Αποστολέας Θέμα: AYTOKTONIA  (Αναγνώστηκε 77715 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geosim

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • η ώρα είναι μία
    • Προφίλ
Απ: AYTOKTONIA
« Απάντηση #125 στις: 21/04/06, 00:49 »
Φίλε Κωστή
Εκτιμώ, μα κυρίως σέβομαι την διάθεσή σου, να μοιράσεις στιγμές, εικόνες και  αλήθειες της ζωής σου, με ευγένεια στον τρόπο, ανθρωπιά στον τόνο και θάρρος στον τόπο (διαδίκτυο).
Δεν σου κρύβω όμως ότι νιώθω και λίγο άβολα, ωσάν να εισβάλλω στην προσωπική ζωή κάποιου με κίνδυνο να πατήσω σε «απαγορευμένες περιοχές». Και δεν το θέλω.
Σε τέτοια φάση, μόνο μια εκ του σύνεγγυς κρασοκατάνυξη  ;D θα «αποχαρακτήριζε» αυτές τις περιοχές και η πιθανότητα παρεξηγήσεων θα εκμηδενιζόταν. Δεν νομίζεις? 

Αποσυνδεδεμένος silis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: AYTOKTONIA
« Απάντηση #126 στις: 21/04/06, 02:12 »
οποιος θελει να αυτοκτονησει θελει επειγοντως.....σκοτωμα! μαλλον δεν εχει καταλαβει λιγο πιο περα σε αλλα κρατη πως παρακαλανε οι μανουλες και τα παιδακια να ζησουνε!
...να ξερεις ειμαι ροκερ με ψυχη μικρου παιδιου,
γουσταρω να διαφερω να μη μοιαζω αλλουνου...

old_lion

  • Επισκέπτης
Απ: AYTOKTONIA
« Απάντηση #127 στις: 21/04/06, 22:02 »
"...Λιοντάρι , αν και δυσκολεύομαι να παρακολουθήσω την πορεία των συλλογισμών σου όπως και την πηγή αυτών.."

Πάντοτε θα δυσκολεύεσαι για όσον καιρό επιμένεις να κρύβεις και να κρύβεσαι .

Εάν θυμόσουν αυτά που εσύ θέλεις να ξεχνάς κατά περίπτωση και κατά πως σε βολεύει ,
θα θυμόσουν ό,τι δε με λένε "λιοντάρι" .
Λέων είναι το επίθετο τής Εβραίας μητέρας μου το οποίο και υιοθέτησα , κάπως αργά.
Από εκεί και το "λιοντάρι" .

Τα υπόλοιπα τα γνωρίζεις τόσο πολύ τόσο καλά και τόσο στενά ,
ώστε καταντάει δίχως νόημα ή όποια συζήτηση .

Κι αν αυτό είναι προσωπικό θέμα , επέλεξα να απαντήσω αφού επί προσωπικού θέματος
απευθυνόταν το post σου , έστω και κάτω από συγκάλυψη .

Έχω όλο το δικαίωμα να υπερασπίζομαι τις θέσεις μου που αποτελούν θέσεις ζωής
και αυτό το δικαίωμα αναγνωρίζεται από το Σύνταγμα τών Ελλήνων και από τη Βουλή τους ,

Γράφεις και απαντάς επί προσωπικού θέματος μου όσο κι αν θες να το συγκαλύψεις .

Απαντώ λοιπόν και εγώ επί προσωπικού θέματος .

Κι αν ακόμη δεν είναι η Δημοκρατία το καλλίτερο πολίτευμα
δεν παύει να είναι το καλλίτερο που έχει ποτέ εφαρμοστεί στην πράξη .

Αυτό το post παρακαλώ πολύ να μη διαγραφεί .
Δεν είναι θέση προσωπική μου , είναι θέση κοινή .

Όταν πρόσωπα δικά σου σε θίγουν τότε το όλο θέμα είναι "επί προσωπικού" .

Δημοκρατία σημαίνει το απόλυτα φανερό και ανοιχτό .
Έστω κι αν στο όνομα τής Δημοκρατίας σπιλώθηκαν και χάθηκαν τόσοι και τόσοι .

