Ψηφοφορία

Τι σας ενδιαφέρει περισσότερο όταν πάτε για service μια κιθάρα?

Το action για να μη μου buzzaroun οι χορδές
4 (13.8%)
Το intonation
0 (0%)
Το καθάρισμα των τάστων
0 (0%)
Η ρύθμιση του ύψους των μαγνητών
0 (0%)
Τα πάντα προκειμένου να βελτιωθεί το όργανο και παικτικά και εμφανισιακά
25 (86.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 29

Η ψηφοφορία έληξε: 11/03/11, 01:28

Αποστολέας Θέμα: Service Κιθάρας - Ίσως υπερβολική τιμή...  (Αναγνώστηκε 27381 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Service Κιθάρας - Ίσως υπερβολική τιμή...
« Απάντηση #25 στις: 03/12/10, 13:29 »
εγω φιλε μητσακο δεν ειπα για το set up. αλλαγη ταστων με 27 ευρω και μετα σεταρισμα εγω προσωπικα δεν το πιστευω με τιποτε.ξερεις τι εστι να αλλαξεις ταστα?  εκτος εαν αλλαξε 1-2 τα ετριψε στο περιπου να ερθουν ισα με τα αλλα και η κιθαρα σε εκεινο το σημειο οπωσδηποτε θα εχει προβλημα.με συγχωρεις αλλα καποιες δουλειες με 27 ευρω δεν γινονται με τιποτε
Για τα 27 που ειπωθηκαν δεν ξερω, αλλα εχω κανει τη συγκεκριμενη δουλεια, δηλαδη αλλαγη χορδων,setup και fret dress με 50€(νομιζω.. εχει περασει  καιρος) στη Θεσσαλονικη...
δηλαδη 30€ εξτρα στο setup και τις χορδες...

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Service Κιθάρας - Ίσως υπερβολική τιμή...
« Απάντηση #26 στις: 03/12/10, 13:29 »
πολυ σωστα master kafer.γιαυτο ειπα οτι μετα το frett dress το στρογγυλεμα των ταστων ειναι εξισου βασικο(σε ολοκληρη την ταστιερα) αρα πρεπει να εχουν λιγο "ψωμι" να μην ειναι λιωμενα και επιπεδα.δεν μπορουμε αιωνιως να φρεταρουμε.καποια στιγμη η αλλαγη ειναι αναποφευκτη

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Service Κιθάρας - Ίσως υπερβολική τιμή...
« Απάντηση #27 στις: 03/12/10, 13:31 »
Ξέρω τι εστί αλλαγή. Δεν πήγα στη διαδικασία να ρωτήσω αν τα άλλαξε όλα, απλά σύγκρινα το πριν με το μετά και δεν υπήρχε καμία επαφή, ούτε στην εικόνα τους, ούτε στο πώς έπαιζε ο λαιμός. Έτσι κι αλλιώς, αυτό που με νοιάζει εμένα είναι να παίζει καλά η κιθάρα. Εφόσον έχεις μεγαλύτερη εμπειρία από εμένα, θα δεχτώ τα λεγόμενά σου σε θέματα τιμολόγησης, θα δεχτώ κι ότι για να το λες, σημαίνει ότι δεν τα άλλαξε όλα. Αλλά δε μπορείς να λες ότι γράφω παπάτζες απλά και μόνο επειδή κατά κανόνα έχεις πληρώσει παραπάνω.

