Αποστολέας Θέμα: Αυτοσχεδιασμος σε διαφορα στυλ  (Αναγνώστηκε 4290 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Adrift

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
θα ηθελα την γνωμη σας πανω σε ενα αυτοσχεδιασμο που εχω γραψει πανω σε διαφορα στυλ  ;)

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Αυτοσχεδιασμος σε διαφορα στυλ
« Απάντηση #1 στις: 26/05/12, 19:28 »
ΟΚ, πιστεύω ότι καταλαβαίνεις και μόνος σου ότι πρέπει να βελτιώσεις τον ήχο σου. Η ηχογράφηση είναι ζωντανή με μικρόφωνο στον χώρο όπου κάνετε πρόβες;  Το στυλ που παίζετε μου είναι συμπαθές, αλλά ο κακός ήχος κουράζει το αυτί.

Επίσης, δώστε μεγάλη προσοχή στον συγχρονισμό σας, σε πολλά σημεία βγαίνετε εκτός χρόνου. Δεν ξέρω αν κάποιος από εσάς χάνει τον χρόνο και παρασύρει τους άλλους ή αν όλοι χρειάζεστε δουλειά πάνω σε αυτό. Είναι όμως αλήθεια από τα πιο σημαντικά πράγματα που πρέπει να προσέξετε. Καλύτερα να παίζετε 2-3 power chords αλλά να "βαράτε" ωραία (π.χ. Ramones), παρά να παίζετε κάτι πιο πολύπλοκο και να "χανόσαστε" (στον χρόνο).

Τα αγαθά κόποις κτώνται, και ελπίζω να μας δείξεις την πρόοδό σου/σας στο μέλλον.

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Αυτοσχεδιασμος σε διαφορα στυλ
« Απάντηση #2 στις: 27/05/12, 00:56 »
What the Fakhurma-Jalma'ammad-Al-Ableeeeya??? Βetter loosen up those jellybeans! Πολύ ψυχεδελέ ακόμα και για την δεκαετία του '60 (αν και ακούω πολλές ψυχεδέλειες, αυτό ήταν hardcore!). Anyway, practice,practice.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/05/12, 01:04 από Rockdude »
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος Adrift

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αυτοσχεδιασμος σε διαφορα στυλ
« Απάντηση #3 στις: 27/05/12, 17:38 »
Βραζιλη    σε αυτο με τον ηχο εχεις ενα δικιο,προσπαθω να τον βελτιωσω.Εχεις να μου προτεινεις καμια λυση; στο βιντεο παρουσιαζω καποιο απο τον εξοπλισμο μου οποτε τσεκαρε και πες μου :) επισης ειναι κουραστικο για μενα να ηχογραφω και ολα τα οργανα και να τα μιξαρω,απαιτει πολλες ωρες οποτε μερικα λαθη  αναγκαστικα δεν τα προσεχω..

Rockdude μου αρεσε πολυ ο τροπος που το ειδες,δεν τον ειχα σκεφτει ποτε.. αν μπορεις να μου περιγραψεις και τι ακριβως λες στην αρχη για να καταλαβω θα ηταν ακομα καλυτερα ;)

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Αυτοσχεδιασμος σε διαφορα στυλ
« Απάντηση #4 στις: 27/05/12, 17:46 »
...αν μπορεις να μου περιγραψεις και τι ακριβως λες στην αρχη για να καταλαβω θα ηταν ακομα καλυτερα ;)

Mε λίγα λόγια...wtf (αυτό εννοώ). Δεν πολυκαταλαβαίνω αυτό που παίζεις και το στύλ. Πρέπει να επικεντρωθείς πιό πολύ στην γενικότερη εκτέλεση των κομματιών, να αφιερώσεις πιό πολύ ώρα προτού τα ποστάρεις, όπως επίσης και την μίξη να προσέξεις (συμφωνώ με την απάντηση του Βραζίλη). Ά,ναί...τα μερικά λαθάκια που λές δεν θα έλεγα ότι ήταν και λίγα. Δεν σου την λέω φίλε μου...απλά προσδιόρισε αυτό το οποίο θέλεις να πετύχεις και μετά συγκεντρώσου στο κάθε όργανο ξεχωριστά, έτσι ώστε να έχεις μιά πιό ολοκληρωμένη και παικτικά "σωστή" εκτέλεση.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/05/12, 17:59 από Rockdude »
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος Adrift

