Αποστολέας Θέμα: επιλογή ενισχητή!(randall v2,mesa boogie dual recto,line 6 spidervalve)  (Αναγνώστηκε 19282 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
ήρθε η στιγμή για αγορά ενισχητή και είμαι ανάμεσα σε
randall v2 που μπορείς να τον βρείς σε ebay σε τιμές 900$-1200$
mesa boogie rectifier(dual κατά προτίμηση) στο ebay 800$-1700$
κrank krankestein ή revolution έχω ακούσει καλά πράματα και βρίσκω 800$-1700$
στο thomann τους έχει σε κάτι απίστευτες τιμές οπότε με βλέπω απο ebay
έχω μία προτίμηση προς mesa boogie dual rect.,λόγο ψήσημο του δασκάλου μου και έπαθα shock οταν είδα σε τόσο καλή τιμή
randall v2 τον έχω ακούσει οπότε λογικό να ψήνομαι και για αυτόν αν και θεωρείτε υβριδικός+υπερβολικά δυνατός
krank απλά έχω ακούσει καλά λόγια και κάτι samples
αυτό που λείπει για προσωπική γνώμη είναι να ακούσω κανά krank και mesa boogie (πάλι)
θέλω και γνώμες γιατί είμαι σίγουρος οτι δεν είμαι ο μόνος που ψάχνομαι σε αυτά τα καμάρια και θα ενδιαφερθούν κιάλλοι για γνώμες σε αυτά
να πάρτε λίνκς randall v2 http://www.randallamplifiers.com/products/amplifiers/xl/v2.asp
mesa boogie rectifier dual http://www.mesaboogie.com/Product_Info/Rectifier_Series/Dual_Rectifier/dual_rectifier.html
krank http://www.krankamps.com/site.html
πάντως έχω ψηθεί για rectifier ή randall ;D ;D
πάρτε και ebay έτοιμο search να δείτε μόνοι σας τις τιμές καθώς ανανεώνονται τα auctions
randall http://instruments.search.ebay.com/randall_Electric_W0QQcatrefZC12QQfromZR40QQsacatZ10171
krank http://instruments.search.ebay.com/krank_Guitar-Amplifiers_W0QQcatrefZC12QQfromZR40QQsacatZ38072
mesa boogie http://instruments.search.ebay.com/mesa-boogie_Electric_W0QQcatrefZC12QQfromZR40QQsacatZ10171
« Τελευταία τροποποίηση: 05/09/08, 15:43 από giorgos90(they killed kenny!!) »
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: επιλογή ενισχητή!(randall,mesa boogie,krank)
« Απάντηση #1 στις: 31/08/08, 22:07 »
Είσαι σίγουρος ότι τα 400 Watt του Randall είναι αρκετά... ::) :P
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: επιλογή ενισχητή!(randall,mesa boogie,krank)
« Απάντηση #2 στις: 31/08/08, 22:09 »
Είσαι σίγουρος ότι τα 400 Watt του Randall είναι αρκετά... ::) :P
αυτό εννοώ υπερβολικά δυνατός :o
αλλα ακούγεται κουκλί! ;)
edit:δεν λέτε και μία που μπορώ να βρω σε αθήνα τους randall και mesa boogie να τους δοκιμάσω?
« Τελευταία τροποποίηση: 01/09/08, 00:25 από giorgos90(they killed kenny!!) »
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: επιλογή ενισχητή!(randall,mesa boogie,krank)
« Απάντηση #3 στις: 01/09/08, 12:08 »
Καταρχάς να βάλουμε κάτω κάποια πράγματα.Έχεις παίξει ποτέ στη ζωή σου με τέτοια μηχανήματα?Τα 400W που θα τα βάλεις?Ύστερα πρόκειται για 3 διαφορετικά πράγματα με τεράστιες δυνατότητες.Και τέλος κατα την άποψη μου σ'ένα live είναι προτιμότερο να παίζεις και με μικρόφωνο μπροστά στην καμπίνα.Απο κει και πέρα είμαι φανατικός της Mesa/Boogie οπότε και προτείνω τον Dual που είμαι και κάτοχος πολλά χρόνια

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: επιλογή ενισχητή!(randall,mesa boogie,krank)
« Απάντηση #4 στις: 01/09/08, 12:14 »
Μπορείς να βρείς Randall ίσως στο Art Music στην Ακαδημίας,Krank στην Omikron Control και τον Dual λίγο δύσκολο να τον βρείς καθώς είναι ακριβό μηχάνημα αλλά αν θες να πάρεις μια γεύση απο Mesa πήγαινε στον Καγμάκη

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: επιλογή ενισχητή!(randall,mesa boogie,krank)
« Απάντηση #5 στις: 01/09/08, 14:31 »
Randall και Dual θα βρεις μάλλον και στον Διαμαντόπουλο..