K@frer, έγραψα σε προηγούμενο ποστ ότι στη Θεσσαλονίκη έχω πληρώσει 60 για setup και τοποθέτηση 2 μαγνητών.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/12/10, 13:33 από mits@kos »
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Service Κιθάρας - Ίσως υπερβολική τιμή...
« Απάντηση #28 στις: 03/12/10, 13:36 »
K@frer, έγραψα σε προηγούμενο ποστ ότι στη Θεσσαλονίκη έχω πληρώσει 60 για setup και τοποθέτηση 2 μαγνητών.
Τωρα αν σου πω οτι ειναι πολλα...Θα ειμαι κακος??  ;D ;D

Σοβαρα πολλα μου φαινονται...η τοποθετηση μαγνητων δεν ειναι σοβαρη εργασια για καποιον τεχνικο...4 κολλησεις ειναι...
βεβαια ολοι εχουμε φαει π@παρες απο διαφορους κατα καιρους και λογικο ειναι...αλλα παθαινοντας μαθαινουμε... ;)

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Service Κιθάρας - Ίσως υπερβολική τιμή...
« Απάντηση #29 στις: 03/12/10, 13:38 »
ε γω φιλε master kafer οπως ειπα και στην αρχη συμφωνω με τον xolidoxo.καποιες δουλειες πληρωνονται.μονο εαν δω την κιθαρα απο κοντα μπορω να κρινω το επιπεδο της δουλειας.πιστευω ημουν αναλυτικοτατος για τη διαδικασια τησ ολης δουλειας.εξαλου στο ιντερνετ εχει χιλιαδες βιντεακια με τετοιες δουλειες.σωστο φρεταρισμα και σωστο στρογγυλεμα μετα των ταστων πιστευω δεν γινεται με 20-30 ευρω.μπες και στο σιτε του οικονομακη(τον θεωρω καλο μαστορα ,εχω δει δουλειες του)να δεις τις τιμες του

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Service Κιθάρας - Ίσως υπερβολική τιμή...
« Απάντηση #30 στις: 03/12/10, 13:45 »
και βεβαια μαθαινουμε φιλε.εδω ειδα κιθαρα σεταρισμενη απο επωνυμο με αλλαγμενουσ μαγνητες και δεν σπλιταρανε.ειχανε κανει λαθος στη συνδεσμολογια.γιαυτο λεω το βασικο ειναι να ξερεισ οτι ο αλλος θα κανει καλη δουλεια.και αναλογα με τα γουστα του πελατη

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Service Κιθάρας - Ίσως υπερβολική τιμή...
« Απάντηση #31 στις: 03/12/10, 13:56 »
και βεβαια μαθαινουμε φιλε.εδω ειδα κιθαρα σεταρισμενη απο επωνυμο με αλλαγμενουσ μαγνητες και δεν σπλιταρανε.ειχανε κανει λαθος στη συνδεσμολογια.γιαυτο λεω το βασικο ειναι να ξερεισ οτι ο αλλος θα κανει καλη δουλεια.και αναλογα με τα γουστα του πελατη
ε γω φιλε master kafer οπως ειπα και στην αρχη συμφωνω με τον xolidoxo.καποιες δουλειες πληρωνονται.μονο εαν δω την κιθαρα απο κοντα μπορω να κρινω το επιπεδο της δουλειας.πιστευω ημουν αναλυτικοτατος για τη διαδικασια τησ ολης δουλειας.εξαλου στο ιντερνετ εχει χιλιαδες βιντεακια με τετοιες δουλειες.σωστο φρεταρισμα και σωστο στρογγυλεμα μετα των ταστων πιστευω δεν γινεται με 20-30 ευρω.μπες και στο σιτε του οικονομακη(τον θεωρω καλο μαστορα ,εχω δει δουλειες του)να δεις τις τιμες του
κι εγω τον θεωρω απο τους καλυτερους τεχνιτες στην Ελλαδα...Αλλα ειναι πολλα τα λεφτα Αρη και μου πεφτει και λιγο μακρια :P...
Γενικα παντως, συμφωνω μαζι σου σε ολα δεν εχουμε κατι να διαφωνουμε...
Το συμπερασμα ειναι "αν μεινεις ευχαριστημενος απο καπου ξαναπας, αλλιως χαιρετας" απλουστατο...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Service Κιθάρας - Ίσως υπερβολική τιμή...
« Απάντηση #32 στις: 03/12/10, 13:59 »
Τωρα αν σου πω οτι ειναι πολλα...Θα ειμαι κακος??  ;D ;D