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αυτοσχεδιασμος σε διαφορα στυλ
« Απάντηση #5 στις: 30/05/12, 01:29 »
Εχεις δικιο!!! απλα αν με καταλαβαινεις ειναι κουραστικο και να ηχογραφισεις τα παντα κ να τα μιξαρεις... καμια φορα θελω να τελειωσω κατι μονο κ μονο επειδη με εχει κουρασειι.. αλλα θα κανω οτι μπορω  ;)

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Αυτοσχεδιασμος σε διαφορα στυλ
« Απάντηση #6 στις: 30/05/12, 08:14 »
Βραζιλη    σε αυτο με τον ηχο εχεις ενα δικιο,προσπαθω να τον βελτιωσω. Εχεις να μου προτεινεις καμια λυση;

Δεν είμαι ειδικός επί του θέματος, μπορώ να πω μονάχα να προσέξεις την ένταση του ήχου και την θέση του μικροφώνου. Το σήμα που καταγράφει το μικρόφωνο δεν πρέπει να είναι "στα κόκκινα", δηλαδή για παράδειγμα μην έχεις τέρμα τον ενισχυτή και το μικρόφωνο να "κοιτάει" το ηχείο σε 0 απόσταση (αλλά ούτε πολύ μακριά, γιατί θα παίρνει την ηχώ του δωματίου).
Δοκίμασες να ηχογραφήσεις κατευθείαν με καλώδιο από την έξοδο του ενισχυτή;

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αυτοσχεδιασμος σε διαφορα στυλ
« Απάντηση #7 στις: 31/05/12, 17:34 »
Εχεις δικιο!!! απλα αν με καταλαβαινεις ειναι κουραστικο και να ηχογραφισεις τα παντα κ να τα μιξαρεις... καμια φορα θελω να τελειωσω κατι μονο κ μονο επειδη με εχει κουρασειι.. αλλα θα κανω οτι μπορω  ;)

οταν σε κουραζει κατι παυει να ειναι χομπυ,ειναι αγγαρεια. ;)

δοκιμασε να παιξεις ενα συγκεκριμενο στυλ πανω σε ενα καλο backing track.
θα σε βοηθησει πολυ να κατανοησεις εαν ο ηχος σου ειναι χαλια ή ειναι καλος.
εαν γραφεις πανω σε μια σειρα οργανων που εχουν ηχογραφηθει με λαθος τροπο τοτε δεν εχει μετρο συγκρισης για τιποτα.

Αποσυνδεδεμένος Adrift

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αυτοσχεδιασμος σε διαφορα στυλ
« Απάντηση #8 στις: 31/05/12, 20:56 »
Βραζιλη καταρχην δεν ηχογραφω κατευθειαν απο ενισχυτη..χρησιμοποιω καρτα ηχου,απλα η πεταλιερα κιθαρας π εχω ειναι καπως παλια κ οχι τοσο καλη..

let me know 796 πολυ σωστο σε βρισκω  ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
3525 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/06, 20:18
από sun
8 Απαντήσεις
3694 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/06, 20:31
από TassosK
6 Απαντήσεις
6411 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/08, 12:47
από teo_gp
42 Απαντήσεις
13278 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/09, 11:52
από Angel~Archo
8 Απαντήσεις
5942 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/10, 14:47
από marathon
18 Απαντήσεις
5109 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/10, 15:06
από Μητσάκος
5 Απαντήσεις
9937 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/14, 12:34
από saved
0 Απαντήσεις
2227 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/16, 18:37
από paokz
10 Απαντήσεις
4642 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/18, 17:52
από saved
0 Απαντήσεις
2808 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/19, 15:03
από Ioannis Anastassakis