Αναρχικός είμαι , όμως το υπάρχων πολίτευμα είναι τής Δημοκρατίας .
Ας το κρατήσουμε μέχρι να έχουμε κάτι άλλο καλλίτερο .

« Τελευταία τροποποίηση: 21/04/06, 22:19 από το λιοντάρι »

old_lion

  • Επισκέπτης
Απ: AYTOKTONIA
« Απάντηση #128 στις: 21/04/06, 22:08 »
"...Σε τέτοια φάση, μόνο μια εκ του σύνεγγυς κρασοκατάνυξη..."

Όποτε θέλεις φίλε Γιώργο .
Όρισε τόπο και χρόνο και εγώ θα είμαι εκεί για την κρασοκατάνυξη .
Πάει ήδη πολύς καιρός όπου δεν την έκανα με μια φιλική παρέα
και αληθινά πάρα πολύ την επιθύμησα .
Είναι τόσο πολύ ανθρώπινη .

Δίχως όρους όμως .
Δημόσια σύμφωνοι ?

Θα σού στείλω προσωπικό μήνυμα .  :)





Αποσυνδεδεμένος super_freak_me

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • i don't try anything,just do it
    • Προφίλ
Απ: AYTOKTONIA
« Απάντηση #129 στις: 23/04/06, 13:08 »
κοιταξτε.οταν καποιος φτανει στην αυτοκτονια το τελευταιο πραγμα που σκεφτεται (μην πω οτι δν το σκεφτεται καν) ειναι οι αλλοι.Αρα απ'αυτη τη μερια ειναι εγωιστικο.Αλλα την πανω εστω στη στιγμη τρελας του το εχει αποφασισει + πραγματικα ο ιδιος 3ερει αν εχει την υπομονη να κατσει να βρει λυσεις στα οποιαδηποτε προβληματα του.Φυσικα + ειναι πολυ πιο δυσκολο να τα αντιμετωπισεις,αλλα σε αλλους που ουτε καν εχουν σκεφτει να αυτοκτονισουν ή κατι παρομοιο φαινεται αδιανοητο + δειλο. δεν ειναι τοσο δειλο οσο φαινεται,θελει μια δυναμη σε κατασταση αδυναμιας.Την ωρα που βρισκεσαι σ'αυτην την φαση εισαι δυνατος + αδθναμος μαζι.Δειλος + γενναιος ταυτοχρονα.+ αμφιταλαντεβεσαι στο αν αξιζει να πε8ανεις ή αν σου εχουν μεινει ακομα νευρα να συνεχισεις να παλευεις....Στην τελικη δν εχει ερθει κανεις νεκρος να σου πει τι υπαρχει μετα + αν ειναι καλυτερο ή χειροτερο απο την "κανονικη" ζωη...
οσο για τα ατομα που μενουν πισω....να σκεφτουν οτι + ο θανατος μες στη ζωη ειναι.Τι + αν πεθαινες φυσικα,τι με λιγη βοηθεια.Ειναι κατι που θα γινει ετσι + αλλιως....
you'll never see the lonely me at all

old_lion

  • Επισκέπτης
Απ: AYTOKTONIA
« Απάντηση #130 στις: 02/05/06, 18:46 »
"...Τι κι αν πεθάνεις φυσικα , τι με λίγη βοηθεια .
    Ειναι κατι που θα γινει ετσι κι αλλιως...

Τι κρίμα που δεν το βλέπουν όπως εσύ , καλή μου , τα περισσότερα πρόσωπα
και ζουν ωσάν να πρόκειται να ζήσουν για πάντα .

Αυτή η ψευδαίσθηση , αυτή η αυταπάτη , αυτή η διαρκής λησμονιά ,
δίχως αυτήν όλες και όλοι θα είμαστε χίλιες επί χίλιες φορές καλλίτερες - οι .

Και δε θα κυνηγούσαμε οι περισσότερες - οι περισσότεροι
όλα αυτά τα  εφήμερα

Υπάρχουν τόσα άλλα , χίλιες επί χίλιες φορές πιο όμορφα .

Γεια σου κορίτσι .


Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Απ: AYTOKTONIA
« Απάντηση #131 στις: 02/05/06, 19:00 »
κοιταξτε.οταν καποιος φτανει στην αυτοκτονια το τελευταιο πραγμα που σκεφτεται (μην πω οτι δν το σκεφτεται καν) ειναι οι αλλοι.Αρα απ'αυτη τη μερια ειναι εγωιστικο.Αλλα την πανω εστω στη στιγμη τρελας του το εχει αποφασισει + πραγματικα ο ιδιος 3ερει αν εχει την υπομονη να κατσει να βρει λυσεις στα οποιαδηποτε προβληματα του.Φυσικα + ειναι πολυ πιο δυσκολο να τα αντιμετωπισεις,αλλα σε αλλους που ουτε καν εχουν σκεφτει να αυτοκτονισουν ή κατι παρομοιο φαινεται αδιανοητο + δειλο. δεν ειναι τοσο δειλο οσο φαινεται,θελει μια δυναμη σε κατασταση αδυναμιας.Την ωρα που βρισκεσαι σ'αυτην την φαση εισαι δυνατος + αδθναμος μαζι.Δειλος + γενναιος ταυτοχρονα.+ αμφιταλαντεβεσαι στο αν αξιζει να πε8ανεις ή αν σου εχουν μεινει ακομα νευρα να συνεχισεις να παλευεις....Στην τελικη δν εχει ερθει κανεις νεκρος να σου πει τι υπαρχει μετα + αν ειναι καλυτερο ή χειροτερο απο την "κανονικη" ζωη...
οσο για τα ατομα που μενουν πισω....να σκεφτουν οτι + ο θανατος μες στη ζωη ειναι.Τι + αν πεθαινες φυσικα,τι με λιγη βοηθεια.Ειναι κατι που θα γινει ετσι + αλλιως....

Μα αυτό που λες στο τέλος δεν στέκει πολύ. Ο φυσικός θάνατος έρχεται στα 70-80 ή και παραπάνω ενώ με την αυτοκτονία πεθαίνεις όσο χρονών και αν είσαι. Δεν έχει διαφορά το να ζήσεις 70 χρόνια από το να ζήσεις 30-40? Σίγουρα ο θάνατος είναι κάτι αναπόφευκτο αλλά μπορείς να τον κάνεις να περιμένει λίγο ακόμα. Εξάλλου αν δεν υπήρχε και τέλος, τα πάντα θα ήταν ανούσια. Η κάθε στιγμή θα έχανε την μοναδικότητά της γιατί το κάθε λεπτό είναι μοναδικό στη ζωή του ανθρώπου. Ποτέ ξανά δεν θα ξανακάνουμε αυτήν την συζήτηση υπό αυτές τις συνθήκες. Ποτέ ξανά δεν θα μιλήσεις για αυτό το θέμα με τα ίδια λόγια-συναισθήματα κτλ. Ο θάνατος (ο φυσικός) είναι χάρισμα του ανθρώπου που ο Θεός εκεί πάνω το ζηλεύει...

Αποσυνδεδεμένος Κατερινα_

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 89
    • Προφίλ
Απ: AYTOKTONIA
« Απάντηση #132 στις: 03/05/06, 20:00 »
Επιλέγουν το θάνατο εκείνοι που αδυνατούν να αντιμετωπίσουν τη ζωή.
Δειλία ή θάρρος; Ο καθένας του δίνει το περιτύλιγμα που τον εξυπηρετεί.

Αποσυνδεδεμένος super_freak_me

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • i don't try anything,just do it
    • Προφίλ
Απ: AYTOKTONIA
« Απάντηση #133 στις: 03/05/06, 20:48 »
Ο θάνατος (ο φυσικός) είναι χάρισμα του ανθρώπου που ο Θεός εκεί πάνω το ζηλεύει...

πολυ μπροστα ηταν αυτο.πολυ ωραιο + σωστο.

