Ψηφοφορία

Ποιόν απο τους δυο θεωρείτε καλυτερο ενισχυτη;

Marshall jvm 215c
Engl Screamer 50 combo

Αποστολέας Θέμα: Marshall jvm 215c Vs Engl Screamer 50 combo  (Αναγνώστηκε 24661 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Marshall jvm 215c Vs Engl Screamer 50 combo
« Απάντηση #25 στις: 19/11/08, 17:26 »
darko εχεις δικιο αν και κανεις δεν ειπε μαπα καποιον ενισχυτη.butty θα σου πω τι ειναι το input tube γιατι εσυ νομιζεις οτι ειναι η πρωτη λαμπα που συνανταει το σημα της κιθαρας σου.πες μας πρωτα εσυ τι ειναι το headroom(να γελασουμε παλι) και τι ειναι το linear tape κυκλωμα στους λαμπατους,εξηγησε μας γιατι πχ σε εναν marshall πρεπει να παιξεις πολυ δυνατα για να αποδοσει ενω πχ σε εναν engl η orange παιζεις ανετα σε εντασεις δωματιου και μετα θα σου πω και εγω.ασε με λοιπον εμενα τον αδαη με τα λαθος βιβλια μου να κανω λαθος.μια χαρα ειναι οι προτασεις μου οπως και τα επιχηρηματα μου.εσυ οπως ειδαμε ολοι δεν ξερεις καν τι ειναι το headroom ουτε οτι ο screamer δεν φοραει 6l6 τελικες αλλα kt5881(πες μας οτι ειναι και ιδιες).κοψε την πολυ...περιηγηση στο youtube.μπορει να τυφλωθεις.τεσπα πολυ ασχοληθηκα και sorry σε ολους τους υπολοιπους που σας κουρασαμε.παντως νομιζω(δεν ειμαι σιγουρος) οτι ο jvm ειναι ο μονος marshall με linear tape.θα το ψαξω.
« Τελευταία τροποποίηση: 19/11/08, 17:35 από dunkan »
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος woodaki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • NoRemorse
    • Προφίλ
Απ: Marshall jvm 215c Vs Engl Screamer 50 combo
« Απάντηση #26 στις: 19/11/08, 21:54 »
 ??? ??? ??? Τι παιχτηκε??? Εδω ειπαμε να κανουμε μια συγκριση αποψεων και κοντεουμε να αρχισουμε τισ μπουνιες.  >:( >:(
ΕΕΕΕΕΕΕ!!!! Ισιωστε...  Παρακολουθω posts και των 2 τυπων στο forum και ειναι πιστευω απο τα ατομα που ξερουν εδω μεσα τι τους γινεται (σε αντιθεση με παρα πολλους ειδημονες που αμφιβαλλω καν για το αν εχουν κιθαρα και ενισχυτη)
Απο την αλλη να πω τι πιστευω εγω... Πριν λιγα χρονια... Δεν υπηρχε utube δεν υπηρχαν τα απειρα forum και sites δεν υπηρχε καν ιnternet... Kανενας λοιπον δεν ειχε στη διαθεση του αυτη τη πληθωρα πληροφοριων , τεχνικων χαρακτηριστικων και γενικοτερα γνωσεων πανω στο αντικειμενο που αφορα την ηλεκτρικη κιθαρα και τα παρελκομενα της... Οτι βλεπαμε στα μαγαζια οτι βλεπαμε στα studio οτι εφερνε ο πατερας του κολλητου απο Αμερικη που ηταν ναυτικος... U know what i mean τελος παντων.... Εγω προσωπικα ηξερα 5-6 ενισχυτες...
Αλλα ακομα και τωρα που εχω στη διαθεση μου τα παντα .... ειλικρινα i dont give a f@@k!!! Ριχτε μια ματια γυρω σας... Ενισχυτες πεταλιερες ενισχυτες που εχουν μεσα τους και καλα τον ηχο αλλων 50 ενισχυτων,μαγνητες πεταλια ,πεταλια που τα παιρνει ο αλλος και τα κανει να ακουγονται σαν αλλα πεταλια , λαμπες, λαμπες που αναβουν λαμπες που δεν αναβουν, λαμπες που κλανουν ... ΕΛΕΟΣ!!!! Τι να το κανω εγω να παρω τον ταδε ενισχυτη που θα μου τον εχει modarei ο τυπος με τις ταδε λαμπες η να βαλω μπροστα το ταδε πεταλι η να του παρω hot plate και να βαλω το chorus στο fx loop ναουμε η αν το βαλω απο μπροστα να ακουγεται ετσι και  αλλιως και @@ιες... Θα βοηθησουν ολα αυτα να γινω καλυτερος παιχτης? Θα παιζω αφου θα εχω ξοδεψει μια περιουσια καλυτερα??? Θα βελτιωσω το vibrato η τα bends μου? Θα γραφω καλυτερα τραγουδια???? Δεν νομιζω το πιο πιθανο ειναι μετα να ασχολουμαι ολη μερα με τα knobs παρα με την κιθαρα και το λεω εκ πειρας οταν ειχα μπλεξει πριν καμια 6ετια με rack και ιστοριες... Οι περισσοτεροι καλοι κιθαριστες που ξερω εχουν ελαχιστες η εστω τις βασικες γνωσεις περι τεχνικων θεματων ... Ισως γιατι οπως και οι ιδιοι λενε ο ηχος ειναι στα χερια... Πετυχαινω συχνα σε μαγαζια πιτσιρικαδες κυριως, να ξερουν τα παντα απο τεχνικα θεματα να βαζουν τα γυαλια και στον πωλητη του καταστηματος, αλλα στο διαταυτα οταν τους δινει την κιθαρα και τον ενισχυτη να παιξουν να γελαει ο κοσμος.... Και αυτο το βλεπω και εδω που στον πινακα "δικοι μας αυτοσχεδιασμοι και διασκευες" μπαινει ενα θεμα μια φορα του χρονου ενω σε ολα τα αλλα κιθαρες μαγνητες ενισχυτες κλπ γινεται πανικος  Αυτο απο μονο του κατι λεει για μενα!!!! Σαν πολλοι hitech ειδημονες ειμαστε εδω μεσα... Για κιθαριστες????? Ειλικρινα δεν γνωριζω......
« Τελευταία τροποποίηση: 19/11/08, 22:00 από woodaki »
I'm bad to the bone!

