Αποστολέας Θέμα: Fender Tele ή Custom Tele?  (Αναγνώστηκε 6010 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Adno

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Fender Tele ή Custom Tele?
« στις: 27/05/09, 18:40 »
Γεια σας παιδια,

τις τελευταιες μερες εχω ερωτευτει τις Τελε και σκεφτομουν να παρω την Kotzen(http://www.thomann.de/gr/fender_kotzen_telecaster_bsb.htm) αλλα σκεφτηκα επισης οτι ισως να μπορω να φτιαξω custom tele απο τον Ντουκα στα Γιάννενα.
Ο λογος που το σκεφτηκα αυτο ειναι γιατι ισως με λιγοτερα λεφτα να μου βγει κατι καλυτερο και ενταξει πολλοι απο δω ξερετε την κ...α να περιμενεις το δικο σου οργανο ειναι αλλη φαση.
Επισης ξερω οτι ο Ντουκας χρησιμοποιει parts απο rockinger οποτε ενα ακομα ερωτημα ειναι αν αυτα τα parts ειναι καλης ποιοτητας.

Θα θελα να ακουσω τις εμπειριες και τις αποψεις σας πανω στο θεμα, γενικα οτι πιστευετε πειτε το για να με βοηθησετε να παρω την αποφαση.

Τελος να αναφερω οτι δεν ψαχνω την main μου κιθαρα απλα μια καλη Tele!

Ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender Tele ή Custom Tele?
« Απάντηση #1 στις: 27/05/09, 18:47 »
πολύ όμορφη αυτή από thomann πάντως!

Αποσυνδεδεμένος Adno

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender Tele ή Custom Tele?
« Απάντηση #2 στις: 27/05/09, 18:49 »
πολύ όμορφη αυτή από thomann πάντως!

Αστα να πανε..:P

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender Tele ή Custom Tele?
« Απάντηση #3 στις: 27/05/09, 19:07 »
Tο τι κιθάρα πρέπει να πάρεις το γνωρίζεις πολύ καλά...αλλά απο ότι βλέπω επιμένεις!  ;D

Πάντως θα κάνω την καρδιά μου πέτρα και θα σου πω ότι η τιμή της Kotzen μου φαίνεται πολύ ok αλλά καλα κάνεις και σκέφτεσαι και την περίπτωση parts,ίσως στα ίδια χρήματα ή και λιγότερα, μιας και οπως λες δεν προορίζεται για την κυρίως κιθάρα σου,φτιάξεις κάτι πιο κοντα στις δικές σου προτιμήσεις.

Εύχομαι την καλύτερη επιλογή!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Fender Tele ή Custom Tele?
« Απάντηση #4 στις: 27/05/09, 19:36 »
Θα έλεγα χωρίς δεύτερη σκέψη parts-caster, καθώς μπορείς έτσι να φτιάξεις μια κιθάρα καλύτερη από την αντίστοιχη Fender και με λιγότερα λεφτά. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι ότι το έχεις ψάξει καλά το θέμα και ξέρεις ακριβώς τι προδιαγραφές θέλεις να έχει η κιθάρα σου. Διότι αν φτιάξεις μια custom κιθάρα χωρίς να ξέρεις τι ακριβώς ψάχνεις, πρώτον θα απογοητευτείς από το τελικό αποτέλεσμα και δεύτερον θα έχεις ένα όργανο η μεταπωλητική αξία του οποίου δεν θα είναι ανάλογη με μιας (έστω και υποδεέστερης ποιοτικά) Fender.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Απ: Fender Tele ή Custom Tele?
« Απάντηση #5 στις: 27/05/09, 23:29 »
... και δεύτερον θα έχεις ένα όργανο η μεταπωλητική αξία του οποίου δεν θα είναι ανάλογη με μιας (έστω και υποδεέστερης ποιοτικά) Fender.
Το μονο προβλημα ειναι αυτο! Πρεπει να εισαι σιγουρος οτι ειναι ακριβως αυτο που θελεις. Και εγω παντα σε αυτο το διλλημα μπαινω. "Και, αν μετα θες να την πουλησεις?"  ::)

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender Tele ή Custom Tele?
« Απάντηση #6 στις: 27/05/09, 23:35 »
Πως όμως είσαι σίγουρος οτι είναι αυτό που θέλεις ,όταν δεν μπορείς να την δοκιμάσεις παρά μόνο αφου θα έχει συναρμολογηθεί?... ::)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Απ: Fender Tele ή Custom Tele?
« Απάντηση #7 στις: 27/05/09, 23:39 »
Ελα ντε? Ειναι και αυτο ενα μεγαλο προβλημα.... φανταζομαι εισαι και της φασης, αν δεν την δοκιμασω δεν την αγοραζω. Και, καλα κανεις, στηριζω.

