Αποστολέας Θέμα: ESP ECLIPSE-II  (Αναγνώστηκε 10187 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: ESP ECLIPSE-II
« Απάντηση #25 στις: 24/03/10, 01:50 »
Οι μαγαζατορες καλα θα κανουν να προσαρμοστουν,να προσπαθησουν να χωρεσουν το κερδος τους στο νομιμο ποσοστο κ οχι να αισχροκερδουν  :down

Συμφωνω για 50 ευρω δεν χαθηκε ο κοσμος,αλλα στις περισσοτερες των περιπτωσεων ε πως να το κανουμε..δεν συμφερει να αγοραζεις απο'δω μουσικα οργανα..μεταξυ αλλων αγαθων φυσικα.

1600 παντως ειναι πολλα χρηματα για μια απλη Ιαπωνικη κιθαρα,δεν εχει κατι το ιδιαιτερο..τεσπα περι ορεξεως..  
:eee
« Τελευταία τροποποίηση: 24/03/10, 01:53 από Κ.Dee »
Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: ESP ECLIPSE-II
« Απάντηση #26 στις: 24/03/10, 01:53 »
Γιατί τονίζετε τόσο το "Ιαπωνική" ορισμένοι? Οι Ιάπωνες κατασκευάζουν από παντόφλες μέχρι διαστημόπλοια και είναι τεχνικά άρτιοι, γιατί στις κιθάρες το "Ιαπωνική" είναι μειωτικό και το "Αμερικάνικη" τίτλος τιμής?

Το έχω πραγματικά απορία. Πού οφείλεται αυτή η άποψη?
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: ESP ECLIPSE-II
« Απάντηση #27 στις: 24/03/10, 02:00 »
Παρεξηγησες..
Λατρευω τις Ιαπωνικες κιθαρες,οπως κ οι περισσοτεροι..αλλα 1600 ευρω για μια "απλη Ιαπωνικη κιθαρα" δηλαδη για μια απλη κιθαρα που απλα φτιαχνεται στην Ιαπωνια(γι'αυτο κ ακριβη) απο κινεζικα CNC μηχανηματα ειναι κατα την γνωμη μου πολλα λεφτα.. :)



« Τελευταία τροποποίηση: 24/03/10, 02:05 από Κ.Dee »
Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ESP ECLIPSE-II
« Απάντηση #28 στις: 24/03/10, 03:38 »
Συμφωνω με τον K.Dee, οταν ειδικα με τα μισα σχεδον χρηματα μπορεις να παρεις μια σαν κι αυτη --> http://cgi.ebay.com/EDWARDS-by-ESP-E-LP-98LTC-BLK-Japanese-electric-guitar_W0QQitemZ330368576657QQcmdZViewItemQQptZGuitar?hash=item4ceb806c91 που δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο την eclipse.

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: ESP ECLIPSE-II
« Απάντηση #29 στις: 24/03/10, 10:03 »
Το ξερετε οτι οι Edwards με τις ESP ειναι στην ιδια γραμμη παραγωγης?
Διπλα διπλα φτιαχνονται. :up
Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: ESP ECLIPSE-II
« Απάντηση #30 στις: 24/03/10, 11:39 »
Mπραβο ρε Κωστα! + 1000 για τις edwards! Πολυ καλη τιμη, πιστοτατα αντιγραφα les paul και ιδια ποιοτητα με ESP

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ESP ECLIPSE-II
« Απάντηση #31 στις: 24/03/10, 14:15 »
Δεν παιζω, εγω το ειπα πρωτος για τις Εdwards  :'( :-[ :-\

;D ;D ;D ;D


Αποσυνδεδεμένος DarkHorse

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Join the Dark Side, we have Cookies.
    • Προφίλ
Απ: ESP ECLIPSE-II
« Απάντηση #32 στις: 25/03/10, 09:32 »
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Stinky. Είμαι τυχερός που δεν έχω πολλές εμπειρίες από Ελληνικά κιθαριστικά μαγαζιά, αλλά όσες έχω είναι περίπου σε αυτό το επίπεδο. Δυστυχώς όσοι μιλάνε για "ισορροπία" δεν έχουν βιώσει το επίπεδο εξυπηρέτησης σε ένα Βρετανικό μαγαζί, όπου συνήθως σε αντιμετωπίζουν με σοβαρότητα και σεβασμό, όχι σαν κορόιδο που θα προσπαθήσουν να τού πουλήσουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Εγω μιλισα για ισοροπια.  Δεν με ξερεις, και μην κανεις τον εξυπνο.  Κανεις λαθος εχω δει και το service του Αγγλου και του Γερμανου και του Αμερικανου και του Ιαπωνα.  Απλως εγω δεν τα κανω ολα ισωμα λεγοντας ολοι οι Ελληνες μαγαζατορες ειναι ιδιοι και ολοι οι Αγγλοι ειναι αλλιως.... Καλοι και κακοι επαγγελματιες υπαρχουν παντου. 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ESP ECLIPSE-II
« Απάντηση #33 στις: 25/03/10, 10:16 »
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Stinky. Είμαι τυχερός που δεν έχω πολλές εμπειρίες από Ελληνικά κιθαριστικά μαγαζιά, αλλά όσες έχω είναι περίπου σε αυτό το επίπεδο. Δυστυχώς όσοι μιλάνε για "ισορροπία" δεν έχουν βιώσει το επίπεδο εξυπηρέτησης σε ένα Βρετανικό μαγαζί, όπου συνήθως σε αντιμετωπίζουν με σοβαρότητα και σεβασμό, όχι σαν κορόιδο που θα προσπαθήσουν να τού πουλήσουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Εγω μιλισα για ισοροπια. Δεν με ξερεις, και μην κανεις τον εξυπνο.  Κανεις λαθος εχω δει και το service του Αγγλου και του Γερμανου και του Αμερικανου και του Ιαπωνα.  Απλως εγω δεν τα κανω ολα ισωμα λεγοντας ολοι οι Ελληνες μαγαζατορες ειναι ιδιοι και ολοι οι Αγγλοι ειναι αλλιως.... Καλοι και κακοι επαγγελματιες υπαρχουν παντου. 