Σοβαρα πολλα μου φαινονται...η τοποθετηση μαγνητων δεν ειναι σοβαρη εργασια για καποιον τεχνικο...4 κολλησεις ειναι...
βεβαια ολοι εχουμε φαει π@παρες απο διαφορους κατα καιρους και λογικο ειναι...αλλα παθαινοντας μαθαινουμε... ;)

Κι εμένα πολλά μου είχαν φανεί, αλλά είχα εντυπωσιαστεί από τη διαφορά στο παίξιμο και στο γκάζι και δε με απασχόλησε. Βλέποντας όμως τις τιμές στον Οικονομάκη που είπε ο Geo_ZZZZ... ΕΦΡΙΞΑ.

Δε με ενδιαφέρει καθόλου μα καθόλου πόσο καλή κι αψεγάδιαστη δουλειά μπορεί να κάνει κάποιος (κι ας μην είμαι σε θέση να κρίνω επαρκώς ακόμα), αυτές οι τιμές είναι εγκληματικές και καθιστούν την έντονη ενασχόληση με το μουσικό όργανο που λέγεται κιθάρα απαγορευτική για το μέσο ελληνικό εισόδημα και το χομπίστα μουσικόφιλο/μουσικό. Δε γίνεται να με πείσει κανένας ότι αυτός δεν πουλάει το όνομα που έχει αποκτήσει με τον καιρό ή ότι δε δουλεύει με τεράστιο ποσοστό κέρδους. Συγγνώμη αν εκφράζομαι απρεπώς, αλλά με εξοργίζει ο ελιτισμός σε οποιαδήποτε έκφανσή του.

Πάλι καλά που αυτός δεν είναι ο κανόνας.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Service Κιθάρας - Ίσως υπερβολική τιμή...
« Απάντηση #33 στις: 03/12/10, 14:10 »
....φίλε mitsakos δες τους χρόνους αναμονής που έχει ο συγκεκριμένος μάστορας και θα αντιλειφθείς την κατάσταση.
να σου καταθέσω και την προσωπική μου εμπειρία,ότι δηλαδή είναι άψογος.
τώρα επιλογή του καθενός και πάλι είναι το που θα εμπιστευτεί την κιθάρα του,έχει κι άλλους καλούς τεχνίτες,απλά δεν πρέπει να φρείτεις με τις τιμές που βλέπεις ειδικά όταν πρόκειται για αποδεδειγμένα επαγγελματική και άψογη δουλειά.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/12/10, 14:16 από JP.M »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Service Κιθάρας - Ίσως υπερβολική τιμή...
« Απάντηση #34 στις: 03/12/10, 14:35 »
Στον Καράτζιο στη Λάρισα, για σετάρισμα (ομοίως), νέες χορδές και νέα τάστα 27 ευρώ.

Oμολογώ ότι κι εμένα αυτή η τιμή θα μού φαινόταν πολύ χαμηλή μόνο για το σετάρισμα. Αν πρόκειται για σετάρισμα και refret, θα έλεγα κατ' αρχήν ότι είναι μάλλον αδύνατον. Μιλάμε σίγουρα για αλλαγή των τάστων και όχι για απλό τρίψιμο; Γιατί αν πράγματι κάνει ο συγκεκριμένος τεχνικός αυτή τη δουλειά για 27 Ευρώ, τότε... όλοι για τη Λάρισα! ;D

Προσωπικά είμαι κατά του fretdress. Είχα παίξει με μια strat vintage modelo του 70 που είχε γίνει refret και ο χορδές δεν πάταγαν καλά καλά πάνω στη ταστιέρα. Το feeling στο αριστερό χέρι μου ήταν κάτι παραπάνω από αισχρό. Τα frets ήταν υπερβολικά ψηλά. Είμαι τις γνώμης τα ήδη υπάρχοντα τάστα να φτιάχνονται εφόσον είναι εφικτό και όχι να αλλάζονται

