Αποστολέας Θέμα: Μικρόφωνο για ηχογράφηση ενισχυτή  (Αναγνώστηκε 8573 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Σ.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • Punk Rock & Don't Stop!!!
    • Προφίλ
Ξέρω, ξέρω!!! Γίνεται χαμός στο φόρουμ από παρόμοια θέματα, τα έψαξα και μπορώ να πω ότι βρήκα της παναγιας τα μάτια από πληροφορίες! Το μόνο κακό είναι ότι πολλές φορές ο ένας χρήστης 'ακυρώνει' τον προηγούμενο με αποτέλεσμα να μπερδεύεσαι...
 ???
Επειδή τα άρθρα είναι λίγο παλιά, θα ήθελα κάποιες προτάσεις για να αγοράσω ένα μικρόφωνο για να ηχογραφώ από τον ενισχυτή στον Η/Υ, συνήθως παραμόρφωση. Από ότι διάβασα η κατευθείαν εγγραφή μέσω line out δεν έχει καλά αποτελέσματα και τουλάχιστον σε μένα είναι απαράδεκτη που τη δοκίμασα! Βεβαίως με φτηνή κάρτα ήχου, φτηνό ενισχυτή κτλ...

Ξέρω μπορώ να το ψάξω στο ίντερνετ, είδα κάποια απλά θέλω να τα έχει δοκιμάσει πραγματικά κάποιος για να μπορεί να μου πει. Σόρυ που ξανανοίγω ένα τέτοιο θέμα, μόνο για προσφορές μικροφώνων για ηχογράφηση απ'τον ενισχυτή μέχρι 100 €.
 :)


Respect Existance or Expect Resistance

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μικρόφωνο για ηχογράφηση ενισχυτή
« Απάντηση #1 στις: 17/05/11, 03:57 »
πολλές φορές ο ένας χρήστης 'ακυρώνει' τον προηγούμενο με αποτέλεσμα να μπερδεύεσαι....
 

Και τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν θα γίνει το ίδιο  ;D


Άντε κάνω την αρχή : αυτό http://www.thomann.de/gr/shure_sm57_lc.htm .


επόμενος παρακαλώ  :P
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Μικρόφωνο για ηχογράφηση ενισχυτή
« Απάντηση #2 στις: 17/05/11, 09:56 »
Νομιζω πως το 57αρι ειναι μια κλασσικη, αξιοπιστη και καλη λυση για τα 100€ που δινεις. Μικροφωνο με μεγαλες αντοχες, κλασσικο στησιμο ( θα βρεις πολλους οδηγους στο ιντερνετ για το πως να τοποθετεις το μικροφωνο ) και βεβαια κλασσικη διαδικασια παραγωγης ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Μικρόφωνο για ηχογράφηση ενισχυτή
« Απάντηση #3 στις: 17/05/11, 10:34 »
+1 ... ή καλύτερα +57  ;D
Εγώ έχω το Beta57A. Ίσως λίγο πιο εκτεταμένο στις ψηλές αλλά και κάπως ακριβότερο νομίζω.
Τα 57ρια είναι επίσης μια χαρά και για φωνές.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Μικρόφωνο για ηχογράφηση ενισχυτή
« Απάντηση #4 στις: 17/05/11, 12:40 »
To 57 ειναι κλασσικη λυση, οπως και το 58. Θα χρειαστεις ομως και ενα καλο stand ειδικο για αυτη την χρηση (να ειναι χαμηλο ωστε να μπορεις να το τοποθετεις κοντα στο ηχειο κτλ. Εχε υποψην σου οτι με τετοια μικροφωνα κανεις ηχογραφηση μονο σε πολυ κοντινη αποσταση. Αν θες να πιανει και τον χωρο του δωματιου το μικροφωνου, ισως ειναι καλυτερα κανα πυκνωτικο (ακριβοτερο) μικροφωνο, γιατι καθως αρχιζεις και απομακρυνεσαι απο το μεγαφωνο και το κεντρο του, τοσο πιο πολυ αρχιζει και χανει τα ψηλα του το 57, 58. Απο την αλλη τα πυκνωτικα με μεγαλη ευαισθησια δεν ειναι τοσο καλα για κοντινη ηχογραφηση μιας και σε δυνατες εντασεις παρουσιαζουν εντονο φαινομενο proximity με πολυ εντονα μπασσα.
Οποτε, αναλογως τι θες, διαλεγεις και παιρνεις, αν κι εγω αν ημουν στη θεση σου, πριν χαλασω χρηματα σε μικροφωνο, θα δοκιμαζα και την λυση να ηχογραφησω απο το line out και να προσθεσω μετα μεσω DAW εξομοιωσεις ηχειων. Αν δεις οτι οντως δεν βγαζεις τον ηχο που θες ετσι, μπορεις μετα να δοκιμασεις με μικροφωνο. Να εχεις ομως υποψην σου οτι θελει αρκετο ψαξιμο η τοποθετηση του, οι σταθμες του, θελει και κανα καλο προενισχυτη κτλ.
Καλη τυχη!
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος fedstog