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Marshall jvm 215c Vs Engl Screamer 50 combo
« Απάντηση #27 στις: 20/11/08, 02:21 »
.butty θα σου πω τι ειναι το input tube γιατι εσυ νομιζεις οτι ειναι η πρωτη λαμπα που συνανταει το σημα της κιθαρας σου.πες μας πρωτα εσυ τι ειναι το headroom(να γελασουμε παλι) και τι ειναι το linear tape κυκλωμα στους λαμπατους,εξηγησε μας γιατι πχ σε εναν marshall πρεπει να παιξεις πολυ δυνατα για να αποδοσει ενω πχ σε εναν engl η orange παιζεις ανετα σε εντασεις δωματιου και μετα θα σου πω και εγω.ασε με λοιπον εμενα τον αδαη με τα λαθος βιβλια μου να κανω λαθος.μια χαρα ειναι οι προτασεις μου οπως και τα επιχηρηματα μου.εσυ οπως ειδαμε ολοι δεν ξερεις καν τι ειναι το headroom ουτε οτι ο screamer δεν φοραει 6l6 τελικες αλλα kt5881(πες μας οτι ειναι και ιδιες).


Εντάξει,τι να πώ....είσαι τραγικός.Από που να ξεκινήσω και που να σταματήσω  :)
Και για να μην κατηγορηθώ ότι δεν δίνω απαντήσεις,συνεχίζω:
Το μόνο "Linear" σε έναν λαμπάτο ενισχυτή είναι η (επιθυμητή) απόκρισή του,συνήθως σε τάξη ΑΒ και με push-pull design.Δεν είναι τετρακάναλο με ταινία για να έχει "linear tape".Eκτός κι αν εννοείς "linear taper",αλλά αυτόν τον όρο τον χρησιμοποιούν σε ποτενσιόμετρα,όχι σε ενισχυτές.

Επειδή  πιπιλάς εδώ και ώρα την καραμελίτσα με το headroom ,τα παρακάτω το συνοψίζουν.Αρχικά με το current output που δίνει έκαστη λυχνία.Εάν υποθέσουμε ότι δοκιμάζουμε μια EL34 και μια 6L6 στο ίδιο bias και Plate voltage,μια 6L6 θα μας δώσει 70 με 75 mA και μια EL34 πάνω από 85,αν και στην πραγματικότητα η EL34 δουλεύει "ιδανικά" σε χαμηλότερο bias και υψηλότερο plate voltage.Εαν τώρα βάλεις από πάνω το tone stack ενός συνηθισμένου Marshall-style ενισχυτή,θα διαπιστώσεις ότι έχει περίπου 15db παραπάνω στις μεσαίες συχνότητες απ'ότι ένας κλασσικός fender-based ενισχυτής με 6L6.Στα παραπάνω οφείλεται και το γεγονός ότι ένας Marshall δίνει το γνωστό σε όλους "overdrive" σε μεγάλες εντάσεις,αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι αποδίδει καλά μόνο σ'αυτές.Αν τύχει να παίξεις ποτέ σου με έναν πραγματικό ενισχυτή (βλ. Plexi) και όχι με ενισχυτές που έχουν x gain stages για να ακούγονται καλά *συνήθως*  σε εντάσεις δωματίου θα καταλάβεις. ;)

