Αποστολέας Θέμα: Ντροπη και αισχος για την "φραπελια"  (Αναγνώστηκε 19517 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Ντροπη και αισχος για την "φραπελια"
« Απάντηση #25 στις: 04/02/07, 15:44 »
Δλδ το μόνο ανήθικο ζήτημα που υπάρχει στο κόσμο είναι η απόκτηση χρήμάτων εις βάρος του συνανθρώπου μας?

Το κυνήγι της τηλεθέασης?
Η παραπληροφόρηση απο ταμπέλες "Το φάρμακο κατα του καρκίνου"?
Ο πανικός "Ας τρέξουμε να πάρουμε φύλλα ελιάς" που διαδίδεται ολοένα και περισσότερο?

Το ζήτημα σε τελική ανάλυση δεν είναι οι όποιες ευεργετικές ή/και μη ιδιότητες της φραπελιάς, αλλά η συνειδητοποίηση της ισχύος που έχουν τα Μ.Μ.Ε.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Ιμπανεζιος

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ντροπη και αισχος για την "φραπελια"
« Απάντηση #26 στις: 04/02/07, 22:22 »
Ντροπη και αισχος για την "φραπελια"

γιατι τετοιος τιτλος??..προσπαθησε κανεις να πλουτισει εις βαρος αλλων??..τωρα αμα θεωρει ο καθενας οτι αυτο ειναι λυση ..οκ τοτε..δεν καταλαβαινω την βαρυτητα που δωθηκε στον τιτλο..ασημαντο θεμα το θεωρω.
Mallon exeis dikio.O titlos eprepe na itan NTROPH KAI AISXOS STHN KRATIKI TILEORASH pou kanei ta panta gia tiletheasi,gegonos to opoio dn einai katholou asimanto.
Ρωτησα το Αγιο Πνευμα αν υπαρχει σωτηρια και μου ειπε:"Γουτ γουτ..."

Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33
Απ: Ντροπη και αισχος για την "φραπελια"
« Απάντηση #27 στις: 04/02/07, 23:01 »
@ Βάγια

Παράθεση
IxNiLaTiS,
Κουβέντα κάνουμε και καλό θα ήταν να ηρεμήσουμε λιγάκι!


Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί νομίζεις πως δεν είμαι ήρεμος. ???
Ποια είναι η φράση μου αυτή που υποδηλώνει κάτι τέτοιο; ::) 
Λές δηλαδή να τσαντίστηκα για  την φραπελιά; ;D

Παράθεση
Το ύφος σου ξεπερνάει κι αυτό της κατήχησης


Και πού το είδες εσύ το ύφος μου; :o
Μήπως έκανες ψυχογράφημα στο κείμενό μου; :-\
Αν ναι, έκανες λάθος. ;)

Παράθεση
Παρουσιάζεσαι να γνωρίζεις τα πάντα (και καλά κάνεις εφόσον έτσι νιώθεις), απαξιώνοντας όμως τις κουβέντες του άλλου!


Αν απαξιούσα δεν θα απαντούσα.
Την στιγμή που απαντώ το κάνω γιατί σέβομαι και εκτιμώ
τους συνομιλητές μου, όπως και εσέναν επίσης.

Παράθεση
Αν είχε συμβεί να θεραπευτώ…επέτρεψέ μου να ξέρω καλύτερα τι θα έκανα!!


Αυτό που είπες πως θα έκανες αν είχες γιατρευτεί,
είναι απλά η άποψή σου για το τι θα έκανες.
Και είσαι ελεύθερη να θέσεις τις απόψεις σου,
ομως είμαι και εγώ, και ο καθένας μας.

Επειδή όπως σωστά είπες και πάρα πάνω,
Παράθεση
«Κουβέντα κάνουμε και καλό θα ήταν να ηρεμήσουμε λιγάκι!»

 μην τσαντίζεσαι
όταν κάποιος έχει διαφορετική άποψη από την δική σου.