Αποσυνδεδεμένος Adno

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender Tele ή Custom Tele?
« Απάντηση #8 στις: 27/05/09, 23:43 »
Σιγουρα ποτε δε θα εισαι σιγουρος αν θα σε βολευει τελειως αυτο που θα παρεις αλλα ολοι σε καποια φαση ξερουμε ποιο shape στην ταστιερα μασς βολευει, το radius κτλ, αναλογα με τον ηχο περιπου που θελουμε διαλεγουμε alder,swamp ash η οτιδηποτε. Αυτος ηταν και ο λογος που ανεφερα οτι δεν ψαχνω την main κιθαρα μου ωστε να ειμαι ανεκτικος σε τυχον μικροπραγματα που δε θα με βολευαν 100%

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Fender Tele ή Custom Tele?
« Απάντηση #9 στις: 28/05/09, 02:05 »
Πως όμως είσαι σίγουρος οτι είναι αυτό που θέλεις ,όταν δεν μπορείς να την δοκιμάσεις παρά μόνο αφου θα έχει συναρμολογηθεί?... ::)

Θα είσαι σίγουρος οταν έχεις πιάσει στα χέρια σου 20, 50 ή 100 κιθάρες και ξέρεις τι είναι αυτό που ψάχνεις, τουλάχιστον κατασκευαστικά (γιατί τα ηλεκτρικά αλλάζουν). Εγώ π.χ. θα ήθελα μια telecaster που να έχει σώμα chambered με body contours, μπράτσο σχήματος "U" ή soft "V" σαν το boatneck της Warmoth και αρκετά παχύ (το μέγεθος έχει σημασία, ότι κι αν λένε μερικοί...), κατά προτίμηση με compound radius, με nut τουλάχιστον 43, αν όχι 44 χιλιοστών, κλπ κλπ... Δοκιμάζοντας λοιπόν βλέπεις ότι σε μια κιθάρα σε ικανοποιεί το μπράτσο αλλά όχι το σώμα (ή το αντίθετο), σε κάποια άλλη σού αρέσουν οι μαγνήτες και ούτω καθεξής, οπότε σιγά-σιγά αποκρυσταλλώνεις την άποψή σου για την "τέλεια" κιθάρα. Και αν αυτή η κιθάρα δεν υπάρχει στα διαθέσιμα εργοστασιακά μοντέλα τότε, και πάλι με επιφύλαξη, αρχίζεις να σκέφτεσαι την περίπτωση ενός custom οργάνου. Φυσικά ποτέ δεν μπορείς να είσαι 100% σίγουρος, αλλά όταν έχεις κάνει μια καλή έρευνα αγοράς και έχεις ψάξει ότι διαθέσιμο υπάρχει, τότε μπορείς σε ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό να ξέρεις τι ζητάς από ένα όργανο. Δεν μιλάω καθόλου για ξύλα, γιατί εγώ προσωπικά δεν θεωρώ ότι μπορώ να διακρίνω τις όποιες διαφορές υποτίθεται ότι υπάρχουν ανάμεσα σε alder, ash, swamp ash, maple, poplar ή ότι άλλο μπορεί να χρησιμοποιηθεί.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος JimiDS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Fender Tele ή Custom Tele?
« Απάντηση #10 στις: 28/05/09, 14:04 »
με nut τουλάχιστον 43, αν όχι 44 χιλιοστών, κλπ κλπ...

Υπάρχει nut 44 χιλιοστών?!?! ΠΟΥ?!? δεν έχω δεί ποτέ... :-[ και γύρευα κάτι μεγάλο...!!

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Fender Tele ή Custom Tele?
« Απάντηση #11 στις: 28/05/09, 15:19 »
  Custom telecaster..αρκει να ξερεις τι θελεις! Εφτιαξα μια πριν 3 χρονια και δεν την αλλαζω!!!  ;)
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Fender Tele ή Custom Tele?
« Απάντηση #12 στις: 28/05/09, 20:07 »
Υπάρχει nut 44 χιλιοστών?!?! ΠΟΥ?!? δεν έχω δεί ποτέ... :-[ και γύρευα κάτι μεγάλο...!!