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μικρόφωνο για ηχογράφηση ενισχυτή
« Απάντηση #5 στις: 17/05/11, 12:50 »

Επειδή τα άρθρα είναι λίγο παλιά, θα ήθελα κάποιες προτάσεις για να αγοράσω ένα μικρόφωνο για να ηχογραφώ από τον ενισχυτή στον Η/Υ, συνήθως παραμόρφωση. Από ότι διάβασα η κατευθείαν εγγραφή μέσω line out δεν έχει καλά αποτελέσματα και τουλάχιστον σε μένα είναι απαράδεκτη που τη δοκίμασα! Βεβαίως με φτηνή κάρτα ήχου, φτηνό ενισχυτή κτλ...


Μήν πάς αλλού η κάρτα ήχου έχει το πρόβλημα. Το line out το έβγαλες με μούφα πάνω στο pc?

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μικρόφωνο για ηχογράφηση ενισχυτή
« Απάντηση #6 στις: 17/05/11, 13:08 »
Να ρίξω κι εγω 2 εναλλακτικά του 57...


http://www.thomann.de/gr/sennheisere_906.htm


http://www.premierguitar.com/Magazine/Issue/2007/Dec/Heil_PR30_Amp_Mic_and_Much_More.aspx


Το πρώτο το έχω δοκιμάσει μέσω ενός φίλου...έχει το προτέρημα οτι όταν θέλεις να γράψεις κάτι στα γρήγορα δεν χρειάζεσαι stand, απλά το κρεμάς απο το πάνω μέρος του ενισχυτή και πέφτει μπροστά απο τη γρύλια (βέβαια έτσι κάνεις μόνο πολύ closed miking)


Το δεύτερο είναι το δικό μου, όλες οι ηχογραφήσεις μου που έχετε ακούσει κατά καιρούς έχουν κι αυτό μέσα σε ένα ποσοστό (μιξάρω μαζί με πυκνωτικό).
Είναι λίγο πιο ακριβό και θέλει λίγο ψάξιμο για να το βρείς.
Εγω το είχα πάρει απο εδώ... http://www.micsdirect.com/
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Μικρόφωνο για ηχογράφηση ενισχυτή
« Απάντηση #7 στις: 17/05/11, 14:56 »
βασική ερώτηση:
 
το μικροφωνο απο που θα προενισχύεται?  αν η απάντηση ειναι ((απο την μαμα κάρτα ηχου του Η/Υ) τότε καλύτερα να κοιτάξεις για καποιο line6 με pod  farm ή αλλες dedicated guitar interfaces.
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Σ.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • Punk Rock & Don't Stop!!!
    • Προφίλ
Απ: Μικρόφωνο για ηχογράφηση ενισχυτή
« Απάντηση #8 στις: 17/05/11, 15:23 »
To 57άρι το είχα στα υπόψη και μου το πρότειναν και άλλοι.
fedstog τι είναι η μούφα; Εννοείς προσαρμογέα από μεγάλο βύσμα σε μικρό; Ναι... Απλά ο ήχος μέσω μέσω line-in είναι πολύ επίπεδος, μουντός τέλοσπάντων καμιά σχέση με αυτό που ακούω όταν παίζω. Θα ήθελα δηλ. κάτι που να μοιάζει με τον ήχο που ακούω όταν παίζω και είμαι σε απόσταση 2 μ. περίπου απ' τον ενισχυτή.
Johnie Darko '...και να προσθεσω μετα μεσω DAW εξομοιωσεις ηχειων' δεν το καλαβαίνω ( :-X ). Εννοείς με πρόγραμμα;

