Αποστολέας Θέμα: ΚΙΘΑΡΕΣ OVATION  (Αναγνώστηκε 8690 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gas-13

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε δεν ειναι αργα
    • Προφίλ
ΚΙΘΑΡΕΣ OVATION
« στις: 28/06/12, 01:25 »
Θα ηθελα [αν ειναι δυνατον] γνωμες για κιθαρες ovation. Εχω ηδη τσεκαρει στον Thomann τους κωδικους
CC 44S-5
CC 24S-5
και κυριως την CC24-2N BM.
Οπως καταλαβαινετε τα οικονομικα μου κινουνται απο 350 εως 450 ευρω.
Να ληφθει υπ' οψιν οτι εδω και ενα χρονο εχω μια Τaylor-110.Αξιζει το εξοδο?
Ετσι όπως τα 'φερε η ζωή κι η άτιμη ειμαρμένη
απόχτησα που λές κι εγώ ,κιθάρα γιά ερωμένη.

Αποσυνδεδεμένος georgemel

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: ΚΙΘΑΡΕΣ OVATION
« Απάντηση #1 στις: 28/06/12, 18:30 »
Καλησπερα φιλαρακι.
Θα σου πω τη γνωμη μου αν και αυτα ειναι γουστα.
Στη θεση σου θα κρατουσα την taylor που εχω παιξει και ειναι πολυ οραιο οργανακι και δεν θα ασχολιομουν καθολου με τις συγκεκριμενες ovation γιατι εχω ασχημη εμπειρια απο το groupaki που παιζω φεραμε καπια στιγμη συγκεκριμενα την CC 44S-5 και δεν μας αρεσε καθολου!Τις αλλες 2 δεν τις ξερω..μη σε παρω στο λαιμο μου,αλλα προσωπικα επιρεστικα τοσο..που μενω μακρια απο ovation.
Τωρα αν θελεις ντε και καλα αλη μια κιθαρα περα απο την taylor θα σου προτεινα αυτη που εχω εγω,μια ηλεκτροακουστικη ΥΑΜΑΗΑ CPX-5 που την εχω αγαπησει!Εχει πολυ ωραιο καθαρο ηχο και ανετο παιξημο και προσωπικα δεν την αλλαζω με τιποτα.Αν χτυπα ξυλο μου χαλαγε παλι την ιδια θα επερνα.
Εχει πεσει και παρα πολυ η τιμη,εγω την εχω...11 χρονια ......τωρα το συνειδητοποιησα.... :o
τοτε την ειχα παρει κανα 600ρι
Αυτα απο μενα  ;)

http://www.thomann.de/gr/yamaha_cpx500ii_bl.htm
Αυτη ειναι η κιθαρα αν σε ενδιαφερει.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/06/12, 19:53 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΚΙΘΑΡΕΣ OVATION
« Απάντηση #2 στις: 28/06/12, 20:05 »
Οι Ovation είναι μια χαρά κιθάρες, απλά λόγω κατασκευής έχουν πολύ διαφορετικό ήχο και αίσθηση από μια παραδοσιακή ηλεκτροακουστική. Ειδικά τα πιο ακριβά μοντέλα είναι εξαιρετικά όργανα, και μπορεί γενικά να υστερούν λίγο αν παίζεις unplugged, αλλά με ενίσχυση έχουν πολύ καλή απόδοση.