αλλα νομιζεις οτι ενα ατομο το οποιο επιλεγει το θανατο/αυτοκτονια καθεται να σκεφτει ολες αυτες τις θεωριες?ειναι μια ακραια δειλη-γενναια πραξη ισως αυθορμητη + της στιγμης,ισως παλι σκεψη που απασχολει καποιο χρονικο διαστημα τον αυτοχειρα.
Ειναι αχαριστια σιγουρα να πετας τη ζωη σου αφου στην ουσια δεν ξερεις τι αλλες επιλογες εχεις...ουτε επιλεγεις να ξαναγεννηθεις ή ν'αναστηθεις(ενας το τολμησε + τον καναν γιο θεου!! :P :P)(χουμορ!!)....
Παντως συμφωνω μαζι σου + για το οτι αν δν υπηρχε ενα τελος ολα αυτα θα ηταν ανουσια..................................
you'll never see the lonely me at all

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: AYTOKTONIA
« Απάντηση #134 στις: 03/05/06, 21:07 »
@freak
Οι αποψεις αυτες λιγο πολυ μου φερνουν στο νου το μηδενισμο..Δλδ αφου θα γινει καποια μερα καλυτερα να γινει σημερα?Συμφωνω οτι ολα ειναι εφημερα αλλα αυτο λεει κατι?Πρεπει να ζεις την καθε στιγμη.Απο τη στιγμη που η ζωη σου ειναι μια κολαση προσπαθεις οσο μπορεις να την επαναφερεις εκει που πρεπει.Αλλιως τι νοημα εχει που ζουμε?Ομως εχει νοημα.Και επειδη εχει νοημα δεν χρειαζεται να δειχνουμε τη δειλια μας..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: AYTOKTONIA
« Απάντηση #135 στις: 03/05/06, 21:24 »
Παιδια ακουτε τι λετε? Εχουμε ξεφυγει τελειως? Δεν λεω ανοιχτοι σε καθε αποψη και οκ οτι θελει ας πιστευει ο καθενας και δεν εχω καμια προβλημα με οτι λετε. ΑΛΛΑ εδω λεγοντα κουφα πραγματα. Τι παει να πει
"...Τι κι αν πεθάνεις φυσικα , τι με λίγη βοηθεια .
    Ειναι κατι που θα γινει ετσι κι αλλιως..
. Εχει γιγαντιαια διαφορα η περιφρονηση του θανατου απο την θεληση να πεθανεις. Και επειδη λιονταρι πιστευω οτι το παρεξηγησες. Και επειδη κουφαθηκα με οσα ακουσα. Αλλ πραμα να ζεις χωρις να σε ενδιαφερει οτι τα παντα θα τελειωσουν ξεροντας οτι ανα πασα στιγμη μπορεις να πεθανεις και να το περιφρονεις αυτο ετσι ωστε να απολαμβανεις οσα εσυ ανεφερες και ΑΛΛΟ να πεθενεις εσκεμενα αφου  "καποια στιγμη" Θα πεθανεις. Και στο κατω κατω γιατι να μην επιζητησεις και μερικα εφημερα πραγματα? Εφοσον υπαρχουν και ειναι και μεσα στα περιθωρια της ζωης. Επισης εγω δεν βλεπω κανεναν να ζει με την ψευδαισθηση οτι θα ζησει για παντα. Ολοι φοβουνται οτι θα ζησουν τοσο μα τοσο λιγο που χανουν το νοημα της ζωης γιατι θελουν να τα κανουν ολα τοσο γρηγορα. Αλλα και αυτοι που θελουν να πεθανουν επειδη καποια στιγμη πεθαινουν δν ειναι λιγοτερο πλανημενοι απο τους αλλους. Διοτι η ζωη ειναι κατι που σου δοθηκε. Πιαςστην απο τα μαλλια τραβα την ξεσκισε την ζωη σου ειναι. Γιατι να την χαραμισεις? ΟΣο φοβασδαι τον θανατο χανεις πολλα. Οσο επιζητας το θανατο χανεις εξ ισου πολλα. Οταν ομως ζεις για να ζησεις και οχι σκεφτομενος τον θανατο τοτε μονο μπορεις να εκτιμησεις πραγματα στη ζωη. Διοτι ζεις χωρις εννοιες χωρις φοβο. Οταν επιζητας τον θανατο σημαινει οτι τον φοβασαι κιολας. Και ακομα και οταν εχεις πιασει πατο οταν πιο χαμηλα δνε πεφτεις. Ακομα και τοτε γιατι να πεθανεις? Μονο προς τα πανω μπορεις να πας τοτε. Αν εχεις λιγο μυαλο και λιγη συναισθηση και δεν κυριευεσαι απο τον φοβο τον οποιο τοσο πολυ υποτιθεται οτι περιφρονουν οσοι επιζητουν τον θανατο τοτε θα δεις οτι μπορεςι να κανεις πολλα. Δεν εχει κανενα νοημα να θες να πεθανεις. Γιατι? Αν θες κατι εχεις χασει. Αν παλι το φοβασαι τοτε παλι κατι εχεις χασει. Γιατι να μη ζησεις με μετρο? Γιατι να μην απολαυσεις τη ζωη χωρις βιασυνη η καταθλιπτικοτητα? Πραγματικα ρε παιδια εκνευριστικα με αυτο που διαβασα. Δηλαδη επειδη καποιοι ζουν μεσα στο αγχος να ζησουν γρηγορα σωστοι ειναι αυτοι που θελουν να πεθανου? Ε οχι εγω το βρισκω τελειως φοβισμενη και δειλη πραξη. Και καθολου μα καθολου γενναια. Οπως ειπαμε καποια στιγμη θα πεθανεις το ξερεις. Οσο σκατα και αν εχεις φτασει καποια στιγμη θα πεθανεις. Οποτε ο χρονος που σου μενει φροντισε να ειναι λιγοτερο σκατα απο οτι εισαι και οχι να τον χαραμισεις επειδη φοβασαι να ανταπεξελθεις στο μελλον.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος geni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 520
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εύχομαι το 2008 να κάνω κάτι καλό...
    • Προφίλ
Απ: AYTOKTONIA
« Απάντηση #136 στις: 15/05/06, 21:52 »
Εγω απλα πιστευω οτι δεν αξιζει ν' αυτοκτονει κανεις... Το ζητημα δεν ειναι μονο εκει που καποιος αναρωτιεται αν αξιζει να ζει, πιστευω πως παντα μα παντα υπαρχουν καινουρια πραγματα για ν' απορροφηθει...να αφιερωθει σε κατι που δεν εχει ξαναδοκιμασει για ν' αναπληρωσει εν μερει το κενο που νιωθει. Οσο πιο πολλα πραγματα σ' αρεσουν σ' αυτη τη ζωη τοσο πιο πλουσια τη ζεις. Ας βοηθησει μερικους να ζησουν καλυτερα τη ζωη που ο ιδιος αρνειται. <και μη μου πειτε οτι νιωθει να τον αρνειται η ιδια η ζωη του!> Οσο ακομη υπαρχει,στη μορφη που υπαρχει, σημαινει οτι εχει περιθωριο να κανει κατι πιο χρησιμο απο το να δωσει τερμα στη ζωη του.Ισως λιγο ντετερμινιστικη αποψη αλλα καμια φορα χρειαζεται.