...αυτό βέβαια που με έριξε από την καρέκλα ήταν η kt5881.Θέλω πολύ να μου δείξεις μια τέτοια λάμπα. 
Τώρα αν οι 6L6 και οι 5881 είναι ίδιες ή δεν είναι (....που είναι ),και αν οι KT-66 μεταμορφώνονται-ενίοτε-σε ΚΤ5881 το αφήνω σαν άσκηση στους αναγνώστες.  ;)
Πηγές:
http://en.wikipedia.org/wiki/Valve_audio_amplifier
http://en.wikipedia.org/wiki/Valve_audio_amplifier_-_technical
Τα pdf που έδωσα παραπάνω

Αν και θεωρώ πως είσαι αδαής και ανόητος,όχι για κανένα άλλο λόγο αλλά γιατί πετάς κοτσάνες χωρίς να έχεις παραθέσει μέχρι τώρα καμία αξιόπιστη πηγή ούτε κάποιο τεχνικά τεκμηριωμένο επιχείρημα,θα περιμένω-just for fun-να μου δώσεις μερικές πειστικές απαντήσεις περί "input tube","Linear tape" και "kt5881".Κανένας εδώ πέρα δεν ενδιαφέρεται να μάθει για το τί δεν ξέρω εγώ,αλλά φαντάζομαι πως ενδιαφέρονται (και εγώ μαζί) να μάθουν τι ξέρεις εσύ  ;)
Εαν δεν μπορείς,δεν πειράζει.Πες απλώς ότι έλεγες μπαρούφες.Εγώ μια φορά δεν θα σου κρατήσω κακία  8)
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Marshall jvm 215c Vs Engl Screamer 50 combo
« Απάντηση #28 στις: 20/11/08, 02:27 »
Σαν πολλοι hitech ειδημονες ειμαστε εδω μεσα... Για κιθαριστες?  ??? Ειλικρινα δεν γνωριζω......

καρντιά μου,κιθαρίστας είμαι από hobby  ;D
Μηχανικός Η/Υ είμαι που έχει φάει και αρκετές ώρες πάνω από βιβλία ηλεκτρονικής (πολλές φορές με το ζόρι  ::) )
Εσύ παίζεις καλά πάντως  ;)
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Marshall jvm 215c Vs Engl Screamer 50 combo
« Απάντηση #29 στις: 20/11/08, 09:11 »
για να μην κατηγορηθω και εγω οτι δεν δινω απαντησεις,πρωτα απ'ολα διορθωνω το λαθος μου.ειναι 5881.κεκτημενη ταχυτητα.σορυ.πριν επιστρεψω στους ενισχυτες θελω να πω στον φιλο butty κατ'αρχας να μαθει να ειναι ευγενικος εδω μεσα και μετα συζηταμε οτι θελει.οσο για το θεμα 'μπουνιες' που αναφερθηκε ειναι κατι το εντελως απιθανο να συμβει ποτε.εδω δεν εχει γινει για πιο σοβαρα θεματα που δεν μαθαινονται εδω μεσα και που αν τα ξερανε οι περισσοτεροι θα βαραγαν το κεφαλι τους στον τοιχο.ειδικα στο θεμα"δικες μας συνθεσεις,δικιες μας παραγωγες κλπ κλπ...αστο καλυτερα.αν μιλησω θα ξεσπασει σκανδαλο.δεν ειναι της στιγμης αυτο.για να επιστρεψω στους ενισχυτες,οι 5881 δεν ειναι 6l6.ειναι τυπου 6l6.δεν χρειαζονται biasing οταν κανεις αλλαγη.οποιος βαλει σε εναν screamer πχ απο 5881,6l6 και ακουγεται ιδιος,εγω του χαριζω τον δικο μου μαζι με την καμπινα.παλι ακυρο και ασχετο για το headroom οπως και για το linear tape και οχι taper.αν καταλαβα καλα συμφωνα με την εκδοχη σου περι headroom,ενας ενισχυτης 100w,θα πρεπει να εχει πιο κρυσταλινα καθαρα απο εναν ενισχυτη 50w.οκ...εγω το ληγω εδω αφου ετσι και αλλιως ειμαι αδαης,ανοητος και τι αλλο?α ναι...νεαντερνταλ
« Τελευταία τροποποίηση: 20/11/08, 09:21 από dunkan »
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Marshall jvm 215c Vs Engl Screamer 50 combo
« Απάντηση #30 στις: 20/11/08, 10:04 »
Άσχετο, αλλά εγώ θέλω να μου εξηγήσει κάποιος γιατί θεωρούνται οι ενισχυτές τάξης Α ανώτεροι από τους τάξης Β ηχητικά.. Δεν θέλω πληροφορίες για το πως δουλεύει η κάθε τάξη, το dissipation, τους single-ended, τους push-pull, τις ανόδους, τις καθόδους, κ.λπ.. Αυτά είναι γνωστά.. Έχω διαβάσει πάρα πολλά πράγματα για τις τάξεις και γενικά για το amplification (από την πλευρά του μη ηλεκτρονικού βέβαια) και έχω εξάγει το συμπέρασμα ότι η τάξη Α είναι waste of good energy από την μία αλλά ηχητικά ανώτερη από την άλλη πλευρά.. Αυτό που οφείλεται; Όποιος γράψει κανά 2 γραμμές περί του θέματος θα με υποχρεώσει :D..