Φίλε, αυτό ακριβώς είναι το fret dress. To τρίψιμο των τάστων για ευθυγράμμιση του ύψους (leveling), σωστό στρογγύλεμα (crowning) και λείανση (polishing) , όχι η αλλαγή τους. Οπότε συμπεραίνω ότι κάπου μπερδεύεις τις ορολογίες και μάλλον θέλεις να πεις ότι είσαι εναντίον του refret. Ότι κι αν εννοείς όμως, θεωρώ ότι δεν έχει κανένα νόημα να λες "είμαι κατά του fretdress" (ή του refret). Είναι σαν να λες ότι είσαι κατά της αλλαγής λαδιού στο αυτοκίνητό σου. Πρόκειται για μια διαδικασία που κάποια στιγμή κρίνεται απαραίτητη λόγω της αναπόφευκτης φθοράς των τάστων. Αν δεν γίνει, δεν θα λειτουργεί σωστά το όργανο. Αν η φθορά είναι σχετικά μικρή, μπορεί να διορθωθεί μόνο με τρίψιμο, ενώ αν είναι πολύ προχωρημένη, έστω και μόνο σε μερικά τάστα, τότε πας για αλλαγή. Τώρα αν αυτές οι επιδιορθώσεις γίνονται σωστά ή όχι, είναι άλλο ζήτημα.

Πάντως αυτό που αναφέρεις εσύ στην κιθάρα που είχε γίνει το refret ακούγεται σαν πρόβλημα ρύθμισης του action (ύψος των χορδών) και όχι των τάστων. Μπορεί βέβαια και τα τάστα να ήταν υπερβολικά ψηλά, πράγμα που εννοείται ότι σε συνδυασμό με ψηλό action θα έκανε την κιθάρα πολύ δύσκολη στο παίξιμο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Service Κιθάρας - Ίσως υπερβολική τιμή...
« Απάντηση #35 στις: 03/12/10, 14:59 »
Δεσμεύομαι να μάθω όταν κατέβω κάτω στις γιορτές και να ποστάρω. Δε θέλω να παραπληροφορώ. Όποιος βιάζεται, μπορεί να βρεί το συγκεκριμένο πολύ εύκολα στο Internet και να πάρει ένα τηλέφωνο. Από τα λεγόμενά σας, υποθέτω ότι δεν έγινε πλήρες ξήλωμα και τοποθέτηση νέων τάστων.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Service Κιθάρας - Ίσως υπερβολική τιμή...
« Απάντηση #36 στις: 04/12/10, 13:26 »
ετσι υποθετω και γω.και οπως εξηγει και ο απολλωνας αναλυτικα και πολυ σωστα,ακομη και ενα ¨απλο ¨refreting (oxi αλλαγη ταστων)ειναι μια διαδικασια που δεν πληρωνεται με 27ε. και για τον οικονομακη που αναφερα εκτος απο οτι τον θεωρω πολυ καλο μαστορα,η αναμονη ειναι τεραστια,και οπως ειπατε και σεις λογω ονοματος και καλης δουλειας οι τιμες ειναι λιγο τσιμπημενες.πιστευω οτι η αληθεια η καλη δουλεια και η καλη τιμη ειναι καπου ενδιαμεσα.γιαυτο εβαλα το χαμηλοτερο οριο τα 27ευρω(που αναφερθηκε) και το χηλοτερο"ταβανι"τον οικονομακη.πιστευω καπου ενδιαμεσα ειναι τα λογικα ορια ,με σωστη δουλεια εννοειται.