Παράθεση
Όσο για το παιδί από την Κύπρο που περπάτησε, τα μπλέκεις τα πράγματα


Απλά μου φαίνονται εμένα. ::)

Παράθεση
Μίλησα για τη γνώμη μου και για το τι θα έκανα εγώ σε κάποιες περιπτώσεις.
Νομίζω, μπορώ να μιλάω για μένα, καλύτερα απ’ ότι θα μιλούσες εσύ για μένα


Εσύ νομίζεις όπως είπες πως
«θα είχα κάνει σκοπό της ζωής μου να γυρίσω τον κόσμο
και να αποδείξω στους ανθρώπους πως έγινα καλά»


Δηλαδή δεν κατάλαβα, θα παρατούσες τα παιδιά σου την δουλειά σου
την προσωπική σου ζωή κλπ,
και θα γύρναγες τον κόσμο να διαδώσεις την φραπελιά; ;D

Και αν κάποιος που σε πίστευε και την έπινε
είτε ήταν αλλεργικός σε κάποια ουσία της,
ή έπαιρνε μεγάλες δόσεις και ταυλιαζόταν,
ξέρεις τι θα πάθαινες;

Θα σε χώνανε στην φυλακή,
γιατί απαγορεύεται την στιγμή που δεν είσαι ιατρός
να προτείνεις σε ασθενείς φάρμακα και θεραπείες. ;)

Στο τέλος θα πλήρωνες και μια τεράστια αποζημίωση και θα έβαζες μυαλό.
Αυτή είναι η γνώμη μου.
Και αν δεν θέλεις καρδιά μου να ακούς τις γνώμες των άλλων,
μην θέτεις την δική σου.

Από την στιγμή που θέτεις δημόσια την γνώμη σου,
θα πρέπει να είσαι έτοιμη να ακούσεις και κριτικές πάνω σε αυτήν. ;) 

Παράθεση
Απλά, μια συμβουλή. Καλό είναι να έχουμε τα ζωνάρια μας σφιχτά! Γιατί εάν τα λύσουμε όλοι, ...


Αν τα λύσουμε όλοι, θα μας πέσουν τα βρακιά, και θα γίνει εδώ μέσα
  :-* :-* :-*
https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ντροπη και αισχος για την "φραπελια"
« Απάντηση #28 στις: 05/02/07, 09:48 »
Και αν κάποιος που σε πίστευε και την έπινε
είτε ήταν αλλεργικός σε κάποια ουσία της,
ή έπαιρνε μεγάλες δόσεις και ταυλιαζόταν,

Πολύ σωστή παρατήρηση. Αυτή και μόνο, βάγια, δείχνει ότι ο ιχνηλάτης ξέρει τι λέει.

Μια ερώτηση προς όλους σας: Τα ιδιωτικά ΜΜΕ φρύαξαν με το θέμα και εξαπέλυαν μύδρους εναντίον όλων διότι, όπως είπαν, προκλήθηκε υστερία. Στον δικό μου τόπο, ο οποίος είναι ελαιοπαραγωγική επαρχία, δεν έδωσε κανένας μα κανένας σημασία και ακόμη και οι ασθενείς συνέχισαν κανονικά τις θεραπείες τους χωρίς καν να ρωτήσουν κάτι επί του θέματος.
Στους δικούς σας τόπους, φίλοι μου, παρατηρήσατε κάποια μορφή υστερίας στους οικείους σας ή στους γνωστούς σας? Ή όλη αυτή η φασαρία είναι πάλι ένα κόλπο τους για την αύξηση της τηλεθέασης βγάζοντας, ως συνήθως, παραπιστικά στοιχεία? Διότι δεν μπορώ να πιστέψω ότι οι συντοπίτες μου, τους οποίους σε άλλα θέματα τα ίδια ΜΜΕ τους χαρακτήριζαν ως "βλάχους" , έχουν τόσο ανώτερο πολιτιστικό επίπεδο από τους κατοίκους της υπόλοιπης Ελλάδας!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Απ: Ντροπη και αισχος για την "φραπελια"
« Απάντηση #29 στις: 05/02/07, 12:24 »
Τι να πω βρε παιδιά!
Ειλικρινά τα έχω χάσει που λένε!
Άλλα λέω εγώ, αλλά καταλαβαίνεται εσείς, …δεν ξέρω…
Ήμουν σαφής και ξεκάθαρη σε όλα όσα είπα κι εσείς τα πήρατε και τα κάνατε κόσκινο,
ξεχειλώσατε το θέμα όσο δεν πάει … και το κακό είναι πως εξακολουθείτε!
Ας είναι…αφου έτσι πιστεύεται πως γίνονται οι κουβέντες.

Από μένα καλή εβδομάδα !!!