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Marshall jvm 215c Vs Engl Screamer 50 combo
« Απάντηση #31 στις: 20/11/08, 10:49 »
θα περιμένω-just for fun-να μου δώσεις μερικές πειστικές απαντήσεις περί "input tube","Linear tape" και "kt5881".

παλι ακυρο και ασχετο για το headroom οπως και για το linear tape και οχι taper.

Εαν αυτή είναι η καλύτερη απάντηση που έχεις να δώσεις όσον αφορά τα παραπάνω θέματα (ξέχασες το "input tube"),τότε σ'ευχαριστώ που επιβεβαιώνεις όσα είπα.Καλή σου μέρα.

οι 5881 δεν ειναι 6l6.ειναι τυπου 6l6.δεν χρειαζονται biasing οταν κανεις αλλαγη.οποιος βαλει σε εναν screamer πχ απο 5881,6l6 και ακουγεται ιδιος,εγω του χαριζω τον δικο μου μαζι με την καμπινα.
Φυσικά και αν αλλάξεις τις λάμπες σου από 5881 σε 6L6 δεν χρειάζεται να αλλάξεις και το Bias voltage (αυτό είναι που τις κάνει όμοιες-ίδιες-πές το όπως θέλεις) και φυσικά δεν θα ακούγονται ακριβώς το ίδιο.Η συχνοτική απόκριση όμως,ή αν θέλεις η "ηχητική ταυτότητα" του ενισχυτή δεν θα αλλάξει.

αν καταλαβα καλα συμφωνα με την εκδοχη σου περι headroom,ενας ενισχυτης 100w,θα πρεπει να εχει πιο κρυσταλινα καθαρα απο εναν ενισχυτη 50w.
Σωστά κατάλαβες.Δεν ξέρω κατά πόσο θα έχει "κρυστάλλινα καθαρά",αλλά ένας ενισχυτής 100 watt σίγουρα θα είναι πιο αργός στο break-up του από έναν 50ρη.Η διαφορά βέβαια είναι μικρή,όπως και η συνολική ηχητική του απόδοση (ως γνωστόν,ένας 100ρης λαμπάτος είναι πάνω-κάτω κατά 6db δυνατότερος από τον αντίστοιχο 50ρη)

faser,θα σου γράψω με pm γιατί ήδη το ζαλίσαμε αυτό το θέμα  :)
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Marshall jvm 215c Vs Engl Screamer 50 combo
« Απάντηση #32 στις: 20/11/08, 13:29 »
just for fun λοιπον για τις 5881 σου απαντησα.για το input tube πρεπει να μαθεις πρωτα τι ειναι το linear tape και μετα θα μαθεις και αυτοματα και το αλλο.καλα ολα αυτα που εγραψες για τα mA της καθε λυχνιας αλλα δεν εξηγησες τι σχεση εχει το breaking point με το tone ενος ενισχυτη,το οποιο σου δινει την καθαροτητα.ουτε καν με τις λαμπες εχει σχεση το tone και υπαρχουν παρα πολλα παραδειγματα ενισχυτων με ιδιες λαμπες που ακουγονται διαφορετικα σε καθαροτητα.το tone ενος ενισχυτη δεν εχει καμια μα καμια σχεση ουτε με τα watt και υπαρχουν και εκει πολλα παραδειγματα.επισης δεν ειπα ποτε οτι αλλαζοντας λαμπες θα αλλαξει εντελως ο ενισχυτης.απλα οτι δεν θα ακουγεται και ιδιος.ισα ισα που θα εχει και σημαντικες διαφορες.και για εκει υπαρχουν πολλα παραδειγματα πχ αλλαγη 6l6gc με jj σε engl fireball.αρα οχι απλα δεν σε επιβεβαιωσα αλλα παλι αποδειχτηκε οτι δεν ξερεις τι ειναι το headroom.καλη σου μερα και εσενα και επειδη το απογευμα φευγω γερμανια για 15 μερες αν θελεις συνεχιζουμε οταν γυρισω.μην λες οτι δεν απανταω κιολας
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marshall jvm 215c Vs Engl Screamer 50 combo
« Απάντηση #33 στις: 20/11/08, 17:42 »
faser,θα σου γράψω με pm γιατί ήδη το ζαλίσαμε αυτό το θέμα  :)
Γιατί ΠΜ κι όχι εδώ, ώστε να μαθαίνουμε κι εμείς οι άσχετοι? :(

