Αποστολέας Θέμα: Τενοντίτιδα  (Αναγνώστηκε 172876 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Page

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τενοντίτιδα
« στις: 01/04/03, 14:12 »
8elw na proponoume polles  wres thn hmera.Ti prepei na kanw gia na mhn pa8w tenontitida?
« Τελευταία τροποποίηση: 28/05/03, 18:09 από Ο Νέος Κιθαρωδός »

Αποσυνδεδεμένος Τζουράς

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Άντρας
  • Η Κύπρος είναι Ελλάδα
    • Προφίλ
    • Ρεπερτόριο Ελληνικού Τραγουδιο
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #1 στις: 01/04/03, 14:19 »
Καλή ερώτηση. Άκουσα πολλούς κιθαρίστες που παθαίνουν αυτό το πρόβλημα.
Γιάννος Γεωργιάδης

Δείτε το Ρεπερτόριο Ελληνικού Τραγουδιού
http://www.repertorio.addr.com

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #2 στις: 01/04/03, 15:25 »
Κατ' αρχήν να κάνεις καλό ζέσταμα και διατάσεις πριν και μετά την εξάσκηση.  Δεύτερον, αν μέχρι τώρα δεν εξασκείσαι πολλές ώρες, μην αυξήσεις τη διάρκεια απότομα, π.χ. μην πας από 1-2 ώρες την ημέρα κατευθείαν στις 5-6, αλλά κάνε το σταδιακά.  Τρίτον, μην παίζεις πολλές ώρες χωρίς διακοπή.  Οργάνωσε τη μελέτη σου σε μικρές περιόδους με διαλείμματα.  4 περίοδοι της 1 ώρας θα είναι πολύ πιο ξεκούραστες και άνετες για τα χέρια σου απ' ότι αν παίζεις για 4 ώρες συνεχόμενα (λογικό).  Τέταρτον, δοκίμασε διάφορες θέσεις του καρπού και των δακτύλων για να δεις ποιά είναι η πιό άνετη και προκαλεί λιγότερη κόπωση.  Πέμπτον, αν αρχίσεις να αισθάνεσαι επίμονους πόνους στον καρπό ή το αντιβράχιο, θα είναι καλό να μειώσεις τη διάρκεια της μελέτης σου και να ζητήσεις τη γνώμη κάποιου ειδικού.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #3 στις: 01/04/03, 16:47 »
   Υπαρχουν παρα πολλες ασκησεις για ζεσταμα! Θα σου δωσω μια που βοηθαει και στην ταχυτητα!


Στην Ε:1,2,3,4, Α:1,2 Ε:4 Α:1,2,3

μετρημενα σε 8α με 5 χτυπηματα στο καθε μετρο!


F,F#,G,G#,A#,B,G#,A#,B,C

  Kαι προχωρας σιγα-σιγα σε ολη την εκταση "οριζοντια" και "καθετα"!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #4 στις: 01/04/03, 17:25 »

  Υπαρχουν παρα πολλες ασκησεις για ζεσταμα! Θα σου δωσω μια που βοηθαει και στην ταχυτητα!

Στην Ε:1,2,3,4, Α:1,2 Ε:4 Α:1,2,3


Τι μου θύμισες τώρα... ::)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #5 στις: 01/04/03, 17:28 »
Εγώ θα σου δώσω διατατικές:
1)Με το αντίθετο χέρι πιάνεις τις άκρες των δακτύλων του άλλου σου χεριού(τωρα που το διαβάζω σαν να μπεδεύτικα ??? τεσπα.) γυρίζεις τις παλάμες σου προς τα έξω και τραβάς τα δάκτυλα προς την κατεύθυνση του σώματος.(τα δάκτυλα μπορούν να βλέπουν πάνω ή κάτω το ίδιο είναι)
2)Ακουμπάς τις παλάμες σου σε μια καρέκλα με τα δακτυλα  να βλέπουν προς το σώμα και στιρίζεσαι ελαφρά επάνω σ'αυτές.
Το μυστικό και στις δύο ασκήσεις είναι να μήν ασκείς πολύ πίεση αλλά να τόση ώστε να νι'ωθεις τους μυες του πύχη να τεντώνουν,και να τις εφαρμόζεις για αρκετό χρονικό διάστημα(μην κοιμηθείς εκεί :P)
Αν θες προληπτικά μπορείς να εφαρμόζεις πάγο κάθε 2 ή 3 μέρες προκειμένου να διώξεις τυχών φλεγμονές.
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #6 στις: 01/04/03, 17:35 »
   ...ρε γμτο τα φοβαμαι εγω "αυτα"! Δεν τα εχω κανει ποτε και ποτε δεν ειχα καποιο προβλημα! Πιο πολυ "κουραζομαι" απο το πληκτρολογιο παρα απο την κιθαρα! Τεσπα! Εγω θα συνυστουσα προσοχη!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #7 στις: 01/04/03, 18:16 »

Για την "χρωματικη" λες?