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: επιλογή ενισχητή!(randall,mesa boogie,krank)
« Απάντηση #6 στις: 01/09/08, 17:25 »
θα παρεις mesa boogie για τους εξης λογους: 1)krank δεν εχεις ακουσει απο κοντα οποτε μαλλον ειναι λιγο μεγαλο το ρισκο. 2)ο randall δεν ειναι full λαμπα. 3)επειδη το λεω εγω  :P 4)ο mesa boogie ειναι mesa boogie.κλασσικη πετυχημενη συνταγη.ειναι πολλα τα λεφτα και τα δινεις μια φορα(αν εισαι κοινος θνητος).οποτε πηγαινε στα σιγουρα...mesa...
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: επιλογή ενισχητή!(randall,mesa boogie,krank)
« Απάντηση #7 στις: 01/09/08, 17:39 »
Εγω παλι θα σου πω να πας να ακουσεις οσο πιο πολλους ενισχυτες γινεται, ακομα και καποιους που δεν σκεφτεσαι. Οταν αγοραζεις κατι (και ειδικα κατι ακριβο) δεν εχει σημασια το οποιοδηποτε hype και γνωμες αλλων για αυτο, παρα μονο η δικη σου προσωπικη αποψη.
Δεν ειναι καμια δοκιμασμενη συνταγη ουτε ο boogie ουτε κανενας ενισχυτης. Εχω πχ ακουσει πολλα σχολια απο διαφορους που λενε οτι ο rectifier γραφει υπεροχα σε μικροφωνο αλλα σε ακροαση δεν ειναι και τοσο καλος... Εγω προσωπικα πιστευω οτι οι rectifier ειναι καλοι για ρυθμικα και ειδικα πιο nu metal φαση, αλλα για solo δεν μου αρεσει ο ηχος τους, σε αντιθεση με την σειρα Mark που κανει πολυ περισσοτερα πραγματα (για μενα παλι). Επισης εχω ακουσει σε χαμηλες εντασεις rectifier και ηταν απογοητευση... Δυνατα μπορει να σπερνει βεβαια, αλλα παιζει κι αυτο σημαντικο ρολο στην επιλογη που θα κανεις φανταζομαι...
Αν προκειται παντως να παρεις απο εξω, μην σε ξεγελανε και τοσο οι τιμες μιας και - αν παρεις ειδικα απο Αμερικη - θα πρεπει να υπολογιζεις αλλα 200-300 μεταφορικα και μετα αλλα 25% επι της συνολικης αξιας αγορας+μεταφορικα για τελωνειο κτλ.
Εγω θα ελεγα αν πας για αρκετα χρηματα, παρε την κιθαρα σου, γυρνα οσα μαγαζια μπορεις και ακου οσους ενισχυτες μπορεις. Μπορει και να εκπλαγεις πχ με εναν τρανζιστορ Randall αν θες τυπου pantera "ξυσιμο", ή να σε βολεψει καλυτερα απο ολους ενας line6 spider valve. Μην κολλας σε ονοματα, ειναι το χειροτερο πραγμα που μπορεις να κανεις. Το ιδανικο θα ηταν να σε βαζανε σε ενα δωματιο που να εχει μονο καμπινα και καλωδιο και να σου αλλαζει απο πισω καποιος ενισχυτες χωρις να βλεπεις ποιος ειναι ποιος, ωστε να αποφασισει το αυτι σου και τα χερια σου μονο και μονο αυτα! Αλλα επειδη αυτο δεν θα γινει, προσπαθησε να εισαι οσο το δυνατον αδιαφορος για το ονομα του ενισχυτη και την τιμη του και εμπιστεψου μονο το αυτι σου και τα χερια σου...