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Marshall jvm 215c Vs Engl Screamer 50 combo
« Απάντηση #34 στις: 20/11/08, 20:44 »
μην λες οτι δεν απανταω κιολας


Αν θέλεις να σε πάρει κανείς στα σοβαρά,να απαντάς με επιχειρήματα,όχι με μισόλογα.Τι πάει να πεί "αν μάθεις το ένα θα μάθεις αυτόματα και το άλλο;" Βγες επιτέλους από το ατέρμονο loop σου.
Εσύ περιμένω να μου πεις (με τεχνική ορολογία) τι είναι αυτό το περιβόητο input tube και το linear tape αφού τα κατέχεις τόσο καλά.   ;)
Αλλά είπαμε...αδαής κτλ κτλ.Πάμε παρακάτω.

Γιατί ΠΜ κι όχι εδώ, ώστε να μαθαίνουμε κι εμείς οι άσχετοι? :(


gers έχεις δίκιο,με συγχωρείς.Η γνώση δεν έχει να κάνει με μισόλογα.Πόσο μάλλον με "ιδιαίτερα μαθήματα"  :)
Η πιο εύκολη εξήγηση που μπορώ να δώσω στην ερώτηση του faser είναι πως ενας Class A ενισχυτής είναι ο πιο linear,δηλαδή περισσότερο αποδοτικός από άποψης ήχου αλλά και ο λιγότερο αποδοτικός από άποψη ισχύος.Το διάγραμμα ισχύος του είναι το πιο γραμμικό από όλα τα classes έχοντας πρακτικά μηδενικό distortion (εδώ δεν εννοούμε το distortion με την κιθαριστική έννοια αλλά το crossover distortion).Το μειονέκτημά του βέβαια είναι πως καταναλώνει αρκετό ρεύμα και κατά συνέπεια ζεσταίνεται αρκετά.Εαν συνυπολογίσει κανείς και το γεγονός ότι ένας Class B ενισχυτής-παρά την μεγαλύτερη απόδοσή του σε σχέση με τον Α-έχει (ενοχλητικά) μεγάλο crossover distortion,θα καταλάβει γιατί οι Class AB ενισχυτές κυριαρχούν σήμερα.
Μπορείς να διαβάσεις περισσότερα εδώ: http://stason.org/TULARC/entertainment/audio/general/11-18-What-is-Amplifier-Class-A-What-is-Class-B-What-is-Cl.html


« Τελευταία τροποποίηση: 20/11/08, 20:50 από RoyBatty »
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Marshall jvm 215c Vs Engl Screamer 50 combo
« Απάντηση #35 στις: 20/11/08, 21:06 »
Σε ευχαριστώ πολύ RoyBatty για την απάντηση σου :D.. Ώστε όλα περιστρέφονται γύρω από το crossover distortion.. Το είχα διαβάσει και παλιότερα αυτό το επιχείρημα αλλά μιας και που το έφερε η κουβέντα τι είναι επ' ακριβώς το crossover distortion; Αν μπορείς να μας πεις λίγα λόγια ή κάποιο link ίσως;  :-\

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marshall jvm 215c Vs Engl Screamer 50 combo
« Απάντηση #36 στις: 20/11/08, 21:21 »
Τα παρακάτω είναι απο το FAQ της σελίδας των VHT ενισχυτών:

 What's the difference between Class A and Class A/B operation?

There are from a technical standpoint, many things that distinguish Class A operation from Class A/B. For our purposes we'll be discussing only those characteristics which pertain to guitar amps in general and VHT amps in particular.