Στην περίπτωσή σου το θέμα είναι τι ψάχνεις από μια καινούργια κιθάρα. Θέλεις να αντικαταστήσεις αυτή που έχεις; Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις τι δεν σού αρέσει ή δεν σε καλύπτει στην Taylor. Mήπως απλά ψάχνεις για μια δεύτερη κιθάρα και θα σού άρεσε η δυνατότητα ενίσχυσης; Έχεις ενισχυτή ή θα πρέπει να δρομολογήσεις και αυτή την αγορά; Αλλιώς δεν έχει ιδιαίτερο νόημα η αγορά ηλεκτροακουστικής, καθώς με αυτά τα λεφτά παίρνεις μια καλύτερης ποιότητας ακουστική. Πέρα από αυτό, δεν νομίζω ότι μπορεί κανείς να σού πει αν "αξίζει" μια τέτοια αγορά. Αυτό θα το αποφασίσεις εσύ.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: ΚΙΘΑΡΕΣ OVATION
« Απάντηση #3 στις: 28/06/12, 22:00 »
Αχ τι έχουμε πάθει όλοι με τις ovation! Από την πρώτη φορά που τις είδαμε στην Ελλάδα να τις κρατάει ο Νταλάρας μέχρι και σήμερα είναι ίσως οι πιο όμορφες ακουστικές - ηλεκτρακουστικές που κυκλοφορούν.
Tο όργανο που έχεις πρέπει να σε εμπνέει να το βγάζεις από τη θήκη του και να το παίζεις... Λεπτομέρειες σε θέματα χροιάς ήχου κλπ για τα αγύμναστα ερασιτεχνικά μας αυτιά μοιραία θα έρχονται σε δεύτερη μοίρα όταν κοιτάμε τη μοναδική σιλουέτα των ovation.
Μακρυγόρησα με τον καημό μου... κάποια στιγμή θα πάρω κι εγώ σίγουρα μία!

Στο ζουμί τώρα, ότι είπανε τόσο ο georgemel όσο και ο Απόλλων ισχύουν. Unplugged η taylor που έχεις μάλλον θα έχει καλύτερο ήχο (αν και πάλι υποκειμενικό είναι) από τις ovation με πλαστική πλάτη. Αυτά τα όργανα και ειδικά κάποια ακριβά μοντέλα τους έχουν ένα τελείως διαφορετικό ήχο (εγώ τον βρίσκω λίγο "πλαστικό") που αξιοποιείται 100% μέσω ενισχυτή.
Το ξερεις επίσης ότι είμαι fun των Yamaha, τη δικιά μου δεν την αλλάζω με τίποτα.
Αλλά αν θέλεις να παίζεις με μια πραγματική κούκλα και δεν έχεις λεφτά για μια Gibson Songrwiter, οι ovation είναι μονόδρομος.
Listen to your heart!

edit: πολύ ωραία αυτή που σου αρέσει, εγώ θα πήγαινα για την CC 44S-5 (για κανέναν ιδιαίτερο λόγο, έτσι!)
 ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 28/06/12, 22:02 από elrich »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΚΙΘΑΡΕΣ OVATION
« Απάντηση #4 στις: 28/06/12, 23:09 »
elrich, καλά όλα αυτά που αναφέρεις, αλλά εγώ δεν μίλησα για τις Ovation από πλευράς εμφάνισης. Σίγουρα είναι όμορφες και με ιδιαίτερη εμφάνιση. Πιστεύω όμως ότι είναι επίσης καλοφτιαγμένες και προσεγμένες κιθάρες που έχουν κάτι διαφορετικό και πρωτοποριακό, όχι μόνο στον τομέα της αισθητικής, αλλά κυρίως της αίσθησης και του ήχου. Αν αυτό το "κάτι" αρέσει στον gas-13 ή σε οποιονδήποτε άλλο, είναι εντελώς προσωπική υπόθεση. Και εγώ τουλάχιστον δεν ήξερα ότι με Ovation παίζει και ο Νταλάρας. Aν μη τι άλλο, αυτός θα ήταν λόγος για να τις απορρίψω... :P

Πάντως θα διαφωνήσω και με την παρακάτω άποψή σου...

Αλλά αν θέλεις να παίζεις με μια πραγματική κούκλα και δεν έχεις λεφτά για μια Gibson Songrwiter, οι ovation είναι μονόδρομος.

Πέρα από τα όποια υποκειμενικά κριτήρια, μπορεί κανείς να αρνηθεί ότι έχουν μια πολύ ξεχωριστή προσωπικότητα και ομορφιά κιθάρες όπως η Epiphone Hummingbird, η Epiphone Dove, η Tanglewood TW1000, ακόμα και η πτωχή πλην τίμια Harley Benton HBJC503; Στα μάτια μου αυτές οι κιθάρες είναι εξίσου όμορφες με την πολύ ακριβότερη και αναμφισβήτητα κλάσεις ανώτερη Songbird. Αλλά όπως είπαμε, όλα είναι θέμα γούστου...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: ΚΙΘΑΡΕΣ OVATION
« Απάντηση #5 στις: 28/06/12, 23:38 »
Απόλλων, επειδή ξέρω τον Gas και τις λαϊκές κaταβολές του (ταιριάζουμε) έκανα το σχόλιο γιατί μου θύμισε τον λόγο που πάντα ήθελα κι εγώ μια ovation.
Καλώς ή κακώς είχε καθιερωθεί σαν ένα πολύ όμορφο λαίκό ακουστικό όργανο.

