Αποστολέας Θέμα: Cliff Burton  (Αναγνώστηκε 20761 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Cliff Burton
« στις: 15/03/17, 12:06 »
Θα ηθελα τις γνωμες σας σχετικα με τον μπασιστα που ανεφερα στον τιτλο. Επαιξε στους Metallica στα 3 πρωτα αμπουμ τους, μεχρι τον θανατο του το `86 σε ηλικια 24 ετων. Στην μεταλ κοινοτητα εχει θεοποιηθει και θα ηθελα γνωμες μουσικων περισσοτερο αμεροληπτων και αντικειμενικων (και μεροληπτικων υπερ του  ;D ) καθως μεγαλωνοντας και διαβαζοντας για αυτον πλεον διαβαζω και γνωμες πως "δεν ηταν και τοσο σπουδαιος μπασιστας" και πως "απλα ηταν καλος στο να σφηνωνει καποια εξυπνα γεμισματα που και που" ή πως ηταν πολυ "ατσαλος" (sloppy και not tight) στο παιξιμο του. Οι οπαδοι του κυριως εστιαζουν στο γρηγορο του παιξιμο με τα δαχτυλα και για τις εμπνευσεις του μουσικα. Θα εκτιμουσα πολυ τη γνωμη σας και τον χρονο σας να ακουσετε καποια ενδεικτικα τραγουδια που πιστευω θα βοηθησουν να σχηματισετε εικονα οσοι δεν τον γνωριζετε.

 Θα μου πειτε γιατι να ανοιξω ενα τετοιο τοπικ. Σπανια βρισκονται τοσοι μουσικοι σε εναν χωρο και τοσες γνωμες. Προφανως και παντα τον ειχα ειδωλοποιησει στο μυαλο μου, μιας και απο πιτσιρικας που ακουω τους Metallica, o Cliff ηταν ενας θρυλος στα ορια του μυθου και επειδη μου λειπουν οι γνωσεις για να τον αξιολογησω τεχνικα ζητω τις γνωμες σας.

Πρωτο τραγουδι ειναι το σολο στον πρωτο δισκο (1983), διασημο το anesthesia(pulling teeth).
https://www.youtube.com/watch?v=S002MadnlQs

Ακολουθει ενα κομματι του 1986 με το μπασο απομονωμενο
https://www.youtube.com/watch?v=hY8zdTO0pvg

To κυκνειο ασμα του γραμμενο εξ ολοκληρου απο τον ιδιο, ξανα μονο το μπασο
https://www.youtube.com/watch?v=cVPCC6V3xRs

Kαι ενα live της εποχης για να παρετε και οπτικη εικονα
https://www.youtube.com/watch?v=qdlQyNe_9tE
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Cliff Burton
« Απάντηση #1 στις: 15/03/17, 12:26 »
Ας απαντησω πρωτος.
Δεν ξερω αν θα ακουσω τα κομματια που εβαλες(βασικα αποφευγω να τα ακουσω) αλλα μπορω να πω πως οι μεταλικα (για μενα) εχουν μεγαλυτερο ονομα απο οτι θα επρεπε.Δεν λεω οτι δεν ειναι σπουδεοι μουσικοι,αλλα πολυ υπερεκτιμουντε.Ποτε δεν ακουσα ενα τραγουδι τους και να πω "πω ακου μπασαρα" κατι που γινετε σε πολλα αλλα συγκροτιματα πχ rage against,primus,helloween,otep και αλλα.
Ο τωρινος(αν παιζει ακομα αυτος που εχω στο μυαλο μου) caveman μου αρεσε πιο πολυ