Generally speaking, the power tubes in a Class A amp are operating at pretty close to full power whether or not a signal is being amplified. As long as the tubes are being operated at reasonable voltage and bias range we're OK. The beauty of this type of operation is that there is no significant difference between the tubes work interval and its rest interval. The distortion products created by this method of operation are very musical sounding and the overall tone has a pure quality. When combined with the right output transformer, the harmonic blend created by the tube distortion characteristic and transformer saturation ( that is to say, just past the point of maximum linear operation), is rich, full and fat sounding. It sounds pretty much like an amp turned up loud even when it isn't because it's operating nearly full out in a sense.

In class A/B operation the tubes are getting a big break. When no signal is present the tube is essentially at rest. When you begin to play, there occurs a transition from "off" state to "on" state between the push-pull pairs of tubes. This transition, known as the crossover region, produces a noticeably different type of behavior typically referred to as crossover distortion. Crossover distortion contributes a harshness to the sound which can give the amp an aggressive personality. This can be interpreted as a good thing depending on what you are trying to accomplish musically. The real up side of Class A/B operation is its inherent efficiency. The simple fact that each tube has a rest interval in its duty cycle allows the tube to operate at higher output during its work interval or "on" state. Thus, a power amp operating in Class A/B will typically produce about 30% more power than a comparable Class A amp. Since the typical output transformer in a Class A/B amp will not be required to operate at high continuous current, it will spend less time in saturation mode. This contributes to the clarity and detail of the power amp sound. An additional advantage of Class A/B is that because they tend to run cooler, tube life can be extended somewhat. For strictly comparative purposes however, the essence of the debate is sound quality. We are attracted to the Class A sound because of its warmth, sonic complexity and rich harmonic content. The Class A/B sound is more articulate, dynamic and gives us the sensation of immediacy.



RoyBatty το τελευταίο link που έδωσες αναφέρεται σε λαμπάτους ενισχυτές γενικά και όχι σε ενισχυτές κιθάρας,σωστά;

Υπάρχουν αξιοσημείωτες διαφορές,όχι μόνο στο πώς "διαχειρίζονται" το σήμα αλλά στο τελικό ηχητικό αποτέλεσμα οι λαμπάτοι ενισχυτές κιθάρας που θα μπορούσαμε να πούμε ότι διαφέρουν απο άλλου είδους ενισχυτές; πχ hi fi;

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Marshall jvm 215c Vs Engl Screamer 50 combo
« Απάντηση #37 στις: 20/11/08, 22:08 »
Μπράβο βρε Serviani,και το έψαχνα αυτό που παράθεσες  8)
Ναι,το link που έδωσα αναφέρεται σε λαμπάτους ενισχυτές γενικά,όχι σε ενισχυτές κιθάρας.
Kαι αυτό είναι ενδιαφέρον (και για τον faser που ρώτησε):
http://www.aikenamps.com/CrossoverDistortion.htm
« Τελευταία τροποποίηση: 21/11/08, 11:07 από RoyBatty »
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Marshall jvm 215c Vs Engl Screamer 50 combo
« Απάντηση #38 στις: 21/11/08, 10:15 »
Θα με ενδιέφερε να ξαναγυρίσουμε στην ουσία του θέματος που αφορά την σύγκριση των δύο ενισχυτών.
Ειλικρινά με έχουν κουράσει αυτού του είδους οι προσωπικές αντιπαραθέσεις γνώσεων και αυθεντίας που δεν έχουν τελειωμό.
Υπάρχουν φίλοι που έχουν εμπειρία πρώτο χέρι από τα δύο μηχανήματα?
Θα με ενδιέφερε να ακούσω απόψεις και εμπειρίες.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Marshall jvm 215c Vs Engl Screamer 50 combo
« Απάντηση #39 στις: 21/11/08, 11:47 »
Υπάρχουν φίλοι που έχουν εμπειρία πρώτο χέρι από τα δύο μηχανήματα?
Θα με ενδιέφερε να ακούσω απόψεις και εμπειρίες.

Σου είπα,τους έχω ακούσει και τους 2,αλλά η ερώτησή σου είναι αρκετά γενική για να σου δώσω απάντηση.
Ποιος τομέας σε ενδιαφέρει;Ηχόχρωμα,ευελιξία,αξιοπιστία;Μη με ρωτήσεις "ποιος κάνει για metal",γιατί δεν θα απαντήσω  ;)