« Τελευταία τροποποίηση: 01/09/08, 17:42 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: επιλογή ενισχητή!(randall,mesa boogie,krank)
« Απάντηση #8 στις: 01/09/08, 19:06 »
θα παρεις mesa boogie για τους εξης λογους: 1)krank δεν εχεις ακουσει απο κοντα οποτε μαλλον ειναι λιγο μεγαλο το ρισκο. 2)ο randall δεν ειναι full λαμπα. 3)επειδη το λεω εγω  :P 4)ο mesa boogie ειναι mesa boogie.κλασσικη πετυχημενη συνταγη.ειναι πολλα τα λεφτα και τα δινεις μια φορα(αν εισαι κοινος θνητος).οποτε πηγαινε στα σιγουρα...mesa...
κοίτα για τους ίδιους λόγους έλεγα mesa+οτι τον βρίσκεις σε καλές τιμές...αλλά κοίτα το comment του johnie darko απο κάτω...
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: επιλογή ενισχητή!(randall,mesa boogie,krank)
« Απάντηση #9 στις: 01/09/08, 19:17 »
Εγω παλι θα σου πω να πας να ακουσεις οσο πιο πολλους ενισχυτες γινεται, ακομα και καποιους που δεν σκεφτεσαι. Οταν αγοραζεις κατι (και ειδικα κατι ακριβο) δεν εχει σημασια το οποιοδηποτε hype και γνωμες αλλων για αυτο, παρα μονο η δικη σου προσωπικη αποψη.
Δεν ειναι καμια δοκιμασμενη συνταγη ουτε ο boogie ουτε κανενας ενισχυτης. Εχω πχ ακουσει πολλα σχολια απο διαφορους που λενε οτι ο rectifier γραφει υπεροχα σε μικροφωνο αλλα σε ακροαση δεν ειναι και τοσο καλος... Εγω προσωπικα πιστευω οτι οι rectifier ειναι καλοι για ρυθμικα και ειδικα πιο nu metal φαση, αλλα για solo δεν μου αρεσει ο ηχος τους, σε αντιθεση με την σειρα Mark που κανει πολυ περισσοτερα πραγματα (για μενα παλι). Επισης εχω ακουσει σε χαμηλες εντασεις rectifier και ηταν απογοητευση... Δυνατα μπορει να σπερνει βεβαια, αλλα παιζει κι αυτο σημαντικο ρολο στην επιλογη που θα κανεις φανταζομαι...
Αν προκειται παντως να παρεις απο εξω, μην σε ξεγελανε και τοσο οι τιμες μιας και - αν παρεις ειδικα απο Αμερικη - θα πρεπει να υπολογιζεις αλλα 200-300 μεταφορικα και μετα αλλα 25% επι της συνολικης αξιας αγορας+μεταφορικα για τελωνειο κτλ.
edit:και όσο αφορά την αδιαφορία πρός ονόματα...θα κάνω ότι μπορέσω :-\ ;)
Εγω θα ελεγα αν πας για αρκετα χρηματα, παρε την κιθαρα σου, γυρνα οσα μαγαζια μπορεις και ακου οσους ενισχυτες μπορεις. Μπορει και να εκπλαγεις πχ με εναν τρανζιστορ Randall αν θες τυπου pantera "ξυσιμο", ή να σε βολεψει καλυτερα απο ολους ενας line6 spider valve. Μην κολλας σε ονοματα, ειναι το χειροτερο πραγμα που μπορεις να κανεις. Το ιδανικο θα ηταν να σε βαζανε σε ενα δωματιο που να εχει μονο καμπινα και καλωδιο και να σου αλλαζει απο πισω καποιος ενισχυτες χωρις να βλεπεις ποιος ειναι ποιος, ωστε να αποφασισει το αυτι σου και τα χερια σου μονο και μονο αυτα! Αλλα επειδη αυτο δεν θα γινει, προσπαθησε να εισαι οσο το δυνατον αδιαφορος για το ονομα του ενισχυτη και την τιμη του και εμπιστεψου μονο το αυτι σου και τα χερια σου...