The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Cliff Burton
« Απάντηση #2 στις: 15/03/17, 12:44 »
Αυτο που ειπες τωρα πως δεν ακουσες καπου μπασαρα ειναι το κυριοτερο επιχειρημα των οπαδων, πως ειδικα επειδη επαιζαν thrash καταφερε ο μπασιστας τους να ξεχωρισει πραγμα αδυνατον σε αλλες μπαντες ειδικα της εποχης (βλ. exodus, slayer, testament κοκ) οπου ο ρολος του μπασιστα ηταν καθαρα διακοσμητικος και απλα επαιζε ο,τι επαιζε η κιθαρα. Βεβαια το να συγκρινεις Helloween και RATM με Metallica ειναι τελειως ατυχο. Και οι 2 αυτες μπαντες επαιξαν σε τελειως διαφορετικο υφος και ταχυτητες και σαφως κινηθηκαν σε μουσικα μονοπατια που παρεχουν ελευθερια κινησεων στο μπασο. Κανε εναν κοπο και ακου μερικα λεπτακια το καθε κομματι, ισως ακουσεις κατι νεο. Προσεξε, δεν λεω πως θα ακουσεις τον Satriani ή τον Petrucci του μπασου, αλλα ισως προσεξεις κατι που δεν εστιασες ποτε. Ο μπασιστας που εχει τωρα η μπαντα ειναι απο το 2002-2003 μαζι τους, ο προηγουμενος ηταν την περιοδο 1986-2001. Απο τον θανατο του Burton ο μπασιστας ηταν καθαρα για διακοσμηση στο συγκροτημα ως και σημερα.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/03/17, 12:46 από Uriah Heep »
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Cliff Burton
« Απάντηση #3 στις: 15/03/17, 13:03 »
Ο μπασιστας που εχει τωρα η μπαντα ειναι απο το 2002-2003 μαζι τους, ο προηγουμενος ηταν την περιοδο 1986-2001. Απο τον θανατο του Burton ο μπασιστας ηταν καθαρα για διακοσμηση στο συγκροτημα ως και σημερα.

την μέρα που ο Trujillo πήγε στους Μετάλικα, δεν μου καλο-αρεσε. Ενας απο τους πιο κορυφαίους underground Punk/Funk/Surf/Thrash μπασίστες να καταλήγει σε ένα σχήμα ευρείας αποδοχής.
Την εποχή των Suicidal Tendencies και των Infectious Grooves, o Trujillo όπως και όλη η μπαντα (ST)  ήταν, είναι και θα είναι ανεπανάληπτη. Σκέφτομαι σε ποιούς έπαιζαν support οι Suicidal Tendencies και γελάω...

επόμενο cover, "controlled by hatred"
« Τελευταία τροποποίηση: 15/03/17, 13:50 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Cliff Burton
« Απάντηση #4 στις: 15/03/17, 13:05 »
Ο τωρινος(αν παιζει ακομα αυτος που εχω στο μυαλο μου) caveman μου αρεσε πιο πολυ
https://www.youtube.com/watch?v=1f7XwCsx4fs

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Cliff Burton
« Απάντηση #5 στις: 15/03/17, 13:38 »
την μέρα που ο Trujillo πήγε στους Μετάλικα, δεν μου καλο-αρεσε. Ενας απο τους πιο κορυφαίους underground Punk/Funk/Surf/Thrash μπασίστες να καταλήγει σε ένα σχήμα ευρείας αποδοχής.

Πραγματι παει χαμενος σε αυτη τη μπαντα. Αλλα αν το σκεφτεις και αλλιως, ποιος θα εμπαινε; Τα λεφτα ομως ειναι πολλα, περιοριζεται σε side projects μου φαινεται.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Cliff Burton
« Απάντηση #6 στις: 15/03/17, 15:20 »
Οκ δεν μπορεις να βαλεις ratm και metalica απεναντι και να σιγκρινεις,ομως οι sepultura εχουν μπασαρα.Exodus μακραν ανοτεροι των metalica για μενα (σκεψου οτι ξεκινησα να παιζω μπασο,γιατι καναμε μπαντα..Efodus.. :P )
Κreator,coroner επησεις πιο ωραιο μπασο.Γενικα υπαρχουν πολλα ωραια σχοιματα στην θρας για να χαραμησει κανεις την ωρα του ακουγοντας metalica.Εχω ακουσει διασκευη των metalica  απο motorhead και ακους μετα το ορτζιναλ τρακ( κουραστικα αγγλικα-ελληνικα και παλι πισο,θα τα γραψω ολα ετσι  ;D ) και σου φαινοντε οι μεταλικα για μπιτλς.

*Nα συμιωθει πως για σοντομ,βαιολειτορ,εξορντερ,ντι αρ αη κτλ δεν αναφερθικα..