Αποσυνδεδεμένος missionary

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Ντροπη και αισχος για την "φραπελια"
« Απάντηση #30 στις: 05/02/07, 23:17 »
ουπς αδικα κοροιδευαμε με τον φιλο μου την μητερα του για τον ορισμο που εδινε στην φραπελια και λεγαμε οτι ειναι ειδος ελιας :-X

Αποσυνδεδεμένος Cuenca_60R

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 410
  • Φύλο: Άντρας
  • Gainta lover!!!Ο εραστής του άσκ**λου.
    • Προφίλ
    • Cuenca's web-place!!!
Απ: Ντροπη και αισχος για την "φραπελια"
« Απάντηση #31 στις: 12/02/07, 03:02 »
Λοιπόν...διάβασα αρκετές από τις απόψεις σας.Πιστεύω ότι αυτά που ακολουθήσουν ίσως δώσουν απάντηση σε ορισμένες απαντήσεις.

Κάποιος αναρρωτήθηκε τι είναι αυτό το οποίο κάνει την ελιά τόσο αποδοτική στην καταπολέμιση του καρκίνου.Η απάντηση είναι ότι η ελιά διαθέτει υψηλές συγκεντρώσεις ελαϊκού οξέος το οποίο έχει αποδειχθεί επιστημονικά (καθηγητής Javier Menendez, ερευνητής στο Evanston Northwestern Healthcare Research Institute του Ιλινόις) ότι μειώνει την λειτουργικότητα του ογκογόνου γονιδίου που ευθύνεται για τον καρκίνο του μαστού.Η ανακάλυψη αυτή βασίστηκε στην παρατήρηση ότι το είδος αυτού του καρκίνου δεν εμφανίζεται τόσο συχνά στις περιοχές της μεσογείου όπου κυριαρχεί η μεσογειακή διατροφή.Ωστόσο έτερος ερευνητής(Δρ. Jay Brooks, διευθυντής αιματολογικού/ογκολογικού στην κλινική Ochsner Clinic Foundation της Νέας Ορλεάνης) ισχυρίζεται ότι δεν πρέπει να στηριζόμαστε στα αποτελέσματα της κατά τα άλλα εντυπωσιακής αυτής ανακάλυψης γιατί αφορά μονάχα μια εργαστηριακή κυτταρική καλλιέργεια και δεν ξέρουμε τι πραγματικά συμβαίνει στον πραγματικό κόσμο.

Υπάρχει στην βιολογία ένα τρίπτυχο που διατυπώνεται συχνά, και είναι το γονότυπος-περιβάλλον-φαινότυπος.Τι σημαίνει αυτό;Σημαίνει ότι η γεννετική πληροφορία του DNA του ανθρώπου εκφράζεται και δίνει τον φαινότυπο, επιρεαζόμενη όμως και από το περιβάλλον. Στο θέμα μας αυτό εφαρμόζεται ως εξής: Ο καρκίνος είναι όπως έχει αποδειχθεί θέμα γονιδιακό από μια άποψη.Δυσλειτουργεία κάποιων γονιδίων έχουν σαν αποτέλεσμα να εκδηλωθεί η ασθένεια (γονότυπος-φαινότυπος).Στο πλείστο των περιπτώσεων ο καρκίνος οφείλεται σε εξωτερικούς παράγοντες όπως κάπνισμα, αλκοόλ, μόλυνση από ιό ίσως, οι οποίοι τροποποιούν το γεννετικό υλικό(σχέση του γονοτύου και του φαινοτύπου με το περιβάλλον). Με όλο αυτό, θέλω να πω ότι ο ισχυρισμός του καθηγητή που θεωρεί ότι τα ευρήματα που θέλουν το ελαϊκό οξύ να δρα ευεργετικά, δεν είναι και τόσο σίγουρα, είναι σωστός κατά την άποψη μου!

Κάποιος φίλος εδώ μέσα επίσης είπε κάτι σχετικά με τις φαρμακευτικές εταιρίες που δεν τους συμφέρει κλπ...Ναι ίσως να ισχύει και αυτό, αλλά το ελαϊκό οξύ στην προκειμένη περίπτωση δρα συναγωνιστικά με κάποια φάρμακα που χρησιμοποιούνται εναντίων της δράσης των ογκογόνων γονιδίων.