Δεν μου φαινεται ουτε γενναια ουτε δειλη πραξη...απλα κοντοφθαλμη...Ενα βεβαρυμενο παρελθον, ενα παρον αβιωτο...το μελλον μονο καλυτερο μπορει να ειναι...<προ των πυλων, οχι μετα... :-\>
« Τελευταία τροποποίηση: 15/05/06, 21:58 από geni »
Είναι διγ**ία ν΄αγαπάς και να ονειρεύεσαι. Αλλά τι είναι καλύτερα;;;;;

old_lion

  • Επισκέπτης
Απ: AYTOKTONIA
« Απάντηση #137 στις: 18/05/06, 16:50 »
"...Δηλαδη επειδη καποιοι ζουν μεσα στο αγχος να ζησουν γρηγορα
    σωστοι ειναι αυτοι που θελουν να πεθανουν ?..."

Ναι , δεν είναι σωστοί μήτε οι μεν μήτε οι δε .
Μήτε τα πρόσωπα που όλα θέλουν να τα κάνουν και όλα να τα δοκιμάσουν ,
ρίχνοντάς τα όλα σε ένα τσουβάλι τελικά , επειδή σκέφτονται ότι ο χρόνος περνάει ,
μήτε τα άλλα πρόσωπα που επέλεξαν τον θάνατο είναι σωστά επειδή δεν κάνουν το ίδιο.