Αν έχεις ένα λόγο να απορρίψεις τις ovation λόγω Νταλάρα, πάρε και άλλον ένα:  ;D



tragic...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: ΚΙΘΑΡΕΣ OVATION
« Απάντηση #6 στις: 28/06/12, 23:50 »
Ήταν οι εποχές που είχε τα κολητηλίκια με το Di Meola και τον είχαμε φάει πολύ στη μάπα αυτό τον ήχο εις διπλούν. Προσωπικά δε μ'άρεσε ποτέ αυτός ο ήχος σε κανένα είδος.


Για λαϊκά δεν είμαι καθόλου ειδικός αλλά έχω ακούσει κάτι ρεμπετοκιθάρες που είναι άλλο πράμα. Πολύ πιο original πράμα ρε παιδί μου. Αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Αποσυνδεδεμένος gas-13

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε δεν ειναι αργα
    • Προφίλ
Απ: ΚΙΘΑΡΕΣ OVATION
« Απάντηση #7 στις: 29/06/12, 00:05 »
Boys , παρακολουθω τις αναρτησεις επι του θεματος και σας ευχαριστω ολους για την ανταποκριση.
Ετσι όπως τα 'φερε η ζωή κι η άτιμη ειμαρμένη
απόχτησα που λές κι εγώ ,κιθάρα γιά ερωμένη.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΚΙΘΑΡΕΣ OVATION
« Απάντηση #8 στις: 29/06/12, 00:44 »
Όντως, τραγικό. Signature μοντέλο είναι...; :-X

Και για να επανέλθουμε σε πιο σχετικά (και σοβαρά) θέματα, έχω να πω ότι η Ovation έχει ένα πολύ ξεχωριστό ήχο όταν παίζεται ενισχυμένη. Είχα ένα φίλο ο οποίος έπαιζε με μια Adamas με carbon fiber καπάκι και την είχα δοκιμάσει αρκετές φορές. Η κιθάρα (αν και για το γούστο μου εντελώς κακάσχημη με ένα γκριζόμαυρο χρώμα γραφίτη) έπαιζε πολύ άνετα και ήταν πραγματικά εκπληκτικό εργαλείο για live. Δεν είναι ο ήχος που βγαίνει από τα ξύλα μιας συνηθισμένης ηλεκτροακουστικής κιθάρας, πράγμα το οποίο φυσικά έχει τα υπέρ και τα κατά του, και σε πολλούς δεν θα αρέσει. Όπως λοιπόν ανέφερα και πριν, το ζήτημα για μένα είναι αν έχεις ανάγκη μια ηλεκτροακουστική ή όχι. Αν δεν έχεις σκοπό να αγοράσεις και έναν ενισχυτή ώστε να εκμεταλλευτείς (έστω και στο σπίτι) τις "ηλεκτρικές" της δυνατότητες, καλύτερα να δώσεις αυτά τα χρήματα για να αγοράσεις ένα καλύτερο ακουστικό όργανο που επίσης μπορεί να σού δώσει κάτι διαφορετικό, αν όχι απαραίτητα καλύτερο, από την κιθάρα που έχεις τώρα. Και κατά τη γνώμη μου, αν πρόκειται να παίζεις μόνο στο σπίτι, ίσως είναι προτιμότερο να βάλεις τα λεφτά που θα έδινες για την Ovation και τον ενισχυτή και να πάρεις ένα πραγματικά καλό όργανο, π.χ. μια Yamaha L Series.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος georgemel