φίλε σαν να είσαι μές στο μυαλό μου
οπωσδήποτε πρέπει να βγώ στους δρόμους και να πάω να τους ξανα και ξανα ακούσω
ακόμα θα πήγαινα κατευθίαν για randall καθώς ο ήχος του ήταν πάνω κάτω αυτό που ψάχνω
αλλά για τους λόγους που ανάφερε ο dunkan άρχισα να ψάχνομαι σε mesa boogie + ότι ο v2 και γενικώς οι xl series είναι υπερβολικά δυνατοί για μένα(400 watts.......+οτι δεν ειναι full tube)και οι krank απλά προέκυψαν επειδή ακούω καλά λόγια
πάντως τώρα που έχω ακούσει 1 randall v2 και ένα m.b recto dual αν και ο dual με έκανε να νιώθω δέος με την φήμη του ο v2 μου άρεσε πάρα πολύ σαν ήχος και θα έπαιρνα με χίλια αυτόν...αλλά κωλάω για τους λόγους που επαναλαμβάνω συνέχεια
είχα ψηθεί και για spider valve.....οπότε μάλλον το θέμα είναι ανάμεσα σε line 6,mesa και randall και όχι τόσο krank(εκτός αν ακούσω τίποτα και πάθω πλάκα)
edit:αν απλά άκουγα το αυτί μου θα πήγαινα κατευθείαν για τον randall v2
« Τελευταία τροποποίηση: 01/09/08, 19:37 από giorgos90(they killed kenny!!) »
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: επιλογή ενισχητή!(randall,mesa boogie,krank)
« Απάντηση #10 στις: 01/09/08, 19:35 »
Δοκιμασε οσους μπορεις και ΜΗΝ ενδωσεις σε "φημες", ονοματα και τιμες... Μονο στα αυτια σου και στα χερια σου...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: επιλογή ενισχητή!(randall,mesa boogie,krank)
« Απάντηση #11 στις: 01/09/08, 19:58 »
Randall και Dual θα βρεις μάλλον και στον Διαμαντόπουλο..
χμμ randall έχει ο διαμαντόπουλος αλλά δεν ξέρω για mesa/boogie :D
το art music δεν το έχω ξανακούσει.. :-\
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: επιλογή ενισχητή!(randall,mesa boogie,krank)
« Απάντηση #12 στις: 01/09/08, 23:06 »
Randall και Dual θα βρεις μάλλον και στον Διαμαντόπουλο..
χμμ randall έχει ο διαμαντόπουλος αλλά δεν ξέρω για mesa/boogie :D
το art music δεν το έχω ξανακούσει.. :-\
Όταν είχα πάει τελευταία φορά στον Διαμαντόπουλο είχα δει έναν dual rectifier... Βέβαια, πάνε κάτι μήνες από τότε οπότε δεν ξέρω αν έχει ακόμα...
Το Art Music (Ακαδημίας 69) δε νομίζω να έχει rectifier αλλά πήγαινε μια βόλτα κι από εκεί, ποτέ δεν ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: επιλογή ενισχητή!(randall,mesa boogie,krank)
« Απάντηση #13 στις: 01/09/08, 23:09 »
Randall και Dual θα βρεις μάλλον και στον Διαμαντόπουλο..
χμμ randall έχει ο διαμαντόπουλος αλλά δεν ξέρω για mesa/boogie :D
το art music δεν το έχω ξανακούσει.. :-\
Όταν είχα πάει τελευταία φορά στον Διαμαντόπουλο είχα δει έναν dual rectifier... Βέβαια, πάνε κάτι μήνες από τότε οπότε δεν ξέρω αν έχει ακόμα...
Το Art Music (Ακαδημίας 69) δε νομίζω να έχει rectifier αλλά πήγαινε μια βόλτα κι από εκεί, ποτέ δεν ξέρεις...
με βλέπω να κατασκηνώνω διαμαντόπουλο το σάββατο :P
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: επιλογή ενισχητή!(randall,mesa boogie,krank)
« Απάντηση #14 στις: 01/09/08, 23:12 »
Παιδια μην κολλατε σε ονοματα, ειλικρινα ειναι το μεγαλυτερο λαθος που μπορει να κανετε... Μπορει να βρειτε το... holy tone σας που σας ταιριαζει στο αυτι και στο χερι ακομα και σε εναν Valvestate (λεμε τωρα)... Ακουστε και μερικους που εχουν ξοδεψει πολλααααααα λεφτα και χρονια σε μηχανηματα...
Προσωπικα, πχ εγω ενω δεν ειμαι 100% ευχαριστημενος με κανεναν ενισχυτη μου, ο Vetta που εχω ειναι προς το παρον η μεση λυση για οσα θελω και δεν ειναι καν λαμπατος...
