
ενας φιλος μου ειπε οτι υπαρχει ατομο που βαφει κιθαρες....ισχυει??δηλαδη αν θελω να βαψω μια γκιμπσον μπορω να αλλαξω ολο το χρωμα??και στο χεντστοκ πως  θα το κανει,δεν γινεται ετσι δεν ειναι??επισης ξερετε ποσο παει περιπου και αν κανει και σχεδια καπιος επανω???αν θεωρειται διαφημιση στειλτε μου σε πμ που ειναι αυτος ο τυπος...

Ναι ενταξει αλλα αν πας στο σαιτ τς γκιμπσον θα δεις οτι τις βαφουν πολυ προσεκτικα... Αν καταλαβα καλα για να μην φευγει μπογια φορτωνουν θετικα τη μπογια και αρνητικα την κιθαρα και ετσι η κιθαρα ελκει την μπογια και ελαχιστη μπογια φευγει στον αερα.
Paranoid George Reborn :D , meta apo 1,5 xrono gaming back :P

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Περι Βαψιματος...
« Απάντηση #4 στις: 22/07/06, 17:17 »
Γεια....Βάφω μια παλιά επι λεσπολ....Μιας και βαριόμουνα να ρωτήσω είπα να τη βάψω με πλαστικό χρώμα (;D) . Μπορώ να πω ότι δεν έγινε και τέλεια  ::) Οπότε θα τη ξαναξίσω και θα τη ξαναβάψω . Με τι χρώμα όμως ? Τι είδους ?

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Περι Βαψιματος...
« Απάντηση #5 στις: 23/07/06, 02:01 »
ασε χαλια εγινε.Εκανα μεγάλη μλκ.....Τέσπα ακυρο το θέμα τελικά . τη βρήκα τη λύση  ;D


Για όσους ενδιαφέρονται ,την έξησα με τρηβείο για να φύγει το παλιό χρώμα, τη πέρασα με προτατευτικό-βελατούρα , μετά θα τη ξίσω με ψιλό γιαλόχαρτο για να φαώ τυχών  εξογκόματα και μετα θα τη βάψω με ακριλικό σπρέι  :) . Αυτά.....Μόλις την τελειοποιήσω θα ανεβάσω φωτογρφία "πριν και μετά " γιυτό θα παρακαλούσα τους συντονιστές να μην κλειδώσουν ή πετάξουν στο κάδο το θέμα  :)

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Περι Βαψιματος...
« Απάντηση #6 στις: 23/07/06, 10:52 »
Επειδή αυτές τις μέρες βάφω μία κιθάρα,να σας πώ ότι το ξίσιμο μο ένα καλό τρηβείο είναι πανεύκολο . Ενας που ξέρει και έχει εμπειρία (εγώ έχω  ξανακάνει και άλλες παρόμοιες δουλείες και έχω μια εμπειρία στο θέμα ) μπορεί άνετε να τη τρίψει . Μετά όμως πρέπει να προσέξεις πολύ το χρώμα ,ώστε να μην κάνει παχύ στρόμα πάνω στη κιθάρα . Απλά ,αφού τη τρίψεις τη περνάς με ένα προστατευυικό (κυκλοφορούν πάρα πολλά στο εμπόριο που κάνουν τη δουλειά του μήνιου ,κτλ ) το οποίο όμως το προσέχεις να είναι καλά αραιωμένο ώστε να μην κάνει παχύ στρώμα . Μετά κάνεις ένα γυάλισμα σε αυτό με πολύ ψιλό γιαλόχαρτο ώστε να  φάς τυχόν εξωγκόματα μετά βάζεις το χρώμα (καλύτερα με σπρέι ή πιστόλι και όχι με πινέλο ) . Μετά επαναλαμβάνεις τη διαδικασία του τριψίματος πολύ προσε κτικά ώστε να μην σηκώσεις το χρώμα , και μετά κάνεις το τελειοτικό  γυάλισμα. Βέβαια ανάμεσα σε κάθε στάδειο πρέπει να περιμένεις να στεγνώσει το χρώμα . Ε, και εγώ το έκανα σε φτινή κιθάρα για δοκιμή

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Περι Βαψιματος...
« Απάντηση #7 στις: 23/07/06, 15:55 »
Λοιπόν.....

Τελείωσα τα  βαψήματα κτλ , το αποτέλεσμα είναι καλό (όχι κοριφαίο βέβαια...πρώτη φορά άλλοστε ασχολούμε με βάψιμο κιθάρας )


Ετσι ήταν πριν :   










Και έτσι είναι τώρα  ;D Οι φωτογραφίες είναι 3-4 ώρες αφού την πέρασα το 3ο χέρι . (βέβαια ανάμεσα σε κάθε χέρι της  έριχνα και ένα ελαφρί τρίψιμο για να φάω διάφορες ατέλειες ) και αφού έβγαλα τις ταινίες που χα βάλει στη ταστίερα .