((Korgy)) Στην κάρτα ήχου υποθέτω θα προενισχύεται. ΤΟ  line6 δεν υπάρχει στο 57αρι??  Δεν ήξερα ότι δεν ξέρω τίποτα... :'(
Αυτό που λετε παιδιά ότι τοποθετείται πολύ κοντά στον ενισχυτή επηρεάζει τον ήχο??? Θέλω να πω ο ήχος του ενισχυτή είναι ο ίδιος στα 20cm και στο 1m;


 Α, το Heil PR30 μου φάνηκε πολύ καλό, δεν είδα όμως τιμή, θα το κοιτάξω... Αυτά είναι usb? Συνδέονται στην κάρτα ήχου?
« Τελευταία τροποποίηση: 17/05/11, 15:28 από ((Korgy)) »
Respect Existance or Expect Resistance

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Μικρόφωνο για ηχογράφηση ενισχυτή
« Απάντηση #9 στις: 17/05/11, 15:27 »
στο ενα μέτρο ακούς ενισχυτή με λίγο δωμάτιο
στα 1-5 εκατοστά ακούς μονο την καμπίνα
 στο ενδιάμεσο των ανωτέρω ακούς τον ενισχυτή  ;D
 
 
αντι μικροφώνου, με κάτι τέτοιο  http://www.thomann.de/de/line6_pod_studio_ux1.htm  καρφώνεις απευθείας την κιθάρα και γράφεις με προσωμοιώσεις ενισχυτών ,εφε κλπ. σε γλιτώνει πολλά λεφτά και μαθαίνεις και μερικά πράματα παραπάνω
« Τελευταία τροποποίηση: 17/05/11, 15:42 από ((Korgy)) »
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μικρόφωνο για ηχογράφηση ενισχυτή
« Απάντηση #10 στις: 17/05/11, 15:35 »
@NoGodsNoNations, άκου τα δύο κλιπς στο τέλος αυτής της σελίδας για να καταλάβεις κάπως τη διαφορά... http://forum.kithara.gr/index.php?topic=81902.25
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Σ.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • Punk Rock & Don't Stop!!!
    • Προφίλ
Απ: Μικρόφωνο για ηχογράφηση ενισχυτή
« Απάντηση #11 στις: 17/05/11, 16:04 »
Τα άκουσα, κάτι τέτοιο φανταζόμουν, ο πιο μακρινός ήχος - 12cm - είναι πολύ καλύτερος, αυτή η αίσθηση του βάθους, δωματίου είναι πολύ όμορφη. Απλά ειδικά όμως στην  παραμόρφωση δεν αλλάζει κάτι; Επειδή ο ήχος είναι πολύ πιο σύνθετος...

Το line6 φαίνεται φοβαρό για τα λεφτά του, ο ήχος όμως του ενισχυτή του; Είναι όπως ένας κανονικός ενισχυτής;
 ::)
Respect Existance or Expect Resistance

