Αποστολέας Θέμα: Κιθαρα με 400-500 ευρο  (Αναγνώστηκε 5646 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mean

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • 'Scuse me while I kiss the sky.
    • Προφίλ
Κιθαρα με 400-500 ευρο
« στις: 06/07/08, 01:46 »
Παιδια ψαχνω κιθαρα με 400-500 ευρο.Παιζω classic rock,blues,hard rock,alternative και λιγακι μεταλ.Τι εχετε να προτεινεται ?σκεφτομαι για φεντερ στρατο η εφιφον.

Εχω ερωτευθει αυτες τις 2 χωρις βεβαια να τις ακουσω αλλα εχουν τρομερη εμφανιση και καλα χαρακτηριστικα.http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_custom_black.htm
http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_black_beauty.htm αν και με την μια ξεπερναω το budget αλλα τεσπα..

Tι προτεινεται ?
I am tired, I am weary
I could sleep for a thousand years
A thousand dreams that would awake me
Different colors made of tears

Αποσυνδεδεμένος GiorgosVolos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα με 400-500 ευρο
« Απάντηση #1 στις: 06/07/08, 01:54 »
Σε αυτα τα χρήματα εχω ακούσει οτι oi classic player είναι κορυφή,ψαξτο κ εσυ βέβαια
http://www.thomann.de/gr/fender_60s_classic_player_strat_rw_sb.htm

αν κ εγω στη θέση σου θα έπαιρνα αυτην

http://www.rockinger.com/index.php?cat=WG021&product=KS008
« Τελευταία τροποποίηση: 06/07/08, 01:56 από GiorgosVolos »

Αποσυνδεδεμένος nikolix

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Up the irons
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα με 400-500 ευρο
« Απάντηση #2 στις: 07/07/08, 23:21 »
κορυφαια σχεση τιμης αποδοσης σου δινει η epiphone goth
η σειρα βγαινει σε ταυρακι λεσπολ ψαρι βκαι εξπλορερ
εχει μαγνητες authorized by gibson και ξυλο μαονι
εχω μια jackson js30 ειναι στα ιδια λεφτα
αμα μου δινοταν η ευκαιρια την αλλαζα την επομενη μερα με την επιφον που σου λεω
χτυπατην και θα δεις ειναι ενα παρα πολυ καλο μαθητικο οργανο που θα σε παιει και οταν θα θες και κατι παραπανω καθως ειναι set neck κατασκευη ;D

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα με 400-500 ευρο
« Απάντηση #3 στις: 07/07/08, 23:49 »
κορυφαια σχεση τιμης αποδοσης σου δινει η epiphone goth
η σειρα βγαινει σε ταυρακι λεσπολ ψαρι βκαι εξπλορερ
εχει μαγνητες authorized by gibson και ξυλο μαονι
εχω μια jackson js30 ειναι στα ιδια λεφτα
αμα μου δινοταν η ευκαιρια την αλλαζα την επομενη μερα με την επιφον που σου λεω
χτυπατην και θα δεις ειναι ενα παρα πολυ καλο μαθητικο οργανο που θα σε παιει και οταν θα θες και κατι παραπανω καθως ειναι set neck κατασκευη ;D

Και?
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Mean

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • 'Scuse me while I kiss the sky.
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα με 400-500 ευρο
« Απάντηση #4 στις: 08/07/08, 01:58 »
Κανα λινκ με την goth lp παιζει?
Επισης ψηνομαι πολυ γι' αυτην http://www.thomann.de/gr/fender_mex_std_fat_strat_rw_bsb.htm
hss strat, ευελικτη και με πολυ καλο ηχο αμα με βολευει και το μανικι μαλλον θα την τσιμπισω
I am tired, I am weary
I could sleep for a thousand years
A thousand dreams that would awake me
Different colors made of tears

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα με 400-500 ευρο
« Απάντηση #5 στις: 08/07/08, 03:15 »
Κανα λινκ με την goth lp παιζει?
Επισης ψηνομαι πολυ γι' αυτην http://www.thomann.de/gr/fender_mex_std_fat_strat_rw_bsb.htm
hss strat, ευελικτη και με πολυ καλο ηχο αμα με βολευει και το μανικι μαλλον θα την τσιμπισω