The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος dejavu28

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Cliff Burton
« Απάντηση #7 στις: 15/03/17, 18:21 »
o cliff burton ηταν πολυ καλος, το θεμα ομως δεν ειναι ποσο καλος ηταν. για τους μεταλικα ηταν αυτος που τους εμαθε μουσικη.
για μενα μετραει ολη η συνησφορα στη μπαντα και αυτος εκανε πολυ πραγματα.
με το τροπο που παιζαν οι μεταλικα δε hρειαζοταν να εισαι και πολυ καλος. οπως οι rolling stones για παραδειγμα. ειναι μια ιδιετεροτητα του ροκ μαλλον.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Cliff Burton
« Απάντηση #8 στις: 15/03/17, 19:21 »
Να προσθεσω πως και ο claypool ειχε περασει οντισιον οταν ψαχναν μπαδο,και τελικα πηραν τον ρομπερτο τρουλιους :P
Παιζει να ειναι οτι καλυτερο καναν ποτε στην καριερα τους..Φανταζεστε το my name is mud απο μεταλικα;α πα πα πα πα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Cliff Burton
« Απάντηση #9 στις: 15/03/17, 21:05 »
Ας απαντησω πρωτος.
Δεν ξερω αν θα ακουσω τα κομματια που εβαλες(βασικα αποφευγω να τα ακουσω) αλλα μπορω να πω πως οι μεταλικα (για μενα) εχουν μεγαλυτερο ονομα απο οτι θα επρεπε.Δεν λεω οτι δεν ειναι σπουδεοι μουσικοι,αλλα πολυ υπερεκτιμουντε.Ποτε δεν ακουσα ενα τραγουδι τους και να πω "πω ακου μπασαρα" κατι που γινετε σε πολλα αλλα συγκροτιματα πχ rage against,primus,helloween,otep και αλλα.
Ο τωρινος(αν παιζει ακομα αυτος που εχω στο μυαλο μου) caveman μου αρεσε πιο πολυ
δεν εχει σχεση μονο με τους μεταλικα,αλλα αυτη τη φραση δεν την καταλαβα ποτε!!!Πως γινεται να 'ξεγελασεις' τη κοινη γνωμη και να εισαι η πιο εμπορικη (αντε μεσα στο τοπ3) μπαντα της 30ετιας!!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Cliff Burton
« Απάντηση #10 στις: 15/03/17, 21:15 »
δεν εχει σχεση μονο με τους μεταλικα,αλλα αυτη τη φραση δεν την καταλαβα ποτε!!!Πως γινεται να 'ξεγελασεις' τη κοινη γνωμη και να εισαι η πιο εμπορικη (αντε μεσα στο τοπ3) μπαντα της 30ετιας!!!

Ξεφεύγουμε από το αρχικό θέμα και ίσως θα πρέπει να το συζητήσουμε σε διαφορετικό thread, αλλά προσωπικά νομίζω ότι υπάρχουν πολλά συγκροτήματα και καλλιτέχνες οι οποίοι είναι φοβερά υπερτιμημένοι. Θα ανέφερα (έτσι για να πούμε μερικά ονόματα στην τύχη) τους Abba, τους Nirvana, τον Frank Sinatra... Ειδικά για τους Abba όποιος ισχυριστεί ότι δεν έχουν μεγαλύτερο όνομα και δεν έχουν γνωρίσει μεγαλύτερη επιτυχία από ό,τι θα άξιζαν, χάνει αυτοστιγμεί και δια παντός το σεβασμό μου!
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Cliff Burton
« Απάντηση #11 στις: 15/03/17, 21:29 »
δεν εχει σχεση μονο με τους μεταλικα,αλλα αυτη τη φραση δεν την καταλαβα ποτε!!!Πως γινεται να 'ξεγελασεις' τη κοινη γνωμη και να εισαι η πιο εμπορικη (αντε μεσα στο τοπ3) μπαντα της 30ετιας!!!

Ξεφεύγουμε από το αρχικό θέμα και ίσως θα πρέπει να το συζητήσουμε σε διαφορετικό thread, αλλά προσωπικά νομίζω ότι υπάρχουν πολλά συγκροτήματα και καλλιτέχνες οι οποίοι είναι φοβερά υπερτιμημένοι. Θα ανέφερα (έτσι για να πούμε μερικά ονόματα στην τύχη) τους Abba, τους Nirvana, τον Frank Sinatra... Ειδικά για τους Abba όποιος ισχυριστεί ότι δεν έχουν μεγαλύτερο όνομα και δεν έχουν γνωρίσει μεγαλύτερη επιτυχία από ό,τι θα άξιζαν, χάνει αυτοστιγμεί και δια παντός το σεβασμό μου!

θα τσακωθούμε .....  ;D   για μένα οι ABBA ήταν οι παπούδες του YNGWIE, αμα προσέξετε έχουν ΠΟΛΛΑ νεοκλασικά αλλά και (φυσικά) φλώρικα στοιχεία όπως φυσικά και o yngwie !!

Για μένα όλοι ταλεντάρες είναι οι προαναφερθέντες...
όσο για μετάλικα......

πόσο επηρεαστήκαμε απο τa πάνκικα φωνητικά του τζειμζ.... πόσο χτυπηθήκαμε με αυτό το πρώιμο hard-rock thrash...  πόσο κουφαθήκαμε για τις μη-ροκ συγχορδίες τους,  πόσο κλαψαμε με τις καψούρικες μπαλάντες τους, πόσο προσπαθήσαμε να πάιξουμε τα σόλο τους....