Αποσυνδεδεμένος Giannis516

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
  • Bored to be bored
    • Προφίλ
Σεταρισμα κιθαρας - τσιμπημενη τιμη?
« Απάντηση #37 στις: 04/12/10, 13:58 »
Πηγα σημερα την κιθαρα μου για σεταρισμα,γιατι ετριζαν οι χορδες,και διαφορα αλλα... μου ειπε οτι ειχε στραβωσει το neck,και η διαδηκασια ηθελε καποιες μερες....για την ακριβια μου ειπε οτι το σαββατο θα την ξαναπαρω(το επομενο).Αλλαγη χορδων,ρυθμισεις γεφυρας,και ολα τα γνωστα,μου ειπε 70 ευρω. Αλλα με διαβεβεωσε οτι θα κανει πολυ καλη δουλεια,και θα ειναι σαν καινουρια. Τα 70 ευρω ειναι τσιμπημενη τιμη,η ειναι η ιδεα μου?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Service Κιθάρας - Ίσως υπερβολική τιμή...
« Απάντηση #38 στις: 04/12/10, 14:16 »
Οι δύο συζητήσεις συγχωνεύτηκαν αφού αφορούν το ίδιο ακριβώς θέμα.

Επί του προκειμένου, για ένα απλό σετάρισμα ίσως τα 70 Ευρώ να είναι κάπως υψηλή τιμή. Αν όμως η διαδικασία περιλαμβάνει και επισκευή τυχόν σκευρώματος του μπράτσου, τότε μάλλον κυμαίνεται σε λογικά πλαίσια.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Giannis516

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
  • Bored to be bored
    • Προφίλ
Απ: Service Κιθάρας - Ίσως υπερβολική τιμή...
« Απάντηση #39 στις: 04/12/10, 14:23 »
ρωταω γιατι ειχα ακουσει οτι ενα σεταρισμα,κυμαινεται γυρω στα 30 ευρο... τωρα αμα ολη η τιμη ειναι τοσο μεγαλη,λογο της επισκευης,,τοτε παω πασο.

Αποσυνδεδεμένος avnanick

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Service Κιθάρας - Ίσως υπερβολική τιμή...
« Απάντηση #40 στις: 11/12/10, 05:32 »
Λοιπόν...

Επειδή πολλοί δικηγόροι μπήκαν εδώ μέσα... (ο καράφλας-καγκούρι του καταστήματος και άλλοι ίσως...πάντως δεν μοιάζει με απόφοιτο νομικής... άμα ήταν έτσι δεν θα δούλευε εκει...)

Εξηγούμαστε για να μην παρεξηγούμαστε. Και να παρεξηγηθουμε όμως δεν μας νοιάζει γιατί η δύναμη της αλήθειας τσούζει αλλά γιατρεύει εν τέλει

1ον) Τη πήγα στον ΚΑΓΜΑΚΗ (ΕΜΜ. ΜΠΕΝΑΚΗ 36) στο κέντρο της Αθήνας

2ον) Τι κάνει ο παππούς εκεί? Πώς σκέφτεται? Το σκεπτικό του είναι το εξής... (Πως θα βγάλω περισσότερα λεφτά με λιγότερο κόπο?)

και για να γίνω πιο αναλυτικός

Πας εκεί και σε ταράζει στις ερωτήσεις και καλά δήθεν κουβέντας. Άμα δει ότι είσαι ερασιτέχνης σου λέει, π.χ. πόσο καιρό έχεις τη κιθάρα κλπ κλπ κλπ δηλαδή προσπαθεί να σε ψαρέψει με το σκεπτικό (αυτός και να μην κάνω καλή δουλειά μπορεί να με κράξει? κλπ)

...ο νοών νοήτω

Λοιπόν εν συντομεία

Το action... που και καλά μου έκανε τρισάθλιο στη κιθάρα απλά γιατί δεν ασχολήθηκε καθόλου. Όλες οι χορδές buzzaroun και κυρίως οι mi, la, re. Ωραία και εγώ να κατεβάσω τη γέφυρα κάτω και να buzzaroun σαν διάολοι οι χορδές και εγώ μπορώ να το κάνω. Εγώ απλά πήγα εκεί για κάτι παραπάνω αλλά διαψεύστηκα παταγωδώς. Και δεν του πήγα μια samick, μια epiphone των 200 euro