Κλασσικότατη λύση που κανει σχεδόν τα πάντα.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα με 400-500 ευρο
« Απάντηση #6 στις: 08/07/08, 18:06 »
Η μια καλή stratocaster ή μια ακριβή RG

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Κιθαρα με 400-500 ευρο
« Απάντηση #7 στις: 08/07/08, 18:09 »
Κανα λινκ με την goth lp παιζει?
Επισης ψηνομαι πολυ γι' αυτην http://www.thomann.de/gr/fender_mex_std_fat_strat_rw_bsb.htm
hss strat, ευελικτη και με πολυ καλο ηχο αμα με βολευει και το μανικι μαλλον θα την τσιμπισω


http://www.thomann.de/gr/epiphone_gothic_lespaul_studio.htm

Kι οι δυό λύσεις μια χαρά είναι, αν και αργότερα ίσως να θελήσεις ν'αλλάξεις μαγνήτες. Πιθανότατα και στις δύο. Η fender βέβαια είναι πιο all-around κιθάρα από την LP, αλλά εσύ αποφασίζεις.

Αποσυνδεδεμένος Mean

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • 'Scuse me while I kiss the sky.
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα με 400-500 ευρο
« Απάντηση #8 στις: 09/07/08, 00:38 »
Αυτοι η lp δεν ειναι μια κατηγορια πιο κατω απο αυτες που κoιταω?Αφου εχω 5 κατοσταρικα ας τα σκασω να παρω κατι καλυτερο απο τη προηγουμενη μου κιθαρα.Επισης επειδη τωρα εχω μια dean με rosewood ταστιερα και θελω να αλλαξω ταστιερα μηπως με βολευει περισσοτερο γιατι η αληθεια ειναι πως η dean μου ειναι σαπια(Πακετο απο τον νακα,τι περιμενεις..)Παντως οταν με το καλο θα παω να δοκιμασω θα κοιταξω και με rosewood ταστιερα γιατι ισως εφταιγε η dean :P παντως κυριο μελιμα μου ειναι να με βολευει αρκετα το μανικι γιατι αυτην την κιθαρα θα την κρατησω καιρο απο κι και περα ο ηχος σε τετοια λεφτα δεν διαφερει και δραματικα..τουλαχιστον στα μοντελα επι κ φεντερ που κιταω εγω,crunchy-blues ηχο μου δινουν και τα δυο..εξαλλου παιζει ρολο και ο ενισχυτης και τα τυχον πεταλακια..ακομα τα μοντελα που κοιταω εχουν αξιοπρεπεις μαγνητες..Δεν νομιζω να με απογοητευσουν..
I am tired, I am weary
I could sleep for a thousand years
A thousand dreams that would awake me
Different colors made of tears

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Κιθαρα με 400-500 ευρο
« Απάντηση #9 στις: 09/07/08, 00:41 »
Σου λέω, την κιθάρα την έχω, και στην τελική μόνο μαγνήτες θέλει, τίποτα άλλο. Κι εξάλλου απ'όσο έχω δεί στις epi οι διαφορές μεταξύ των μοντέλων δεν είναι και τεράστιες - εξαιρώντας βέβαια τις elitist... Τώρα εσύ αποφασίζεις φίλτατε.