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Μικρόφωνο για ηχογράφηση ενισχυτή
« Απάντηση #12 στις: 17/05/11, 16:11 »
Ειναι περιπου οπως και το αυτι σου. Κατσε μπροστα στον ενισχυτη (να σε κοιταει το ηχειο) στο 1 μετρο, μετα πηγαινε λιιιγο αριστερα ή δεξια, μετα αρχισε να πηγαινεις προς τα πισω και στο τελος ελα πολυ κοντα στο ηχειο. Θα δεις οτι ο ηχος αλλαζει δραματικα, αναλογως του που βρισκεσαι στον χωρο ακροασης. Γενικα τα μικροφωνα που χρησιμοποιουνται για close mic ηχογραφηση ειναι συνηθως δυναμικα μονοκατευθυντικα, ωστε να ειναι ευαισθητα μονο στον ηχο που προερχεται ακριβως μπροστα στην καψα. Αυτο ειναι χρησιμο σε πολλες περιπτωσεις, οπως πχ σε live οπου δεν θες ο ηχος απο τα ηχεια που δινουν τον ηχο στο ακροατηριο, να ξαναπερναει μεσα απο τα μικροφωνα στη σκηνη. Αν αυτο συμβαινει τοτε εχεις το γνωστο feedback που μπορει να ειναι απο απλη ενοχληση μεχρι τεραστιο προβλημα.
Αυτα τα μικροφωνα, οσο απομακρυνονται απο την πηγη του ηχου, τοσο χανουν την ευαισθησια στα πριμα, οσο και γενικοτερα αυξανουν το επιπεδο θορυβου (σε σχεση με το κανονικο σημα).
Αντιθετα τα περισσοτερα πυκνωτικα μικροφωνα, ειναι πολυ πιο ευαισθητα και για αυτο χρησιμοποιουνται σε μεγαλυτερες αποστασεις απο τις πηγες ηχου, ενω ειναι (συνηθως) και πολυ πιο ευαισθητα στις πολυ χαμηλες και (κυριως) στις υψηλες συχνοτητες. Για αυτο και τα χρησιμοποιουν συνηθως ειτε για φυσικα οργανα (οπου το φασμα ηχου και αρμονικου περιεχομενου ειναι πολυ πιο ευρυ απο οτι πχ ο ηχος της ηλεκτρικης κιθαρας), ειτε για να παρεις τον ηχο ενος δωματιου και να τον χρησιμοποιησεις σε μια μιξη ταυτοχρονα με ηχο απο κοντινη ηχογραφηση, ωστε το συνολικο αποτελεσμα να εχει και τον απευθειας ηχο του ενισχυτη, αλλα και τον ηχο του δωματιου (αντανακλασεις κτλ).
Οπως καταλαβαινεις, η τοποθετηση και η σωστη επιλογη μικροφωνου (οπως και προενισχυτη του), ειναι απο μονη της μια ολοκληρη τεχνη, που ηχοληπτες κανουν χρονια ολοκληρα για να την μαθουν στοιχειωδως.
Τωρα, σιγουρα θα χρειαστεις ενα καλο stand αν εχεις σκοπο να κανεις ηχογραφηση σοβαρη, μιας και δεν μπορεις απλ ανα βασιστεις σε ενα μικροφωνο που λογω της βαρυτητας πεφτει μπροστα απο το ηχειο του ενισχυτη οταν το κρεμας...
Και η παραμικρη αλλαγη θεσης στο μικροφωνο, μπορει να αλλαξει δραματικα τον ηχο, απο το αν η καψα του μικροφωνου κοιταει κατευθειαν στο κεντρο του κωνου του ηχειου, αν την κοιταει υπο γωνια (και ποση γωνια ειναι αυτη), αν μετακινειται λιγο πιο εξω απο το κεντρο του ηχειου (και παλι πως κοιταζει το ηχειο) κτλ.
μαλιστα σε σοβαρες ηχογραφησεις, σπανια θα δεις μονο ενα μικροφωνο. Συνηθως παιζουν 3-4 μικροφωνα, το ενα πολυ κοντα στο ηχειο, το αλλο πισω απο την καμπινα (ειδικα αν ειναι ανοιχτη καμπινα) για να πιανει την "εκτονωση/ανασα" του ηχειου, ενω μπορουν να μπουν κι αλλα μικροφωνα μεσα στον χωρο (πχ στερεο τοποθετηση) για να πιανουν και τον χωρο. Κατοπιν στο control room μπορεις να κανεις μετα σωστη μιξη αυτων των μικροφωνων ωστε να παρεις το αποτελεσμα που θες.
Πραγμα που μας οδηγει στα modelling μηχανηματα και την ευκολια που αυτα προσφερουν σε τετοιες καταστασεις.
Τα modelling κανουν εξομοιωση και ενισχυτων και καμπινων και μικροφωνου, ενω μπορεις (συνηθως) να απενεργοποιησεις το εξομοιωμενο μικροφωνο, ωστε να εχεις εναν ηχο που μοιαζει πιο πολυ με τον φυσικο ηχο in the room που λεμε και οχι με αυτον ενος ηχου περασμενου μεσα απο μικροφωνο.
Αρα, αν δεν εισαι ετοιμος να ξοδεψεις καποια (αρκετα) χρηματα για μικροφωνο, stand, προενισχυτη (μην περιμενεις προκοπη με τον προενισχυτη κοινων καρτων ηχου) και κυριως χρονο για να ασχοληθεις, θα προτεινα να παρεις κανα pod ή κατι παρομοιο αναλογως των χρηματων που μπορεις να διαθεσεις και να κανεις την δουλεια σου ομορφα και ωραια και ξεκουραστα.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/05/11, 16:13 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Σ.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • Punk Rock & Don't Stop!!!
    • Προφίλ
Απ: Μικρόφωνο για ηχογράφηση ενισχυτή
« Απάντηση #13 στις: 17/05/11, 18:40 »
Johnie Darko τι να πω, ευχαριστώ πολύ!  :up :up :up Εισαι πολύ καλά διαβασμένος! Πιστεύω ότι με διαφώτισες αρκετά, σαφώς είναι επιστήμη ολόκληρη... Ίσως θα πρέπει να το σκεφτώ για το pod που λες. Όμως, ο ήχος του πως είναι;;Α, και μιλάω περισσότερο για παραμόρφωση παιδιά γιατί όταν παίζει σόλο ή ακουστικά η κιθάρα μπορώ να πω ότι και με ένα απλό μικρόφωνο ήμουν ικανοποιημένος. Όταν όμως παίζει μεταλ/πανκ και τέτοια ο ήχος αλλοιώνεται πολύ...
Respect Existance or Expect Resistance