Οπως (μπορεί ) να είδατε έχω κάνει μία πατέντα . Η συγκεκριμένη κιθάρα είνα bolt on . Εχω εκφράση και αλλού ότι δεν συμπαθώ και πολύ τα bolt on όργανα .Αποφασισα (μιας και είχα τα μέσα ) να την κάνω να φένεται σαν set neck  ;D απλά τη δούλεψα με στόκο-λίμες-σπάτουλες-τριβεία-γυαλόχαρτα και το αποτέλεσμα είναι κάτι παραπάνω από θετικό .  8)

Οταν τη είναι ολοκληρωμένη θα ξανανεβάσω φωτογραφίες
« Τελευταία τροποποίηση: 23/07/06, 15:59 από tasos18 »

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Περι Βαψιματος...
« Απάντηση #8 στις: 23/07/06, 16:05 »
Πωπω στην αρχη ηταν σε χειροτερη κατασταση και απο τιν δικια μου  :P

Καλη εγινε στο τελος. Αμα αλλαξεις και μια ταστιερα τωρα εισαι αρχοντας  ;D

Btw, μπορεις να βαψεις τα μεταλλικα μερη χρυσα?

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Περι Βαψιματος...
« Απάντηση #9 στις: 23/07/06, 16:16 »
Απότι θυμάμαι η δικιά σου είναι μια χαρά  ::)

Κοίτα για να πούμε΄με σιγουριά ότι πέτυχε πρέπει να την ακούσουμε πρώτα να παίζει....Σε λίγο καιρό που θα της βάλω πάνω όλα τα εξαρτήματα θα σου πώ τελικές εντυπώσεις .

Μέχρι στιγμής ΄ρκανα μια δοκιμή να βάψω  τη γέφυρα ασημένια (κομμάτι κομμάτι ενοείται , όχι όλα τα μπιχλιμπίδια μαζί  ;D ) Τελικά δεν μου αρέσει . Το πολύ πολύ να ψάξω για τασ υπόλοιπα μέρη χρυσά,έτσι και αλλιώς αν θέλω να λέγεται κιθάρα πρέπει να της αλλάξω και κλειδιά .

Καλά η ταστιέρα θέλει καθάρισα ! Κόλες είναι αυτά που φαίνονται από την ταινία που έβαλα για να τη προστατέψω  ;D



Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Περι Βαψιματος...
« Απάντηση #10 στις: 24/07/06, 17:46 »
Καλα η δικια μου εχει 2 αμυχες αλλα πιστευω οτι δεν φαινονται.  :(

Βασικα θελω να βαψω τα μεταλλικα μερη χρυσα, η να βρω καπου - πως λεγονται ρε παιδια ? Λεω για τα 2 εξαρτηματα που πιανουν οι χορδες πριν τους μαγνητες.

Εκανα και μια φωτοσοπια με την κιθαρα μου  ;D. Βασικα θα εβγαζα μια καλυτερη φωτο, αλλα εδωσα το κινητο μου, το 2020 δεν τραβαει φωτο της προκοπης και αυτο που θα παρω δεν εχει καμερα :'( (νοκια 9300 communicator) οποτε βολευτειτε με μια παλια.



Με 3ς διπλους μαγνητες απλα γ@μει  8)  ;D

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Περι Βαψιματος...
« Απάντηση #11 στις: 24/07/06, 23:49 »
xexe καλή η  φωτοσοπιά  ;D

tailstop και bridge λέγονται...τώρα τα ελληνικά :-\ γέφυρα και ...το άλλο δν το ξέρω :P

Λοιπόν κοίτα την και ολοκληρωμένη  ;D  ;D   8)









Το μόνο που θέλω να κάνω ακόμα είναι να βάψω τον άσπρο μαγνήτη μαύρο (γιατί μου τη σπάει έτσι  ;D) και να φάω λίγο ένα τάστο από αυτά που άλλαξα γιατί εξέχει λίγο παραπάνω ....Κατατάλλα είναι οκ ! Και ο ήχος της είναι εντάξει .

Μιά ερώτηση μόνο ! Ρε παιδιά τη γείωση σε lespaul-ο-είδείς κιθάρες που τη βάζουμε ??????

