Αποστολέας Θέμα: Αναγέννηση les paul epiphone  (Αναγνώστηκε 18024 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cmguitarz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναγέννηση les paul epiphone
« Απάντηση #50 στις: 27/01/10, 20:10 »
πρωτα χαλάρωσε τις χορδές και ξεβίδωσέ το τελείως να σου βγεί το παξιμάδι στο χέρι. Καθάρισέ το λίγο αν έχει ρινίσματα και φύσα και μέσα στην τρύπα. Μή ρίξεις υγρό καλύτερα γιατί θα ποτίσει στο ξύλο. Αν έχεις βάλε λίγο βαζελίνη στις στροφές της βέργας.
Μετά ξαναβάλε το παξιμάδι και βίδωσε μέχρι να αρχίσει η ατνίσταση.
Ξανακούρδισε κανονικά και μετά ξαναξεκινάς να το σφίγγεις μέχρι να έχεις το relief που θές.
Άν ξαναρχίσει ο θόρυβος που λές πρίν το επιθυμιτό αποτέλεσμα καλύτερα σταμάτα και τα ξαναλέμε αν και σ'αυτή τη περίπτωση καλύτερα να το δεί ένας τεχνικός.
Κάνε αυτά και μας λές. Καλή επιτυχία!
CMguitarZ
Setups-Mods-Repairs-Electronics

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Αναγέννηση les paul epiphone
« Απάντηση #51 στις: 27/01/10, 22:53 »
Αν το ξεβιδωσει τελειως δεν υπαρχει φοβος να "παρει" το μπρατσο?

Αποσυνδεδεμένος cmguitarz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναγέννηση les paul epiphone
« Απάντηση #52 στις: 28/01/10, 10:28 »
Δεν παθαίνει τίποτα. Πρώτον γιαυτό είπα να χαλαρώσει και τις χορδές και δεύτερον όλη η διαδικασία θα κρατήσει το πολύ 5 λεπτά.
Απλά έχε και το νού σου μπας και έχουν βάλει βέργα διπλής δράσης και καθώς ξεβιδώνεις ξανασφίγει. Τότε δεν μπορείς να βγάλεις το παξιμάδι (δέν θα έχει "παξιμάδι" παξιμάδι κάν δλδ σ'αυτή την περίπτωση) και βασικά δέν μπορείς να κάνεις και πολλά. Θα πρέπει με χαλαρή τη βέργα να φέρεις εσύ τη βέργα-μπράτσο στο relief που θές και μετά να σφίξεις ελπίζοντας να κρατήσει εκεί που θές.
Πάντως μου έχει τύχει και να ακούγονται τριγμοί όπως περιγράφεις και να προέρχονται απο το ξύλο στο πλάι του παξιμαδιού οπότε μπορούσε να σφιχτεί κιάλλο αλλά καλύτερα να σταματάς όταν αρχίζουν οι θόρυβοι.
CMguitarZ
Setups-Mods-Repairs-Electronics

Αποσυνδεδεμένος ZaMi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • . . . .
    • Προφίλ
Απ: Αναγέννηση les paul epiphone
« Απάντηση #53 στις: 29/01/10, 00:18 »
Μάλλον εννοείς αυτό που περιγράφει η εικόνα έτσι? "Τhe double action system permits accurate adjustments to the neck in both directions"



Εγώ νόμιζα ότι σε όλες τις κιθάρες (που έχουν truss rod) έτσι γίνεται.. Αλλιώς θα πρέπει να κάνεις μια περιστροφή για να το πας εκεί που θέλεις..

Θα κάνω αυτό που είπες δηλαδή να ξεβιδώσω την βίδα (counter-clockwise) και να δω αν αφαιρείται από το truss rod..

Να ρωτήσω όμως κάτι άλλο πρώτα.. Αυτό που έχω καταλάβει με το truss rod είναι ότι περιστρέφοντας το πιέζεται το ξύλο, ώστε να αλλάξει κατεύθυνση.. Οπότε και την βίδα να βγάλω και να την καθαρίσω και βαζελίνη να βάλω τι διαφορά θα έχει?? Ο ήχος θα παραμείνει γιατί η βέργα πιέζει το ξύλο ούτως ή άλλως.. Κάτι χάνω..  ???
Beep beeeep......

Αποσυνδεδεμένος cmguitarz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναγέννηση les paul epiphone
« Απάντηση #54 στις: 29/01/10, 14:14 »
Όσον αφορά το double action truss rod είναι όντως αυτό που δείχνεις. Εσύ θα το καταλάβεις άν ξεβιδώνοντας αρχίσει να ξανασφίγει.
Το να ξεβιδώσεις τελείως το παξιμάδι το είπα κυρίως για να μήν γίνει ζημιά μιάς και ακούγονται θόρυβοι σφίγγοντας, να δείς τι παίζεται μέσα μήπως υπάρχει εμφανές πρόβλημα στο σημείο που το παξιμάδι σφίγγει πάνω στο ξύλο και για να ξέρεις όταν το ξαναβάλεις οτί ξεκινάς απο την αρχή και πόσο περίπου το έχεις σφίξει καθώς προχωράς.
Η βαζελίνη εννοείται οτι δεν είναι για να σταματήσει τον θόρυβο αλλά μιας και θα το βγάλεις καλό είναι να φύγουν υπολλείματα και να γρασαριστεί (ελαφρώς) για να ξέρεις οτι βιδώνεται σωστά το παξιμάδι.
CMguitarZ
Setups-Mods-Repairs-Electronics

Αποσυνδεδεμένος pepal

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Αναγέννηση les paul epiphone
« Απάντηση #55 στις: 24/03/10, 00:10 »
Καλησπέρα,
 
ακριβώς την ίδια δουλειά έχω κάνει στη δικιά μου, αναγέννηση les paul epiphone η οποία ήταν δέκα φορές σε χειρότερη κατάσταση όταν την αγόρασα (δεν φαντάζεσαι) και της οποίας άλλαξα όλο το κύκλωμα και μαγνήτες, καβαλάρη, δέστρες κ.λ.π. Μπορώ να σε βοηθήσω βλέποντας και ακούγοντας και τη δικιά μου αν θες.  Το τηλέφωνό μου είναι 6979828165, περιοχή Αθήνα.

Φιλικά,
Άλεξ

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
8527 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/05, 15:34
από Boogieman (του Kithara.gr!!!)
5 Απαντήσεις
6080 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/06, 16:59
από pureanalog
13 Απαντήσεις
6923 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/08, 14:33
από Crossroad
67 Απαντήσεις
20737 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/08, 16:17
από thanasis93
3 Απαντήσεις
3507 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/08, 21:24
από Ibanezακιας
12 Απαντήσεις
4555 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/09, 03:22
από giannis70
6 Απαντήσεις
3323 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/09, 17:40
από hoba
7 Απαντήσεις
4067 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/10, 14:06
από Giannis1995
13 Απαντήσεις
5844 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/12, 23:47
από vaig3
14 Απαντήσεις
7465 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/15, 01:50
από harrisxr650