Όποιος θέλει να πετάξει τα λεφτά του, που δεν ζητάει και λίγα (110 euro και μάλιστα χωρίς απόδειξη) ας πάει εκεί... αυτά. Θα την ξαναπάω αυτή τη κιθάρα για ρύθμιση action αλλού και ποτέ ξανά εκεί

Τα συμπεράσματα δικά σας...

Δεν θα επεκταθώ περισσότερο. Μάλλον ο άνθρωπος δουλεύει κόσμο. Και κόσμο που ο ίδιος συμπεραίνει ότι και καλά μπορεί να δουλέψει. Τώρα όποιος θέλει να κοροιδεύει τον εαυτό του και να δίνει ένα κάρο λεφτά για να "φτιάξει" ο εν λόγω τη κιθάρα του ας πάει εκεί πέρα. Τι να πώ? η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά πλέον




Αποσυνδεδεμένος avnanick

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Service Κιθάρας - Ίσως υπερβολική τιμή...
« Απάντηση #41 στις: 11/12/10, 05:41 »
Εγώ ένα συμπεραίνω. Απλά ο Καγμάκης λειτουργεί με τη λογική είσαι επαγγελματίας θα ασχοληθώ (πολύ απλά γιατί είσαι ικανός να με εκθέσεις στο χώρο) , είσαι ερασιτέχνης θα σε γράψω στα φρύδια μου και θα προσπαθήσω να σε κοροιδέψω. Χαλάλι τα λεφτά αν μου έφτιαχνε το action, αλλά και αυτά τζάμπα πήγαν. Δεν πειράζει έχει και αλλού πορτοκαλιές που κάνουν έστω ένα αξιοπρεπές action

Και για να μην είμαι και άδικος στο forum κάποιοι ψιλιάστικαν τη δουλειά και έγραψαν και σωστά πράγματα. Ίσως οι πιο υποψιασμένοι και όχι οι (βαλτοί) διαφημίδες.... Αυτά

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Service Κιθάρας - Ίσως υπερβολική τιμή...
« Απάντηση #42 στις: 11/12/10, 09:19 »
XAxaxa! Δεν σου έκανε μαγικά τελικά ???? Τον άτιμο! Τα ξόρκια και τη Σολωμονική τα κρατάει μόνο για τους επαγγελματίες!!
 
Δεν λέω, σεβαστή η γνώμη σου, όπως και οι γνώμη του καθενός, αλλά δίχως μάρτυρες και πολυγνωμία...είναι δύσκολο να σε πιστέψουμε.
Γιατί πρώτα από όλα, δεν ξέρουμε σε τι κατάσταση βρισκόταν η κιθάρα σου και σε τι κατάσταση την παρέλαβες, στηριζόμαστε μόνο σε όσα λες εσύ. Δεύτερον η κιθάρα μπορεί όντως να είναι σεταρισμένη και εσύ να είσαι κάποιο πολύ περίεργο και σπαστικό τυπάκι, που ότι και να κάνουν στην κιθάρα σου, θεωρείς ότι είναι λίγο.
 
Τέλος, ένας τρόπος που ξεχωρίζει ο ερασιτέχνης από τον επαγγελματία, είναι ότι ο επαγγελματίας, όταν θα δώσει 110ευρώ, δεν θα πάρει το όργανό του από το μάστορα, αν δεν το παραλάβει με το αναμενόμενο αποτέλεσμα. Αντίθετα ο ερασιτεχνής, θα του τον φορέσουν, θα πληρώσει, θα πει ευχαριστώ και θα πάρει το όργανο άφτιαχτο να φύγει.
 