Δεν έπλεξα εγκώμια μήτε στα μεν μήτε στα δε πρόσωπα ,
έστω κι αν εγώ κάποια στιγμή στη ζωή μου πήρα τη δεύτερη θέση .
Απλώς υπενθύμισα ότι τέτοιες θέσεις ζωής ή θανάτου είναι αυστηρά προσωπικές
και κανένα πρόσωπο δε μπορεί να εκφράσει γνώμη επάνω σε αυτές ,
ιδιαίτερα όταν αγνοεί τους λόγους , τις αιτίες , τις καταστάσεις .

Μονάχα τα άτομα τα οποία έχουν κάποιας μορφής σχέση με το ενδιαφερόμενο πρόσωπο
μπορούν να έχουν κατ' ιδίαν συζητήσεις με αυτό , εάν φυσικά το επιθυμούν .
Τότε και μόνο τότε η γνώμη τους έχει κάποιο νόημα και κάποιαν αξία .

Οι δημόσιες αντιπαραθέσεις επάνω σε τέτοια θέματα δηλώνουν απλώς αποστασιοποίηση
και εκφράζουν μια γνώμη που δεν έχει καμμία αξία και κανένα νόημα
για το ενδιαφερόμενο πρόσωπο .
Άρα , τελικά , καταντούν ακαδημαϊκές συζητήσεις επάνω σε ένα τόσο σοβαρό θέμα .
Σε ένα δημόσιο φόρουμ , δε , μπορούν εύκολα να θεωρηθούν και μπλα-μπλα .

Σε τέτοιες περιπτώσεις , επαναλαμβάνω , τον λόγο τον έχουν οι ειδικοί και οι δικοί ,
και με το "δικοί" εννοώ τα πρόσωπα που είναι κοντινά .

Η περιφρόνηση τού θανάτου , όπως πολύ σωστά λες , είναι αρετή .
Η αποζήτηση του θανάτου δεν είναι αρετή ,
δεν είναι όμως ούτε ηθικό παράπτωμα .

Τέλος , παραμένει ότι για κάτι τέτοια μας ενδιαφέρουν πρώτιστα οι αιτίες ,
και ύστερα βέβαια ο τρόπος , τα μέσα , με τα οποία θα τις εξαλείψουμε .

Οι δημόσιες συζητήσεις , πίστεψέ με Άρη , μήτε οφελούν , μήτε προσφέρουν κάτι .
Ίσως μονάχα την ευκαιρία σε κάποια πρόσωπα να πουν κάτι και να φανούν ,
καλύπτοντας έτσι την αποστασιοποίησή τους .

Και όχι , δεν εννοώ εσένα , Άρη .
Κατανόησα απόλυτα τις θέσεις σου , έσκυψες με ενδιαφέρον στο πρόβλημα .
Αν και έκανες ένα μικρό ολοίσθημα όσον αφορά τα "εφήμερα" .
Κανένα πρόβλημα για όποιο πρόσωπο τα κυνηγάει και τα αποζητά ,
ας πάει να κάνει ό,τι θέλει .
Όμως γιατί να υπάρχει πρόβλημα με όποιο πρόσωπο τα περιφρονεί ?

Έτσι κι αλλιώς το θέμα τής αυτοκτονίας δεν έχει να κάνει με τα εφήμερα αυτά καθαυτά ,
αλλά με την ειδωλοποίηση τού εφήμερου που έχει καταλύσει τη δυτική κοινωνία .

Τα υπόλοιπα που μπορούν να λεχθούν επάνω στο θέμα αυτό είναι πάρα πολλά ,
αλλά όχι , όχι , σε δημόσια συζήτηση σε ένα εικονικό φόρουμ .

Αυτή ήταν εξαρχής η θέση μου , Άρη .
Φιλικά .


old_lion

  • Επισκέπτης
Απ: AYTOKTONIA
« Απάντηση #138 στις: 18/05/06, 17:00 »
"...Ας βοηθησει μερικους να ζησουν καλυτερα τη ζωη που ο ιδιος αρνειται..."