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: ΚΙΘΑΡΕΣ OVATION
« Απάντηση #9 στις: 29/06/12, 01:21 »
Επισης αλο ενα μοντελο που το εχω πιασει στα χερια μου και αξιζει,για τα λευτα του παντα,γιατι σιγουρα μπορεις να βρεις και κατι καλυτερο αρκει να το πληρωσεις.Ειναι αυτη εδω η Ibanez.
 
http://www.thomann.de/gr/ibanez_ew20asent.htm

Κουκλα και πολυ ωραιο ηχο τοσο ακουστικα οσο και σε ενισχητη.Την ειχα ακουσει στον δικο μου εχω ενα fender λαμπατο blues deville 60w και εσπερνε!Νταξει πιστευω και σε καποιον κατοτερο σε ποιοτητα ενισχητη δεν θα εχει ασχημο αποτελεσμα,ηταν ωραιο οργανο για τα λευτα του ξαναλεω.
Αλλα συμφωνω με τον Απολλων,ξεκαθαρισε τι θελεις,Ακουστικη η ηλεκτροακουστικη και κανε και μια βολτα σε κανα μαγαζι και ακου και καμια..γιατι οτι και να σου λεμε εμεις το αυτι σου θα σου πει με τι εισαι ευχαριστημενος.Και μην πεσεις στην παγιδα να ενθουσιαστεις ευκολα απο το χρωμα της κιθαρας. Απο ακουστικες ειχα ακουσει και μια Guild και μου αρεσε αλατωρα τι μοντελο ηταν...θα σε γελασω.

Αποσυνδεδεμένος gas-13

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε δεν ειναι αργα
    • Προφίλ
Απ: ΚΙΘΑΡΕΣ OVATION
« Απάντηση #10 στις: 29/06/12, 16:15 »
Ενισχυτη εχω εναν Line-6 15αρη[οικιακης χρησεως] και εχω επισης και μια ηλεκτροακουστικη Ibanez 75αρα.Απλα ρωτησα για τις Ovation γιατι με εξιταρουν σαν κιθαρες.Νομιζω οτι η συζητηση μου θυμιζει αγορα αυτοκινητου [μαρκα-χρωμα-δυνατοτητες].Τελος να υπογραμμισω οτι η κιθαρα για αλλους ειναι εργαλειο δουλειας και για αλλους ερωμενη-ψυχοθεραπευτικο μεσον.Φιλια και ευχαριστω σε ολους.
Ετσι όπως τα 'φερε η ζωή κι η άτιμη ειμαρμένη
απόχτησα που λές κι εγώ ,κιθάρα γιά ερωμένη.

Αποσυνδεδεμένος georgemel

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: ΚΙΘΑΡΕΣ OVATION
« Απάντηση #11 στις: 29/06/12, 22:09 »
Παρε αυτη που λεει η καρδια σου παλικαρι μου!Τουλαχιστον θα πεις οτι αυτη γουσταρα και τη πηρα.  ;)

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: ΚΙΘΑΡΕΣ OVATION
« Απάντηση #12 στις: 02/07/12, 09:00 »
http://www.thomann.de/gr/ovation_cc442wfb.htm
πολύ όμορφη και με καλά specs, και τιμή στα όρια που έθεσες.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΚΙΘΑΡΕΣ OVATION
« Απάντηση #13 στις: 02/07/12, 12:51 »
επειδή κάποτε το ψηνα για Ovation....ξέρεις τι θα προσθέσεις στη λίστα σου για τη GASοσυνάντηση! ;D ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
9494 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/03, 16:45
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
Ovation

Ξεκίνησε από Alchimistis Τα καλύτερα...

18 Απαντήσεις
11524 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/09, 14:12
από hot_sauce (φλουτσ)
9 Απαντήσεις
4091 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/08, 16:53
από mace
17 Απαντήσεις
6141 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/10, 17:03
από G&B
16 Απαντήσεις
6032 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/10, 17:05
από kotamauri
0 Απαντήσεις
1640 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/12, 21:05
από kospas12345
6 Απαντήσεις
3486 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/14, 18:13
από bigfoot
25 Απαντήσεις
11328 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/15, 18:38
από Lo.Lee.Ta
1 Απαντήσεις
15852 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/15, 13:22
από Καθόδιος (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
2002 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/07/22, 21:41
από BitCollector