Ναι, και γενικά τις ασκήσεις για ζέσταμα και ταχύτητα των δακτύλων που έκανα όταν πήγαινα στο Ωδείο...

Φίλε Ποντίφικα, δεν νομίζω ότι η εφαρμογή πάγου μπορεί να έχει ιδιαίτερο όφελος αν χρησιμοποιείται προληπτικά.  Όσο για τις ασκήσεις που δίνεις, μάλλον είναι στη σωστή κατεύθυνση αλλά οι οδηγίες σου είναι λίγο ασαφείς.  Ιδού ορισμένα links με φωτογραφίες διατατικών ασκήσεων του καρπού.

Διάφορες διατάσεις:

http://www.musicianshealth.com/stretches.htm

Διατάσεις καμπτήρων μυών του καρπού:

http://www.pro-tecathletics.com/w19.htm

http://www.nia.nih.gov/exercisebook/chapter4_stretch_wrist.htm

http://www.golfix.co.uk/wellbeing/fitness/stretch.htm (Η πρώτη άσκηση με τίτλο "forearm stretches")

Διατάσεις εκτεινόντων μυών του καρπού:

http://www.pro-tecathletics.com/w18.htm

Φυσικά για έναν κιθαρίστα πιο σημαντικές είναι οι διατάσεις των καμπτήρων του καρπού και των δακτύλων.  Σημειωτέον ότι για να είναι αποτελεσματικές οι διατάσεις πρέπει να διαρκούν 20-30 δευτερόλεπτα, όχι λιγότερο...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #8 στις: 03/04/03, 13:48 »

  Αυτα εισαι σιγουρος οτι κανουν για μουσικους?


Oι μυικές ομάδες είναι κοινές σε όλους τους ανθρώπους, ανεξαρτήτως ασχολίας.  Επομένως δεν τίθεται θέμα αν οι διατάσεις αυτές είναι κατάλληλες για μουσικούς ή όχι.  Άν θέλεις να διατείνεις τους συγκεκριμένους μύες, αυτές τις ασκήσεις πρέπει να κάνεις, είτε είσαι μουσικός, είτε τεννίστας, είτε σιδεράς.  Αν εννοείς μήπως υπάρχει κάτι πιο συγκεκριμένο για μουσικούς, τότε φυσικά αυτό εξαρτάται από τον μυ ή μύες στους οποίους εντοπίζεται το πρόβλημα καθώς και από την εξειδικευμένη χρήση του χεριού.  Αλλά μετά πάμε πολύ μακριά...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #9 στις: 03/04/03, 16:17 »
   Συμφωνοι!

  Σιγουρα θα πρεπει να υπαρχουν "ειδικοι" φυσιοθεραπευτες για μουσικους! Και σιγουρα ασκησεις εξειδικευμενες για διαφορετικα οργανα!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #10 στις: 03/04/03, 17:39 »


  Αυτα εισαι σιγουρος οτι κανουν για μουσικους?


Oι μυικές ομάδες είναι κοινές σε όλους τους ανθρώπους, ανεξαρτήτως ασχολίας.  Επομένως δεν τίθεται θέμα αν οι διατάσεις αυτές είναι κατάλληλες για μουσικούς ή όχι.  Άν θέλεις να διατείνεις τους συγκεκριμένους μύες, αυτές τις ασκήσεις πρέπει να κάνεις, είτε είσαι μουσικός, είτε τεννίστας, είτε σιδεράς.  Αν εννοείς μήπως υπάρχει κάτι πιο συγκεκριμένο για μουσικούς, τότε φυσικά αυτό εξαρτάται από τον μυ ή μύες στους οποίους εντοπίζεται το πρόβλημα καθώς και από την εξειδικευμένη χρήση του χεριού.  Αλλά μετά πάμε πολύ μακριά...