Φυσικά και υπάρχει. Η Warmoth έχει μπράτσα με nut 1.75 ίντσες, δηλαδή περίπου 44 χιλιοστά.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Adno

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender Tele ή Custom Tele?
« Απάντηση #13 στις: 28/05/09, 21:50 »
Απολλων ωραια ολα αυτα για το neck αλλα γνωμη μου ειναι οτι και το ξυλο στο σωμα παιζει ρολο οχι στην αμεση αισθηση που εχεις στην κιθαρα δηλαδη οταν την κρατας αλλα εμμεση οσον αφορα τον ηχο, περα απο αυτο για παραδειγμα καποιος μπορει να θελει ενα ελαφρυ σωμα γιατι μπορει να παιζει σε κεντρο ολο το βραδυ αλλά ας μη μεινουμε σε αυτο. Μπορεις να δωσεις λιγες παραπανω πληροφοριες για τον ρολο του nut σε μια custom κιθαρα?Εχω ακουσει οτι το καλο nut παιζει μεγαλο ρολο στο sustain της κιθαρας.. υπαρχει κατι αλλο που θα πρεπε να γνωριζω σε οτι αφορα το nut? ευχαριστω..

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Fender Tele ή Custom Tele?
« Απάντηση #14 στις: 29/05/09, 00:30 »
Απολλων ωραια ολα αυτα για το neck αλλα γνωμη μου ειναι οτι και το ξυλο στο σωμα παιζει ρολο οχι στην αμεση αισθηση που εχεις στην κιθαρα δηλαδη οταν την κρατας αλλα εμμεση οσον αφορα τον ηχο

H συζήτηση για το αν και κατά πόσο τα ξύλα παίζουν ρόλο στον ήχο μιας ηλεκτρικής κιθάρας είναι πολύ παλιά και έχουν ακουστεί άπειρες απόψεις επί του θέματος. Αυτό που λέω εγώ είναι ότι δεν νομίζω ότι θα ήμουν σε θέση να διακρίνω τη διαφορά ανάμεσα σε δύο κατά τα άλλα πανομοιότυπες κιθάρες εκ των οποίων η μία είναι φτιαγμένη π.χ. από ash και η άλλη από alder. Από την άλλη πλευρά, έχω καταλήξει ότι το χαμηλό βάρος της κιθάρας είναι για μένα ένα ιδιαίτερα επιθυμητό χαρακτηριστικό, γι αυτό και θα επιλέξω το σώμα με βάση το βάρος και την αίσθηση και όχι τις υποτιθέμενες ηχητικές του ιδιότητες. Σίγουρα δεν είναι τυχαίο ότι οι δύο κιθάρες με τις οποίες παίζω περισσότερο τον τελευταίο καιρό (PRS SE και Alba telecaster) ζυγίζουν λιγότερο από 3 κιλά η κάθε μία.
 
Παράθεση
περα απο αυτο για παραδειγμα καποιος μπορει να θελει ενα ελαφρυ σωμα γιατι μπορει να παιζει σε κεντρο ολο το βραδυ αλλά ας μη μεινουμε σε αυτο.

Πιστεύω ότι το γενικότερο playability (παράμετρος του οποίου είναι και το βάρος) είναι ένας πολύ σημαντικός παράγοντας σε μια κιθάρα, ειδικά για κάποιον που κάνει πολύωρες ζωντανές εμφανίσεις ή εξάσκηση και για μένα αποτελεί ένα από τα πρώτα σημεία που θα κοιτάξω. Κι αυτό γιατί ο τελικός ήχος του οργάνου εξαρτάται και από ένα σωρό άλλους παράγοντες και μπορεί να διαμορφωθεί με τον κατάλληλο εξοπλισμό ανάλογα με τις εκάστοτε ανάγκες του κιθαρίστα, ενώ το playability ενός οργάνου δύσκολα θα βελτιωθεί στην πορεία.

Παράθεση
Μπορεις να δωσεις λιγες παραπανω πληροφοριες για τον ρολο του nut σε μια custom κιθαρα?Εχω ακουσει οτι το καλο nut παιζει μεγαλο ρολο στο sustain της κιθαρας.. υπαρχει κατι αλλο που θα πρεπε να γνωριζω σε οτι αφορα το nut? ευχαριστω..