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Μικρόφωνο για ηχογράφηση ενισχυτή
« Απάντηση #14 στις: 17/05/11, 18:50 »
Κοιτα, πολλοι καλλιτεχνες εχουν ηχογραφησει με pod, vetta και τελευταια με axe fx. Οκ, δεν πλησιαζει το axe fx σε καμια περιπτωση, αλλα στην τιμη που το βρισκεις, you can't go wrong οσων αφορα την ηχογραφηση. Θελει λιγο ψαξιμο για να πετυχεις τον ηχο που θες, αλλα βγαζεις καλο ηχο αν θες. Τωρα η αισθηση που θα σου αφηνει οταν παιζεις ειναι αλλη ιστορια... Αλλα μιλαμε μονο για ηχο ετσι δεν ειναι;
Οποτε, γιατι δεν κοιτας και κανα προγραμματακι στο pc με εξομοιωσεις; Ειναι πολυ πιο παραμτεροποιησημα απο τα pod, ακουγονται ακομα καλυτερα και εχουν πολλες περισσοτερες επιλογες. Ναι, θελει ακομα πιο πολυ ψαξιμο, αλλα ειναι μαλλον και η φθηνοτερη και η ποιοτικοτερη λυση για ηχογραφησεις. Για παραπανω απο αυτη την ποιοτητα, θα πρεπει να κινηθεις σε επιπεδουν pod hd, 11r ή στον βασιλια του χωρου το axe fx.
Οποτε, νομιζω οτι κατι τετοιο θα σου ελυνε τα χερια με καλη σχεση τιμης/αποδοσης. Κρατα τον ενισχυτη σου για να παιζεις οποτε γουσταρεις live, προβες, μελετη κτλ και οταν θες να ηχογραφησεις, απλα συνδεσου στο pc και τελειωσες...
« Τελευταία τροποποίηση: 17/05/11, 18:55 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Σ.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • Punk Rock & Don't Stop!!!
    • Προφίλ
Απ: Μικρόφωνο για ηχογράφηση ενισχυτή
« Απάντηση #15 στις: 17/05/11, 20:53 »
Σωστός... Θα το ψάξω, βεβαίως δεν είμαι για πολύ παραπάνω από 100 ευρώ, αλλά ίσως μέσω προγραμμάτων να έχεις δίκιο, να μπορώ να βελτιώσω τον ήχο...
 ;)

