Αποστολέας Θέμα: Sunny Day (jamming with Tilmann and Toker)  (Αναγνώστηκε 5765 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
Sunny Day (jamming with Tilmann and Toker)
« στις: 10/03/06, 07:33 »
Αποφάσισα να βάλω αυτό το κομμάτι το οποίο είχα γράψει το 1995 και είχα τη μεγάλη ευχαρίστηση (και τιμή) να παίξω και να ηχογραφήσω κατά τύχη με δύο εξαιρετικούς μουσικούς το Μάρτιο του 2000 στο Kiel της Γερμανίας, τον Tilmann Fuss στο μπάσσο (από τη Γερμανία, τότε 20 ετών, φοιτητής θεολογίας) και τον Toker Doganoglu στα τύμπανα (από την Τουρκία, τότε 30 ετών, ηλεκτρολόγος μηχανικός και διδάκτωρ οικονομικών - τώρα καθηγητής βιομηχανικής οργάνωσης και οικονομετρίας στο πανεπιστήμιο του Μονάχου). Ο Toker μου έστειλε πρόσφατα την κασέτα αμοντάριστη, είχε κρεμάσει μόνο ένα μικρόφωνο από το ταβάνι του δωματίου που νοικιάζαμε για δύο Κυριακές το μήνα με σκοπό το τζαμάρισμα (το δωμάτιο ήταν δύο ορόφους κάτω από το έδαφος, δίπλα από ένα σύμπλεγμα από club ονόματι Tucholsky, κέντρο συνάντησης εκατοντάδων gothic ατόμων τις Κυριακές, οι οποίοι μας ενέπνεαν όταν ανεβαίναμε για μπύρες...). Η κιθάρα μου είναι καρφί επάνω σε ένα Marshall '82 που υπήρχε εκεί και έβαζα τα γκάζια του Marshall ασάλιωτα, οπότε μη σας κάνει εντύπωση ο heavy ήχος, δεν είχα πάρει μαζί μου ούτε ένα πετάλι στη Γερμανία, δεν είχα άλλη επιλογή. Το κομμάτι, χωρίς καμία επεξεργασία (μαζί με τις μ*λακίες που λέγαμε αφού εκείνο το βράδυ ένα thrash metal συγκρότημα που έκανε πρόβα δίπλα μας είχε χαρίσει ένα βαρελάκι των 5 λίτρων σπιτική μπύρα με 8% αλκοόλ, από τα πολλά  που είχαν μαζί τους για την πρόβα, διότι προηγουμένως είχα πάει δίπλα περιμένοντας τους άλλους δύο να έρθουν, και οι thrash-άδες Γερμανοί ενθουσιάστηκαν που τζαμάραμε το Hangar 18... και η μπύρα μας είχε βαρέσει κατακέφαλα...), μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ
 
http://homepage.univie.ac.at/christos.koulovatianos/sunny_day_kiel_2000.mp3
 

Χθες βρήκα και την αρχική ιδέα του κομματιού που αρχικά είχα ονομάσει "Out in the Sun", όπως την είχα πρωτοηχογραφήσει το 95 στο σπίτι μου στο Rochester, NY, καρφί σε ένα Pea-Vey Classic 30. Όταν το πρωτοδοκιμάσαμε με τον Tilmann κάναμε τις αλλαγές που φαίνονται παραπάνω, διότι αλλάξαμε αρκετά από τα ρυθμικά που είχα αρχικά κατα νου. Tο main theme του κομματιού όπως το είχα πρωτογράψει μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ
 
http://homepage.univie.ac.at/christos.koulovatianos/sunny_day_rochester_1995.mp3
 

Αποσυνδεδεμένος kostas vretos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 465
  • Φύλο: Άντρας
  • broken open
    • Προφίλ
Απ: Sunny Day (jamming with Tilmann and Toker)
« Απάντηση #1 στις: 13/03/06, 18:11 »
Στην live εκτελεση ακουγονται καποια καταπληκτικα παιξηματα( απ'ολους τους μουσικους).Μου αρεσε παρα πολυ και σαν tune.
Κριμα ρε Χρηστο που σταματησες να μελετας ( αν και οι λογοι ειναι σωστοτατοι και δεν χωρανε τυψεις και αμφιβολιες) και φυσικα χαιρομαι αφανταστα πολυ που αρχισες και παλι...

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Sunny Day (jamming with Tilmann and Toker)
« Απάντηση #2 στις: 14/03/06, 22:42 »
Υπέροχο τζαμάρισμα Χρήστο. Συγχαρητήρια και στους 3 σας αν και μόνο εσύ τα ακούς  ;D ;D
Τζαμάρισμα με τα όλα του,  ;)

Αποσυνδεδεμένος verdict94

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • www.verdictdenied.com
    • Προφίλ
    • Official site of  Verdict Denied
Απ: Sunny Day (jamming with Tilmann and Toker)
« Απάντηση #3 στις: 17/03/06, 11:26 »
Το βράδυ ή γενικά μέσα στο ΣΚ θα το κατεβάσω φίλε και θα σου πώ.
Γιατί είχες σταματήσει να μελετάς?
ΤΗΑΝΧ για το post στην σελίδα μας!!!

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: Sunny Day (jamming with Tilmann and Toker)
« Απάντηση #4 στις: 17/03/06, 12:25 »
Καλησπερα φιλε Χρηστο...
Θα συμφωνησω με ολα οσα ειπε ο φιλος Κωστας....
Αντε..καιρος για  καινουριες ηχογραφησεις... ;)
τα λεμε..
Alex

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Sunny Day (jamming with Tilmann and Toker)
« Απάντηση #5 στις: 17/03/06, 17:21 »
ωραιο τζαμ, το ακουω με μεγαλο ενδιαφερον...πολυ καλο...
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
Απ: Sunny Day (jamming with Tilmann and Toker)
« Απάντηση #6 στις: 20/03/06, 02:03 »
Στην live εκτελεση ακουγονται καποια καταπληκτικα παιξηματα( απ'ολους τους μουσικους).Μου αρεσε παρα πολυ και σαν tune.
Κριμα ρε Χρηστο που σταματησες να μελετας ( αν και οι λογοι ειναι σωστοτατοι και δεν χωρανε τυψεις και αμφιβολιες) και φυσικα χαιρομαι αφανταστα πολυ που αρχισες και παλι...

Kώστα ευχαριστώ από καρδίας για τα λόγια σου, καθώς μέσα σε λίγες λέξεις καταφέρνεις και με ταρακουνάς αφάνταστα (και νιώθω και πολύ κολακευμένος). Όταν αφήνεις κάτι που αγαπάς είναι καλό να γίνεται για κάτι άλλο που αγαπάς. Και η μουσική αλλά και η τωρινή μου ενασχόληση είναι τρόπος ζωής. Και τα δύο έχουν τις φανταστικές τους στιγμές αλλά και τις στενοχώριες τους. Το ρίσκο για στενοχώριες στη μουσική είναι μεγαλύτερο. Δεν έχω ξεκαθαρίσει μέσα μου αν αυτό έπαιξε ρόλο, θέλω να ελπίζω πως όχι. 'Εχω δυσκολία στο να κάνω και τα δύο, αλλά και να δω το ένα από τα δύο ως χόμπυ. Αν δεν ήξερα πως μου λείπει το μουσικό ταλέντο θα είχα πολύ περισσότερη στενοχώρια που το παράτησα. Διότι στη μουσική υπάρχει η ομορφιά του να εκφράζεις συναισθήματα, και ειδικά σε κοινό, και συναντάς περισσότερα άτομα που έχουν συναισθηματική μόρφωση. Ο χώρος μου τώρα είναι ξερός από τέτοια και πάντα αναζητώ να ξεφύγω προς τη μουσική, αλλά το μεράκι της μουσικής συχνά με μπερδεύει, μου αποσπά την προσοχή. Γι'αυτό συχνά απέχω από το παίξιμο για μεγάλα διαστήματα, σαν άμυνα, τουλάχιστον ώσπου να στρώσει η μία πορεία.

Καλησπερα φιλε Χρηστο...
Θα συμφωνησω με ολα οσα ειπε ο φιλος Κωστας....
Αντε..καιρος για  καινουριες ηχογραφησεις... ;)
τα λεμε..
Alex

Κώστα και Alex
Το αν οι λόγοι είναι "σωστότατοι" είναι πάντα ένα ανοιχτό ερώτημα. Πιστέυω πως στο τέλος όλα κρίνονται από το τι μπορείς αλλά και καταφέρνεις να δώσεις στους γύρω σου, όχι μόνο στον εαυτό σου. Στη δική σας περίπτωση πρέπει να κατανοήσετε πως μπορείτε να βοηθήσετε τον κόσμο στη συναισθηματική και αισθητική σφαίρα. Σε σχέση με ό,τι θα μπορούσα ίσως να προσφέρω εγώ, ο κόσμος έχει περισσότερο ανάγκη από μια επανάσταση στην τέχνη, διότι δεν του λείπει τόσο λογική και επιστήμη όσο συναισθηματική παιδεία. Σας εύχομαι κάθε επιτυχία.

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
Απ: Sunny Day (jamming with Tilmann and Toker)
« Απάντηση #7 στις: 20/03/06, 02:48 »
Υπέροχο τζαμάρισμα Χρήστο. Συγχαρητήρια και στους 3 σας αν και μόνο εσύ τα ακούς  ;D ;D
Τζαμάρισμα με τα όλα του,  ;)

Χαίρομαι πάρα πολύ που σου αρέσει σα jamming event. Είχα κλωτσήσει να το κάνω post στο παρελθόν  (με παρότρυνε ο Arg0 - τον ευχαριστώ πολύ για όλα), αλλά καθώς η μουσική μου μοιάζει περισσότερο με ασκήσεις κλιμάκων (το ξέρω, ας μην το συζητάμε), είπα να μη λερώσω το site με ανούσια πράγματα, καθώς υπάρχουν και σοβαροί άνθρωποι που ασχολούνται με τη μουσική εδώ. Αλλά καθώς επικοινώνησα πρόσφατα με τον Toker και μου έστειλε την κασέτα, θυμήθηκα τα jam και ένιωσα όμορφα που το άκουσα μετά από τόσο καιρό και θυμήθηκα το γέλιο που έπεφτε στο στουντιάκι. Ο Toker μάλιστα είναι φοβερός τύπος, πέρα από το ότι το λέει και το εννοεί πως ή Κύπρος πρέπει να δοθεί πίσω και πως το Αιγαίο πρέπει να αποστρατιωτικοποιηθεί, έχει απίστευτο χιούμορ. 'Ενα βράδυ είχαμε ανεβεί στο gothic club για μπύρες εν τω μέσω της πρόβας και πέρασε από μπροστά mας μία δίμετρη ξανθιά Γερμανίδα με αγγελικό πρόσωπο (μιλάμε για σώμα με σασί, όχι αστεία, και πλήρη εξοπλισμό...). Οπότε ο Toker λέει: "Jesus!!!" Και φυσικά ο Tilmann κι εγώ γυρίσαμε και τον κοιτάξαμε με απορία... Ο Toker κοίταξε προς τα πάνω και είπε: "F*ck!!! I am a Muslim!" Μιλάω και με τους δύο κατά καιρούς, οπότε θα τους διαβιβάσω τα καλά λόγια. Ειδικά του Toker θα του μιλήσω πιο άμεσα, θα του πω: "kithara.gr καρντάσ χαμπέρ ισίν Toker λεβέντ: 'τσοκ γκιουζέλ τουμπερλέκ μαϊμού!!!' "



Το βράδυ ή γενικά μέσα στο ΣΚ θα το κατεβάσω φίλε και θα σου πώ.
Γιατί είχες σταματήσει να μελετάς?
ΤΗΑΝΧ για το post στην σελίδα μας!!!

Ελπίζω να σου αρέσει ο Marshall, κατά λάθος βγήκε τέτοιο κομμάτι σε τέτοιο γκαζάτο μηχάνημα. Τιμή μου και ευχαρίστησή μου να ακούω τη μουσική σου και χαίρομαι που είσαι κι εδώ.  Το γιατί τα παράτησα είναι μεγάλη ιστορία, ίσως για καλούς λόγους (ελπίζω), αλλά ας μη βγαίνουμε εκτός θέματος στο thread, ας τα πούμε όταν βρεθούμε (το εύχομαι) ή μέσω ΠΜ.


ωραιο τζαμ, το ακουω με μεγαλο ενδιαφερον...πολυ καλο...

Χαίρομαι πάρα πολύ που το βρίσκεις ενδιαφέρον, από σένα έχω να μάθω άπειρα πράγματα περί ακουστικής και ομολογώ πως με έχεις βάλει σε σκέψεις για να πάρω και να βάλω ακουστική σε κομμάτια που βουίζουν ακόμη μέσα στο κεφάλι μου. Ευχαριστώ πολύ Βαγγέλη.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 20/03/06, 02:50 από ChristosK »

Αποσυνδεδεμένος verdict94

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • www.verdictdenied.com
    • Προφίλ
    • Official site of  Verdict Denied
Απ: Sunny Day (jamming with Tilmann and Toker)
« Απάντηση #8 στις: 25/03/06, 21:40 »
Αγόραρε το άκουσα το τζαμάρισμα και μου άρεσε πραγματικά. Γενικά λόγω του ότι είναι πρόβα δεν ακούγονται όλα καλά. Ωραίες φράσεις έχεις βάλει οι οποίες μου θύμιζαν ολίγη από Becker και Vai. Κάποια φράση legato  που έκανες μετα το σόλο ντραμς που νομίζω ότι είχε και μια νότα με ταπ τα σπάει! Το κομμάτι μεταδίδει ένα αισιόδοξο συναίσθημα το οποίο μου άρεσε πολύ. Κάτι sweep που έκανες στην αρχή δεν μου ακουγόντουσαν καλά. Γενικά πιστεύω ότι εκεί θα έπρεπε να δώσεις λίγη βάση όσον αφορά την μελέτη. Δείχνεις πάντως να έχεις πολύ φαντασία και είμαι σίγουρος ότι αν έλιωνες στην μελέτη θα ήσουν πολύ καλός στον αυτοσχεδιασμό. Αυτοσχεδιασμοί δεν ήταν όσα έκανες? Αλλα και πάλι ότι και να σου λέω από ελαττώματα που άκουσα μέσα δεν παύει να σημαίνει ότι το κομμάτι είναι πολύ καλό και ότι εσύ είσαι μάγκας. Να κάτσεις μια μέρα στον υπολογιστή σου και να το ηχογραφήσεις καλά και θα γίνει σούπερ. Πολύ επαγγελματική ακούγεται η σύνθεση. Αναλύσεις σαν τις δικές σου δεν μπορώ να κάνω καθ'ότι είμαι ένας ταπεινός thrasher αλλά το γνωρίζεις το άθλημα. ΔΩΩΩΩΣΣΣΕΕΕΕΕΕ!
ΥΓ Γιατί ρε φίλε είσαι γενικά στο εξωτερικό. Τώρα νομίζω ότι είσαι στην Αυστρία και πιο πάνω λές ότι έχεις περάσει από Νέα Υόρκη και Γερμανία. Αν θές στείλε προσωπικό μήνυμα....

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Sunny Day (jamming with Tilmann and Toker)
« Απάντηση #9 στις: 26/03/06, 04:34 »
Ναι μεν το εχω ακουσει εδω και καιρο, αλλα ηθελα να "ωριμασει" πρωτα...

Αυτο Χρηστο μου που μ' αρεσει πολυ με το παιξιμο σου ειναι το πως ρεει η μελωδια απο τα δακτυλα σου στα ταστα και κατ' επεκταση στα αυτια μας... ;D

Επισης, κατι που δυστυχως δεν φαινεται τοσο στις solo σου ηχογραφησεις, εχεις εναν απιστευτο τροπο να επικοινωνεις με τους συναδελφους μουσικους και να δενει το ολο αποτελεσμα σαν ενας πινακας, οπου τα επιμερους χρωματα δημιουργουν ενα εργο τεχνης...

Το δεσιμο αυτο, που πολυ απο μας παλευουμε μηνες για να το πετυχουμε με τις μπαντες μας, εσενα σου βγαινει αυθορμητα και ασυναισθητα κι αυτο ομολογω οτι το ζηλευω...

Τελικα, μαλλον εισαι περισσοτερο jazz-ιστας απ' οσο παραδεχεσαι, καθ'οτι τον free χαρακτηρα του τζαμαρισματος τον αναπνεεις κανονικοτατα, πραγμα που αποδεικνυεται για αλλη μια φορα σε αυτο το κομματι...

Αναμενω νεοτερα ταξιδια... ;)
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος verdict94

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • www.verdictdenied.com
    • Προφίλ
    • Official site of  Verdict Denied
Απ: Sunny Day (jamming with Tilmann and Toker)
« Απάντηση #10 στις: 25/04/06, 10:50 »
Aκόμα δεν έχετε λιώσει με το παλικάρι? Ουστ.....
Πολύ ωραίο τζαμ ο Χρήστος. Αν έρθεις ρε φίλε κατα δώ πες το για να τζαμάρουμε και παρέα. Τις μπήρες θα τις φέρει ο Κόκος

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
6552 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/06, 18:58
από Ommadawn
3 Απαντήσεις
3811 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/06, 09:13
από sting
1 Απαντήσεις
2701 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/08, 00:16
από brees21
17 Απαντήσεις
7308 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/09, 16:39
από Alex_Under
143 Απαντήσεις
40812 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/09, 21:58
από Vasilis P.
21 Απαντήσεις
7860 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/09, 01:13
από Eagle Of Kamelot
6 Απαντήσεις
3566 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/10, 19:00
από TheVrachnoprofiter
1 Απαντήσεις
1984 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/12, 16:49
από Crossroad
2 Απαντήσεις
4052 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/19, 09:29
από Dagoth
2 Απαντήσεις
4037 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/19, 16:42
από Dagoth