Παρεμπιπτόντως, δύσκολα να βρείς έβενο (maple βρίσκεις) σε αυτά τα χρήματα.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα με 400-500 ευρο
« Απάντηση #10 στις: 09/07/08, 04:30 »
Αυτοι η lp δεν ειναι μια κατηγορια πιο κατω απο αυτες που κoιταω?Αφου εχω 5 κατοσταρικα ας τα σκασω να παρω κατι καλυτερο απο τη προηγουμενη μου κιθαρα.Επισης επειδη τωρα εχω μια dean με rosewood ταστιερα και θελω να αλλαξω ταστιερα μηπως με βολευει περισσοτερο γιατι η αληθεια ειναι πως η dean μου ειναι σαπια(Πακετο απο τον νακα,τι περιμενεις..)Παντως οταν με το καλο θα παω να δοκιμασω θα κοιταξω και με rosewood ταστιερα γιατι ισως εφταιγε η dean :P παντως κυριο μελιμα μου ειναι να με βολευει αρκετα το μανικι γιατι αυτην την κιθαρα θα την κρατησω καιρο απο κι και περα ο ηχος σε τετοια λεφτα δεν διαφερει και δραματικα..τουλαχιστον στα μοντελα επι κ φεντερ που κιταω εγω,crunchy-blues ηχο μου δινουν και τα δυο..εξαλλου παιζει ρολο και ο ενισχυτης και τα τυχον πεταλακια..ακομα τα μοντελα που κοιταω εχουν αξιοπρεπεις μαγνητες..Δεν νομιζω να με απογοητευσουν..

Μπλούζ και κράντς παίρνεις απο οποιαδήποτε κιθάρα. Με διαφορετικό τρόπο...

Αν ο όγκος και ο "κρεμώδης" ήχος της les paul σου αρέσει περισσότερο τότε η πρόταση μου είναι Epiphone Les Paul Standard (ή Std. Plus αν θες flame καπάκι) και με ένα κατοστάρικο ακόμα να της κάνεις ένα γερό setup στα μέτρα σου και να βάλεις και ένα σετάκι Guitar fetish μαγνήτες. Θα σου μείνει για πολλά χρόνια...

Αν οι στράτ σε βολεύουν περισσότερο, Strat ή Super Strat MIM (ή classic player αν αντέχεις οικονομικά) και καλως ήρθες στον κόσμο του κατα βούληση κόψε ράψε με λαιμούς, μαγνήτες κλπ.

Αν είσαι ψιλοαιρετικός σαν εμένα, μπορεί να σου αρέσουν και οι τελεκάστερ... Με λιγότερα από 500 παίρνεις lite ash tele που είναι μια πολύ καλή κιθάρα ανεξαρτήτου τιμής και εμπειρίας.

Γενικά και οι 3 δεν είναι "ενδιάμεσα στάδια" είναι κιθάρες που αργότερα με τους μαγνήτες που θα επιλέξεις και ένα setup στα μέτρα σου θα τα βγάλουν πέρα για πολλά χρόνια.

Όσο περισσότερα μπιχλιμπίδια μπαίνουν στην τιμή (τρέμολο, τρίτος μαγνήτης, κλειδιά κλπ κλπ κλπ) τόσο λιγότερη κιθάρα αγοράζεις και περισσότερα αξεσουάρ...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Mean

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • 'Scuse me while I kiss the sky.
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα με 400-500 ευρο
« Απάντηση #11 στις: 09/07/08, 10:58 »
μπα δεν με νοιαζουν τα αξεσουαρ,θελω μια καλη κιθαρα και τα υπολοιπα θα τα φτοιαξω εγω(εχτρα μαγνητες κλπ.)και μια και το ανεφερα,σε μια φεντερ για να της βαλεις σταθερη γεφυρα,ποσο παει το μαλλι ?
I am tired, I am weary
I could sleep for a thousand years
A thousand dreams that would awake me
Different colors made of tears

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Κιθαρα με 400-500 ευρο
« Απάντηση #12 στις: 09/07/08, 11:53 »
μπα δεν με νοιαζουν τα αξεσουαρ,θελω μια καλη κιθαρα και τα υπολοιπα θα τα φτοιαξω εγω(εχτρα μαγνητες κλπ.)και μια και το ανεφερα,σε μια φεντερ για να της βαλεις σταθερη γεφυρα,ποσο παει το μαλλι ?

Καλύτερα πάρε ένα tremol-no να σταθεροποιήσεις το τρέμολο παρά να μπείς σε όλη αυτή τη διαδικασία...

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα με 400-500 ευρο
« Απάντηση #13 στις: 09/07/08, 13:19 »
Αφου λες φεντερ ομως προφανως εννοεις και vintage tremolo που δε χρειαζεται να το μπλοκαρεις. Dive only ειναι και δεν ειναι πιο δυσκολο απο μια σταθερη γεφυρα στο αλλαγμα χορδων. Απλως μη κανεις dive αν δε το θες.