Απόλλωνα εχεις δικαιο σε αυτό.Όσο για τον πάγο εγώ δεν είμαι γιατρός.Απλά επειδή πήγαινα χρόνια γυμναστήριο,οι κατα καιρούς γυμναστές μου έλεγαν όταν νιώθω ενοχλήσεις να βάζω το βραδάκι πάγο,για να μην πάθω τενοντήτιδα(σε συνδιασμό βέβαια με μια βδομάδα χαλάρωσης από πολλά κιλά).Δεν περίμεναν δηλαδή να την πάθω πρώτα.Αλλά με εσάς τους γιατρούς κανείς δεν βρίσκει άκρη ;D.Ο ένας έτσι ο άλλος αλλιώς και ο άλλος γιουβέτσι και αν τους έλεγες "Μα κάποιος άλλος μου είπε αλλιώς"σου λένε "Ε ναι ,αλλα".
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #11 στις: 03/04/03, 18:04 »
Φίλε Ποντίφηκα, αν όντως ένιωθες ενοχλήσεις τότε καλά έκανες και χρησιμοποιούσες πάγο.  Το κάνεις μετά από μια έντονη περίοδο άσκησης στο γυμναστήριο για να καταπολεμήσεις κάποιες μυικές ενοχλήσεις, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έχεις πάθει απαραίτητα κάποιο τράβηγμα ή κάτι τέτοιο.  Τότε όμως δεν μιλάμε για προληπτική χρήση.  Από τη στιγμή που σου παρουσιάζονται συμπτώματα, έστω και ελαφράς μορφής ή εντελώς παροδικά, κάθε μέσο που θα χρησιμοποιήσεις έχει ουσιαστικά θεραπευτική και όχι προληπτική εφαρμογή.  Και φυσικά οι γυμναστές δεν είναι γιατροί, ούτε έχουν ιδιαίτερες γνώσεις επί του θέματος.  Οπότε μην εμπιστεύεσαι τις απόψεις τους.

Επ' ευκαιρία, να πώ σε όλους ότι έχω αρχίσει εδώ και καιρό ένα άρθρο σχετικά με την τενοντίτιδα με σκοπό να το στείλω στο site προς γνώσιν και συμμόρφωσιν κάθε ενδιαφερομένου.  To άρθρο οδεύει αισίως προς την ολοκλήρωση.  Θα με βοηθούσε λοιπόν να μου πείτε τι ακριβώς θα θέλατε να διαβάσετε σε ένα τέτοιο άρθρο και τι θα σας βοηθούσε πρακτικά στην κιθαριστική σας ενασχόληση.  Έτσι θα μπορέσω να δώσω στο άρθρο την τελική του μορφή πριν το στείλω στους admin.  Κάθε σχόλιο ευπρόσδεκτο...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #12 στις: 03/04/03, 18:41 »

Επ' ευκαιρία, να πώ σε όλους ότι έχω αρχίσει εδώ και καιρό ένα άρθρο σχετικά με την τενοντίτιδα με σκοπό να το στείλω στο site προς γνώσιν και συμμόρφωσιν κάθε ενδιαφερομένου.  To άρθρο οδεύει αισίως προς την ολοκλήρωση.  Θα με βοηθούσε λοιπόν να μου πείτε τι ακριβώς θα θέλατε να διαβάσετε σε ένα τέτοιο άρθρο και τι θα σας βοηθούσε πρακτικά στην κιθαριστική σας ενασχόληση.  Έτσι θα μπορέσω να δώσω στο άρθρο την τελική του μορφή πριν το στείλω στους admin.  Κάθε σχόλιο ευπρόσδεκτο...


Me xaropoiei idiaitera ayth h eidhsh, dedomenou pws pasxw apo tenontitida sto deksi mou xeri edw kai kapoious mhnes. O giatros pou episkefthika pou proteine vevaia kapoies askhseis sxetikes, kathws kai antimetwpish me vitamines, antiflegmonwdh kai ksekourash...dystyxws ayth h teleytaia den htan dynato na yparksei, opote akoma pasxw. Pantws o sygkekrimenos mou epeshmane pws teleytaies ereynes edeiksan pws mallon milame gia tenontopatheia pleon ki oxi gia tenontitida (genika milwntas).

