Αποστολέας Θέμα: Ιός+ethernet+eSATA  (Αναγνώστηκε 1871 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Ιός+ethernet+eSATA
« στις: 21/02/08, 14:11 »
Σήμερα χτύπησε ένας ιός με το όνομα gumkrhf.bat. Αρχισε να χρησιμοποιεί κάποιους drivers, πρόλαβα και το ψιλομπλόκαρα με το ZoneAlarm. Κάνω update στο NOD32  και χτυπάει συναγερμός για έναν αρχείο τύπου C:\autorun.inf (Και αντίστοιχα για τα υπόλοιπα drives.) Τα μπλόκαρα με το NOD32, αλλα δεν μπορώ να τα καθαρίσω.Οπότε στο threat log γίνεται πανικός γιατι χτυπάνε τακτικά.

Απο πριν είχα το εξής πρόβλημα. Κάθε φορά που πάω στο "Υπολογιστής μου" και πάω να ανοίξω ένα drive, μου βγάζει παραθυράκι το οποίο μου λέει οτι δεν ξέρει πώς ανοίξει.Βρίσκω το Windows Explorer αλλα δεν μπορώ να το κρατήσω ως, στανταρ, πρέπει δλδ κάθε φορά να το ψάχνω για να το ανοίξω.

Καμια καλή ιδέα? :-\ :-\ :'( :'( :'(
« Τελευταία τροποποίηση: 21/02/08, 17:45 από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood »
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος twist 1N my Sobriety

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • χαλαρα θα εμενα στην tri-island area...
    • Προφίλ
    • έχουμε και Myspace...
Απ: Ιός
« Απάντηση #1 στις: 21/02/08, 15:03 »
ανα καιρους τον κολλαω κι εγω, μαλλον απο usb τον κολλησες. εγκαθιστα σε καθε δισκο ενα αρχειακι autorun.inf και το τρεχει οποτε διπλοκλικαρεις το δισκο. (γι αυτο ειναι πολυ πιθανο αν κανεις δεξι κλικ στο δισκο να υπαρχει και επιλογη autorun) βαλε τα windows να σου δειχνουν ολα τα κρυφα και σβησε ολα τα autorun που θα βρεις χυμα στο δισκο. Αλλα πρεπει να βρεις απο που το κολλησες και να το σβησεις και απο εκει αλλιως θα το ξανακολλησεις. Αν ψαξεις στο google θα βρεις καποιους τροπους για την αφαιρεση του.
Η μουσική μου στο http://www.myspace.com/ogatoulas

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Ιός+ethernet+eSATA
« Απάντηση #2 στις: 22/02/08, 01:20 »
Πρέπει λόγο των συνθηκών να αγοράσω router.

Και μιας και ξεκίνησα, έβαλα στο μάτι και ένα εξωτερικό σκληρό δίσκο. Το θέμα είναι το εξής. Ο υπολογίστης έχει μια θύρα ethernet (RJ-45) στην οποία θα μπεί το μόντεμ. Και σκέφτηκα το εξής. Να πάρω σκληρό που να συνδέεται μέσω ethernet και αυτός, ο οποίος όμως θα κουμπώνει πάνω στο router. Εχει κανένα νόημα αυτό που λέω? Κοινώς, γίνεται? Αξίζει τα 50€ παραπάνω? (Καλά αυτό είναι σχετικό) Είδα οτι οι ταχύτητες είναι στα 1000Mbit δηλαδή διπλάσιες απο τη USB2.0

Οπότε υπάρχει και το 2ο σενάριο. Σύνδεση με eSATA. Απο όσο είδα πο ταχύτητες είναι κατα πολύ ανώτερες απο τη USB2.0, περίπου 6πλάσιες. Οπότε έχουμε το εξής πρόβλημα. Η μητρική μου, έχει sata υποδοχές, αλλα δεν έχω εξωτερικό βύσμα sata. Γίνεται να συνδέσω εκεί τον εξωτερικό σκληρό χωρίς να χρειαστεί να αγοράσω σχετική PCI κάρτα?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Ιός+ethernet+eSATA
« Απάντηση #3 στις: 22/02/08, 01:49 »
Αν δεν σκοπεύεις να μοιράσεις τον εξωτερικό σκληρό σε 2 ή περισσότερους υπολογιστές, δεν αξίζει τον κόπο. Μη σε ξεγελάνε τα 1000Mbps, η τασύτητα εγγραφής/ανάγνωσης του δίσκου έτσι κι αλλιώς είναι αρκετά μικρότερη...

Σχετικά με το 2ο ερώτημά σου, γίνεται αλλά θα χρειαστείς αυτό! ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
7376 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/04, 09:30
από D-NAME