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Κιθαρα με 400-500 ευρο
« Απάντηση #14 στις: 09/07/08, 13:23 »
Αφου λες φεντερ ομως προφανως εννοεις και vintage tremolo που δε χρειαζεται να το μπλοκαρεις. Dive only ειναι και δεν ειναι πιο δυσκολο απο μια σταθερη γεφυρα στο αλλαγμα χορδων. Απλως μη κανεις dive αν δε το θες.

Ακόμα και dive only να'ναι το tremolo πάλι έχει μια αυξημένη τάση στις χορδές απ'οσο μια σταθερή γέφυρα. Γίνεται κι αυτό που λες βέβαια.

Αποσυνδεδεμένος Mindgainz-Stomen

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
  • Strange numbers ? Hmm 5150 or 6505 ?
    • Προφίλ
    • Stomen - Myspace
Απ: Κιθαρα με 400-500 ευρο
« Απάντηση #15 στις: 12/07/08, 01:35 »
Man ι καλύτερη που έχω παίξει σε αυτά τα λεφτά είναι αυτή η ibz : http://www.thomann.de/gr/ibanez_rg370dxbk.htm Γενικά είμαι παιδί της Ibz γιατι σε αυτα τα λεφτά κατα τη γνώμη μου προσφέρει τα πιο αξιοπρεπή όργανα. Αρκετά ευέλικτη κιθάρα και γενικά οι μαγνήτες θα σου δώσουν αρκετό gain αν θες αλλα και αρκετο clarity στον ήχο σου. IMHO απο τους καλύτερους stock μαγνήτες (ο single coil στη μέση R00Lάρει). Μη σε προβληματίσει το τρεμ (EDGE-III). ΣΒΗΝΕΙ ΟΛΑ ΤΑ LICENCED FLOYD κατα την ταπεινή μου γνώμη. Όπως είπε και ένας φίλος πιο πάνω είχα και γώ την "τύχη" να μπλέξω με την JS-30. ΑΠΛΑ ΟΧΙ. Θα έδινα τα διπλά λεφτα της JS-30 για αυτή την κιθαρα.

But that's just me ... Ελπίζω να σε βοήθησα
Deaf metal ftw

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα με 400-500 ευρο
« Απάντηση #16 στις: 12/07/08, 02:42 »
Παιδια ψαχνω κιθαρα με 400-500 ευρο.Παιζω classic rock,blues,hard rock,alternative και λιγακι μεταλ.Τι εχετε να προτεινεται ?


Και μόνο απο τα styles που περιγράφεις ότι θέλεις να παίξεις πρέπει να προσανατολιστείς σε κάτι "classic"..

Άρα κιθάρες τύπου ibanez rg κλπ που προτάθηκαν είναι μάλλον ακατάλληλες γι'αυτό που θέλεις..

Στη θέση σου θα έπαιρνα μια strat..
Συγκεκριμένα θα έπαιρνα μιά απο αυτές τις δύο αν και είναι λιγάκι ακριβότερες απο το budget που έθεσες...

http://www.thomann.de/gr/fender_50s_classic_player_strat_mn2sb.htm

http://www.thomann.de/gr/fender_60s_classic_player_strat_rw_sb.htm
Just play the damn thing!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3779 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/02, 20:06
από Θοδωρής
139 Απαντήσεις
57482 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/09, 00:47
από Ogun-Sotis
24 Απαντήσεις
9563 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/04, 16:35
από κατέ((γίδα))
23 Απαντήσεις
8467 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/05, 10:49
από Βραζίλης
7 Απαντήσεις
4474 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/06, 20:00
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
32 Απαντήσεις
12449 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/08, 02:39
από Heatseeker
67 Απαντήσεις
20285 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/09, 04:39
από DarkHorse
10 Απαντήσεις
4075 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/10, 04:07
από master of puppets
29 Απαντήσεις
9092 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/11, 10:04
από rudi
10 Απαντήσεις
3977 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/11, 14:26
από JP.M