Παράθεση
Για το κουκούτσι της ελιάς, που αναφέρθηκε επίσης, πρέπει να ειπωθεί ότι ο βιολογικός κύκλος της ελιάς προυποθέτει την πέψη του κουκουτσιού από το γαστρεντερικό σύστημα των πουλιών για να φυτρώσει. Αν προσπαθήσει κάποιος να φυτέψει ένα κουκούτσι ελιάς χωρίς να έχει υποστεί αυτήν την επεξεργασία, δεν θα τα καταφέρει κι ας χτυπιέται για χρόνια.

Αυτό συμβαίνει διότι το απεκριτικό σύστημα των πουλιών όπως και κάθε άλλου ζώντος ατόμου είναι πλούσιο σε αζωτούχες και ανόργανες ενώσεις που είναι απαραίτητες σε κάθε βιολογικό εκχύλισμα για να αναπτυχθεί φυσιολογικά.Αφού παρέχονται αυτά, τα άλλα τα αναλαμβάνει η φύση...Άρα και από το δικό μου όπως και κάθε γαστρεντερικό σύστημα να περάσει φιλαράκο πάλι θα πιάσει.Αν και νομίζω ότι είναι λίγο άκυρο αυτό που το αναφέρουμε εδώ αλλά τεσπα...

Παιδιά...επιστήμονες ανά τον κόσμο δεν κατάφεραν να δώσουν απάντηση 100% σχετικά με το τι μπορεί να δώσει θεραπεία στον καρκίνο!!!Δεν θα το δώσει τώρα ο μπάρμπας από το χωριό που φτιάχνει την φραπελιά στο μπλέντερ!Άποψη μου, σαν βιολόγος, τουλάχιστον από όσα ξέρω μέχρι τώρα είναι ότι ο καρκίνος είναι μια μη αναστρέψιμη κατάσταση και το μόνο που μπορούμε να κάνουμε εναντίων του είναι να τον επιβραδύνουμε στις περισσότερες μορφές του τουλάχιστον.Δυστυχώς ηθηκοί λόγοι είναι αυτοί που μπαίνουν εμπόδιο στην απάντηση που ζητάμε (δεν μπορούν να γίνουν πειράματα σε ανθρώπους). Έχει βρεθεί ένας τρόπος θεραπείας, αλλά είναι πειραματικός και δεν ξέρουμε τι επίδραση θα είχε σε έναν άνθρωπο.

Και τώρα κάτι που ίσως δεν το ξέρετε...Αρκετοί πρόεδροι των ΗΠΑ είχανε καρκίνο, κι όμως κατάφεραν να ζήσουν φυσιολογικά μέχρι το τέλος της ζωής τους!Πώς άραγε;;;

Για να εξασφαλίσουμε το μέλλον μας πρέπει να διαφυλάξουμε το παρελθόν μας.

Αποσυνδεδεμένος fotini12

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Ντροπη και αισχος για την "φραπελια"
« Απάντηση #32 στις: 30/04/08, 13:02 »
Ρε παιδια τι φασαρια εχει γινει με αυτη τη "φραπελια"(ελπιζω να την εχετε ακουστα...)Παντως ειναι δν ειναι απατη σιγουρα δινει ψευτικες ελπιδες σε απελπισμενους ανθρωπους.Ντροπη και στην δημοσια τηλεοραση που την παρουσιασαν(για την φραπελια μιλαμε παντα) σαν το φαρμακο για ολες τις ασθενιες.Και παλι ΝΤΟΠΗ

ntopi kai aisxos na mas kanoun plisi egefalou kai na mas diamorfonoun trpous skepseos oi dimosiografoi , gia pes mou poioi dinoun aleithines elpides stous karkinopathois? se aftous tous apelpismenous? oi giatroi? afou sto sintriptiko pososto oi karkinopathois pethenoun , poioi dinoun alithines elpides? kai ti tha pathei o karkinopatheis pou ton ekanan na ypoferei gia mines me xeimiotherapies kai sto telos tou lene se ena mina tha pethaneis , ti tha pathei lew an dokimasei frapelia? afou tha pethanei tou eipan oi giatroi pou mas prosexoun apo tis pseftikes elpides, mipos ta farmaka den ftiaxnonte apo futa? giati ta futa pou ftiaxnonte ta farmaka einai athoa? mipos epidei kostizoun kai oikonomane kapoioi? kai ti exeis na peis gia ta farmaka pou kikloforoun gia xronia kai emfanizonte oi epistimones (pou polemane kai tin frapelia) kai to aposiroun giati anakalipsan oti einai epikindino tis exeis na peis gia olous aftous pou gia xronia eperna tetoia farmaka? ligo ntopi den vlaptei kai na vlepoume ta pramata opos exoun kai oxi opos mas ta lene