« Τελευταία τροποποίηση: 01/09/08, 23:13 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: επιλογή ενισχητή!(randall,mesa boogie,krank)
« Απάντηση #15 στις: 01/09/08, 23:17 »
Παιδια μην κολλατε σε ονοματα, ειλικρινα ειναι το μεγαλυτερο λαθος που μπορει να κανετε... Μπορει να βρειτε το... holy tone σας που σας ταιριαζει στο αυτι και στο χερι ακομα και σε εναν Valvestate (λεμε τωρα)... Ακουστε και μερικους που εχουν ξοδεψει πολλααααααα λεφτα και χρονια σε μηχανηματα...
Προσωπικα, πχ εγω ενω δεν ειμαι 100% ευχαριστημενος με κανεναν ενισχυτη μου, ο Vetta που εχω ειναι προς το παρον η μεση λυση για οσα θελω και δεν ειναι καν λαμπατος...
φίλε στο είπα πριν..
mesa boogia και krank λόγο ονόματος σκέφτομαι
krank δεν έχω κάν ακούσει
mesa/boogie έχω ακούσει και μου άρεσε
αλλά αυτός που με εξέπληξε είναι ο randall v2
αλλά κωλάω ρε γ****ο λόγο των 400watt + οτι πρέπει να βρώ και ανάλογα δυνατή καμπίνα
αλλά μάλλον εκεί με βλέπω :)
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: επιλογή ενισχητή!(randall,mesa boogie,krank)
« Απάντηση #16 στις: 01/09/08, 23:18 »
400W δεν σημαινει οτι πρεπει να τα τερματισεις κι ολας...
Ψαξε κι αλλους Randall, δεν ειναι ο μονος... Γνωμη μου, κοιτα και δοκιμασε προσεκτικα spider valve γιατι και καλο ηχο εχουν και ευελιξια και καλη τιμη και εφφεδακια...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: επιλογή ενισχητή!(randall,mesa boogie,krank)
« Απάντηση #17 στις: 01/09/08, 23:25 »
Να σου πω, engl έχεις ακούσει? Πέρνα μια βόλτα κι από Λογοθέτη να ακούσεις τον powerball...

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: επιλογή ενισχητή!(randall,mesa boogie,krank)
« Απάντηση #18 στις: 01/09/08, 23:46 »
400W δεν σημαινει οτι πρεπει να τα τερματισεις κι ολας...
Ψαξε κι αλλους Randall, δεν ειναι ο μονος... Γνωμη μου, κοιτα και δοκιμασε προσεκτικα spider valve γιατι και καλο ηχο εχουν και ευελιξια και καλη τιμη και εφφεδακια...

είχα ακούσει spider valve και μου άρεσε πάρα πολυ
κυρίως για την ευελιξία του και τον καλό του ήχο
αλλά συνεχίζω να είμαι excited με τους randall
το σάββατο θα ληθούν πολλές απορίες
όσο για τους engl πολυ ακριβούς τους βρίσκω :-\ αλλά θα περάσω και απο λογοθέτη
edit:ο gothic και ο jezus ακόμα να φανούν! ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 02/09/08, 00:01 από giorgos90(they killed kenny!!) »
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: επιλογή ενισχητή!(randall,mesa boogie,krank)
« Απάντηση #19 στις: 02/09/08, 00:27 »
όσο για τους engl πολυ ακριβούς τους βρίσκω :-\ αλλά θα περάσω και απο λογοθέτη
Τι εννοείς? Ακριβούς γι αυτά που προσφέρουν? Ή ακριβούς, γενικά? Γιατί βλέπω κι έναν dual rectifier στις επιλογές και μου έκανε εντύπωση!! :P

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: επιλογή ενισχητή!(randall,mesa boogie,krank)
« Απάντηση #20 στις: 02/09/08, 00:34 »
όσο για τους engl πολυ ακριβούς τους βρίσκω :-\ αλλά θα περάσω και απο λογοθέτη
Τι εννοείς? Ακριβούς γι αυτά που προσφέρουν? Ή ακριβούς, γενικά? Γιατί βλέπω κι έναν dual rectifier στις επιλογές και μου έκανε εντύπωση!! :P
χαχα έχεις δίκιο αλλά μην ξεχνάς οτι στο ebay τον έχουν ως και 900$( :o),ενώ τους engl τους έχω δεί μόνο σε thomann γυρω στα 1100 ευρώ το κεφάλι απο screamer στα 950 μέχρι powerball στα 1400
χμμμμ ::)
εδώ που τα λέμε καλά είναι απλά ποτε δεν έχει τύχει να ακούσω έναν,μόνο απο youtube άκουσα τον powerball αλλά αυτό δεν μετραέι βεβαια :P
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: επιλογή ενισχητή!(randall,mesa boogie,krank)
« Απάντηση #21 στις: 02/09/08, 08:31 »
Δοκιμασε οσους μπορεις και ΜΗΝ ενδωσεις σε "φημες", ονοματα και τιμες... Μονο στα αυτια σου και στα χερια σου...