Το nut σε οποιαδήποτε κιθάρα παίζει σημαντικό ρόλο στο action της κιθάρας αλλά και στη σταθερότητα του κουρδίσματος. Για το sustain δεν είμαι και τόσο σίγουρος. Πιθανόν να έχεις κάποια βελτίωση του sustain με ένα nut από πιο σκληρό και συμπαγές υλικό, π.χ. κοκκάλινο ή μεταλλικό. Και σίγουρα ένα nut το οποίο είναι σωστά κομμένο δεν θα σού "κόβει" το sustain καθώς θα επιτρέπει στις χορδές να πάλλονται όσο πρέπει χωρίς να τις μαγκώνει. Αλλά και σε αυτό υπεισέρχονται διάφοροι άλλοι παράγοντες που έχουν σχέση με τον τύπο του οργάνου, την κατασκευή του (ξύλα, ένωση σώματος-μπράτσου, τρέμολο κλπ) και το σωστό setup. Προσωπικά δεν μπορώ να πω ότι έχω παρατηρήσει εμφανείς διαφορές στο sustain σε όσες κιθάρες έχω αλλάξει nut. Πάντως είναι ένα μέρος της κιθάρας το οποίο μπορεί κανείς να αλλάξει πολύ εύκολα και ανέξοδα, οπότε δεν θεωρώ ότι είναι πρωταρχικής σημασίας σε μια κιθάρα που θέλω να αγοράσω.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος JimiDS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Fender Tele ή Custom Tele?
« Απάντηση #15 στις: 29/05/09, 15:45 »
Το nut σε οποιαδήποτε κιθάρα παίζει σημαντικό ρόλο στο action της κιθάρας αλλά και στη σταθερότητα του κουρδίσματος.
με βάση το μέγεθος ή την κατασκευή γενικότερα?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Fender Tele ή Custom Tele?
« Απάντηση #16 στις: 29/05/09, 16:36 »
Το nut σε οποιαδήποτε κιθάρα παίζει σημαντικό ρόλο στο action της κιθάρας αλλά και στη σταθερότητα του κουρδίσματος.
με βάση το μέγεθος ή την κατασκευή γενικότερα?

Το ύψος του nut είναι που επηρρεάζει το action. Aυτό μπορείς να το ελεγξεις αν πατήσεις την μπάσα Μι λίγο μετά το 2ο τάστο και δεις πόσο διάστημα υπάρχει ανάμεσα στη χορδή και το πρώτο τάστο. Πρέπει να υπάρχει ένα πολύ μικρό κενό, δεν θυμάμαι ακριβώς να σού πω πόσο αλλά μπορείς εύκολα να το βρεις. Η σταθερότητα του κουρδίσματος έχει σχέση με το σωστό κόψιμο του nut. Αν οι εγκοπές είναι πολύ βαθιές ή στενές για τις χορδές, μπορεί αυτές να μαγκώνουν αντί να γλιστράνε πάνω στο nut όταν παίζεις με αποτέλεσμα να ξεκουρδίζεται η κιθάρα. Αν θυμάμαι καλά, κάποιος ανέλυσε πολύ σωστά αυτό το φαινόμενο σε μια πρόσφατη συζήτηση. Όσο για το μήκος του nut, δηλαδή ουσιαστικά το πλάτος της ταστιέρας, αυτό έχει σχέση με το διάστημα μεταξύ των χορδών. Κάποιος π.χ. που έχει συνηθίσει σε κλασσική κιθάρα μπορεί να θέλει μεγαλύτερη απόσταση μεταξύ των χορδών απ' ότι μια συνηθισμένη ηλεκτρική κιθάρα (συνήθως 33 με 35 χιλιοστά από την 1η ως την 6η χορδή), πράγμα που το μεγαλύτερο nut επιτρέπει πιο άνετα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος JimiDS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Fender Tele ή Custom Tele?
« Απάντηση #17 στις: 29/05/09, 17:14 »
thnx Μαρμελάκι κ Απόλλων είσασταν κατατοπιστικότατοι! :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
2988 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/08, 23:12
από sotoman
21 Απαντήσεις
7534 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/08, 19:10
από Απόλλων
8 Απαντήσεις
3894 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/08, 18:46
από MechMech
3 Απαντήσεις
3438 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/08, 16:52
από thanasis93
14 Απαντήσεις
5179 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/05/08, 17:56
από MechMech
15 Απαντήσεις
6080 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/08, 18:04
από Gabriel6th
14 Απαντήσεις
5811 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/09, 04:29
από dimitriendri
29 Απαντήσεις
9049 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/09, 18:52
από dread12
12 Απαντήσεις
4562 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/11, 18:35
από PapaRoach
33 Απαντήσεις
9764 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/11, 17:43
από zeoy