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ντροπη και αισχος για την "φραπελια"
« Απάντηση #33 στις: 07/07/08, 21:18 »
Παράθεση
Για το κουκούτσι της ελιάς, που αναφέρθηκε επίσης, πρέπει να ειπωθεί ότι ο βιολογικός κύκλος της ελιάς προυποθέτει την πέψη του κουκουτσιού από το γαστρεντερικό σύστημα των πουλιών για να φυτρώσει. Αν προσπαθήσει κάποιος να φυτέψει ένα κουκούτσι ελιάς χωρίς να έχει υποστεί αυτήν την επεξεργασία, δεν θα τα καταφέρει κι ας χτυπιέται για χρόνια.

Αυτό συμβαίνει διότι το απεκριτικό σύστημα των πουλιών όπως και κάθε άλλου ζώντος ατόμου είναι πλούσιο σε αζωτούχες και ανόργανες ενώσεις που είναι απαραίτητες σε κάθε βιολογικό εκχύλισμα για να αναπτυχθεί φυσιολογικά.Αφού παρέχονται αυτά, τα άλλα τα αναλαμβάνει η φύση...Άρα και από το δικό μου όπως και κάθε γαστρεντερικό σύστημα να περάσει φιλαράκο πάλι θα πιάσει.Αν και νομίζω ότι είναι λίγο άκυρο αυτό που το αναφέρουμε εδώ αλλά τεσπα...

Παιδιά...επιστήμονες ανά τον κόσμο δεν κατάφεραν να δώσουν απάντηση 100% σχετικά με το τι μπορεί να δώσει θεραπεία στον καρκίνο!!!Δεν θα το δώσει τώρα ο μπάρμπας από το χωριό που φτιάχνει την φραπελιά στο μπλέντερ!Άποψη μου, σαν βιολόγος, τουλάχιστον από όσα ξέρω μέχρι τώρα είναι ότι ο καρκίνος είναι μια μη αναστρέψιμη κατάσταση και το μόνο που μπορούμε να κάνουμε εναντίων του είναι να τον επιβραδύνουμε στις περισσότερες μορφές του τουλάχιστον.Δυστυχώς ηθηκοί λόγοι είναι αυτοί που μπαίνουν εμπόδιο στην απάντηση που ζητάμε (δεν μπορούν να γίνουν πειράματα σε ανθρώπους). Έχει βρεθεί ένας τρόπος θεραπείας, αλλά είναι πειραματικός και δεν ξέρουμε τι επίδραση θα είχε σε έναν άνθρωπο.

Και τώρα κάτι που ίσως δεν το ξέρετε...Αρκετοί πρόεδροι των ΗΠΑ είχανε καρκίνο, κι όμως κατάφεραν να ζήσουν φυσιολογικά μέχρι το τέλος της ζωής τους!Πώς άραγε;;;

Περίμενε να πάρεις το πτυχίο, να κάνεις μεταπτυχιακά, να πάρεις το διδακτορικό σου, να γίνεις ερευνητής και μετά δήλωνε ως μέτοχος όποιας επιστήμης θέλεις. Τι έπαρση είναι αυτή?
Ο λόγος που αναφέρθηκε ο βιολογικός κύκλος της ελιάς είναι ότι προαναφέρθηκε ότι το κουκούτσι της βοηθά σε κάτι. Το δυστήχημα είναι ότι το κουκούτσι της ελιάς δεν πέπτεται από το πεπτικό σύστημα του ανθρώπου αντίθετα με αυτό των πτηνών. Αυτός είναι και ο λόγος που για να φυτρώσει πρέπει να περάσει από εκεί, πέπτεται με εξειδικευμένα ένζυμα και όχι με αζωτούχες ενώσεις απλά. Άρα... παραμ, παράμ, παραμ, παπαραμιλάω...