Εν ολίγοις,τον jvm τον άκουσα με μια Les Paul Standard,PAF-style μαγνήτες.Σημειωτέον,τον άκουσα μόνο 2 φορές,οπότε οι εντυπώσεις μου είναι απόρροια περιορισμένης χρήσης.
Έχουμε και λέμε:Είναι λίγο πιο "σκοτεινός" από προηγούμενους Marshall (dsl και tsl) (αν και το θεωρώ καλό πράγμα αυτό).
Το καθαρό του κανάλι παραμένει καθαρό (στο πρώτο mode),αλλά είναι όπως σε όλους τους marshall λίγο "ξερό"-θέλει να παίξεις με το EQ.
Aπό τα modes του κάθε καναλιού μου άρεσε περισσότερο το orange.Όπως σου είπα και σε προηγούμενο post το δεύτερο κανάλι-στο orange mode-μου θύμισε τον μονοκάναλο JCM800 που είχα.To red mode και στα δυό κανάλια το βρήκα *υπερβολικό" και πολύ κομπρεσσαρισμένο.Ίσως να καλυτερεύει αν ανοίξεις αρκετά σε ένταση τον ενισχυτή,κάτι που δυστυχώς δεν έκανα.
Μια ακόμα χρήσιμη προσθήκη-καιρός ήταν-είναι το resonance control,για να μπορείς να "σιδερώνεις" λίγο τα ενοχλητικά mid-highs που έχουν οι Marshall.
Πέρα από τα red modes δεν μου άρεσαν:Τα κουμπιά που αλλάζουν τα modes (είναι σαν ψεύτικα).Η πεταλιέρα του (όχι και η καλύτερη ποιότητα).Το reverb.Θα μπορούσε να έχει καλύτερο μεγάφωνο από το G12B που φοράει.

Τον engl τον έχουν ακούσει και τον έχουν χρησιμοποιήσει άλλοι περισσότερο από εμένα,οπότε αν θέλουν μπορούν να σου πουν περί τίνος πρόκειται.Αν δεν εμφανιστεί κανένας,θα παω να του ξαναρίξω ένα άκουσμα (τον έχω πρόχειρο) και θα σου πώ,για να μη με κατηγορούν ότι είμαι προκατειλημμένος  8)

Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Marshall jvm 215c Vs Engl Screamer 50 combo
« Απάντηση #40 στις: 21/11/08, 13:07 »
Κάποιος άλλος φίλος που να έχει εμπειρία από τις μεγαλύτερες κεφαλές της ENGL όπως τον Powerball υπάρχει, που να έχει εμπειρία πρώτο χέρι και από JVM, όχι απαραίτητα από τον 215 αλλά ίσως από τον 410H που κυκλοφορεί περισσότερο καιρό, να μας κάνει μία περιγραφή/σύγκριση των ηχοχρωμάτων?

EDIT: Ένα ολοκληρωμένο και πολύ αξιόλογο review του Powerball με πολύ καλή ηχογράφηση κάνει ο Paul Riario στο GuitarWorld:

Μπορεί να σας βοηθήσει στην σύγκριση εάν δεν έχετε προσωπική επαφή με τις κεφαλές της ENGL.
« Τελευταία τροποποίηση: 25/11/08, 17:39 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Inuitarcher

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marshall jvm 215c Vs Engl Screamer 50 combo
« Απάντηση #41 στις: 12/12/08, 11:19 »
Ποιος απο τους δυο ειναι class A και ποιος Α/Β;
This is Scorpions,
    Where you really feel the Sting!!!

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Marshall jvm 215c Vs Engl Screamer 50 combo
« Απάντηση #42 στις: 12/12/08, 11:48 »
και οι δύο είναι ΑΒ.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος Inuitarcher

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marshall jvm 215c Vs Engl Screamer 50 combo
« Απάντηση #43 στις: 21/12/08, 00:18 »
Σχετικα με τον Screamer τελικα ειναι καταλληλος για εντασεις δωματιου (διαμερισματος);
This is Scorpions,
    Where you really feel the Sting!!!

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marshall jvm 215c Vs Engl Screamer 50 combo
« Απάντηση #44 στις: 21/12/08, 00:55 »
Σχετικα με τον Screamer τελικα ειναι καταλληλος για εντασεις δωματιου (διαμερισματος);

Ω ναί! παρότι "Screamer"  ;)

Αποσυνδεδεμένος Inuitarcher

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marshall jvm 215c Vs Engl Screamer 50 combo
« Απάντηση #45 στις: 24/12/08, 01:09 »
Και κατι αλλο,θεωρειτε λαθος να παρω ενισχυτη που προς το παρων θα μπορω να τον τσιτωνω σπανια,αν και μου αρεσουν τα features του;
This is Scorpions,
    Where you really feel the Sting!!!

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marshall jvm 215c Vs Engl Screamer 50 combo
« Απάντηση #46 στις: 24/12/08, 01:17 »
Όχι φυσικά!!! Έτσι κι αλλιώς, μη φανταστείς ότι οι διαφορές ενός 50άρη και ενός 30άρη είναι μεγάλες.. Αντιθέτως, ενώ μεγάλο ρόλο παίζει/ουν και το/α μεγάφωνο/α

Άσε που μπορείς στο μέλλον να χτυπήσεις και ένα attenuator και θα είσαι κομπλέ!!!