Den exw kapoia sygkekrimenh apaithsh...fantazomai pws otidhpote ki an symperilaveis tha einai arkountws xrhsimo gia olous mas kai dei gia osous hdh pasxoun.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #13 στις: 03/04/03, 19:04 »
Φίλε bluewind, φαντάζομαι ότι στη δική σου περίπτωση πιθανόν η επαγγελματική σου ενασχόληση με υπολογιστές να έχει κάποια σχέση με την πάθηση.  Ειδικά από τη στιγμή που, όπως αναφέρεις, δεν μπορείς να ξεκουράσεις το χέρι σου.  Δυστυχώς η αποχή από τις δραστηριότητες που προκαλούν την πάθηση ή συμβάλουν στα συμπτώματα αποτελεί απαραίτητο στοιχείο της θεραπείας.  Διαφορετικά δεν κάνεις τίποτε άλλο παρά να ανακουφίζεις προσωρινά τα συμπτώματα, τα οποία στη συνέχεια επιδεινώνεις εκ νέου με τους γνωστούς τρόπους...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #14 στις: 04/04/03, 03:11 »
   Απ. για πες μου μερικα συμπτωματα!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #15 στις: 04/04/03, 03:47 »
Βασικά το κύριο σύμπτωμα της τενοντίτιδας είναι πόνος στην περιοχή του καρπού ο οποίος εμφανίζεται μετά από παρατεταμένη χρήση του χεριού και είναι οξύς και καυστικός. Πάντως γι' αυτό ετοιμάζω το άρθρο που έλεγα, για να δώσω περισσότερες πληροφορίες...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #16 στις: 04/04/03, 04:34 »
   15 χρονια παιζω! Ποτε, ευτυχως, δεν εχω νιωσει τετοιου ειδους πονο! Μονο οταν επαιζα πιανο με επιανε ενα "πιασημο" στους "πηχεις" ομως οταν σταματουσα για 5' περναγε!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #17 στις: 07/04/03, 10:42 »
Απ, αν δεν απατωμαι, αυτο που λες για τη περιοχη του καρπου λεγεται συνδρομο καρπιαιου σωληνα.
Τελος παντων, υπαρχει και  η τενοντιτιδα στα δαχτυλα την οποια εχω παθει κι εγω, κυριως λογω ενασχολησης με τον Η/Υ.

Αυτο το θεμα εχει συζητηθει σε 2-3 παλιοτερες συζητησεις, ελπιζω τελικα να εχουμε ενα αρθρο που να εξηγει ολες μας τις αποριες.

Μη ξεχνατε: αν εχετε προβλημα, πηγαιντε στον γιατρο! Μη περιμενετε να κανετε διαγνωση και θεραπεια μεσω ιντερνετ!

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #18 στις: 07/04/03, 14:57 »
   Με χτυπησε την Παρασκευη στον πηχη ο ΠανικΖεντ και ακομα ποναω! Μαλλον εχω παθει θλαση! Αν και ο Πρινς με πανικοβαλλε με την διαγνωση του!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #19 στις: 07/04/03, 19:46 »
Φίλε Βασίλη, το σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα είναι εντελώς διαφορετική πάθηση από την τενοντίτιδα και επηρρεάζει νεύρα και όχι τένοντες.  Ο πόνος του νεύρου είναι πολύ διαφορετικός απ' ότι του τένοντα ή του μύ.  Ίσως θα μπορούσα να βάλω στο άρθρο κάποια γενικά στοιχεία διαφορικής διάγνωσης ανάμεσα σε τέτοια προβλήματα που έχουν παρόμοια συμπτώματα.  Πάντως αν θέλετε ένα άρθρο που να εξηγεί κάποιες απορίες (αν όχι όλες), θα ήταν καλό να μου πείτε ποιές είναι αυτές οι απορίες...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης [nOiz]

  • Αναθεματιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 608
  • Φύλο: Άντρας
  • One Sick Bastard
    • Προφίλ
    • SoundCloud
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #20 στις: 09/04/03, 23:28 »
Ego pali aisthanomai sinexos ta xeria mou pagomena...

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #21 στις: 10/04/03, 02:38 »
   Ισως να ειναι θεμα "κυκλοφορικου"! ή απλα να κανει κρυο! Πρεπει οταν αρχιζεις να παιζεις να κανεις μια μικρη "προνθεμανση" πιο πριν, οπως και οι αθλητες!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #22 στις: 11/04/03, 19:25 »
Τα δικά μου χέρια είναι πάλι πάντα παγωμένα... μετά από μερικά μπαρρέ όμως στρώνουν... δεν έχω υπομονή για ζέσταμα δυστυχώς... :-\
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης [nOiz]

  • Αναθεματιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 608
  • Φύλο: Άντρας
  • One Sick Bastard
    • Προφίλ
    • SoundCloud
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #23 στις: 12/04/03, 00:36 »
ox les na exo provlima!!!??? Oute ego exo ypomoni gia prothermansi......  :(  :(

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης [nOiz]

  • Αναθεματιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 608
  • Φύλο: Άντρας
  • One Sick Bastard
    • Προφίλ
    • SoundCloud
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #24 στις: 12/04/03, 00:46 »
ennoo Kukloforiko provlima, oxi me to oti variemai to zestama  ;D  ::)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
4898 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/14, 23:36
από Απόλλων
11 Απαντήσεις
25191 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/20, 21:20
από Βραζίλης