Ως επιστήμων βιολόγος που είσαι μπορείς να κάνεις ένα πείραμα. Κατάπιε ένα κουκούτσι ελιάς, αφόδευσέ το, φύτεψέ το και περίμενέ το να πιάσει. Ή ακόμα φύτεψέ το σε περιβάλλον κοτσιλιάς.
Αλλά σου προτείνω, για να μην χάνεις τον χρόνο σου να κάνεις μια απλή σκέψη. Αν συνέβαινε αυτό που λες τότε οι χαβούζες και τα μαντριά θα ήταν γεμάτα αγριελιές και όχι οι τόποι εστίασης των πτηνών. Ένα απλό συμπέρασμα που βγαίνει από την απάντηση μιας απλής σκέψης, ακόμα και αν δεν είσαι βιολόγος.



Όσο για τα πειράματα σε ανθρώπους, θα μάθεις όταν ολοκληρώσεις τον κύκλο των σπουδών σου ότι γίνονται και μάλιστα είναι άφθονα. Απλά στα πολιτισμένα μέρη ακολουθείται ειδικό πρωτόκολο.


Πάντως για την ιστορία: Από την εποχή του Ιπποκράτη χρησιμοποιείται ως προληπτικό αντικαρκινικό φάρμακο το απλό μαρουλάκι. Βέβαια ως γνωστόν έχει και αντικ**λωτικές ιδιότητες. Ουδέν καλόν αμιγές κακού.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Ντροπη και αισχος για την "φραπελια"
« Απάντηση #34 στις: 08/07/08, 00:57 »
Γενικά η τηλεόραση και δη η κρατική έχει πλέον χάσει το ρόλο της...Ευτυχώς υπάρχουν ακόμα κάποιοι άνθρωποι (είναι ακόμα πολλοί) που δεν έχουν πέσει σε αυτήν την παγίδα της τηλεθέασης...

Αποσυνδεδεμένος Aenima

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
  • Danse Macabre...
    • Προφίλ
Απ: Ντροπη και αισχος για την "φραπελια"
« Απάντηση #35 στις: 11/07/08, 08:50 »
Γενικά είμαι κατα της εκμετάλευσης και του πλουτισμού εις βάρος μιας ενεργά βασανιζόμενης ομάδας ανθρώπων. Αν όμως τους ανορθώνει το ηθικό και τους ανεβάζει την ψυχολογία ας το κάνουν. Ο ψυχολογικός παράγοντας είναι το παν σε τέτοιες περιπτώσεις... Και επειδή κάτι ειπώθηκε για θαύματα, πιστεύω πως τα θαύματα γίνονται όχι με τα θρησκευτικά πιστεύω μας, αλλά με το πιστεύω και την αποφασιστιότητα μας. Κι αν η φραπελιά βοηθάει την τροφή αυτών τότε πράγματι κάνει κάτι, όπως κ οποιαδήποτε ανικατάστατό της. Ιατρικά δεν μπορώ παρ' όλα αυτά να εκφέρω γνώμη...

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: Ντροπη και αισχος για την "φραπελια"
« Απάντηση #36 στις: 11/07/08, 10:08 »
Και τώρα κάτι που ίσως δεν το ξέρετε...Αρκετοί πρόεδροι των ΗΠΑ είχανε καρκίνο, κι όμως κατάφεραν να ζήσουν φυσιολογικά μέχρι το τέλος της ζωής τους!Πώς άραγε;;;

Αυτό δεν το είχα συνειδητοποιήσει... Όντως!!!
Λιακόπουλεεεεεεεεεε......

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Ντροπη και αισχος για την "φραπελια"
« Απάντηση #37 στις: 11/07/08, 16:22 »
Βασικα τους συντηρουσε με ειδικα φαρμακα η λευκη αδελφοτητα, που βρισκεται στην λευκη πολιτεια, 22 χιλιομετρα κατω απο την μεγαλη λευκη πυραμιδα που βρισκεται στην ερημο τακλαμακαν.

Τα λεγε ο λιακοπουλος.  :P

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: Ντροπη και αισχος για την "φραπελια"
« Απάντηση #38 στις: 11/07/08, 16:25 »
Βασικα τους συντηρουσε με ειδικα φαρμακα η λευκη αδελφοτητα, που βρισκεται στην λευκη πολιτεια, 22 χιλιομετρα κατω απο την μεγαλη λευκη πυραμιδα που βρισκεται στην ερημο τακλαμακαν.

Τα λεγε ο λιακοπουλος.  :P

Τα φάρμακα...λευκά ήταν?