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: Marshall jvm 215c Vs Engl Screamer 50 combo
« Απάντηση #47 στις: 24/12/08, 01:19 »
Και κατι αλλο,θεωρειτε λαθος να παρω ενισχυτη που προς το παρων θα μπορω να τον τσιτωνω σπανια,αν και μου αρεσουν τα features του;
όχι γιατί αν αυτό είναι λάθος,τότε κάνω και εγώ λάθος...και αυτό είναι αδύνατο!! ;D ;D  :B
εχέμ..ναι..ένας μεγάλος ενισχητής που λές θα σου χρειαστεί αργότερα.όταν αρχίσουν τα gigs
πάντως κλτερα λίγα βάτ λάμπας,παρά πολλά και modelling ή tranzistor άσχετα αν παίζεις live ή οχι
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marshall jvm 215c Vs Engl Screamer 50 combo
« Απάντηση #48 στις: 24/12/08, 01:55 »
πάντως κλτερα λίγα βάτ λάμπας,παρά πολλά και modelling ή tranzistor άσχετα αν παίζεις live ή οχι
Φίλε Γιώργο επίτρεψέ μου να διαφωνήσω σε αυτό λόγω του ότι το παραπάνω δεν είναι πανάκεια...

- Τα λίγα watt λάμπας είναι ΟΚ για σπίτι αλλά για πρόβα δε σε βγάζουν, όχι γιατί η ένταση δεν είναι αρκετή αλλά γιατί αν θελήσεις να παίξεις καθαρά, απλά δε θα μπορείς...

- Ο Roland Jazz Chorus είναι από τους τρανζιστοράτους ενισχυτές που έχουν μεγάλη πέραση σε jazzίστες, με μεγάλο ατού του το ότι  τα καθαρά του δε σπάνε ποτέ (τρανζίστορ γαρ)... Επίσης, κάποιοι randall είναι ιδανικοί για metal!! Γενικά, θέλω να πω πως υπάρχουν και πολύ καλοί τρανζιστοράτοι..

Δε σου είπα και το καλύτερο.. Σήμερα διάβασα ένα άρθρο που λέει ότι οι κιθάρες στο 7th son of a 7th son (ναι, τον δίσκο-σταθμό στην ιστορία του metal με τον ΤΕΡΑΣΤΙΟ ήχο) γράφτηκαν με τρανζιστοράτους... Έμεινες?

- Η modeling τεχνολογία προοδεύει συνεχώς και πραγματικά πιστεύω πως είναι απειροελάχιστοι αυτοί που μπορούν να ξεχωρίσουν έναν λαμπάτο από έναν modeling ενισχυτή σε μια ηχογράφηση... Πιστεύω πως το μέλλον ανήκει στους modeling ενισχυτές (και λόγω των ευκολιών που παρέχουν), ο καιρός βέβαια θα δείξει...

 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Marshall jvm 215c Vs Engl Screamer 50 combo
« Απάντηση #49 στις: 24/12/08, 11:28 »
[- Τα λίγα watt λάμπας είναι ΟΚ για σπίτι αλλά για πρόβα δε σε βγάζουν, όχι γιατί η ένταση δεν είναι αρκετή αλλά γιατί αν θελήσεις να παίξεις καθαρά, απλά δε θα μπορείς...

Πολύ σωστά, έτσι είναι.
Από προσωπική εμπειρία πιστεύω ότι (-και θα κάνω μία αυθαίρετη γενίκευση απλά σαν οδηγό) σε ένα λαμπάτο δεν μπορείς να παίξεις πραγματικά καθαρά πάνω από περίπου τα 2/3 από τα watt που δίνει τελικά.
Ίσως και να λέω πολλά!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
4431 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/08, 20:24
από mace
67 Απαντήσεις
23027 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/08, 17:22
από dunkan
Engl: Thunder VS Screamer

Ξεκίνησε από gers « 1 2 » Ενισχυτές

28 Απαντήσεις
11247 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/08, 15:42
από blackie
6 Απαντήσεις
3928 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/08, 13:44
από nikosgr123
1 Απαντήσεις
3014 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/08, 16:37
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
5 Απαντήσεις
3571 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/08, 11:36
από Ibanezακιας
7 Απαντήσεις
4707 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 08:51
από dunkan
4 Απαντήσεις
3792 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/09, 00:02
από Jezus
21 Απαντήσεις
6574 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/10, 18:57
από master of puppets
8 Απαντήσεις
4053 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/11, 01:37
από sakourtele