Γίνεται κι αυτό , Γεωργιάννα , συμβαίνει κι αυτό , καλή μου .  :)



delfinaki

  • Επισκέπτης
Απ: AYTOKTONIA
« Απάντηση #139 στις: 29/08/06, 16:03 »
Θα ήθελα να πω την εξής ιστορία: μια φίλη μου, επανασυνδέεται (με δική του πρωτοβουλία) με έναν πρώην, όλα καλά για 1 και κάτι ημέρες, μέχρι που σκάει τηλεφώνημα από την αδερφή της πρώην του, ότι έκανε απόπειρα και έλα στο νοσοκομείο. Είχαν προηγηθεί μηνύματα: δεν ζω χωρίς εσένα κλπ.
Ο τύπος για 2 μέρες στήνει αντίσκοινο στο νοσοκομείο και όταν συνήρθε η τύπισσα από το κώμα, ανακοινώνει στην φίλη μου ένα ξερό συγγνώμη για αυτά που πέρασε μαζί του και επειδή είναι αλλού, χωρίζουν.....

Υ.Γ.: η κοπέλα του είχε κάνει τον βίο αβίωτο, και όλα τα καλά πραγματάκια που κάνουν κάποιον να μην θέλει να σε ξαναδεί στην ζωή του και επιπλέον τον είχε παρατήσει για να παντρευτεί άλλον.

Τα σχόλια σας

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Απ: AYTOKTONIA
« Απάντηση #140 στις: 29/08/06, 16:29 »
Άλλη μια κοπέλα που τα παίρνει όλα στην πλάκα,πρώτα πράττει και ύστερα σκέφτεται τις συνέπειες... Αναρωτιέμαι ποιές να είναι οι αιτίες που κάνουν τους ανθρώπους να βλέπουν αυτές τις ακραίες πράξεις σαν λύσεις ή σαν κάτι που απλά αν δεν πετύχει, δεν έγινε και τίποτα...

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: AYTOKTONIA
« Απάντηση #141 στις: 29/08/06, 17:12 »
Αν λάβουμε υπ'όψιν μας και την μετενσάρκωση (κάτι που εγώ πολύ απλά είμαι πεπεισμένος ότι υπάρχει) τότε η αυτοκτονία δεν σε σώζει από τίποτα. Αλλιώς δε θα υπήρχε λόγος να πολεμάμε για την επιβίωση.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: AYTOKTONIA
« Απάντηση #142 στις: 29/08/06, 17:33 »
Άλλη μια κοπέλα που τα παίρνει όλα στην πλάκα,πρώτα πράττει και ύστερα σκέφτεται τις συνέπειες... Αναρωτιέμαι ποιές να είναι οι αιτίες που κάνουν τους ανθρώπους να βλέπουν αυτές τις ακραίες πράξεις σαν λύσεις ή σαν κάτι που απλά αν δεν πετύχει, δεν έγινε και τίποτα...
Το θεμα ειναι και πως πως βλεπεις τις συνεπειες.
Γιατι τωρα τελευταια βλεπω πολυ κοσμο που βλεπουν τη ζωη τους πολυ χαλαρα και πετανε "ενα δεν με νοιαζει κανενας"..Αλλα εμεις οι υπολοιποι αντι να τους φτυσουμε καθομαστε και τους κανουμε τα χατιρια..Και μετα λεμε γιατι γινονται κατι τετοιες ενεργειες..Εε αν ο αλλος τα βλεπει ολα τοσο απλα και δεν κοιταεει και την αγωνια των γυρω του τι να πω..?
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Απ: AYTOKTONIA
« Απάντηση #143 στις: 30/08/06, 11:21 »
Αν λάβουμε υπ'όψιν μας και την μετενσάρκωση (κάτι που εγώ πολύ απλά είμαι πεπεισμένος ότι υπάρχει) τότε η αυτοκτονία δεν σε σώζει από τίποτα. Αλλιώς δε θα υπήρχε λόγος να πολεμάμε για την επιβίωση.