Αποσυνδεδεμένος maraua

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όπως πάντα ο εαυτός μου!!!!
    • Προφίλ
Απ: Ντροπη και αισχος για την "φραπελια"
« Απάντηση #39 στις: 29/07/08, 00:34 »
Πάντως στην Μάνη τα φύλλα τις ελιάς τα βράζουνε μαζί με βάτα για 30 λεπτά δηλαδή μέχρι να μαυρίσει το νερό...και μετά το πίνουν αυτοί που έχουν ζάχαρο....γιατί λένε ότι το μειώνει πάρα πολύ.
Φταίνε τα τραγούδια που με πήραν απ' το χέρι κάτι στιχάκια σαλεμένων εραστών, μα εμένα την στιγμούλα μου πίσω ποιος θα μου φέρει εγώ ότι αγάπησα σ' εκείνον το χρωστώ.

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: Ντροπη και αισχος για την "φραπελια"
« Απάντηση #40 στις: 29/07/08, 00:40 »
Πάντως στην Μάνη τα φύλλα τις ελιάς τα βράζουνε μαζί με βάτα για 30 λεπτά δηλαδή μέχρι να μαυρίσει το νερό...και μετά το πίνουν αυτοί που έχουν ζάχαρο....γιατί λένε ότι το μειώνει πάρα πολύ.
sorry που θα το πω αλλα ολα αυτα ειναι βλακειες.....λενε οτι και η μ@λ@κι@ τυφλωνει.....αν ηταν ετσι τωρα δεν θα βλεπαμε που παταμε και που βρισκομαστε......χεχεχε ;D ;D ;D......

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ντροπη και αισχος για την "φραπελια"
« Απάντηση #41 στις: 29/07/08, 15:48 »
Δεν λένε ότι τυφλώνει, ότι φαίνει λένε, κάτι το οποίο είναι αποδεδειγμένο ότι ισχύει....
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: Ντροπη και αισχος για την "φραπελια"
« Απάντηση #42 στις: 29/07/08, 15:53 »
εγω έχω ακούσει ότι αν "πετύχει" τυφλώνεται ο συνουσιασμός...

Αποσυνδεδεμένος Transformer

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Γυναίκα
  • just let her crash and burn, she'll learn.
    • Προφίλ
Απ: Ντροπη και αισχος για την "φραπελια"
« Απάντηση #43 στις: 31/07/08, 13:17 »
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

εγραψες
there i go again pretending to be you
make-believing that i have a soul
beneath the surface, trying to convince you
it was accidentally on purpose

Αποσυνδεδεμένος Valantis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ντροπη και αισχος για την "φραπελια"
« Απάντηση #44 στις: 03/08/08, 13:29 »
ελεος ρε παιδια ;D ;D ;D
Ο μάγκας ειναι έξω στην ζωή και οχι μεσα σε ενα φόρουμ...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ντροπη και αισχος για την "φραπελια"
« Απάντηση #45 στις: 03/08/08, 14:17 »
Η προγιαγια μου πεθανε 98 χρονων πριν 1.5 χρονο και ολα αυτα που κοροϊδευετε ως "γιατροσοφια" τα ειχε χρησιμοποιησει. Μια φορα πηγε στο γιατρο και ο γιατρος την ρωτησε τι στο καλο κανει στο γραφειο του αφου ειναι γερη σαν παιδι 10 ετων!

Δεν λεω πως ειναι η λυση σε ολα τα προβλημτα, ομως οι ανθρωποι του χωριου ηξεραν να αξιοποιουν αυτο που λεμε "προληπτικη ιατρικη"..Κατι που οι σημερινες βιομηχανιες φαρμακων καθως και οι γιατροι εχουν ξεχασει.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
30 Απαντήσεις
17269 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/06, 04:49
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
17 Απαντήσεις
11688 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
1 Απαντήσεις
4172 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/05, 13:10
από Ο Νέος Κιθαρωδός
2 Απαντήσεις
6964 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/06, 12:38
από ship_me_out!!!
12 Απαντήσεις
12825 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
16 Απαντήσεις
16810 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/06, 23:19
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
15 Απαντήσεις
10462 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
11 Απαντήσεις
5831 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/06, 00:21
από DHMHTROS
3 Απαντήσεις
3132 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/06, 11:58
από Stelios Sovolos
45 Απαντήσεις
17725 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/07, 01:19
από dead_men_walking