δεν ειπε κανεις οτι εχεις αδικο αλλα εγω τα ειπα αυτα γιατι ανεφερθηκε σε συγκεκριμενα μοντελα και οχι γενικα.και πως να τα ακουσει ολα απο τη στιγμη που δεν ερχονται στην ελλαδα?(πχ krank).αν μιλαγαμε γενικα τοτε sorry για το σχολιο μου,μαλλον δεν καταλαβα την ερωτηση.αλλα πιστευω πως ηταν σαφης  :( giorgos90 αν θες ελα σπιτι μου να ακουσεις τον screamer.και νομιζω οτι ο randall ειναι made in china(δεν ειμαι σιγουρος αλλα κοιταξε το καλου κακου)
« Τελευταία τροποποίηση: 02/09/08, 08:37 από dunkan »
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: επιλογή ενισχητή!(randall,mesa boogie,krank)
« Απάντηση #22 στις: 02/09/08, 12:31 »
Δοκιμασε οσους μπορεις και ΜΗΝ ενδωσεις σε "φημες", ονοματα και τιμες... Μονο στα αυτια σου και στα χερια σου...
δεν ειπε κανεις οτι εχεις αδικο αλλα εγω τα ειπα αυτα γιατι ανεφερθηκε σε συγκεκριμενα μοντελα και οχι γενικα.και πως να τα ακουσει ολα απο τη στιγμη που δεν ερχονται στην ελλαδα?(πχ krank).αν μιλαγαμε γενικα τοτε sorry για το σχολιο μου,μαλλον δεν καταλαβα την ερωτηση.αλλα πιστευω πως ηταν σαφης  :( giorgos90 αν θες ελα σπιτι μου να ακουσεις τον screamer.και νομιζω οτι ο randall ειναι made in china(δεν ειμαι σιγουρος αλλα κοιταξε το καλου κακου)
καλά ρε μην κωλάς δεν σε κατηγορίσαμε ;)
όχι οι randall είναι usa τσεκαρισμένο σίγουρα αυτό ;)
edit:δεν χρειάζεται να έρθω σπίτι σου το σάββατο θα περάσω και απο λογοθέτη :P
« Τελευταία τροποποίηση: 02/09/08, 12:35 από giorgos90(they killed kenny!!) »
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: επιλογή ενισχητή!(randall,mesa boogie,krank)
« Απάντηση #23 στις: 02/09/08, 14:31 »
Εγω παλι θα σου πω να πας να ακουσεις οσο πιο πολλους ενισχυτες γινεται, ακομα και καποιους που δεν σκεφτεσαι. Οταν αγοραζεις κατι (και ειδικα κατι ακριβο) δεν εχει σημασια το οποιοδηποτε hype και γνωμες αλλων για αυτο, παρα μονο η δικη σου προσωπικη αποψη.....

...... Εγω προσωπικα πιστευω οτι οι rectifier ειναι καλοι για ρυθμικα και ειδικα πιο nu metal φαση, αλλα για solo δεν μου αρεσει ο ηχος τους, σε αντιθεση με την σειρα Mark που κανει πολυ περισσοτερα πραγματα (για μενα παλι).....

AΚριβως αυτο!
Δοκιμασε οσα περισοτερα μπορεις χωρις να κολας σε μαρκες! ΚΑι εγω εχω την ιδια αποψη για ρεκτιφαιερ και μαρκ.
Επισης ΦΟΒΕΡΟ ρολο στον ηχο που θα ακουσεις απο εναν ενισχυτη παιζει και το σε τι καμπινα θα τον βαλεις, υπαρχουν ΤΡΕΛΕΣ διαφορες απο καμπινα σε καμπινα, ακομα και αν ειναι σχεδον ομοιες.