για μένα RIDE THE LIGHNINING και MASTER OF PUPPETS... ήταν ΘΕΙΚΑ....

α και για να μην το ξεχάσω ... Maiden μέχρι το piece of mind, και MANOWAR μέχρι το Sign Of the hammer.... για να εξηγιόμαστε :)
« Τελευταία τροποποίηση: 15/03/17, 21:32 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Cliff Burton
« Απάντηση #12 στις: 15/03/17, 21:55 »
Ελατε ρε παιδια τωρα και θα με βαλετε να πατισω τι κινητο με το τρακτορι!!
Παρα πολλες μπαντες εκαναν ονομα γιατι ετσι εκατσε η φαση και αλλες δεν καναν γιατι πολυ απλα δεν εκατσε.
Μια φορα εβλεπα μια εκπομπη με σεζιον μουσικους και τι απατες γινωντουσαν (ποιος επαιζε και ποιος λεγαν οτι παιζει) και μαζευοντουσαν ολοι οι διθεν και καναν μθα σουπερ (διθεν) μπαντα.
Λοιπον.Ισως ειμαι προκατελιμενος,μεταλικα,μειντεν,σκορπιον,οτιδιποτε με οζι αποριπτοντε λογο βλακειας
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Cliff Burton
« Απάντηση #13 στις: 15/03/17, 23:21 »
Απολλων kai saved διαφωνω μαζι σας,αλλα επειδη οπως ειπατε ειναι εκτος θεματος,αν θελετε ανοιγουμε ενα αλλο θρεντ κ το συζηταμε εκει!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Cliff Burton
« Απάντηση #14 στις: 16/03/17, 00:57 »
Οπως και να εχει(να επιστρεψουμε και στο θεμα) δεν μου εδωσαν ποτε οι μεταλικα την αισθηση της μπαντας με μπασιστα που ξεχοριζει.Και με τους 3 που ειχαν
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Cliff Burton
« Απάντηση #15 στις: 16/03/17, 01:14 »
OK, ας διαχωρίσει κάποιος τα άσχετα μηνύματα σε νέο thread και το συνεχίζουμε εκεί...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Cliff Burton
« Απάντηση #16 στις: 16/03/17, 01:42 »
Οπως και να εχει(να επιστρεψουμε και στο θεμα) δεν μου εδωσαν ποτε οι μεταλικα την αισθηση της μπαντας με μπασιστα που ξεχοριζει.Και με τους 3 που ειχαν
Κατσε τώρα γιατι μου ειπες για Sepultura. Θες να μου πεις πως beastial devastation, schizophrenia και beneath the remains ειχαν μπασο? Και μαλιστα ισαξιο lightning και puppets? Καλα, οι υπολοιποι θρασαδες και χαρντκοραδες/πανκηδες δεν ειχαν μπασο, ειχαν συνοδια ρυθμικης. Θεωρω πως τον υποτιμας πολυ και προφανως δεν ξερεις την μουσικη τους 83-86. Κανε εναν κοπο και ακου το master of puppets που ανεβασα στο αρχικο ποστ και προσποιησου πως ακους εναν τυχαιο 23αρη να παιζει μπασο και πες μου τη γνωμη σου.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Cliff Burton
« Απάντηση #17 στις: 16/03/17, 06:39 »
Το puppets το θεωρω χαλια τραγουδι.Πχ το roots απι sepultura,ειναι το μπασο 2 νοτες μονο.οταν το ακουσα πρωτη φορα το αλλαξα αμεσως.Την δευτερη φορα ομως "ενιωσα" το μπασο


Edit δεν μπορεις να κανεις πως ακους εναν τυχαιο 23αρη.την στιγμη που ηδη κανει καριερα,ακους εναν επαγκελματια,και κρινεις αναλογα
Πχ δεν μπορεις να δεις αγονα joe lewis και να κανεις πως βλεπεις το παιδι του γειτωνα να παιζει φαπες
« Τελευταία τροποποίηση: 16/03/17, 06:43 από saved »
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Cliff Burton
« Απάντηση #18 στις: 16/03/17, 13:27 »
Ναι ρε εσυ, αυτο το ειπα για να πω "προσπαθησε να εισαι ουδετερος". Ακου τοτε το Orion αν δε σου αρεσει το puppets ;D
Do you remember when things seemed so eternal?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2167 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/09, 22:34
από Μαργαρίτα Π.