Συμπέρασμα, έχεις μπερδέψει τα πορτοκάλια με τα πεπόνια.
 
Με όλα αυτά βέβαια, δεν λέω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να συμβαίνουν και αυτά τα οποία λες. Η αλήθεια λοιπόν για την οποία μιλάς, χρειάζεται πολλά αποδεικτικά για να πούμε ότι είναι αλήθεια. Τέλος, χωρίς να έχω πάει ποτέ στο Καγμάκη, αλλά επειδή έχω ακούσει για διάφορους μάστορες, από τη στιγμή που έγινες πελάτης του, έαν πας και του πεις τα προβλήματα σου και στέκουν, θα το ξανα-αναλάβει το όργανο χωρίς να δώσεις επιπλέον φράγκα, άλλωστε αυτή είναι η δουλειά του. Όμως ξαναλέω, δεν ξέρω τι ρόλο βαράς και εσύ...μπορεί να είσαι από τους τύπους που βρίσκουνε προβλήματα, εκεί που δεν υπάρχουν. Κι αν είσαι τέτοιος, ο μόνος μάστορας, για το συγκεκριμένο πρόβλημα είσαι εσύ και ο Θεός. Αμήν.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Service Κιθάρας - Ίσως υπερβολική τιμή...
« Απάντηση #43 στις: 26/12/10, 20:26 »
προσφατα επιασα κιθαρα φιλου στα χερια μου.σεταρισμενη απο τον συγκεκριμενο κυριο.με αλλαγμενους μαγνητες dimarzio. mono που δεν σπλιταρανε διοτι ηταν ΛΑΘΟΣ η συνδεσμολογια .και ξεσκιστηκαμε να κατεβαζουμε σχεδιαγραμματα του seumour dunkan απο το ιντερνετ για να φτιαξουμε τους μαγνητες. απο κει και περα (και με οσα ειπε ο φιλος που παρελαβε την κιθαρα ) τι αλλο να συζηταμε?

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Service Κιθάρας - Ίσως υπερβολική τιμή...
« Απάντηση #44 στις: 26/12/10, 20:33 »
εγω απο την αρχη συμφωνησα με το ΧΟΛΙΔΟΧΟ οτι εαν δεν μπορεισ να φτιαξεις κατι μονος σου δινεις κατι παραπανω και πας την κιθαρα σε καποιο σοβαρο επαγγελματια που σεβεται τον πελατη.και οταν παραλαμβανει την κιθαρα αλλα και ΟΤΑΝ την παραδιδει.να τη δοκιμαζει ο πελατης και να ειναι ευχαριστημενος.και οτι μπορει να διορθωσει στα μετρα και γουστα του πελατη.γιαυτο λεμε για πολλους ΚΑΤΑ ΣΥΜΠΤΩΣΗ μαστορους.ολα τα σφαζω ολα τα μαχαιρωνω.ολοι οι πελατες ιδιοι και ολα τα σεταρισματα ιδια.τα εχουμε ξαναπει αυτα χιλιαδεσ φορες ,και καλα κανουν ορισμενα παιδια και τους κραζουν εδω μεσα για να προσεχουν οι επομενοι

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3697 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/04, 02:15
από mixalis top
17 Απαντήσεις
7098 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/06, 12:57
από djkostas
91 Απαντήσεις
78917 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/09, 11:26
από tretre
0 Απαντήσεις
1561 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/07, 22:21
από Anastasis
0 Απαντήσεις
1591 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/08, 22:06
από androula
0 Απαντήσεις
1480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/09, 00:11
από x-versous
7 Απαντήσεις
3546 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/10, 18:23
από Adoni
3 Απαντήσεις
3941 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/12, 18:55
από A-nik-i
5 Απαντήσεις
3925 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/14, 21:39
από Guitar Fan
5 Απαντήσεις
4926 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/20, 21:38
από panixgr