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Περι Βαψιματος...
« Απάντηση #12 στις: 25/07/06, 14:31 »
Μηπως θες να ανταλλαξουμε κιθαρες?  ;D :P Πολυ ομορφη την βρισκω.  ::)

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Περι Βαψιματος...
« Απάντηση #13 στις: 25/07/06, 15:06 »
Μιά ερώτηση μόνο ! Ρε παιδιά τη γείωση σε lespaul-ο-είδείς κιθάρες που τη βάζουμε ??????

Στον δεξιο πολο του Tailbar...

Τουλαχιστον στην SG που εχω εκει ειναι. Αλλα ειναι διαολος να το βαλεις γιατι πας απο μεσα απο την κοιλοτητα κι οχι απο πανω.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Περι Βαψιματος...
« Απάντηση #14 στις: 25/07/06, 15:29 »
Ναι είναι ψιλοδύσκολο....Ειδικά τώρα που την είχα βάψει και είχαν καλυφθεί τα παντα από τα χρώματα..Τελικά όμωε το βρήκα  ;D

Παράθεση
Μηπως θες να ανταλλαξουμε κιθαρες?    Πολυ ομορφη την βρισκω. 

Ευχαριστώ Enema  ;) . Να ανταλάξουμε ? Κανένα πρόβλημα  ;D Δεν ξέρω βέβαια αν θα θες και εσύ  μόλις την πιάσεις στα χέρια σου..Δεν λέω , είναι οκ αλλά έχει λίγο σπαστική ταστιέρα . Για να σου πω την αλήθεια ένας λόγος που την έφτιαξα ήταν για να περάσει η ώρα  :P  8) . Το μόνο που αγόρασα ήταν ένα ακριλικό σπρέι και ένα βερνίκι-προστατευτικό . Οπότε ....

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Περι Βαψιματος...
« Απάντηση #15 στις: 25/07/06, 22:20 »
Βασικα μου αρεσει που ειναι curved και εχει τον διακοπτη πανω απο την ταστιερα  :) Μεχρι τωρα τι αρνητικα εχεις δει πανω της?

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Περι Βαψιματος...
« Απάντηση #16 στις: 25/07/06, 22:26 »
Ε κοίτα το βάψιμο που της έκανα δεν είναι και πολύ καλό , δηλαδή έχει προβλήματα. Βέβαια οκ , δικαιολογούμαι,πως θα πετύχαινα επαγγελματικό βάψιμο χωρίς επαγγελματικά μηχανήματα και χωρίς γνώσεις επαγγελματία ?Και μή ξεχνά ότι ήταν πολύ ταλαιποριμένα τα ξύλα της (όλο χτυπήματα και φαγώματα )
 :) Επίσης η ταστιέρα δεν είναι σε καλή κατάσταση και αυτό τη κάνει δύσκολη στο παίξιμο . Τα κλειδια είναι αίσχος (καλά αυτά αλλάζουν...)  . Αυτά μάλλον . Από ηλεκτρικής άποψης είναι οκ (εκεί είναι το φόρτε μου  ;D ) .
Αυτά .ψίνεσαι  για ανταλαγή και ρωτάς ή ετσι ? 

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Περι Βαψιματος...
« Απάντηση #17 στις: 26/07/06, 22:52 »
Για χαβαλε μωρε (γιαυτο και τα smilies)  ::) Αν και μου αρεσει βεβαια...

Αποσυνδεδεμένος TASOSGR

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Περι Βαψιματος...
« Απάντηση #18 στις: 03/11/06, 14:19 »
Μηπως ξερει κανεις τι ειδους μπογιες χρησιμοποιουνται για το βαψιμο κιθαρας:για λουστρο θα βαλω πολυουρυθενικο αλλα δεν ξερω τι ειδους χρωμα!δεν πιστευω οτι κανουν ολα την ιδια δουλια.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
57 Απαντήσεις
16370 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/11, 09:20
από Kiratzoharris
9 Απαντήσεις
3945 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/12, 18:48
από kkmspm (φλουτσ)
1 Απαντήσεις
3588 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/13, 19:24
από elrich
25 Απαντήσεις
8782 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/14, 15:00
από Μητσάκος
23 Απαντήσεις
9080 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/16, 19:56
από viggen
0 Απαντήσεις
7277 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/16, 15:56
από saved
7 Απαντήσεις
16452 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/18, 17:31
από mouz
Περι οκταβερ

Ξεκίνησε από saved Εφέ

3 Απαντήσεις
4776 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/20, 00:16
από saved
6 Απαντήσεις
3507 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/21, 21:44
από BitCollector
Περι noiz.gr

Ξεκίνησε από 13-13 Λοιπά

1 Απαντήσεις
591 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/24, 09:27
από Βραζίλης