 
 Α, δε μου απάντησε κάποιος βρε παιδιά αυτά τα μικρόφωνα είναι usb??? Πως θα τα συνδέσω στον Η/Υ; Μήπως συνδέονται μόνο σε κονσόλα που... δεν έχω??
 ???
« Τελευταία τροποποίηση: 18/05/11, 15:32 από ((Korgy)) »
Respect Existance or Expect Resistance

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Μικρόφωνο για ηχογράφηση ενισχυτή
« Απάντηση #16 στις: 18/05/11, 15:31 »
όλα τα προαναφερθέντα μικρόφωνα συνδέονται σε προενισχυτή μικροφώνου. κοινως θες μικτη ή προενισχυτή για να κανεις σωστή δουλειά
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Σ.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • Punk Rock & Don't Stop!!!
    • Προφίλ
Απ: Μικρόφωνο για ηχογράφηση ενισχυτή
« Απάντηση #17 στις: 18/05/11, 17:47 »
A, OK. Άμα δεν κινηθώ προς κάτι τέτοιο, με βλέπω να συνεχίζω να ηχογραφώ σα χαλασμένο γραμμόφωνο...
Thanx..
 ::)
Respect Existance or Expect Resistance

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Μικρόφωνο για ηχογράφηση ενισχυτή
« Απάντηση #18 στις: 18/05/11, 22:25 »
Η καμπινα του  ενισχυτη ειναι κλειστου ή ανοιχτου τυπου?

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Σ.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • Punk Rock & Don't Stop!!!
    • Προφίλ
Απ: Μικρόφωνο για ηχογράφηση ενισχυτή
« Απάντηση #19 στις: 19/05/11, 01:21 »
Η καμπινα του  ενισχυτη ειναι κλειστου ή ανοιχτου τυπου?
Αν εννοείς αν το ηχείο είναι εξωτερικό -  :-X - όχι, είναι κλειστού τύπου. Έχει καμιά διαφορά;
Respect Existance or Expect Resistance

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μικρόφωνο για ηχογράφηση ενισχυτή
« Απάντηση #20 στις: 19/05/11, 08:45 »

Το δεύτερο είναι το δικό μου, όλες οι ηχογραφήσεις μου που έχετε ακούσει κατά καιρούς έχουν κι αυτό μέσα σε ένα ποσοστό (μιξάρω μαζί με πυκνωτικό).
Είναι λίγο πιο ακριβό και θέλει λίγο ψάξιμο για να το βρείς.
Εγω το είχα πάρει απο εδώ... http://www.micsdirect.com/


Eπειδή τα μικρόφωνα ,αλλα και γενικά τα προιόντα Heil τα χρησιμοποιούμε ιδιαίτερα στον ραδιοερασιτεχνισμό,ειναι πολύ ευκολο να τα βρεις ,τουλάχιστον στα ''δικά'' μας site: ;)
http://www.wsplc.com/acatalog/PR-30_Heil_Professional_Dynamic_Cardoid_Microphone.html
http://www.hamradio.co.uk/cgi-bin/sh000001.pl?REFPAGE=http%3a%2f%2fwww.hamradio.co.uk%2f&WD=heil&PN=Accs_Microphones.html%23a1637#a1637
και Ελλάδα
http://www.freebytes.com/catalog/product_info.php?cPath=53_122&products_id=685
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Μικρόφωνο για ηχογράφηση ενισχυτή
« Απάντηση #21 στις: 19/05/11, 10:00 »
Η καμπινα του  ενισχυτη ειναι κλειστου ή ανοιχτου τυπου?
Αν εννοείς αν το ηχείο είναι εξωτερικό -  :-X - όχι, είναι κλειστού τύπου. Έχει καμιά διαφορά;

Θα προτεινα να δικιμασεις ενα sm57 on axis σχεδον κολλητα στο κωνο του μεγαφωνου, και αν εχεις καλο ηχο στο χωρο και εχεις και πυκνωτικο μικροφωνο, να το τοποθετησεις καπου πιο μακρυα (ψαξτο) με μια μιξη10/90% εως 20-80 πυκνωτικο/sm57, αναλογα το αποτελεσμα που σε ικανοποιει.

