Αποστολέας Θέμα: ποσο κοστιζει η μεταφορα κ το τελωνειο για να αγορασεις απο αμερικη πραγματα???  (Αναγνώστηκε 19406 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Μόλις έφερα μια "schecter damien special fr" - Καταπληκτικό όργανο.
Το αγόρασα μέσω eBay.
Ο πωλητής δήλωσε ότι το όργανο είναι μεταχειρισμένο, με αξία 170,00 € και όχι την αρχική.
Ήρθε στην Ελλάδα μέσω USPS με παράδοση στα ΕΛΤΑ. Για το ανωτέρω ποσό πλήρωσα 44,00 € διασάφηνση και 16,00 € έξοδα εκτελωνισμού.
Όλα τα υπόλοιπα που ακούγονται και λέγονται φίλε είναι, με το συμπάθειο, "π**αριΕΣ".

Εφ΄όσον απαγορεύεται μέσω USPS να ασφαλίσεις ένα αντικείμενο για περισσότερο από την δηλωθείσα αξία του, σημαίνει ότι εάν το "καταπληκτικό σου όργανο" έσπαγε στην διαδρομή, αφήνω στην φαντασία σου και των υπολοίπων τι θα είχες πάρει αναφορικά και με την δική σου φρασεολογία ..!!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Παραθέτω τα δικά μου "2 cents" μιας και μιλάμε για αγορές από Αμερική, από αυτό το ενδιαφέρον post:

==========================
... η USPS είναι πολύ καλή, στην Ελλάδα διανέμει μέσω της ΕΛΤΑ Ταχυμεταφορές που έχουν μέχρι τώρα καλή φήμη ότι δεν κοπανάνε τα πράγματα όπως οι λοιποί courrier. Έρχονται στι απίτι σου, και όλα καλά μέρχι εδώ.

Τώρα το αντικείμενο που αποστέλλεται μπορεί να ασφαλισθεί. Συνήθως όταν οι Αμερικάνοι το ασφαλίζουν, βάζουν το ποσό της κάλυψης να ισούται με την αξία του αντικειμένου. Αυτό όμως δεν είναι απαραίτητο, μπορείς να ασφαλίσεις το αντικείμενο για χαμηλότερη αξία. Στην περίπτωση αυτή, η δηλωθείσα αξία του αντικειμένου μπορεί να είναι και αυτή χαμηλότερη, ίση με την αξία ασφάλισης.
Γιατί το συζητάμε αυτό? Διότι εάν η κιθάρα σκαλώσει στο τελωνείο, τότε πληρώνεις 25% σύνολο φόρους στην δηλωθείσα αξία του αντικειμένου συμπεριλαμβανομένων και των μεταφορικών.
Οπότε τίθεται το δίλλημα:
1. Ακέραια ασφάλιση με όλο το ποσό αλλά ρίσκο να σκαλώσει στο τελωνείο και να πληρώσεις 25% επί της αξίας συν των μεταφορικών?, ή
2. Χαμηλότερη ασφαλισμένη αξία για λιγότερο ρίσκο στο τελωνείο αλλά αν πάθει κάτι στον δρόμο θα πάρεις λιγότερα λεφτά αποζημίωση?

Εδώ λοιπόν οι παράμετροι είναι (και η δική σου απόφαση βασίζεται σε ) δύο: Πόσο ασφαλής είναι η μεταφορά και πόσο το ρίσκο του τελωνείου.

Εχώ θα σου πώ αναφορικά με το θέμα του κινδύνου μεταφοράς, αυτό υπάρχει πάντα, αλλά εάν γίνει καλό πακετάρισμα με "fragile" stickers πάνω κλπ, όλα θα πάνε καλά. Να ειδοποιήσεις τους ανθρώπους σου εκεί να ξεκουρδίσουν την κιθάρα για την μεταφορά, για να μήν είναι υπό τάση. Οι άνθρωποι από τους οποίους αγόρασα εγώ μου είπαν ότι με την USPS δεν είχαν ποτέ πρόβλημα ζημιάς σε μουσικό όργανο που στείλαν στο εξωτερικό, από τα χιλιάδες που έχουν στείλει.

Τώρα αναφορικά με το τελωνείο, γνωρίζω ότι οι έλεγχοι είναι σποραδικοί και δειγματοληπτικοί διότι υπάρχουν λίγοι άνθρωποι για πάρα πολλά πακέτα και οι εταιρείες courrier δεν θέλουν να αργούν και τους πιέζουν για να ξεμπερδεύουν. Αυτό σίγουρα συμβαίνει με την Ταχυμεταφορές, αλλά και με τους άλλους courriers. Επίσης οι τελωνιακοί δεν έχουν κανένα δυνητικό προσωπικό "όφελος" από την διαδικασία φορολόγησης η οποία είναι διαφανής, οπότε και εκεί δεν έχουμε κάποιο ιδιαίτερο κίνητρο για "κωλλυματα". Τα πακέττα που κολλάνε είναι πολύ λίγα σε σχέση με αυτά που περνάνε. Αυτό το λένε άνθρωποι με δικούς στους συγγενείς μέσα στο τελωνείο.
Συμβουλή: Ξέχνα τα stickers τύπου "Δώρο" ή "Sample" που λένε μερικοί να βάλεις για ξεκάρφωμα, οι άνθρωποι στο τελωνείο δεν είναι χαζοί, τα έχουν δεί όλα και το μόνο που θα καταφέρεις είναι να ελκύσεις την προσοχή κάποιων και να καρφωθείς. Άσε το πακέτο σου να μοιάζει με όλα τα άλλα.

Διάφοροι φίλοι μπορούν να σου γράψουν διάφορες εμπειρίες, αλλά ότι και να σου πούν, η απόφαση τελικά και το ρίσκο θα είναι δική σου, διότι δεν υπάρχει μία βέλτιστη λύση.
Εγώ το μόνο που θα σου πώ είναι, προχώρα το, αξίζει!
==================
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
4503 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/05, 18:15
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
113 Απαντήσεις
35297 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/07, 11:57
από MACMISIAS
31 Απαντήσεις
10146 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/07, 22:19
από ΡΕΑ
26 Απαντήσεις
11286 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/08, 01:50
από Captain Theo
103 Απαντήσεις
50738 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/09, 21:31
από MechMech
2 Απαντήσεις
3808 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/09, 20:51
από Βραζίλης
11 Απαντήσεις
4732 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/09, 07:47
από Rockdude
12 Απαντήσεις
6453 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/12, 15:06
από Kosthrash
6 Απαντήσεις
34950 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/17, 17:50
από Muselove
5 Απαντήσεις
9056 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/15, 00:29
από freemind