Κατ' αρχήν το ότι δεν σε ξέρω είναι άσχετο. Και δεύτερον, ποιός είπε κάτι τέτοιο; Εγώ είπα το εξής:

Ο καθένας θα αγοράσει από εκεί που τον συμφέρει. Και αν η Ελληνική αγορά δεν είναι ανταγωνιστική, οι Έλληνες θα αγοράζουν από το Γερμανό (Thomann, Music Store), το Γάλλο (Playback, Εuroguitar), τον Άγγλο (DV, Dolphin, GAK) και όποιον άλλον έχει τις καλύτερες τιμές.

Δεν ισχυρίστηκα ποτέ ότι "όλοι οι Έλληνες είναι ίδιοι". Έχουμε ακούσει και μέσα σε αυτό το forum για Έλληνες μαγαζάτορες που προσαρμόζουν τις τιμές τους στις αντίστοιχες του Thomann ή του DV247, και δεν έχω κανένα λόγο να το αμφισβητήσω. Αν μη τι άλλο, αυτό δείχνει ότι η Ελληνική αγορά μπορεί να γίνει πιο ανταγωνιστική και ότι αυτή τη στιγμή οι περισσότεροι αισχροκερδούν εις βάρος μας. Επίσης έχουμε ακούσει και για περιπτώσεις που αγορές από καταστήματα του εξωτερικού ή επιστροφές προϊόντων πήγαν στραβά. Όλα είναι μέσα στο παιχνίδι και τίποτα δεν είναι άσπρο-μαύρο. Αν εσύ για κάποιο λόγο κατάλαβες ότι εννοούσα κάτι τέτοιο, μάλλον θα πρέπει να ξαναδιαβάσεις το post μου πιο προσεκτικά.

Όσο για το επίπεδο εξυπηρέτησης, σίγουρα ούτε όλοι οι Άγγλοι ή οι Γερμανοί είναι άψογοι στις υπηρεσίες που προσφέρουν. Ζω όμως πολλά χρόνια στην Αγγλία και έχω έμπειρία από πάρα πολλά μαγαζιά. Περιέργως δεν μού έχει τύχει ποτέ να με αντιμετωπίσουν σαν άσχετο (ακόμα και όταν ήμουν), να μού δώσουν τόσο λανθασμένες πληροφορίες για ένα μοντέλο, να μού πουν ότι μια εργοστασιακή κιθάρα είναι χειροποίητη και φτιάχνεται κατά παραγγελία, πολύ δε περισσότερο να μού αρνηθούν να δοκιμάσω κάποιο όργανο. Αν κι εσύ έχεις δει την εξυπηρέτηση στα μουσικά καταστήματα του εξωτερικού, ειδικά στην Αμερική όπου η εξυπηρέτηση του πελάτη είναι σε εντελώς άλλο επίπεδο, δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς εννοείς όταν μιλάς για ισορροπία αφού η κατάσταση είναι πολύ διαφορετική από την Ελλάδα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος woodaki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • NoRemorse
    • Προφίλ
Απ: ESP ECLIPSE-II
« Απάντηση #34 στις: 29/03/10, 23:56 »
Ενταξει λοιπον ας μαλωσουμε για κιθαρες!!! Εχει σοβαρους επαγγελματιες στην Αθηνα. Δεν ξερω για αλλα μερη γιατι δεν εχω αποψη!!! Και αυτοι που δεν ειναι επειδη το εμποριο δε συγχωρει η θα συμμορφωθουν η θα βαλουν λουκετο!!! ΕΓΩ λοιπον και το τονιζω το εγω για 50-60 γιουρια διαφορα θα πηγαινα σε Ελληνα να δωσω τα ωραια μου λεφτα! Δεν μου αρεσει να αγοραζω οργανα απο αποσταση!!! That's all!! Υπαρχουν καλοι επιχειρηματιες γιατι αυτο ειναι (δεν ειναι φιλοπτωχα ταμεια) και κακοι! Στους καλους αξιζει η στηριξη οποια και αν ειναι αυτη! Ειτε παρεις 2 πενες ειτε παρεις Βlack Beauty λεμε τωρα! Και επισης αποψη μου ειναι οτι στα "ακριβα" οργανα καλυτερα να βλεπουμε απο πρωτο χερι που θα πανε τα λεφτα μας!

I'm bad to the bone!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
5630 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/06, 10:55
από *mustaine*
41 Απαντήσεις
13854 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/12, 13:09
από noe13
31 Απαντήσεις
9460 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/10, 14:01
από tech21man
0 Απαντήσεις
1723 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/10, 01:53
από DarkHorse
19 Απαντήσεις
5374 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/10, 17:17
από kostas1994
60 Απαντήσεις
15830 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/11, 20:01
από master of puppets
1 Απαντήσεις
2017 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/11, 18:43
από adr1anos