Συγγνώμη ένα λεπτό, πάω να πέσω απ' την ταράτσα μου και επιστρέφω ;D
Εντάξει είναι και αυτό μια εκδοχή αλλά δεν πρέπει να ρισκάρεις τη ζωή σου αφού δεν είσαι καν σίγουρος ότι όντως υπάρχει η μετενσάρκωση. Και αν υπάρχει, λογικά θα είσαι ένας άλλος άνθρωπος, με διαφορετικό χαρακτήρα κλπ

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: AYTOKTONIA
« Απάντηση #144 στις: 30/08/06, 12:07 »
Δεν εννοούσα πως είναι λόγος να αυτοκτονήσει κάποιος. Αυτό που ήθελα να πω είναι πως σ'αυτή τη περίπτωση η αυτοκτονία δε σε σώζει, γιατί θα ξαναγεννηθείς και θα ξαναβρείς τα ίδια σκατά, ειδικά αν λάβουμε υπ'όψιν μας ΚΑΙ το Κάρμα ;D

Αποσυνδεδεμένος Distorted

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: AYTOKTONIA
« Απάντηση #145 στις: 11/09/06, 08:42 »
Eγω το σκεφτομαι σοβαρα παντως.Περισσοτερο για λογους αξιοπρεπειας προς τον εαυτο μου.Αλλα λυπαμαι αυτους που θα στεναχωρησω..Δεν ειναι το καλυτερο πραγμα να ξυπνας με σπασμους στη μεση της νυχτας.

Αποσυνδεδεμένος Transformer

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Γυναίκα
  • just let her crash and burn, she'll learn.
    • Προφίλ
Απ: AYTOKTONIA
« Απάντηση #146 στις: 11/09/06, 10:57 »
Eγω το σκεφτομαι σοβαρα παντως.Περισσοτερο για λογους αξιοπρεπειας προς τον εαυτο μου.Αλλα λυπαμαι αυτους που θα στεναχωρησω..Δεν ειναι το καλυτερο πραγμα να ξυπνας με σπασμους στη μεση της νυχτας.

Νομιζω πως ειναι πολυ πιο αξιοπρεπες να το παλεψεις και να αποδειξεις (κυριως στον εαυτο σου) οτι μπορεις. Οτι κι αν ειναι αυτο που σε κανει να σκεφτεσαι ετσι... Και αφου χρησιμοποιεις πληθυντικο ("αυτους"), υποθετω οτι τουλαχιστον για "αυτους" μαλλον αξιζει τον κοπο...Οποτε παρε βαθια ανασα και ασε τις μαυρες σκεψεις... ;)
there i go again pretending to be you
make-believing that i have a soul
beneath the surface, trying to convince you
it was accidentally on purpose

Αποσυνδεδεμένος Notis144

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
  • MILK IT
    • Προφίλ
Απ: AYTOKTONIA
« Απάντηση #147 στις: 18/09/06, 01:19 »
Mε αφορμή το thread του ron-t θέλω να ρωτήσω αν θεωρείτε την αυτοκτονία δειλία ή θάρρος. Κατά την προσωπική μου άποψη είναι και τα δύο. Δειλία γιατί δεν μένεις να ζήσεις τα προβλήματά σου και θάρρος γιατί δεν είναι εύκολο να πάρεις τέτοια απόφαση.


kata tin tapini mou gnomi oute deilia uote 8aros...stin fasi poy ime tora 8a elega ka8olou orexi gia zoi k
korezmos

alla pote den xeris toys logoys poy ftanei kapios stin aftoktonia
Μείνε ακατανόητος σκοτεινός και κακόγευστος
Αφήνοντας ξωπίσω σου δύσοσμους όγκους σιωπής
Δείξτο πως δεν μετάνοιωσες ακόμη

Αποσυνδεδεμένος wild child

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • some things are meant to live forever...
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: AYTOKTONIA
« Απάντηση #148 στις: 19/09/06, 23:04 »
εγώ πιστεύω δειλία...
I PLEDGE ALLEGIANCE TO THE STATE OF ROCK 'N' ROLL...

Αποσυνδεδεμένος manitou

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 79
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω μεγαλε Μανιτού!!!!
    • Προφίλ
Απ: AYTOKTONIA
« Απάντηση #149 στις: 20/09/06, 04:10 »
εγώ πιστεύω δειλία...
αν ηταν δειλια θα αυτοκτονουσαν χιλιαδες ανθρωποι καθε μερα. οι περισσοτεροι ανθρωποι ειναι δειλοι αλλα δεν βλεπω να αυτοκτονουν πολλοι...θελει κοτσια για να κανεις κατι τετοιο.