Οσον αφορα τους ενισχυτες που ειπες... ο ν2 δεν ειναι και τοσο δυνατος παρ'ολα τα 400 βατ, γιατι ειναι τρανζιστορ και παιζει καλα και χαμηλα... βεβαια αν θελεις παει και πολυ δυνατα, και το καλο ειναι οτι οσο τον δυναμωνεις η ηχητικη του ταυτοτητα μενει στα ιδια επιπεδα... πολυ καλος, τον εχει ενας φιλος... σε ρυθμικα ομως τον ειχαμε βαλει διπλα σε εναν ντουαλ-ρεκτ. σολο, και ο ρενταλ ειναι εξαφανιστει... μετα βαλαμε τον ντουαλ διπλα στον μπογκνερ μου και εξαφανιστηκε ο ντουαλ  ;D
Οι κρανκ δεν πιστευω οτι αξιζουν, περνεις εναν ρανταλ τρανζιστορ με σχεδον ιδιο ηχο και πολυ λιγοτερα χρηματα, και γλυτωνεις και τις λαμπες...
Επισης, ο ν2 του φιλου, εκαιγε συνεχεια ασφαλειες, και εχω ακουσει οτι το κανουν πολλοι ν2 αυτο.
έχεις δίκιο αλλά μην ξεχνάς οτι στο ebay τον έχουν ως και 900$( :o),ενώ τους engl τους έχω δεί μόνο σε thomann γυρω στα 1100 ευρώ το κεφάλι απο screamer στα 950 μέχρι powerball στα 1400
χμμμμ ::)

Εκει που εχουν φτασει τα μεταφορικα και τα τελωνεια, αυτο ανετα  θα σου φτασει 1200+ ευρω, χαλαρα...
Επισης, αυτοι που τους βλεπεις με $800 εχουν αλλαξει 25 ιδιοκτητες πριν και εχουν του κοσμου τα προβληματα, μολις τον παρεις θα ψαχνεις να τον δωσεις, καλα θα ειναι να μεινεις μακρυα απο τετοιες λυσεις (εκτος αν βρεις κατι εγγυημενα καλο σε καλη τιμη).
Επισης ΗΠΑ εχουν 110 βολτ, οποτε θα πρεπει να παρεις και εναν μετασχηματιστη που κανει τα 220 που εχουμε εδω 110, το οποιο σημαινει εξτρα κοστος και εξτρα ΒΑΡΟΣ αν θελεις να τον μετακινεις.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: επιλογή ενισχητή!(randall,mesa boogie,krank)
« Απάντηση #24 στις: 02/09/08, 16:20 »
mesa boogie rectifier(dual κατά προτίμηση) στο ebay 800$-1700$

Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα το συγκεκριμένο μοντέλλο και παρακολουθώ το EBay απλά σημειώνω ότι όπως είπε και ο Jesus η Αμερική λειτουργεί με 110V και τα ηλεκτρικά από εκεί χρειάζονται είτε μετασχηματιστή εξωτερικό (βλέπε +5 κιλά) είτε αλλαγή εσωτερικά με τις αντίστοιχες ηλεκτρολογικές γνώσεις συν το κατάλληλο ανταλλακτικό από την Mesa.
Θεωρώ ότι η αγορά μεταχειρισμένου ενισχυτή και ειδικά Λαμπάτου από την Αμερική, μαζί με τα χτυπήματα και το abuse που θα φάει στον δρόμο είναι πολύ διακινδυνευμένη δουλειά.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/09/08, 16:27 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
17422 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/07, 15:14
από get down
15 Απαντήσεις
8446 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/07, 17:50
από treloagori
13 Απαντήσεις
6800 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/08, 11:36
από Nexis
41 Απαντήσεις
16726 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/08, 06:43
από Jezus
7 Απαντήσεις
4684 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/08, 09:14
από JOHNAN
7 Απαντήσεις
3860 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/08, 20:09
από Raz
10 Απαντήσεις
4971 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/08, 02:29
από Mindgainz-Stomen
58 Απαντήσεις
19215 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/09, 13:23
από faser
19 Απαντήσεις
8101 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/09, 16:17
από RoyBatty
17 Απαντήσεις
6069 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/12, 13:35
από myster maze