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Σ.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • Punk Rock & Don't Stop!!!
    • Προφίλ
Απ: Μικρόφωνο για ηχογράφηση ενισχυτή
« Απάντηση #22 στις: 19/05/11, 12:25 »
Θα προτεινα να δικιμασεις ενα sm57 on axis σχεδον κολλητα στο κωνο του μεγαφωνου, και αν εχεις καλο ηχο στο χωρο και εχεις και πυκνωτικο μικροφωνο, να το τοποθετησεις καπου πιο μακρυα (ψαξτο) με μια μιξη10/90% εως 20-80 πυκνωτικο/sm57, αναλογα το αποτελεσμα που σε ικανοποιει.

Το θέμα είναι πως θα το συνδέσω με τον Η/Υ;
Respect Existance or Expect Resistance

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Μικρόφωνο για ηχογράφηση ενισχυτή
« Απάντηση #23 στις: 19/05/11, 12:38 »
H μονη λυση για ολα αυτα που σου προτειναν ειναι η αγορα ενος μικτη με ψιλοκαλους προενισχυτες μικροφωνων στα καναλια.
Ειδαλλως, ειλικρινα μπορεις να κανεις πολυ καλη δουλεια με pluggins αν ψαχτεις λιγο. Τουλαχιστον μπορεις να κατεβασεις καμια δοκιμαστικη εκδοση να δεις πως ακουγεται και αν σε βολευει και αν δεις οτι δεν, τοτε κοιτας αλλες λυσεις, που στην προκειμενη περιπτωση κατ'εμε, ειναι προενισχυτες τυπου pod.
Καλα τα μικροφωνα, αλλα θελουν και προενισχυτες και stands και μετα πολυ δουλεια στην τοποθετηση για να βρεις τον ηχο που θες.
Βεβαια αν εχεις το μερακι, go for it, αλλα νομιζω οτι εφοσων η τεχνολογια μας εχει λυσει τα χερια, γιατι να μην την εκμεταλλευτεις;
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Μικρόφωνο για ηχογράφηση ενισχυτή
« Απάντηση #24 στις: 19/05/11, 12:57 »
Για έως 2 μικρόφωνα και περιστασιακή χρήση, προσωπικά θα έπαιρνα το Lexicon Lambda που έχει και phantom power.
Εχω το Alpha και είμαι πολύ ευχαριστημένος για τις εφαρμογές που με ενδιαφέρουν.

Εάν υπάρχει ανάγκη (πραγματική) για παραπάνω από 2 μικρόφωνα, μία οικονομική κονσόλα όπως η Behringer XENYX, μαζί με μία απλούστερη κάρτα ήχου θα έλυνε συνολικά το πρόβλημα. Έχω την ίδια σε παλαιότερο μοντέλλο και επίσης είμαι ικανοποιημένος σε περιστάσεις απαιτήσεων σπιτιού για Jams, εγγραφές κλπ. Την περνάω πάνω στο Alpha.
 
Και με λίγα παραπάνω λεφτά, η Behringer Xenyx 1204 USB έχει και ενσωματωμένη κάρτα ήχου και συνδέεται με το PC με USB οπότε δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο. Πιστεύω είναι η καλύτερη λύση για το σπίτι: http://www.behringer.com/EN/Products/1204USB.aspx
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
25 Απαντήσεις
24787 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/07, 14:46
από Alex Flouros
3 Απαντήσεις
4267 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/08, 19:10
από Jezus
2 Απαντήσεις
3030 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/08, 02:25
από jim.ni
15 Απαντήσεις
12411 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/09, 08:55
από Korgy
21 Απαντήσεις
11193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/10, 10:46
από parlats
4 Απαντήσεις
5531 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/10, 00:47
από Gerrard
0 Απαντήσεις
1956 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/10, 13:27
από Valkyrie
4 Απαντήσεις
2362 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/10, 09:05
από Korgy
1 Απαντήσεις
2018 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/11, 18:43
από adr1anos
3 Απαντήσεις
2807 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/12, 15:46
από ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος