Αποστολέας Θέμα: Έχω κολλήσει στην τεχνική (Καθαρό παίξιμο ρυθμού)  (Αναγνώστηκε 15798 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος onireum

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Επίσης οι yamaha είναι πολύ καλές και ακουστικά και ηλεκτρακουστικά... Μετά από πολύ ψάξιμο με τον κουνιάδο μου καταλήξαμε στην A3R.
Έχουν εκπληκτικά ηλεκτρικά που προσομοιώνουν τον ακουστικό ήχο και όχι τον πιο "ψεύτικο" ηλεκτρακουστικό. Επίσης είναι all-solid οπότε και ακουστικά είναι σούπερ.
Αν θες να τη δεις στην πράξη (και τον κουνιάδο μου χαχαχαχ).


https://www.youtube.com/watch?v=powIzyC1G9Q (από το the voice)  :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος RPDrummer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Όλες τις Yamaha που είχε ο Νάκας πάντως δε μ' άρεσε καμία. Το χέρι μου κόλλαγε πολύ στο μπράτσο, δεν ήταν "αεράτο"

Αποσυνδεδεμένος onireum

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
το βερνίκι πρέπει να είναι ματ και όχι γυαλιστερό. Στο γυαλιστερό κολλάει το χέρι. Αυτές που σου λέω εγώ μιλάμε για κόστος άνω των 700 ευρώ. Μασίφ sitka spruce καπάκι, μασίφ παλίσανδρος ή μαόνι (ανάλογα το μοντέλο) πλαϊνά και πίσω, και έβενος ταστιέρα και γέφυρα. Και φυσικά ματ βερνίκι στο μανίκι για γρήγορο παίξιμο. Τ πιο φθηνά μοντέλα έχουν αρκετές διαφορές προς το χειρότερο.. Πάντως εγώ μια ιδέα έριξα από ιδία εμπειρία.. εσύ το βλέπεις όπως γνωρίζεις καλύτερα!! Προσωπικά έχω μια ibanez AW40ece, πολύ καλή κιθάρα αλλά έχει πολύ λεπτό μπράτσο και προσωπικά με κουράζει λίγο... Όμως είναι ματ και δεν κολλάει το χέρι... :)

Αποσυνδεδεμένος RPDrummer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Δεν έχω ιδέα από ξύλα οπότε μου δωσες μια ιδέα  ;D  Γύρω στα 700 ευρώ μάλλον θα κινηθώ.

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Μασίφ sitka spruce καπάκι, μασίφ παλίσανδρος ή μαόνι (ανάλογα το μοντέλο) πλαϊνά και πίσω, και έβενος ταστιέρα και γέφυρα.

καλύτερο υλικό για το σώμα της κιθάρας ποιο είνα;
Μασίφ sitka spruce ή μαόνι;
παίζει ρόλο και αν είναι το top, πλαινά, πίσω;
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος onireum

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Αυτά είναι θέματα που σίγουρα αν ψάξετε στο φόρουμ θα τα βρείτε. Εγώ είμαι καινούριος εδώ αλλά έχω κάποια γνώση πάνω σε αυτό. Στην κατασκευή της κιθάρας παίζουν μεγάλο ρόλο το είδος των ξύλων, αλλά και η ποιότητα κατασκευής. 


Για το καπάκι της κιθάρας (= το ηχείο της κιθάρας) χρησιμοποείται κυρίως το έλατο, καθώς βγάζει δυνατό και καθαρό ήχο, πλούσιο σε συχνότητες. Χρησιμοποιείται και σε ακουστικές και σε κλασσικές κιθάρες και οι περισσότερες κιθάρες αυτό το είδος χρησιμοποιούν. Υπάρχουν διάφορες ποικιλίες ελάτου, αλλά κατά βάση όλες είναι καλές. Αρκεί να είναι μασίφ το ξύλο. Επίσης χρησιμοποιούνται σπανιότερα και άλλα είδη όπως κέδρος(cedar), μαόνι (mahogany), κελεμπέκι (maple) κλπ, όλα αξιόλογα ανάλογα τα γούστα. Ο βασιλιάς όμως είναι το έλατο (spruce).


Για τα πλαϊνά και το πίσω της κιθάρας (= η καμπίνα του ηχείου της κιθάρας), χρησιμοποιούνται πολλά είδη και πάλι, χωρίς όμως εδώ να έχουμε απαραίτητα το επικρατέστερο. Ίσως κατά πολλούς ο παλίσανδρος (rosewood) είναι το κορυφαίο (αλλά και πιο ακριβό), με το μαόνι να χρησιμοποιείται επίσης πολύ. Και εδώ όπως και στο καπάκι χρησιμοποιούνται και άλλα είδη ξύλου, πολλά και διάφορα.


Για την ταστιέρα και τη γέφυρα κυρίως χρησιμοποιείται παλίσανδρος (rosewood) και συνήθως στα πιο ακριβά μοντέλα έβενος (ebony). Ο έβενος είναι λίγο πιο σκληρός στο δάχτυλο από τον παλίσανδρο.


Για το μανίκι θέλουμε πολύ ανθεκτικά ξύλα που τραβάνε τα ζόρια  ;D ;D  όπως μαόνι ή κελεμπέκι. Το φινίρισμα του λούστρου πίσω από το μανίκι παίζει μεγάλο ρόλο στην αίσθηση παιξίματος.. Οι περισσότεροι θέλουν ματ φινίρισμα χωρίς χρώμα για να "γλιστράει" το χέρι χωρίς να κολλάει στη μετάβαση από συγχορδία σε συγχορδία.


Επίσης τα "δεσίματα" κάτω από το ηχείο της κιθάρας παίζουν σημαντικό ρόλο στο πως είναι φτιαγμένα στον ήχο της κιθάρας αλλά και στη διάρκεια του ήχου (sustain).
Τέλος, όσον αφορά τα ξύλα δεν υπάρχει απαραίτητα καλύτερο και χειρότερο, είναι καθαρά θέμα γούστου ανάλογα με το τι αρέσει στον καθένα και το τι ήχους θέλει να παράξει. Συνήθως όλοι μας δεν έχουμε μία μόνο κιθάρα, διότι πάντα μας γοητευει και κάποια άλλη, και κάποια άλλη.. και κάποια άλλη.....  :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος EllieA

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
file moy,tha symfoniso me ta paidia...sigoyra xreiazesai mia kali kithara,einai vasiko, alla gia mena ayto poy xreiazesai perissotero einai mathimata. An exeis kapoion filo epaggelmatia pes toy na se analavei, de ginetai na paizeis toses ores/xronia opos les xoris kathodigisi apo eidiko,ta xeria soy tha pathoyn zimia.. Diavasa oti paizeis 4 5 ores....poso perimeneis na antexeis kai pos na akoygontai oi rythmoi..Edo epaggelmaties xronon kai exoyn apo tenontitida mexri...Nai xero ti mporei na peis...polloi einai aytodidaktoi kai polloi pleon den exoyn tin oikonomiki dynatotita gia mathimata alla gia mena to na xekinisei kapoios na mathei monos toy (to otidipote, oxi mono kithara) einai poly epifovo... Tragoydi thes, kithara thes ,xoro thes....Entaxei to nyxtokamato oloi to theloyme kai prokeimenoy na exoyme pio polles doyleies kai eykairies mathainoyme ta panta ola..alla pano apo ola na min prokaloyme zimia ston eayto mas.Sostes oi symvoyles ton paidion ..  To kapotasto epeisis tha soy fanei xrisimo...Ayta apo emena.. :)

Αποσυνδεδεμένος RPDrummer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Σ' ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Με είδε ένας γνωστός και μου είπε πως παίζω καλά απλά πρέπει να μελετήσω και να βρω ένα δικό μου τρόπο ο οποίος θα με βολεύει για να πιάνω διάφορες συγχορδίες πιο εύκολα.

Θα ήθελα να με δει ένας επαγγελματίας και πόσο μάλλον ένας που ασχολείται με το ίδιο ρεπερτόριο. Προς τα παρών θα ψαχτώ λίγο μόνος μου για να βρω τη δική μου μέθοδο να το πω έτσι απλά και στη συνέχεια βλέπουμε.

Αποσυνδεδεμένος EllieA

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
..tip:κανε οποιαδηποτε ασκηση,αργα και καθαρα-φανταζομαι το εχεις κανει ηδη αλλα μονο ετσι θ ερθει το επιθυμητο..μεξασκηση κ υπομονη..μπορει να σε πισωγυριζω αλλα δν υπαρχει αλλος τροπος..κανε πρακτις ο,τι σε δυσκολευει,καθε μερα και για ωρα..αυτο ,κ ενας δασκαλος απο κοντα για να σου πει το σωστο τροπο...καλη επιτυχια!

Αποσυνδεδεμένος RPDrummer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Κι όμως το πισωγύρισμα δεν είναι κακό! Το χω κανει πολλές φορές και βοηθάει.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
5659 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/03, 16:39
από Καρχαρίας
4 Απαντήσεις
2579 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/10, 13:49
από Απόλλων
9 Απαντήσεις
3286 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/11, 18:08
από Wise_One
4 Απαντήσεις
4336 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/11, 13:56
από diwattos
6 Απαντήσεις
3430 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/12, 12:36
από profsokin
3 Απαντήσεις
6559 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/13, 17:40
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
1 Απαντήσεις
5930 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/14, 14:56
από Απόλλων
0 Απαντήσεις
2012 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/20, 17:44
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
1379 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/21, 19:43
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
1183 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/22, 20:01
από Ioannis Anastassakis